MIJNHARDTJES' LANGENDIJK OBDAM NOORDSCHARWOU DE HOORN WEST-FRIESLAND WARM EN HUIZEN KOEDIJK HEILOO ZUIDSCHARWOUDE SCHAGERBRUG CASTRICUM OUDORP EGMOND BINNEN BROEK OP LANGENDIJK! DERDE BLAD. 2. J^toomdaal Hieums BOND TOT BEVORDERING DER PLUIMVEEHOUDERIJ EN TAMME KONIJNENTEELT IN NOORDHOLLAND B. P. N. H Het selecteeren van Pluimvee. De Rijksvoorlichtingsdienst voor Pluim veeteelt verzoekt ons opname van het vol gende: Wij deelen U mede, dat de B.P.N.H. thans de beschikking heeft over 5 gediplomeerde pluimvee-selecteurs, waarbij drie uit aange sloten vereenigingen uit het district „Water land" en twee uit Hollands Noorderkwar tier. Deze mensehen zijn practisch en theore tisch als selecteur opgeleid door den heer van Asperen Vervenne, ambtenaar Rijks voorlichtingsdienst voor Pluimveeteelt te 's Gravenhage, en zijn thans volkomen in staat uit elk koppel kippen de voor de pro ductie minderwaardige dieren uit te zoeken. Dit uitzoeken van kippen is op elk tijdstip van het jaar mogelijk, voor de pluimveehou ders is dat van zeer veel belang; in eiken pluimveestapel komen 1020 pCt. minder waardige kippen voor, soms is dat percen- Het te storten bedrag bij uittreden bleef op 100 bepaald. De vergoeding voor 't bestuur bleef even eens ongewijzigd, n.L op 1/10 van 't om zetcijfer. Ook 't marktgeld onderging geen wijz'- ging en bleef op 4 vastgesteld. De heer C. Smit, Hensbroek, richtte een woord van dank tot den burgemeester van Obdam voor diens bemoeiingen inzake landhuur in de Wieringermeer ook voor de Hensbroekers. De heer P. Groenland, correspondent van den Plantenziektenkundigen Dienst, deed nog enkele practische mededeelingen. De voorzitter hoopte, dat 1939 gunstiger mocht zijn dan 1938. Geen verbetering ln den afzet. Hoewel het in het begin van de week leek, of de handel in de Langendijker tuinbouwproducten levendiger zou worden, tage nog grooter. Het verwijderen van deze I kwam al spoedig de neergang. Het is steeds slechte kippen heeft tot direct resultaat, dat maar een paar dagen, als er eens een kleine de voerkosten lager worden en het aantal eieren, dat geraapt wordt, niet of niet noe menswaard vermindert. Onder slechte kippen worden verstaan zieke of zwakke of verzwakte dieren, kip pen met verschillende organische gebreken en kippen, die weinig of heelemaal geen eieren leggen. Al 'deze dieren zijn door een deskundige aan verschillende kenteekenen te onderkennen. Behalve het uitzoeken op den leg, kunnen door de selecteurs ook foktoomen uitgezocht en samengesteld worden. Aan fokdieren worden n.L andere en zwaardere eischen gesteld dan aan legkippen. Fokhennen moe ten nL naast een behoorlijke productie ook voldoende levenskracht bezitten, daar zij anders wel eieren, maar geen goede broed eieren leveren en voor de fokkerij moeten zulke hennen worden uitgeschakeld. Uit de eieren van deze hennen komen heelemaal geen of weinig en dan nog zwakke kuikens, die nooit tot sterke levenskrachtige dieren kunnen opgroeien. Hennen en ook hanen met onvoldoende levenskracht zijn ook aan bepaalde kentee kenen te onderscheiden. Ook is het moge lijk uit jonge hennen, die nog niet gelegd -hebben, reeds een aantal minderwaardige en afwijkende dieren te onderkennen. Zulke dieren kunnen dan worden verkocht en men houdt een toom flinke gezonde jonge hen nen over. Deze zijn dan tevens in elk opzicht in gunstiger levensomstandigheden geko men, omdat zij ruim zijn komen te zitten, terwijl het gevaar voor ziekte is