AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. Lokt U de mooie Paardensport? VRAAG EN AANBOD derde blad. de kookcursus van den ned. vegetariersbond. JiheepstüdUiQen tabakken. Vxovwdaai Ttieums NOORDSCHARWOUDE HEERMUGOWAARD ZUIDSCHARWOUDE De Alkmaarsche Courant Van paarden en menschen. Leert rijden in de Kennemer Manege - Heiloo EEN KORTE TOELICHTING OP DE PACHTWET. Prijs 10.25 - Bureau Alkm. Courant. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herm. Coster i Zn. Qememteeadm EGMOND AAN ZEE Denkt U er ean Uw voor ZATERDAG op te geven? Alléén 2de handsch goederen. 35 cent per vijl regels, 3. De als slot van den gegeven kookcursus door de afd. Alkmaar en Omstreken van den Ned. Vegetariërsbond in het Gebouw der Vrijz. Hervormden uitgeschreven openbare vergadering was druk bezocht. De voorzitter, de heer C. Verwer, legde er in zijn openingswoord den nadruk op, dat, den diepen gror.d van de nieuwere dieëtleer jn aanmerking genomen, de afgeloopen cur sus niet alles kon leeren wat er op dit ge bied te leeren valt, en daarom als een vlie gende cursus beschouwd kan worden, welke de afdeeling in den komenden herfst door meerdere cursussen hoopt te doen volgen. De spreker, de heer b. Kool uit 's-Graven- hage, begon zijn betoog met te zeggen, dat onze cultuurvoeding in hoofdzaak mank gaat aan drie fouten. Eerstens maakt men zich wel bezorgd over een genoeg aan eiwit, vet en koolhydraten, maar over de mineralen en vitaminen bekommert men zich weinig of niet. Vooral het dagelijks vereischte kwantum eiwit heeft de volle belangstelling en de deskundigen zijn het over deszelfs minimum allesbehalve eens. De getallen daaromtrent varieeren van 30 tot 130 gr. per dag. Spr. zette uiteen, dat dit groote verschil hierin gelegen is, dat, als men meer eiwit gebruikt dan het lichaam noodig heeft, deze overbodige hoeveelheid nog meer eiwit vraagt om te kunnen ver teren, waardoor de behoefte kan stijgen tot zelfs 200 gr. per dag. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Achilles 15 Febr. te Lissabon. Agamemnon 16 Febr. v. Nauplia n. Algiers. Aurora 17 Febr. te A'dam. Ceres 16 Febr. te A'dam. Colombia 16 Febr. 16 u. te Hamburg. Douro 14 Febr. v. Pto Barrios n. Cristobal. Fauna 17 Febr. te A'dam. Helder 16 Febr. 24 u. te Hamburg. Irene 16 Febr. 14 u. 216 mijl Z.W. Ouessant. Juno 16 Febr. te Mutzuna. Nereus 16 Febr. v. Gothenburg n. Arhus. Odysseus 17 Febr. v. A'dam n. Rotterdam. Pericles 15 Febr. v. Barbados n. Madeira. Pygmalion 16 Febr. 22.30 u. te Hamburg. Stella 17 Febr. te Rotterdam. Thesseus 17 Febr. v.m. Holtenau gepass. Titus 16 Febr. 24 u. te Hamburg. Trajanus 17 Febr. te Rotterdam. Venus 15 Febr. v. Aigion n. Algiers. Kon. HoR. Lloyd. Montferland 18 Febr. om 17 uur te IJmui- den verwacht. Waterland thuisr. 16 Febr. 10 uur van Buenos Aires naar Puerto Plata. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Van Vrijdag 17 Februari 19 Vorige koers ST AATSLEEN1N GEN. 3334 Nederl. 1938 1005/s 3 Ned -Indië 1937 98<>/16 534 Duitswhl. '30 m. verkl. 23 BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank1293/< Handel Mij. Cert. v. 250 1303/4 Koloniale Bank143 Vt Ned. Ind. Handelsbank ll8'/4 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 343/8 Calvé Delft Cert®25/8 Léver Bros 131*/» Nederl. Ford 365 Philips Gloeil. Gem. Bezit 203 INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting 33 /4 Anaconda r~ 'i® Bethleh, Steel 61'vjo Cities Service s6 U Generaal Motors 36'/8 Kennecott Copper 37 /]8 Republic Steel 1 /l Standard Brands >53/i6 Steel comm44'/is U. S. Leather3*/jj CULTUUR MAATSCH. H. V. A. f»# Java Cultuurf's Ned. Ind. Suiker Unie L4 Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij'4i Redjang Lebong PETROLEUM. „QQ Dordtsche Petr. Kon. PetrflW, Pcrlak 04 Phillips Óil 391/j Shell Union 16/l6 Tide Water lOVie RUBBERS. 1Qfi7/ Amsterd. Rubber „,(s Deli Bat. Rubber J4?'