GEMEENTERAAD BERGEN. UW GEZONDHEID NIET i-IaEEBasa Verne Lesche wereldkampioene. Gonne Donker op de tweede plaats. jj BRugpijn Nieren Hllen| TWEEDE BLAD. gaat kun je ook 10 maal achtereen in het keurcorps van het K. N. G. V. worden ge kozen. Aan beide turners overhandigde de voor zitter hierna een bloemenmand, als blijk van waardeering voor hetgeen zij hebben verricht. (Applaus). Hierna zong het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, hun het Turnlied toe. De heer Molenaar dankte in een korte speech mede namens den heer Ens voor de gesproken woorden en de prachtige bloe men. Daarna deden de adspiranten weer van hun kunnen blijken. Schaatsenrijden. Op den tweeden dag van de wereld kampioenschappen in 't hardrijden voor dames te Tampere werd de Finsche kampioene, Verne Lesche, eerste op de 1.000 en op de 5.000 meter, waardoor zij haar positie in de algemeene rangschik king nog versterkte en op fraaie wijze den titel van wereldkampioene behaal de. Finland heeft dit jaar dus beslag weten te leggen op beide wereldkam pioenschappen, voor de heeren door Birger Vasenius, voor de dames door Verne Lesche. Gonne Donker werd op beide afstanden derde en wist zich in het klassement op de tweede plaats te handhaven. Onze landge- noote heeft ongetwijfeld aangetoond, dat zij dit jaar door haar training te Helsinki goed vooruitgegaan is. Tijdens de wereldkam pioenschappen in 1937 te Oslo eindigde zij 'in den eindstand op de zesde plaats, het vorig jaar te Davos werd het Noordhollandsche meisje vijfde en thans is zij naar de tweede plaats opgeschoven. Op de 1.000 meter reed Gonne Donker tegeen de Finsche rijdster Lisa Salmi. Door de slechte bocht kwam onze landgenoote da delijk achter te liggen en op het rechte einde bedroeg het verschil ongeveer 6 meter. In de laatste ronde gaf Gonne Donker uit stekend partij en met slechts ruim 1 seconde verschil ging het Finsche meisje als eerste door de finish. De beste tijd op dezen af stand werd door Verne Lesche gemaakt met 1 min. 55,9 sec. Gonne Donker werd derde. Op de 5.000 meter kwam onze landgenoote tegen de Poolsche rijdster mevr. Nehringova uit. Gonne Donker nam dadelijk de leiding, aangemoedigd door haar landgenooten, de rijders Jan Langendijk, Roel Koops en Her man Buyen, die haar naar Tampere verge zeld hadden. Met haar prachtigen krachtigen slag liep Gonne Donker al spoedig op haar tegenstandster uit en na vier ronden was haar tijd zelfs 3 seconden binnen dien van Verne Lesche. Helaas kwam zij in een der bochten te vallen. Wel herstelde zij zich uit stekend en reed zij den wedstrijd goed uit, maar de oude cadans was onze landgenoote kwijt, zoodat zij de prestatie van Verne Lesche op dezen afstand, een tijd van 10 min. 27,6 sec., niet vermocht te benaderen. Mevr. Nehringova werd met enkele seconden ge slagen. Verne Lesche behaalde het wereldkam pioenschap op volkomen verdiende wijze. Haar rijden op de 5.000 meter maakte een prachtigen indruk. Op drie van de vier af standen werd zij eerste en alleen op de 500 meter moest de Finsche rijdster de meerder heid van Gonne Donker erkennen. De uitslagen luiden: 1.000 meter: 1. Verne Lesche (Finland) 1 min. 55,9 sec.; 2. Lisa Salmi (Finland) 1 min. 57,4 sec.; 3. GonneDonker (Ned.) I min. 58,8 sec.; 4. Laura Tamminen (Fin land) 2 min. 4,6 sec.; 5. Karin Willberg (Fin land) 2 min. 7 sec. 5.000 meter: 1. Verne Lesche 10 min. 27,6 sec.; 2. Laura Tamminen 10 min. 59.2 sec.; 3. GonneDonker 11 min. 5,8 sec.; 4. Sofia Nehringova 11 min. 7 sec.; 5. Lisa Salmi II min. 21,4 sec. Eindklassement: 1. en wereldkampioene: Verne Lesche 239,793 punten; 2. G o n n e Donker 247,446 