ÉL PAM S WONDERLIJKE AVONTUREN. HEILOO LIMMEN Glimlachje 1 1 M-- KOEDIJK EGMOND AAN ZEE ST. PAN CR AS BERGEN OBDAM STOMPETOREN DERDE BLAD. 2. STAKERS BIJ DE WERK- r" VERSCHAFFING. In de werkverschaffing nabij Kolhorn hebben, naar de N.H.Crt. meldt, een 40-tal arbeiders, afkomstig uit de Zaanstreek, de vorige week het werk neergelegd in ver band met de slechte loonuitkomsten. Na overleg zijn de stakers Woensdagochtend weer op het werk teruggekeerd, doch zij hadden er blijkbaar reeds spoedig genoeg van, want kort na aankomst vertrokken zij weer per autobus naar Zaandam. Estland, Letland en Lithauen. Door het comité voor de ontwikkelings avonden was de heer Vogelenzang uit Eg- mond aan den Hoef uitgenoodigd een lezing te houden over Estland, Letland en Li- thauene. De heer Ten Bruggencate heette de zeer talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den spreker van dezen avond en mevrouw Edelhausen, die voor een goeden kaartverkoop had zorggedragen. Hierna verkreeg de heer Vogelenzang het woord, die er op wees, dat in onze duin streek zeer veel bosch is, doch door de heer- schende zilte westen winden is het zeer moeilijk de boomen goed aan den groei te krijgen, bovendien zijn de meeste populieren ziek en lijdende aan de wratziekte. De zilte winden doen veel kwaad aan den groei van het houtgewas, terwijl de boomen, welke aan den groei gaan, een schuinen stand aannemen in de richting waarin de westen wind ze drijft. Voor het planten van houtge was kiest men voor de duinstreek boomen welke snel groeien en niet kostbaar zijn, zooals wilg, vlier, populier. Wilg en populier worden aangeplant door stekken. Zaad is hier te lande nooit gezien. Dat komt, omdat de katjes van de mannelijke populier 3 weken eerder bloeien dan de vrouwelijke. Wanneer men een stek neemt, dan is dit een stuk van den ouden boom en deze verlen ging is evenals de oude, waarvan de stek is afgenomen, onderhevig aan de ziekte. Nu had spr. vernomen, dat in de Baltische landen het wel gelukte om zaad te kweeken. Spr. ging daarom daarheen om dit geheim te ontdekken, dat hierin bestond, dat een tak met mannelijke katjes in een vaas met koud water werd gezet in een koud vertrek en een vaas met vrouwelijke, welke later bloeien, in warm water in een verwarmd ver trek om daardoor te bewerken, dat ze gelijk tijdig bloeien. Breedvoerig besprak spr. een en ander en nu bestaat de hoop, dat deze wijze van behandeling ook hier kan worden toegepast en dat deze een gunstig resultaat zal opleveren. Mooie lichtbeelden verduide lij ksten het gesprokene. Hierna maakten we een zeer leerzame reis door de Baltische staten. Via Berlijn kwa men we in Lithauen, waar we o.a. een bezoek brachten aan de hoofdstad Kannas. Van Lithauen gingen we naar Letland en ver volgens naar Estland. Vreemd deed het aan de nieuwe vreemde namen van steden en dorpen te hooren, welke na de afscheiding van Rusland in de landstaal werden aange geven. Tal van lantaarnplaatjes verduide lijkten het gesprokene. Een dankbaar applaus dankte den spreker voor zijn boeiende en zeer leerzame lezing. Ten slotte dankte de heer Ten Bruggen cate spreker voor de leerzame lezing en noodigde allen uit volgende Woensdag weder aanwezig te zijn voor den tweeden avond. Ziekenzorg. Een der vereenigingen die een zegen voor de gemeente genoemd kan worden, is „Ziekenzorg" en in de jaarvergadering, waarin het derde lustrum werd herdacht, was een prachtige stemming en in woord en daad is hulde gebracht aan de oprich ters en de overleden oprichters. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer C. Pepping, gaf deze een resumé. Op gericht met 37 leden is dit uitgebreid tot 259 gezinnen. Uit het financieel verslag stippen we aan: ontvangsten 3764.03, in kas 2223.57, uit gaven 1661.16. In kas op 1 Jan. j.1. 