/» Hessa Rubber Jil'4 Oostkust 133 Serbadiadi 96/» Interc. Rubber 2 fat SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn 10' Java—China—Japan lijn '6 Kon. Ned. Stoomboot. '6 A Scheepvaart Unie 10' Deli Batavia 309 Oude Deli330 Senembah t 215 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific f-,!]6 Southern Railw. Cert.. 13 7ir, Union Pacific 73 Canadian Pac. 3 7j, 39. Laatste Z.45-3.00 lOOVs 23 110 1323/* 143 1181/4 36-V8 82V» 1313/4 36472 20374 33^s 22i-Vi6 52'3/Uj-f 6l/s 287» 15-Ü716 578 4518/ia" l 3% 419 17i Vs 15 763A 597, 145 2973/4 31174-1 64 2917,8 104-7x6 105/xo 199^-201 141-2 120 133 98 274 108 76 116 107 207 225-3/4 215 273/4 13'/, 1316/ia 737a 37/s §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaun. *Exdividend. Prolongatie vorige koers 34, heden 34 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.86'/» 1.86l,/i« Londen 8.73 V» 8.74»/» Berlijn 74.75 74.90 Pary's 4.9334 4.947, Brussel (Belga) 31.4334 31.46 Zürich 42.3214 42.38 Kopenhagen 39.39.05 Stockholm 44.9734 45.0734 Osol 43.90 43,95 Het is de groote verdienste geweest van onderzoekers als Ragnar Berg, Vogel, Röse, Hindhede te hebben aangetoond, dat een overtollig kwantum eiwit funest in het lichaam werkt, en dat het bij een plant aardige voeding practisch onmogelijk is te weinig eiwit binnen te krijgen. Het eiwit van den aardappel mits in den schil gekookt is nagenoeg volmaakt en te verkiezen boven het vleescheiwit, daar het, gelijk dit, niet samengaat met zure en giftige bijproducten, welke het weerstands vermogen verlagen. De tweede fout is gelegen in het denatu- reeren van de levensmiddelen, waarmee men in het midden der vorige eeuw algemeen is begonnen. Men built b.v. het meel uit het volle graan, eet zelf de waardelooze bloem en het dito wittebrood en voert de zemelen en daarmee de verloren gegane leefstoffen aan de varkens. De derde fout is de onoordeelkundige be- reidings- en kookwijze, waardoor o.a. ook de electro-magnetische energie uit het plan- tenvoedsel verloren gaat. Nu deze civilisatie van de voeding een paar geslachten doorgewerkt heeft, lijdt het grootste gedeelte van ons Nederlanders aan een slecht gebit en liggen de ziekenhuizen vol. Wel vertoont het sterftecijfer een da lende lijn, maar dit wordt in hoofdzaak ver oorzaakt door de verbeterde zuigelingen zorg; bovendien gaat het er niet om hoe lang, maar wel hoe gezond men leeft; en het is thans genoegzaam bewezen, dat men bij een plantaardige voeding het langst gezond en fit blijft. De vegetarische leefwijze staat op hoog moreel peil, want zij voorkomt het lijden van millioenen medeschepselen. Spr. was er van overtuigd, dat, als men om zijn portie vleesch te bemachtigen, zelf de dieren moest slachten, verreweg de meeste men- schen vegetarisch zouden gaan leven en werk, dat men uit gevoelsoogpunt zelf niet kan doen, mag men ook niet aan anderen opdragen. Na deze niet van zeggingskracht ontbloote en zoo nu en dan met een tikje humor ge kruide rede, werd het publiek in de gele genheid gesteld den spreker vragen te stellen. Nadat de vraagsters en vragers naar genoegen beantwoord waren, werd het door de leerlingen van den kookcursus klaarge maakte snelbuffet in werking gesteld, welks champignon- en groentencroquetten, vruch ten- en groentenslaatjes en met notensmeer sel belegde bruinbrood gretig aftrek von den; ook het glaasje zoete most van kersen, dat gratis werd gepresenteert, viel zeer in den smaak. Toen het snelbuffet geheel was uitver kocht, vertelde mevr. de JongKersbergen, de leidster van den cursus, dat de aard appelpuree, welke men genuttigd had, van ongeschilde aardappelen was bereid, zonder dat men dit aan den smaak daarvan had kunnen bemerken. Nadat de leidster met een hartelijk woord afscheid had genomen van de cursisten en haar een „tot weerzien" toegeroepen was, ging de vergadering uiteen. De afdeeling Alkmaar kan voorzeker te rugzien op een welgeslaagd expériment. {ONGECORRIGEERD}. INDRINGERS NEMEN EEN HUIS IN BEZIT. Brutale