AMSTERDAMSCHE BEURS eerste blad. 1 in het kanaal gevallen. flesschen wijn in beslag tuinaanleg. wichelroepf-aardstralen en onze gezondheid. blijf niet werkloos rondloopen. waterschap „de schermeer". nederland—fr ankrijk. alg. ledenvergadering afd. alkmaar van het ned. roode kruis. Aanbesteding Gymnasium. van alkmaar begint de victorie. BURGERLIJKE STAND opgave van noordhollandsch! landbouwcrediet n.v. 3. Gisteren is het 6-jarig jongetje J. Verberne b i de spoorbrug in het Noordhollandsch Ka- aal gevallen. Door handreiking heeft de vmeeman J- Stroomer den drenkeling weer op het drooge gebracht. GENOMEN. Een winkelier ir. het Fnidsen had in zijn étalagekast diverse flesschen wijn afkomstig van de fabriek van den heer gggjs en van sommige flesschen was, waarschijnlijk doordat de lijm niet voldoen de kleefde, een etiketje 'afgevallen, waarop vermeld stond dat de inhoud 14#—15# alcohol bevatte. Door de politie is hier Zon dagmorgen een inval gedaan. Alle flesschen werden nagekeken en een vijftal in beslag genomen. Dat dit op Zondagmorgen ten huize van dezen winkelier de noodige consternatie verwekte, laat zich begrijpen. In de bovenzaal van café Central" op het Hofplein wordt Dinsdagavond 8 uur, door de afd. Alkmaar van de Kon. Ned. Mtp. voor tuinbouw en plantkunde een bijeenkomst belegd waar de heer J. O. W. F. Rens, tuin architect B. N. T. uit De Bilt, zal spreken over: „Hoe legt men het aardigst en voor- deeligst den tuin aan bij verschillende soor ten woningen in de stad en daar buiten?" Met teekeningen en lichtbeelden wordt een en ander toegelicht. Waar Alkmaar, in vergelijking met andere steden, nogal ongunstig afsteekt wat de ver zorging van voortuinen betreft, zal deze lezing zeker veler belangstelling trekken. De heer J. G. Mieremet uit Wassenaar zal Donderdagavond om 8.15 uur in De Unie een lezing houden over bovengenoemd on derwerp. Men weet, dat wichelroede-loopers zich tegenwoordig niet alleen bezighouden met het opsporen van wateraderen of on- dergrondsche gewelven. De heer Mieremet, een der meest bekende en getrainde roede- loopers, die zijn studie in het buitenland voltooide, heeft hier te lande reeds tal van particuliere woningen op aardstralen onder zocht. Zonder dat men het weet kunnen in tal van huizen plaatsen voorkomen waar voor de gezondheid nadeelige aardstralen geconstateerd worden. Bevindt zich op of recht boven deze plaats b.v. een bed, dan kan dengene die daarin slaapt de nadeelige gevolgen daarvan ondervinden, welke zich uiten in slapeloosheid, ongedurigheid, een slechten gezondheidstoestand en bij een sterke straling zelfs in kanker. Wordt het bed iets verplaatst, zoodat het buiten het stralingsveld valt, dan wordt geen hinder meer ondervonden. Ook in Alkmaar is de heer Mieremet reeds bezig geweest enkele woningen op het voorkomen van aardstralen te onderzoeken, wat tegen 'n door hem bepaald honorarium kan geschieden. In 'n door hem uitgegeven brochure worden vele frappante gevallen aangegeven waarbij door verplaatsing van bedden of verandering van de zit- of staan plaatsen waar men gewoonlijk vertoeft, een verbetering van den gezondheidstoestand werd