EGMOND AAN ZEE TEXEL JkcmncUud TUeum BERGEN HEILOO BROEK OP LANGENDIJK OBDAM SCHOORLDAM NOORDSCHARWOUDE De aftredende bestuursleden de heeren J. Kouwen, F. van der Molen en P. Stam mes werden herkozen. In de rondvraag vroeg de heer Romeijn, of er zooveel behoefte bestaat, om lid te zijn van den bond van begrafenisvereeni- gingen. De voorwaarden der andere ver- eenigingen zijn zoo verschillend. Spr. zou er voor zijn, op zichzelf te blijven. De voorzitter merkte op, dat men altijd dingen heeft, die beter geamenlijk kunnen worden gedaan. De voorzitter sprak in zijn slotwoord nog woorden van dank tot de heeren J. Romeijn en F. van der Molen, resp. als bode en dra ger der vereeniging 25 jaren hebben ge diend. Inrichting o. 1. school. De inrichting der nieuwe openbare la gere school (aanbrengen van gordijnen enz.), is door B. en W. na gehouden in schrijving gegund aan den heer P. Haan stra te Egmond aan Zee voor de som van 490. Rijkssubsidie. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij beschikking van 15 Februari 1939 aan de gemeente Egmond aan Zee voor het dienstjaar 1938 een bijdrage in de kosten der gemeentehuishouding toegekend tot 'n bedrag van 16.380. Aanrijding. Op den hoek van het Achterom en de- Voorstraat had Woensdagmorgen een aan rijding plaats tusschen een personenauto, bestuurd door den heer N. te Alkmaar en den fietser J. W. uit Egmond aan Zee. Ten gevolge van het slechte uitzicht ter plaatse merkten zij elkaar te laat op. Gelukkig reden beiden met matige vaart, terwijl de heer W. bovendien het geluk had, dat hij zelf niet voor de wielen van de auto te vallen kwam. Zoodoende werd al leen. zijn fiets in elkaar gereden en kwam hij zelf met den schrik vrij. De schade werd onderling geregeld. Te verleidelijk? Ondanks het feit, dat reeds verscheide ne keeren door politie en belastingambte naren met succes is opgetreden en dienten gevolge flinke straffen zijn uitgedeeld voor het in voorraad hebben van ongebanderol- leerd sigarettenpapier, zit de schrik er blijkbaar nog niet voldoende in of is de verkoop, met ontduiking van de belasting, al te verleidelijk. Opnieuw werd althans een hoeveelheid ongebanderolleerd sigarettenpapier door de belasting-ambtenaren ontdekt en in beslag genomen. Tegen den betrokken winkelier K. S. werd proces-verbaal opgemaakt. Carnaval-viering. Op Maandag en Dinsdag is te Egmond aan Zee nog braaf carnaval gehouden. Ieder jaar komt de carnaval-viering meer in zwang en trekt ook steeds meerderen van buiten naar het dorp. Niet alleen de schooljeugd maar ook vele ouderen trek ken in de potsierlijkste kleedij de straat op en naar de danszalen, waar het stampvol is Gelukkig voltrekt het feest zich in goede harmonie en is het ieder jaar een onschul dig vermaak, waaraan men zich overgeeft alvorens de vasten begint. Dinsdagavond werd in hotel „De Lin deboom te Den Burg de jaarvergadering gehouden van de algemeene Texelsche wijkverpleging. Uit het jaarverslag ont- leenen we het volgende: Het aantal leden bedraagt pl.m. 1400. De wijkzusters werken zeer tot tevredenheid van het bestuur. Niet minder dan ruim 6000 bezoeken werden door de zusters afgelegd die van haar ver gunning om bij ongunstig weder van auto of autobus gebruik te mogen maken, slechts zeer weinig gebruik hadden gemaakt, het geen de kas der vereeniging ten goede komt. Niettegenstaande het subsidie van de Bevorderd. B. en W. dezer gemeente hebben met ingang van 1 Maart a.s. den heer W. de Vries benoemd tot klerk ter secretarie. De benoemde functionaris is sinds Maart 1938 als volontair ter secretarie werkzaam. Voordien was de heer de Vries o.m. te werkgesteld ter secretarie van Kwadijk en bij de firma N. Samson te Alphen aan den Rijn. Eervol ontslag kweekelinge met acte, B. en W. hebben aan mej. J. J. Mulder, kweekelinge met akte aan de openbare la gere school alhier op haar verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Mei 1939. Mej. Mulder was sinds 2 September 1935 aan de openbare lagere school alhier als zoodanig werkzaam. Kiezerslijst. Door B. en W. is de kie-.srslijst 1939- 1940 vastgesteld op een totaal aantal kie zers van 3.760 (vorig jaar 3627); in district I bedraagt dit 832, in district II 954, in dis trict III 946 en in district IV 1.028. Luchtbescherming. De rede van den heer C. A. Muller uit Rotterdam over „Ieders taak in de lucht