Agenda VRAAG EN AANBOD Ontwikkeling en strekking der kinderwetten. Verloren zoon wenscht terug te keeren. Ex-raadslid Appel weerR.S.A.P.-er? Denkt U er aan Uw «oor ZATERDAG op te geven? Alléén 2de handsch goederen, cent per vijf regels, 35 Inleiding door mr. G.T. J. de Jongh, oud-kinderrechter te Amsterdam. AMSTERDAMSCHE BEURS E^kbiL BLAD. 2. Alkmaar, Donderdag. Naar wij vernemen bevat de agenda van de Vrijdag te houden afdeelingsver- gadering der afdeeling Alkmaar van de R.S.A.P. o.m. als agendapunt: „Ballotage nieuwe leden waaronder Bruin Appel". Hoewel wij de juistheid van deze mede- deeling uitgesloten, achtten, vonden wij het gewenscht een en ander nader te on derzoeken. Dit onderzoek leidde tot het ver bijsterende resultaat dat de bovenge noemde mededeeling juist bleek. De heer Appel heeft zich n.1. schriftelijk tot het partijbestuur van de Revolu- tionnair Socialistische Arbeiders Partij en tot het afdeelingsbestuur gewend met de mededeeling, dat hij, na innerlijken strijd, besloten heeft als lid van de C.D.A.P. te bedanken en zich als lid van de R.S.A.P. aan te melden. Innerlijk, aldus de heer Appel in het ge noemde schrijven, heb ik mij steeds één ge veeld met het partij- en strijdprogram der R.S.A.P. Door de breuk er mede, en met hen die zijn beste kameraden in den strijd tegen het kapitalisme zijn geweest, was hij inner lijk verstoord geworden en gaarne ver klaarde hij zich bereid om in het openbaar het onrecht de partij en zijn kameraden aangedaan, terug te nemen. Met nadruk verzocht hij weer als lid te worden toegelaten om in den strijd met de kameraden zijn zonde aan de partij bedre ven, weer goed te maken. Aanvankelijk konden wij niet ontkomen aan de gedachte, dat deze poging tot terug keer beïnvloed was, door de beslissing der afdeeling Alkmaar der S. D. A. P., den heer Appel niet op de candidatenlijst voor den gemeenteraad te plaatsen. Er zijn nu een maal menschen, die gaarne het gestoelte der eere bezetten. Wij vernamen echter, dat de heer Appel te kennen heeft gegeven, dat hij volkomen inziet, dat hij voqtr de R. S. A. P. geen vooraanstaande plaats kan innemen en geen candidaat voor den raad kan zijn. Zijn verlangen is slechts, naast zijn echte kame raden weer den strijd voor de arbeiders te kunnen voeren. Aangezien ieder mensch in zijn diepste wezen vaak een zielkundig raadsel is, mag het zeker niet uitgesloten geacht worden, dat de heer Appel door innerlijke bewo genheid tot zijn wat zonderlingen stap *s gekomen. De afd. der R. S. A. P. staat morgen avond in ieder geval- voor een moeilijke beslissing. ONGEWENSCHT. Ons land is weer verrijkt géworden met een „Comité tegen verontreiniging van na tuur en stad". Tot dit comité behooren de voornaamste vereenigingen die het wel mee- nen met de schoonheid van ons land. Het streven verdient zeker instemming. Toch zijn wij van oordeel, dat de Overheid zelfstandig reeds veel op dit gebied kan doen. O.i. behoeft een toestand als wij tegenover de v. Teylingenstraat reeds ge- ruimen tijd-waarnemen niet voort te duren. De spoorbaan is daar door een draadhek werk van de straat gescheiden en de ruimte voor den spoordijk wordt daar zoo ongeveer als vuilnisbelt gebruikt. Het heeft er veel van of de omwonenden deze ruimte gebrui ken om daar neer te gooien wat ze kwijt willen wezen, doch het is ook mogelijk dat de spoorwegen, die het terrein met sintels ophoogt, de plaats gebruikt om dienst te doen als bergplaats voor oude emmers, ketels enz., die langs de spoorlijn worden gevonden. Hoe het ook zij, noodzakelijk is het, dat aan deze verontreiniging van het stads beeld een einde wordt gemaakt. C. BOENDERMAKER, t Heden overleed in huize „Westerlicht" alhier, op den leeftijd van 88 jaar, de heer C. Boendermaker, destijds groot bouwonder nemer te Amsterdam