punten; 3. Laura Tammi nen 252,786 punten; 4. Lisa Salmi 261,206 punten. GONNE DONKER GEDISQUALIFICEERD. Gisterenavond, na beëindiging van de we reldkampioenschappen hardrijden voor dames, heeft mevrouw Nehringova (Polen) een protest ingediend tegen Gonne Donker, omdat onze landgenoote na haar val op de 5000 meter in de bocht de verkeerde baan had genomen. Dit protest werd toegewezen, zoodat Gonne Donker gedisqualificeerd werd op de 5000 meter. Het gevolg was voorts, dat zij ook haar plaats in de algemeene rangschikking verloor en het eindresultaat moest worden herzien. Wat was er gebeurd? De val op de 5000 meter geschiedde in een der buitenbochten. Gonne Donker is vervolgens naar binnen gegaan, en bij de volgende bocht rechtuit gereden, zoodat zij dus opnieuw de buiten baan nam. Hiertegen heeft mevr. Nehrin gova geprotesteerd. Turnen. TURNLUST OTERLEEK. Zondag gaf de gymnastiekvereeniging Turnlust te Oterleek haar laatste uitvoering in dit seizoen voor een volle zaal in café v. Ham. Precies op tijd opende de voorzitter, de heer D. Kaij en heette allen welkom, speciaal den heer P. Vader, vertegenwoordiger van het gewest Alkmaar. De voorzitter stond een beetje sceptisch tegenover het welslagen van den avond, doch dit liep best af. Stuk voor stuk kwamen de nummers ten tooneele en zij konden den toets der critiek zeker doorstaan. Natuurlijk was het eene beter dan het andere, doch dit houdt verband met de be schikbare krachten en daarom noemen we apart de adspiranten afd. B, die correct werk demonstreerden en veel voor de toe komst beloven. Turnlust beschikt over een heeren-afdee- De raad kwam gisteravond onder voor zitterschap van den burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen, bijeen. Afwezig, wegens ziekte, dr. J. Hemelrijk en de heer Voute. De voorzitter uitte de beste wen- schen voor hun spoedig herstel. De notulen werden conform vastgesteld. Van de ingekomen stukken, vermelden wij de koninklijke goedkeuring van het raasbesluit om op de gemeentefondsbelas ting 75 opcenten te heffen; alsmede de goedkeuring van Ged. Staten van het be sluit tot onderhandsche verpachting van de gemeenteboerderij aan den Kogendijk en van eenige landerijen. Van den heer W. Rampen was bericht in gekomen, dat hij zijn benoeming tot lid van het B.A. aannam en van de heeren H Blank, C. de Wit en J. Brugman, dat zij ac- coord gingen met hun benoeming tot plaats vervangende leden van de stembureaux. In handen van B. en W. om advies wer den gesteld de aanvragen van de bijzon dere schoolbesturen om een voorschot op de vergoeding overeenkomstig de Lager Onderwijswet. Aangehouden werden de verzoeken van de besturen van de St. Ursulaschool, de St. Antoniusschool en de Christelijke school, inzake de gemeentelijke vergoeding over het jaar 1938, tot de gemeenterekening over 1938 door Ged. Staten is goedgekeurd. In handen van B. en W. om advies werd gesteld een aanvrage van het bestuur der R.K. Meisjesschool voor de benoodigde gel den om de kachelverwarming door een centrale verwarming te vervangen. Voor kennisgeving werd aangenomen een dankbetuiging van de V.V.V. voor de sub- sidieverhooging, alsmede het jaarverslag over 1938 en de begrooting van de V.V.V. over 1939. De nieuwe weg tusschen Bergerweg i en Nesdijk. In verband met den nieuw aan te leggen verkeersweg tusschen Nesdijk en den Ber gerweg (de ophooging heeft reeds plaats gehad) was van de Pachtkamer de goed keuring ingekomen op het verzoek om een perceel grasland ten Zuid-Westen van den weg, alsmede van gemeentegrasland, -dijken en wegen op korten termijn te ver pachten. De raad machtigde B. en W. de