verkregen. De Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van Werkloozen (Doelenstraat 3, Tel. 2223), wendt zich met den onder- staanden oproep tot alle jeugdige werk loozen, dat vanaf 16 Augustus 1936 tot 1 Januari 1939 576 deelnemers vanuit de Cen trale Werkplaats bij een patroon in diverse bedrijven zijn geplaatst, terwijl er van 1 Januari 1939 t/m 22 Februari 1939 48 deel nemers zijn geplaatst. Dat de tijd met nuttigen en opbouwenden arbeid, doorgebracht op de Centrale Werk plaats, in aanmerking wordt gebracht bij het afleggen van examens? Dat deelnemers van de Centrale Werk plaats bij sollicitatie naar rijks- of gemeente betrekkingen voor gaan bij sollicitanten, die hun tijd in ledigheid hebben doorgebracht? Dat deelnemers van de Theoretische en Ontwikkelingscursussen P. B. N. A. bij rijks instellingen zijn geplaatst, omdat zij dezen cursus volledig hebben doorgewerkt? Dat de Centrale Werkplaats en de cursus P. B. N. A. de gelegenheid verschaft Uw vakkennis te onderhouden en uit te breiden? Dat bekwame werkmeesters voor U klaar staan om U te helpen met alle moeilijk heden, die het aanleeren en beoefenen van Uw vak met zich mee brengt? Dat in de Centrale Werkplaats gelegen heid bestaat U te oefenen in machine- bankwerken, motoren herstellen, draaien, smeden, electrotechniek, teekenen, kantoor administratie, typen, timmeren, meubelma- ken, schilderen, metselen, enz. enz.? Dat een nieuw kantoor en teekenkamer in aanbouw zijn om U de gelegenheid te ge ven Uw bekwaamheden te onderhouden en uit te breiden? Neem eens goede nota van bovenstaande en bedenk dan, dat reeds nu in verschillen de bedrijven gebrek aan geschoolde krach ten begint te ontstaan. De arbeider van de naaste toekomst zal naast een paar bekwame handen in de eerste plaats een helderen kop moeten be zitten. Hij zal zonder fouten naar de teekeningen moeten kunnen werken en zoo economisch mogelijk moeten werken; kunnen omgaan met de moderne gereedschappen en machi nes en behooren te weten, wat men ondei nationalisatie verstaat. Voor vergoeding van slijtage aan klee ding en schoeisel wordt 1 per week toe gekend aan eiken deelnemer van 16—24 jaar. De deelnemers van de Centrale Werk plaats hebben voorrang bij plaatsing op den theoretischen cursus P. B. N. A. Blijf daarom niet werkloos rondloopen, maar meld U aan op ons kantoor, Doelen straat 3, waar alle gewenschte inlichtingen zijn te bekomen. Het kantoor is geopend eiken werkdag van 9—12 en van 2—4 uur, 's Zaterdags van 8—12 uur. Ten stadhuize werd heden een vergade ring gehouden van hoofdingelanden van het waterschap „De Schermeer". De dijkgraaf, de heer Kramer Glijnis, deelde, na een woord van welkom, mede, dat de heer Dekker, wegens ziekte, ver hinderd was aanwezig te zijn. Op voorstel van de heeren Kaan en Boekei, die de rekening hadden nagezien, werd de rekening van „de Matten" conform vast gesteld. De begrooting van „De Matten", die vroeger was ingediend dan gewoonlijk, om dat voor het maken van een betonbrug het aangaan van een geldleening van 1400 noodzakelijk was, werd in ontvangst en uit gaaf op een bedrag van 1939.05 vastgesteld. Het bestuur werd gemachtigd tot onder- handsche verhuring van eenige perceelen