Agenda BRIC SHAG Vensterruiten zeven het zonlicht... J, wW" KOUDER^ noordscharwoude ursem egmond a. d, hoef hem enkhuizen 75' \^|nl stompetoren limmen bergen heiloo koedijk st. maarten DuitschersinLitauen steller» eischen. Inzake opgave in nationaliteit in paspoorten. De bezetting van Hainan. Txovimiaal lUeums tarnt»* lüeecèecichl Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. ONZE STADSRUBRIEK ALKMAARSCHE COURANT EERSTE BLAD. 2. Alkmaar, Donderdag. EEN ONGEPASTE GRAP. Neen, eigenlijk is het zelfs geen ongepaste grap, het is een zeer misselijke aardigheid geweest, die gisteren door een onbekende gelanceerd is. Op onverklaarbare wijze is het praatje n.L de stad ingegaan, dat de Alc- maria-doehnan Duiveman overleden zou zijn. En ook vandaag nog doen die praatjes de ronde door geheel Alkmaar. Teneinde alle praatjes den kop in te drukken, slechts dit: Duiveman is vrijwel hersteld van een kaakontsteking en zal a.s. Zondag weer het Alcmaria-doel verdedigen. KRINGHUIS N.S.B. VERKOCHT. Het Kringhuis van de N.S.B. aan den Rijksstraatweg alhier is eigendom gewor den van de Noord-HoLL Levensverzekering Maatschappij van 1891. Het huis zal tot woonhuis verbouwd wor den, zoodat bij de beëindiging van het huur contract, aan het einde van dit jaar, het huis door de N.S.B. ontruimd moet worden. DE VACANTE ZETEL VAN DE S. D. A. P. Thans heeft ook de heer Toorenvlied be dankt voor den vacanten zetel van den heer Van Drunen, zoodat dan eindelijk de heer C. Couwenhoven aan de beurt was, die de benoeming tot raadslid heeft aanvaard. Hij is trouwens een candidaat bij de eerstvolgende raadsverkiezing en heeft daar een zoodanige plaats op de lijst, dat zijn verkiezing voor den nieuwen Raad wel ze ker is te achten. Alvorens daarin zijn intrede te doen kan hij dus nu nog eenige maanden in den op zijn laatste beenen loopenden ouden Raad wat acclamatiseeren. UITVOERING IN WESTERLICHT. Ditmaal hadden we een grooten avond in „Huize Westerlicht", door het optreden van het Vrijz. Herv. kerkkoor uit Alkmaar, diri gent de heer Corn. Jonker, op Woensdag 15 Februari. Ps. 103 van Bonset trof de aanwezigen diep en „Zondagmorgen" van denzelfden componist sloeg zoo in, dat men begreep niet te mogen applaudiseeren. Na de andere Bonset-nummers brak het handgeklap los en bijzondere vermelding verdient nog „De Omkranste Boot". Mevrouw Admiraal zong gevoelvol „Het lied, dat mijn moeder zong" en de heer Piet Dalenberg oogstte grooten bijval met „Die Jüdin von Halevi" van Covatine des Borgni en „die Uhr" van Loewe. Zoowel het vrouwen- als mannenkoor oogstten veel bij val. De heer Akkerman begeleidde de solis ten op keurige wijze. De zang werd afgewisseld door prachtig viool-spel van mej. Keizer, muziekleerares te Alkmaar, die samenspeelde met den heer Corn. Jonker aan den vleugel. Zoowel het concert in d moll van Tartini als Sonate Opus 137, no. 1 van Schubert werden voor treffelijk vertolkt en behoorden mee tot de glans-nummers van den avond. Ds. Bloemhoff opende met een woord van welkom en zegde de medewerkenden harte lijk dank voor het gebodene. Het was een geslaagde avond, waarop velen genoten van mooie muziek en goeden zang. BERICHT. Wegens plaatsgebrek moesten eenige verslagen tot morgen blijven liggen. ZONDAGSSCHOOL LAAT DE KINDEREN TOT MIJ KOMEN. Een huldiging, In de gisteravond gehouden ledenver gadering der Zondagsschool „Laat de kinderen tot Mij komen", alhier, werd de heer H. Wolzak Mzn. gehuldigd in verband met zijn vijftigjarig jubileum als onder wijzer der Zondagsschool. De jubilaris met familieleden werd per auto naar de