en Heemstede en vader van den bekenden verzamelaar van moderne kunst, de heer P. Boendermaker Cz. te Bergen. De teraardebestelling zal Zaterdag 25 Februari 12 uur plaats hebben op de alge- meene begraafplaats te Heemstede. EEN JUBILEUM. Heden vierde de heer M. Moorman, machinist bij de Nederlandsche tramwegen, zijn 25-jarig ambtsjubileum. Hij werd te zijnen huize gehuldigd. Daarbij waren veel leden van het personeel, waarmee hij dagelijks werkt, aanwezig. Namens de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel sprak de heer v. d. Heiden, die wees op de goede samenwerking met den jubilaris en hoopte dat deze de hem nog resteerende jaren zoo zal voortgaan. Spr. bood hem een bloe menmand aan. Een oud-onderwijzer van den heer Moorman, nu gepensioneerd hoofdonder wijzer te Zwartsluis, haalde oude herinne ringen op en prees den jubilaris, die reeds als jongen getoond had wiskracht te be zitten. Namens het personeel van spoor en tram te Alkmaar sprak de heer H. G. Vos. Hij bracht in hartelijke woorden den aange- namen omgang met den heer Moorman naar voren en wees op diens vriendschap tegen over zijn kameraden. Spr. bood den jubi laris een cadeau met oorkonde aan. Aan mevr. Moorman werd een plant aangeboden. DE 8 OCTOBER-VEREENIGING. Vanaf Vrijdag zal de voorzitter der 8 October-vereeniging, de heer mr. C. J. de Lange, in de Alkmaarsche bioscooptheaters een kort woord van propaganda spreken voor de toetreding tot die vereeniging. BELANGRIJKE VERKOOPING TE SCHAGEN. Hedenmiddag had in het Noordhollandsch Koffiehuis ten overstaan van notaris J. W. v. d. Heide te Alkmaar, de openbare ver- kooping bij opbod plaats van de kapitale boerderij „Kieftenberg" aan den Hoog Bu- renweg te Haringhuizen, gem. Barsinger- horn, groot 31.59.80 H.A., eigendom van den heer K. Breebaart te Heiloo en in huur bij den heer J. Borst. Het totaal kwam in op bod op 67.021.12. De afslag heeft 2 Maart plaats. OPBRENGST COLLECTE. Het Israël. Armbestuur alhier verzoekt ons te willen melden, dat de opbrengst der gister gehouden collecte bedraagt 300.32 en zegt zoowel de milde gevers als de medewerkenden hartelijk dank voor hun milde bijdragen. TOONEELVEREEN. „VOORWAARTS". Zooals elders in dit blad wordt gemeld zal op Zaterdagavond a.s. de tooneelver- eeniging Voorwaarts in 't Gulden Vlies een uitvoering geven. Gespeeld zal worden „Haar andere man", een Amerikaansch blijspel in drie bedrij ven, geschreven door Larry C. Johnson, vertaald door J. C. van der Horst. Onder leiding van den regisseur den heer A. Kesselaar is met ijver gestudeerd, zoo dat een goede vertolking verwacht mag worden. Hierbij nog eenige recensies uit andere bladen. Utrechtsche courant: Een bijzonder góed amusementsstuk. Veel, heel veel hartelijk gelach, fmid en dankbaar handgeklap. Kortom, een succes, dat vele reprises be looft. De Maasbode: Wie zich kostelijk wil amu seeren, ga naar „Haar anderen man". Haagsche courant: Een origineel gegeven, dat door de diverse rol-typeeringen een groot succes is geworden. BONTE AVOND VAN DEN N.KR. De bij den N.K.B. aangesloten kruideniers hier ter stede hebben gister een zeer groot succes gehad met het aanbieden van een bonten avond aan hun cliëntèle. Immers, de groote zaal van de Harmonie was mèt het balcon geheel gevuld met een zeer goed- lachsch publiek, dat blijkens het herhaalde daverende applaus bijzonder genoten heeft van het aangeboden programma. De heer A. Greeuw uit Heiloo sprak in zijn openingswoord zijn groote voldoening uit over de drukke opkomst, waarin hij een bewijs zag van waardeering voor het werk van de kruideniers en de door hen gelever de artikelen. Daardoor ontstaat een zekere band tusschen U en ons, aldus spr., en wij hopen dat die band van vertrouwen in de toekomst nog zal worden versterkt en dat is