Instemming met de plannen tot overneming der crisismaatregelen. Binnenland De nood der koudegrond-tuinders. Regeering wak» voor hot algemeen belang. Landelijke verduisterings proef te wachten. met oorlogsbodem. Gesn persoonlijke ongelukken. De nood van het Spaansche Tanger heeft aangedaan en gisteravond om vn|i, zes uur weer van laatstgenoemde plaats Regeering wacht voorloopig met Aangezien de kapitein geen melding hulDverleenina maakt van het ongeval, mag worden aan- Nederland rookt meer sigaretten. Maar de kwaliteit ia minder. De „Times" over de hulde aan de Groot. „Vader van het internationale recht". Mijnhardtfes bij Griep. De „Veendam" terug te Rotterdam. De mislukte reddingspogingen. Cursussen voor de koopvaardij. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. j AMIRICAN W CIGARETTE5 Blijkens het voorlooplg verslag over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van Inkomsten en uitgaven van het landbouwcrisisfonds voor het dienstjaar 1939, hadden ver scheidene leden, die met den minister en andere leden van oordeel waren, dat de economische omstandigheden nog steeds de handhaving van prijs- en productieregelingen voor den land' bouw vorderen, met instemming ken nis genomen van 's ministers mededee lingen ten aanzien van het doen over' nemen der landbouw-crisismaatregelen door de bedrijfsgenooten. Zij juichten toe het daarbij tot uitdruk king gebrachte standpunt, dat onder be drijfsgenooten moeten worden verstaan al degenen, „die aan een bedrijfsregeling rechten of verplichtingen ontleenen" Zy zouden gaarne de verzekering ontvan gen, dat de door de regeering meer dan eens ten voorbeeld gestelde consumptie raelkregelingen het prototype zijn voor de overneming door de bedrijfsgenooten van de andere crisisregelingen en dat de regee ring, voordat zij zich in eenigerlei opzicht ten deze vastlegt, eerst met de telken; daarvoor in aanmerking komende organisa ties uit handel en nijverheid overleg zal plegen. Langs dezen weg zal kunnen wor den verkregen, dat, wat de productie be treft, de landbouworganisaties op den voor grond zullen treden en wat de verwerking en distributie aangaat, handel en industrie, hetzij deze coöperatief zijn of zuiver parti culiere bedrijven. Sommige leden verklaarden vooralS' nog sceptisch te staan tegenover de plannen der regeering om de landbouw' crisismaatregelen door de bedrijfsge nooten te doen overnemen. Voor de fouten, welke aan de huidige regeling kleven, waren zij geenszins blind, Ook hun gaat de tegenwoordige ctntrali- satie op het terrein der landbouw-crisiS' maatregelen te ver. Zij meenden echter, dat de proef van overneming dier maatregelen door de bedrijfsgenooten slechts dan kan worden aanvaard, indien vaststaat, dat ^e boeren redelijke prijzen voor hunne pro ducten zullen kunnen erlangen. Het algemeen belang worde niet vergeten. Met betrekking tot de voorgenomen overdracht van de uitvoering der land bouwcrisismaatregelen aan de bedrijfs genooten waren deze leden van mee' ning, dat in geen geval de prijsregeling in handen van de producenten ma, worden gelegd en dat het plicht der regeering blijft, in dezen voor het al' gemeen belang te waken. Met bezorgdheid zagen deze leden voorts de stijging van de pachtprijzen, niet alleen omdat deze het verzet tegen verhooging van de richtprijzen der agrarische pioduc ten vergroot, maar vooral omdat zij een te groot deel van de bodemopbrengst aan den grondeigenaar doet toekomen, ten koste van boer en arbeider. Gevreesd werd, dat de pachtkamers en/ of bureaux bij het vaststellen van oe pacht prijzen rekening zullen houden met de sterk gestegen koopprijzen, wat deze leden onjuist en onbillijk zouden achten. Sommige leden waren van oordeel, dat de herhaalde verhooging van monopolie heffingen op granen, speciaal om den richt prijs van de rogge en gerst te steunen, niet altijd tot gewenschte resultaten had geleid. Huns inziens ware het beter, indien de re geering rogge uit de markt zou