AMSTERDAMSCHE BEURS £ucfitoaact Jiheepstiidifigm LAATSTE BERICHTEN. Jilmaieuuts VRAAG EN AANBOD r sportvliegers naar indie. stoomvaartlijnen! ioy8 Denkt U er aan Uw voor ZATERDAG op te geven? Alléén 2de handsch goederen. 35 cent per vifi regels, Glimlachje Het 100-jarig bestaan van de spoorwegen. Jubileum-smalfilm van „visie". TWEEDE BLAD. ONZE POSTVLUCHTEN. Emoe (uitr.) te Rangoon; Oehoe (uitr.) te Alexandrië; Nandoe (uitr.) te Bandoeng. Wielewaal (thuisr.) te Athene; Pelikaan (thuisr.) te Rangoon. Hedenmorgen is de „Gier" met gezag voerder Brinkhuis van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevond zich 389 3/4 K.G. briefpost, 12 K.G. pakketpost en 222 3/4 K.G. vracht. Acht passagiers hebben geboekt. Bij uitzondering zijn vanmorgen kort na elkaar van Schiphol nu eens twee vliegtui gen naar Indië vertrokken. Zooals gewoon lijk was er echter slechts een Indië-machine van de K.L.M. bij. Het andere toestel, dat korten tijd later startte, was het sportvlieg- tuig, waarmee de heeren J. Heymans en W. Rous, een toeristische zakenvlucht naar Indië maken. Zij zullen dan ook zeer veel later dan de DC 3 der K.L.M. op Tjililitjan aankomen. Niet alleen omdat hun Hornet- Moth een kruissnelheid van tusschen de 160 en 180 K.M. heeft, maar voornamelijk door dat zij een langere route zullen volgen en op vele plaatsen eenige dagen zullen blijven. Voor een licht sportvliegtuig, als de P.K. W.D.R., is een vlucht naar Indië toch nog altijd een bijzondere prestatie, vooral als het bestuurd wordt door twee amateur-vliegers, zoodat er uit de kringen der sportvliegerij groote belangstelling voor dit vertrek be- Kon. Ned. Stoomb. Mij. Agamemnon 15 Febr. te Nauplia. Ajax 15 Febr. te Kopenhagen. Aurora 15 Febr. 19 u. v. Hamburg n. A'dam Ceres 15 Febr. 16 u. v. Hamburg n. A'dam. Colombia 15 Febr. v. A'dam n. Hamburg. Euterpe 15 Febr. te Bordeaux. Fauna 15 Febr. te Rotterdam. Ganymedes 16 Febr. te Haifa. Helder 15 Febr. v. Rotterdam n. Hamburg. Irene 15 Febr. v. Vigo n. A'dam. Nereus 15 Febr. te Gothenburg. Pluto 16 Febr. te A'dam. Pygmalion 15 Febr. v. A'dam n. Hamburg. Van Rensselaer 15 Febr. v. Dover n. Madeira Rhea 15 Febr. te Fiume. Theseus 15 Febr. v. A'dam n. Kopenhagen. Tiberius 15 Febr. te A'dam. Titus 15 Febr. v. A'dam n. Hamburg. Vesta 15 Febr. v. Napels n. Castellon. Vulcanus 15 Febr. v. Izmir n. Istanboul. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland thuisr. 15 Febr. v. Rio de Janeiro OBGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCBEDIET N.V. van Donderdag 16 Februari 1939. Vorige STAATSLEENINGEN. 3—3y3 Nederl. 1938 100% 3 Ned.-Indië 1937 98% 5)4 Duitschl. '30 m. verkl. 22%6 BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank127Vs Handel Mij. Cert. v. 250 129% Koloniale Bank143 Ned. Ind. Handelsbank 118% INDUSTR. OND. BINNENL, Alg. Kunstzijde Unie aïv 333/4 82'/» 130'Vie 360 Calvé Delft Cert Lever Bros Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit 2013/» INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A 'Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil 34 22 50% §65/jü 36'/i6 27'/i6 15% 5% 44'/i6 3% 414% 170% 192 76% 57 140 292 308'/» 65 29% Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust r Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie JABAKKEN. urS Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific .Canadian Pac. 198% «8% 118 133 97% 2Vi 105 74% U3% 105% 207% 224 214 26% 12% 137/s 73 3% Laatste 2.45-3.00 1005/, 23-1 -Vis 129% 130% 143 118% 343/» 82% 13 %-f 365 203 333/» 22%,-| 511-13/1» 6% 36'/» 27%-f 15%-! 