rook CHIEF WHIP Agenda R00DE STEK AMSTERDAMSCHE BEURS HET MILITAIR VLIEGVELD. Reeds 20 jaren de beste sigaret voor Uw gezondheid! de Vries BELANGRIJK. Het zandrijden nog steeds een groot bezwaar. Zou de toegangsweg nog komen? ïüeet&eticht SPAANDER COi De zaak Broersma. Toch openbare behandeling. DIE thee doet ie goed NIEMEIJER'S 6 EERSTE BLAD. 2. Alkmaar, Zaterdag. Bij de behandeling van de defensie- begrooting in Dec. 1937 zegde de minister van defensie toe, rekening met de belan gen van Bergen als vacantieoord te zullen houden. Op grond van die toezegging werd het bestek zoodanig gewijzigd dat het zandvervoer, dat per vrachtauto zou plaats hebben, ook per smalspoor zou kunnen geschieden. De aanneemsom voor het dichten van slooten, het egaliseeren en draineeren van het terrein (een 800.000.zou hierdoor met 3500. verhoogd worden. De aannemer deed ech ter het voorstel om het tracee van het smalspoor met zandauto's te berijden, om dat dan toch ook het zandrijden per auto door de gemeente vermeden werd, doch de directie (de genie) wenschte dan de 3500 verhooging niet toe te kennen, waarop plotseling de gemeente in October voor het feit werd gesteld dat de zand auto's door het dorp jakkerden. 10 Nov. werd 't werk plotseling stop gezet, omdat de directie van oordeel was, dat op een gedeelte van het terrein, in den zuid-oost hoek, ter grootte van 25 H.A., de aan wezige klei moest worden verwijderd, in een hoeveelheid van een 80.000 M3. Dit werd noodig geoordeeld, omdat het ter rein tengevolge van zware regens onder water kwam te staan, meer een gevolg van het feit dat men eerst was aangevan gen de slooten met zand dicht te gooien. Voor dit meerdere werk moest een overeenkomst met den aannemer worden gesloten, zoodat pas half Januari het werk werd hervat. Om den verloren tijd in te halen (volgens het bestek moest dit zandvervoer in Nov. 1939 gereed zijn) werd een drieploegenstelsel ingesteld van ieder driehonderd arbeiders en ook des nachts werd er bij kunstlicht gewerkt. Achttien auto's met een capaciteit van 3 M3. maak ten per dag 18 ritten en zelfs werd er een poos ook des nachts gereden. De groote haast maakte dat er met groote snelheden werd gereden en steeds verbaasden wij ons er óver, dat d ongevallen zich slechts hadden beperkt tot het aanrijden van 2 wielrijders, waarvan er één naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. Gistermiddag botsten echter aan den Meerweg een leege en een geladen zand- auto dermate tegen elkander, dat ze met kraanwagens moesten worden wegge haald. De klap was vreeselijk en wij ver wonderen er ons over dat de chauffeurs er goed zijn afgekomen. Voor de bewoneis van den Meerweg levert het rijden van de zandauto's met snelheden van 50 K.M. steeds levensgevaar op, zoodat zij eindelijk bij den gemeenteraad een adres hebben ingediend om de snelheid op 25 K.M. te stellen. Naar wij vernemen, zal over drie weken het rijden met de zandauto's worden stop gezet en het zandvervoer verder per smal spoor worden geregeld; dit spoor wordt reeds thans aan het N. H. kanaal gelost. Ten westen van het vliegveld heeft de aannemex 734 H.A. land aangekocht van den heer Swaan en hij is voornemens dit land af te graven en op te vullen met de overtollige klei. Volgens het bestek moet vijf maanden na de gunning het werk zoodanig zijn uit gevoerd, dat het zuidelijk gedeelte, ter breedte van 650 M„ voor de landing van zware vliegtuigen geschikt is. De vijf maanden zijn verstreken, doch de gestelde voorwaarde is nog niet vervuld. In ieder geval is het noodzakelijk dat straks in het seizoen Bergen geen last meer ondervindt van het zandrijden. De toegangsweg nog altijd een vrome wensch. Aan den minister ligt het niet. Toen door de aanneming van