Minister Weiter over Indische zaken. A Half ziek - Hangerig GEMENGD NIEUWS. JhldUipcOQCatiUtiQ. PARLEMENT Radio-propaganda en staatkundige verhoudingen. Indië nog niet rijp voor zelfstandigheid. EERSTE KAMER. .sF Glimlachje TWEEDE BLAD. Donderdag 23 Februari. HILVERSUM, 1875 en 301,5 M. (AVRO-uitz.) 8— Gr.pl. (8.15 Ber.) 9.Orgelspel. 9.20 Gr.pl. 10.—Mor genwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en soliste. (In de pauze deel. Ca. 12.15 Ber.) 12.30 Avro-Amus.-orkest. 1.15 J. Cantor's ensemble. 2.Voor de vrouw. 2.30 Vervolg concert. 3. Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gr. pl. 4.— Voor zieken en thuiszitten den. 4.30 Pianovoordr. 5.Week- kaleidoscoop. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 Avro-Aeolian-orkest en solist. 6.10 Harpsoli. 6.25 Ber. 6.30 Sport- praatje. 7.Voor de kinderen. 7.05 Orgelspel. 7.30 Engelsche les. 8. ANP-ber.„ radiojournaal mededee- lingen. 8.20 Concertgebouworkest. 9.Gr.pl. 9.15 Pascal en wij, lezing. 9.40 Gr.pl. met toelichting. 10.20 Avro-Vaudeville-orkest en solisten. 11.ANP-ber., hierna tot 12. Het Avro-Amus.-orkest (opn.) HILVERSUM, 415,5 M. (8—9.15 en 11—2— KRO, de NCRV van 10— 11.en 2.12.uur). 8.9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. causerie. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 KRO-orkest en gr.pl. 2.Handwerkles. 2.55 Gr.pl. 3. Voor de vrouw. 3.30 Gr.pl. 3.45 Bij bellezing. 4.45 Gr.pl. 5— Handen arbeid voor de jeugd. 5.30 Apollo- ensemble en gr.pl. 6.45 CNV-kwar- tiertje. 7.Ber. 7.15 Journ. week- overz. 7.45 Gr.pl. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 NCRV-Harmo- nie-orkest. (9.9.30 Hongarije en zijn geschiedenis, causerie) 10. ANP-ber. act. halfuur. 10.30 Gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11.Gr.pl. 11.5012.Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.45 Gr.pl. 12.05 Orgelspel. 12.25 Het BBC-Northern Ireland-orkest. 1.05 H. Fryer en zijn orkest. 1.502.20 Dansmuziek. 3.10 Gr.pl. 3.20 Zang en piano. 4.20 Gr.pl. 4.40 Zang. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Sidnsy Crooke en zijn kwartet. 6.05 Rep. 6.20 Ber. 6.40 Voor de boeren. 7. Het BBC-Theater-orkest. 7.50 Gev. progr. 8.35 Act. progr. 8.50 The Pacific Australia and New Zea- land, dialoog. 9.20 Ber. 9.45 Uit Warschau: Het Omroepsymph.- orkest en solist. 10.20 Korte kerk dienst. 10.40 Uit Amerika: Mainly abcut Manhattan, causerie. 10.55 Het Leslie Bridgewater kwintet. 11.35 Joe Loss en zijn Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RAD10 PARIS, 1648 M. 9-, 10—, 10.25 en 11.20 Gr.pL 12.35 Zang. 1.05 ~!e Droitwich. 1.50 Gr.platen. 2.35 Pianovoordr. 2.50 Zang. 3.35 Piano- 3-50 Zang. 4.35 Pianovoordr. 0.4. Zang en piano. 6.05 Radiotoo- neeL 7.20 Het Derveaux-orkest. 8.35 Pianovoordr. 8.50 Het Nat. Orkest. 10.50 en 11.20—11.35 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pL 6.30 Het Dresdensch Kleinorkest. 7.50 Omroepdansorkest. 9.20 Volksliede- ï™C°£Cert- n-20 L" Eysoldfsorkest, i* Populair concert. 3.20 Sted. Orkest van Recklinghausen. 6. Cello en piano. 6.30 Winterhulp- progr. 8.20 Radiotooneel met mu ziek. 9.35 Gr.platen. 9.5511.20 De Stuttgarter Volksmuziek en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 De witte Moriae- nen. 1.05 en 1.30 Gr.pl. 1.50 De witte Moriaenen. 2.052.20 Gr.pl. 5.20 Omroepdansorkest en gr.pl. 6.50 en 7.23 Gr.pl. 8.20 en 9.20 Om roeporkest en spreekkoor. 9.40 Om roeporkest. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Radio- orkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gr.pL 6.35 Radio-orkest. 7.35 Gr.pL 8.20 Rus sisch koor en gr.pl. 9.20 Omroep- Symph.-orkest en solist. 10.30— 11.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Interview en deel. 7.55 Omroep orkest en soliste. 