4326.44. In het reglement werd toege voegd dat leden die naar Heiloo of Alk maar vertrekken, lid kunnen blijven en zij die van genoemde plaatsen hier komen, kunnen na 3 maanden in alle rechten dee- len. Besloten werd om in Jan. en Febr. vrijstelling van contributie te verleenen. Aan „Moederschapszorg" (Vereeniging voor hulp en steun bij de komst van 'n nieuwen wereldburger) werd een gratificatie van 25 verleend. De heeren C. Pepping en N. Kuijs werden als bestuursleden herkozen. Hierna volgden tractatie en verloting, ter wijl enkele leden de oprichters, waaronder in de eerste plaats den voorzitter, hulde brachten. Daarna sluiting. „Ziet U, ik ben n.1. tien pond lichter geworden fn nu wil ik graag eens zien hoeveel dat in een stuk is!" Begrafenisver. „De Laatste Eer". De jaarvergadering van de Begrafenis- vereeniging „De Laatste Eer" werd Don derdag alhier gehouden. Bij de opening werd door den 2den voor zitter het verscheiden van den voorzitter, wijlen den heer W. de Geus, herdacht. Uit het jaarverslag bleek, dat door over lijden, vertrek enz. het ledental met 6 terug ging en thans 748 bedraagt. Er werden 14 geheele en 1 gedeeltelijke dienst uitgevoerd, waarvan 10 voor de leden. Drie diensten werden verricht vanuit een andere gemeente naar Koedijk. Medegedeeld werd, dat het bestuur in lichtingen had ingewonnen voor herver zekering, maar dat dit ten gevolge zou hebben, dat de contributie 3 maal zoo hoog zou moeten zijn, dus heeft men geen ver dere pogingen gedaan. Ook waren inlichtingen ingewonnen om trent aansluiting bij de Federatie, ook met het oog op de verzekering van het perso neel. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de heeren P. Hart en Jb. Modder herkozen en K. Mol gekozen werden. Bij de rondvraag drong de heer Jb. Boon er op aan, dat er verbetering kwam in de draagbaar van de gemeente, daar deze door zijn zwaarte, alsmede door zijn bouw, zeer onpractisch is. Na bespreking, waarbij bleek, dat er door de gemeente weinig of geen verbetering zou worden aangebracht, werd besloten, dat de vereeniging een nieuwen modernen draag baar zal aanschaffen, indien de kosten de 80 niet te boven gaan. Tevens werd de onhoudbaarheid naar voren gebracht van de combinatie dood- graver-klokkeluider, daar dit in denzelfden tijd dient uitgevoerd te worden. Een adres aan B. en W. zal worden ge zonden, om te vragen, dit aan de vereeni ging te willen opdragen, zoodat dan de ge meente er geen kosten noch inkomsten van heeft. De heer Jn. Ploeger wees er als bode op, dat de vereeniging in een uitzonderlijke positie geraakt door het nog niet aangesloten zijn bij de Federatie, wat naast de moeilijk heden bij uitwonende leden, ook het toe^ treden als lid ernstig belemmert. Dit had tengevolge, dat het bestuur mach tiging kreeg om na bespreking van een en ander zonder algemeene bijeenroeping der algemeene vergadering tot aansluiting te kunnen overgaan. Huis ter Duin. In de kinder-vacantiekolonie Huis ter Duin te Egmond aan Zee, eigendom der vereeniging Ziekenzorg te Amsterdam, werden in 1938 verpleegd 350 kinderen. Opmerkelijk is, dat de kinderen, die tij dens het koude jaargetij verp.eegd werden belangrijk meer in gewicht toenamen dan de kinderen, die des zomers verpleegd worden. Ook in ander opzicht werden met de winterverpleging betere resultaten be reikt, dan met de zomerverpleging. De ge middelde gewichtstoename per kind be droeg 1.18 K.g. Lantaarn geramd. De vrachtauto van den ondernemer J. van der Pol, reed op het Pompplein bij het manoeuvreeren tegen een lantaarn van de straatverlichting, die daar niet tegen be stand bleek en zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich geluk kig niet voor, terwijl de schade door ver zekering gedekt wordt. Uitvoering Zanglust. Woensdagavond werd ten lokale van den heer Bouwstra een