bescherming", Woensdagavond gehouden in de Rustende Jager, werd door ongeveer 130 personen aangehoord. De voorzitter van de afd. Heiloo, de heer J. Rus Jzn., heette in zonderheid den spreker, B. en W., den se cretaris en voor zoover aanwezig de raadsleden welkom. Voor de luchtbescher ming, zeide spreker, meenen velen dat zij geen taak hebben te vervullen en dat zij slechts den „dienst" hebben te waarschu wen. Maar, zeide spr., het is van het groot ste belang, dat elk zijn taak begrijpt; al leen als we samenwerken, kunnen we el kander van dienst zijn. Spr. gaf een sche ma hoe de werking is en deze is: uitkijk posten, medici, E.H.B.O. Maar hiervoor is geld noodig en tezijner tijd zullen we een beroep op de overheid moeten doen, om ons te helpen. De heer Mulder, chef van het beheer Luchtbeschermingsdienst te Rotterdam, be handelde hierop zijn onderwerp. Men moet verschil maken tusschen luchtafweer en -verdediging. Voor de eerstgenoemde zijn de militairen; de tweede is een actieve taak van zuiver particulieren aard en de uitvoering daarvan is in handen gelegd van den burgemeester. De ministers van bin nenlandsche zaken en defensie worden nog genoemd, omdat het tot hunne departemen ten behoort, o.a. ten aanzien van het ver keer, voedselvoorziening enz. Het luchtgevaar besprekend, zeide spr., dat het in de practijk niet zoo eenvoudig is om de gemeenten in klassen in te deelen. Of men in de le, 2e of 3e klasse (gevaren- klasse) is ingedeeld, maakt weinig uit en volgens spr. is het zaak om zich niet te la ten sussen met de gedachte: „Wij zijn in de 3e gevarenklasse en hebben niet zoo gauw last". Wanneer de vijand bommen werpt, zal hij zich er weinig om bekommeren waar deze vallen, trouwens de „treffers" komen niet altijd daar waar men ze graag zou zien. Laten we altijd paraat zijn om ons zelf en de zijne te beschermen. Mede werking van de burgerij, maar dan voor 100 pCt., is noodig, om te slagen. Spr. kwam nu tot de bommen welke de vijand uitwerpt. Een bom van 100 tot 300 K.G. kan heel wat schade aanrichten. Hoe de vernietiging is van menschenlevens en gebouwen, bracht spr. onder woorden er. hieruit bleek wel, dat men enkel de schade kan verlichten en het leed verzachten, doch tegen de aanvallen en de uitwerking ervan, althans zeker voor de laatste, staat men machteloos. Het gasgevaar dat ons altijd in vreeselijke kleuren wordt geschilderd zag spr. niet zóó ernstig in. Er wordt ook wel reclame gemaakt voor den verkoop van ■maskers! Dan is een gasaanval, vooral in onze lage landen met krachtige winden, niet zoo eenvoudig. Van de gassen is mos terdgas het „venijnigste goedje". Het dringt overal doorheen. Brandbommen zijn projec tielen van licht maaksel en enkel geschikt om brand te maken. Toch zyn deze bom men gevaarlijker dan men denkt. Wij heb ben de gewoonte om alles op te bergen op de zolders wat in de huiskamer overbodig is en juist dat brandbare materiaal is voor brandbommen een gewild object. Oprui men, zeide spreker. Moeten we dan nog gasmaskers aanschaffen? vroeg spreker en hij beantwoordde deze vraag bevestigend Zeker, als voorzorgsmaatregel, want denk niet dat het gevaar denkbeeldig is en wan neer er oorlog mocht komen, kunnen we ze niet meer zoo gemakkelijk aanschaffen als thans. Schaf nooit aan zonder medische voorlichting en met het goedkeuringsmerk van de Hembrug. Bij aanvallen dus in oor logstijd, zijn we voor een groot deel aan gewezen op eigen hulp, althans in den eer sten tijd. En laten we ons zelf dan zoo goed mogelijk helpen. In den breeden behandelde spreker de verduistering. Zij moet zoo goed mogelijk worden doorgevoerd. Met grooten nadruk wees hij op de lichtpunten (in onze oogen van geen beteekenis), doch uit de lucht op mijlen afstand te zien als waarnemingspost. We moeten den vijandelijken vlieger nooit gelegenheid geven om zich te oriënteeren. Maar uiteindelijk drong spreker aan op in nige samenwerking, anders zal de overheid falen en zullen alle kosten en moeite tever geefs zijn, tot schade van ons en de onzen. Laten we eensgezind optrekken om het ge vaar zoo gering mogelijk te doen zijn. (Ap plaus.) De spreker een prettig causeur wist zijn hoorders te boeien en het gesproken woord werd (na de pauze) met lichtbeelden verduidelijkt. De Laatste Eer. De begrafenisvereeniging ,De Laatste Eer" hield Dinsdagavond haar 25ste jaar vergadering ten lokale van den heer J. de Boer. De voorzitter, de heer W. Slot, wijdde eenige woorden aan het 25-jarig jubileum van de vereeniging, welke aan de verwach tingen, die gesteld werden, ten volle heeft voldaan. Er zijn sinds de oprichting pl.m. 500 begrafenissen uitgevoerd. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Vinke memoreerde eveneens het zil veren jubileum. Hulde werd gebracht aan degenen, die het initiatief tot de oprichting hebben genomen. Het aantal leden is nu 828, waarvan 68 kinderen die vrijgesteld zijn van contributiebetaling. Er werden 26 begrafenissen uitgevoerd, waarvan 11 voor leden en 15 voor niet-leden. Het overnemen van een lid door een andere vereeniging van den bond, waarover een kwestie is ont staan, zal verder worden behandeld in het belang der vereeniging. De rekening van den penningmeester gat aan, dat de ontvangsten 3156.95 hebben bedragen, de uitgaven 864.87, batig saldo 2292.08. Boeken en bescheiden waren in orde be vonden. Besloten werd den penningmeester te déchargeeren. De heeren C. Timmerman en H. Vinke zullen de bondsvergadering bezoeken. Re serve de heer H. de Graaf. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. Nog enkele fraaie foto's van het Prinselijk gezin te Grindelwald, waar de Prins direct na aankomst de ski's onderbond. Prinses Beatrix, op den arm van Jkvr. Feith, die de ongewone omgeving aandachtig opnam, en waar moeder en dochter zich al gauw thuis -voelden in de Alpenzon voor haar hotel. Dijkverhuur. Woensdagmorgen vond de jaarlijksche dijkenverhuring plaats van den polder de Berkmeer. De animo bleek minder groot dan het voorgaand jaar, getuige het feit dat 3 per- ceelen geen gegadigde konden vinden en de totaal opbrengst terug liep van 692 over 1938 op 531 voor 1939. Aanrijding. Gisteren werd de melkboer C. Bak, al hier, het slachtoffer van een verkeerspro bleem. Hoewel hij met zijn driewielige bakfiets goed rechts van den weg reed, werd hij door een luxe auto afkomstig uit Friesland, welke weer uit moest wijken voor een andere auto, als het ware geschept. De bakfiets werd totaal vernield, terwijl de berijder op de radiateur van de auto terecht kwam en slechts een lichte verwon ding opliep. De chauffeur van de auto trachtte door krachtig remmen de aanrij ding nog te voorkomen, doch door de glad heid van den weg was dit niet meer moge lijk. Openbare verkooping. In hotel De Burg alhier werd Dinsdag avond ten overstaan van notaris H. W. Smit uit Zuidscharwoude een openbare verkooping gehouden van landerijen, eigen dom van Arie Leyen te Oudkarspel c.s. (erven Corn. Ootjers Azn.) De uitslag was als volgt: Onder Noord- schar woude: Een akker bouwland aan de Schouten- sloot, groot 19 snees, een akker aan de Molensloot, groot 4 y, snees en een akker aan de Molensloot, groot 18 snees: Kooper de heer S. Groot te Noordschclrwoude voor 36.75 per snees. RUILVERKAVELING IN DEN EILANDSPOLDER. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: In verband met de plannen tot herver kaveling van den Eilandspolder zal ir. Swart, adjunct-secretaris van de Centrale Cultuurtechnische Commissie te Utrecht lezingen houden over ruilverkaveling, welke voor ieder belangstellende toeganke lijk is, te Grootschermer op Woensdag 15 Maart, te Schermerhorn op Donderdag 23 Maart en te De Rijp op Donderdag 9 Maart a.s. comm. V. wijkverpleging in Noordholland het afgeloopen jaar 150 minder was, dan op de begrooting geraamd was, bedroeg het nadeelig saldo, dat op 677.70 was ge raamd, slechts 667.27. Dit is te danken aan een uitvoering gegeven door de too- neelvereeniging „Klein Tooneel" waarvan de baten voor de kas der vereeniging zijn gekomen. De rekening der linnenkast, die afzon derlijk beheerd wordt door mej. E. Lange- veld, is rijkelijk voorzien, en heeft boven dien nog een kassaldo van 234.86. Op de begrooting van dit jaar wordt ge raamd een nadeelig saldo van 642.38. De aftredende bestuursleden, de heeren notaris Mulder, W. H. Willemsen en N. Kelder van Den Burg en M. W. de Graaf van De Cocksdorp, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Bij 't sluiten der vergadering bracht de voorzit ter notaris G. J. B. Mulder hulde aan de tooneelvereeniging Klein Tooneel, die door het geven van een uitvoering de vereeni ging zulk een financieelen steun had gege ven. 4

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8