grond tot den in verband met de Pachtwet gevorderden tijd. Eveneens werd het be stuur gemachtigd tot opneming van gelden van den loopenden dienst. Zonder bespreking werd aangenomen het voorstel om het dagelij ksch bestuur te machtigen tot onderhandsche aanbesteding en uitvoering van werken in eigen beheer en tot onderhandschen verkoop van losse goederen, daaronder tevens te begrijpen de molens voor slooping. Het Ambtenaren-reglement werd in ver band met de verlenging van den dienst plichttijd gewijzigd. Besloten werd voor 1 het z.g. Haventje te Ursem, aan de gemeente Ursem te ver- koopen, opdat dit ter bevordering van de Volksgezondheid gedempt kan worden. Het besluit tot verhooging van het salaris van heemraden van 175 tot 200 werd zoodanig gewijzigd, dat het van een moti veering werd voorzien, waarin werd vast gelegd, dat het salaris van 175, gezien het feit, dat er per jaar 30 a 40 maal vergaderd werd, te laag was. De heer E. G o v e r s verzocht het bestuur in overweging te nemen om ook de bermen langs de dijken en de wegen voor langen tijd te verhuren. Spr. achtte dit wenschelijk omdat z.i. daardoor voor de gebruikers een goed gebruik mogelijk wordt gemaakt. De voorzitter gevoelde daarvoor persoonlijk weinig, omdat men daarbij te zeer te doen heeft met personen, waarbij de kans op goed gebruik gering is, doch zegde toe, dit in het bestuur te zullen bespreken. Hierna sluiting. Donderdagavond sprak in de Unie Made- moiselle Charageat over: Les grands et petits jardins de Paris du XlVième siècle a nos jours. Na opening van den voorzitter, dr. R. Wiarda, die er aan herinnerde, dat Mlle Charageat geen onbekende voor Ned.-Frank- rijk was en dat de afdeeling al eens meer het genoegen had gehad naar haar te luiste ren, begon Mlle Charageat met te zeggen, dat zij een overzicht zou geven, te beginnen met de kleine tuintjes van de veertiende eeuw, de jardin des Tuilleries, du Luxem- bourg, de Monsouris, des Buttes-Chaumont, des Plantes e.a. tot en met de moderne tui nen van tegenwoordig. Aan de hand van zeer talrijke en mooie lichtbeelden liet zij de eerste Fransche tuin tjes zien. Karei V was een groot liefhebber er van. Zijn tuin was ongeveer, waar nu het Palais de Justiee is en ook had hij er één op de rechteroever van de Seine, waar we nu het quartier Saint-Paul hebben en waar de namen der straten nog herinneren aan dien ouden tijd (Rue du verger, des Cerisiers, etc.) In die oude tuinen behoorden ook b.v. volières te zijn, en een fontein, en zelfs een menagerie met leeuwen en tijgers. Onder Catherine de Médicis ontstaat le jardin des Tuilleries, waarin zeer vele per ken waren, ieder met een ander dessin. Le Nötre bouwt later een terras aan de Zuid zijde, waarop men wandelde en vanwaar men een prachtig vergezicht had. Zoo'n vergezicht was iets nieuws; nu hebben alle groote parken het in Parijs, maar vroeger, in een ouden tuin, keek men altijd „naar binnen". Pas onder Le Nötre begint men ook „naar buiten" te kijken. Marie de Médicis sticht le Jardin du Luxembourg: Eveneens weer vele 'perken, soms met mozaïk dessin. Le Clos du Char- treux, waar zulke heerlijke appelen en peren gekweekt werden, grenst aan le Luxembourg