de defensie-begrooting begin 1938 vast stond, dat het vliegveld in B.vgen zou komen, stelde het gemeente bestuur oogenblikkelijk pogingen in het werk om een beteren toegangsweg naar het vliegveld te verkrijgen, waarvoor gedacht werd aan het tot stand brengen van een verbindingsweg van den Bergerweg naar den Meerweg, langs den Nesdijk, als onder deel van den op het uitbreidingsplan ge- projecteerden weg aan den Bergerweg naar de Franschman. De medewerking van het Werkfonds, waarvan minister Colijn voorzitter is, werd hiervoor verkregen en de minister van defensie verklaarde zich bereid om 4500-0 van de geraamde kosten, die 150.000 bedragen, voor rekening van defensie te nemen en wel voor het gedeelte van den Meerweg naar het vliegveld. Waar de regeering en het werkfonds naar werkverruiming streven, zou men denken, dat den Haag met dit zoo nuttige plan den zoo noodigen spoed zou betrach ten. Zoo is het echter niet. Dergelijke plannen moeten ook nog een financieele en een interdepartementale commissie pas- seeren. De financieele commissie heeft zich ook eindelijk met. het plan verenigd, doch de interdepartementale ceommissie moet nog een beslissing nemen. Met geen mogelijkheid begrijpen wij, waarom een zoo nuttige zaak moet trai nereen. De wensch van het gemeentebe stuur om den weg gereed te hebben als het vilegveld gereed is, zal wel tot de vrome wenschen blijven behooren, tenzij daaraan straks, evenals aan het vliegveld nacht en dag zal moeten worden gewerkt. Voorloopig willen wij er niet meer van zeggen en vosltaan wij er mede, er bij den HaHag op aan te dringen nu eindelijk eens den noodigen spoed te betrachten. Verwachting. Voor het geheele land: Aanvankelijk be trokken met regen later gedeeltelijk opkla rend met nog eenige buien. Krachtige tot matige zuidwestelijke tot westelijke wind, weinig verandering in temperatuur. Buitenlandsch weeroverzicht. Het gebied van hoogen luchtdruk nam in beteekenis af, vooral in noord-Scandinavië is de luchtdruk aanzienlijk gedaald onder invloed van een uit de Poolzee naderbij ge komen depressie. De kern van den hoogen druk verplaatste zich zuidwaarts. In zuid oost-Europa zijn de barometers belangrijk gestegen. De depressiekern welke gisteren nog over Frankrijk lag, is vrijheid geheel verdwenen, een restant, alleen kenbaar aan een uitbochting in den Isobar, lag heden morgen nog over het zuidelijk deel van de Noordzee. De nieuwe depressie, welke gis teren reeds op den oceaan gemeld werd, breidde haar invloed snel naar het oosten uit. Het centrum van deze depressie lag hedenmorgen over IJsland, terwijl het regenfront over Engeland lag. Als gevolg van deze gewijzigde luchtdrukverdeeling waait thans over geheel west-Europa een matige tot krachtige zuidelijke luchtstroo- ming, terwijl de temperaturen vrijwel over al boven normaal zijn. Vooral in Scan dinavië zijn de afwijkingen groot, nergens komt meer dan lichte vorst voor. De hooge Alpenstations melden zware bewolking met een krachtige zuidelijke wind en temperatu ren ongeveer vijf Taden onder het vries punt. Boven 3000 meter wordt mist waarge nomen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Hedenmorgen te 11.10 uur werd geseind aan alle posten: „Weest op Uw hoede". PUBLICATIES. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens kostwinnerschap betreffende de hieronder genoemde personen, de uit spraak gedaan, achter hun namen vermeld: JAN MANS en HENDRIK DE RUIJTER. Lichting 1939. Uitspraak: voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met rede nen omkleed, worden ingediend bij den Bur gemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 25 Februari 1939. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Nog enkele dagen en wij sluiten onze voordeelige maatkleeding-verkoop Geef vóór 1 Maart telefonisch opdracht voor toezending van stalen. Tailors for Gentlemen TEL. 2870. VAKONDERWIJS VOOR KRUIDENIERS. Onder leiding van het Ned. Instituut voor Vakopleiding van Kruideniers, dir. H. Ramaker, te Groningen, zijn thans in sa menwerking met de diverse organisaties op kruideniersgebied door het geheele land op 60 plaatsen de mondelinge cursussen aan gevangen ter opleiding voor het kruide niers-examen, hetwelk in October a.s. zal worden afgenomen. In Noordholland wor den cursussen gehouden te Alkmaar, Hoorn, den Helder, Zaandam, Velsen, Amsterdam, Haarlem. Nu binnenkort de vestigingswet ook op het kruideniersbedrijf wordt toege past, bestaat voor dit vakonderwijs veel animo. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Agamemnon 23 Febr. n.m. Gibraltar gepass Alkmaar 23 Febr. 1 uur v. Liverpool naar Amsterdam. Aurora 24 Febr. te Rotterdam. Crijnssen 25 Febr. 3-4 u. v.m. te A'dam verwacht. Deucalion 24 Febr. 4 uur te Antwerpen. Irene 24 Febr. te Hamburg. Merope 24 Febr. te Triest. Odysseus 23 Febr. v. Pasajes n. Bilbao. Pluto 24 Febr. v.m. Holtenau gepass. Poseidon 22 Febr. v. Antwerpen naar Curacao. Rhea 23 Febr. te en v. Catania n. Palermo. Saturnus 24 Febr. te Rotterdam. Simon Bolivar 22 Febr. v. Curagao naar Santa Marta. Socrates 22 Febr. te en van Madeira naar Barbados. Stella 23 Febr. v.m. Gibraltar gepass. Tiberius 24 Febr. te Amsterdam. Vulcanus 23 Febr. te en van Bourgas naar Istanboul. Stoomv. Mij. Nederland. Marnix van St. Aldegonde uitr. van Suez 22 Febr. Enggano thuisr. te Hamburg 23 Febr. Salland 23 Febr. v. A'dam n. Buenos Aires. Montferland 23 Febr. v. A'dam n. Hamburg Zaanland uitr. 23 Febr. te Buenos Aires. Rotterdamsche Lloyd. Kota Baroe 24 Febr. 9 u. van Port Said. Kota Pinang 24 Febr. van Singapore. Ameland 24 Febr. 8 u. pass. Las Palmas. Zooals wij mededeelden, had de recht bank ahlier in raadkamer besloten den heer Joh. Broersma, die op 8 October 1938 door den officier wegens beleediging van ^ir. Wentholt was gedagvaard, van rechtsver volging te ontslaan, omdat de rechtbank aannam, dat verdachte in de gewraakte brochures niet den opzet had gehad den heer Wentholt te beleedigen. Hiertegen was 1 November de officier van justitie in bercep gegaan en op 5 December werd dit beroep in raadkamer voor het Hof te Amsterdam behandelt. Heden ontving de heer Broersma de be slissing van het Gerechtshof, dat dit ae beschikking der arr. rechtbank had ver nietigd en verdachte naar de terechtzitting had verwezen ten einde terecht te staan terzake van de bij de art. 261, 266 en 267 van het Wetboek van Strafrecht strafbaar gestelde feiten. De heer Broersma zal dus thans, zooais hij heeft gewenscht, voor opzettelijke be leediging met toelating van het getuigen- bewijs terecht moeten staan, In deze geruchtmakende, zaak zal de heer Broersma worden verdedigd door mr. dr. Buiskool. DE HEER APPEL THANS PARTIJLOOS. In haar gisteravond gehouden vergadering heeft de afdeeling Alkmaar van de R. S. A. P. besloten het partijbestuur te adviseeren den heer B. Appe) niet opnieuw toe te laten als lid. SCHOONMAAKTIJD. Men schrijft ons: Schoonmaaktijd is dikwijls tevens oprui- mingstijd. Als dat bij L ook het geval is, zet dan voor het „Kleeding- en Dekking- Comité" klaar hetgeen U niet meer ge bruikt; geef even een boodschap en wij laten het halen. U weet dat wij allerlei dingen kunnen gebruiken en zullen die dus graag in ontvangst nemen. opzichten op een zeer hoog peil heeft ge staan. De voorzitter van de commissie voor Ont wikkeling en Ontspanning deed in zijn ope ningswoord uitkomen dat de commissie veel moeite had gedaan deze avond nog vóór de voor katholieken gesloten tijd te doen plaats vinden. Door