PAN'S WONDERLIJKE AVONTUREN Jjtgezondest Stukken parlement De defensiebegrooting door den Senaat aangenomen. £xmd= enJmn^oum Hijdscftdftm £uchtoaact tweede blad Kloeke rede van minister van Dijk. Verdere versterking van de grenzen, TWEEDE KAMER. 3. nOODELIJKE STRAAL VOOR BACTERIËN. Men verzoekt ons overname van het volgende uit „De Vee- en Vleesch- ha]Ja onderzoekingen, die vijf jaar in be- lag hebben genomen, zijn twee Ameri kaansche geleerden, verbonden aan het laboratorium der Westinghouse Electric and Manufacturing Company te Bloon- field er in geslaagd een vrijwel afdoend nrocédé voor het kiemvrij maken en hou den van levensmiddelen, operatievertrek- ken enz. tot in de perfectie te ontwikke- ien. De nieuwe werkwijze berust op het feit, dat, naar de onderzoekers konden vast stellen, het onzichtbare spectrum een voor bacteriën in den letterlijken zin des woords doodende straal bevat. Zou het gelukken dezen doodenden straal die voor den jnensch onschadelijk is te richten op de bacteriën, respectievelijk op datgene, wat men kiemvrij wenscht te houden en daar bij de hinderlijke ontwikkeling van ozon en hitte te voorkomen, dan zouden daar door tevens de vaak met veel kosten verbonden procedé's tot kunstmatige handhaving der steriliteit overbodig zijn geworden. Dit probleem hebben de twee geleerden opgelost. Naar de uitvinders, te weten Dr. Har- vey C. Rentschler, Dr. Robert F. James, heet de nieuwe werkwijze officieel: „Het Rentscrier-James-procédé voor sterilisa tie met ultraviolette stralen", welke lang ademige aanduiding door de prac- tische Amerikaansche industrie reeds tot ,Rentschlerisation" is ingekort. Dat sommige gedeelten van het ultra violette spectrum bacteriën beter dooden dan anderen, wist men reeds. Met behulp van een speciaal meetinstrument konden de geleerden vaststellen, welk deel van het spectrum het vernietigendst voor de bacteriën is. Vervolgens construeerden zij een goedkoope lamp van een speciale glassoort, „Steriellamp" heeft de Wes tinghouse het nieuwe product gedoopt. Vele Amerikaansche vleeschhouwerijen en ziekenhuizen hebben de „steriellam- pen" reeds aangeschaft. DE ONDERWIJSBELANGEN IN DEN RAAD VAN OUDKARSPEL. Gaarne wat plaatsruimte en bij vooroaat onzen dank voor dit schrijven naar aan leiding van de bespreking over de toeken ning van een vergoeding voor een kwee- keling met acte, besproken in de raadsver gadering onzer gemeente op Dinsdag j.L Er is op onze school een kweekeling. Voorop stellen we, dat het geheele insti- tuur der kweekelingen onze goedkeuring niet heeft. Deze kweekeling is hier drie maanden en B. en W. stellen voor haar toe te kennen een vergoeding van 25 8.33 per maand dus). B. en W. konden niet ver der gaan omdat er geen dekking voor meer dere uitgaven is omdat de begrooting zeer krap is opgezet, zoo sprak de voorzitter. De heer Borst, ondersteund door den heer de Boer, stelden voor om 100 te geven 33.33 per maand dus). Ook de heer Rijper v/as hier voor. We willen thans niet spreken over katho lieken, s.d.a.p.-ers of communisten. We zien bij dit punt in den raad twee stroomingen, de ééne kunnen we noemen de behoudende en de andere het vooruit strevende standpunt. Nemen we eerst het behoudende stand punt, 25 voor 3 maanden onderwijs, al geven we toe, dat er oogenschijnlijk geen ruimte voor meerdere uitgaaf is wegens „te krappe begrooting", waar we altijd al voor gewaarschuwd hebben, meenen we toch, dat dit kleine bedrag wel uit onvoor zien geput kon worden. Het verweer, dat „onvoorzien" reeds ge bruikt is omdat de gemeente 2 zielszieken heeft te verzorgen gaat niet op, want dit weet men niet vooruit, er kunnen nog wel 2 zielszieken komen en wat dan? En zou men dan de begrooting ook voor dit punt niet kunnen wijzigen? O.i. wel. „In Den Haag decreteert men ons", was ook een verweer der behoudende stroo ming. Zeer juist. Maar als