nemen. Eenige leden drongen er op aan, dat de regeering nog eenige maanden zou door gaan met het uit de markt nemen van vee, welke maatregel, naar hunne meening, te vroeg is gestaakt. Teneinde zoo spoedig mogelijk een ver betering van de prijzen van de schapen in geheel Nederland te verkrijgen, achtten sommige leden het gewenscht, dat de re geering een aantal schapen tegen redelijke prijzen uit de markt zou nemen. Voorts, aldus deze leden, zou de regee ring door middel van exportpremies den uitvoer naar de bestaande exportlanden, als Frankrijk en België, kunnen stimulee- ren. Vele leden achtten het nadeelig prijs verschil tusschen Nederlandschc en Deensche boter op do Engelsche markt, dat gewoonlijk 10 cent en meer per K.G. bedraagt, zeer bedenkelijk. Zij vroegen zich af, of er wel voldoende naar wordt gestreefd, dit verschil docr ver betering of aanpassing der hoedanigheid van het Nederlandsche roduct ».an de in Engeland gestelde eischen op te heffen, het geen ettelijke millioenen minder aan ex- portuitkeering en kans op vermeerdering van den uitvoer zou beteekenen ln het bijzonder geldt zulks ten aanzien van de tuinders in de Streek, Kenne- merland en de venen. Deze leden vroegen zich af, of de steun Bij de behandeling van de begrooting voor binnenlandsche zaken heeft mi nister van Boeijen heden in de Eerste Kamervergadering medegedeeld, dat in den loop van dit jaar onverwachts een landelijke verduisteringsproef zal wor den gelast en dat dan wel zal blijken, hoever men met de luchtbeschermings organisatie is gevorderd. thans op menige plaats, de vervolging, zelfs wanneer men als de Groot in de eerste plaats overtuigd was van de noodzakelijk heid van verdraagzaamheid. De Groot ver koos het gevaarlijke leven. Hij werd in den kerker geworpen en ontkwam slechts door de toewijding en de scherpszinnigheid van zijn vrouw. Hij heeft armoede geleden. Maar zijn christelijk geloof verliet hem nooit; hij heeft ook nooit opgehouden met het verkon digen van de waarheid, die hij het eerst heeft ingezien: dat er, toen de godsdienst meer een scheidlngbrengende dan een ver- eenigende kracht tusschen mensch en volken was geworden, nog een wetboek van goed en 6iecht bestond, dat als jus commune had te gelden in het verkeer tusschen de onafhan kelijke staten. De meesten dergenen, die gisteren hulde hebben gebracht aan de nagedachtenis van de Groot, hebben er den nadruk op gelegd aan den tuinbouw niet te ongelijk wordt i L x*w., u«u.u« verdeeld of ten heele onvoldoende moet De „SlDOjak in aanvaring dat een huldiging yen dezen jurist thans van worden geacht. Zij meenden, dat, terwijl het totale bedrag van den steun aan tuin ders de laatste jaren is verhoogd, de steun aan de koudegrond-tuinders is verlaagd. Gaarne zouden zij vernemen of juist is, dat, terwijl de steun voor bedoelde categorie van producenten in 1935 f 4 millioen be droeg, deze over 1937 was gedaald tot 2.700.000. Zij meenden, dat bij het vaststellen der prijzen met het oogstrisico onvoldoende re kening wordt gehouden, en vroegen of, met het oog op den nood der hierbedoelde groep producenten, over 1938 niet een richtprijs van 100 pCt. inplaats van 90 pCt. op zijn plaats zou zijn. Deze leden zouden het op prijs stellen, indien de minister opgave zou willen doen van de bedragen, welke in to taal voor de glascultuur eenerzijds en 'voor de koudegrondcultuur anderzijds orden beschikbaar gesteld. Eenige leden drongen aan op een be hoorlijke regeling voor de z.g. markttuin- ders. Het Nederlandsche mailschip „Siba- jak" van de Rotterdamsche Lloyd, dat zich op de thuisreis bevindt, is gister middag in de Straat van Gibraltar tijdens een hevigen storm in aanvaring gekomen met den Engelschen torpedo- bootjager „Somali". Hierbij zou de Sibajak averij hebben op- geloopen aan stuurboordzijde van het voor schip en de oorlogsbodem aan den bakboord boeg. De botsing geschiedde doordat de Si bajak als gevolg van den krachtigen wind uit de koers