daartoe met bloemen versier de vergaderzaal in de Wilhelminaschool gebracht en daar door het voltallige per soneel bij monde van den voorzitter, den heer Knaap, verwelkomd en toegesproken, De voorzitter noemde het een bijzonder feit dat iemand mocht gedenken vijftig jaar het Zondagsschoolonderwijs te hebben gediend. Bijna al die jaren heeft de heer Wolzak de jongere leerlingen het evange lie mogen brengen en dit gedaan op een wijze die niemand bijna kan verbeteren. Bovenal ook de trouw in de opvatting zijner taak dwingt onze bewondering af. Spr. dankte den jubilaris voor al het geen door hem in een halve eeuw voor de Zondagsschool is gedaan, ook als be stuurslid. Als stoffelijk blijk van de waardeering door het overige personeel bood spr. den jubilaris een haardfauteuil aan. Deze stoel wijst op rust, zeide spr., doch we bedoelen allerminst dat ge nu zoudt gaan rusten van uw werk op de Zondagsschool; gaarne hopen we dat ge uw krachten, gij zijt im mers nog jong van hart, aan de Zondags school zult blijven geven. Aan mevr. Wolzak, die haar man, zoo vele jaren Zondag aan Zondag 'n paar uur heeft moeten missen en daardoor indirect ook meewerkte, werden bloemen aange boden. Namens mevr. Ringers, eere-lid dar Zondagsschool, die niet aanwezig kon zijn, bracht de voorzitter de gelukwenschen over, onder aanbieding van een chocolade stuk. Ook waren gelukwenschen en uitingen van waardeering ingekomen van de pre dikanten ds. Warners en van Dop die door ambtsbezigheden verhinderd waren te komen. Tal van andere gelukwenschen waren ingekomen. De heer Wolzak dankte in gevoelvolle woorden voor de uitgesproken waardee ring en voor de gelukwenschen alsook voor het hem aangeboden cadeau. Bovenal bracht spr. dank aan God dfe het wel met hem maakte. Onder aanbieding van thee en gebak bleef men nog lang bijeen, terwijl menige herinnering uit deze vijftigjarige periode naar voren gebracht werd. Met dank aan God die den arbeid van den heer Wolzak heeft willen zegenen er, hem de kracht voor dit vaak moeilijke werk gaf, werd deze goedgeslaagde samen komst gesloten. Mijn schoenen woeien uit, dot is niet overdreven! Maar d'lbis Shag is rustig in mijn pijp gebleven. Hf Br VOORDE PIJP Dobbelmannlekker, man Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Kindvrouwtje (rom.); hoofdrollen Melvyn Douglas, Robert Young, Barbara O'Nei!, Harry B. Warner; extra-nummer: Het ge heim van de Betty Bonn (avonturen). Toe' gang boven 18 jaar. Donderdag 16 Februari. 8 uur, in City-theater, vertooning film Elephant-boy, voor de Volksuniversiteit. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering „De ebbenhouten olifant", door Ulvadero. 812 uur, accordeonband in hotel Wanner, Vrijdag 17 Februari. 7.30 uur, café van Truijen te Groot Schermer, propaganda-avond Volksonder wijs; spreker ds. Westmijse; voordrachten Zaterdag 18 Februari. 8 uur, Harmonie, feestavond gymn. vereen, Turnlust. Balmasque in De Rustende Jager teHeiloo, PS DE KLOKKEN VAN CORNEVILLE DOOR DE A.O.O.V. Het moet de A.O.O.V. wel groote voldoe ning schenken, dat zij haar serieus opgevatte taak, iets goeds te brengen op het gebied van operettewerk door amateurs, zoo mild be loond ziet. Jarenlang handhaaft zij zich met verdiend, succes en al mag dan Planquette's klokken van Corneville (een oud paardje) niet het beste werk zijn, dat in den loop der tijd ten tooneele werd gebracht, dat neemt De cultuurbond der Duitschers in Litauen heeft den minister-president een memoran dum overhandigd, waarin o.a. de volgende eischen worden gesteld: Er moet verbetering worden gebracht in