PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. JUouwciaal Tlieuws QemeetUetadeti Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Financieel Overzicht. HEILOO HENSBROEK HEERHUGOWAARD OUDORP OBDAM DERDE BLAD. wordt verzocht de regeering op te dragen aan dezen noodtoestand onverwijld een einde te maken. Onder applaus der vergadering werd tot verzending van dit telegram besloten. Rondvraag. Bij de rondvraag drongen verschillende sprekers er op aan ernstig met diverse or ganisaties er op aan te dringen, dat aan het onjuist merken van de varkens een einde wordt gemaakt. Door een vrijsprekend vonnis van een kantonrechter kan fraude niet uitblijven. De voorzitter wilde in hoogere instantie de beslissing afwachten. Wordt het rechtsge voel niet bevredigd, dan zal het bestuur over de aangelegenheid met de landbouworgani saties in overleg treden. De voorzitter zegde voorts toe, dat het be stuur ernstig 't vraagstuk van den varkens export zal bestudeeren en drong er ter. versterking van den boerenstand op aan, de varkens zooveel mogelijk aan eigen fa brieken te leveren en niet aan die van de Unilever. De heer Davids bracht, onder instemming, den voorzitter dank voor zijn uitnemende leiding. De heer Donker vreesde dat bij het voort bestaan van de graanrechten de varkens- mesterij beperkt zal moeten worden tot een productie voor eigen land. De voorzitter wees er op, dat deze ge dachte reeds tot uiting komt in het aan H.M. de Koningin gezonden telegram. Spr. zal met den secretaris een bezoek aan Akkrum brengen, om zich op de hoogte te stellen van de verwerkingsinrichting aldaar en waarschuwde er voor om op lichtvaardige gronden aan te nemen, dat met de Unilever concurreerende fabrieken daarbij zijn aange sloten. Qe fabriek te Akkrum is in ieder ge val de grootste coöperatieve verwerkings inrichting. Hierop volgde sluiting, waarna de onder leiding van ir. Rijssenbeek vervaardigde var kensfilm „Van vet tot mager" werd ver toond. Gymnastiekvereeniging Doves. Een 2-tal avonden zijn noodig om de vele donateurs en vrienden van de gym- nastiekver. „Doves" gelegenheid te geven, om de prestaties van de sympathieke ver- eeniging te zien. De eerste avond was Donderdag en toen even over 8 uur het scherm vaneen ging, stond een groep opgesteld, die er mocht zijn. En een 6-tal peuters hielden ieder een letter vast van het „Welkom" aan de bezoekers (sters). Onder de tonen van de muziek maakten de meisjes A (dus kleine peuters) hun entrée. En toen het Welkomstlied was ingezet, trad de heer P. Köhne naar voren. De voorzitter vond het een eer en genoe gen de jaarlijksche uitvoering te mogen openen. Het is, aldus de voorzitter een goed jaar geweest. We zijn goed uitgekomen in de wed strijden en hebben een goeden dag gemaakt op den wedstrijd te Stompetoren. Een groot succes was onze praalwagen, waarmede we uhkwamen in den optocht tijdens de feesten ter gelegenheid van het regeeringsjubileum, waarvoor ons de eerste prijs werd toegekend. Spr. bracht in verband hiermee harte lijke dankwoorden aan den diretceur, den heer Jb. Heinis, dien hij complimenteerde met zijn 35-jarig jubileum van K. N. G. V. ter gelegenneid van „zijn" Halterfeesten. Dank bracht spr. aan den heer P. Avis, voor het vele werk voor „Doves" en aan de vele medewerkers(sters), alsmede aan de vele donateurs(trices) in de gemeente, die op lofwaardige wijze steunen. Met een aan kondiging van het programm? en de tradi- tioneele verloting, werd met de uitvoering van het program begonnen. Het program mocht er zijn. De directeur heeft eer van zijn werk gehad. Vacantiekolonies. De algemeene vergadering van de afd. Hensbroek-Obdam van het centraal ge nootschap van kinderherstellings- en vacan tiekolonies vergaderde in café Kossen. Aanwezig was het geheele bestuur en tevens burgemeester de Boer uit Obdam. Uit het jaarverslag van de secretaresse mevr. Rijkx melden we, dat het vorige jaar 5 kinderen, t.w. 4 uit Hensbroek en 1 uit Obdam, zijn uitgezonden. Het ledental bleef ongeveer stationnair. Gehouden zijn 2 bestuurs- en 1 ledenver gadering. Momenteel staat de vereeniging er goed voor. Het verslag vermeldt verder, dat van de 4 uitgezonden kinderen 2 door roodvonk zijn aangetast. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het saldo f 185.89 was over 1938. Verdere ontvangsten met saldo 525.87, uitgaven 194.90, saldo 230.69. Tevens werd door den penningmeester, den heer de Hart, een overzicht gegeven van de uitzendkosten der kinderen. De voorzitter sprak namens de vereeni ging zijn groote dankbaarheid uit tegen over de dameskrans, die ieder jaar ti'd noch moeite spaart om de vereeniging met haar mooie werk te steunen. De financieele commissie, bestaande uit de heeren Koppenol en Dekker, adviseerde tot goedkeuring der rekening. De aftredende bestuursleden, mevr. Rykx, mevr. Zwagerman en de heer D. Kooy, wer den herkozen. De heer Dekker bracht het bestuur een woord van dank voor het uit zenden van zijn dochtertje. De heer Aay bracht namens de afd. Ob dam een woord van dank voor de goede samenwerking. De heer Hart deelde mee, dat de afd. 10 jaar bestaat en in deze perio de ruim 2200 verpleegdagen zijn genoten. De voorzitter sloot met een woord van dank voor de aangename besprekingen en dankte burgemeester de Boer voor zijn aanwezigheid. Ziekenhuisverpleging. Donderdag hield de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging „St. Servaas" haar jaarvergadering in het café van den heer Jac. Wester. Voorzitter was de heer C. v. Langen. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental iets is terug geloopen. De penningmeester deelde mede, dat de ontvangsten waren 3661.54, de uitgaven bedroegen 2706.38 y2, zoodat het batig saldo 955.15 is. De ontvangsten contributie was 2964.25. Aan verpleegkosten werden uitgegeven 2458.46. Aantal verpleegden 66 met 923 verpleegdagen. Het ledental bedroeg 1642, verdeeld c /er 325 gezinnen. Bij de bestuursverkiezing werden de af getreden leden, mej. Tromp, v. d. Pol en de heer Keus, herkozen. In de plaats van het aftredend lid, den heer K. v. Langen, werd gekozen de heer P. v. Langen. De voorzitter bracht dank aan het be stuurslid, dat bedankt heeft '-wegens zijn hoogen leeftijd, voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Hierna sluiting. Vergadering O. H. Z. O. Donderdagavond vergaderde het on derling ziekenfonds O. H .Z. O. in café Rus. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeni ging zich in vooruitgaande lijn beweegt, terwijl het ledental groeiende is en het ge heel een voordeelig jaar geweest was wat betrof het aantal ziektegevallen. Ook de penningmeester, de heer Y. Ploeg, bracht in zijn jaarverslag bevredi gende resultaten naar voren over het eer ste jaar der vereeniging. Wanneer de vereeniging zoo doorgaat zal ze over en kele jaren over 'n aardige reserve beschik ken. In het verloopen jaar zijn er in het ge heel geen ziektegevallen geweest, zoodat, behoudens een kleine uitgave aan druk werk, administratie, enz., al het geld naar de Boerenleenbank kon worden gebracht. In het komende jaar zal weer een krach tige propaganda worden gevoerd. Bij de bestuursverkiezing aftredend de heeren P. Glas en Slendebroek wer den gekozen de heeren P. Glas en K. Rui ter. De voorzitter sprak het nieuw gekozen bestuurslid toe en hoopte in dezen een krachtigen medewerker te vinden. Jaarvergadering Ondersteuningsfonds. Donderdagavond hield het Ondersteu ningsfonds „St. Laurentius" zijn jaarverga dering in het Vereenigingsgebouw. Na ope ning op de gebruikelijke wijze, gaf de voor zitter, de heer A. Verduin, een overzicht van het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat dit voor de vereeniging niet gunstig is geweest. Nadat 1937 een batig slot had op geleverd, moest 1938, tengevolge van de vele ziektegevallen, weer met een nadeelig saldo sluiten. In tegenstelling met het vorig verslagjaar, memoreerde spr. dat thans drie leden door den dood waren ontvallen, w.o. pastoor H. J. G. van Baaren. Tot zijn leed wezen had spr. geconstateerd, dat het leden tal weer met enkelen was verminderd, hij drong er op aan dat ook de jongeren, boven 14 jaar, tot het fonds zouden toetreden. De penningmeester, de heer A. de Boer, bracht hierop het financieel verslag uit. Hieruit stippen we aan, dat de totale ont vangsten over 1938 hebben bedragen 1390.86 en de uitgaven 1590.95, w.o. een post van 1298.25 wegens uitkeeringen aan (46) leden bij ziekter en ongevallen. Het nadeelig saldo over 1938 heeft alzoo bedragen 200.09. Tengevolge van dit na deelig slot is het totale bezit van het fonds gedaald tot 2510.81, w.o. een reserve ad 1471.41. De heeren G. van der Waal, B. Bloothoofd en S. Zuijdam werden benoemd tot het nazien der boeken. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris, den heer Jac. Kunst. Hieruit bleek o.m., dat het aantal leden met 4 is verminderd en thans 158 bedraagt. De bestuursleden A. de Boer, Jn. van Baar, Jn. Kunst -n A. Verduin, die aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen. Overeenkomstig het voorstel van het be stuur werd besloten de contributie en de uitkeeringen voor dit jaar ongewijzigd te laten. Het bestuur vroeg en kreeg machtiging om by noodzaak een gedeelte van de re serve bij het kasgeld te voegen. Bij de rondvraag deed de heer Jac. van Baar het voorstel om ook den Zondag mede te rekenen als wachtdag. Het bestuur en meerdere leden zagen hierin een bevoordeeling voor dengene, die aan het einde van de week ziek wordt, zoo- dat z. h. st. werd besloten de bestaande regeling te handhaven. De raad dezer gemeente kwam Donder dagavond na een vergadering in comité, welke één uur in beslag nam, in voltallige zitting bijeen. Meded telingen. Van de Kroon is de goedkeuring ontvan gen om het Kerkepad in de Wogmeer aan het openbare verkeer te onttrekken. De gemeentebegrooting is van Ged. Staten teruggekomen. De voorzitter lichtte toe, dat er geen prin- cipieele bezwaren bij dit college bestonden. De opmerkingen waren in hoofdzaak van administratieven aard. O.a. werd er door Ged. Staten gevraagd, wat er met de oude o. L school gedaan zal worden. Dit punt zal nader in comité be handeld worden. Omtrent de vervoerkosten ingevolge art. 13 der L o. wet inzake de Wogmeer deelde de voorzitter mee, dat ook dit, wat jaarlijks 400 beloopt, in orde is. Op voorstel van B. en W. wordt mede werking verleend aan de verbetering van de woning van Joz. Bakker. 1/9 der kosten zal voor de gemeente komen, 2/9 voor het rijk, 6/9 voor den betrokkene. Een en ander is opgenomen en in zoodanigen staat be vonden geworden, dat verbetering nood zakelijk geacht wordt. Aldus besloten. Van den heer Jac. Berkhout was een verzoek ingekomen om medewerking tot stichting van een landarbeidersplaatsje. Ge bleken is, dat aanvrager over voldoende middelen beschikt. Besloten werd ten hoog ste 2700 toe te kennen. Verzoek van den bioscoopondernemer Kok om de kermis te verplaatsen op 3 Septem ber. Bij inwilliging van dit verzoek wilde de heer Kok 150 (thans 100) voor ver makelijkheidsbelasting en standplaatspacht geven. De voorzitter zeide, dat de heer Kok al jaren op onze kermis komt. Echter gaat het verzetten van den kermisdatum heel moei lijk. Komt de bioscoop niet, dan weten B. en W. bovendien wel iets, wat deze inrich ting volkomen zal kunnen vervangen. B. en W. stelden daarom voor, niet op 't verzoek in te gaan. Aldus besloten. Als plaats, waar de woningen voor groote gezinnen gebouwd zullen worden, werd de overkant bepaald van den weg, waaraan 't huis van den heer C. Mulder gebouwd zal worden. Bij 't agenda-punt betreffende verhuur van gemeentelanderijen werd besloten in comité een beslissing te nemen over ge heele of gedeeltelijke verhuur. Voor perceelen, waar geen teeltvergun ning op rust, zal de prijs 3 bedragen, in 't tegenovergestelde geval iets meer. De voorzitter stelde voor de toewijzing bij loting te doen geschieden. De heer N. Blauw wilde de beste huur ders uitzoeken, ook omdat er overvloed van liefhebbers zijn. Na eenige gedachtewisseling over dit punt werd vastgesteld dat de toewijzing bij lo ting zal geschieden. Echter worden alleen tuinders met voldoende capaciteiten toege laten. Op een vraag van den heer Blauw ant woordde de voorzitter, dat de huur heel gewoon was en zeker niet te hoog. De huurders van de gemeentewoningen, Oudhuis, P. Vlaar, L. van Velzen, G. Bijvoet, kunnen weer op dezelfde voorwaarden in huren. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Wederom ging de raad in comité. 138. Een luid gezoem trekt zijn aandacht. „Een vlieg tuig", denkt hij. Omhoog kijkend, ziet hij echter geen vliegmachine, doch een groot insect dat hem wil aan vallen. 139. Juist bijtijds ziet hij een stok. Een goed wapen om zich tegen zijn zonderlinge aanvaller te verdedigen. Het insect geeft het echter niet gauw op, maar tengevolge van de fiksche klappen die Pam uitdeelt, moet het dier tenslotte wijken. Ivorol-gebruikers zijn zeidon verkoudon en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. Weifelende stemming op de fondsen- markt. Alle aandacht wordt in beslag genomen door de koersdaling van den gulden. Hier voorloopig geen leening te verwachten voor be wapeningsfinanciering. Ondanks hoog rendement geven Amerikaan- sche koersen geen stijging te zien. Onveranderd dividend Twentsche bank. Jaarverslag van de Heemaf. Nieuwe belangrijke gebeurtenissen, die op het koersverloop van nadeeligen invloed konden zijn, hebben zich in de afgeloopen week niet voorgedaan. Alleen heeft de aan kondiging in de Eerste Kamer omtrent de verdedigingswerken hier te lande, waarom trent plannen zijn ontworpen, in sterke mate de aandacht getrokken, maar deze aankondiging heeft toch niet het gevoel ge geven, dat er een onmiddellijke dreiging zou bestaan. Veeleer beschouwt men de maatregel als een noodzakelijkheid in het licht van den bewapeningswedloop, dien men thans helaas overal kan waarnemen. Wij gelooven ook niet, dat er iemand zal zijn, die de versterking van onze grenzen zal beschouwen als een maatregel, die te gen dat land zelf gericht is. Hiertoe bestaat te minder aanleiding, omdat de versterking zoowel in de Oost- en Zuidgrens, benevens langs de kust plaats vindt. De gedecideerd flauwe stemming, die er sinds eenige dagen voor den gulden heeft bestaan, kan dan ook genszins met deze aankondiging in verband worden gebracht. Ook weet niemand met beslistheid te zeg gen wat de oorzaak van deze beweging is, afgezien dan van den algemeen zei er onzekeren politieken toestand. Maar deze laatste kan geen redelijke verklaring zijn voor het verschijnsel, dat de beweging in het bijzonder den Nederlandschen gulden betreft. Immers mag worden aangenomen, dat bij het uitbreken van een eventueel Europeesche conflict, Frankrijk en Enge land daarbij in de eerste plaats betrokken zouden zyn, zoodat men de wisselende as pecten van de politieke gebeurtenissen dan eerder van de koersbeweging der betrokken valuta's zou moeten kunnen aflezen. Met zekerheid mag evenwel worden ge constateerd, dat er van. een nerveuze stem ming en van een algemeene neiging tot ka- pitaalvlucht geen sprake is. Men krijgt eer der den indruk, dat men hier met een spe culatieve beweging op betrekkelijk kleine schaal te doen heeft. Men heeft herhaalde lijk bespeurd, dat het Nederlandsche Ega lisatiefonds zich tegen de vraag naar dol lars niet met beslistheid verweert door het afgeven van dollarmateriaal. Wel worden dollars afgegeven, doch blijkbaar niet in voldoende mate om den koers op het vroe gere niveau te handhaven. Op de markt hoorden wij de opmerking maken, dat in dien het Egalisatiefonds^door ruim afgeven van dollars den koers tot het vroegere ni veau van 1.86 7/8 zou terugbrengen, de vraag vanzelf zou verminderen en binnen kort geheel verdwenen zou zijn. De overtui ging, dat het Fonds langzaam wijkt voor den speculatieven drang werkt juist bemoe digend op de speculatie, zoodat de vraag schijnt toe te nemen, naarmate het Egali satiefonds zijn koers van afgifte telkens weer verhoogd. De gedachte komt daar door onwillekeurig op, dat deze beweging de regeering niet heelemaal onwelgevallig is en dat zij meent hierdoor aan den export een zekeren stimulans te kunnen verleenen. Onnoodig te zeggen, dat na verloop van tijd, indien de beweging van zelf teneinde loopt, alsdan weer een toenemende drang tot herstel van den gulden zal volgen, om dat naar de algemeene overtuiging