noodige redactiewijzigingen op de betreffende raadsbesluiten aan te brengen. Voor 1938 54.950 uit het werkloos- heidssubsidiefonds. Conform het voorstel van B. en W. be sloot de raad tot vaststelling van de 4e sup- filetoire begrooting en van de 3e suppletoi- re begrooting van den kapitaaldienst 1938. De gemeente had als bijzonderen steun uit het werkloosheidssubsidiefonds op een bedrag van 65.145.71 gerekend. De Com missie van Overleg was, op verschillende gronden, van oordeel, dat dit bedrag tot 54.950 behoorde te worden beperkt. De commissie maakte nog een voorbe houd voor het bedrag van de subsidie aan het B.A. in afwachting van het resultaat van een nader onderzoek naar de wijze van ondersteuning en de begrooting van het B.A. voor 1938. Voor 1939 behoorde, naar het oordeel van de commissie de vergoeding aan de schoolschoonmaaksters, bedragende 700 en 800, te worden teruggebracht op 50 per lokaal en 50 voor elke 60 M2. van dienstruimten, gangen enz. B. en W. becijferden, dat de bestaande vergoeding met dezen norm niet in strijd is. De heer Den Das oordeelde het onjuist, dat de commissie een nadeelig saldo op den kapitaaldienst had gebracht. Dit brengt jaarlijks verhooging van rentelast en de commissie gaf niet aan hoe de aflossing moet geschieden. De voorzitter: Het is een kwestie die ons door den nood der tijden is opge legd. Het college hoopt dezen post in de toekomst door een meevaller te kunnen op heffen. Meer kon spreker er nog niet van zeggen. De heer Den Das oordeelde deze wijze van financiering niet de juiste. De luchtbescherming. Voorgesteld werd van den post groot 1000 „Kosten ter bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen" een bedrag van 913.09 over te brengen op den kapi taaldienst. In 1938 was daarvoor slechts 86.91 uitgegeven, zijnde de helft van de kosten van een gereedschapswagen voor „Eerste Hulp" door het „Roode Kruis" aan geschaft. Voor de 913.09 zullen sirene's, een groote verbandtrommel en beschermings middelen worden aangeschaft. De voorzitter betoogde nog, dat de uitgave belangrijk grooter kan worden. De bedoeling is de dan noodige uitgave over verschillende jaren te verdeelen. Conform besloten. De verwarming van het nieuwe brandspuitenhuis. Voorgesteld werd B. en W. een crediet van 180 te verleenen voor het bijplaatsen van een radiator in het nieuwe brandspui- ling, die er zijn mag. Hun prestaties dwin gen bewondering af, wat jaarlijks wel uit komt in verschillende wedstrijden. Van de meisjes-adspiranten kregen we een lief tafereeltje te zien, n.1. „poppen turnen ook wel eens". Trouwens, wat kinderen doen, is altijd leuk. Het is jammer, dat het tooneel te laag is. Het publiek heeft geen goed over zicht. Het programma sloot met het mooie nummer Ochtend, Dag en Avond. Deze kunstgroepen kwamen, mede door de be lichting, uitstekend tot hun recht. We kwamen wel een beetje slecht af wat de voordrachten betrof. Een paar mooie liedjes van de heeren Kaij en Schuurman sloegen geweldig in. Na een dankwoord van den voorzitter en burgemeester Pos behoorde deze mooie avond weer tot het verleden. tenhuis, benevens de vergrooting van de trekkracht van den schoorsteen. De uitbreiding wordt door het technisch bureau „De Vries" te Alkmaar voor 5 jaar gegarandeerd. Conform besloten. Kasgeldleening. Ter voorloopige financiering van ver schillende kapitaalsuitgaven als: kosten van het plaatsen van brandkranen, van aanleg en verbetering van straten, wegen en rio- leering, kosten van het beharden en asphalteeren van de speelplaatsen der open bare school voor uitgebreid lager onder wijs en van de scholen der Berger