afgenomen, omdat de zwakste dieren, die uit den aard der zaak het meest vatbaar zijn voor aller lei ziekten, weg zijn. Verder zal de gemid delde eierproductie van een uitgezocht kop pel belangrijk hooger zijn, terwijl op de voerrekening is bespaard. De selecteurs zijn in de eerste plaats beschikbaar voor de leden van den Bond. De kosten aan het selecteeren verbonden bedragen 50 ets. met 2 cent voor elke hen, die beoordeeld wordt. Direct na het selecteeren moeten de kosten aan den selecteur betaald worden. Voor niet-leden van den bond zijn de kos ten 1.50 plus 2 cent per beoordeelde hen. Aanvragen voor selectie moeten gericht worden aan den secretaris van den bond: G. Dekker, Teuglaan te Schoorl. Men kan vermelden op welke dagen men bij voorkeur den selecteur wenscht te ont vangen. De selecteur wordt aangewezen door den secretaris van den bond. Jaarvergadering „De Tuinbouw". De coöperatieve tuinbouw- en handels- vereeniging „De Tuinbouw" hield Maandag avond in 't Parochiehuis haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer H. P. de Wijs, gaf een uitvoerig overzicht over den toestand in den tuinbouw over 1938. In vergelijking met voorgaande jaren is de uitkomst het vorig jaar van den tuinbouw iets meegevallen. De aardappelprijs viel o.a. buitengewoon mee, omdat men niets gewend was. In het begin van den herfst waren alle tuinbouwproduc ten geld waard, daarna evenwel waren er weer een massa producten, die doordraai den. Daarna bracht de strenge winter weer uitkomst, tot het thans weer sukkelen met exportmoeilijkheden. Medegedeeld werd, dat een verzoek o adhaesie van „Tuinders Welvaren" is inge komen om beperking van 't kieviteieren zoeken te bevorderen. Bij 't gemeentebestuur zal om strenger toezicht verzocht worden. Daar de augurkenbouw hier naar beneden gaat, deed de voorzitter een beroep op de leden om weer meer augurken te gaan ver bouwen om 't aantal augurkenhandelaren voor deze veiling te behouden. De aardappelsoort Frühmöller wordt voor taan gerekend onder de gewone aardappel soort. In korten tijd zullen geheel nieuwe tuin bouwteeltvergunningen worden uitgereikt. Naar de voorzitter meende zyllen ze nog wel wat ingewikkelder worden. Het Obdammer witlof heeft een uit stekenden naam. De grond leent zich hier buitengewoon voor deze cultuur. Mededee lingen werden gedaan over de sorteering, omdat de „uitvaartsloot" dringend ver betering of althans oplossing behoeft, zal op 't land van den heer Dekker een lang tegelpad worden aangelegd. In een circulaire van 't Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen ter bevordering van afzet en export wordt een offer van 1 der omzet of voor deze veiling 2500 gevraagd. Besloten werd niet op de circulaire in te gaan. Het veilingbestuur kreeg machtiging om te handelen naar omstandigheden. Het totaal aan ontvangsten en uitgaven is f 47371.04. Het ledental bedraagt thans 115. 140 wagons kool werden in 1938 aange voerd ('37 164 wagons) en aardappelen 258 ('37 249 wag.) De kunstmestaankoop gaat weer vooruit en bedroeg in '38 54 wagons. opleving komt. Er komen dan weer eenige invoervergunningen af voor Duitschland, waardoor de vraag grooter wordt en de prijzen iets oploopen. Doch zoodra is de grootste brand gebluscht, óf het is weer mis. Zoo was het ook deze week het geval. In het begin waren er bestellingen uit Duitschland, doch later zakte de belangstel ling voor de diverse koolsoorten aanmerke lijk. Het binnenland is ook niet meer zoo