het onjuist noteeren der nationaliteit in de passen der Duitschers en aan de moeilijk heden, die zij ondervinden bij het opgeven van hun nationaliteit moet een eind komen. Het aantal Duitsche volksscholen in Litauen moet in den loop der eerstvolgende vijf jaren worden verhoogd met ten minste 30 Onwettige pressie en andere wederrech telijke maatregelen der politie tegen Duit sche organisaties en haar leden moeten wor den verboden. In het memorandum wordt er op gewe zen, dat het vroegere aantal van 40 Duit sche staatsvolksscholen tot zes particuliere volksscholen is verminderd. Aan het memorandum is een lijst toege voegd van 1554 gevallen, waarin wordt voorgesteld de opgave der nationaliteit in de passen te wijzigen. De Central Daily News, het officiëele orgaan der Chineesche regeering, verze kert, dat de bezetting van het eiland Hainan door Japan zeer zeker niet de Japansche blokkade zal versterken en den uitvoer van wapens en munitie naar China zal afsnijden, daar een ieder, die iets afweet van de Chineesche bron nen voor waperlevering zal kunnen vertellen, dat deze niet gevestigd zijn op Leitsjau tegenovero Hainan, noch in Fransch Indo-China. ïntusschen begeven zich Japansche gemo toriseerde eenheden, volgens een uit Hong kong ontvangen bericht, naar Tsjinkiang ten Zuidwesten van Tsjengmai in het Noorden van Hainan. Zij ontmoeten er verwoeden tegenstand der Chineezen. Zoowel Japan sche bombardeurs als Japansche jagers opereeren boven het eiland. Generaal Tsjen Tsjeng, de directeur van de afdeeling politieke aangelegenheden, van den nationalep raad voor militaire zaken, heeft op een bijeenkomst van de afdeeling China der „internationale vredescampagne" verklaard, dat uit thans beschikbare aanwij zingen kan worden opgemaakt, dat China binnen twee, ten hoogste drie jaren, de overwinning zal behalen. De buitenlanders op Hainan. De Japansche militaire- en vloot-autoritei- ten hebben instructies gekregen speciale aandacht te schenken aan de bescherming der rechten en belangen van andere mo gendheden op het eiland Hainan. De Japansche vice-consul heeft gisteren deze verzekering gegeven aan den comman dant van een Amerikaanschen torpedojager, die te Heihau in het noorden van Hainan is aangekomen. De houding van Frankrijk. Tijdens een uiteenzetting in de commissie voor buitenlandsche zaken van de Fransche Kamer heeft Misler er op gewezen, dat, aan gezien het eiland Hainan gelegen is op de grenzen van den Engelschen, Fransehen en Amerikaanschen invloed, eventueel een ge meenschappelijke diplomatieke actie door deze drie mogendheden zou moeten worden overwogen. De commissie voor de marine is getroffen door de bezetting van Hainan, met het oog op de veiligheid der verbindingen over zee. Zij heeft besloten hierover de uiteenzettin gen van den minister van marine te hooren. Chineezen moeten tegenstand voortzetten. Generaal Wang, de garnizoenscommandant van het eiland Hainan,heeft van Tsjiang Kai Sjek opdracht gekregen den tegenstand tegen de Japansche bezetting Voort te zet ten. Oorlogsmateriaal voor China. Aan boord van een Amerikaansch schip zün te Rangoon 200 lichte vechtwagens, be stemd voor China aangekomen. Verdere bij zonderheden zijn niet bekend. toch niet weg, dat gisteravond (de tweede uitvoering) volkomen geslaagd genoemd mag worden en tevens werd bewezen, dat het streven der vereeniging zeer op waarde wordt geschat. Mochten wij bij de eerste opvoering reeds concludeeren, dat alle rollen en bijrollen met ambitie gespeeld werden, ook nu viel dit te constateeren. Een der hoofdrollen, groote eischen