men deze voog dij niet wil, dan moet men ook niet capi- tuléeren en zich blind staren op de be grooting. Men kan zijn geweten veel geweld aan doen, maar als men toegeeft aan de voogdij van den Haag dan komt men steeds meer onder druk te staan. Nemen we nu de vooruitstrevende stroo ming, deze wilde 100 voor 3 maanden on derwijs, ook al niet veel. De argumenten van deze strooming dat behoorlijk onder wijs voor het volkskind noodig is en dat dit onderwijs, in aanmerking genomen de moeilijke omstandigheden, ook behoorlijk betaald moet worden, zijn juist. De kwestie of er dekking is, is in zeker opzicht secun dair. Primair is, dat men het niet eens is met de aanpassing uit den Haag en dat men dit den Haag toont. Dit kon men toonen door de zijde ae vooruitstrevende strooming te kiezen. Eén raadslid echter deed zijn geweten geweld aan, hem dragen we op de woor den van Luther: „Het is niet raadzaam iets legen het geweten in te doen". Een ander lid was zich zelf niet bij e stemmingen over dit punt. Als de vertegenwoordigers der groo s arbeiderspartij in den raad hun 8ew® geweld aan doen en zich zelf verliezen bhj er weinig van over. Bloedende harten en de vraag, hoe o ouders van deze onderwijskracht er by zi - ten is dan het eenige wat er overschiet, zoo Wel het één als het ander doet niets ter zake. Zij, die deze leden afgevaardigd hebben dienen hun dit ondubbelzinnig duidelijk te maken. Zij behooren te staan bij de voorui s i e venden, tot onzen spijt moeten we zeggen, dat twee leden dit niet deden. Met dank voor de opname. Namens de Comm. van Toezicht op de Raadsfractie der C.P.N. P. K. VOLKERS. (Van onzen parlementairen medewerker) De Eerste Kamer heeft gistermiddag de begrooting van defensie zonder hoofde lijke stemming aangenomen; een mooi succes voor minister van Dijk, die ditmaal slechts van een lid, prof. van Embden, ernstige tegenkanting ondervond en ook dezen aanteekening hoorde vragen van geacht te willen worden te hebben tegen- gestemd. Al was er dus in het algemeen instem ming met het beleid en de voortvarendheid van dezen bewindsman, dat wil nog niet zeggen dat er niets meer te wenschen valt. Integendeel! Want juist op het gebied der defensie zijn er altijd wenschen en niet slechts op het terrein van het personeel, de encadreering, versterking van het offi ciers- en onderofficierskorps, promotie kansen enz., kwesties waarmede men on der normale omstandigheden ook te maken zou hebben. Er zijn op het oogen- blik g r o o t e wenschen aan de orde ge steld, die, in ruimen zin gesproken, betref fen de versterking van het luchtwapen, hier en in Indië; de grensbeveiliging door het bouwen van versterkingen; uitbrei ding van het vlootplan-Deckers in dien zin, dat ook zware kruisers zullen worden aangeschaft. Konden we Dinsdag de heeren van Rappard (lib.) en Blomjous (r.k.) voor dergelijke versterkingen hooren pleiten, gisteren waren het de heeren de Savornin Lohman (c.h.) en van Vessem (n.s.b.) die den minister van noodzakelijke voorzieningen in dien geest trachtten te overtuigen, waarbij nog andere verlangens kwamen, bij den heer Lohman bijvoorbeeld de uitspraak van den minister dat het defensietelang „uniek' is; splitsing van 't departement in een departement van oor log en marine, omdat de huidige taak voor één man al moeilijk, maar voer ministers met mindere capaciteiten dan die van dr. J. J. C. van Dijk te zwaar zou kunnen blijken; versterking van de grensbevei- ligingstroepen; aanleg van terreinverster kingen; oefening van de oudere lichtingen met de nieuwe wapens; aanschaffing van meer vechtwagens, vliegtuigen, luchtaf weergeschut. En zoo zouden we het lijstje nog wel kunnen uitbreiden. Een en ander hiervan kwam ook voor in de rede van den heer van Vessem, maar deze besteedde ook een deel van zijn tijd aan klachten over de achterstelling van de zoo nationaal gevoelende nat.