graag, wordt ons medegedeeld. Het schijnt, dat de kool nu reeds te duur wordt voor den doorsnee-consument. Dit zou zeer te betreuren zijn, want de tuinders hopen, nog hoogere prijzen voor hun artikelen te maken. De prijzen welke thans worden be steed, zijn vrijwel gelijk aan een behoor lijk berekenden kostprijs. Als zij dus nog iets extra's zullen krijgen, om althans een weinig van den achterstand in onderhoud en bewerking van hun bedrijf in te halen, zullen de prijzen hooger moeten worden. Bij de tegenwoordige prijzen van hoogstens 7 en 8 per 100 K.G. (slechts enkele par tijen gaan voor deze prijzen van de hand), lijkt het ons toch toe, dat de binnenland- sche consument niet duur uit is met de Langendijker kool. Weliswaar ligt tusschen inkoops- en verkoopsprijs soms een groot verschil, zoodat het voor de minst draag- krachtigen wel eens moeilijk zal zijn, deze groenten te koopen. In het begin van de week noteerden wij voor de gele kool practisch steeds boven 6 per 100 K.G., op het laatst gingen de grootere sorteeringen te Broek op Lan- gendijk vanaf 5.70 per 100 K.G. van de hand. Te Noordscharwoude noteerden wij Zaterdag weer 6 tot 7.50. De prijzen van de roode kool hebben, voornamelijk wat de grootere sorteeringen betreft, een aderlating ondergaan, waardoor dê prijzen 's Zaterdags plm. f 1 lager waren dan des Dindags. Over het algemeen kunnen wij zeggen, dat de groote aanvoeren ook eenige schuld aan deze dalende tendenz hadden. Er waren wel verscheidene kooplieden, die vooruit iets kochten, in de hoop, dat het over eenige dagen weer iets duurder zal zijn, doch alles kon men niet afnemen. Deensche witte kool is vrij sterk in prijs gedaald, doordat de zuurkoolfabrikanten practisch niets koopen. De meeste partijen gingen tenslotte voor minder dan 4 per 100 K.G. weg. De uien waren goedkoop. Meestal noteerden wij op het laatst van de week van 3.50 tot 4 per 100 K.G. te Broek op Langendijk. In het begin van de week en Zaterdag te Noordscharwoude, noteerden wij boven 4. De peenprijzen waren iets lager dan de vorige week. Men hoopt nu op de nieuwe maand, als weer een belangrijke hoeveelheid naar Duitschland kan worden geëxporteerd. In het jaarverslag wordt vermeld, dat 11 begrafenissen zijn verzorgd, waarvan 5 voor leden en 6 voor niet-leden. Het ledental is teruggeloopen van 519 tot 504. De rekening over 1938 gaf een totaal aan ontvangsten van 722.23, uitgaven 823.19, nadeelig saldo 100.96. Het totaal bezit der vereeniging is 4351.28, met inbegrip van de reserve ad 386.45. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren F. van Bergen en W. Koeman her kozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Kist, werd de heer C. Schrieken gekozen. De heer Koeman bracht het verslag uit van de gehouden bondsvergadering. Overwogen zal worden, de verzekering van de dragers in eigen beheer te nemen, De heer C. Schrieken werd tot afgevaar digde naar de bondsvergadering gekozen. In de rondvraag werd de parkeergelegen heid bij de kerk ter sprake gebracht. Deze is lang niet ideaal. Men zal echter,, in verband met de plannen voor een eventueel aan te leggen weg, een afwachtende houding aan nemen. Na nog eenige besprekingen volgde sluiting. Ziekenhuisverpleging. De vereeniging voor ziekenhuisverple ging „Draagt elkanders lasten" hield Maan dagavond een bijeenkomst in het café van den heer G. Hop. In verband met twee kerkdiensten in de gemeente was de belangstelling niet groot. De voorzitter, de