School- vereeniging, kosten van restauratie der kerkruïne, kaptiaalverstrekking aan het ge meentelijk electriciteitsbedrijf enz., een en ander tot een gezamenlijk bedrag van on geveer 150.000; alsmede voor tijdelijke versterking van de financiën werd voorgesteld voor den dienst 1939 een kasgeldleening aan te gaan groot 200.000, tegen een rente van ten hoogste pCt. boven het promesse disconto van de Ned. Bank, af te lossen vóór het sluiten van den dienst 1939. Conform besloten. Van den heer Buske was het verzoek inge komen om een geweigerde schuur alsnog te mogen bouwen. Aangehouden. Het gevaarlijke zandrijden. Van vele bewoners van den Meerweg en zijwegen was een verzoek ingekomen, om voor het zandrijden aan de Wilhelminalaan en Meerweg een maximum snelheid van 25 K.M. vast te stellen met het oog op het ge vaar. De voorzitter: De Meerweg is van een stillen weg een snelverkeersweg gewor den. De snelheden van de onbeladen auto's zijn 50 K.M. De heer S w a a g wees er op, dat ook aan den Groenweg het rijden met de zandauto's groot gevaar oplevert. De voorzifter wees op het nieuwe verkeersreglement. Aan de Wilhelminalaan bij de school wordt wat hard gereden, maar de ontzettende frequentie levert gevaar op. Het is een overlast. Spr. ziet in beperking van de snelheid geen groot verschil. De heer Brak wees er op, dat de chauf feurs een buitengewoon langen werkdag heb ben. Na de laatste aanrijding en als er poli tie is, wordt er kalmer gereden. De werktijd voor de chauffeurs is onver antwoord. Daaraan kunnen wij helaas niets doen. Maar de snelheden, vooral van de leege wagens, dient beperkt. De voorzitter: Het is voor deze wer ken een overdruk verkeer. Als het helpt, is het de zaak wel waard, doch heel wat borden zullen noodig zijn, zeker 10, zoodat het niet één twee drie voor elkanders is. Spr. is er echter niet tegen een maximum snelheid voor te schrijven. De heer Brak verwacht, dat de borden wel spoedig te krijgen zijn. Weth. M a c d o n a l d: De borden kosten 13 per stuk. De heer Koning wilde zich tot de direc tie wenden. Spr. is er bij geweest, dat de chauffeurs worden opgejaagd, omdat ze te weinig ritten hadden gemaakt. De heer D i n g e r d i s vroeg, hoe lang het nog zou duren. De voorzitter wist dit niet. Wanneer het zomerverkeer komt, dan is het met deze frequentie niet te doen langs de Eeuwige laan te rijden. Spr. heeft den indruk, dat het zand van het Prov. Waterleidingbedrijf, dat wij moesten geven, bijna op is. De heer E 11 i s wilde, zoo lang het duurt, er een agent plaatsen. Devoorzitte r:D:at geeft geen vol doende waarborg, dan moeten er ook borden staan. Het nieuwe motorreglement geeft 45 K.M. aan. De heer Dingerdis: Wordt er harder gereden? De voorzitter: Leeg wel, doch vol niet. Het groote kwaad is, het groot aantal wagens. B. en W. hebben de hoop, dat het niet lang duurt. Spr. heeft den indruk, dat de chauffeurs bij de scholen goed uitkijken. Voor vele automobilisten wordt het echter onplezierig van de Eeuwigelaan gebruik te maken. Wij hebben de hoop, dat het voor het seizoen zal afloopen. Spr. is bereid er op onregelmatige tijden een agent te plaatsen. Wanneer men de veiligheid van het verkeer in gevaar brengt, den kan proces-verbaal worden opge maakt, ook zonder borden. Nu mogen wij nog gaan tot een maximum snelheid van 25 K.M., maar als straks het nieuwe verkeersregle ment in werking treedt, dan mogen wij die niet lager stellen dan 45 K.M. De heer V r ij e wil de directie aan schrijven, dat een maximum-snelheid van 25 K.M. zal worden ingesteld, wanneer er niet langzamer wordt gereden. De heer Brak oordeelde de te maken kosten niet het