Vraag en Aanbod DOUWE EGBERTS Echte SPORT EN WEDSTRIJDEN. Qememtecaden De eindspurt wordt ingezet Woensdags en Zaterdags 35 cent per wijl regels, uitsluitend a contant. Alléén tweede handsch goederen. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). De begrooting van P.T.T. over 1937. Friesche Heer en-Baai FRIESCHE HEEREN-BAAI EN BAAI-TABAK Alkmaarsche Boys ontvangen Kampioenscandidaat. Rekent Alcm'ria af met H.F.u.? DE DERDE KLASSERS. TWEEDE BLAD. 3. jb. Korver, Koningsweg 40 B, ver koopt alle soorten 2e handsch goederen als buffetten, tafels, stoelen, kasten, parapluiestanders, enz. enz. Pracht Lorenz Radiotoestel te koop voor lagen prijs. S. BAKKER, Smederij, Achterstraat, Alkmaar. Tel. 3571. Voor in- en verkoop van 2e handsch goederen naar Jb. KORVER, Konings weg 40 B, Alkmaar. Ter overname aangeboden: mahonie schuifkast, 2 pers. waschtafel met marmer blad en opzet. EECEN, Metiusgracht 5. Ter overname aangeb. een 2-pits gas stel. KOMLAAN 10, Bergen (te zien 12—1). Voor z. g. a. n. 4, 3, 2, 1 pits petroleum stellen, strijkbouten, electrische strijk ijzers, gasstellen enz. naar KONINGSWEG 40 B. 1 prima gebr. Damesrijwiel 15, 1 prima gebr. Heerenrijwiel 12.50, bij A. BOOD, Heerenstraat 3, Alkmaar. Te koop: stalen wringer met bok, ge lijk nieuw, voor spotprijs. J. WOLDHUIS B 17, Zuidscharwoude. Z. g. a. n. Thermometers vanaf 30 cent, koortsmeters goedgek. vanaf 60 cent. De Hygiënische Artikelen-winkel „HYGiENA", Fnidsen 91. Tel. 2052. Wegens overcompl. aangeb. z. g. a. n. huish. ameubl. best. uit tafel, 4 stoelen, 2 crapauds, theemeubel, divan. Te bevr. LAAT 197 A h. Brillensteeg. Oude Mahonie stoelen alsook ronde tafel en groote vergulde spiegel te koop gevraagd voor pension te ge bruiken. DEFECT GEEN BEZWAAR. Brieven onder letter L 634 aan het bureau van dit blad. Te koop: zwart em. kolenfornuis, 78 c.M. breed, in prima staat, 8. Auto band 32 x 6, zware transport binnenb. 12.50. Groen em. kacheltje 3. LIJ^WEG 21, Bergen. Orgel. Te koop gevraagd voor evan gelisatie huisorgel. Aanbiedingen uiterste prijs, aantal registers, merk onder letter W 644 bur. van dit blad. Bergschoenen te koop als nieuw, prijs 7.50. Vrij op zicht aan te vragen. G. DE WIT, Schoutenstr. 17, Alkmaar. Ter overname aangeboden wegens overcompleet een linnenkastje en een latafel. Adres STUARTSTRAAT 82. Te koop: 1 Driew. kar op luchtbanden welk één jaar weinig is gebr. Electr. Wagenmakerij „DE VALK", Friescheweg 4, Alkmaar. Tel. 3939. Te koop: een prima Racefiets 11.00, en jongensfiets 9.50, en eenige raceframes vanaf 3.00. Te bevragen bij JAAP SCHIPPER, Verdronken- oord 65. Te koop: handnaaimachine m. gar. voor 4.50, prima Praff handnaaima chine 15, Singer-trapmachine z. g. a. n. 38, beste Duitsche kruissnarige piano 65. DEKKER, Spoorstraat 5. ringsbank; dr. G. W. M. Huysmans te Eind hoven, directeur der coöperatieve centrale boerenleenbank; drs. H. L. Jansen, Mau- ritskade 23, 's-Gravenhage; B. J. de'Leeuw, thesaurier-generaal bij het departement van financiën; K. Lindner, wiskundig adviseur der rijksverzekeringsbank; mr. D. M. J. van Lutterveld, secretaris van den centralen beleggingsraad; F. S. Noordhoff, bestuur der van het N.V.V.; H. M. Roos, voorzitter van de N.V.C.; mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departement van economische zaken; L. H. van 't Sant, oud-voorzitter van de verzekeringskamer, J. A. Schutte, secretaris-penningmeester van het r.k. werkliedenverbond; D. Stapel kamp, voorzitter