inval in het hartje van Brussel. Aanhangers van generaal Franco te Brus sel hebben gisteravond te half elf een inval gedaan in het Casa de Espana in de Wetenschapstraat. Zij hebben den conciërge en zijn vrouw opgesloten en vervolgens gewacht tot de secretaris kwam. Dezen hebben zij gedwongen etn document te onderteekenen, waarbij hij het Casa de Espana overleverde aan den vertegen woordiger van generaal Franco. Vanochtend hielden de aanhangers van Franco het getouw nog bezet. Vergadering Oranje-Comité. Het Oranje-Comité vergaderde in het raadhuis. Verslag werd uitgebracht van de gehouden Septemberfeesten. Het batig sal do bedroeg 0.27. Bij een eventueele blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin zal men spoedig bij elkaar komen teneinde feeste lijkheden te organiseeren. Landbouw en Maatschappij. Donderdag hield de afd. Heerhugo- waard en Omstr. van den Nat. Bond „Land bouw en Maatschappij" haar propaganda- avond in het cafe van den heer A. Rus. De voorzitter, de heer L. P. v. Gratt, opende met een woord van welkom aan den spreker, den heer J. Lont van Nieuwe Nie- dorp en de andere medewerkers (sters). Eerst kregen wij een paar zangnummers van mej. Rus Hop en den heer M. Blauw, waarna de heer Lont zijn rede begon. Allereerst legde hij uit welke moeite de afd. gedaan had om een spreker te krijgen voor dezen avond, tevens mededeelde dat de avond voor hem een bijzondere was daar hij voor het eerst als propagandist voor L. en M. optrad. Nu, wij kunnen beweren dat hij het er gced heeft afgebracht en de aandacht van het publiek wist vast te houden. In de pauze traden op ,de dames Guus Groot en Jannie Slikke. en de heer M. Blauw met zang en declamatie, waarna de spreker zijn rede vervolgde. Spr. noemde de berekening van den minister wiskunde- acrobatiek en eischte voor de boeren bevolking, evenals voor de goed gesalarieer- den, een menschwaardig bestaan. Spr. vond dat na het plan van L. en M. wat hij voor alles propageerde, het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. kwam, doch dit zou hoofdzakelijk voor de industrie bestemd zijn volgens spreker. Na nog een paar nummers declamatie werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen waarvan door enkelen gebruik werd ge maakt en welke naar genoegen werden beantwoord. Na een voordracht van mej. Jannie Slik ker volgde sluiting. „Helpt Elkander" bestaat 40 jaar. Donderdagavond hield de vereeniging „Helpt Elkander" haar 40ste jaarvergade ring in het lokaal van den heer P. Kramer, alhier. De voorzitter, de heer C. Kramer, hield een herdenkingsrede, waarin hy memoreer de, dat de vereeniging op 20 October 1898 werd opgericht. De aanleiding tot de op richting dezer vereeniging was het feit dat arbeiders en kleine zelfstandigen in moei lijke dagen aan hun lot waren overgelaten. ONDERHANDELINGEN NEDERLANDSCH—DUITSCH HANDELSVERDRAG. Op 20 Februari a.s. zullen te Den Haag de onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag tusschen Nederland en Duitschland worden aangevangen, in ver band met het afloopen van het bestaande verdrag op 1 April a.s. De leider der Duitsche delegatie, minis- terialdirektor dr. Walter, is met eenige leden dezer delegatie bereids hier te lande ge arriveerd en in hotel Paulez afgestapt. WILDE STAKING IN TWEE FABRIEKEN TE HELMOND. In de textielfabrieken der N.V. Prinzen en van Glabbeek en de N.V. J. A. Ray- makers te Helmond zijn gisteen 2 wrilde stakingen uitgebroken, waarbij in het ge heel circa tachtig arbeiders zijn betrok ken. Bij eerstgenoemde firma legden twee ploegen wevers, ieder van twintig man het werk neer. Hierna vervoegde de fabriekscommissie uit het personeel zich ten kantore om een onderhoud met direc tie. Deze stelde als voorwaarde dat eerst het werk zou worden hervat, alvorens tot een bespreking zou worden overgegaan. De arbeiders waren hiertoe niet bereid en verlieten de fabriek. Bij de N.V. J. A. Raymakers kwamen in de finishafdeeling