Aqwda KIJKENisKOOPENbuCLOECK VRAAG EN AANBOD DONDERDAGAVOND, 8 uur, geeft Soli Deo Gloria een Concert in 't Gulden Vlies, met medewer king van Alkm. Chr. Mannenkoor. Aan de zaal nog enkele plaatsbewijzen a f 0.40. Weet&edcftt Jüuist £n Wetenschap Verwachting. Wendt U tot den vakman voor prima werk tegen concurreerenden prijs. SCHILDERS- EN BEHANGERSBEDRIJF L SCHEEPMAKER. RITSEVOORT 56 b tyuMicaties %ucq ediike Stand WOENSDAGS en ZATERDAGS. 35 cent per vijl regels, EERSTE BLAD. 2. Alkmaar, Dinsdag. ERNSTIGE AANRIJDING TE EGMOND-BINNEN. Gistermiddag had een ernstige aan rijding plaats. Het zesjarig kind van den heer W. Kramer alhier wilde even bui ten de kom van 't dorp Egmond-binnen den Heerenweg oversteken. Juist op dat moment kwam uit de richting Castricum een zandauto aanrijden. Het kind zag deze auto aankomen en wachtte totdat ze gepasseerd was en stak toen haastig den weg over, doch had niet gezien dat van de zijde van Egmond a. d. Hoef een luxe wagen van den heer de W. in volle vaart kwam aanrijden. Het kind kreeg van dezen wagen een geweldigen klap, zoodat het tien M. werd weggeslingerd. Bloe dend bleef het op den weg liggen. Geluk kig wist de bestuurder de auto snel tot stilstaan te brengen, zoodat het kind niet overreden werd. De politie alsmede dok ter S. Moohs van Egmond aan den Hoef waren spoedig ter plaatse. De dokter stelde een nauwkeurig onderzoek in. Van hersenschudding is wonder boven wonder geen sprake, en de lichaamsdeelen be kwamen weinig letsel. De toestand van één been wekt nog eenigen zorg, hoewel niet 't ergste gevreesd behoeft te worden Opname in het ziekenhuis bleek niet noodzakelijk. Dat de klap ernstig is geweest, bewees wel de lamp, waarvan het glas gebroken was, terwijl de bumper een flinken deuk had bekomen. VAN WIE IS DE FOTO-ALBUM? De Reinigingsdienst verzoekt ons te melden, dat zich bij het opgehaalde huis vuil een keurig foto-album bevindt waar in met mooie opnamen vanaf 1933 de levensgeschiedenis van een tweeling wordt beschreven, waarschijnlijk mït den naam Mulder uit Utrecht. De Reinigingsdienst vermoedt, dat dit album per ongeluk tusschen het huisvuil is gekomen en dat men er dus prijs op stelt het terug te ontvangen. Waarschijnlijk is het album afkomstig uit de Costerstraat of Emmastraat. VROUWEN VREDEBOND TE BERGEN. De afdeeling van den Vrouwen Vrede bond te Bergen heeft de bekende Vlaming dr. A. Borms bereid gevonden een lezing te houden over „de Ijzerbedevaart" met lichtbeelden. Ieder jaar op 24 Aug. trekken tiendui zenden naar het plaatsje Dixmuiden in Vlaanderen, om bij het grootsche IJzer monument, in welks omgeving zoovele Vlamingen zijn gesneuveld, hun dierbare dooden te gedenken en te getuigen van Hun grondigen afkeer van den oorlog. Overal zijn doeken gespannen en hangen vlaggen uit met het opschrift „Nooit meer oorlog". Deze grootsche plechtigheid laat een diepen indruk achter bij ieder, die ze bij woonde. Elk jaar trekken vele Nederlanders, waaronder ook enkele hoofdbestuursleden van onze vereeniging, naar Dixmuiden om getuige te zijn van deze ontroerende bijeenkomst. Zoo komen ook hier ieder jaar ver scheidene Vlaamsche vrouwen onze Vrouwen Vredesgang meemaken. Wij raden ieder aan op dezen buiten gewonen avond aanwezig te zijn. Bijzon derheden vindt men elders in dit num mer. DIPLOMA'S WARENKENNIS. Naast de schriftelijke cursussen voor bo venstaand diploma, worden thans in ons eland ook weer mondelinge lessen gegeven, beide uitgaande van de N. I. V. A. te Gro ningen, in overleg met de drie Kruide niersbonden. Namens de directie der N. I. V. A. en den Nederlandschen Kruideniersbond te Rotter dam is met het toezicht op deze mondelinge lessen, voor de plaatsen Alkmaar, Hoorn, Zaandam, Hilversum en Utrecht belast, onze stadgenoot de heer H. Haijtema Pzn. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER VAN 14 TOT 21 FEBRUARI 1939. Wijzigingen. Alkmaar: C. Kaal, Achterdam C 30, han del in huisvlijtart.; overgegaan aan J. N. Kaal. Firma D. Bosman en Zoon, Zoutziedenj „De Eendracht", Schelphoek 18, zoutzie derij enz.; benoeming gevolmachtigde. Firma Landman en de Vries, Oudegracht 291, stucadoorsbedrijf; rechtsvorm gewij zigd. R. K. Kruideniers Ink. ver. „St. Nicolaas" Spoorstraat 7, bestuurswijziging. P. Bullooper, Kooltuin 5, winkel in krui denierswaren enz., overgegaan aan Mw. de wed. F. M. Bullooperde Nijs. Broek op Langendijk: Ver. voor Zieken- huisverpleging, Langebrug 205; bestuurs wijziging. Graft: G. Tentij, West Graftdijk 92a, tim merman en aannemer; rechtsvorm gewij zigd. Heiloo: Coöp. Veilingsver. „St. Wille- brordus", F 196; bestuurswijziging. Koedijk: Coöp. Aan- en Verk. ver. „Koe dijk", Kanaaldijk 119a; bestuurswijziging. Texel: Dorpskring „Steunt Elkaar" Oudeschild; bestuurswijziging. Wieringermeer: Coöp. Aankoopver. „De Wieringermeer" G. A., Middenmeer, be stuurswijziging. Opgeheven: Alkmaar: Hotel-café-rcstaurant „Royal", Scharloo 19, café, enz. UITVOERING BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. De afd. Alkmaar van den Bond voor Staatspensionneering geeft Donderdagavond 8 uur een propaganda-uitvoering in de Harmonie, waar het gezelschap Daan Pool een non-stop-programma zal uitvoeren. ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. Naar wij vernemen is de commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloo- zen erin geslaagd een ontspanningsavond voor werkloozen te organiseeren met mede werking van de Alkmaarsche Operette- en Grkestvereeniging. De door deze vereeniging met zooveel succes opgevoerde operette „De klokken van Corneville" zal op Woensdag 22 Febr. a.s. voor de Alkmaarsche werkloozen wor den herhaald. Door de welwillende medewerking van den heer Mooy zal deze avond in het Gul den Vlies gehouden worden. Kaarten voor heer en dame zijn te ver krijgen op vertoon van stempelkaart in het gebouw Nieuwe Doele op Woensdag 22 Febr. v.m. van 1012 uur en zoonoodig n.m. van 25 uur. ALKMAARSCHE RECHTBANK. Uitspraken van op 14 Februari behandelde zaken. N. B., grondwerker zonder vaste woon plaats. Diefstal van pakjes vet uit auto Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Vonnis 4 maan den gevangenisstraf. C. M. te Hoogwoud, verduistering van een hond. Eisch vijf maanden gevangenisstraf, Vonnis 3 maanden gevangenisstraf voorw, met 2 proefjaren, plus 25 of 15 dagen. BOND VAN ZIEKENKASSEN. Jaarvergadering. In het „Gulden Vlies" hield de Bond van Ziekenkassen in Noordholland Maandag middag zijn jaarlijksche algemeene ver gadering. De voorzitter, de heer H. G. Rijs, heette de talrijke afgevaardigden hartelijk wel kom, in 't bijzonder die van Heerhugo- waard, welke kas voor 't eerst aanwezig was. De kassen, aldus de voorzitter, heb ben een behoorlijk jaar doorgemaakt Het aantal ziektegevallen was kleiner dan het vorig jaar. Spr. adviseerde de leden vooral gebruik te maken van de diensten van den controleerenden arts, dan voorkomt men dat te veel ziekengeld worat uitbetaald. Na goedkeuring der notulen bracht de heer H. Vinke, secretaris-penningmeester, de jaarverslagen uit. De ontvangsten bedroegen in 1938 140.96, de uitgaven 120.89, het saldo dus 20.07. Het Lerverzekeringsfonds had aan ont vangsten 647.0911, aan uitgaven f 332.77 Het saldo was 314.32 'A. De begrooting voor. 1939 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 125. In het jaarverslag werd het betreurd dat er nog zooveel kassen in Noordhol land zijn waarvan de besturen niet ervan doordrongen zijn dat aansluiting bij den bond noodzakelijk is. Toch zullen ive doorgaan met steeds hen er weer op te wijzen dat ze thuis hooren in onze rijen De propaganda door ons gevoerd is echter niet onvruchtbaar gebleven. We mochten