9.20 Ber. 10.05 In leiding volgende uitz. 10.15—11.20 Uit Rome: 3e en 4e acte van de opera „Ernani". (10.40—11— Deel.) GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—9.50, Radio PTT Nord 9.50—11.20, Parijs Radi# 11.20—12.35, Brussel VI. 12.35— 14.20, Danmarks Radio 14.2014.40, Radio PTT Nord 14.40—15.20, Keu len 15.20—16.20, Berlijn 16.20—16.40 Lond. Reg. 16.40—17.20, Brussel VI. 17.20—18.05, Radio PTT Nord 18.05 18.50, Brussel Fr. 18.5019.20, Keulen 19.2019.35, Beromünster 19.3520.55, Brussel Fr. 20.55— 22.20, VL 22.20—22.30, Fr. 22.30— 23.20, Danmarks Radio 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.05, Droitwich 12.0514.20, Lond. Reg. 14.2015.15, Droitwich 15.1518.40, Lond. Reg. 18.4019. Droitwich 19.20.35, Straatsburg 20.35—21.20, Droitwich 21.20—24—. Lijn 5: Diversen. DE NORMALE UITWISSELING VAN INLICHTINGEN. Niet in strijd met onze zelfstandig- heidspolitiek. Op de vragen van het Eerste Kamerlid van Vessem over het uitwisselen van in lichtingen met Engeland omtrent „techni sche punten, verband houdende met defen sie-aangelegenheden" in het Verre Oosten, heeft de minister o.m. het volgende geant woord: In het Britsche Lagerhuis is medegedeeld: „beyond the normal interchanges of in- formationthere have been no special conversations". .,De normale uitwisseling van inlichtingen" kan alleen zijn gedoeld op inlichtingen, welke door tusschenkomst van militaire en marine-attaché's worden verkregen en be trekking hebben op technische gegevens, die volgens internationale gewoonte we derzijds worden verstrekt, voor zoover de defensie-belangen zich daartegen niet ver zetten. Van Nederlandsche zijde zijn be doelde attaché's verbonden aan de legaties in Frankrijk, België, Duitschland, Enge land en de Vereenigde Staten van Amerika. Omgekeerd zijn attaché's van genoemde staten (en van nog enkele andere staten) verbonden aan de legaties in Nederland. Wat steeds algemeen, en dus ook voor Nederland, als normaal is be schouwd, behoeft geen nadere bevesti ging, van welke regeering ook, als zijnde niet in strijd met de zelfstan- digheidspolitiek van Nederland. HOE KWAM „DE TELEGRAAF" AAN EEN GEHEIM DOSSIER? Vragen van het Amsterdamsche raadslid Seegers. Het Amsterdamsche raadslid Seegers heeft de volgende schriftelijke vragen tot B. en W. gericht: le Hebben B. en W. kennis genomen van het feit, dat bij sommige publicaties in „De Telegraaf" en in het bijzonder bij die van Dinsdag 21 Febr. 1939, avondblad, gebruik wordt gemaakt van deelen uit een zooge naamd geheim dossier? 2e. Zoo ja, zijn B. en W. dan niet van oordeel, dat deze wetenschap alleen op on geoorloofde, wellicht strafrechterlijke ver volgbare wijze in het bezit van „De Tele graaf" kan zijn gekomen? 3e. Zijn B. en W. derhalve niet van oor deel, dat een onderzoek moet worden inge steld naar de verantwoordelijkheid van hen, die over dit dossier de beschikking hebben in verband met de onder 2e bedoelde han deling? PROEF WIJZIGING KAARTJESCONTROLE TE UTRECHT. Naar wij vernemen zal de dezer dagen aangekondigde proefneming met het laten vervallen van de kaartjes-controle aan den ingang van het station te Utrecht, morgen, Donderdag ingaan. Deze proefneming geldt voorloopig voor aan maand. De directie der Nederlandsche Met Mijnhardtjes vlugge verbetering. Doos 30 en 50 ct. spoorwegen neemt met opzet deze proef thans, om te kunnen nagaan of de maatre gel ook bij groote drukte, zooals binnen kort ter gelegenheid van de Jaarbeurs, goed functioneert. De bedoeling, die aan deze proefneming ten grondslag ligt, is het streven der spoor wegen om het den reizigers zoo gemakke lijk mogelijk te maken. Het vooral voor late reizigers zoo tijdroovende kaartjes knippen, onmiddellijk nadat men deze aan het loket heeft gekocht, lijkt overbodig bij de bestaande trein- en uitgangscontrole. Het behoeft geen betoog, dat het noodza kelijk blijft, bij het betreden der perrons, als men niet op reis gaat, in het bezit te zijn van een geldig perronkaartje. De situ atie wordt namelijk met ingang van mor gen zóó, dat men wel de perrons vrij be treden, doch zonder geldig kaartje niet meer verlaten kan. Vijf- en tienrittenboek- jes