mogelijk als de kruideniers steeds meer en beter gaan inzien dat zij in de maatschappij een dienende taak hebben te vervullen en als zij voortgaan met de levering van de door den N.K.B. in den handel gebrachte artikelen. Met een enkel woord leidde spr. het gezel schap Gerzee uit Rotterdam, dat het pro gramma verzorgde, bij het publiek in, waar na John Kloos, als de conferencier, de ver dere leiding kreeg. Zijn met grappen door spekte praatjes werden zeer gul ontvangen, herhaaldelijk werd hij door applaus onder broken. Daarbij bleek hij ook een goed zanger te zijn. Gevoelig was „Moeders oogen" en satyrisch „Kees als keukenpiet". De „Pico's" waren een aardig stel accor deonvirtuozen, die er niet zonder een toegift afkwamen. Dan was er nog de goochelaar Crochet, die guldens en bloemen uit het niet tooverde en nog meer onbegrijpelijks uitvoerde. Fred Houben deed door de ma nier waarop hij verschillende muziek instrumenten bespeelde, inderdaad den naam „muzikaal wonder" eer aan. Amusant was het nummer „groote zang wedstrijd", waarbij drie dames en drie hee- ren uit de zaal werden getroond en op het tooneel ieder voor zich een couplet van het Enkabé-lied zongen. Door dit alles wij hebben hier nog slechts een greep gedaan uit het groote aan tal nummers hetwelk gegeven werd. heeft de N.K.B. zeer zeker de afnemers aan zich verplicht. CONCERT IN DE SINT-WILLIBRORDUSSTICHTING. Dinsdag 21 Februari gaf de heer J. H. Oushoorn met zijn dameskoor een con cert voor de inwoners van de St.-Willi- brordusstichting. Op kunstzinnige wijze en vol toewij ding brachten de dames een aantal koor werkjes ten gehoore en wel de Gloria uit de Mis van J. H. Oushoorn, Schoonheid van J. Röntgen, Zilveren golfjes van J. H. Oushoorn, Wat de sneeuwvlokken zingen en Lof Gods van J. Röntgen, Le Roi L'a dit van Delibes en La Fiancée van Cha- minade. Voorts speelde de heer J. H. Oushoorn op alt-viool eenige composities van hem zelve, van Bach en Mozart, terwijl Mej. Netty Wijn op voortreffelijke wijze liede ren voor sopraan zong. Mej. Truus Tuijn en de heer Oushoorn begeleidden aan den vleugel. Het programma was uitstekend samen gesteld, de wijze van uitvoering onder de beproefde leiding van den heer Oushoorn verdiende allen lof. Met de grootste aandacht hebben de verpleegden, die in grooten getale, uit ervaring wetende, dat een concert van het koortje van den heer Oushoorn altijd een avond van groot muziekgenot betee- kent, naar de concertzaal gekomen waren, het programma gevolgd. Zij hadden een schoonen avond. De geneesheer-directeur sprak namens allen een woord van grooten dank en bij zondere waardeering tot den heer Ous hoorn en de uitvoerende dames, voor het geboden kunstgenot en voor de belange- looze goedheid, waarmee het concert aan de Stichting was aangeboden. UITSLAG VERKOOPING. Uitslag veiling bij opbod gehouden op Woensdag 22 Febr. 1939, ten overstaan van den notaris mr. J. W. van der Heide te Alk maar, van de navolgende perceelen, alle ge legen in de gemeente Schoorl: 1. Huis en erf groot 0.01.86 H.A. 1710 2. Bedrijfsgebouw en tuin groot 0.09.27 H.A. f 510 3. Tuin groot 0.05.76 H.A. 120 4. Weiland groot 0.14.57 H.A. 155 5. Weiland groot 0.12.87 H.A. 105 6. Weiland groot 0.10.02 H.A. 140 7. Weiland groot 0.54.50 H.A. 610 8. Weiland groot 0.50.20 H.A, 610 9. Weiland groot 0.82.50 H.A. 910 10. Weiland groot 0.21.26 H.A. f 240 11. Weiland groot 0.20.54 H.A. 225 12. grond, groot plm. 14.15 A. en een op het terrein afgepaald noorde lijk gedeelte groot plm. 7.03 A. van perceel 13 samen groot plm. 0.21.18 H.A. f 300 14. grond groot plm. 14 A. en een op het terrein afgepaald zuidelijk gedeelte groot plm. 7.02 A. van perceel 13, samen groot plm. 0.21.02 H.A. 300 15. grond groot plm. 11.25 A. en een op het terrein afgepaald weste lijk gedeelte, groot