zwaarste. Noodig is, dat de maximum-snelheid tot 35 K.M. wordt beperkt. De veiligheid moet ons meer waard zijn dan een paar tientjes. De heer V r ij e steunde dit voorstel. De heer Koning: De chauffeurs moeten een bepaald aantal ritten rijden en die zul len dan, om den verloren tijd in te halen, langs de Eeuwigelaan nog sneller rijden. De heer Brak weet van chauffeurs, dat daar al 90 K.M. wordt gereden, als ze er kans toe krijgen en als wij de snelheid vast stellen, dan kan de politie optreden. De heer Macdonald: In zomertijd is het gevaar langs de Eeuwigelaan net zoo groot. De heer Brak: De luxe wagens zijn niet zoo breed. Wij moeten het roekeloos rijden langs den Meerweg, die te smal is, teger^ gaan. Spr. stelde tenslotte voor de maximum snelheid op 40 K.M. te bepalen. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. De voorzitter: Dan zullen wij het gauw uitvoeren. De weg naar het vliegveld. In de rondvraag vroeg de heer Dinger dis inlichtingen over de bij de begrooting genoemde werkobjecten. Weth. Macdonald herinnerde er aan, dat 11 Augustus de onderhandelingen met het werkfonds zijn aangevangen. Het duurt niet lang meer of wij krijgen ja of neen. Of het ja zal worden, weet spr. nog niet. Her haaldelijk is met het werkfonds onder handeld. De heer Ellis oordeelde eenrichtings verkeer voor de Karei de Grootelaan wen- schelijk. De voorzitter gevoelde daarvoor niet. De heer Ellis wilde van de richting Alkmaar de Karei de Grootelaan open stellen en van de richting Bergen de van Bosselenlaan laten nemen. De voorzitter: Dat gaat tegen de hoofdregels van het verkeer in. De heer den Das besprak de invoering van de spitregeling. Weth. Macdonald: Lager spitten dan 40 c.M. wordt niet gesubsideerd. De heer den Das: Voor diepspitten moet 60 c.M. gespit worden. De voorwaarden lijken mij voor de tuinders te zwaar. Egmond-Binnen maakt er veel gebruik van. Enkele dingen worden daar niet in reke ning gebracht. Spr. wil dit ook voor Bergen, in het belang van de kleine tuinders. Weth. Macdonald hoorde dit tot zijn verbazing. Die het had aangevraagd, aan vaardde het direct tegen zijn verwachting in. Het verschil is 13 cent per roe. Ook een ander aanvaardde het direct. De heer den Das wilde ook een gun stige regeling voor hen, die er moeilijk kapi taal voor kunnen uittrekken. Spr. heeft het oog op de bijkomende kosten van toezicht. Weth. Macdonald: Dit houdt ver band met de grootte en moet op de begroo ting worden geplaatst. Hierna sluiting. MUSSERT VEROORDEELD TOT SCHADEVERGOEDING AAN v. d. LAAKEN. Afgezette n.s.b.-Ieider wint het pleit. Gisteren deed de Utrechtsche kantonrech ter, mr. J. A. van der Mersch, uitspraak in de civiele procedure van ir. v. d. Laaken, ex-n.s.b.-leider in Indië, contra ir. Mussert, leider van de n.s.b. in ons land. Zooals men weet, was ir. v. d. Laaken als propagandaleider der n.s.b. in Indië werk- zam. Op een landdag in 1937 hield ir. v. d. Laaken een rede, welke later door de lei ding in Nederland gedesavoueerd werd. In zijn plaats werd daarop een andere leider in Indië aangesteld. Ir. v. d. Laaken ontving van de n.s.b. 500 per maand. De betaling hiervan werd onmiddellijk gestaakt. Ir. v. d. Laaken voelde zich ten zeerste gedupeerd, vooral daar hij uit eigener beweging zijn werkkring in een particulier bedrijf had opgezegd. Volgens ir. v. d. Laaken was hij hiertoe destijds door de n.s.b. overgehaald, opdat hij zich dan beter en volledig aan de propaganda zou kunnen geven. ALS DE NIEREN niet behoorlijk werken, ku nen verschijnselen optreden els ru'm.1]"* spit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoord^ nachtrust en verlies