moeten aan de loketten worden geknipt. De directie der Nederl. spoorwegen hoopt, dat het reizend publiek deze vereenvoudi ging der controle naar waarde zal weten te schatten. Slaagt de proefneming, dan ligt het in het voornemen der directie na te gaan welke andere stations in Neder land eventueel voor deze maatregel in aanmerking zouden kunnen komen. Onvoorzichtig overgestoken. - Gister middag is te Amsterdam een 56-jarige man op den hoek van het Oosteinde en het Fre- deriksplein den rijweg overgestoken zonder voldoende op het verkeer te letten. Hij werd door een auto omvergereden en bleef ern stig gewond liggen. Rotterdam Lloyd Rapide. - Het vertrek van den Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 24 dezer van Mar- "seille naar Ned.-Indië vertrekkende mail schip „Baloeran", zal Donderdag om 15.36 uur van den Haag H.S.M. plaatsvinden. Tweejarig jongentje verdronken. Maandagmiddag is het tweejarig zoontje Willem van den landbouwer J. H. Lohuis, te Sibculo, gemeente Ambt Hardenberg, op een onbewaakt oogenblik in de op eenigen af stand van de boerderij gelegen wijk een door het veenland gegraven kanaal ge raakt en verdronken. Auto te water. - Gisteravond wilde een twintigjarige studente haar twoseater par keeren op de Heerengracht hoek Vijzel straat te Amsterdam. Vermoedelijk vergat de studente de handrem over te halen, toen zij de voetrem reeds losliet. In ieder geval, de auto reed door en kwam in het water te recht. Gelukkig verloor de jongedame haar tegenwoordigheid van geest niet. Zij opende terstond het portier zoodat zij door een voudige handreiking op den wal geholpen kon worden. (Van onzen parlementairen medewerker) Laten we dadelijk maar ronduit erken nen, dat de rede van minister Weiter ter beantwoording van de algemeene be schouwingen der Tweede Kamer over de Indische begrooting, na zijn voortreffelijke memorie van antwoord, ons is tegenge vallen. Een schriftelijk antwoord, waarin men een indeeling kan maken van de behandelde onderwerpen, dit of dat kan samenvoegen, een aantal opmerkingen van soortgelijken aard onder een bepaald hoofd verzamelen, geeft natuurlijk ge makkelijker de gelegenheid tot een sluitend, stijlvol betoog met een climax, „die het doet". Is een debat, over verschei dene dagen verdeeld, nogal brokkelig ge weest, zijn weer andere punten op den voorgrond gekomen dan in het voorloopig verslag, heeft deze of gene zich te zeer in allerlei details verloren, waarop óók moet worden ingegaan, ja, dan kan het een minister moeilijk vallen den juisten toon terug te vinden, of een draad te pakken die tenslotte toch nog tot een pakkend slot leidt. En daarin nu heeft het geluk den bewindsman gisteren niet bijgestaan; we vonden hem zelfs, bij den warmen toon van 't schriftelijk antwoord vergeleken, vrij mat En met veel nieuws heeft hij ten slotte de Kamer ook niet overvallen. Het radio-verkeer met Indië. De Kamer wist dat de regeering maat regelen overwoog om ontoelaatbare en schadelijke buitenlandsche radiobericht geving te ondervangen en dat zij streefde naar intensiveering van de radiobericht geving tusschen Nederland en Indië. Daar aan voegde de minister gistermiddag nog toe, dat de bedoelde maatregelen worden overwogen en dat zij op de wet zullen be rusten, om het opvangen van radio-be richten „onder vergunning tegen te gaan. En wat de intensiveering van den berich tendienst tusschen Nederland en Indië betreft, is overeenstemming met het A. N. P. en de Nirom verkregen voor de uitzending van nieuwsberichten; en dan zal de Phohi dagelijks een journalistiek overzicht uitzenden. Van een en ander verwacht de minister ook een cultureele toenadering tusschen Nederland en Indië. Over het gesignaleerde interview met den toekomstigen Japanschen gezant acht te de minister het verstandig niet veel te zeggen. In de eerste plaats moet men zich afvragen of de uitlatingen van dien di plomaat wel juist zijn weergegeven en cf ze wellicht bij de