medewerken tot het helpen oprichten eener kas te Heerhugowaard welke zich tevens aansloot bij onzen bond. In het afgeloopen boekjarr zijn 2 be stuursvergaderingen gehouden en wel een met als hoofdschotel: de propaganda, ter wijl de andere stond in 't teeken van voor bei eidende werkzaamheden voor de bonds vergadering. Van de kas te Schoorl mochten we een uitnoodiging ontvangen tot bijwoning van haar 25-jarig beslaan, waaraan door ons gaarne gevolg werd gegeven. Wat het invullen der viagenlijsten be treft, mochten we van alle kassen weer de verschillende gegevens ontvangen met als resultaat dat onze bond op 1 Januari 3 4 afdeelingen had met 991 leden (v. j. 1000) alzoo een achteruitgang van 9 leden. Dit aantal moet echter nog met 19 vermeer derd worden wanneer we de afdeeling Heerhugowaard er af rekenen. Bezien we de cijfers nader dan blijkt dat 8 kassen een achteruitgang hebben te boeken waarbij enkele met een beduidend aantal, 3 kassen bleven station nair en 2 karsen wisten nog het ledental om te zet ten in winst. Het bezit der kassen was op 1 Januari 1939 21378.40, vorig jaar 20395.96. Aan contributie was ontvangen 10568.86, vorig jaar 10753.85, terwijl aan ziektegeld is uitgekeerd 7220.30, vo rig jaar 10709.24. Het aantal ziektegevallen bedroeg 249, vorig jaar 370 en het aantal uitgekeerde ziektedagen 7367, vorig jaar 10301. Als een gelukkige omstandigheid mag aangemerkt worden dat het aantal ziekte dagen beduidend minder is dan het vorig jaar,, wat natuurlijk ook zijn invloed deed gelden op het uitgekeerde bedrag aan zie kengeld. Verschillende kassen mochten dan ook eer een bedrag aan hun reserve toevoegen. Wat het herverzekeringsfonds betreft mag worden geconstateerd dat het weder om voortreffelijk werk heeft verricht. Er vonden 21 ziektegevallen plaats, waarvoor de hulp van het i.onds werd in geroepen. Uitgekeerd werd daarvoor een bedrag van 236.82. Bij het fonds zijn aangesloten 7 kassen. In zijn dankwoord aan den heer Vinke, onderstreepte de voorzitter den wensch dat alle kassen zouden toetreden tot het herverzekeringsfonds. Van 20—23 Febr. in Waakt en Bidt, vier- daagsche conferentie; Maandagav. 8 uur, andere dagen half 4 en 8 uur; verschillende sprekers. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Dinsdag, 's avonds 8 uur, hoofdnummer Descretie verzekerd (hum.); hoofdrollen Ida Wüst, Ralph A. Roberts, Paul Henckels, Fita Benkhoff, Theo Lingen. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer De gouden kooi (rom.); hoofdrollen Margaret Sullivan en James Stewart. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Carefree (dansfilm); hoofdrollen Fred Astaire en Ginger Rogers. Toegang voor eiken leeftijd, Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 21 Februari. 8 uur, lokaal damclub, Kweerenpad 14, simultaan-seance. Woensdag 22 Februari. 8 uur, dancing Harmonie, vereen, voor paedagogiek; spreker mr. de Jongh, oud- kinderrechter te Amsterdam. Harmonie, bonte avond van den N.K.B. Donderdag 23 Februari. 8 uur, Harmonie, prop.-avond afd. Alk maar Bond voor Staatspensionneering. 8 uur, 't Gulden Vlies, concert Soli Deo Gloria. 8 uur, de Unie, voordracht met lichtbeel den voor Genootschap NederlandFrank rijk. 8.30 uur, r.k. kerk a. d. Laat, conferentie voor niet-kath., onderwerp: De dood. 8.15 uur, de Rustende Jager te Bergen, verg. Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. Het rapport der kascommissie adviseer de tot goedkeuring der rekeningen. Nieuwe Niedorp vroeg of de afdracht van 10 niet te hoog was, gezien het saldo van ruim 300 bij het herverzeke ringsfonds. De voorzitter meende dat de regeling nog te kort werkte om nu reeds wijzigingen aan te brengen. Mochten na enkele jaren de saldi zoo hoog blijven dan zal het be stuur zeker wel met voorstellen komen. Hauwert vroeg meer geld beschikbaar te stellen voor propaganda. De voorzitter achte, zooals dit nu ge schiedt voldoende. Voor uitgebreide pro paganda zou meer geld noodig zijn dan men beschikbaar heeft. De beide rekeningen werden hierna goedgekeurd. Als nieuw lid der kascommissie werd aangewezen de afd. Schoorl. Besloten werd de begrooting van den bond in ontvangsten en uitgaven vast te stellen op 125. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Vinke en H. Vrouwe, werden met alge meene stemmen hekozen, waarna zij door den voorzitter voor hun werken werden gehuldigd. Bij de rondvraag kwam nog eens het herverzekeringsfonds aan de orde. De af deeling Hoorn deelde mede, dat zij daar voor bedankt had, terwijl de afgevaardig de van Venhuizen een vurig pleidooi voor het fonds hield. Na nog eenige opmerkingen volgde sluiting. CORRESPONDENTIE. T. S., Koedijk. Plaatsing volgt gelijktijdig met adver tentie. Red. Alkm. Crt. GEBAKKEN VISCH. Verkrijgbaar voor werkloozen, die in steunregeling of werkverschaffing zijn opgenomen. Bonnen: iederen Donderdag aan het loket Keetkolkschool, van 10 11 en 44 lA uur. Visch: volgende week Vrijdag eveneens aan den Keetkolkschool, van 8.459 30 uur. Ten hoogste 3 pond per gezin. Men wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken te Alkmaar, ED. v. d. HEUVEL. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 22 tot en met Dinsdag 28 Februari 1939 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen witte kleur; Vetbonnen bruine kleur; Rundvleeschbonnen rose met roode streep. De Directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Alkmaar, 20 Februari 1939. STREUVELS BESCHULDIGD VAN PLAGIAAT. „Prutske's Vertelselboek" zou niet origineel zijn. In het begin van Januari, aldus het I Hbld., verscheen te Brugge (bij L. de Rey-1 Voor het geheele land: Zwakke tot matige, ghere) een bundel „Brugsche Kindervertel- jater toenemende, zuidoostelijke tot zuidelijke' seis", een herdruk van het werkje van wind, aanvankelijk half tot zwaar bewolkt, Adolf Lootens, een Brugsch folklorist, dat jater toenemende bewolking, aanvankelijk in 1868 voor het eerst werd uitgegeven, weinig of geen regen, later toenemende kans Lootens schreef in zijn inleiding, dat hij de I 0p regen, vooral des nachts zachter, vertelsels, negen in getal, opgeteekend had Buitenlandsch weeroverzicht U1kdeBrgÏhe°u?tgever, die den herdruk Het gebied van hoogen luchtdruk wordt verzorgde, had aanvankelijk succes met aan de westzijde v d sterker aan zijn vertelselboekje, doch al spoedig kwa- getast door de aanvallen der depressie. Het men enkele koopers zich beklagen. Zy be- maximum van den uc ruk ligt in mid- weerden de vertellingen, die in plat Brugsch den-Zweden, waar stienge vorst heerscht en dialect zijn opgeteekend, al ergens anders reikt met een tong in Frankrijk. De depres- hadden gelezen. sie bij IJsland begint op te vullen. Voor het Het bleek, dat het bekende „Prutske's kanaal en ten westen van de Golf van Vertelselboek" van Stijn Streuvels (Uitg. Biscaye ligt een nieuw daalgebied van den Desclee-De Brouwer, 1936) eveneens negen I luchtdruk. De zuidelijke tot zuidwestelijke verhalen bevat, evenwel in 's schrijvers luchtstroom bracht sterke verwarming in West-Vlaamsch dialect, waarvan er zeven Ierland en Schotland en verder langs de in het Brugsche vertelselboek voorkomen. I Noorsche kust tot hoog in het noorden. Op Deze zeven zijn in zooverre een „bewer- I IJsland zelf werd het echter weer kouder, king" van de Brugsche, dat het moeilijk te De oude depressie in het oosten vult steeds lezen Brugsch dialect overgezet is in wat I meer op doch blijft haar activiteit behouden, algemeener West-Vlaamsche, doch de „ver-, I Langs de westzijde stroomen zeer koude taling" is verder voor het allergrootste I continentale luchtmassa s over Duitschland deel woordelijk gelijkluidend aan de en centraal-Europa, die