ASPIRIN Zwitserland-avond. Zorg Aspirin in huis te hebben! BERGEN HEILOO KENNEMERLAND [i Stad w Omqeuwq. Alkmaar, Woensdag. DE VISSCHERSMOLEN IN DE EGMONDERMEER DOOR BRAND VERWOEST. Tijdens 't korte, doch hevige onweer, dat zich hedenmorgen boven Alkmaar en om geving ontlastte, sloeg om kwart voor 12 de bliksem in de ViSschersmolen van de Eg- mondermeer, met het gevolg, dat deze mooie molen, die sinds de drooglegging in de 17de eeuw dienst heeft gedaan, geheel afbrandde. De molen was juist stopgezet en de mole naar, de heer K. Hopman, was juist bezig de zeilen op te rollen, toen hij ontdekte, dat de bliksem op den molen insloeg, Hopman ging nog naar boven om zich er van te overtuigen, waar de bliksem was ingeslagen, doch boven in den molen stond het dermate vol rook, dat hij genood' zaakt was zich met spoed naar beneden te begeven en spoedig daarop stond de molen m lichte laaie. Gelukkig was de wind gun stig voor de op ongeveer 50 M. afstand ge legen met riet gedekte boerderij van den heer Schoen en de op 40 M. afstand gelegen molenaarswoning. Hoewel er aan het be houd van den molen niet kon worden ge- dacht, werd toch, met het oog op de moge lijkheid, dat de wind kon draaien en dan de boerderij gevaar zou loopen, de Alk maarsche brandweer om 5 minuten over 12 gewaarschuwd. Vijf minuten daarna rukte de brandweer met twee motorspuiten uit. Het is ongeloof lijk, hoe snel een groot aantal brandweer lieden de brandweerkazerne weet te be reiken. Om op het terrein van den brand te komen, leverde grootere moeilijkheden op, Bij de voormalige tol onder Egmond aan den Hoef, moest links een smal kronkelend land weggetje worden ingereden en toen 10 mi nuten over half één de brandweer ter plaatse verscheen, stortte juist het boven gedeelte met de wieken van den fel bran denden molen in. De brandweer, die enkele oogenblikken later het vuur met een straal van 1500 liter water per minuut kon aantasten,, pakte de zaak zoo tactisch aan, dat de nabij gelegen sluisdeur (een paar balken over de kolken brandden reeds) niet door het vuur kon worden aangetast. Door dezen brand is de oudste molen van de door Hendrik van Brederode in de 17e eeuw drooggelegde Egmondermeér verloren gegaan. Naar wij vernemen, ligt het niet in de be doeling van het polderbestuur den molen te herbouwen, omdat in den polder reeds op een andere plaats de mechanische bema ling ingang vond. Herhaaldelijk werd „de Visschersmolen" door het hemelvuur geraakt. In 1899 zelfs dermate, dat de tegels van den schoorsteen werden losgewerkt en naar buiten gesmeten. Nadien werd door den bliksem zelfs een roe doormidden gescheurd, doch in brand w de molen nimmer geweest. Thans is binnen een uur de mooie oude molen verdwenen en een stukje landschaps- schoon verloren gegaan. Verzekering dekt de schade. VER. TOT BEVORDERING VAN HET CHRISTELIJK SCHOOLONDERWIJS TE ALKMAAR. Elders in dit nummer vindt men een uit voerige opgave waaruit men kan zien welke de voorwaarden zijn en waar men zich kan aanmelden om zijn kinderen te doen in schrijven als leerlingen van de Wil- helminaschool, de Julianaschool en de Christelijke kleuterschool. De Wilhelmi- naschool is voor L.O., de Julianaschool voor L.O, (beiden met Franschen cursus). Voor de Julianaschool kan men zich ook voor U.L.O. aanmelden. PROPAGANDA VOOR DE 8 OCTOBER-VEREENIGING. Op 24 Maart geeft het Alkmaarsch kin derkoor, dirigent de heer Nico Snel, een folkloristische jeugd-operette, getiteld „Het Jonge Leven", De heer Snel heeft voor daze uitvoering 50 vrijbiljetten be schikbaar gesteld voor de eerstvolgende 50 nieuwe leden van de 8 October-vereeni- ging, die zich na 1 Maart zelf komen mel den bij den penningmeester, den heer H. Stikkel, Verdronkenoord 118. DE AFD. NOORDHOLLAND DER VRIJWILLIGE VERKEERSINSPECTIE WORDT OPGEHEVEN. Zooals bekend hebben de leden der „Vrijwillige Verkeersinspectie" tot dusver steeds gratis hun auto's beschikbaar gesteld voor het maken van contröle-ritten. Men maakte dan groote tochten door de pro vincie en overal waar verkeersfouten wer den geconstateerd, werden waarschuwingen gegeven. Bij grove fouten werd proces verbaal opgemaakt en men was daartoe in staat doordat de rijkspolitie aan deze con trole-tochten deelnam. Thans