plm. 5.60 A. van perceel 16, samen groot plm. 0.16.85 H.A. 340 17. grond, groot plm. 11.40 A. en een op het terrein afgepaald oos telijk gedeelte, groot plm. 5.60 A. van perceel 16, samen groot plm. 0.17.00 H.A. 315 18. grond, groot plm. 0.20.95 H.A. 405 Totaal 6995 De afslag- en combinatiën blijven be paald op Woensdag 1 Maart 1939, des voor middags 10 uur in het café „De Roode Leeuw" te Schoorl. uitsluitend a contant Gisteravond sprak voor de Ver. voor Paedagogiek en A. V. O. en Paedago- giek mr. G. T. J. de Jongh, oud-kin derrechter te Amsterdam over het on derwerp: „Ontwikkeling en strekking der kinderwetten". Na een korte inleiding van den heer mr, A. M. Ledeboer, president der rechtbank en kinderrechter alhier, was het woord aan den heer de Jongh. Het is interessant aldus spr. den toe stand van het oogenblik te vergelijken met dien van 40 of 50 jaar geleden. In dien tijd kwamen jeugdige boosdoeners direct in de gevangenis en zoodra ze werden losgelaten was er geen enkele con trole meer, en was er niets te beginnen. De ontwikkeling naar den toestand zooals die op het oogenblik bestaat heeft spreker geheel meegemaakt. Na een periode in Groningen, kwam de heer de Jongh te Rotterdam, waar reeds een vereeniging Pro Juventute was opge richt. Los van de oude dogma's. Langzaam, heel langzaam is het ge lukt, de k i n d e r-rechtspraak althans los te maken van al de oude dogma's, waaraan op het oogenblik de overige rechtspraak nog veelal vastzit. De kinder-rechtspraak moet uitsluitend gericht zijn op het belang van het kind. Zóó is thans de toestand. Van het begin van deze eeuw af is deze tak van rechtspraak ongeveer gelijk gebleven. In het algemeen is de opzet zeer eenvoudig. Een scheiding werd bij de diverse geval len direct gemaakt: Een deel van de kinde ren bleef thuis onder de hoede van een „patroon" (gezinsvoogd). Sonas kps dan een verstandig woord bij kinderen of ouders veel uitrichten. Gelukte dit niet dan volgde een bedreiging: „Denk erom anders ga je naar een gesticht". Een ander deel ging inderdaad de deur uit: zoodra de overtuiging had postgevat, dat in het gezin zélf geen goede resultaten te verwachten waren. Deze werkwijze van Pro Juventute is in wezen in den loop der jaren niet veran derd. Door den wetgever is de waarde van dit werk volledig erkend. De kinderwetten en later de wetten op de voorwaardelijke veroordeeling brach ten met zich mee: een grooter contact van deskundige, gespecialiseerde krachten met het milieu, waarin het kind verkeert. Al de menschen die op dit gebied werkzaam zijn, geven tegenwoordig buitengewoon ob jectieve (dus betrouwbare) en uitgebreide rapporten. Deze zijn juist van zoo groot belang. Een dertig jaar geleden was dit alles minder volledig georganiseerd. Niet afwachten! De gedachte: „konden we toch maar ingrijpen voordat er een overtreding begaan is", leidde tot de wet van 1921, in het bizonder op de gezinsvoogdij. Deze wet plaatst Nederland aan de top op het gebied der kinderbescher ming. Zy is de uitwerking van het beginsel: niet afwachten tot het zoover is maar ingrijpen vóór dien tijd. Over het alge meen wachten we te lang met deze dingen. Deze neiging wordt hier bestreden. De gezinsvoogd moet alles doen wat in het belang van het kind is. Helpen goede woorden en zachte maatregelen niet, dan heeft de kinderrechter de bevoegdheid wanneer de gezinsvoogd het noodig oor deelt een dreigement toe te passen: de deur uit, plaatsing in een observatiehuis, een voorwaardelijke veroordeeling. Moet het kind het huis uit, dan gaat het via een observatiehuis naar een pleeggezin, een opvoedingsinrichting of een inrichting voor werkende jongens of meisjes. Het gezin vaak de oorzaak! De vraag wordt gesteld: wat is de oor zaak van het déraillement? De opvoeding, het kind