regen- en sneeuw- origineele vertellingen. val veroorzaken in het oostelijk Oostzee- Het gerecht zal moeten uitmaken, in hoe- gebied en Polen. Het station op de saentis verre Streuvels' vertellingen woordelijk meldt thans onbewolkten hemel, doch een overeenkomen met die van Lootens, en of temperatuur van min 14 graden Celsius, dat „volksvertelsel" al dan niet gemeengoed is nog drie graden lager dan gisteren. De zijn. Zugspitze meldt sneeuw, met min achttien De familie van den in 1902 overleden graden. In Ierland en in het oosten van Adolf Lootens wenscht de zaak door de IJsland viel zeer veel regen. Het is te ver rechtbank beslecht te zien, evenals de uit- wachten, dat de depressie-invloed zich gelei gever van den Brugschen herdruk. Mr. Vic-1 delijk ook op het weer hier te lande zal tor Sabbe, aan wien laatstgenoemde de zaak heeft toevertrouwd, schijnt aan de Vlaamsche Academie, waarvan Streuvels lid is, te willen voorstellen een eereraad in te stellen, welke zich over de kwestie zou uitspreken. DE VAN DER VIES-PRIJS VOOR NEDERLANDSCHE TOONEELSTUKKEN. Het bestuur der Vereeniging van Letter kundigen heeft, overeenkomstig het voor stel van de commissie van advies, den mr, H. G. van der Vies-prijs voor het beste tooneelstuk verdeeld tusschen de heeren Jan de Hartog, te Schoorl, voor zijn „De ondergang van de Vrijheid", spel van de zee-sleepers, in vier bedrijven en A. den Hertog, te Den Haag, voor zijn blijspel „Des Duivels Prentenboek". Deze twee stukken zijn volkomen onge lijksoortig en onvergelijkbaar en de keuze was daardoor alleen reeds bezwaarlijk. Een deen bemerken en de bewolking en de re genkans zal doen toenemen. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.52 tot 6.35 uur licht op. jongen van 10 jaar loopt hij weg van huis en maakt zijn eerste reis op een botter. Eerst na drie maanden wordt de uitbreker teruggebracht onder het ouderlijk gezag. Gevolg: belofte van den zoon „het niet weer te doen", belofte van den vader, dat hij na de lagere school mag gaan varen. Zulks geschiedt, en twee jaar later gaat een twaalfjarige als „zeuntje" in de wilde vaart naar zee. Zijn kapitein heeft het ouderlijk verzoek gekregen het „zeuntje" arTderé^om^tandTghe'id' ^droeg ^er' töê"bij, "dat voor goed van de zee te genezen. De va- I f, I i tn4* irt W r, v. ft I l/v rfAM tTOT de commissie ook hierin één van gevoe len niet kon besluiten tot het bekronen van het eene ten koste van het andere. Wat het geheele resultaat der prijsvraag betreft, meent de commissie te mogen con- stateeren, dat deze niet zonder succes is ge weest. Dat het overgroote deel der ingeko men werken reeds dadelijk moest worden terzijde gelegd, behoeft nauwelijks te wor den vermeld. Er was echter op zijn minst een dozijn stukken, dat bewees, dat talent en inspiratie voor deze kunst hier niet ont breken, Over de beide bekroonde auteurs geeft het Hbld. de volgende bizonderheden: A. den Hertog, die thans 49 jaar oud is, werd te 's-Gravenhage geboren en tot offi cier opgeleid aan de Cadettenschool te Alk maar en aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Na eenige jaren als officier hij het N.I. leger te hebben gediend, werd hij, op zijn verzoek, overgeplaatst naar het Ne- derlandsche leger en in 1918 benoemd tot renslust is sterker dan alle pogingen van den varensman, en na thuiskomst volgt een nieuwe vaderlijke belofte: „Na Mulo B mag je varen!" Dus wordt Mulo B gedaan en daarna weer het zeegat uit op het hospitaal kerkschip „De Hoop". Dan volgt op 16-jarigen leeftijd een nieuwe schooltijd, ditmaal op een zeevaart school. Hier wordt de ontwakende schrij- versdrang hem noodlottig. Hij maakt aan- teekeningen over alles en nog wat, over menschen en dingen, maar als deze door zijn leeraren ontdekt worden, ziet men daarin geen -literaire notities maar voorbe reidingen