stellende en niet in het minst vocale, werd bij de eerste opvoering ver' vuld door mevr. Molenaarv. Vliet. Gister avond moest deze rol, door ziekte van de ver tolkster (de heer A. Govers wijdde eenige sympathieke woorden aan haar persoon) door mej. Molenaar overgenomen worden, die voor de zware taak geplaatst werd zich binnen een week de rol van Serpolette eigen te maken. Alle hulde voor haar prestatie! Zij bewoog zich met een flair en een vrijheid op de planken alsof er geen moeilijkheden te overwinnen waren. De haar geschonken bloemen gaven blijk van waardeering. Al met al opvoeringen waarop de A.O.O.V. met genoegen terug zal zien. Gaarna laten wij verder onzen muziek- verslaggever aan het woord: De muziek. Tot de operettes van Fransche herkomst, die kunnen wijzen op een lang leven, be hoort ook „Les cloches de Corneville" van Robert Planquette. In coupletten en duo's geeft deze operette aardige, eenvoudige melodieën, de walsen zijn van een echt Fransche charme en ook de koren zijn niet minder behandeld dan al het andere. Voor mej. Gré Molenaar was het een niet gemakkelijke taak die muziek te zingen, omdat deze voor haar stem wel wat hoog ligt. Ze heeft er zich echter flink doorheen gewerkt. Schats was uitstekend ge disponeerd. Ook de anderen waren zeer goed, waaronder één die jaren geleden een groote steun was bij zangvereenigingen door zijn mooie diepe basstem..Die stem bleek ook nu nog in goede conditie te zijn. Koren klonken frisch en zuiver, alleen in het twee de bedrijf raakte men eVèn den ruwen kant. Een goed klinkend orkest met Gerritsen, den dirigent aan de piano, dat beschei den begeleidde, maakte dat men een geheel verkreeg, waarvan men zeggen kan: heel goed geslaagd. Een drenkeling, Achter het urinoir bij de woning van den heer P. Pool, alhier, geraakte een zoontje van den heer S. spelenderwijs te water. De jongen dreef naar het midden van de sloot, waar de heer C. L. uit Oud karspel hem opmerkte. De heer L. stapte in de sloot en wist den drenkeling bijtijds te redden. Ouderavond Christelijke school. De christelijke schoolveree iiging hield haar jaarvergadering in het lokaal achter de geref. kerk. De diverse jaarverslagen werden goed gekeurd. Door den heer M. Kamminga werd een inleiding gehouden over het onderwerp: „Wat verstaan wij onder de school met den Bijbel". Hierop volgde een aangename discussie. De heer F. van Dijk werd als bestuurs lid herkozen. Door het hoofd der school, den hr. F. van Dijk, werd een lezing gehouden over „On derwijsvernieuwingen". Ook hierop volgde eenige besprekingen. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. VER. VOOR PAEDAGOGIEK. Voor de Ver. voor paedagogiek en A.V.O. en Paedagogiek zal Woensdag a.s. te 8 uur in de dancing van de Harmonie de heer mr. G. F. J. de Jongh, oud-kinderrechter te Amsterdam, een rede houden over „Ontwik- I keling en strekking der kinderwetten". CORRESPONDENTIE. Damclub Voorwaarts, alhier. Wij ont vingen een verslag, dat niet volledig is: de uitslagen van de eerste vijf partijen zijn niet ingevuld! Mogen wij deze alsnog ont vangen? Red. Alkm, Crt. ALKMAAR. GEBOREN: Johannes G., z. van Volkert J. Keijsperen G, Engeringh. ONDERTROUWD: Douwe Boersma en Cornelia Termaat. GETROUWD: Antonius J. C. Schoenmaker en Maatje H. den Engelsman. Hermanus G. van Maarsseveen en Petronella A. Kaptein. Johannes Schouten en Johanna P. Hendriks. Maarten Akkerman en Martina M. van Riel. Nicolaas R, Heijmans en Elisabeth Jansen. Barend de Vries en Klaaske van der Steeg. Een botsing. Dinsdagmorgen reden 2 D. K. W.