-socialisten bij de s.d.a.p.- leden, die nu wel weer betrekkingen bij defensie mogen vervullen, terwijl het toch de n.s.b. geweest is aldus de heer van Vessem die ons volk heeft wakker ge schud en steeds is opgekomen voor de nationale waarden tegen „principeel on- vaderlandsche marxisten". Als de nat.- socialisten niet meer deel van het leger mogen uitmaken, wordt het leger „gede gradeerd" tot een partijleger, dat in de oogen van het buitenland niet op behoor lijke wijze de neutraliteit kan dienen. Minister van Dijk heeft den heer van Vessem op deze tirade krachtig van repliek gediend. Rest nog de rede van den heer Briët (a.r.), die evenals de heer de Savornin Lohman met genoegen ie sympathieke woorden van dr. Wiardi Beekman (s.d.) den vorigen dag over onze defensie zeide te hebben gehoord. Mr. Briët stelde zich op het standpunt dat we ten aanzien van de verdediging van Indië, die voor een zeer belangrijk deel aan de vloot zal toe vallen, moeten doen wat voor ons bereik baar is en niet aankomen met plannen, waarvoor we toch het geld niet hebben. En zelfs al zou men aantoonen dat Neder land een groote vloot kan betalen, dan nog kan men niet verwachten dat het geld er tijdig is. De heer Briët meende daarom, dat een vloot van klein materieel, waarvan de duikboot de kern is, voor ons het best zou zijn. Wel zou de regeering met ernst de vraag onder het oog moeten zien of die vloot niet behoort te worden uitgebreid. Ook moest zij aandacht schenken aan de mogelijkheid een reserve van watervlieg tuigen te vormen, door de K.N.I.L.M. ook daarmee te laten vliegen. De heer van de Bilt (s.d.) kwam op voor de belangen van de oud-gepension- neerden, van de weduwen van militairen, vóór 1909 gepensionneerd en voor de in williging van de wenschen van de oud- marinewerklieden. Antwoord van minister van D(jk. De minister van defensie, dr. J. J. C. van Dijk, verdedigde in een kloeke rede zfjn beleid. Hij begon met zijn vreugde uit te spreken over de belangstelling, welke de weermacht van alle zijden ondervindt, hoewel er een verschil in graad is, welk verschil zich in hoofdzaak beweegt om de vraag of de defensie een „uniek belang" is of niet. Deze vraag beantwoordde de minister bevestigend; naast de bestrijding van de werkloosheid mag de defensie niet worden verwaarloosd. Hij bestreed ver volgens het betoog van prof. van Embden, hem betwistend, dat een sterke Neder- landsche weermacht een bedreiging voor nabuurstaten zou kunnen wordon, immers ons defensieapparaat heeft een uitsluitend preventieve werking. En we moeten ons paraat maken, omdat ons rijk, zoowel in Europa als in het Verre Oosten in een stormhoek ligt. Daarna richtte des ministers betoog zich tot den heer van Vessem. Hij vertelde hem, dat de reserve-officieren, die lid der n.s.b. waren, zelf ontslag hadden genomen, omdat zy niet konden verklaren onder alle om standigheden het wettig gezag te kunnen dienen. De leider der nat.-socialistische fractie had ook nog eenige opmerkingen gemaakt naar aanleiding van het antwoord der regeering op zijn schriftelijke vragen om trent overleg dat tusschen Nederland en Engeland over de defensieaangelegenheden zou hebben plaats gehad. Dc regeering antwoordde hierop, dat er slechts was ge weest een normale uitwisseling van tech nische gegevens zooals dat gebruikelijk is met regeeringen van die landen, waar men militaire attaché's aan de gezantschappen heeft verbonden, en dat de mededeelingen in het Engelsche Lagerhuis ook alleen daarop hadden gedoeld. Minister van Dijk echter had het vorige jaar tegenover den zelfden afgevaardigde beslist ontkend, dat er ook maar iets van een afspraak zou zijn of onderhandelingen waren gevoerd met Engeland en daarom nam hij het den heer van Vessem hoogst kwalijk, dat hij het woord van den minister had gewantrouwd. Scherp en vol verontwaardiging pakte de heer van Dijk tegen den nat.