overzending uit Indië bovendien zijn verminkt, en in de tweede plaats is de gezant wellicht nog niet voldoende in zijn nieuwe functie georiën teerd. De Kamer lachte eens bij die laatste opmerking en verder hebben we er niet meer van gehoord. De minister erkende, dat bij de herzie ning van de pensioenen een fout is begaan, waardoor het totaal 5 millioen tegenviel; evenwel: de oude regeling was niet te handhaven. Dat de last van-salarissen en pensioenen zwaar, te zwaar op het budget drukt, ziet men in Indië ook in, maar de moeilijkheid is, om een oplossing practisch door te voeren; de zaak is nog niet rijp voor een beslissing, maar deze zal wel moeten gaan in ver-inheemsching van het ambtenarencorps met een salaris dat meer in overeenstemming is met de waarde en de beteekenis van het te verrichten werk. Met betrekking tot de pensioenen zijn geen toezeggingen gedaan die verder gin gen dan de bedoeling van het gouverne ment was, zeide de minister. dit punt aangaat niet met elkaar ver gelijken. Wat hier toegelaten is, is in Indië verboden; wat ginds mag, kan hier niet worden toegestaan. De minister waar schuwde vooral tegen wat hij „schablonen- politiek" noemde. De aardolie-winning. Van de bestrijding van de motie-Stokvis inzake het nemen van een beperkte proef van staatswege met betrekking tot de winning en verhandeling van aardolie maakte minister Weiter veel werk. Hij had zich voorzien van een blauwdruk waarop schematisch de gang van het olie-productieproces was uitgebeeld en waarop hij aanwezs, welke belangrijke stukken daarvan in zoo'n beperkte proef werden overgeslagen en overgelaten aan particulieren, zoodat men nooit een resul taat zou krijgen, dat een zuiver beeld gaf van de hooge kosten waarvoor de staat zou komen te staan. Zoo was bijvoorbeeld de geheele, zeer kostbare exploratie buiten de proef gehouden, eveneens het vervoer per schip, want bij de kust hield de proef op. Alles bijeen genomen, achtte de mi nister de motie niet in 's lands belang. Door deze afwijzing, liet de heer Stokvis zich echter niet ontmoedigen. Bij de re plieken deed hij nogmaals een ernstig be roep op de Kamer, om een bron van in komsten voor Indië, waaruit de schatkist veel te weinig put, niet in de tegenwoor dige omstandigheden te verwaarloozen nu landstreken door honger worden geteisterd en er een ontzaglijke som voor de defensie noodig is. Hij wijzigde zijn motie nog in dezen zin, dat meer verband met den financieelen toestand werd gelegd, in zijn nadere verdediging ten sterkste betwis tend, dat zijn voorstel iets met staatsso cialisme te maken zou hebben. De staatkundige verhoudingen. De extremistische groepen. Van den kant van de heeren Joekes (v.d.) en Stokvis (s.d.) was er op aange drongen, dat de n.s.b. in Indië ook voor ambtenaren zou worden verboden gelijk hier het geval is, maar tot een dergelijk verbod wilde de minister niet overgaan, omdat de n.s.b. niet de een.'ge extremisti sche beweging in Indië is en bovendien de minst gevaarlijke, omdat zij slechts bij Europeanen, die wijd en zijd over Indië verspreid wonen, eenigen aanhang heeft. Met lidmaatschapsverboden is er al eer der gewerkt; welbewust is men daar vier jaar geleden mee opgehouden. Gaan we dezen weg weer op, dan weten we niet waar we eindigen. Immers dan moeten we vreezen, dat Indië een politiestaat wordt. De minister verzuimde echter niet er op te wijzen, dat men in Indië tegen extremistische uitla tingen over een geheel arsenaal van maat regelen beschikt, o.a. de zgn. haatzaai- artikelen en den persbreidel, waarvan men tegen de n.s.b. ook al gebruik heeft ge maakt. We kunnen beide landen ook wat Samenwerking in het Zuiden. - De libe rale staatspartij en de vrijzinnig-democrati sche bond hebben besloten voor de verkie zing van de Provinciale Staten van Noord- Brabant met een gecombineerde lijst uit te komen. Nationaal fonds voor bijzondere nooden. - Ingevolge de beschikking van het Prinse lijk Paar heeft de