-mo- torrijders in deze gemeente op den hoek bij café Oudejans, gelukkig met matige vaart, tegen elkander. Den beiden rijders mankeerde niets, doch van de lichte D, K W.-motor4 werd 't voorwiel in elkander ge reden, zoodat de vrachtrijder voor over brenging naar Alkmaar moest zorg dragen. De schade werd onderling geregeld. Biljarten. Te Egmond-Binnen had een biljart wedstrijd plaats tussehen de beide dorps- gedeelten Egmond-Binnen en Egmond aan den Hoef, welke strijd toen door Egmond aan den Hoef op punten gewonnen werd. Gisteren vond te Egmond aan den Hoef een revanche wedstrijd plaats. Beide partijen wisteren drie partijen te winnen, terwijl twee partijen in remise eindigden. Het to taal-aantal behaalde punten van Egmond aan den Hoef was weer iets hooger dun dat van Egmond-Binnen. Veertig jaar predikant. Zondag herdenkt, naar het Hbl. meldt, ds. A. H. v. d. Hoeve, Ned. Herv. predikant alhier, den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. De jubilaris, die in 1870 geboren werd, was aanvankelijk werkzaam bij het open baar onderwijs. Hij studeerde voorts theologie en werd in 1898 candidaat in Groningen om 19 Febr. 1899 het predik ambt te aanvaarden te Vledder (Dr,). Van daar vertrok hij in 1902 naar Onderdendam, welke standplaats in 1903 met Pietersburen verwisseld werd. In 1906 werd ds. v. d. Hoeve predikant te Kollum en in 1912" ver trok hij van daar naar Franeker. Hier werd hem in 1918 eervol ontslag verleend met de bevoegdheid van emeritus in verband met zijn benoeming tot algemeen secretaris van den Ned. Protestantenbond. Ds. v, d. Hoeve vestigde zich daarop metterwoon te Utrecht en de S, D. A. P., waartoe de jubi laris in politicis behoort, bracht hem in den gemeenteraad, waar hij tot wethouder van Onderwijs gekozen werd. Toen hij benoemd werd tot gem.-inspecteur van het Lager Onderwijs, moest ds. v. d. Hoeve deze func tie neerleggen. Bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd moest hij als inspecteur aftreden en stelde zich opnieuw in de Ned. Herv. Kerk beroepbaar. Sinds 1 April 1935 is ds. v. d. Hoeve te Hem (N,-H.) werkzaam. Bloembollen-show. Dinsdagmiddag werd hier door burge meester Haspels een tentoonstelling van bloeiende bolgewassen geopend, georgani seerd door den kring Westfriesland van de Ver. voor Bloembollencultuur en de afd. Enkhuizen van de Kon Ned Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde. Niet minder dan 800 kisten tulpen, elk ongeveer 40 bollen bevattende, alsmede 50 kistjes nar cissen stonden in de Doelezalen opgesteld en vormde, naar de Telg. meldt, de grootste expositie op dit gebied, welke coit in Noord- Holland boven het IJ werd gehouden. In zijn openingswoord gewaagde de bur gemeester van den grooten bloei, welken deze cultuur in een kwart eeuw in West- Friesland heeft bereikt, en die het mogelijk deed worden, dat aan de veiling van West Friesland te Bovenkarspel het vorige jaar een omzetcijfer werd bereikt van f 1.700-000. H en laten de werkzame ultraviolette stralen niet door. Schoolkinde ren hebben die stralen juist broodnoodig! Helpt dit gemis her. stellen met de beste, zuivere levertraan' JECOVITOL. Wcmw-amaM Voor het geheele land meest matige wes telijke tot noordwestelijke wind, aanvanke lijk nog zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, mogelijk enkele regenbuien, iets kouder. Het gebied van hoogen luchtdruk op den oceaan behoudt zijn enorme uitgestrektheid en begint zich thans over de Britsche eilan den uit te breiden. Het maximum van den luchtdruk over de Alpen neemt in beteeke- nis af, de invloed van de diepe depressie in het noorden doet