-socialisti- schen afgevaardigde, ook bij de repliek nog uit, die z. i. verstandiger had gedaan, eerst den Engelschen tekst van de bedoel de verklaring in het Lagerhuis te lezen alvorens vragen te formuleeren, waardoor hij in den vreemde onrust zou kunnen verwekken. De heeren Lohman en Blom jous riepen „bravo" en applaudisseerden, toen de minister dit stukje van zijn du pliek had afgedaan; van de andere ban ken kwam een goedkeurend gemompel. We zullen een aantal kleine punten moeten laten ioopen, om van de belang rijkste nog iets te kunnen meaedeelen. Het centrale vliegveld. Men herinnert zich, dat na de uitspraak van de Tweede Kamer bij de behandeling van de begrooting van het verkeersfonds met betrekking tot den aanleg van een vliegveld ook voor Rotterdam de kwestie of Schiphol inderdaad centraal vliegveld zou worden of dat Leiderdorp nog een kans zou krijgen niet begraven werd en de beslissing der regeering ten gunste van Schiphol als centraal vliegveld op losse schroeven is komen te staan. In verband hiermede was hetgeen de minister gister middag over den aanleg van een militair vliegveld bij Katwijk zeide van groot be lang. Hij herinnerde eraan, dat de beslis sing over den aanleg van een nieuw mili tair vliegterrein bij Katwijk niet kon wachten op wat er beslist zou worden ten aanzien van het centrale burgerlijke vlieg veld. Tot den aanleg van bedoeld terrein bij Katwijk is daarom besloten. Daardoor leek aanvankelijk de mogelijkheid uitge sloten, dat in de onmiddellijke omgeving van Katwijk, nl. bij Leiderdorp, een ter rein voor de burgerlijke luchtvaart zou worden aangelegd. De minister heeft zich over een modus vivendi beraden en is tot de conclusie gekomen dat beide terreinen in eikaars nabijheid mogelijk zijn, wan neer op het vliegveld Katwijk militaire machines van een bepaald type (dus met niet te groote snelheden) zouden worden gestationneerd, zoodat de veiligheid van het burgerlijk luchtverkeer niet in gevaar zou worden gebracht. Naar aanleiding van deze mededeeling is de vraag gewettigd: krijgt Leiderdorp alsnog een kans? Wat de aanschaffing van vliegtuigen in eigen land aangaat, verklaarde de be windsman, dat het inderdaad de bedoeling is dat de Nederlandsche industrie zooveel mogelijk wordt ingeschakeld, ook wat de levering van ander materiaal betreft. Dat er thar.s een technische commissie in Amerika vertoeft moet alleen worden toegeschreven aan de omstandigheid dat gezocht wordt naar een klein aantal vlieg tuigen van een bepaald type, omdat we die snel moeten hebben; daarover gaat het onderzoek in de Ver. Staten. Verder antwoordde de bewindsman, dat wel eenige versnelling van de grensbevei liging kan worden verkregen, doch dat de mobilisatie bij de huidige legerorganisatie niet veel kan worden versneld. Het is verder practisch onmogelijk om de ge oefendheid van de oude lichtingen veel op te voeren. Een 2-jarigen eersten oefentijd instellen gelijk de heer van Rappard had ge wenscht, was onmogelijk, omdat dat 150 millioen per jaar méér zou kosten. Bij grensmobi lisatie zullen dadelijk heel wat meer troe pen onder de wapenen komen dan tot nu toe (thans 16 bataljons). Meer beton langs de grenzen. Betreffende de terreinversterkingen deelde de minister mede, dat binnenkort langs de oost- en zuidgrens een groote hoeveelheid eenvoudige betonnen ver sterkingen zullen worden uitgevoerd. En dan niet de 200 kazematten, om welke werd gevraagd, maar een v e e 1 vo u d daarvan! De aanleg van het kanaal door de Gel- dersche vallei zal worden bespoedigd; een kanaal Almen-Pannerden komt er niet. De minister achtte de kwestie van het afweergeschut voor vitale bedrijven van „zwaarmoedige ingewikkeldheid"; hij deelde natuurlijk het standpunt van hen, die in de hulp van andere openbare or ganen een welkome bijdrage aan de pa raatheid van de luchtafweer zien. De be