onvoorziene omstandigheden was dit echter niet mogen gelukken. Verder vestigde hij de aandacht op de werkzaamheden van de commissie die spe ciaal de ontwikkeling van de werkloozen, en meer in het bijzonder die van de jeug dige werkloozen, betreffen. Hij wekte de jeugdige werkloozen op vooral de Centrale werkplaats niet te ver geten omdat daar gelegenheid geboden wordt onder deskundige leiding de vakbe kwaamheid te onderhouden en uit te brei den. Gedurende de pauze werden de aanwezi gen getracteerd op een kop chocolade, waarvoor de ingrediënten waren verstrekt door de „Coöperatieve Verbruiksvereen. H.A.K.A." en de melkfabrieken „Concordia" en „Uithoorn". Een smakelijk koekje voor de dames van de koekfabriek Oudkarspel en den heer Visser van de Stationsweg, benevens een sigaar voor de heeren van den heer Geus uit de Magdalenastraat voltooiden het ge heel. De woorden van dank ran alle medewer kenden en den heer Mooy voor het gebruik van de zaal werden door alle aanwezigen van harte onderstreept. ZWÏTSERSCHE AVOND. De Nederlandsche Reisvereeniging. die reeds duizenden N.R.V.-ers naar Zwitser land heeft gebracht, heeft een avond in elkaar gezet, welke ook buiten de kringen der N. R. V. een buitengewone belang stelling heeft gewekt. Op dien avond zal behalve het gesproken woord door den heer J. Panman, algemeen directeur der N. R. V., de prachtige Zwitsersche natuur worden verfilmd, terwijl de Zwitsersche folklore tot uiting komt in 't Zwitsersche lied, hetwelk door de overbekende Otto Neuhaus en Adolf Berger, twee vermaarde jodelaars, wordt weergegeven. In Alkmaar wordt deze avond gehouden op 28 Febr. aanvang 8 uur, hotel 't Gulden Vlies. „DE KLOKKEN VAN CORNEVILLE" De ontspanningsavond voor werkloozen, die Woensdagavond door de Alkmaarsche Operette- en Orkestvereeniging aan de werkloozen werd aangeboden, is een buiten- géwoon succes geworden. Wat is er intens genoten van de schitte rende vertolking van deze aardige operette; de pittige muziek, de prachtige zang en hel vlotte spel hebben de geheel gevulde zaal ruim 4 uur achtereen geboeid en bij menig een zullen nog lang de populaire wijsjes van het koor en het prachtige spel van den ouden Caspard in herinnering blijven. Voeg daarbij de met volle overgave gezon gen partijen -'an de verschillende dames en heeren uit de hoofdrollen en de inderdaad smaakvolle décors en costumes, dan was er te genieten van een opvoering die in alle Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woens dagmiddag, 's avonds 8 uur, hoofdnummer Als ik koning was (avont.); hoofdrollen Ro nald Colman, Frances Dee, Basil Rathbone, Ellen Drew. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Speciaal verlof (rom.); hoofdrollen Inge borg Theek, Fritz Kampers, Rolf Moebius, Berta Drews e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De terugkeer van den rooden Pimpernel (avont.); hoofdrollen Barry K. Barnes, So- phie Stewart, Margaretta Scott, James Mason. Toegang boven 14 jaar. Zondag om 2, 4.15 en 8 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Zaterdag 25 Februari. 8 uur, 't Gulden Vlies, jeugdraad Ned. Verbond van Vakvereenigingen, spreker de heer H. Lindeman; verder afwisselend programma. Zondag 26 Februari. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Haar andere man" door de tooneelvereen. Voorwaarts. 8 uur, zaal Jb. Groot te Koedijk, uitvoe ring Gem. zangvereeniging Schoorl. 