en was niet te koop. Pas later, na de revolutie, kan de tuin aan dien kant worden doorgetrokken en daar een „perspectif" krijgen; helaas aan andere kanten werd de tuin weer kleiner, want de grond bracht veel op en werd verkocht voor het bouwen van huizen. In de achttiende eeuw zijn Engelsche tui nen in de mode. Geen perken meer, geen rechte lijnen, maar slingerpaadjes en ro mantische bosjes. En wat er al niet te zien was in zoo'n tuin! Een gebroken pilaar, een graftombe, een koepeltje, een Chineesch tempeltje en niet te vergeten een doode boom. Le pare de Monceau was vol met dergelijke dingen. Een grot ontbrak ook nooit. Hierna liet spreekster verschillende kleine tuinen zien, b.v. de tuintjes achter de huizen van de Place des Vosges, de tuintjes langs de Seine en daarna de moderne tuinen van tegen woordig: b.v. die welke gemaakt is van de tuintjes van de Gobelin-werkers; dak tuinen. Er is soms maar heel weinig plaats voor zoo'n tuin en toch weet de tuinarchitect er iets heel moois van te maken. Hierna dankte de voorzitter de spreekster en ook het publiek dankte Mlle Charageat voor haar mooie lezing met een hartelijk applaus. Vrijdagavond is ten stadhuize de alge- meene ledenvergadering gehouden van de afd. Alkmaar van het Ned. Roode Kruis. De voorzitter, dr. F. J. Frederikse, opende met een woord van welkom. Inge komen was een schrijven van de afd. Velsen-IJmuiden dat zij ter herdenking van hun 25-jarig bestaan een wedstrijd E. H. B. O. organiseert. De wedstrijd .wordt gehouden in September. Er werd besloten een ploeg van Alkmaar aan den wedstrijd te doen deelnemen. Hierna bracht de secretaris het jaar verslag uit, dat onder dankzegging werd goedgekeurd. De afd. had op 1 Jan. 1938 92 leden en aan het eind van het jaar 104. De trans portcolonne telde op 1 Jan. 1938 1 arts- leider, 4 ploegcommandanten en 32 hel pers. Het aantal helpers was aan het einde van het jaar gestegen tot 40 gediplomeerde helpers. De afdeeling bezat 1 Januari 1938: 11 helpsters 3e klasse en 16 leerling-helpsters en aan het einde van het jaar: 3 helpsters 2e kl., 20 helpsters 3e kl. en 40 leerling helpsters. De helpster mej. F. van der Veen werd naar de afdeeling Zeist, mej. E. Verheus naar de afdeeling IJmuiden- Velsen en mevrouw S. A. Taschevan Daalen naar de afdeeling Haarlem over geschreven. De voorzitter deelde mede, dat de secre taris jhr. Flugi van Aspermont, wegens vertrek uit Alkmaar, heeft bedankt als bestuurslid, wat hij en zeker ook de leden zullen betreuren, daar het secretariaat bij jhr. Flugi van Aspermont in zeer goede handen was. Hij zegde hem dan ook har telijk dank voor het vele werk dat hij voor het Roode Kruis, afd. Alkmaar heeft gedaan. (Applaus). Jhr. Flugi dankte voor de vriendelijke woorden en ook voor de buitengewone medewerking die hij van den voorzitter, bestuursleden en leden van de transport colonne heeft mogen ontvangen. Vervolgens bracht de penningmeester, mr. Josephus Jitta, het financieel verslag uit, dat na onderzoek onder dankzegging werd goedgekeurd. Vervolgens reikte de voorzitter aan de heeren P. J. van Daalen en H. A. Smoren- berg de Landsteiner medaille uit, welke medaille wordt gegeven aan