5% 45?-% 35/g 419% 172 194 77% 58 141 298 311%-J 65 29% 10%6 103/i« 1983/4-9 139-401 in3/» 133 96 2 107 75 116 107 209 230 215 27 13% 135/» 73 3%6 §Notseering per 50. x) ex-coupon fExclalm. *Exdividend. Prolongatie vorige koers )4, heden )4 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers lieden New-York 1.86'A» 1.86 Londen 8.72»/, 8.73% Berlijn 74.72)4 74.75 Parijs 4.93% 4.93)4 Brussel (Belga) 31.40 31.43 Zürich. 42.27 V- 42.32 Kopenhagen 38.97 'A 39.— Stockholm 44.97)4 44.97)4 Oslo 43.85 43.90 iOMGECORJUGEXRD). TENTOONSTELLING AMSTERDAMSCHE RAADHUISPLANNEN. Opening door burgemeester de Vlugt. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag in het stedelijk museum de ten toonstelling van ontwerpen voor het nieu we hoofdstedelijke raadhuis door den bur gemeester dr. W. de Vlugt, geopend. Hierbij waren o.m. aanwezig de voorzit ter van den ministerraad, Z. Exc. dr. H. Colijn, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, die vergezeld was van den heer P. Visser, chef van de afdeeling kunst zaken van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De minister van binnenlandsche zaken had zich doen vertegenwoordigen door mr. H. W. J. Mulder, chef van de afdeeling binnenlandsch bestuur, de minister van fi nancien door baron J. C. E. van Lijnden, hoofd van den rijksgebouwendienst. Voorts waren er leden van het Amster- damsche college van B. en W. van den Am- sterdamschen gemeenteraad, hoofden van diensten van publieke werken en verder vele architecten, waaronder tal van inzen ders van ontwerpen. Burgemeester de Vlugt sprak de openingsrede uit. Na hem sprak nog. ir. A. J. van der Steur, vice- voorzitter van den B. N. A. namens de vijf architecten vereenigingen, die indertijd met het gemeentebestuur in contact zijn getreden teneinde deze belangrijke prijs vraag te verwezenlijken. GROOTE BOERDERIJ AFGEBRAND. Schade: 12000. Vanochtend was men in de schuur van een boerderij in den polder Cromstrijen bij Numansdorp, bewoond door den heer K. de Jong, bezig het reservoir van een tractor met benzine bij te vullen. In de nabijheid van de tractor stond een brandende lan taarn. Door het open vuur vatten de ben zinedampen vlam. De benzinetank vloog ook in brand en in korten tijd had het vuur zich meegedeeld aan de boerderij. Ofschoon de autobrandspuit van Numansdorp spoe dig ter plaatse was kon men niet verhinde ren, dat de boerderij afbrandde. Het woon huis bleef gespaard. Het vee kon men tij dig in veiligheid brengen. De schade, welke op ruim twaalfduizend gulden wordt geschat, wordt door verze kering gedekt MOORDENAAR VAN TETJE HOF TOT 12 JAAR VEROORDEELD. Eisch in hooger beroep twintig jaar. Het gerechtshof te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 25- jarigen J. F. van der W. uit Almelo, die op 25 Mei 1938 de twaalfjarige Tetje Hof te Almelo gedood zou hebben. De rechtbank te Almelo veroordeelde den verdachte wegens doodslag tot tien jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had wegens meord levenslang geëischt. De advocaat-generaal bij het Hof te Arnhem vorderde in hooger beroep we gens moord twintig jaas gevangenisstraf, met ter beschikkingstelling van de regee ring. Thans heeft het Hof het vonnis van de rechtbank te Almelo