uit een economisch oogpunt de stand van den gul den eerder te hoog dan te laag is. Wil men dat herstel dan weer tegenhouden, dan Is het eenige gevolg een nieuwe toeneming van den goudvoorraad, zooals wij dat vroe ger hebben waargenomen, nadat de stand den laatsten tijd tamelijk constant is geble ven. Dit zou dan opnieuw een aanzwellen van de onbelegde saldi bij de Nederlandsche Bank beteekenen, die thans reeds de zeer abnormale 'hoogte van 680 millioen heb ben bereikt. Reeds thans is dit te veel aan middelen zoo groot, dat de uitzettingen op korten termijn nagenoeg geen rente meer op brengt. De banken hebben zich met toene mend élan geworpen op Fransch schat kistpapier, dat als gevolg daarvan tegen steeds lager disconto wordt verhandeld. Men heeft in dit verband reeds de verwachtin gen uitgesproken, dat de Fransche regee ring, die een belangrijk gedeelte van de kortelings uitgegeven groote Fransche con- versieleening van de spoorwegen als r.iet geplaatst terugkreeg, de aflossing van de betrokken spoorwegleeningen, die zooals men weet reeds is aangekondigd, voor een deel zou financieren door de uitgifte van schatkistpapier. Dit zou dan een zeer zon derlinge methode zyn, die Reynaud, de te genwoordige minister van financiën, aan legt voor de Overheidsfinanciering. De stij ging van den koers van de nieuwe Fran sche leening tot eenige procenten boven den koers van uitgifte (de koers is thans 97 3/4 bij een koers van uitgifte van 95) is dan ook niet in overeenstemming te brengen met het weinig bevredigende resultaat van de uitgifte. Wat ons land betreft, schijnt er voorloo pig nog geen kans te bestaan op een nieu we leening, waaraan men toch geneigd zou zijn te denken, met het oog op de omvang rijke uitgaven ten behoeve van de bewape ning ter land en ter zee. De positie van de Schatkist is nog altijd zeer ruim en bij de Nederlandsche Bank wordt nog altijd een saldo onderhouden van omstreeks 162 millioen. Weliswaar zal het Rijk voor aller lei betalingen, o.a. 44 millioen aflossing van de nieuwe leening en "5 millioen rente op deze leening per 1 Maart een be langrijk bedrag, naar raming, omstreeks 100 millioen noodig hebben, zoodat de volgende week een aanzienlijke verlaging van saldo wordt verwacht. Er bestaat ech ter alle reden om aan te nemen, dat d» middelen weer geleidelijk zullen terug vloeien en men heeft hierbij in aanmerking te nemen, dat de vlottende schuld van het Rijk tegenwoordig in belangrijke mat,3 wordt gefinancierd door de saldi van Over heidsinstellingen als P.T.T.. Girodienst enz Terwijl er vroeger gewoonlijk een belang rijk bedrag aan schatkistpapier uitstond, wordt het vervallende papier thans geleide lijk afgelost, zoodat er thans een bedra^ van 220 millioen uitstaat, welk bedrag na 1 Maart verder zal verminderen. De belang rijke bedragen, die de verschillende staats bedrijven en andere instellingen in reke ning-courant van de Schatkist hebben te vorderen en die tezamen omstreeks 55q millioen beloopen, zijn niet als vlottende schuld in den gewonen zin te beschouwen en niet op een bepaalden datum moeten worden terugbetaald, zooals met schatkist papier wel het geval is. Die schuld kan ook niet worden geconsolideerd, zooals men vroeger gewoon was met schatkistpapier te doen indien de omvang daarvan op een gegeven oogenblik te groot werd. Uit deze uiteenzetting blijkt wel, dat er vooralsnog geen reden bestaat een staats- leening te verwachten ten behoeve van do Defensie. Deze wetenschap is voor de markt natuurlijk zeer belangrijk. In zeke ren zin verhoogt zij de moeilijkheden voor nieuwe belegging, niet alleen voor parti culieren, maar ook van de instellingen die als groote beleggers plegen op te treden. Deze zoeken naar men weet in toenemende mate een uitweg in de belegging in onroe rende goederen en er is reden om aan te nemen, dat deze drang naar investeering de voornaamste drijfkracht was tot de ople ving van de bouwnijverheid, die men in sommige steden heeft kunnen waarnemen. Maar by dit terrein houdt de particuliere ondernemingslust dan ook halt. Van het bouwen van nieuwe fabrieken, van