van het chr. nat. vakver bond in Nederland; W. H. Vliegen, oud-lid der Staten-Generaal; C. Visser, accountant te 's-Gravenhage; dr. E. B. F. F. baron Wit- tert van Hoogland, voorzitter van de veree- niging van raden van arbeid; mr. F. B. W. Wobbe, directeur van het algemeen mijn werkersfonds. Aan de commissie is als secretaris toe gevoegd dr. C. Campagne, referendaris bij de rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Blijkens de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het staatsbedrijf der I woord, dat deze vragen door hem thans nog bepaald. Ten aanzien eener productie huishouding als het P. T. T.-bedrijf is, kunnen zich omstandigheden voordoen, die op bepaalde punten tot andere maat regelen dan noodig zijn ten aanzien van het staatshuishouden in zijn geheel moe ten leiden. In de lijn van zulk een financieele po litiek ligt het om den toestand van het bedrijf zoowel wat betreft de finan ciën, blijkens uit het beeld der balans, als wat betreft de exploitatie en de tarieven aan te passen aan de huidige tijdsom standigheden. Het is dat beleid geweest, dat het mo gelijk gemaakt heeft in de jaren 1934 '37 een breed opgezet plan door te voeren van aanpassing van telefoon-, telegraaf- en posttarieven aan het verlaagde wel vaartspeil des volks en tevens belangrijke overschotten ten bate van de schatkist af te dragen. VERHOOGING VAN DEN TUINDERSSTEUN GEVRAAGD. Minister heeft nog geen beslissing genomen, Op vragen van den heer Wijnkoop, betref fende verhooging van den steun aan de tuinders in verband met schade, teweeg gebracht door de in December 1938 inge treden vorst, heeft de heer Steenberghe, minister van Economische Zaken, geant- P. T. T. voor 1937 is de minister van bin- nenlandsche zaken het eens met verschil lende leden, dat de vragen, of het noodig is een bedrag van 5.600.000 voor extra afschrijvingen te besteden en of het wen- schelijk is 1.500.000 te bestemmen voor versterking van de reserve tegen koers verliezen óp de beleggingen van den postchèque- en girodienst, vragen van belangrijken aard zijn. Ter zake van de versterking van de reserve van den postchèque- en giro dienst met 1.500.00 worde het volgende opgemerkt. De reserve voor de beleggin gen van den postchèque- en girodienst is indertijd ingesteld in verband met de mo gelijkheid, dat ten gevolge van ingrij pende wijzigingen in het economisch leven de saldi op de postrekeningen ab normale verlaging zouden kunnen onder gaan. Bij de bepaling van de grens van de reserve is uitgegaan van de ge dachte, dat deze op 10 pet. van de belegde bedragen behoort te worden gesteld, een grens, welke echter thans niet is bereikt. Bij een belegging van rond 169.000.000 op 31 December 1937 ontbreekt, na de aanvulling van 1.500.000, nog een be drag van 4.900.000 aan de reserve. De enorme groei van den dienst, waardoor het totale tegoed op de rekeningen aan het einde van 1938 ruim 270.000.000 heiiep, tegen 121.000.000 einde 1928, verhoogt de kans, dat te eeniger tijd aan een sterke opvraging van saldi het hoofd zou moeten worden geboden. Het is daar om ten zeerste gewenscht, dat de in 1937 door conversie van verschillende fondsen gemaakte koerswinst tot versterking van de reserve wordt aangewend. De gedachte, weergegeven in het v0?r" loopig verslag, dat de financieele politiek van het P. T. T.