hen, die hun bloed ter beschikking stellen van hun zieke medemenschen. De voorzitter bracht hulde aan alle leden van den bloedtransfusiedienst, wél ke hier ter stede door de afd. Alkmaar van het Roode Kruis is georganiseerd, en zegde hun dank voor hun bereidwilligheid. Daarna werd overgegaan tot de be stuursverkiezing in de vacature mej. E. C. M. F. van der Feen de Lille. Met 13 stem men werd mevrouw Steensma gekozen, terwijl 5 stemmen waren uitgebracht op mevrouw Lourens. In de vacature mr. C. A. de Groot (af tredend en herkiesbaar) werden bij de le stemming 9 stemmen uitgebracht op mr. de Groot en 9 stemmen op dr. Lou rens. Bij de herstemming kreeg mr. de Groot 10 stemmen en dr. Lourens 8 stem men, zoodat mr. C. A. de Groot herkozen is. In de vacature dr. J. Maats (aftredend en herkiesbaar) werd gekozen met 15 stemmen dr. J. Maats, terwijl op dr. Steensma en mevrouw Woerdeman elk 1 stem was uitgebracht. In de vacature van jhr. Flugi v. Asper mont (secretaris) zal zoo spoedig mogelijk worden voorzien. Als afgevaardigden naar de alg. verga dering werden aangewezen de heeren dr. W. Steensma, H. C. Stoutjesdijk en me vrouw Cohen StuartWichers. Tenslotte werd de Roode-Kruisdag, welke op 9 September a.s. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling te Alkmaar wordt gehouden, besproken. De voorzitter wekte allen, en in 't bij zonder de leden der transportcolonne, op, hun volle medewerking te verleenen, daar dan alleen de groote demonstratie kan slagen. Hierna sluiting. Door B. en W. werd hedenmiddag ten gemeentehuize aanbesteed het bouwen van een nieuw Gymnasium met conciërgewo ning enz., op een terrein gelegen aan den Bergerhout volgens plannen van den heer C. Kirkenier, onder-directeur van gemeen tewerken. Ingekomen waren 74 geldige biljetten. 4 biljetten werden ingediend bij gemeente werken en kwamen niet in aanmerking. Laagste inschrijver was de heer H. v. d. Vliet te Amsterdam voor 191.000, hoogste de heer A. F. Koomen, Zaan dam voor 247.000. Ingeschreven werd als volgt: H. v. d. Vliet te Amsterdam 191.000 J. J. v. d. Wal te Amsterdam 194.500 S. Kuit te Driehuis-Velsen 198.000 G. J. ten Elzen te Zutphen 198.500 Gebr. H. W. en J. de Vries te Purmerend en Haarlem 198.950 S. Woudstra te Arnhem 199.900 F. de Bruin te Amsterdam 201.800 P. Smit te Alkmaar 206.830 A. Buur te Alkmaar 206.900 G. Kuipers te Hoogwoud 206.990 F. J. de Vries te Bilthoven 207.000 P. Bot te Heerhugowaard 208.433 Bouw- en Aannemersbedrijf J. Bakker te Zaandam 208.500 Gestman en Zoetemeier te Gebr. A. J. den Ouden te Alphen aan den Rijn 208.500 Alphen aan den Rijn 210.700 H. Arends te Dronrijp (Fr.) 210.700 N. V. Aannemersbedrijf G. Bergs- hoef te Alphen aan den Rijn 211.800 J. Dubbelman te Voorburg 211.950 Gebr. v. d. Putte te Heemstede 214.400 N. H. Kelderman te Enschede 214.400 H. Groen te Amersfoort 214.800 Fa. J. Sligtenburg te Harlingen 214.800 T. Hollander te Amersfoort 214.900 H. Rood te Deventer 215.000 J. Oord te Friezenveen 215.900 H. Barten en Zoon te Amersfoort 216.800 J. A. ter Beek te Almelo 216.400 G. J. Evers te Bloemendaal 217.800 J. de Vink te Groningen 218.000 l. J. Tepas en E. Gebben te Gro ningen 221.300 