zich thans tot in onze omgeving gevoelen. In Zweden en het Oost zeegebied is de temperatuur zeer hoog en plaatselijk tien graden boven normaal. In het noordwesten langs de Noorsche kust en in Schotland en Ierland werd het daaren tegen kouder. Het weer klaarde daarbij op, en kreeg een buiig karakter. In onze omge ving in noord-Frankrijk en in Duitschland bleef het somber en betrokken zonder neer slag van beteekenis. De vliegtuigopstijgin gen in Duitschland geven alle hooge atmos- pheertemperaturen aan. Op de hooge sta tions in de Alpen en het Schwarzwald is de temperatuur eveneens betrekkelijk hoog en de lucht bijna geheel onbewolkt. (Zugspitze 8 gr., Jungfraujbch 9 gr. met zeer zwakke winden). In het Middellandsche zeegebied is de luchtdruk nog langzaam stijgende. Het is te verwachten dat de wind iets zal ruimen, en dat het weer zal opklaren en minder zacht zal worden met wellicht enkele lichte egenbuien. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.43 tot 6.45 uur licht op. Vereeniging Land- en Tuinbouwers „Schermeer". Bij de inventarisatie van de stapelpro ducten bleek de vereeniging nog in voor raad te hebben: 155.000 K.G. roode kool, 60.000 K.G. Deensche witte, 50.000 K G. gele kool en 5000 K.G. uien. Uitvoering St. Jozefgezellen De St. Jozefgezellen gaven Zondag 12 en Dinsdag 14 Febr. een uitvoering in het Verenigingsgebouw St, Maarten. Opgevoerd werd het blijspel „Elias weet het beterDit werd uitstekend gespeeld. Tot slot gaf de gymnastiekvereeniging D. O-V. nog iets moois te zien. Beide avonden was de zaai goed bezet. Voorzitter Burgerlijk Armbestuur benoemd. Het burgerlijk armbestuur heeft den heer L. den Das benoemd tot voorzitter als opvolger van den heer P. Besse. In Maart 1935, toen het aantal leden van het burgerlijk armbestuur van 3 op 7 werd gebracht, is de heer den Das lid geworden. Mooie opdracht. Aan den heer Jb. Feijen, alhier, i? na aanbesteding den 9en Febr,, thans als laag- Sten inschrijver, gegund voor 19239 het uitbreiden van 't verpleeghuis te Oostzaan Einde kookcursus. Woensdagavond werd de laatste der 6 kooklessen gegeven uitgaande van het ge meentelijk gasbedrijf Alkmaar. Deze lessen, waaraan een 50-tal vrouwen deelnamen, werden gegeven door een daar voor speciaal opgerichte afdeeling aan ge noemd bedrijf ten doel heobende, door deskundige leiding en voorlichting het ge bruik van gas op economische wijze popu lair te maken. De cursus was bedoeld voor het dage- lijksch gebruik en zal worden gevolgd door een cursus voor de fijnere kerken, O.a. zagen wij dezen avond een maaltijd bereiden voor gen gezin van 4 personen en daartusschepdoor eenvoudige koekjes bakken. De gebruikte gas-eenheden kon men af lezen op een daarvoor speciaal opgestelden gasmeter, zoodat men kon controleeren óf er verschil in kosten zoowel met gas als andere brandstoffen bij het gebruik thuis is. Aan het slot van deze laatste les be dankte een der cursisten de kookleerares voor haar prettige en bevattelijke wijze van onderwijs-geven, overhandigde haar een klein aandenken aan de. smakelijke uren hier te samen doorgebracht en riep haar een tot weerziens toe. De burgemeester gaat heen. Bij Kon. besluit van 13 Februari is aan den heer A. Klerk, op zijn verzoek met in gang van 1 April eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente St. Maarten, met dankbetuiging voor de langdurige diensten in die betrekking bewezen. bevat voortdurend berichten, die andere bladen pas den volgenden dag hebben. Dat komt, omdat de üe EENIGE STADSKRANT ki

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2