heer J. Kuiper, opende de vergadering met een woord van welkom en ried de leden in hun eigen belang aan, alvorens zich bij een particuliere verzeke ring te verzekeren, bij het bestuur nadere inlichtingen in te winnen. De rekening van den penningmeester sloot in ontvangsten op 2813.53, met inbegrip van het aanvangssaldo van 406.17. Het bezit der vereeniging is van 2402.80 tot 2738.11 toegenomen. De voorzitter vestigde de aandacht op het lage onkostenpercentage. De penningmeester zeide nog, dat parti culiere verzekeringen spreken over langen ligtijd, doch de 42 dagen dezer vereeniging zijn practisch voor alle gevallen voldoende. In het jaarverslag van den secretaris werd o.m. medegedeeld, dat de vereeniging 983 betalende leden telt (v. j. 997). Naar aanleiding van het verslag, dat de heer I. de Zijp uitbracht over de vergadering van het streekverband Alkmaar over den controleerenden arts, werd een breedvoerige gedachtenwisseling gevoerd. Tot besluiten kwam het niet. Het bestuur zal hieraan aandacht blijven schenken. De aftredende bestuursleden, de heeren D. Kansen en J. Lindeboom werden herkozen. Ned. Tuindersbond. Dinsdagavond vergaderde de afd. van den Nederl. Tuindersbond ten lokale van den heer J. de Bakker. Voorzitter was de heer Abr. de Geus die zijn spijt uitsprak over de geringe opkomst. Er werd een korte bespre king gehouden over het looncontract. De heer W. Borst, die de kringvergadering bezocht had, bracht verslag uit van deze bijeenkomst. Het voorstel van Noordschar woude om het loon op 15 te bepalen werd verworpen, zoodat men besloot zich bij het loonbedrag der andere afdeelingen neer te leggen. Vervolgens weid de agenda voor de Prov. vergadering behandeld. Men sprak zich uit voor verhooging der richtprijzen en voor een heer J. D. Wiering, terwijl als spreker op trad de heer van Dijke, die in een uitvoerige rede het nut van de openbare school naar voren bracht, de school welke kinderen van eiken stand of richting opneemt en daarom Inbraak aan den Blokdijk Terwijl de bewoners zich Zondagavond in de r.k. kerk bevonden, is, naar de Nu Crt. meldt, ingebroken in het perceel be.' de juist tegenwoordig zoo noodige verdraag- woond door den heer D. Vis aan den Blok" Jdijk. Er wordt een bedrag van 260 ver! mist. Tot dusver ontbreekt elk spoor van de daders. zaamheid helpt bevorderen en de fatale verdeeldheid en versnippering poogt tegen te gaan. Om aan dit streven van de openbare school kracht bij te zetten, wekte de spreker aan het slot van zijn betoog de inwoners van Schagerbrug en omgeving op, lid te worden van „Volksonderwijs". Hierna gaven de ter vergadering aanwe zigen zich zonder uitzondering op als lid. Vervolgens besloot men tot oprichting van de afd. „Schagerbrug en Omstreken" van Volksonderwijs. Het voorloopig bestuur werd samengesteld uit de heeren J. A. de Boer te Schagerbrug, B. Elzer te 't Zand, P. Vries te Schagerbrug, A. Boll te St. Maartensbrug en C. Nannis te Oudesluit. Tenslotte werd in een na afloop der ver gadering gehouden bestuursvergadering be noemd tot voorzitter de heer B. Elzer, tot secretaris de heer A. Boll en tot penning meester de heer P. Vries. JUMicaties De Bijzonder Vrijwillige Landstorm. Ten huize van den heer Mulder te Ursem vergaderde de heer Ottenbros, sec: van de Gewestelijke Landstormcommissie „Verband Alkmaar" met eenige leden der plaatselijke commissies van Ursem, Scher- merhorn, Goorne en Spierdijk. Het doel dezer bijeenkomst was een