van kracht. En waf doordat het bloed dan niet gezuiverd word» van de erin voorkomende onzuiverheden doe deze bloedflltreerende organen. Laat het zo* ver niet komen: voorkomen Is beter daa genezen. Gebruik tijdig Foster*» Rugon,. Nieren PHIen. sinds Jaren bekend als he» diuretlsch middel bij uitnemendheid. Zor* dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leveÜl gevend blijft. Van de zijde van de n.s.b. verklaarde mr. van Vessem bij de behandeling voor het kantongerecht, dat de leiding in Nederland ir. v. d. Laaken nooit gedwongen heeft zijn werkkring bij het particuliere bedrijf 0p te geven. Hoewel mr. Boon voor ir. v. d. Laaken verklaarde, dat de n.s.b. zelfs niet eens tege moet gekomen was in de kosten van de terugreis met zijn gezin naar Nederland, deelde mr. van Vessem daarentegen mede, dat de n.s.b. hem hiervoor een bedrag aan geld had uitgekeerd. Mr. Boon had een schadevergoeding geëischt van twee maanden salaris, n.1. 1.000. De kantonrechter wees de ge stelde vordering van duizend gulden af, verwierp de excessies van gedaagde, veroordeelde gedaagde tot een schade vergoeding van vijfhonderd gulden en tot betaling van de helft der kosten van TEXEL, 27 Febr. 1939. (Veemarkt). Aan voer en prijzen waren als volgt: 2 Graskal veren 2575; 16 Nuchtere kalveren 5 9; 14 Schapen 1820; 5 Rammen 16—22; 5 Biggen 10—12; 45 Kippen 0.70—1. WARMENHUIZEN, 27 Febr. 1939. 46600 K.G. Roode kool 5.10—7.80; 12700 K.G. Gele kool 5.707.20; 10500 K.G. D. witte kool 3.80—4.40; 150 K.G. Peen 3.90. PURMEREND, 27 Febr. 1939. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Aardap pelen (Borgers) 75 cent per kist, 25 K.G.; Witlof 1.30—1.90 per 8 K.G.; Roode kool 4.20—6.40 en Savoye kool 3.80—f 8 per 100 K.G.; Spruitkool 2.15—3.90 per 15 K.G.; Spinazie 2.102.34 per kist, 6 K.G.; Andijvie 1.20 per 100 krop; Bieten 1545 cent per kist; Uien 0.63f 1.02 en Uien drielingen 53 cent per 25 K.G.; Prei 7.20—14.20 per 100 K.G. Appels: Present van Engeland 1729 per 100 K.G. TEXEL, 27 Febr. 1939. (Eierenveiling)- Aangevoerd 63000 stuks kipeieren, 5862 K.G. (per 100) 3—3.25, 62—64 3.15 3.30, 66—70 3.35—3.70, 50—56 2.85— 3.05. Jtedtiszaken POGING TOT MOORD OP ZIJN GEWEZEN MEISJE. Wegens poging tot moord op zijn gewezen meisje is de 21-jarige haven-arbeider A. Z. te Rotterdam door de rechtbank daar ter stede veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutfen, met aftrek van de pre ventieve hechtenis. In hooger beroep werd gisteren door den Haagschen advocaat-generaal bevestiging van het vonnis van de Rotterdamsche recht- bang gevraagd (drie jaar gevangenisstraf). POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN MEISJE. Mijnwerker tot drie jaar veroordeeld. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren arrest gewezen in de strafzaak te gen den gedetineerden 21-jarigen mijnwer ker K. uit Heerlen, die wegens poging tot doodslag op zijn meisje door de rechtbank te Maastricht is veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden. In hooger beroep heeft de advocaat- generaal vier jaar gevangenisstraf geëischt. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank te Maastricht op formeele gronden vernie tigd en opnieuw rechtdoende den verdachte wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, met af trek van het voorarrest. ARNOLD MEIJER VOOR HET HAAGSCHE GERECHTSHOF. Beleediging van minister Colijn. Op 26 Januari 1937 heeft Arnold Meijer, leider van „Zwart Front", op een vergade ring van deze partij te Vaals zich beleedi- gend uitgelaten over den minister-president, dr. H. Colijn. De Maastrichtsche rechtbank veroordeelde Meijer tot