-bedrijf dezelfde behoort te zijn als die van het rijk, opdat met den financieelen toestand van de schat kist rekening wordt gehouden, erkent de minister als juist. Dit inzicht is het geweest, dat 't finan cieele regeeringsbeleid ten aanzien van het staatsbedrijf in de laatste jaren heelt piet kunnen worden beantwoord, daar eener- zijds de omvang der schade, teweeggebracht door de in Dec. 1938 ingetreden vorst, nog niet met nauwkeurigheid is kunnen worden vastgesteld, terwijl anderzijds nog niet door hem is beslist, zoo eenige tegemoetkoming van deze schade uit het landbouw-crisis- fonds zal worden verleend, op welke wijze deze steunverleening zal worden berekend en uitgekeerd. ST. PANCRAS De gistermiddag gehouden raadsvergade ring werd niet bijgewoond door den heer Wagenaar wegens ongesteldheid. De heer Jb. Duijf kwam tijdens de vergadering binnen. De voorzitter, burgemeester J.Kroonen- b u r g, sprak een welkomstwoord op deze eerste vergadering in 1939, hopende, dat ook dit jaar de vergaderingen van den raad zullen worden gehouden in de bekende eensgezindheid. Spr. wilde niet in den breede uitweiden over de economische om standigheden in de gemeente over het af- geloopen jaar, maar wilde er toch op wijzen dat de vorst oorzaak is geweest van een ver betering van de prijzen der tuinbouwpro ducten. Spr. hoopte, dat het de gemeente in alle opzichten wèl moge gaan in 1939. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen waren van Ged. Staten eenige besluiten, waarbij raadsbesluiten werden goedgekeurd, alsmede de koninklijke goed keuring op het raadsbesluit tot heffing van 38 opcenten op de inkomstenbelasting. De begrooting 1939 was door Ged. Staten nog niet goedgekeurd, omdat het onderzoek ervan nog niet was afgeloopen, zoodat voor het doen van uitgaven op die begrooting voorloopige vergunning werd gegeven. In- tusschen is gebleken, dat in de begrooting 1939 eenige administratieve onjuistheden voorkomen in verband met nadere mede- deelingen ten aanzien van de geraamde be lasting-ontvangsten, in totaal uitmakende een voordeel voor de gemeente van 123,60. Aan verschillende verzoeken van Ged. Staten om nadere toelichting op de begroo ting was voldaan; in verband met de daar door noodige administratieve wijzigingen werd de begrooting opnieuw vastgesteld. Gratificatie bouw gemeentehuis. In verband met de uitbreiding van den verbouw van het oude raadhuis (het maken van een nieuwen kap en bijkomende wer ken) werd de vergoeding van 350 voor den architect en den opzichter samen met totaal 75 verhoogd tot 425. De voorzitter wees erop, dat om verhooging niet was ge vraagd door de betrokkenen; B. en W. hadden het vanzelfsprekend gevonden, dat bij uitbreiding van het werk de vergoeding ook verhoogd werd en kwamen uit die over weging met het voorstel. Benoeming stembureaux. (De heer Jb. Duijf kwam ter vergadering). Als leden van de stembureaux voor de verkiezingen voor de Prov. Staten en den gemeenteraad in dit jaar werden op advies van B. en W. aangewezen: Voor Prov. Staten: de burgemeester ambts halve voorz.; leden de heeren Jb. Duijf en J. van Kampen; plaatsvervangers de heeren Wagenaar en J. Kloosterboer Dz.; voor den gemeenteraad: de burgemeester ambtshalve voorzitter; leden de wethouders Lek en C. Duijf; plaatsvervangende leden de heeren Timmer en van Kampen. Grasgewas Twuijverweg. Het grasgewas van den Twuijverweg werd weder gegund aan P. Volkers. De bedoeling was, dat dezelfde voorwaarden weder zouden gelden, maar tijdens de besprekingen over het voorstel werd er nog een en ander aan toegevoegd ten aanzien van maaien en schouwen. De