liep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het schip zet de reis voort. Bij de Rotterdamsche Lloyd zijn de ge wone telegrammen van den gezagvoerder van de Sibajak ontvangen, waaruit blijkt, dat het schip op de normale, in de dienst- t r li regeling vastgestelde tijden, Gibraltar en vertrokken is. a" I genomen, dat zoo er al sprake is van eenige Op vragen van het Tweede Kamer lid Albarda (s.d.a.p.) betreffende medewerking door Nederland aan voorziening in den nood der Spaan sche vluchtelingen heeft de heer Colijn, minister van algemeene zaken, voorzitter van den raad van ministers, het volgende geantwoord: De regeering heeft kennis genomen van het op 3 November 1938 aan den Volken- bondsraad uitgebracht rapport van sir Denys Bray en den heer L. Webster, be treffende den nood der burgerbevolking van Spanje. De volkenbondsraad heeft zich in zijn zitting van 20 Januari j.1. er toe bepaald kennis te nemen van het rapport en van de door de Britsche en Fransche leden afgelegde verklaringen. Hij heeft zich onthouden van eenig voorstel tot verwezenlijking van het gezamenlijk plan, dat in het rapport wordt aanbevolen. Onder deze om standigheden was er voor de regeering geen r.anleiding zich over dit plan te uiten of daaromtrent medewerking toe te zeggen. Het is de regeering bekend, dat eenige regeeringen financieelen bijstand hebben geschonken aan het te Genève gevestigde comité, dat zich ten doel stelt aan de Spaansche bevolking hulp te verleenen. Regcering overweegt de nood zakelijkheid. Het is der regeering niet bekend, dat de regeeringen van de Vereenigde Staten, Zwitserland, België en Engeland verklaard zouden hebben aan Frankrijk bijstand te verleenen in zake de hulp aan Spaansche vluchtelingen. De regeering overweegt in hoeverre het na de jongste gebeurtenissen nog noodzakelijk moet-worden geacht op een of andere wijze mede te werken ter voorziening in den nood der vluchtelingen Het is bekend, dat tusschen de Fransche regeering en de regeering te Burgos on derhandelingen zijn aangeknoopt over de repatrieering dier vluchtelingen en dat reeds tienduizenden naar Spanje zijn te ruggekeerd. De noodtoestand, die tot den vluchtelingenuittocht aanleiding gaf schijnt een acuut karakter te dragen en zal sterk in beteekenis afnemen, nu voor de vluchtelingen de mogelijkheid aanwezig is naar hun woonplaatsen texug te keeren. Geen toelating van vluchtelingen. Onder die omstandigheden wacht de regeering het verder verloop der zaken af. Mocht alsnog blijken, dat hulp geboden is, dan zal ook Neder land zich van die hulpverleening niet onthouden. Gegeven het groot aantal zien reeds hier te lande bevindende vluchtelingen, waar van met stelligheid te voorzien valt, dat zij in hoofdzaak hier zullen blijven, be staan tegen het toelaten van andere vluch telingen groote bezwaren, welke ook gel den voor het opnemen van Spaanscne kinderen hier te lande. De nood der koude grond-tuinders. Gewezen werd op den zeer ongunsti- gen toestand, waarin vele zoogenaamde koudegrond-tuinders verkeeren. Hon derden hunner, zoo merkten sommige leden op, verkeeren in groote armoede; ANTI-JOODSCHE UITINGEN TE AMSTERDAM. Ruiten ingegooid. Gisternacht zijn de ruiten van het bureau der Liberale Staatsparty, gevestigd in de Frans van Mierisstraat te Amsterdam, door steenworpen vernield. Op het papier, waarin een der steenen was gewikkeld stond geschreven: „Dood aan den Jood". averij, deze niet van ernstigen aard is. De in de Januari-aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde cijfers voor 1938 toonen opnieuw aan, dat het verbruik van tabak een belangrijke verandering van structureelen aard ondergaat. Dit spreekt het duidelijkst bij vergelij king met 1929, het laatste jaar vóór de crisis. Ondanks de groote verandering van de koopkracht der bevolking is het gemiddel de verbruik van sigaretten per hoofd zonder onderbrekingen van eenig belang gestegen van 409 in 1929 tot 549 in 1938. Daartegenover staat een