heeft de secretaris der afd. Noord- Holland, de heer C. Ch. Walraven te Alk maar, bericht ontvangen, dat, in verband met de uitbreiding der rijksverkeersinspec tie, voortaan geen personeel der rijkspolitie aan de contróletochten kan deelnemen. Waar daardoor de gelegenheid ontbreekt bij ernstige verkeersovertredingen daad werkelijk op te treden en de contróletochten veel van hun waarde verliezen, bestaat, naar wjj vernemen, het voornemen de afdeeling Noordholland op te heffen. Het is te verwachten, dat andere afdee- lingen in den lande tot hetzelfde besluit zullen komen, waardoor helaas aan een jarenlange vrijwillige medewerking ter be strijding van verkeersfouten in ons land een einde zal worden gemaakt. OPENBARE LEESZAAL. Uitlecnbureau te Bergen. De Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar telt, als cultureele instelling in ons geweest, in Bergen reeds een honderd leden. Het lidmaatschap bedraagt slechts 1.50 per jaar en daarvoor hebben de leden het recht eenmaal per week een boek uit de bibliotheek, die duizenden werken, ook op wetenschappelijk gebied, bevat, ter lezing te ontvangen. Bovendien kan men in de leeszaal aan de Langestraat te Alkmaar kennis nemen van de belangrijk ste tijdschriften en dagbladen, terwijl voor studie deze instelling aan de bezoekers ook belangrijke diensten bewijst. Het bestuur van de Openbare Leeszaal en Boekerij meent, dat in Bergen met zijn cultureel leven het ledental be langrijk grooter kan zijn. Gedachtig aan het spreekwoord: „De de en de plaats aangaf waar die het ge schiktst kunnen worden geplant. Spr. maakte duidelijk dat de tegenwoor dige wijze van tuinaanleg de liefde en be langstelling voor bloem en plant verhoogt. De causerie, die eigenlijk slechts ten deele heeft kunnen voldoen, omdat er te weinig over het aangekondigde onderwerp werd gesproken ('t ging in hoofdzaak slechts over de groote tuinen), werd gevolgd door een serie lantaarnplaatjes, waarbij spr. weder gelegenheid vond om uitvoerig uit te wei den over tuinaanleg en de daartoe te ge bruiken beplanting. Na afloop werden den heer Rens nog en kele vragen gesteld, waarna de voorzitter hem dank bracht. Zwitserland! Een mooi land, een vriende lijk, wellevend volk, dat de traditie van de vrijheid sinds eeuwen kent en waardeert. Een volk, dat vele zinvolle gebruiken heeft weten te handhaven en tal van prachtige voorbeelden van kunstzin uit het verleden en heden kent. Een volk en een land, waarvan wij gister' avond iets meer hebben leeren kennen x,. i. i- x ial is het nog veel te weinig. Juist het feit, cost gaet voor do baet hoeft het bestuur bezoeker na dezen N.R.V.-avond over voor de leden in Bergen Dinsdagsmiddags Zwitserland, beter en dieper beseft moet in het mooie kunstzaaltje van de lunch- hebben hoe ontzaglijk jammer het is niet room van den heer de Vries, ingang Kerk- meer van dit mooie land met zijn sympathiek straat, een gelegenheid geopend waar zij de boeken, die zij willen lezen kunnen krijgen, de gelezen boeken kunnen in leveren en inzage kunnen nemen van verschillende tijdschriften. Gegadigden kunnen reeds dadelijk een keuze doen uit volk af te weten, bewijst, dat de Zwitser land-avond volkomen aan zijn doel beant woordde. De factoren voor het welslagen waren dan ook alle aanwezig: Een spreker, die kan spreken, die weet te boeien en te amusee een 150-tal aanwezige romans, terwijl een ren; een origineele „Jodler" met een Zwit- gewenscht werk, dat niet aanwezig is, kan serschen collega op de harmonica; en een worden opgegeven. fihn, die ons de schoonheid van het Zwitser- Wij hebben gistermiddag de uitreiking Sche landschap en de verrassende afwisse- van de boeken bijgewoond en gezien Hng in de Zwitsersche natuur op voortref- dat deze nieuwe regeling door de leden felijke wijze toonde, zeer op prijs wordt gesteld. Een dame, We hebben Zwitserland gezien zoo goed die reeds jaren lid was, verzekerde als dat in een zaal van een stad in Hollands ons, dat zij, toen ze voor het boekenhalen Noorderkwartier maar mogelijk is naar Alkmaar moest, in maanden er niet De „theorie" van gisteravond zal welhaast toe kwam om een boek te halen. Nu daar- bij ieder den wensch geboren hebben doen toe in Bergen de gelegenheid werd gegeven