W. Timmer te Groningen 222.000 J. N. Schuit te Alkmaar 222.500 P. Buis te Oudorp 222.400 E. Paul te Apeldoorn 222.830 Fa. Gebr. Geveke te Leeuwarden 223.000 Doedens en Schilder te Alkmaar 223.000 R. Blink Vuurboom te Ter Apel 223.900 J. Baron, Drachten 225.000 O. Riemersma, Drachten 225.800 L. Zuiderveld, De Leek (Gr.) 225.800 N.V. W. Geert's Aanneembedrijf, Aerdenhout 225.900 L. Buter te Andijk 228.900 C. Boet te Voorburg 229.000 H. C. Geerdink te Usselo, Ov. 230.000 J. Schutte te Zaandam 230.100 J. de Boer te Delfzijl 230.300 O. Hamstra te De Rijp 230.452 Gebrs. Trebbe te Enschede 230.500 J. Wittebrood te Beemster 231.000 P. Bos, Amstelveen 231.100 Steenbeek, Amsterdam 232.000 Hoorn en de Jong 232.000 J. Faust, N.-Niedorp 232.300 Van der Velde, Balk 232.400 S. de Vries en Co., Zaandam 232.400 Gebr. Breuring, Stadskanaal 233.000 P. Wildeboer, Schoorf 233.400 R. F. Veenstra, Bolsward 234.800 K. Kuipers, Surhuisterveen (Fr.) 234.122 H. Koorn te Alkmaar 234.680 Joh. v. d. Putten te Haarlem 235.755 P. Solkema te Berlikum 235.785 Fa. C. Agterbosch te Ter Apel 235.000 P. Schram, Berlikum 236.200 P. Doorn, St. Maartensbrug 236.500 H. v. Dijke, Amersfoort 236.500 Minneboo, Den Helder 236.500 C. Bot, Den Helder 237.000 C. Kok, Nieuwer-Amstel 237.000 A. Mooten te Moordrecht 238.000 D. Oord te Frieschepaben 240.000 K. Ooms te Bleskengraaf 241.000 W. Houten te Zaandam 242.000 A. T. Koomen te Zaandam 247.000 (Gedeeltelijk gecorrigeerd). 8 October. Men is over het algemeen geneigd zich meer met het heden en de toekomst, dan met het verleden te bemoeien. De wereld is zoo druk, het leven zoo vol, de omstan digheden voor velen zoo zwaar, dat wij ons liefst bezig houden met datgene, wat nabij is, wel wetende, dat wat heden wordt gedaan, gewerkt en gezaaid, in de toe komst haar vruchten zal dragen. Hoe weinig staan we stil bij wat achter ons ligt; zelden gaan we terug naar de groote mannen, die ons in de geschiedenis een voorbeeld gaven en niet alleen voor ons, maar voor allen bakens waren op den weg door het leven, omdat ze zooveel hooger stonden dan de menschen van hun om geving. Ieder land, ook het onze, heeft ze ge kend, de mannen en vrouwen, die zich boven het middelmatige wisten te ver heffen en in dagen van groote gevaren voor land en volk de leidslieden zijn ge worden, aan wie men zich in gerust ver trouwen kon overgeven. In de geschiede nis staan ze geboekt als helden, die de groote en mooie beginselen in de wereld verder hebben gedragen en daarmee niet alleen het volk, waaronder ze leefden, maar ook het nageslacht iets hebben gfe- geven van groote waarde. Hen te eeren is plicht der dankbaarheid. Een onafhankelijkheidsdag, waarop geheel Nederland feest viert, ter herdenking van 't begin van ons zelfstandig bestaan, ken nen we in ons land niet en daarom moeten wij het te meer op prijs stellen, dat Alkmaar op 8 October de mannen her denkt, die tot het ontzet van de stad heb ben meegewerkt. Het was een belangrijke stap op weg naar onze onafhankelijkheid. Daarmee zullen allen het eens zijn, maar dan is het ook noodig, dat iedereen meewerkt, om die herdenking ieder jaar te doen slagen en dat kan, door het bestuur van de 8 