bevestigd doch de straf tot twaalf jaar gevangenisstraf ver hoogd, zoodat de ter beschikkingstelling van de regeering gehandhaafd blijft. WAAR IS DE WEDUWE VAN ERICH MUHSAM? Nadat de Duitsche dichter en pacifist Erich Mühsam door de autoriteiten van het Derde Rijk was gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht, waar hij inmiddels is overleden, verliet zijn weduwe Duitschland en vestigde zich in de Sovjet- Unie, waar zij eenigen tijd later volgens berichten, die haar vrienden en geestver wanten uit Rusland ontvingen, werd gear resteerd. Sedert October 1937 hebben dezen niets meer van haar gehoord, terwijl even min inlichtingen omtrent haar verblijf plaats werden verstrekt. Thans hebben mevr. Henr. Roland Holst te Bloemendaal en prof. G. Mannoury te Amsterdam zich telegrafisch tot het presi dium der Sovjet-regeering te Moskou ge wend met de vraag, of Zensl Müsham nog in leven is en, zoo ja, waar zij vertoeft. In een tegelijkertijd eveneens aan 't pre sidium verzonden aangeteekenden expresse- brief schrijven de beide afzenders, dat het hun voorkomt, dat een verdere weigering der Sovjet-regeering om in dezen inlichtin gen te verstrekken niet slechts in strijd is met de voor alle vormen van samenleving onontbeerlijke beginselen van menschelijk- heid en gerechtigheid, doch ook het gevaar meebrengt, de Sovjet-Unie in de oogen der geheele wereld te verlagen tot een reus achtige en gruwelijke „verdwijnkelder" (oubliette). stond en velen ondanks het vroege uur naar Schiphol waren gekomen om afscheid te nemen van de beide vliegvrienden Rous en Heymans. Voordat het K.L.M.-toestel Gier naar Indië vertrok, wonnen de beide sportvliegers nog eenige laatste adviezen in van gezagvoerder Brinkhuis, terwijl zij zich tevens op de hoogte stelden van de laatste weerberichten, die voor het eerste gedeelte van hun route niet bijzonder fraai, voor verder naar het zuiden toe echter zeer gunstig luidden. Er werden vervolgens handen gedrukt en er werd afscheid genomen en ongeveer tien minuten voor half acht rolde de PKWDR over het veld, gevolgd door twee vliegtui gen van de Nationale Luchtvaartschool, waarmee de instructeurs de Mul en Hoek stra den beiden Indië-vliegers uitgeleide deden. In fraaie escadrille formatie cirkel den de drie toestellen nog eenige malen boven Schiphol, waarna het voorste vlieg tuig, de Hornet Moth, zich uit de formatie losmaakte om in zu'öelijke richting te ver dwijnen. Wegens slecht weer te Vlissingen geland. Het sportvliegtuig PKWDR, waarmee de heeren Heymans en Rous hedenmorgen van Schiphol zijn vertrokken voor een vlucht naar Indië, is te ongeveer kwart over negen wegens het zeer slechte weer op het vlieg veld Vlissingen geland. De beide sportvliegers, die niet over radio beschikken, bevonden zich reeds boven België en waren Antwerpen gepasseerd, toen het toch reeds slechte zicht zoo slecht werd, dat zij het geraden achtten terug te keeren naar een nabij gelegen vliegveld. Te Vlissingen zullen zij wachten tot het weer voldoende opklaar om de vlucht voort te zetten. LAGE BEWOLKING BOVEN SCHIPHOL. Twee toestellen konden er niet landen. De zeer lage bewolking, welke gisteren in den laten middag en avond boven Schip hol hing, was oorzaak, dat twee toestellen niet op de Amsterdamsche luchthaven kon den landen. Om half zes verscheen het lijnvliegtuig van den dienst Londen-Ams.ordam-Berlijn van de Deutsche Lufthansa boven het vliegveld. Aangezien dalen te riskant was kon geen toestemming daartoe gegeven worden waarop de piloot besloot door te vliegen naar Hannover, waarschijnlijk om er de voor Amsterdam bestemde passagiers af te zetten. Het K.L.M.