een uitbreiding van de productie en van het aanschaffen van machines in grooten om vang, kan niet worden gesproken. Vervan gingen en vernieuwingen hebben natuurlijk steeds plaats, zoodat men het bovenstaande niet in al te engen zin behoeft op te vat ten. Dit bleek nog weer uit het jaarverslag van de Heemaf, dat dezer dagen werd gepu bliceerd en waarin opsomming wordt gege ven van leveringen, die er in het afgeloo pen jaar door deze maatschappij hebben plaats gevonden. De onderneming boekte leveranties voor rekening van de Neder land Spoorwegmij., de Zuiderzeewerken, de Aniem, de Java Textiel Mij. en verschillen de andere opdrachtgevers. Het trekt echter de aandacht, dat het vooral Ned.-Indië was, dat orders plaatst, en men zal wel niet ver van de waarheid af zijn, indien men deze bestellingen in verband brengt, met de toenemende industrialiseering van Ned.- Indië. hi wezen is dit echter een verplaatsing van de industrieele bedrijvigheid van andere landen naar Ned.-Indië, dus een uitvloeisel van het streven, dat men overal kan waar nemen om producten, die vroeger van elders werden betrokken, thans in eigen land te fabriceeren. Wat men ook in algemeenen zin kan zeggen, van de wenschelijkheid van in dustrialiseering van Nederlandsch-Indië met het oog op de goedkoope werkkrachten, het dient toch te worden betwijfeld uit het oog punt van de wereldconjunctuur of een der gelijke beweging moet worden toegejuicht. Zij neemt als het ware bij voorbaat de ex pansiekracht af van de landen, waar reeds belanrijke industrieën op hetzelfde gebied waren gevestigd, en vermindert de koop kracht en het opnemingsvermogen van zulke landen, hetgeen weer zijn terugslag vindt in een onvoldoenden afzet van Indische pro ducten. Velen zyn geneigd om aan te nemen, dat de lagere koers van den gulden uiteindelijk als een voordeel voor de Indische cultuur maatschappijen is te beschouwen, in zoo verre, dat de meeste van deze producten in Ponden worden genoteerd en dat een stijging van den Pondenkoers een automatische ver betering van de prijzen in Nederl. cou rant met zich brengt. Men dient echter aan zulke bewegingen geen al te groote beteeke- nis toe te kennen, omdat op den duur de prijzen toch weer worden genivelleerd. Al leen een vergrooting van den afzet kan een werkelijk voordeel voor de Indische land bouwbedrijven beteekenen en de heele structuur van de wereldeconomie is er op ingesteld om zoo weinig mogelijk gebruik te maken van goedkoope grondstoffen en pro ducten, die de natuur ter beschikking stelt en vervangingsindustrieën in het leven roe pen, die tientallen millioenen aan kapitaal verslinden en die een veel duurder product leveren. Wat goedkoop, dus zonder veel in spanning kan worden verkregen, fabriceert men liever ten koste van groote opofferingen. Het heele conjunctuurbeeld wordt hierdoor als het ware scheef getrokken en alleen de landen, die de groote financieele en economi sche reserves tot hun beschikking hebben, zooals Nederland, Engeland en Amerika zijn tegen de nadeelige uitwerking van deze po litiek voorloopig nog opgewassen. Voor de andere landen beteekent zij slechts verar ming. Met dit al ligt het voor de hand, dat men ten aanzien van de winstmogelijkheden van particuliere bedrijven niet al te optimistisch gestemd is. Tot op zekere hoogte worden de belangen van deze bedrijven in het gedrang gebracht door de toenemende overheidspro- ductie en financiering. Op alle beurzen treedt een opmerkelijke apathie aan den dag en het is opmerkelijk, dat niettegenstaande het hooge rendement, dat op de tegenwoor dige koersen van de Amerikaansche aandee- len wordt verkregen, de markt weinig nei ging toont tot een belangrijke en blijvende verbetering. De verklaring daarvan is wel in hoofdzaak toe te schrijven aan de verschijn selen, die wij hierboven hebben bespraken. Als wij de verschillende afdeelingen van onze fondsenmarkt nagaan, dan mag worden geconstateerd, dat in de cultuurafdeeling ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSUHE COURANT. TEL. 3320.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6