bespreking inzake den te houden propaganda-avond van den B.V.L. voor de afdeelingen der genoemde plaatsen. Burgemeester van den Heuvel van Ursem had de leiding der ver gadering. Een datum werd voor den propa ganda-avond vastgesteld in de tweede helft dezer maand. Dan zal o.a. gesproken wor den door burgemeester Middelhoff, voor zitter der Gewestelijke Landstormcommissie „Alkmaar", worden een paar korte films vertoond, wordt een propaganda-rede ge houden door pater Aug. de Hart O.F.M., gardiaan van het klooster te N. Niedorp en vertoont men de nieuwe hoofdfilm „20 jaar B.V.L." (geluidsfilm). Schitterende Nutsavond. Ver tooning van de film „Emile Zola". Maandagavond hield de Mij. tot Nut van 't Algemeen voor een flink bezette zaal haar tweede bijeenkomst in de kolfbaan van den heer Slikker. Te ruim 8 u. opende de wn. voorzitter, den heer W. Gutker, deze bijeenkomst met de aanwezigen welkom te heeten en in 't bijzonder de filmoperateur die namens het hoofdbestuur hier was ver tegenwoordigd. Allereerst werden een paar schitterende teekenfilms gegeven, w.o. „Doornroosje", een reclamefilm van Philips, beiden met een ongekende kleurenpracht. Vervolgens „Op de walvischvangst" ook een heel inte ressant nummer, daarna volgde het hoofd nummer „Uit het leven van Emile Zola". Men kent natuurlijk den inhoud van deze film, daar deze meerdere weken in Alkmaar gedraaid is. Met de meeste aandacht hebben de bezoekers dit meesterwerk gevolgd en vol lof keerden allen huiswaarts. De voorzitter dankte allen die tot dit welslagen hebben medegewerkt. IJsclub Koedijk. Maandagavond hield de afdeeling Koe dijk van den Noordhollandschen Schaatsen- VCiiiUDgUlg Utl X ZL.il vj^/X XJ iiCli W1 V loonbijslag-regeling. De heeren A. Glas ers°ond een door haar ter stijving der R.K. Volksbond. De Maandagavond in het Brunoge- bouw gehouden jaarvergadering van den R.K. Volksbond was druk bezocht. Voor zitter was de heer G. W. van Lieshout. Goedgekeurd werd het bestuursvoorstel om, evenals in Oudorp, aan de leden klein vee uit te reiken en de baten te doen die nen voor de instelling „Hulp in Nood". Uit het jaarverslag van den secretaris stippen wij aan, dat het ledental 93 is, dat de Kerstcollecte 95.53 heeft opgebracht en dat behalve de jaarlijksche Kerstgave nog 28 wollen dekens werden uitgereikt. De rekening van den penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 731.96, voordeelig saldo 8.34. De be grooting voor 1939 werd vastgesteld op een bedrag van 524.16. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger naar den bondsraads werden gekozen de heeren H. Pel en P. J. Dekker. De bestuursverkiezing had heel wat voe ten in de aarde. Tenslotte werd de heer H. Pel herkozen en gekozen de heeren N. Rood en G. de Jong. Bij de rondvraag vroeg een der leden of de Volksbond of het bestuur candidaten had gesteld voor de a.s. gemeenteraads verkiezing. De voorzitter antwoordde ont kennend. Het zou in strijd zijn met het reglement. Aan het einde der vergadering sprak kapelaan Tulp een opwekkend woord om de liefde en rechtvaardigheid, welke in de nieuwe gemeenschaps-gedachte tot uiting komen, in practijk te brengen. Jaarvergadering Onderling Begrafenisfonds. Het Onderling Begrafenisfonds verga derde Maandagavond in het lokaal van den heer P. Kramer. De voorzitter, de heer Jb. Kramer, her dacht het overleden bestuurslid, wijlen den heer A. Kist Az., die zeer veel voor de ver eeniging heeft gedaan. en Abr. de Geus werden als