andere agendapunten. Op verzoek van de regeering zal het amb tenarenreglement in overeenstemming wor den gebracht met de wettelijke bepalingen ten aanzien van den verlengden militairen diensttijd. De gemeenschappelijke regeling voor de gasfabriek werd goedgekeurd, zooals zij door de commissie uit de vijf belanghebbende gemeenten was opgesteld. De rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1938 werd op advies van de controlecommissie goedgekeurd in ontvang sten op 8393,15 en in uitgaaf op 8213,21, zoodat het batig saldo 179,94 bedroeg. De subsidie der gemeente was 6300. De voor zitter bracht dank aan den administrateur den heer Jb. Duijf en aan de andere arm voogden voor het vele, dat zij deden in het belang der gemeente en van de onder steunden. De voorzitter deelde mede, dat op het kohier voor de hondenbelasting 1939 zeven honden minder voorkomen dan het vorige jaar, n.1. 63, met een totaal bedrag aan be lasting van 189. Na uitvoerige toelichtingen door den Echte Deventer koek komt uit Deventer, echte Goudsche pijpen uit Gouda en echte Friesche Heeren-Baai natuurlijk uit Friesland. Vraagt daarom Echte Friesche Heeren-Baai met het merk D E. Geurige, zachte en goed-brandende tabak uit de aloude Friesche tabaksfabriek van K 85 voorzitter Wérd goedgekeurd het voorstel van B. en W. om de kasgeldlee- ning ad 15000 ter financiering van den aanleg van het kerkhof, den bouw van de onderwijzerswoning en den verbouw van het raadhuis te verlengen totdat de be graafplaats geheel zal zijn afgewerkt. Daar na zal deze leening worden omgezet in een gewone geldleening. Het geval doet zich n.1. voor, dat te vreezen is, dat de werk zaamheden aan de begraafplaats niet vóór 1 April zijn afgeloopen, omdat momenteel niet kan worden voortgegaan met den aan leg van het noodige plantsoen doordat de daarvoor bestemde arbeiders thans werken aan het vliegveld bij Bergen. (De thans loopende kasgeldleening gold tot 1 April). Verschillende cijfers werden nog genoemd, die erop neerkwamen, dat aan de begraaf plaats een loonbedrag van pl.m. 8300 is uitgegeven, waarin het Rijk bijdraagt voor 77.7 pet. en dat van de bijkomende kosten, geraamd op 3200 en welke voor reke ning der gemeente komen (zooals omhei ning en beplanting), reeds een en ander is betaald. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en ging de raad in comité. Voetbal. En zoo zijn we dan weer genaderd tot die periode in het voetbalseizoen, die tot de meest belangrijke gerekend moet worden: de periode, waarin de wedstrijden belangwekkender worden, en waarin de kampioenen geboren wor den. Reeds zijn twee tweede klas-kam pioenen bekend: het oude W.V.V. in het Noorden en het ons bekende Hil versum, allebei oud-eerste-klassers. Spoedig zullen meer clubs een kam- pioensfuif organiseeren, terwijl andere zich prepareeren op de degradatiewed strijden Als wij dan voor vandaag ons overzicht beginnen met de wedstrijden, die onze eigen tweede klassers morgen te spelen hebben, dan blijkt al, dat bovenstaande in leiding van kracht is: de Boys ontvangen n.1. een kampioencandidaat: E.D.O. en Alc maria moet een bezoek brengen aan H.F.C., nummer tien der ranglijst. Zoo oppervlak kig bekeken, moet de uitslag dus gemakke lijk te raden zijn: Alcmaria wint van het zwakke zusje en de Boys verliezen van de sterke leiders. Echter zoo gemakkelijk is het toch niet. Verliest de club van den Westerweg werke lijk? Wij moeten het nog zien. De Boys toch kunnen heel