uitvoering gegeven door de gemengde zangvereeniging Zang- lust met medewerking van het kinderkoor, onder leiding van den heer H. J. Zaal. De voorzitter, de heer Volkers, opende deA avond, zijn voldoening uitsprékende over de flinke bezetting der zaal. Hierna werden eenige nummers gezon gen door het koor, mooi en goed op toon. Het koor kan meerdere leden gebruiken en dit zou het geheel ten goede komen. Vervolgens werd overhandigd, een door verschillende vereenigingen gegeven vaan del. De heer Hoogland overhandigde het vaandel, met eenige toepasselijke woorden. De heer van Kampen dankte den heer Hoogland voor de woorden van waardee ring, den heer Boskamp voor het bijeen brengen der gelden en mevr. Verburgt voor het borduurwerk als lid van W.I.K. voor de vereeniging gedaan. Als blijk van waardeering werd den heer Boskamp een kistje sigaren aangeboden en mevr. Ver burgt een Azalia. Vervolgens bracht het koor eenige liede ren ten gehoore, wat met voldoening werd aanhoord. De kinderzang was ook tot in het uiter ste verzorgd. Na de pauze werd door de kinderen op gevoerd de operette „Grietje Golfzang". Uitstekend werd dit door de kinderen ge speeld. De leidster mevr. van Kampen komt hiei^ een extrawoord van lof toe. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de heeren Verburgt, die zich uitstekend van hun taak kweten. De eerste avond is uitstekend ge slaagd. Ledenvergadering „Helpt Elkander". Onder voorzitterschap van mr. H. D. A. van Reenen kwam de vereeniging voor ziekenhuisverpleging „Helpt Elkander" Donderdagavond in het Oranje Hotel bij een. Na het lezen der notulen en het ter kennis brengen van de ingekomen en uit gegane stukken werd door den secretaris, dr. J. A. Blok, 'n jaarverslag uitgebracht. Op 1 Januari 1938 telde de vereeniging 1515 leden waarvan 21 kinderen (niet- betalende leden). Door geboorten, overgang van zuster- vereenigingen en aanwinst van nieuwe leden zijn 171 leden toegetreden. Door overlijden, verhuizen en bedanken zijn de vereeniging echter 131 leden ontvallen. Op December 1938 bedroeg het leden aantal alzo 1555, waarvan 29 kinderen (niet-betalende leden). Hiervan behooren tot klasse A 1033, tot klasse B 522 leden. Het aantal ligdagen bedroeg 1069 (501 A-klasse, 568 B-klasse). Door den heer Krans werd vervolgens een financieel verslag uitgebracht. De geldmiddelen op 1 Jan. '38 bedroegen 7503.39, ontvangsten over 1938 3445.82, totaal aan geldmiddelen lr,949.21. De uitga/en bedroegen 3880.46. Blijft in kas 7068.75, of een netto-verminde- ring van 434.64. Deze achteruitgang is toe te schrijven aan het groote aantal ver pleegden over 1938, hetgeen 65 bedroeg. Door de kascommissie was schriftelijk mededeeling gedaan van haar goedkeuring over het geldelijk beheer van den pen ningmeester. De voorzitter stelde voor die zelfde commissie voor 1939 te benoemen. Besloten werd het vervoer van zieken te bepalen tot een der ziekenhuizen in Alkmaar. Vcor een transport verder dan Alkmaar stelt de vereeniging geen gelde lijke tegemoetkoming beschikbaar. Wat het vaststellen der contributie betreft, be hoefde geen wijzigingen te worden aange bracht. Waar gebleken is dat hieraan voor de vereeniging geen bijzonder risico is verbonden, blijft ook de bepaling tot het verlengen van de eerste ligperiode met 5 dagen gehandhaafd. Ziekenvervoer per taxi mag, wanneer de medicus dit noodzakelijk acht, geschieden. De maximale vergoeding zal echter 5 blijven bedragen. Het aftredend bestuurslid, de heer L. den Das, werd bij acclamatie herkozen. Op voorstel van den secretaris werd besloten kaarten te laten drukken, waarop de voornaamste punten uit l et reglement zullen worden aangebracht. Zij zullen aan belangstellenden worden uitgereikt. De heer Kramer drong er bij de leden op aan eventueele veranderingen van den gezinstoestand