firma van Nygh en van Ditmar te Rotterdam een zeer belangrijke bijdrge aan het Prinses Beatrix Fonds over gemaakt, als deel der opbrengst van de door Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bernhard gemaakte opnamen en door genoemde fir ma verkochte foto's van prinses Beatrix. In het meer algemeene deel van zijn rede betoogde de minister, dat Nederland door een historie van drie eeuwen een onvervreemdbaar recht op Indië heeft ge kregen en dat ons bestuur den toets der internationale critiek gerust kan door staan. Wij willen ons handhaven en daar toe versterken wij onze defensie. En wat den inwendigen politieken toestand aan gaat, constateerde de minister eveneens met voldoening de grootere neiging tot samenwerking bij de Indonesische natio nalisten. Voor de inwilliging van een petitie-Soetardjo, die leiden moest tot zelf standigheid van Indië, is de massa nog niet rijp. Als we zien welk een geweldige staatkundige ontwikkeling Indië in de afgeloopen 35 jaren heeft doorgemaakt, sedert Idenburg in 1993 als G.G. optrad, dan moeten we er oog voor hebben dat dit enorme gebied zijn tijd niet heeft kun nen bijhouden en dat slechts een dunne bovenlaag deel heeft aan de cultureele en economische ontwikkeling. Het toekennen van een groote zelfstandigheid zou het volk in handen brengen van een intellec- tueele oligarchie. De millioenenmassa leeft nog heel rustig voort op zijn stukje grond, dat zij bewerkt. Voor het proces van geestelijke rijpwording is tijd noodig. Politieke emancipatie moet een gevolg zijn van maatschappelijke emanicipatie, Een bestuur, dat in democratischen zin verantwoordelijk is aan de breede massa des volks, is op het oogenblik nog onmoge lijk. Voor de oevordering van de maat schappelijke emancipatie riep de minister aller medewerking in, óók van de lands kinderen zelf. Eerst moeten de Inheem- schen sociaal-economisch zelfstandig wor den. Het gouvernement gevoelt hier zijn taak, om den kleinen Landbouw en de kleine nijverheid te bevorderen, 't gevoelt de noodzakelijkheid, dat er een Inheem- sche middenstand opgroeit, die ook daar de ruggegraat van de samenleving kan worden. Met betrekking tot de financiën slaakte de minister de verzuchting dat ook hij de staatsschuld aan den hoogen kant vond, omdat Indië een kapitaal-arm land is, zonder eigen crediet; dat de schuldaflos sing niet grooter kon zijn, oordeelde hij dan ook een zwakke plek in de begroo ting. De aandacht van den G.G. zal er op worden gevestigd, dat de welvaartszorg zoo min mogelijk den druk an den finan cieelen toestand mag ondervinden. Als er in een bepaalde streek, zooals in Bodjonegoro, zich een toestand van hongersnood voordoet, mag men niet gaan generaliseeren wat den economischen toe stand van de bevolking aangaat. (Bij de replieken ging prof. van Gelderen nog verder op dit punt door, o.a. vragend, hoe het gekomen is, dat, terwijl nog twee maanden tevoren gunstige rapporten over die streek werden uitgebracht, er zoo korten tijd later een toestand van ernsti- gen hongersnood kon heersehen; daar moest iets hebben gehaperd!) Over de economische samenwerking moest men zich, volgens der. minister, niet zoo druk maken. Het rapport van de commissie-Rutgers heeft vrijwel alle mogelijkheden, die er zijn, aangegeven.. Wij moeten zooveel mogelijk de politiek van de open deur blijven huldigen, maar zelfs voor zijn beste gasten houdt men in tieme vertrekken gesloten, waarmede de bewindsman maar wilde zeggen, dat de deur niet altijd wagenwijd epen kan staan. Met klem zeide minister Weiter, dat hij het met de uitlating van den president van den Volksraad in zijn afscheidsrede, waar deze het had over een bezorgdheid wek kende verhouding tusschen Nederland en Indië, volstrekt niet eens was. Defensiedebat. Met de defensie was men juist aan de overzijde v„n het Binnenhof bezig, waar minister van Dijk achter de regeeringstafel en zijn jrootingsstukken zat. Gistermid dag hebben vier sprekers