voorte plegen chantage! De schrijver in den dop verdwijnt dus weer van school naar zee. Als „plantje van den kouden grond" (vraag hem zelf wat het beteekent) keert hij terug naar de wilde vaart. Dan van de zee naar de haven. Stoker bij de Amster- damsche havenpolitie, tegelijkertijd het avond gymnasium bezoekend. D.w.z. de sto- leeraar aan de Kon. Militaire Academie te bad Aderen avond dienst, wat niemand Breda, waar in 1922 zijn eerste tooneelstuk, °°it heeft berouwd. „Zijn Geheugen", onder regie van den *n deze Peri°de 1932/33 gaat hij voor het schrijver werd opgevoerd door de Cadetten- eersf aan het schrijven. Een detectivero- tooneelvereeniging. Daarna volgden o.a man »Het linkerbeen gezocht" door F. R. Sancta Lucia" en „Stille kracht", een stuk Eckmar (vraag hem zelf wat dit pseudo- aat in Indië speelt. niem beteekent) ontstaat. Nu komt ook de In 1926 drong het werk van Den Hertog wensch °P voor het tooneel te schrijven, door tot het beroepstooneel. Het Nieuw Rot- Dus wordt de stoker auteur-volontair bij de terdamsch Tooneel heeft toen zijn blijspel Amsterdamsche Toorieelvereeniging. „Jap" opgevoerd en een jaar later Scida- De pen blijft inmiddels niet rusten. Ver teneer". Uit dien tijd dateert ook zijn' libret-1 schillende „thrillers" volgen den eersteling ALKMAAR. GEBOREN: Otto J., z. van Nico A. van Os en M. J. Dekker. Gerardus B., z. van Karei Ursem en A. G. Gorter. Berend, z. van Jan Nij meijer en E. R. J. L. van Gorkom. to voor de operette „Viola" bij muziek van F. E. A. Koeberg. Daarna volgden o.a. het blijspel „De Brievenbus" en het historische tooneelspel „Turf in je ransel", geschreven ter gelegenheid van het eeuwfeest der re gimenten Grenadiers en Jagers in 1929. en tenslotte in 1935 ook zijn eerste werk onder eigen naam „Het Huis met de han den", daarna „Ave Caesar" (bij Van Dishoeck) en verleden jaar een novellen- bundel „Oompje Owadi" (bij Elsevier). Het nu met den halven Van der Vies-prijs zal ver- Herhaaldelijk heeft Den Hertog tooneel- bekroonde stuk „Ondergang van de Vrij- stukken onder pseudoniem laten opvoeren heid" is aangekocht door het Nederlandsch o.a. „Ex-koning Peter", dat veel succes had Tooneel (dir- Cor van der LuSt Melsert) bij het Hofstad-Tooneel. Hetzelfde gezel- en zal nog in dit vooriaar zÜn première be- schap gaf ook een groote reeks voorstellir.- leven' 0ver een ander spel "Mist" z«n on gen van het thans bekroonde stuk De's derhandelingen gaande met Pitoëff in Pa- Duivels Prentenboek". Het werd aanvan- I r#s> terwiil een groote roman „Hollands kelijk evenals „Ex-koning Peter" opgevoerd onder het „Hongaarsche" pseudoniem Zol- ton Horwath, doch na gebleken succes werd de naam van den Nederlandschen auteur bekend gemaakt. Vei leden jaar heeft het Rotterdamsch Studententooneel nog een opvoering gege ven van Den Hertogs „Jacatra", een spel uit het leven van Jan Pietersz. Coen, door den schrijver bewerkt naar zijn roman „Vrouwen van Jacatra". Van „Des Duivels Prentenboek" zijn in- I middels te Heidelberg en in Hamburg 'e eerste Duitsche opvoeringen gegeven. Voor stellingen te Berlijn zijn voor het volgende seizoen aangekondigd. Jan de Hartog werd geboren op 22 April 1914 te Amsterdam, als zoon van prof. dr. A. H. de Hartog. Zijn levensloop is wel een bij uitstek Nederlandsche te noemen AI zijn doen én laten wordt beheerscht door den oud-vaderlandschen varenslust. A's roman Glorie" binnenkort bij Elsevier schijnen. De prijs, die thans voor de eerste maal is toegekend, is bij erflating gesticht door wij len den heer H. G. van der Vies, die inder tijd als Amsterdamsch tooneelrecensent aan de Nieuwe Rott. Courant heeft medege werkt. Deze prijs ten bedrage van duizend gul den zal voortaan ieder jaar worden uitge reikt. Alléén 2de handsch goederen. uits'"-,3nd a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2