October-vereeniging in staat te stellen er een groot algemeen feest van te maken. Wordt daarom allen lid; het is toch eigenlijk wel heel erg, dat er nog zooveel Alkmaarders zijn, die niet zijn toegetreden tot de vereeniging en het is al zoo dikwijls gezegd, de contributie kan geen bezwaar zijn. Liefde tot eigen land is nog altijd een hoog goed en dat komt op zoo'n 8 October- dag ook tot uiting. Toen admiraal de Ruyter een bezoek van rouwbeklag bracht aan de kinderen van Johan de Wit, na den moord op de gebroeders de Wit, zei hij tot den zoon: „Heb je vaderland lief, zooals je vader het deed, dan draag je goud in je hart.' Hebben wij daar ook iets van? Toont het door lid te worden. Bergen, 21 Februari 1939. A. H. P. BLAAUW, Oud-Voorzitter 8 Oct. Ver. „Alkmaar-Ontzet". DIATHERMIEBEHANDELING. Geachte Redacteur, Gaarne zag ik onderstaande regelen in uw blad opgenomen ter waarschuwing voor velen die denken als gezond mensch door lid te worden van A.A.Z.A. en ziekenhuis- verpleging gewaarborgd te zijn tegen nor male ziektegevallen om zonder extra- kosten geneeskundige behandeling en ge neesmiddelen verstrekt te krijgen. Want slachtoffers van ischias die in het zieken huis een behandeling moeten ondergaan zullen ervaren dat diathermie (dit is een behandeling met plaatjes bevestigd aan een paar draadjes waaraan weer een elec- trisch kastje zit) extra moet worden be taald a 1 per behandeling. Wanneer diathermie iets nieuws was en men er geen voldoende resultaat mee had, kon men zeg gen „wij wachten nog even met dit te ver goeden", maar het is niets nieuws, het is al enkele jaren in gebruik. Ook ischias is niets nieuws en het resultaat der behandeling zullen velen medeslachtoffers van ischias uitstekend kunnen noemen. Hopelijk zullen deze regelen er toe kun nen bijdragen dat ook deze behandeling door het A.A.Z.A. vergoed wordt. Met dank voor de opname. EEN ISCHIASSLACHTOFFER. GEBOREN: Jan A., z, van Hendrik de Groot en P. C. Quax. Bernardus J., z. van Willem Pos- tema en E. M. Blom. Hendrik J., z. van Cornelis A. Spierenburg en M. Th. G. Smo- lei.aar. Jacobus C., z. van Johannes Tak ken en M. G. J. de Wit. Engelina J., d. van Franciscus van Duin en H. Th. Kriek. OVERLEDEN: Cornelia Bruin 20 jaar. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Achilles 26 Febr. v. Genua n. Spezia. Agamemnon 26 Febr. v. Lissabon n. A'dam. Ajax 26 Febr. v.m. Holtenau gepasseerd. Alkmaar 25 Febr. te Amsterdam. Baarn 26 Febr. 9 u. Vlissingen gepasseerd op weg naar Hamburg. Berenice 26 Febr. te Amsterdam. Colombia 26 Febr. te Amsterdam. Deucalion 26 Febr. te Amsterdam. Euterpe 25 Febr. v. A'dam n. Bordeaux. Ganymedes 25 Febr. te Yerakim. Hebe 25 Febr. v. Rotterdam n. Bilbao. Helder 25 Febr. v. A'dam n. Curagao. Hercules 26 Febr. v. Thessaloniki naar Istanboul. Hermes 25 Febr. v. Izmir n. Antwerpen. Irene 27 Febr. te Amsterdam. Juno 25 Febr. te en v. Catacoio n. Messina. Mars 26 Febr. 18.15 u. te Hamburg. Merope 25 Febr. te Fiume. Nereus 26 Febr. v.m. Holtenaur gepasseerd. Odysseus 26 Febr. v. Alexandrië n. Jaffa. Pericles 24 Febr. v. Madeira n. Plymouth. Perseus 25 Febr. v. Dantzig n. A'dam. Pluto 26 Febr. te Odense. Rhea 25 Febr. v. Palermo n. A'dam. Saturnus 25 Febr. v. Rotterdam n. Tunis. Stella 27 Febr. te Genua. Theseus 26 Febr. 21 u. Brunsbuette! gepass. op weg naar A'dam. Trajanus 25 Febr. v. Gibraltar n. Oran. Triton 25 Febr. v. Piraeus n. Thessaloniki. Ulysses 25 Febr. v. Rotterdam n. Algiers. Venus 26 Febr. 18 u. Ouessant gepass. Vesta 25 Febr. te Cadiz. Achilles 27 Febr. te Spezi .a Kon. Holl. Lloyd. Waterland thuisr. 