-toestel Kievit van den dienst Londen-Rotterdam-Amsterdam, dat om kwart over acht op Schiphol moest aanko men, is in verband met de slechte weers gesteldheid op Waalhaven blijven staan. „DE GOUDEN KOOI Victoria. „De gouden kooi" is een mooie film. Alle bladen zijn het zonder uitzondering daar over eens. uitsluitend a contant James Stewart, De Telegraaf: Ontroerend verhaal.... in houd die den toeschouwer naar den keel grijpt. Zuivere ontroering.... fijne nuan ceering van stemmingen en gevoelens. Het Volk: Een uitmuntende film. James Stewart speelt de beste rol van zijn leven Margaret Sullavan bewijst hier een groot actrice te zijn. Men ga „De gouden kooi" zien. Algemeen Handelsblad: Film met zeer goede kwaliteiten. Dat deze film voortdu rend boeit, is te danken aan de knappe re gie en het verbluffend goede spel van James Stewart. Het Vaderland: Buitengewoon knappe creaties der hoofdrolspelers. Margaret Sul lavan toont zich opnieuw een actrice van groot formaat. Het voortreffelijke spel, de goede regie en de uitmuntende atmosfeer maken deze film tot een bezienswaardige en treffende film. De Cetem: Een buitengewoon mooie en goed gespeelde film. Zeer aangrijpend. Wraak op den man, die aan tafel altijd de krant leest. DE DROMMEDARIS TE ENKHUIZEN heeft zwaar te lijden gehad van de laatste strenge vostperiode. Een groot stuk van den buitenmuur heeft losgelaten. Het monumentale bouwwerk zal nu gerestaureerd worden. „DISCRETIE VERZEKERD". Theater Harmonie. Vrijdag, Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdagmiddag loopt in theater Harmonie de Lumina-film „Discretie verzekerd". Heli Finkenzeller en Hans Holt. De Maasbode' schreef o.m. het volgende over deze film: „Discretie verzekerd": Een klucht der vergissingen. Als men de namen leest der zeven prominenten, die in „Discre tie verzekerd" optreden, dan weet men ook al wat er te wachten staat: Ralph Arthur Roberts, Theo Lingen, Paul Henckels, Hans Holt, Heli Finkenzeller, Ida Wüst en Fita Benkhoff, de gerenommeerde Duitsche ar- tisten, beproefd in de kluchten der vergis singen. Alg. Handelsblad: Een klucht, waarbij onbedaarlijk gelachen wordt. De film „Dis cretie verzekerd" is een aaneenschakeling van grappen, de toeschouwers vallen van de eene lachbui in de andere. Dagblad van Rotterdam: Er doen zich de allerzotste situaties voor. Als zoodanig is zij een lachfilm en mag zij geslaagd heeten. De regie, die in handen is van Johannes Meyer, heeft hier wonderen gedaan. Rotterdamsch Nieuwsblad: Een komische film met een sterke bezetting. De waardee ring is in één woord samen te vatten: geestig, komisch en daarbij verfrisschend en opbeurend. Een film, waar men weer eens hartelijk om kan lachen door de waar lijk dolle situaties. „CAREFREE". City-theater. Deze week zal in het City-theater de RKO-film Carefree te zien zijn. Ginger Rogers. De Telegiaaf schreef het volgende: Fr.