aan den bode op te geven. Teleurstellingen bij opname in een der ziekenhuizen kunnen hiermee worden voorkomen. De voorzitter deelde nog mede dat de aanvrage om de koninklijke goedkeuring der statuten, welke zaak wijlen notaris van Riet in handen was gegeven, nog slechts in de bestuursvergadering behan deld is kunnen worden. Hij zegde een spoedige afwerking toe. Hierna sluiting. Volksonderwijs. Volksonderwijs hield Donderdagavond, onder voorzitterschap van den heer v. d. Meulen, een buitengewone ledenvergadering ter behandeling van de begrooting. Op de vergadering van 1 Febr. had het bestuur verzuimd deze op de agenda te ver melden, wijl het voorstel van den penning meester, de j aarlij ksche toelage voor de kweekelinge met acte dit jaar te doen ver( vallen, dus evenmin ter algemeene kennis was gebracht, werd het uitschrijven van een vervolgvergadering noodzakelijk geacht. De vergadering keerde zich algemeen tegen dit voorstel. Goedgevonden werd echter, dat de post slechts voor één jaar van kracht blijft en dan nog alleen voor de tegenwoordige functionaresse, welk stand punt het bestuur bij een eventueele ver vanging van deze leerkracht, zal innemen, dient nog onder oogen te worden gezien. Voor de kleuterschool in begroot een be drag a 885,96. JEUGD EN THEOSOFIE. Hierover sprak Dinsdagavond in de Vrijm. Loge de heer Marijn Brandt uit Naarden, daartoe uitgenoodigd door de Blavatsky- Loge der Theosofische Vereeniging. Spreker begon met erop te wijzen, hoe in de beschavingen der oudheid een andere verhouding bestond tusschen godsdienst, wijsbegeerte en wetenschap. Verhalen over de Goden en hun lotgevallen (mythologie) werden door de onwetende, groote massa letterlijk opgenomen. Hun echter, die dieper wenschten door te dringen in de geheimenissen van het leven en voldoende aan een 'bepaalden graad van reinheid en onzelfzuchtigheid, werd in de z.g. mysterie-scholen (o.a. die van Pytha- goras, Eleusinische mysteriën, Neo-Platonis- ten en ook de Mysteriën van Jezus) de die pere beteekenis ontsluierd onder een voor die tijden alleszins gerechtvaardigde geheim houding. Onwetende kerkvaders vreesden en bestreden deze scholen en verklaarden ze voor kettersoh. Weer andere (als Clemens en Origenes), ingewijd in de mysteriën, spre ken ervan, zonder nochtans geheimen te ont sluieren. Ook in het Evangelieverhaal wordt herhaaldelijk gezegd, dat Jezus een nadere uiteenzetting gaf, alleen bestemd voor Zijn onmiddellijke helpers en volgelingen. Ook hier dus tegenstelling tusschen esoteriek: verborgen kennis over geheimen der natuur en latente krachten in den mensch, en exoteriek: kennis die openbaar kan worden, niet gevaarlijk in handen van de massa, die niet weet en weinig zedelijk verantwoorde lijkheidsgevoel heeft. In het Christendom kregen zij, die kennis een hinderpaal achtten om tot God te komen, de overhand en er be gon een onmenschelijke vervolging van allen, die iets te maken hadden met gnostieke kennis. In die donkere tijden zijn het de Rozekruizers, Vrijmetselaren en andere ge heime orden, die de toorts van het licht brandende houden. Als dan in 1875 door H. P. Blavatsky de Theosofische Vereeniging wordt opgericht, is dit niet anders dan het brengen aan onzen tijd, geschikt voor de tegenwoordige ontwik keling der menschheid, van een deel van de oude Goddelijke Wijsheid, thans rijp voor openbaarmaking. Noodzakelijk geoordeeld door enkele van die levende, groote Leeraren, die de "theosofen Meesters noemen, omdat op 500 ge- De post voor salaris is vastgesteld 600, lokaalhuur 150, schoolgelden en donaties 56,60. Het nadeelig saldo be draagt 329,60. De totale begrooting werd sluitend maakt tot een bedrag van 890,60. De vergadering hechtte hieraan haar goedkeuring. Voor 1939 stelde het bestuur voor de na volgende ontspannings- en