circa veertig arbeiders niet naar hun v.erk, hoewel daar de fa briekscommissie wel met een onderhoud met de directie had gevoerd. Zoowel de directies der betrokken be drijven als de werknemersorganisaties nemen voorloopig een afwachtende hou ding aan. AUTOBUS MAAKT EEN LUCHTSPRONG. Eenige gewonden. Gistermorgen is bij de brug bij de Ron- duite op den weg van St. Jansklooster naar Wanneperveen (Ov.) een bus van de firma Stutvoet en van Dooren, uit Kampen, die 22 tewerkgestelde arbeiders naar de centrale werkverafchaffing in het land van Vollen hoven bij Steen wijk vervoerde, door den af sluitboom het omhooggeheven brugdek op gereden. Onder het gewicht van de bus zakte de bus naar beneden en door de snelheid vloog de bus door den boom aan den anderen kant van de brug heen, waar zij zwaar beschadigd tot stilstand kwam. Zeven werkloozen en de chauffeur wer den gewond en zijn door dr. Punselie uit Ambt Vollenhove verbonden. Twee hunner zijn naar het ziekenhuis te Kampen over gebracht, waar één ter verpleging is opge nomen. De overige inzittenden van het ver ongelukte voertuig konden ter plaatse be handeld worden. Zij hadden slechts lichte kwetsuren, veroorzaakt door glasscherven. Later zijn zij met een andere bus naar hun woonplaats vervoerd. In het bizonder vestigde spr. er de aandacht op, dat een der oprichters, de heer Jb. Kra mer, nog in ons midden is, 37 jaren lid is geweest van het bestuur. Het initiatief van de pioniers hier ter plaatse is wel bijzon der, daar „Helpt Elkander" de eerste ver eeniging in Noordholland was. Hartelijke woorden van dank en waardeering aan deze pioniers is zeer zeker op zijn plaats. Het goede inzicht dezer menschen is wel be wezen door de totstandkoming van de so ciale wetten. In de laatste jaren geraakt de idee onderlinge hulpverleening wel wat op den achtergrond, doordat de jongeren niet meer hetzelfde gevoel hebben in dit op zicht als de ouderen dit hebben gevoeld. De vereeniging zal het steeds moeilijker krijgen, doordat het ledental vermindert. Men behoudt echter de gedachte, dat het doel, dat men zich 40 jaar geleden heeft gesteld, bereikt is. Het heeft een flinke stoot gegeven aan de wetgeving en goede vruchten voor de toekomst opgeleverd. De voorzitter wekte op het ledental op te voe ren. De heer Jb. Kramer dankte voor de tot hem gesproken woorden. Ook spreker ging terug tot den tijd van de oprichting. Toen was men bij ziekte over geleverd aan de publieke liefdadigheid. Wanneer men naar het burg. armbestuur ging, kreeg men een half brood of zoo iets. Men was aan de zwartste armoede overge leverd. De oprichting werd door spr. ge memoreerd met alle moeilijkheden daaraan verbonden, doordat men nergens anders een vereeniging bestond. De moeilijkheden heb ben de pioniers echter aangespoord voort te gaan. Spr. memoreerde nog de hulp welke door de vrouwenvereeniging is verleend in tijden van ziekte. De heer Kramer riep aller medewerking in, om het werk der vereeni ging voort te zetten. Aan het jaarverslag van den secretaris otnleenen wij, dat het ledental is terugge- loopen van 196 tot 189, waarvan 70 leden halve contributie betalen en halve uitkeering zullen ontvangen. Hierna gaf de secretaris een over zicht van de afgeloopen 40 jaar. Hieruit bleek, dat de thans zittende bestuursleden ook reeds lange jaren hun krachten aan de vereeniging hebben gegeven. Deze verslagen werden met woorden van dank aan den samensteller vastgesteld. De penningmeester bracht hulde aan den heer C. Beets uit Koedijk, die zeer veel voor het vereenigingsleven in deze streek heeft gedaan. De rekening van den penningmeester sloot met een totaal aan ontvangsten van 1665,55, uitgaven 1704,48. Nadeelig saldo 38,93. Het bezit der vereeniging is teruggeloopen tot 1541,37. Aan ziekengeld is uitgekeerd 1364,82. De rekening werd aldus vastgesteld, waar na de penningmeester een overzicht gaf van den stand der kas vanaf 1921. Bij de bestuursverkiezing