'n Minuut geleden stak hij zijn pijpje Roode Ster op. En nu? Hij is er „wèg" van! Niemeijer's Roode Ster is geliefd om haar heerlijk aroma, gewild om haar hooge kwaliteit 1 6, 10 en 13 ct. per half ons ZELDZAAM ZACHT EN LICHT IN DE PIJPJ De boterheffing. - Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de hef fing en steun-uitkeering op boter, behou dens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 23 Februari tot 2 Maart is vastge steld op 60 cent per K.G. (ongewijzigd). De grootste of de kleinste installatie, steeds blijft onze intensieuse afwerking. Centrale Verwarming Alkmaar Rotterdam Tel. 3045 - 2 lijnen. Tel. 44504 NED. VER. VAN SPIRITISTEN „HARMONIA", AFD. ALKMAAR. Op Woensdag 1 Maart a.s. belegt de afd. een openbare lichtbeeldenavond, waarop voornamelijk foto's worden vertoond van intelegenties; terwijl de spreker van dezen avond, de heer W. Haven uit Bussum, hier bij toelichting zal geven over de wijze en omstandigheden waarop deze foto's zijn ontstaan. Naast de psychometrische avonden zijn wel deze avonden uitermate geschikt om de onderzoekenden een inzicht te geven op bet spiritistisch gebied. Men verzuime dus niet dezen avond te bezoeken. Candidaten der S.D.A.P. voor den raad. In de op 22 Febr. gehouden ledenver gadering van de S.D.A.P, afd. Bergen, is de candidatenlijst voor den gemeenteraad als volgt samengesteld: 1. L. den Das; 2. dr J. Hemelrijk; 3. C. Brak; 4. L. Monnier; 5. W. C. Mol; 6. H. Sjoerts; 7. F. Kamstra! OUDE NIEDORP. De uitslag van de gehouden groslijst- stemming voor de vaststelling van de can- didatenlijst voor de te houden Provinciale- verkiezing is als volgt: Jac. Groen Azn., Alkmaar 292 st.; P. Th. Luyckz, Den Helder 235 st.; C. J. v. d. Ploeg, Haarlem 214 st.; J. B. v. Kampen, Spierdijk 20 st.; C. Kreemer, Zuidschar- woude 13 st.; L. Schrijver, Noordschar- woude 8 st., Jac. Weel Zuidscharwoude 9 st. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCHj LANDBOUWCREDIET N.V. van Zaterdag 25 Februari 1939. Vorigi koers STAATSLEEN1NGEN. 3—3y, Nederl. 1938 100% 3 Ned-lndië 1937 98% 5 lA DuitSwbl. '30 tn verkl. 23% BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank130 Handel Mij. Cert. v. 250 1297/s Koloniale Bank143% Ned Ind Handelsbank .119 INDUSTR. OND. BINNENL, Alg Kunstzijde Unie 3713/16 Calvé Delft Cert. 85 Lever Bros1341/» Nederl. Ford368% Philips Gloeil. Gem. Bezit 200% INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting 34 Anaconda 2D%6 Bethleh Steel 52Vs Cities Service §6% Generaal Motors 361ty30 Kennecott Copper 27%6 Republic Steel15i»/lf, Standard Brands 5% Steel 4b U. S Leather3%6 CULTUUR MAATSCH. H V A421% Java Cultuur 17b Ned Ind Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW Alg Explor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon Petr Perlak Phillips Oil i Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Rat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi bterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw Cert., Union Pacific C~nadian Pac. W6 ?9% 60% 135 299% 313" 64% 29% t lui 103/ 20 144 H-% 134% 101 2's/16 107 176 H7% 107% 205% 222% 204% 26% 13iö/16 - 72% 3% Laatste 2.45-3.00 100J-i3/16 985/)6 24%-% 130 130 147% 120% 38% "9? 135% 369 203-% 35 233/i, 54%-5J- 6°/ig 38 281-%s Ib-HVis 5% 4'13/i8 33/4 426-% 181 200V, 81% 61 135 00 '6% 3/4-5 -%6 0%-ï 4b t vu 138 103 U 2tó/,6 108 178 119 109% 08 226 208 28 11% '41%, 318/16-4 §Noteering per 5G. x) ex-coupon fExclaim. *Exdivider,d. Prolongatie vorige koers p,. heden Y, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vorige koers heden New-York 1.87'% 1.88%, Londen 8.80% 8.82 K Beriijn 75.35 75.45 Parijs 4.97% 4.983< Brussel (Belga) 31.61 31.6634 Zürich 42.70 42.74 34' Kopenhagen 39.35 39.50 Stockholm 45.37 J4 45.50 Oslo 44.27J4 44.35 Praag 6.44 Yt Met een vliegtuig verongelukt. - Vol- 0'viiv uii rxi^icia 10 cit- voorzitter van de Fransche vereeniging voor luchtsport, baron Foucacourt. met zijn echt- genoote bij een vliegongeluk in den Fran- schen Soedan om het leven gekomen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2