^ Astaire en Ginger Rogers in een geestige film. Een geestige en lichte comedie is om deze beide figuren heengebouwd vol dwaas heden en zonderlinge gebeurtenissen die echter nergens de uitbundigheid van een klucht aannemen. Ten slotte moet men de geestige ontknoo- pmg zelf gaan zien. Ze is het waard en de film eveneens. Het Volk; Een film met veel humor, die de talrijke bewonderaars van het befaamde dansduo zeer zal voldoen, omdat zij na langen, al te langen tijd het populaire koppel voor het eerst na „Shall We Dance" weer samen brengt. Een komische film met uitstekende mu ziek van Irving Berlin, een fraaie droomver beelding, en de Yam, de nieuwste modedans, zijnde de gestyleerde en gechoreografeerde loop van de negers, die in de zuidelijke staat van Noord-Amerika de Yam als broodwortel verkoopen. Algemeen Handelsblad: Fred Astaire toont zich in „Carefree", als danser weer eens op volle kracht. Hij ver toont een virtuozen dans met golfballen en sticks; een sierlijken, vertraagd opgeno men Droomdans met Ginger Rogers; dan de Yam, waar iedereen aan meedoet; en ten slotte een Bezweringsdans, die eindigt in een breede zwierige wals. Al wordt in deze film niet zóóveel gedanst als in sommige andere producties met dit tweetal, toch kan men weer volop genieten van de beschaafde kunst van Fred Astaire en Ginger Rogers, die nooit in onaesthetische acrobatiek ont aardt en die altijd volkomen af is tot in de kleinste détails. Naar wij vernemen zal de Nederland- sche Film-Associatie „Visie" in opdracht van de Nederlandsche Spoorwegen ter gelegenheid van het honderdjarig be staan daarvan een smalgeluidsfilm van ongeveer een half uur vertooningsduur vervaardigen. De regie en het manuscript zijn van Max de Haas. De film bevat een aantrekkelijk en artis tiek filmisch verantwoorde verhaaltrant, waaraan de geschiedenis en ontwikkeling van onze nationale spoorwegen ten grond slag liggen. Men zal zich herinneren, dat reeds ver leden jaar de Film Associatie „Visie" de op dracht kreeg van de Nederlandsche Spoor wegen tot het maken van een jubileumfilm. ter gelegenheid van het eeuwfeest der Spoorwegen. Deze jubileumfilm zou als normaalfilm een beeld geven van de sociaal- economische, cultureele en technische be- teekenis van het Spoorwegwezen in Neder land en zou o.m. een volledige reproductie geven van de opening van den eersten spoorweg Amsterdam—Haarlem in 1839. Het lag in de bedoeling dat de film door een filmverhuurkantoor hier te lande op nor male wijze zou worden uitgebracht, zoodat alle theaters, die gedurende of na het spoor wegjubileum belangstelling ervoor hadden, haar konden vertoonen. De Nederlandsche Bioscoopbond was ech ter van meening, dat het hier geen cultureel- documentair filmwerk betrof, maar aange zien de film beoogde de aandacht van het publiek in gunstigen zin op een bepaalde onderneming te vestigen, deze als een reclamefilm moest worden beschouwd. Hier door werd de vertooning der film op nor male wijze in de bioscooptheaters onmoge lijk aangezien de spoorwegen niet wenschten te voldoen aan de voorwaarden, welke door den Bioscoopbond voor het vertoonen van reclamefilms worden gesteld. - Hierbij werd gewezen op de tegenstelling tot het buitenland, waar bij het eeuwfeest der Spoorwegen eveneens jubileumfilms zijn gemaakt, die als cultureele films op ge wone wijze in de theaters werden vertoond. De Nederlandsche Spoorwegen hebben tengevolge hiervan van het eerste plan af gezien en thans den heer Max de Haas op dracht gegeven tot het maken van een ge luidssmalfilm, die in groote trekken dezelfde opzet zal hebben als de voorgenomen nor maalfilm.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8