worden zelf Zwitserland te beléven. was zij van plan dit wekelijks te doen. Met den heer Panman, algemeen direc De leidster, mej. Vaags, die gaarne teur van de N.R.V., reisden we in gedach- voorlichting geeft, vertelde, dat de gele- ten de Zwitsersche bergen tegemoet. Met genheid, die in de eerste week van Fe- zijn karakteristieke bizonderheden en amu bruari werd geopend, ten zeerste blijkt te voldoen en wel zoo dat verschillende nieu we leden konden worden ingeschreven Waar de Openbare Leeszaal en Boekerij geregeld wordt uitgebreid met de nieuwste werken, mag verwacht worden dat meer sante opmerkingen en raadgevingen hadden we ons al gauw ingeleefd in de sfeer en we deden dan ook vol verwachting onze in tocht in Bazel om al spoedig te leeren dat feitelijk het allermooiste van deze stad is.... „der Schnellzug nach Zürich"! Ver deren in Bergen als lid van deze hoogst der dus, naai- een van de honderden toeris tenplaatsen, die Zwitserland rijk is. En dan: de verkenningstochten in de omgeving en de reizen naar al het moois, dat dit land biedt. Het toerisme blijkt spoedig een van de belangrijke bronnen van inkomsten voor het Zwitsersche volk. Veel buitenlanders beteekent: een goed jaar. Maar er is meer. Landbouw en veeteelt, schoenen- en hor logefabrieken zijn eveneens van belang. Wie kent geen Emmenthaler kaas, Tobler- chocolade en Bally-schoenen? Vijftien mil- lioen Zwitsersche franken aan horloges voert het land uit. Enorm veel voor een klein volk. Vier talen worden er gesproken in dit land: (Zwitsersch-)Duitsch, Fransch, Ita- liaansch en Raeto-Romaansch. Lastig in derdaad, maar Zwitserland kent geen ,min- derheden"-problemen. Het volk vormt een eenheid nadat eens de oerkantons aan de Vierwaldstattersee het begin vormden van den Zwitsérschen bondsstaat. Tal van belangwekkende dingen heeft de heer Panman nog verteld. Over hotels en verkeersmiddelen, bloe men en planten; over de aparte voordee- len, die de diverse jaargetijden den toerist bieden en over nog vele andere onderwer pen, die elke(n) N. R. V.-er met Zwitser land-plannen zeer zeker een duidelijk beeld gegeven hebben van alles, wat hem of haar te wachten staat in de vacantie. Behalve het boeiend relaas van den al gemeen directeur der N. R. V. waren daar de jodelprestaties van Otto Neuhaus, met harmonica-begeleiding van zijn collega Adolf Berger, die veel succes oogstten met hun liedjes in hun Bernsch Schweizer deutsch. Aan het slot van den avond werden een paar films vertoond met fraaie opnamen van de diverse wintersporten, de Vierwald stattersee, etc. De voorzitter der afdeeling Alkmaar van de N. R. V., de heer A. Sietsma heeft voorts de heeren Panman, Neuhaus en Berger dank gezegd. Dat hij daarbij sprak namens alle aanwezigen behoeft nauwe lijks betoog. Het Gulden Vlies was tot de laatste plaats bezet. nuttige instelling zullen toetreden. Voor drie cent per week kan men daardoor iedere week een boek lezen. UITSLAG VERLOTING. De afd. Alkmaar van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen heeft een verloting gehouden. De le prijs een rijwiel, is geval len op no. 671, de tweede prijs, een coupon stof voor een heerencostuum op no. 1553 en de derde prijs, eveneens een coupon stof voor een heerencostuum op no. 2766. UITSLAG PRIJSVRAAG N.V. S. KROM. De fout in de étalage was: „Alkmaar's Ontzet 1572", dit moet zijn: „Alkmaar Ont zet 1573". De le prijs, een waardebon van 10, te bésteden bij de fa. S. Krom N. V., viel ten deel aan mej. Tini Hoekmeyer, Comanstr. alhier. 2e prijs, een waardebon van 7.50 te be steden bij de fa. B. W. G. Lienesch, Lange straat 43, H. Schuurman, K. van 't Veer- straat 49, alhier. 