veertien dagen ge vangenisstraf, een straf, welke ook het Bos sche Hof in hooger beroep, zij het dan op an dere gronden, oplegde. In cassatie werd het arrest van dit Hof vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's-Gravenhage, voor welk college de zaak gister diende. Arnold Meijer ontkende de woorden, zoo als zij hem waren ten laste gelegd, te hebben gebezigd. Wel woorden van ongeveer gelijken in houd, doch het kwam volgens hem juist op iedere fijne nuance aan. Een wachtmeester van de marechaussee, als getuige gehoord, verklaarde evenwel, dat hij de betreffende woorden letterlijk had gehoord. Hij was speciaal aangesteld om op de uitlatingen van den spreker van dien avond te letten en had de betreffende pas sage dadelijk genoteerd. „U mag wel wat voorzichtiger zijn in Uw uitlatingen", zeide de president mr. van Romondt tot verdachte, „U bent al vier maal wegens beleediging en smaadschrift veroordeeld". De advocaat-generaal, mr. J. H. Polman, achtte de beleediging bewezen en vorderde opnieuw veroordeeling van ver dachte tot een gevangenisstraf van veertien dagen. Uitspraak 13 Maart. het geding. Mackt&ecUfiten N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING7 ALKMAAR, 27 Febr. 1939. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen 2.80, Boerenkool 22.4023.40, Bieten 1.104.20, Gele kool 4.50— 7.60, Prei 4.2011.10, Roode kool 5 7.50, Uien 2.80—5.80, Wortelen 2.80— 4 en Warschwortelen 46 p. 100 K.G.; Peterselie 14.30, Rabarber 1217, Sel derie 6.708.30 per 100 bos; Spinazie per bak (8 pond) 1.481.82; Spruiten 6 12.50, Witlof le s. 10—12 en 2e s. 8 9.50 per 100 pond. AMSTERDAM, 28 Febr. 1939. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 230.000 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Febr. 1939. (Langendijker Groenten veiling). 61000 K.G. Roode kool 5.507.60; 77000 K.G. Gele kool 5.60—6.90; 73000 K.G. D. witte kool 3.50—4.30; 1400 K.G. Uien 3.60—4.30, grove uien 3.704.20, drielingen 2.80 3, stek 0.80—1.20; 1900 K.G. Peen ƒ4.20 4.50, kleine peen 1.902.10; 1900 K.G. Peen 4.204.50, kleine peen 1.90 2.10; 1900 K.G. Bieten 1.20—1.30; Eigenheimers f 2.80. NOORDSCHARWOUDE, 28 Febr. 1939. (Noordermarktbond). 108500 K.G. Roode kool 4.70—7.40; 59600 K.G. Gele kool 5.80—6.80; 87000 K.G. D. witte kool 2.90—4.10; 7500 K.G. Uien 4.20—4.40, grove uien 4.204.50, drieling uien 2.10 2.50; 3900 K.G. Peen 2.40—4, kleine peen 22.40; 1800 K.G. Bieten 0.50 3. PURMEREND, 28 Febr. 1939. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 25000 K.G. Hoogste prijs 21, Handel matig. Kaas. 3 stapels Kleine boeren 21; 1 sta pel volvette 25; 340 K.G. Boter 1.40— 1.47 per K.G.; 476 Rundereen, w.o. 160 vette koeien 6269 cent per K.G., 198 Geldekoeien 100160, 110 Melkkoeien 180260, 18 Stieren 4652 cent per K.G. handel matig; 19 Paarden 80160, handel stug;' 45 Vette kalveren 6595 cent per K.G. handel matig; 1451 Nuchtere kal veren: slacht 711 en fok 1117, handel vlug; 246 Vette varkens (slacht) 43 47 cent per K.G., 77 Magere varkens f 18 28, 452 Biggen 816, 952 Schapen 22—28 en 25 Bokken 3—11, handel matig; Kipeieren 33.30 en Eendeieren 22.65 per 100 stuks; 3600 Oude kippen en hanen 37 40 cent, uitz. 42 45 ct.; Konijnen 0.301.60; 420 Eenden 0.20 1.50; Duiven (per paar) 40 cent; 7600 Noordholl. bl. 771/285 cent. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A, ((Afd. eieren) 75000 stuks Eendeieren ƒ2.80 2.85 en 80000 stuks Kippeneieren, waar van de prijzen als volgt: 6566 K.G. 3.35 3.40, 63—64 3.25—3.30, 60—62 3.05 3.20, 58—59 3—3.10, 56—57 3— 3.05, 53—55 2.95—3 en 50—52 2.80— 2.90.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8