vermindering van het verbruik van rook- en pruimtabak e.d. van 1.45 K.g. (na 'n stijging tot 1.59 K.g. in 1932) tot 1.16 K.g. Aangezien het hoofdelijk gebruik van sigaren slechts geringe schom melingen vertoond heeft en per saldo nog eenigszins gestegen is (van 173 tot 179), is de stijging van het verbruik van sigaretten dus practisch geheel gegaan ten koste van dat van rook- en pruimtabak. De totale uitgaven voor tabaksfabri kanten zijn in bedoelde periode belang rijk verminderd, n.1. van 173 tot 132 millioen gulden of per hoofd der be volking van 22 tot 15. Er heeft dus ook een belangrijke daling van de ge middelde waarde der verbruikte arti kelen plaats gevonden. Voor sigaren van 69 tot 42 per duizend, voor si garetten van 17 tot 10 per duizend en voor rook- en pruimtabak e.d. van 236 tot 175 per 100 K.g. Het trekt de aandacht, dat de na 1930 be gonnen daling van de totale waarde sinds 1936 weer voor eenige stijging heeft plaat; gemaakt. Bedroeg de waarde in 1930 183 millioen in 1936 was deze 124 millioen en in 1938 132 millioen. Naar aanleiding van de Grotius-her- denking schrüft de „Times" in een hoofdartikel o.m. het volgende: „Een gast uit Nederland is hier altijd welkom en mr. Patijn, de eminente Ne derlandsche minister van buitenland* sche zaken, heeft van zijn bezoek aan Londen gebruik gemaakt om met Lord Halifax de internationale aangelegen heden die beide landen betreffen, in den breede te bespreken. Maar het hoofddoel van zijn bezoek was de herdenking van een der grootste figuren uit een groot tijdperk in de Nederlandsche geschiedenis, de Groot, den vader van het internationale recht, tot wiens nagedachtenis een steen is onthuld in de Hollandsche kerk te Londen. De Grcot was, zooals lord Mac- millan het gisteren zeide, een der vroegst ontwikkelde en veelzijdigste genieën van alle tijden. Hij was om beurten staatsman, actueele beteekenis is en dat zijn lessen kunnen worden toegepast op de bestaande internationale toestanden. Het is zelfs een teleurstellende gedachte, dat die toepasselijkheid in deze dagen in eenig opzicht zelfs grooter is dan driehon derd jaar geleden. De wereld is zóó weinig verder gekomen, dat nu nog zijd beide wer ken „De jure belli ac pacis" en „De veritate religionis christianae" met voordeel tot de uitgangspunten voor een gelukkiger samen leving gemaakt zouden kunnen worden. De plaats van verschillende godsdiensten als oorzaken van oneenigheid en vervolpin gen is overgenomen door politieke ideologiën en nóg zoekt de wereld naar den grondslag van in wetten vastgelegd internationaal ge drag, diert hij voor zijn tijd noodig achtte. De stem van dezen begenadigden profeet van wet en orde, zooals Macmillan de Groot noemde, klinkt nog als een klaroenstoot tot de onordelijke wereld van thans". PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. 21-jarig wielrijder aangereden en ernstig gewond. Gisteravond is te Nieuw Dordrecht de 21- jarige wielrijder E, de Jong door een perso nenauto, bestuurd door den heer S. uit Em- men, aangereden en ernstig gewond. De Jong reed voor den wagen en stak plotseling den weg over. De bestuurder van de auto kon een aanrijding niet voorkomen. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, constateerde een schedelbasisfractuur, een enkelfractuur en verschillende vleesch- wonden. Het slachtoffer, dat bewusteloos was, werd een nabijgelegen woning bin nengedragen, vanwt.ar hij later is over gebracht naar het diakonessenhuis. Zijn toe stand is zorgwekkend. MEISJE ONDER AUTO GERAAKT EN OVERLEDEN. Gistermiddag is hel negen-jarig dochtertje van de familie Bienen te Oosterhout (N. Br.) op den Tilburgrcheweg onder een auto van de Brabant-express geraakt en ernstig gewond. Het meisje werd naar het Sint Josephziekenhuis te Oosterhout ver voerd en bleek daar bij aankomst reeds te zijn overleden. De chauffeur had slechts een snelheid van vijf tot tien K.M., toen het ongeluk plaats greep. Naar het schijnt wilde het meisje