of het milieu? In de meeste ge vallen blijkt de fout in het gezin, te lig gen, waarvan bijv. de ouders gescheiden zijn, de vrouw weduwe is e.d. Als regel geldt: de toestanden in het gezin deugen niet, de schuld is meestal te vinden bij de ouderen. Daarom was het oude systeem: direct naar het opvoedingsgesticht, zoo hardvochtig en zoo gruwelijk onrechtvaar dig. De inrichting voor werkende jongens en meisjes heeft prachtige resultaten bereikt: In vrijwel alle gevallen blijkt, dat wanneer het milieu goed is, het kind den rechten weg b lij f t volgen. Daarom zijn deze inrichtingen zulke uiterst nuttige instel lingen, die het ideaal: de rechtspraak zij in het belang van het kind, het allerdichtst naderen. Vragen. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. In zijn antwoorden hierop zeide de heer de Jongh o.m. nog, dat een voorwaarde lijke veroordeeling in 90 pet. van de geval len een gunstige uitwerking heeft. De werkloosheid in de crisisjaren had een fu- nesten invloed. Het aantal feiten nam niet zooveel toe, wél het aantal misdrijven, ge pleegd in vereeniging. De meeste kinderrechters zullen het zoolang het eenigszins mogelijk is probeeren met een voorwaardelijke veroordeeling. Het aantal jongens, dat naar een opvoedingsgesticht gezonden wordt is niet zoo geweldig groot: De gestichten hebben ook een bepaalde „capaciteit". Vooral tegenwoordig is het moeilijk voor de gestichten de jongens te „spuien" in een betrekking. Bij de tuchtscholen moet van te voren den verblijfsduur bepaald worden. Een opvoedingsgesticht daar entegen heeft het voordeel, dat de opvoed kundige strekking van een opzending hier naar toe is dat het aan de(n) betrok kene zélf ligt hoe lang hij of zij hier blijven zal. Hier is het belangrijke element goede wil niet uitgeschakeld. De inrichtingen voor werkende jongens en meisjes zijn zooveel mogelijk als een normaal gezin ingericht. De leerplichtige leeftijd zoowel voor jongens als meisjes behoorde tot den 16- jarigen leeftijd te worden verhoogd om de jeugdcriminaliteit tegen te gaan. De moderne jeugdbeweging van diverse inrichtingen heeft 'n uitstekenden invloed - ook op de(n)gene die iets achter den rug heeft. Behoorlijke leiding is absoluut noodig: Éérst de leiders, dan de organisatie. De menschen mogen graag praten over de baldadigheid van de jeugd, die er tegen woordig heerscht. De bandeloosheid van de jeugd is echter vrijwel uitsluitend te ver klaren uit de omstandigheid, dat het kind geen gelegenheid heeft zich uit te leven. Aan het slot van den avond heeft de heer A. M. Ledeboer in het kort uiteengezet, welke methode hij als kinderrechter alhier volgt. De heer Ledeboer gaat van twee prin- cipen uit: 1. De kinderen worden zoo min mogelijk in aanraking gebracht met den strafrechter; inplaats hiervan komen zooveel mogelijk civiel-rechterlijke ondertoezichtstellingen. 2. Er moet een nauw contact bestaan tusschen den officier en den kinderrechter. Vervolgens bracht mr. Ledeboer, mr. de Jongh dank voor zijn met verschillende in teressante voorbeelden uit de practijk toe gelichte inleiding. Vooral juist die grepen uit de practijk werden door de aanwezigen zeer gewaardeerd, temeer omdat de heer de Jongh met zijn ryke ervaring, op 't gebied van de kindei rechtspraak op boeiende en warm-menschelijke wijze wist te vertellen over zijn ontmoetingen met de jeugdige slachtoffers van de maatschappelijke om standigheden. Burgemeester van Kinschot, burgemeester van Reenen uit Bergen en de heeren direc teuren der ambachtsscholen te Alkmaar en Zaandam getuigden door hun aanwezigheid van hun belangstelling. Van 20—23 Febr. in Waakt en Bidt, vier- daagsche conferentie; Maandagav. 8 Uur" andere dagen half 4 en 8 uur; verschillende sprekers. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer De gouden kooi (rom.); hoofdrollen Margaret Sullivan en James Stewart. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Carefree (dansfilm); hoofdrollen Fred Astaire en Ginger Rogers. Toegang voor eiken leeftijd. Donderdag 23 Februari. 8 uur, Harmonie, prop.-avond afd. Alk- maar Bond voor Staatspensionneering. 8 uur, 't Gulden Vlies, concert Soli Deo Gloria. 8 uur, de Unie, voordracht met lichtbeel den voor Genootschap Nederland—Frank rijk. 8.30 uur, r.k. kerk a. d. Laat, conferentie voor niet-kath., onderwerp: De dood. 8.15 uur, de Rustende Jager te Bergen, verg. Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. Vrijdag 24 Februari. 8 uur, de Unie, prop.-avond Volksonder wijs; zang, film, spreker Theo Thijssen. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Alkmaar 22 Febr. te Liverpool. Baarn 21 Febr. 23 u. v. Liverpool n. Antw, Deucalion 22 Febr. 12 u. Ouesant gepass. Ganyymedes 22 Febr. v. Kimassi n. Cavalla. Helder 22 Febr. te Amsterdam. Hermes 22 Febr. te Izmir. Irene 22 Febr. v. A'dam n. Hamburg. Luna 1 Febr. v. N. York n. La Guaira. Odysseu 22 Febr. te Pasajes. Pluto 22 Febr. v. A'dam n. Kopenhagen. Tiberius 22 Febr. 23 u. v. Hamburg naar Amsterdam. Vulcanus 22 Febr. te en v. Constanta naar Burgas. Stoomv. Mij. Nederland. Enggano thuisr. 22 Febr. v. Amsterdam n. Hamburg. 22 Febr. Tawali uitr. van Djeddah. 22 Febr. Mapia J. N. L. te Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Buitenzorg uitr. 22 Febr. 10 uur passeerde Perim. Kedoe thuisr. 22 Febr. 24 uur passeerde Cape Del Ami. Kota Nopan uitr. 22 Febr. 22 u. te Antw. Weltevreden thuisr. pass. 22 Febr. 10 uur Perim. Indrapoera uitr. 23 Febr. te Batavia. Baloeran uitr. 23 Febr. 9 u. te Marseille. Blitar uitr. pass. 23 Febr. 2 uur Point de Galle. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH, LANDBOUWCREDIET N.V. van Donderdag 23 Februari 1930. Vorige Laatste koers 2.45-3.00 STAATSLEENINGEN. 3—3# NederL 1938 100% ÏOO»^ 3 Ned.-lndië 1937 98V, 98%s 5# Duitswhl. '30 m. verkl. 22% 22% B ANK-INSTELLINGEN. 129 Handel Mij. Cert, v. 250 1291/, 129'/, Koloniale Bank 142% 1413/4 Ned. lnd. Handelsbank 118 117% INDUSTR. OND. BINNENL. 35%S Alg. Kunstzijde Unie f 37%-% CaTvé Delft Cert. t 821/, 843/4 Lever Bros 1313/4 1321-% NederL Ford 365 367% Philips GloeiL Gem. Bezit lyu/a 196-1/, INDUSTR. OND. BUITENL. 337/8 34% Am. Smelting 21 '8 Bethleh. Steel I 51% 52%6 Cities Service R §6% 6%6 Generaal Motors i 36S/16 367/i# Kennecott Copper 27i/16 273/1, 15 a-9/l6 Standard Brands i 5V, 5V, Steel comm. 45»/16 451-8/15 U. S. Leather 3%6 39/l6 CULTUUR MAATSCH. 417% H. V. A 4141/, Java Cultuur 172% 173 Ned. Ind. Suiker Unie 191 191-2 Vereen. Vorstenlanden i 767, 765/s MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij., 581/, 593/8 Redjang Lebong 145 PETROLEUM. 293 295 Dordtsche Petr. Kon. Petr. 308% 310-7» Perlak 64 63% Phillips Oil t 29 29% Tide Water i i 10%6 lOH/is RUBBERS. 197% 200 Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber i 140 119-20J Hessa Rubber i 116 Oostkust l 130 98-9 Serbadjadi 97 Interc. Rubber 2'%, 211/16 SCHEEPVAARTEN. 106 106 HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn 75 75% Kon. Ned. Stoomboot t 115% 117 Scheepvaart Unie 1 105%6 1067» TABAKKEN. i 206 Oude Deli i R 223 224 Senembab R 206 205 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 26'/, 263/, Southern Pacilic R. 127/s 12%6 Southern Railw. Cert.. R 13% 137» 72% Canadian Pac. i 316/16 37/,-% §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaun. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.87%, 1.87 Londen 8.77% 8.78 s/« Berlijn 75.10 75.20 Parijs 4.96 4.96# Brussel (Belga) 31.50 31.54 Zürich 42.60 42.63 Kopenhagen 39.17# 39.25 Stockholm 45.20 45.27# Oslo 44.10 44.17#

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2