rustig spelen en E.D.O. moet allereerst er voor zorgen, dat er kalm te in haar gelederen komt. Het is heele- maal normaal, dat de laatste wedstrijden, waarin het er zoo zeer op aan komt, ook de slechtste zijn. Ja, loopt het in het begin even mee, dan komen de Haarlemmers on geschonden uit den strijd, maar 'zit het hun even tegen, dan zouden zij wel eens heelemaal de kluts kwijt kunnen raken. Voetbal is voetbal en er kan van alles gebeuren. Moge dan op papier de bezoe kende club de beste kansen hebben, in wer kelijkheid zal er heel hard gewerkt moe ten worden voor de zege, die noodig is om kampioen te kunnen worden. En in elk ge val zullen de bezoekers getuige kunnen zijn van een zeer belangrijken, waarschijnlijk ook van een zeer spannenden wedstrijd. En wint Alcmaria in Haarlem van H.F.C.? Ook dat is nog lang niet zeker. De oudste Haarlemsche club moge dan op het oogenblik in het hoekje zitten waar de slagen vallen, de H.F.C.-ers hebben steeds hun beste wedstrijden juist tegen Alcmaria gespeeld. En zij zullen zich natuurlijk vast klampen aan het zoo dunne strootje: im mers een zege op de withemden en waar schijnlijk komen ze gelijk met West-Frisia! Toch houden wij het op de Alkmaarders, die normaal gesproken heel wat sterker zijn en die morgen met een volledige ploeg naar Haarlem trekken. Dat beteekent dus een sterke achterhoede, een gave midden linie en een bewegelijke voorhoede, waar van we slechts hopen, dat ze eens buiten gewoon beweeglijk zou zijn. En dan liefst altijd Intusschen zou een Alcmaria-zege heel wat clubs positief buiten gevaar brengen en eigenlijk zou dan alleen West-Frisia nog gevaar loopen, door H.F.C. te worden inge haald. En West-Frisia verliest wel weer, of schoon het op eigen veld speelt .Maar mor gen krijgt het bezoek van R.C.H. en het krachtsverschil is wel zoo groot dat we de Enkhuizers geen schijn van een kans ge ven. W.F.C.O.S.V. moet op een Wormerveer- sche zege uitloopen, terwijl H.R.C. thuis zonder moeite van de Kennemers kan win nen. In de tweede klasse B is de aardigheid er al af: Hilversum is kampioen en als kam pioen gaat ze naar D.W.V. om te verliezen. Dat is een normaal verschijnsel: de reactie op de ingespannen weken, die voorbij zijn. H.V.C. ontvangt Vriendenschaar, dat On deraan staat en wel niet veel kans zal ma ken, om te winnen. Hetgeen de Amster- damsche clubs welkom zou zijn, vooral Zeeburgia, dat in Zaandam tegen Z.F.C. ook al niet veel kans heeft. Overigens loopt ook Hercules nog ge vaar en dat gevaar blijft, omdat de uit wedstrijd tegen A.F.C. niet veel perspec tief biedt. Rest dan nog de Spartaan— Watergraafsmeer, welk partijtje door de gastheeren gewonden kan worden. V.U.C. VOOR EEN LASTIGE TAAK. Als we de eerste-klassers gaan be handelen, dan beginnen wij dezen keer met afdeeling II, omdat daar twee zeer belangrijke wedstrijden gespeeld wor den: AjaxV.U.C. en FeijenoordD.O. S. Oftewel nummer twee tegen num mer drie en nummer één tegen num mer vier. Nog staat Feijenoord er het beste voor. Maar morgen.... Zullen de Rotterdammers de volle winst kunnen behalen op een der sterkste clubs? Zullen ze met hun zwakke voorhoede de Utrechtsche verdediging kunnen verschal ken? Of zullen zij verliezen? Of wellicht gelijk spelen? Er is niets van te zeggen; elke uitslag is mogelijk, maar als Feijenoord verliest is 'dat geen verrassing. En AjaxV.U.C.? De Amsterdammers zijn favoriet en zullen de V.U.C.