dieningsmanschappen zullen in militair verband worden gebracht. Wat de vloot betreft, wees de heer van Dijk er op, dat men de maritieme middelen moet zien binnen het kader van het vier jarenplan. In Indië vindt men wat ervoor gedaan wordt niet voldoende. Erkend moet worden, dat ook het huidige bouwplan sober is. Maar als Indië zwaardere sche pen vraagt, moet het ook bedenken, dat het moederland die te betalen zal hebben. De minister laat de geheele materie van de aanschaffing van zware schepen on derzoeken met het oog op de toekomst. Bij de replieken kreeg de heer van Ves sem het weer met den minister aan den stok over de bovenbedoelde verklaring in het Engelsche Lagerhuis, waarbij de mi nister enkele opmerkingen maakte, die we hierboven reeds gerelateerd hebben. Daarna werd de begrooting z. h. s. aan genomen met de bekende aanteekening. Motie-Stokvis verworpen. Over de discussie in de Tweede Kamer, die zich hoofdzakelijk met de replieken over de Indische begrooting bezig hield, kunnen we kort zijn. We deelden reeds mede, dat de heer Stokvis zijn motie had gewijzigd. Deze luidde nu aldus: „De Kamer, van oordeel, dat het financieel belang van Ned. Indië een poging rechtvaardigt om door winning en verhandeling van aardolie rechtstreeks van gouvernementswege een ruimer aan deel te verkrijgen voor het land in de op brengst van de 'bodemrijkdommen; noo- digt de regeering uit, op korten termijn de mogelijkheid te doen onderzoeken van een proefneming beperkt tot het winnen van aardolie en de verhandeling van het pro duct in ruwen staat, al dan niet na eerste bewerking." Ondanks deze wijziging kon de heer Stokvis de instemming van de rechterzijde, ook niet van den heer Meijerink (a.r.) verkrijgen. De heer Joekes (v.d.) was be reid voor te stemmen, alhoewel hij nog enkele practische bezwaren had, maar de stem van de n.s.b. ontviel thans den voor steller. De heer Rost van Tonningen ver klaarde dat de s.d.a.p., nu zij de staats exploitatie niet noemde, een buiging maakte voor het kapitaal. Hij beschuldigde haar van beginselver zaking en zou mede daarom tegen stem men. Met 49 tegen 30 stemmen werd de motie daarop verworpen. Vóór stemden de soc.-dem., de vrijz.-dem., de commu nisten en de c.d.u. We moeten nog even een grapje signa- leeren. Toen minister Weiter den heer Stokvis (die in 1921 in den Volksraad ook al deze materie behandelde) voorhield dat hij een „oud stokpaardje" bereed, inter rumpeerde een der leden in de zaal: „een oud stokvischje", hetgeen natuurlijk tot groot gelach aanleiding gaf. Bij de afdeelingen der begrooting be pleitten de heeren Kupers (s.d.), Serra- rens (r.k.), van Gelderen (s.d.), bij ver schillende van wier opmerkingen zich de heer Meijerink (a.r.) kon aansluiten, een betere belooning van den koeliearbèid op de ondernemingen en verzochten zij spoed met het onderzoek en de toegezegde maat regelen. Tevergeefs pleitten de heeren Kupers en Effendi (c.p.) voor de afschaf fing van de exorbitante rechten en de op heffing van het Boven-Digoelkamp. De exorbitante rechten kan do regeering niet missen, bedoeld kamp ook nog niet, maar aan de liquidatie wordt gewerkt, deelde de minister mede. Heden zou hij antwoorden op de andere aangelegenheden bij de justitiebegrooting behandeld. TWEEDE HANDSCH-GOEUEREN? WOENSDAGS er. ZATERDAGS. Vraag er Aanbod. 