werden de hee- ren Jb. Kramer, P. Glas en P. de Graaf her kozen. Allen namen hun benoeming aan. Vervol gens werd de contributie besproken. Deze zal ongewijzigd blijven. In de rondvraag feliciteerde de heer Jb. Krom het bestuur met het 40-jarig bestaan. Spr. vroeg of het niet gewenscht was, een tweede penningmeester aan te stellen. De voorzitter meende, dat daaraan geen behoefte bestaat. Men zou het in overwe ging kunnen nemen. De penningmeester merkte op, 'dat de commissarissen eigenlijk alle vier vice- penningmeester zijn. Van de leden-werfactie zal aandacht worden besteed. (Ongecorrigeerd.) is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! TeL 3320. Intelligent? Of niet? Vraag aan honderd menschen, wetenschappelijke en niet weten schappelijke, paardenvrienden en paardenliefhebbers" (dat is wat an ders), menschen die dagelijks met paarden omgaan, hindert niet wat voor paarden, vraag aan die allen of een paard nu eigenlijk een intelligent dier is, ja dan neen, dan krijg je de meest uiteenloopende en ook vaak de wonderlijkste antwoorden. Op papier kan je heel wat vaststel len en beredeneeren en ca. theorieën uit opbouwen zonder dat de practi- sche werkelijkheid daardoor belang rijk beinvloed wordt. Dat kunnen we dus voor dezen keer terzijde laten en de mannen der wetenscnap zullen daar niet boos om worden. Maar de anderen, zij, die dagelijks met paarden van allerlei slag in aanraking komen, wat vinden zij er van? Het antwoord hangi van de mentaliteit der men schen af. Wie werkelijk houdt van paarden, wie iets voelt van de verantwoordelijkheid, die den mensch is, opgelegd tegenover het dier .tegenover ieder dier, maar tegenover de hoogststaande in het bij zonder, wie de moeite wil r.emen en den tijd zoeken om te trachten het wezen van een paard te doorgronden niet van hét paard in het algemeen, maar van ieder paard afzonderlijk, omdat ieder weer an ders is, met zijn eigen karakter, zijn eigen mogelijkheden en dus ook bij zijn opleiding andere eischen stelt, wie wil beginnen met nu eens niet na te praten en klakke loos over te nemen wat hem jaren lang is voorgepreveld en als vaststaande waarheid voorgehouden, wie zelf wil onderzoeken en experimenteeren, gedreven, niet door een dor verlangen naar grooter weten schap, niet met het verstand, maar met het hart die zal over de intelligentie van een paard tot heel andere conclusies komen, dan wie geen andere ambitie heeft dan er, en dan liefst in den kortst moge lijken tijd, een zoo perfect mogelijk wer kende machine van te maken. Druk op de knop en het gaat van zelf. Druk op dié plaats met dat gedeelte van het been en hét paard zal zóó reageeren. Heeft het den euvelen moed anders te doen, aan ligt dit aan de domheid van het paard. Spreekt vanzelf! Ik vraag me wel eens af of het in zulke gevallen niet de voorkeur verdient om maar een wérkelijke machine te nemen, die inderdaad perfect afgesteld kan wor den, zoodat op iedere juiste knopdruk ook de juiste reactie volgt. Het ligt voor de hand, dat het eene paard „bevattelijker" is dan het andere, ook, dat de een meer pleiziei heeft in het leeren da.i de ander. Het gaat er mee als met een klasse kinderen, je hebt enthousi aste leerlingen en trage, je hebt er met een levendig verstand en andere, die altijd half schijnen te dutten. Vreoger heetten die „dom" en „zOncer verstand", ze bleven zitten, telkens weer, ze werden voor niets goed geacht en men liet ze voor wat ze waren. Tot iemand op het heldere denk beeld kwam, dat, als je ze nu misschien eens anders aanpakte, dat met wat meer begrip, wat meer geduld, wat meer toe wijding en bovenal met véél meer liefde voor het „object" er misschien Het komt me voor, dat we met de op voeding van paarden zoo ongeveer zijn, waar men in de jaren vóór Ligthart was met die der kinderen. En Jan nog op zijn gunstigst, want bij de viervoetige leerlin gen is de „plak", met andere identieke strafmaatregelen nog niet