den rijweg oversteken, om ach terop de auto te klimmen. UITKEERING IN CONTANTEN GEVRAAGD. De Nederlandsche Tuindersbond heeft een schrijven gericht tot den minister van economische zaken, waarin hij den minister vraagt, den maatregel, waarbij de kleine groenten-steuntuinders hun uitkeering ge deeltelijk in natura ontvangen, althans voor dit voorjaar ongedaan te maken. Deze kleine tuinders zijn nl, niet in staat de meest dringende bedrijfsinkoopen te doen door gebrek aan contanten. RIJKSMIDDELEN IN JANUARI. In Januari 408.130 beneden de raming. De Rijksmiddelen brachten in Januari op 38.402.287 tegen 33.340.613 in Januari 1938 en 38.810.417 als 1/12 der raming. Wat de kohierbelastingen betreft was eind Januari 39.897.912 op kohier ge bracht tegen 36.810.194 op 31 Januari van het vorige jaar. Deze toeneming is uitsluitend te danken aan de inkomstenbelasting, welke in ver gelijking met het vorig jaa, 4.500.988.— hooger staat genoteerd. Alle andere belastingen waren lager dan het vorig jaar en wel: de grondbelas ting 769.584.de vermogensbelasting 84.319.de verdedigingsbelasting J 278.194.— en de belasting van de doode hand 281.172. JHR. RöELL OVER DE LANDSVERDEDIGING. De oud-commandant veldleger wil 300 millioen leenen. Naar aanleiding van de korten tijd geleden verschenen memorie van ant woord aan de Eerste Kamer inzake de defensie-begrooting voor 1939 heeft de oud-commandant van net veldleger jhi W. Röell in een vraaggesprek enkele mededeelingen gedaan ovgr zijn inzichten op het gebied der defensie. Jhr. Röell stelde voorop zijn groote waardeering voor het werk van minister van Dyk en zijn overtuiging, dat ieder met de beste bedoelingen werkt aan da tot standbrenging van een steeds parate na tionale veiligheid - een „paraatheid zon der argwaan." De hoofdindruk, die jhr. Röell van de thans Het bestuur der afdeeling heeft naar diplomaat, historicus, theoloog, tooneelschrij- in bespreking zynde defensiezaken gekregen wl ai/4 rf aaw v-, nf r, va v aam a) v*\ i taf i 1 w. a «4 n/lttr\nn at o m I n o n 1v1c n Hl n o mnw, aanleiding hiervan een brief gericht aan den hoofdcommissaris van politie, waarin wordt gewezen op den ernst van dit geval van politieke terreur en waarin het vertrouwen werdt uitgesproken, dat de politie alles in het werk zal stellen om feiten als deze ver der te voorkomen. ver, filosoof, practizèerend advocaat en jurist: hij werd erkend als een groot man, waar hij ook ging en welken arbeid hij ook aanvatte. Hij ontvluchtte ook de moeilijk heden en de gevaren van zijn grootheid niet. Door een sterke en onafhankelijke meening te hebben, tartte men in die dagen, evenals had, was, dat de memorie van antwoord met de principieele strekking van zijn standpunt instemde. De oud-commandant veldleger wees m dit verband byv. op zijn inzichten, dat de verdediging van ons land elk ander publiek belang overtreft; dat in het huidige legerstelsel geen sprake kan zyn van een Spoedig weer koortsvrij en opgeknapt. Doos 30 en 50 ct! aanmerkelijke versnelling der mobiliëëtiT dat de opgedane Septemberervaringen dë noodzaak aantoonden van de aanzienlijke uitbreiding van het aantal troepen voor de grensbeveiliging; dat met het malen van ter reinversterkingen moet worden voortge gaan. Men moet zich afvragen of men nog ver af is van de mogelijkheid tot samenvoe ging der uitgebreide grensbataljons tot twee grensdivisie-groepen (legerkorpsen). Over het algemeen is het standpunt der regeering in overeenstemming met de wen- schem die de heer Röell uitsprak, ook met de urgentie van de in uitzicht gestelde plan nen, doch zij stuiten tot nu toe af op de kosten. De heer Röell was verheugd over het feit, dat de minister in zijn M. v. A, het argu ment, dat de uitgaven voor 's lands veilig heid niet-economische uitgaven zijn, terzij de geschoven heeft. Spr. verdedigde de stel ling, dat de weermacht als groot werkgeef ster in breeden kring welvaart brengt. Hij zeide „zeer getroffen (te zijn) door het plan