25 Febr. 20 u. v. Santos. Stoomv. Mij. Nederland. Enggano thuisr. 26 Febr. te A'dam. Sembilan thuisr. 26 Febr. te A'dam. Saleier thuisr. 25 Febr. v. Marseill. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran 26 Febr. 3 u. pass. Cape Del Armie Blitar 26 Febr. 16 u. te Sabang. Kedoe 27 Febr. 23 u. van Genua. Kota Napan 24 Febr. 1 u. pass. Dover. Kota Pinang 27 Febr. 9 u. v. Sabang. Palembang 26 Febr. 14 u. te Hamburg. Tapanoeli 26 Febr. v. Singapore. Weltevreden 26 Febr. 18 u. v. Port Said. Kato Radja 27 Febr. te Belawan. van Maandag 27 Februari 1939. Vorige STAATSLEENINGEN. 3—3 NederL 1938 100i%6 3 Ned -Indië 1937 98%, 5# Duitschl. '30 m. verkL 24%, BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank130 Handel Mij. Cert. v. 250 130 Koloniale Bank147 r/4 Ned. Ind. Handelsbank 1201/, INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 3718/,, CaTvé Delf» Cert 85 Lever Bros135% Nederl. Ford369 Philips Gloeil. Gem. Bezit 203 INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 34%» Anaconda23%16 Bethleh Steel 55 Cities Service Generaal Motors 38 Kennecott Copper 28%, Republic Steel 1633/16 Standard Brands 5n/ie Steel 47%, U. S. Leather 3 CULTUUR MAATSCH. H. V. 426% Java Cultuur181 Ned. Ind. Suiker Unie 200%s Vereen. Vorstenlanden 81%, MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij61 Redjang Lebong135 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 300 Kon. Petr. 1 3161/, Perlak ..•••••>05 Phillips Oil 1 1 1 1 291%, Shell Union lü5/i, Tide Water lOVi, RUBBERS. Amsterd. Rubber 206%, Deli Bat. Rubber .146 Hessa Rubber 123%4 Oostkust 1 t 135%4 Serbadiadi 103%, Interc. Rubber 1 2^/j, SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 108 JavaChinaJapan lijn 78 Kon. Ned. Stoomboot. .119 Scheepvaart Unie 109%, TABAKKEN. Deli Batavia 208 Oude Deli 1 226 Senembah208 AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka 1 28 Southern Pacific ..at 13lf,/)(; Southern Railw. Cert.. 14u/i6 Union Pacific 74%4 Canadian Pac. a 3»%, Laatste 2.45-3.00 1001%, 98%s 24%i, *1 1293/, 131%, 150%, 121%, 39'/,-»/, 84»/4 134»/,-5 367%, 201%,-| 34»/4 22-3%16 55*-%16 e%i6 37'%19 28%, .f 16%16-ï 5'%, 4?%,-»/, 3%, 425 179»/, 203 83%, 603/, 317%, 30 :o 106/36 10%16 206 148%,-9 123 137%, 102»/, 2*%i6 107»/, 78%, 119%, 109 208 226%, 209 28%, 13»/, 1438/36 751/, 3'6/,, §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaom. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers heden pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vorige koers heden OFFICIEEL. New-York 1.881/, 1.88%B Londen 8.83 8.84 Berlijn 75.60 75.55 Parijs 4.99# 4.99# Brussel (Belga) 31.70 31.69 Zürich 42.80 42.86 Kopenhagen 39.50 39.47#' Stockholm 45.55 45.52# Oslo .44.45 44.42#,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3