ontwikkelings avonden te houden. Filmvoorstellingen in het najaar, een fancy-fair in October of November, een spreekbeurt door dr. ten Bruggecate voor ouders en belangstellenden en een lezing, te houden door den Vlaming L. v. Gent. Uit de vergadering kwam de wensch naar voren te trachten, aan deze avonden een zoo groot mogelijk propagandistisch karakter te geven, Nadat door den heer Hogevorst, die als afgevaardigde van de afd. Bergen de alge meene vergadering op 5 en 6 Nov. j.1. te Utrecht gehouden, had bijgewoond, hiervan een uitvoerig verslag was uitgebracht, slcot de voorzitter na de rondvraag de vergade ring. Benoemd. Tot assistent bij den voorlichtingsdienst voor kleine tuinders is benoemd de heer T. Blauw Az., alhier. Ziekenverpleging. Donderdagavond gaf zuster Tiemstra te Grootschermer, de laatste les van den cur sus in ziekenverpleging thuis, uitgaande van het H. B. van het Witte Kruis, welke evenals die in het vorige jaar een vlot verloop had. Dat men gaarne van zuster Tiemstra s lessen profiteert, beleed mevr. GlijnisSchermerhorn in een warm getint speech je, waarbij de leidster bloemen en een cadeautje werden aangeboden. Mevr. de Geus—Schroder vertolkte den dank der deelnemers op dichterlijke wijze, zoodat 't slotuurtje zeker een prettige herinnering zal bl(jven. 124. Nadat zijn kleren gedroogd zijn, wordt Pam een flink maal voorgezet. „Hier jongen", zegt de kok, „een flinke biefstuk om van de schrik te bekomen, maar mor gen krijg je, net als de anderen, raasdonderds met spek". Pam is weer geheel opgeknapt. Maar een flinke jongen, zoals hij is, wil niet doelloos meevaren. Hij vraagt den kapitein of deze geen werk voor hem heeft „Zeker", zegt deze, „ik heb een scheepsjongen nodig en er is genoeg te doen aan boord". Dat laat Pam zich geen tweemaal zeggen. het materialisme in het Westen zeer gevaar, lijke vormen begon aan te nemen, die ten slotte tot zelfvernietiging zouden moeten leiden. Theosofie is de wetenschap van de zie' van het Leven, brengt ons tot de kennis van ons ware zelf. Zij kan beschouwd worden als een openbaring; toch is zij niet een gods- dienst, een wijsbegeerte of een wetenschap, maar de grondslag en samenvatting van deze.' Zij geeft een verklaring over ontstaan eii structuur van heelal en werelden.. Spr. schetst den grooten cirkelgang van het Leven, afkomstig van God, involueerend tot het diepste punt is bereikt in het mine- ralenrjjk, dan evolueerend door planten- en dierenrijk tot menschenrijk; den mensch, achtereenvolgens geboren in verschillende rassen en godsdiensten, de levenslessen lee- rend, sommigen langzaam, anderen sneller; den weg betredend, in alle groote godsdien. sten onder verschillende namen bekend, die hem voert tot het bovenmenschelijke, gelei delijk komende tot directe kennis en waar neming van wat voor den gewonen mensch onzichtbaar is, nader komende tot die groote, geestelijke figuren, die lang vóór hem de menschelijke ontwikkeling ontstegen, doch van wie er enkele bij de menschheid blijven als een Innerlijk Bestuur der wereld, het plan van evolutie leidend, nieuwe rassen en godsdiensten vormend en inspireerend tot groote maatschappelijke en wetenschappe lijke veranderingen. Het kan niet beletten, dat de menschheid misstappen begaat: de menschen zelf moeten leeren, en wij doen dat door onze fouten, want onder de wet van oorzaak en gevolg brengen vergrijpen tegen de natuur lijden met zich. Spreker vertelde een en ander over de ijlere werelden van stof, elkaar en den aard bol doordringend en ver daarbuiten zich uit strekkend, onzichtbaar voor physieke oogen, maar zichtbaar voor den geoefenden helder ziende. Hoe de mensch ook bekleed is met lichamen van die gradaties van ijlere stof, die wij met onze gevoelens, begeerten en ge dachten het meest gebruiken, en die als