van den heer Walrave Bossevain, inhouden de de gedachte om het leger dienstbaar te maken aan de dringende noodzaak om het vakkundig ongeschoold pauperisme van een groot deel onzer rijpe jeugd te keeren door een tweejarigen eersten oefentijd ln het leger in te stellen en wel aan een lichting van ongeveer 55000 man en dien tijd de mili taire opleiding en blijvende paraatheid te verbinden met vak- en ambachtsonderwijs in den ruimsten zin, zooals de mobilisatie dit al in het klein deed zien". De kosten hiervan worden geschat op f 40,000.000. Een laag rentende weermachtsleening 300.000.000, rente 9.000.000 p. jaar) acht de heer Röell verantwoord. Voorts heeft de oud-commandant veldleger nogmaals zijn standpunt uiteengezet, dat 3 a 4 slagschepen voor Nederlandsch-Indië een minimum is. Gistermorgen is in de Rotterdamsche haven aangekomen de „Veendam" van de Holland—Amerika Lijn, welk schip op zijn thuisreis van New York actief heeft deelgenomen in de pogingen om de opvarenden van het Spaansche stoomschip „Maria de Larinaga" te redden, welke pogingen helaas niet zijn geslaagd. Het was bar weer, zoo vertelde een van de officieren van de „Veendam", toen in den morgen van den 8sten Februari seinen wer den opgevangen van de „Maria de Larinaga", welk schip in moeilyke omstandigheden verkeerde, daar ir. de hooggaande zeeën een der luiken was ingeslagen. Het in nood ver- keerende schip was ongeveer 200 mijl van de „Veendam" verwijderd. De gezagvoerder van de „Veendam" stelde, direct alles in het werk om te hulp te komen, J)at deden ook twee Amerikaansche schepen, welke in de buurt waren. Lat#e berichten van dé Maria de Larinaga" wezen uit, dat de toe stand steeds moeilijker werd. Steeds in. con tact blijvend met de Amerikaansche sche pen snelde de „Veendam" naar de opgege ven positie, 's Avonds zweeg de radio van het Spaansche schip, zoodat later mocht worden aangenomen, dat het dien avond is ondergegaan. Intusschen was het feit, dat geen seinen meer werden opgevangen, geen reden voor de „Veendam" om den koers naar Rotterdam weer op te nemen. Men bleef den opgegeven koers volgen en den volgenden ochtend, kwam de „Veendam" op de plaats aan vanwaar de „Maria de La- ringa" de laatste mededeelingen had uitge zonden. Ook de twee Amerikaansche sche pen waren inmiddels vlak in de buurt geko men en gezamenlijk heeft men daarop de omgeving afgezocht. Van het ongelukkige schip werd niets gevonden, wel trof men op eenigen afstand van de laatst opgegeven positie wrakhout aan en riemen van booten, zoodat wel moest worden aangenomen, dat de „Maria de Laringa" met man en muis was vergaan. Tot 's avonds werd het zoeken voortgezet, zor.der resultaat. De „Veendam" heeft daar op haar reis vervolgd. Hoewel het hard stormweer was heeft de „Veendam" zelf geen schade opgeloopen en ook geen last van beteekenis ondervonden. Naar wij vernemen heeft de regee ring besloten hier te lande „cursussen handelsbescherming" in het leven te roepen. De regeering is tot dit besluit gekomen uit overweging, dat het ter bevordering van de veilige vaart van de Nederlandsche koopvaardijschepen in tyd van oorlog of oorlogsgevaar noodig is gezagvoerders, stuurlieden en machinisten reeds in vredes tijd op de hoogte te brengen van hetgeen ter zelfbeveiliging door de schepen kan worden gedaan. Tot dit doel worden twee serie sursussen gegeven, en wel een voor hen, die geen examen voor hoogeren rang meer hebben af te leggen en een tweede voor hen, die in het bezit van het diploma 2e of 3e stuur man of machinist diploma a. of b. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, is be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 16 tot 23 Februari vastgesteld op 60 cent per K.G. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 87 cent per K.G. Boternoteering Kopenhagen. - De offi- cieele Deensche boternoteering bedroeg gisteren 268 kronen per 100 K.G. is f 1-05 per K.G.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6