-ers heusch niet onderschatten. En al mag V.U.C. dan ook zeer verdienstelijk gespeeld hebben in deze competitie, wij zijn er niet van over tuigd, dat de Hagenaars in staat zijn om Ajax te kloppen. En let eens op: Ajax wordt zoowaar nog kampioen! 't Gooi kan thuis in elk geval gelijk spe len tegen V.S.V .en Haarlem kan thuis zelfs winnen van R.F.C. Zoodat de precaire positie van D.F.C., zelf een vrijen dag heb bende, zeer penibel wordt. En nu afdeeling II. A.D.O. speelt thuis tegen Blauw-Wit en moet natuurlijk winnen, om de nek-aan-nek race met D.W.S. vol te kunnen houden, 't Kan, maar er dient heel wat gepresteerd te worden. In hetzelfde den Haag speelt D.W. S. tegenH.B.S., het arme H.B.S. Neen, de Hagenaars kunnen wij geen kans geven. En zoo zal morgen dan wellicht definitief beslist worden, dat H.B.S. degradatiewed strijden zfil moeten spelen. SpartaC.V.V. wordt een aardige derby met gelijke kansen, al zal de thuisclub waarschijnlijk wel winnen. Hermes speelt thuis tegen Xerxes, hetgeen ook een wed strijd is van gelijke kansen en Stormvogels ontvangt K.F.C. en kan winnen. Maar erg belangrijk zijn deze wedstrijden niet. In het Oosten speelt Heracles thuis tegen Enschede en moet winnen, om de kansen op den titel te behouden. Het kan. Go Ahead ontvangt A.G.O.V.V. en waar de Apeldoorn- sche club maar een kleinen voorsprong heeft op de rest, zal het er in Deventer spannen. Een gelijk spel?.... Quick moet thuis winnen van Hengelo, wil ze niet onderaan komen. Al zal Z.A.C. het thuis ook wel niet kunnen winnen van N.E.C., een der vele kampioenscandidaten. En Tubantia wint thuis van Wageningen, dat is zeker. In het Zuiden de groote strijd P.S.V. Eindhoven. De gasten moeten winnen, maar zijn lang niet zeker van een zege. In elk geval kan P.S.V. veel rustiger spelen. En terzelfdertijd speelt N.A.C. uit tegen N.O.A.D. en wint, terwijl M.V.V. uit tegen Juliana ook de beste kansen heeft. Zoodat de spanning aan den kop morgen waarschijnlijk nog grooter wordt. Willem II speelt thuis tegen Bleijerheide en moet en kan winnen, zoodat de gasten dan onmogelijk meer kunnen hopen op een ontsnapping. En daardoor is de resteerende wedstrijd RoermondB.V.V. minder be langrijk geworden. Misschien wint de thuis club. In het Noorden wint G.V.A.V. thuis van F.V.C., maar de overige wedstrijden zullen zeer spannend worden. Waarschijnlijk kan Achilles uit tegen Leeuwarden nog juist een kleine zege boeken, maar of Heeren veen in Veendam ook zoo gelukkig is, mag betwijfeld worden. En Sneek moet naar Ve- locitas, ook net iets, om te verliezen Wellicht, dat H.S.C. nog wint van Be Quick. Zaandijk kan kampioen worden. Morgen reeds zouden in deze afdeeling zoowel ten aanzien van de bovenste, als onderste plaats de beslissingen kunnen vallen; vooral ten aanzien van het kam pioenschap, is dit vrijwel mogelijk. Daartoe zou dan allereerst het leidende Zaandijk in eigen huis van Q. S. C. moeten winnen. Waar het reeds in Wormerveer een mooie 04 uitslag werd voor de blauw- witten, verwachten we nu eveneens voor hen de volle winst. Tweedens zou Purmersteijn dan bij Be verwijk een kostbaar punt moeten ver spelen en ook dat behoort geenszins tot de onmogelijkheden. De beide overige wedstrijden zijn van belang voor de onderste plaats-bezetting. Helder gaat een bezoek brengen aan de hekkensluiters Assendelft en zou zich zelf door een overwinning niet alleen vei lig stellen, maar zou de degradatie van de ze Zaankanters tot een feit maken, indien

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7