35 cent per 5 regels contant. HET UITKNIPPEN VAN RUPSENNESTEN. Door den Plantenziektenkundigen Dienst, het Staatsboschbeheer en de Nederlandsche Heide Maatschappij wordt wederom de aan dacht er op gevestigd, dat voornamelijk in de provincie Limburg en in het Oostelijk deel van de provincie Noord-Brabant in de wegbeplantingen, in vrijstaande boomen en hakhout, zoomede in boomgaarden en heggen wederom veel, plaatseljjk zelfs zeer veel rupsennesten van den bastaardsatijnvlinder voorkomen. Indien daartegen geen maatregelen wor den genomen, is het te verwachten, dat vele der met rupsennesten bezette boomen en be plantingen in het voorjaar in sterke mate kaalgevreten zullen worden en waar dit langs wegen het geval is, kunnen de bewo ners der daar staande huizen wederom veel overlast van rupsen in de huizen onder vinden. Daarom wordt door de bovengenoemde diensten ernstig aangeraden, de rupsennes ten alsnog uit te knippen en te verbranden, waar dit maar mogelijk is. Dit is in de eerste plaats het geval in boomgaarden en in heggen waaruit alle nesten vóór 15 Maart verwijderd moeten zijn. Aan de diensten, die met het onderhoud der wegbeplantingen belast zijn, wordt in overweging gegeven, in elk geval bij huizen en op plaatsen, waar boomgaarden of kwee- kerijen zijn gelegen, en uit jonge boomen van wegbeplantingen de rupsennesten door uitknippen uit de aldaar staande boomen te verwijderen, terwijl het uitknippen op de overige gedeelten, voor zoover dit finantieel mogelijk is, zeer wenschelijk moet worden geacht. Door het Comité ter bestudeering en be strijding van insectenplagen in bosschen wordt de mogelijkheid van een bestrijding dezer rupsen in wegbeplantingen door be stuiving met goedkoope stuifmengsels onder zocht, maar op dit oogenblik kunnen daar voor nog geen voldoende aanwijzingen ver strekt worden. Zoodra een voldoende be strijding op economische wijze door bestui ving kan worden bereikt, zal dit nader be kend worden gemaakt. Astrageïll. maandschrift. Het Maart-nummer van „Astra" heeft weer eenige zeer gevarieerde verhalen opgeno men, die wel aan ieders smaak zullen vol doen. Karine Petrie vertelt in „Het Chi- neesche spinneweb" de avonturen van een Engelsch meisje in tegenwoordig China in oorlogstijd. Van Hans van Laren is opgeno men een detective-verhaal van het platte land „Speurder Hoekje", waarin een boertje zich als een tweeden Sherlock Holmes ont popt. „De Zigeunerin" is een geïllustreerd verhaal van Henry Bückmann, dat in Grie kenland speelt en de gebruiken en gewoon ten in een interessante geschiedenis behan delt. B. J. Eenhoorn geeft onder den titel „Kolonel Oehm" een zeer suggestief ver haal uit den tegenwoordigen oorlog in Spanje. Verder kortere verhalen, o.a.: „Verre kend" een schetsje van Mariene van Haaf- land; „De tasch en het kwartje", een on dervinding van een werklooze, door J. Gerh. Toonder; „Sterker dan de dood", van Herman Antonsen; „De drie smarag den", een dieventruc, van Norbert Jacques; „In het onontgonnen gebied", vertelsel van J. C. Duncker. Verder een actueel praatje over de film „Morgen gaat 't beter", en een over de kleine Jane Withers, de concurrente van Shirley Temple; een puzzle-rubriek en nog meer. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de Gier Bandoeng, de Zilverreiger Rangoon en de Buizerd Alexandrië. Op de thuisreis landden de Uil te Athene en de Nandoe te Rangoon. Hedenmorgen vertrok de Wielewaal met gezagvoerder Brugman van Schiphol naar Indië. Aan boord bevond zich 379 1/4 K.g. brief post, 19 1/4 K.g. pakketpost en 178 3/4 K.g. vracht. Negens passagiers maken de reis van Amsterdam af mee. Ritueel slachten verboden. - De direc teur van het abattoir te Praag heeft het slachten van vee volgens den Joodschen ritus verboden. Na 20 Februari zal het vleesch van op deze wijze geslacht vee ver boden zijn. De Joden hebben het voornemen te protesteeren tegen dit besluit, dat, naaf gezegd wordt, buiten den gemeenteraad om genomen zou zijn. 134. Pam trekt verder. Hij bemerkt dat de planten groei hier abnormaal groot is. Het gras steekt boven zijn hoofd uit en van de bomen is de top bijna niet te zien, 135. Daar hoort hij opeens geritsel en hij verschuilt zich ijlings achter een boom. Daar ziet hij vanachter een an dere boom eensklaps een poes verschijnen. Een geweldig dier. „Gelukkig dat ik nu geen muis ben", denkt Pam.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7