afgeschaft. Im mers, het heet bij de paarden nog altijd, Telefoon 2578. dat ze het via karwats aanzienlijk vlugger snappen, omdat hun geheugen hen dan te hulp komt en de herinnering aan .de striem ove~ hun huidJawel. Waar blijft het geheugen dan als het gaat om de her innering aan de blijken van tevredenheid van den meester, die tegelijk de vriend is? Een paard is een wezen met een sterk ontwikkeld eergevoel, als dit er althans in de jeugd niet ten eenenmaie uit „gedres seerd" is. Het wil alle krachten inspannen, alles doen, om bewijzen van goedkeuring en tevredenheid te verdien in. Het onder werpt in zulke gevallen zélf zijn zucht tot verzet. Ja zeker, een paard is in staat tot zelfdiscipline en is daartoe bereid, als hij daardoor een blijk van genegenheid kan verdienen. Zoo komt hij tot het gehoor zamen met vreugde, tot het dienen uit liefde. Als zoo'n paard zich geeft, dan beteekent dat meer, dan zoo maar-een manier-van-zeggen. En dan neemt hij nooit meer terug wat hij gegeven heeft. Dan is hij bereid zich tot het uiterste in te span nen, ook intellectueel, als we dat woord even mogen leenen. Dan is hij in staat tot proeven van intelligentie, die door wie her niet gezien en meegemaakt neeft, eenvou dig naar het gebied der sprookjes verwezen worden. Waar dieren kunnen praten. Men zou ook waarschijnlijk oij paarden beter kunnen spreken over latente in telligentie, dan over gebrek aan intel ligentie. Gelukkig zijn er ook onder de paarden vrienden Ligtharts en eenmaal zal hun inzicht wel breken door den muur van star conservatisme. Rau, de Duitsche hippoloog, schreef in dit verband eenigen tiid geleden in een Fransch paardenblad: „je vois pointer le jourHet klinkt hoopvol. TRIXIE. Verkrijgbaar aan ons bureau: Uiteengezet door een ter zake kundig Jurist, met eenige modellen van brieven en eenige verzoekschriften aan de Pacht- kamer benevens eene eenvoudige uiteenzetting van hetgeen verpachter en pachter te doen staat met het oog op de overgangsbepalingen der pachtwet (loo- pende contracten.) Onmisbaar voor ieder, die iets met de pachtwet te maken heeft. Pachtcontracten A 15 ct. idem B 7% ct. Voordam 9 Alkmaar. De raad van Egmond aan Zee verga derde Donderdagavond onder voorzitter schap van burgemeester C. J. Eyma. De gemeente-rekening over het dienst jaar 1937 is van Ged. Staten terug ont vangen met enkele opmerkingen. B. en W. stellen voor aan de gemaakte opmerkingen te voldoen en de rekening, aldus gewijzigd, opnieuw vast te stellen. Aldus besloten. Exploitatiekosten per leerling. Het ontwerp-besluit tot vaststelling van de exploitatiekosten per leerling der open bare school over 1939, waarnaar de vergoe ding voor de bijzondere scholen wordt be rekend, is van Ged. Staten terug ontvangen. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten het bedrag van 500 voor onderhoud van de school geraamd te hoog achten. Daar in den loop van het jaar de nieuwe school in gebruik zal worden genomen, meenen zij dat met 200 kan worden vol staan. Voorts wordt bezwaar gemaakt te gen een bedrag van 450, geraamd voor schoonhouden van de school. Volgens een beslissing der regeering zal voor een zes- klassige school het schoonhouden niet meer dan 250 per jaar mogen kosten. B. en W. zyn van meening, dat hier te gen weinig zal zijn te doen. Zij stellen mits dien voor de aangegeven verlagingen door te voeren en dienovereenkomstig het be drag van de kosten per leerling voor 1939 te bepalen op 8.24. Aldus besloten. Verzoeken om voorschotten voor de bij zondere scholen werden toegestaan. Ambtenarenreglement. Op verlangen der regeering werd beslo ten het ambtenarenreglement te wijzigen in verband met de gewijzigde militaire be palingen. Nadat de benoeming had plaats gehad voor het stembureau stelden B. en W. voor over te gaan tot ruiling van grond met den eigenaar van hotel Zeezicht. De gemeente uitsluitend a contant L,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11