afgevaardigde gekozen naar de prov. vergadering en lan delijke vergadering. Luchtbescherming. Door den burgemeester dezer gemeente is als hoofd van den luchtbeschermingsdienst benoemd de heer D. Schuitemaker Jr. De heer P. F. Slot, die tot dusver deze functie bekleedde, had hiervoor bedankt. Naar men ons medededeelde wordt in het gemeentehuis een alarmsignaal (sirene) ge plaatst. Propaganda-avond N. V. V. Dinsdagavond werd in hotel Concor- dia alhier een goedbezochte propaganda- avond gehouden door het N. V. V., met me dewerking van het cabaret-gezelschap van Marie Hamel. Na een kort openingswoord door den heer J. van den Abeele, die o.m. mededeel de, dat de Langendijker Bestuurdersbond de 10 pet. bereikt heeft, verkreeg het ge zelschap-Hamel het woord, allereerst de leidster en conferencière, Marie Hamel, die haar taak op uitstekende wijze heeft ver richt. Zoowel als conferencière als bij haar voordrachten was zij uitstekend op dreef. Ellen-en Jane, hebben met ballet, acro batiek en dans veel succes geoogst, even als Gretha Schley op haar accordeon, welk instrument zij, op de piano begeleid door Henk Neef, geheel beheerscht. Prof. Ben Ali Libi, goochelaar, wist het publiek eenigen tijd op aangename wijze bezig te houden. Het was een uitstekend geslaagde avond. Het propagandistisch woord werd ge sproken door den heer De Rood. propagan dist van het N. V. V. Op beschaafde wijze heeft de spreker de noodzakelijkheid van de organisatie betoogd en aangedrongen op een zoo groot mogelijke deelname van de demonstratie, welke Tweeden Paaschdag te Den Haag wordt gehouden. Oprichting afd. Volksonderwijs. In „Het Wapen van de Zijpe" te Scha gerbrug werd Maandagavond een vergade ring gehouden om te komen tot oprichting van een afdeeling van de vereeniging „Volksonderwijs". De vergadering werd geleid door het hoofd der o.l. school te Schagerbrug, den kas, gehouden verloting in het lokaal van D. C. Butter. De prijzen, bestaande uit gebruiksvoor werpen, werden wat de 5 eerste betreft ge wonnen: 1ste prijs door A. Sloof te'Koedijk op no. 29 een stofzuiger. 2de prijs no. 337, C. Denneman, 3de prijs no. 144, Jb. Bloot- hoofd, 4de prijs D. Duin te Schoorl en 5de prijs wed. Egmond. Groslijst der R.K. Staatspartij. Zondag heeft in café de Vriendschap van den heer W. Th. Beentjes de stemming plaats gehad voor de groslijst der R.RJ Staatspartij welke de volgende resultaten heeft gehad: Bos 1 st., Clynck 2 st., Kamphuis 3 st., Keesom 4 st., Spaansen 120 st., v. Slinger land 22 st., Steevens 3 st., Valkering 133 st,, de Wildt 302 st. en Venneker 2 st Van oriwaarde 6 st. en blanco 1 st. Van de 1003 stemgerechtigden hebben er 654 hun stem uitgebracht. Door dezen uit slag is de heer P. de Wildt aan het hoofd der lijst gekomen. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebben den mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 1 tot en met Dinsdag 7 Maart de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen: oranje kleur. Vetbonnen: blauwe kleur. Rundvleeschbonnenwit met roode streep. De directeur voornoemd, Ed. v. d. HEUVEL. GEBAKKEN VISCH. Verkrijgbaar voor werkloozen, die in I steunregeling of werkverschaffing zijn op genomen. Bonnen: iederen Donderdag aan het loket Keetkolkschool van 10>411 en 44 uur. Visch: volgende week Vrijdag even eens aan den Keetkolkschool van 8,45— 9.30. Ten hoogste 3 pond per gezin. Men wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. De directeur van het gemeentelijk bureau voor Sociale Zaken te Alkmaar, Ed. v. d. HEUVEL. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens KOSTWINNERSCHAP betreffende de hieronder genoemde per soon, de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: DIRK KORVER, lichting 1939. Uitspraak voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken ver tegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer ge meente, afdeeling Militaire Zaken, dié voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 1 Maart 1939. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Jjujezondett Stukken WAAR BLIJFT DE TUNNEL? Mijnheer de redacteur, In uw courant van 27 Februari is opge nomen de agenda der raadszitting op Don derdag 2 Maart a.s. waaronder punt 16: aanleg van een verkeersweg Alkmaar Omval. Nu mag 'worden aangenomen dat dit een gevolg is van het kanaal behoorende tot de West-Friesche kanaalplannen, die 25 jaar geleden werden besproken en in dien tijd levensvatbaarheid zouden hebben gehad, doch nu als nutteloos kunnen worden be schouwd omdat het gewijzigde vervoer toen te water en nu langs den weg plaats heeft. Meer behoeft hierover niet te worden gezegd. Wel komt nu de gedachte of de nieuw aan te leggen weg AlkmaarOmval zoo urgent is en of er geen ander werk kan worden uitgevoerd dat van méér belang is voor Alkmaar en dan denk ik aan den tun nel onder den overweg naar Bergen. Er komt een vliegveld. Kazernes moeten worden gebouwd voor den luchtafweer en vele gezinnen daarvan zullen een woonge legenheid moeten zoeken. Ligt het dan niet op den weg van Alk maar om met den meesten spoed het die woningzoekenden zoo gemakkelijk mogelijk te maken en die hindernis het wachten voor de spoorovergangsboomen te on dervangen? Men moet er toch rekening mee houden dat die woningzoekenden zonder hindernis in Alkmaar kunnen wonen, want zij moeten steeds wachten voor gesloten hoornen, het zij voor het passeeren van den trein of bij het rangeeren. Zij verliezen tijd wat hen in het uitoefenen van hun werkkring kan be lemmeren en daarom Alkmaar niet als Hoe de schooljeugd verdeeld Is, Over het afgeloopen jaar bedroeg het I w°°nplaats doet kiezen. gemiddeld totaal aantal leerlingen op de diverse scholen in deze gemeente 342. Hiervan bezochten er 159 de r.k. meisjes- jesschool, 141 de r.k. jongensschool en 41 de openbare lagere school. Een nieuwe torenklok. De toren van de r.k. kerk te Rinnegom Ook geldt dit natuurlijk voor de andere gezinsleden en daarom zal 'n tunnel er veel toe bijdragen dat Alkmaar 'n groot voordeel zal hebben om zooveel mogelijk de aanko mende gezinnen tegemoet te komen. Het was dan ook voor Alkmaar een veel grooter belang geweest dat in plaats van het maken van een weg, een tunnel op de raadsagende had gestaan. De weg AlkmaarOmval kan wachten, heeft een nieuwe klok gekregen wpoonrio maar een tunnel geen dag en geen nacht, in totaal 153 K.G. wegena. TT _;!_u De levering geschiedde door de firma v. a. Kerkhof en Zn. te Aarle-Rixtel (NB) Op den buitenkant daarvan is een afbeel ding van Maria aangebracht Het inhangen van de klok in den toren geschiedde door den heer A. Kareis te Eg- mond aan den Hoef. Onze plaatsgenoot de heer J. Wagenaar Cz. is benoemd tot agent van politie te Apeldoorn. U, mijnheer de redacteur dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, S. KROM. Een krant, die werk'lijk wordt gelezen, Moet voor uw zaak afdoende wezen!

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10