een kleurige aura zijn stoffelijk lichaam om geven en doordringen. Grovere, materialis tische gedachten trillen in grovere, mentale stof; ideeën, idealen, denkbeelden in fijnere. De aard van onze gevoelens en gedachten gedurende het aardsche leven bepaalt de levenstoestanden na den dood. Een dronk aard bijv., die sterft, vpelt toch nog de hevige begeerte naar drank en wordt aangetrokken tot de astrale omgeving van kroegen, maar kan zijn begeerte niet bevredigen. Dit betee- kent voor hem een hel van meer of minder langen duur, want is dit alles door gebrek aan voedsel uitgewerkt, dan trekt hij naar reinere sferen voor de uitwerking van hoo- gere gevoelens, die hij gekoesterd heeft. Sterft ook dit astrale lichaam, dan ontwaakt de mensch voor langer of korter verblijf in een door zijn eigen gedachten bepaalde sfeer in de z.g. mentale of hemelwereld. Sterft ook dit mentale lichaam, dan is de pelgrim weder tijdelijk thuis in zijn Ego-isch lichaam. Dit Ego, de werkelijke mensch, bevat de som van ervaring van alle vorige levens en ook de herinnering eraan. Spr. schetste het verloop van een nieuwe incarnatie, weder aanvangende met de vor ming van een nieuw mentaal- en een nieuw astraallichaam, waarin door de z.g. perma nente atomen de verworven eigenschappen in kiem aanwezig zijn; hoe groote scharen Bouwertjes, Natuurgeestjes, immer gereed zijn onder leiding van een grootere Engel en volgens tot in kleinste bijzonderheden uit gewerkte gedachte-oerbeelden, deze licha men en ook het physieke, molecuul voor molecuul op te bouwen; den grooten invloed van de gedachten en gevoelens der ouders, wanneer gedurende de voorgeboortelijke ontwikkeling en ook nog daarna dit subtiele wonder zich voltrekt. De keuze der ouders wordt bepaald door banden uit het verleden en de omgeving, die voor het Ego de beste gelegenheid voor ont wikkeling biedt. Het kind groeit op volgens vaste wetten, die door de moderne weten schap meer en meer ontdekt worden en die Theosofie reeds lang gaf. Spr. stipt deze aan en wees op het groote belang van de opvoeding en waarin z.i. de school te kort schiet in de bevordering van den harmoni- schen groei van het gevoelslichaam tusschen het 7e en 14e levensjaar. Spreker wekte in 't bijzonder de nu jonge menschen op om zonder op gezag aan te nemen toch ern stig kennis te nemen van de groote, onver anderlijke Natuurwetten, waarmede in over eenstemming te leven geluk beteekent door vermeerderd vermogen tot dienen. Wij leven in een critieke periode in de menschelijke ontwikkeling. Velen denken, dat één bepaalde vorm van regeering uit komst zal brengen, deze of die sociale hervor ming, doch deze kan alleen goed komen, door de samenleving te baseeren op samen werking, den grondslag van eenheid van leven, waaraan wij allen deelhebben. Vor ming van een nieuwe menschheid door ver edeling van het individu. Geen ware vrede onder de volken, zoolang onze jongere broe ders uit het dierenrijk, weerloos tegen een geraffineerde, technische overmacht, op vreeselijke wijze worden geëxploiteerd. Geen geluk, als wy geluk van anderen aan ons eigen meenen te kunnen opofferèn. De wereld heeft leiders noodig. Geen schreeu wers, geen handige intrigeerders, die de massa voor leiders aanziet. Maar leiders, die door hun innerlijke visie van het groote Goddelijke Plan in staat zijn hun medemen- schen te helpen op hun weg naar de steeds grooter ontplooiing van het goddelijke. Op ieder gebied van het menschelijk streven zijn die leiders noodig, want overal moet hervormd worden, en overal waar hervormd wordt, moet er zorg voor gedragen worden, dat de grondslag van het nieuwe berust op de eeuwige waarde van de algemeene broe derschap van het Leven. Daarom heeft de Jeugd van heden Theosofie noodig.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10