zich laten hoo- ren: de heeren van Rappard (lib.), Blom- jous (r.k.), van Embden (v.d.) en Wiardi Beekman (s.d.) Van drie hunne- mocht minister van Dijk lof vernemen voor zijn arbeid, al bleef eenige critiek niet ter zijde en merkwaardigerwijze kwam die waardeering ook van den kant van den socialistischen woordvoerder, bij wien prof. van Embden niet eenige, maar vele slagen achter bleef. Weliswaar erkent deze hetgeen al een verschil met zijn vroe gere on.'wapeningsstandpunt uitmaakt het belang van onze defensie, doch hij kon een ernstige waarschuwing tegen over drijving niet achterwege later, en daar mede zijn we z.i. al bezig. Hij zou het ge rust niet erg vinden, indien de minister een 30 millioen van zijn begrooting schrapte en ten goede liet komen aan de Onderwijsbegrooting (leerlingenschaal) en de begrooting van sociale zaken (voor de ouden van dagen). De kracht van een land is niet identiek met zijn militaire macht; er is ook nog zoo iets als een geestelijke volkskracht. Nederland behoeft, volgens den heer van Embden, niet te rekenen op den steun van andere landen; dat hebben we met Tsjecho-Slowakije gezien. Hooge defensie-uitgaven zijn derhalve voor ons onnoodig, want als we onder den voet geloopen worden (hetgeen deze afge vaardigde als van zelfsprekend aanvaard de), dan zal dat ook grondig gebeuren. Meer waarborgen liggen er in de geogra fische ligging van ons land, dat voor andere landen als flankdekking uitstekend dienst doet en nog altijd huldigt prof. van Emb den de meening (die niet door velen in zijn partij meer wordt gehuldigd) dat be wapening den oorlog aantrekt. Tegen deze speech stak die van dr. Wiardi Beekman (s.d.) sterk af. Wel deelde hij de meening,, dat de defensie niet overdre ven mag worden en dat daarnaast cultu reele en sociale uitgaven vallen te doen, die even belangrijk zijn, maar h'j bracht hulde aan het beleid van dezen minister, die hard werkt om leger en vloot paraat te krijgen en de uitgaven binnen de finan- cieele grenzen tracht te houden. Tal van door den bewindsman genomen en voor gestelde maatregelen achtte hij heel nut tig. Eenige critiek bleef niet achterwege als reserve-officier heeft de heer Beekman er ook wel kijk op maar over het geheel stemde hij toch met het beleid van den minister in. Er is in het voorloopig verslag een beroep op de s.d.a.p. gedaan om thans aan de defensie haar medewer king te geven in het belang van ons volk. Dat beroep achtte dr. Wiardi Beekman gansch overbodig, immers in September heeft ook de s.d.a.p. als deel van ons volk getoond haar plicht te kunnen doen. Het buitenland dient te weten, dat ons land, wanneer het om de verdediging van zijn zelfstandigheid gaat, één is! De s.d.ap. zal daarom vóór de begrooting stemmen! Dat was een slot dat pakte; wie den heer Wiardi Beekman wel eens heeft hooren spreken op een dergelijk oogen blik, weet, dat hij met iemand te maken heeft, die zijn land lief heeft als welke gepatenteerde" vaderlander ook. En dat klinkt ook in zijn stem. Was het wonder, dat verschillende leden, onder den indruk daarvan, naar den sociaal-democraat toe liepen en hem de hand schudden? En dat de voorzitter, de oude baron de Vos van Steenwijk, ook niet nalaten kon hetzelfde te doen na afloop? Over de heeren van Rappard en Blom- jous kunnen we kort zijn. Zij waardeeren vele van de voorstellen van den minister, maar zij zouden nog meer stof tot juichen hebben, als de vloot werd versterkt met slagschepen; de heer van Rappard wensch- te bovendien nog een 2-jarigen oefentijd voor het leger. Vandaag gaat de Eerste Kamer met de defensiebegrooting verder. VJÜUüij V 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden rand is de waarschu wing voor mogelijk gevaar. cs- Rond zijn verkeers borden, die een verbod of een gebod inhouden. „Als h(j nu maar niet te veel moeite doet, ik ben hier alleen heengegaan om een beetje uit te rusten!"

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7