3e prijs, een waardebon van 5, te beste den bij de fa. B. J. Koster, Langestraat 22, mej. T. Hartog, Prins Bernhardlaan 3, alh. De troostprijzen vielen ten deel aan: Ria Schaap, Toussaintstraat 18, J. W. de Haas, van Houtenkade 33, C. van Diepen, Dorpsstraat 57, Bergen, mej. C. J. v. d. Lee, Emmastraat 9, J. Bakkum, Landstraat 69, de heer Seger de Haan, Verdronken oord 89, mej. Agatha Duits, Overdiestraat 20, mej. M. Klaver, Houtmanstraat 24, de heer P. Sentveld, Nieuwpoortslaan 51, de heer H. Pijnenburg, St. Josephstraat 3. De prijzen zullen den winnaars toegezon den worden. KLACHTEN OVER WEGDEK EN PLANTSOENEN. Aan den raad der gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden: geven met verschuldigden eerbied te kennen, onder geteekenden, allen bewoners van de Wog numschebuurt, ten deze domicilie kiezende ten huize van D. Langenberg, Wognum schebuurt no. 5: le. dat de toestand waarin het wegdek en de berm of plantsoenen aan dezen weg gelegen zich bevinden reeds lang van dien aard is, dat verbetering zeer noodzakelijk is. 2e. dat door eerste ondergeteekende hierover schriftelijk een klacht werd ingediend bij B. en W. ook namens de andere bewoners, waarop bericht van B. en W. werd ontvangen, waarin verbetering werd toegezegd. 3e. dat de toestand van het plantsoen van dien aard is, dat vooral bij regenval genoemde weg vrijwel onbegaanbaar is, daar het teveel aan modder van de onnoodig hoogen berm over den weg spoelt, terwijl verder in den berm kuilen zijn van ca. 1% meter waarin meerdere malen van vrachtauto's modder wordt gedeponeerd, omstan digheden waardoor deze buurt verre van mooi te noemen is. 4e. dat vreemdelingen die den Bergerweg passeeren een vrij zicht op deze door genoemden toestand minder fraaie buurt hebben en daardoor wellicht een verkeerden indruk van Alkmaar zouden krijgen, reden waarom ondergeteekenden Uwe raad met den meesten aandrang be leefd verzoeken zoodanige maatrege len te willen nemen, welke er binnen den kortst mogelijken tijd toe kun nen leiden, dat de noodige verbete ringen worden aangebracht en het plantsoen wordt verfraaid, zooals in dertijd ook door B. en W. is toege zegd. Het adres is geteekend door den heer D. LANGENBERG. MODERNE TUINAANLEG. Causerie van den tuinarchitect Rens uit de Bilt. Voor de Alkmaarsche afdeeling van de Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw en plant kunde sprak gisteravond de heer Rens, tuinarchitect te de Bilt. De voorzitter, de heer ir. J. G. H a- zeloop, oud-rijkstuinbouwconsulent, leid de den spreker met een enkel woord bij de weinig talrijke aanwezigen in, waarbij hij erop wees, dat op het gebied van tuinaan leg in Alkmaar een achterstand is in te halen, zoodat hij het betreurde, dat er eigenlijk geen tuinbezitters in de zaal waren. De heer Rens, die ook in Alkmaar en omgeving meerdere tuinen aanlegde en ove rigens op tal van reizen ook in het buiten land zijn inzichten verruimde, ving zijn causerie aan met beschouwingen over tuin aanleg van een twintigtal jaren geleden: NIEUWE VERKEERSWEG ALKMAAR- OMVAL; VERBINDINGSWEG MET DEN SCHERMERWEG. In bijlage nr. 22 schrijven B. en W.: Het is ons gebleken, dat sedert het tijdstip, waarop de kostenberekening voor den aanleg van den nieuwen verkeersweg Alkmaar Omval werd gemaakt, de prijzen van straat klinkers zijn gestegen en wel in die mate, dat de kosten van een klinkerbestrating in trasbalk ongeveer even hoog zullen zijn als eenige perken en een onwezenlijk slinger- die van een asfaltwegdek, hetgeen betee- pad, om daarna aan de hand van een krijt teekening op een zwart bord duidelijk te maken hoeveel mooier een tuin wordt, in dien men hem aanlegt volgens de heden- daagsch inzichten: een border van min stens een meter breedte; een zitje van liefst r.atuurkleurig hout of anders zoo mogelijk kent, dat het asfaltwegdek in verband met den langeren gebruiksduur en de geringer onderhoudskosten goedkooper is dan een klinkerverharding als bovenbedoeld. Vol gens het door den directeur der gemeente werken overgelegde rapport is het mogelijk voor het geraamde bedrag van 69200 een groen of blauw; 'n pad van flagstonetegels deklaag van asfaltbeton op een gewalste fun- (kan ook van gekleurde cementtegels); een pad met staptegels; een randbeplanting langs de paden. Indien men rozen wil, zette men ze van eenzelfde soort in een perk; met het plaatsen van heesters en conife ren houde men rekening met de zon, waar bij de lagere beplanting op den voorgrond komt; dit laatste geldt ook voor de be planting van de border en men vergete daarbij niet de rotsplantjes. Ziehier een greep uit het vele, wat de heer Rens heeft verteld, waarbij hij een zeer groot aantal planten en bloemen noem- deering op dezen weg aan te brengen. Op sommige plaatsen echter, .zooals de oprit tot de brug over het kanaal HuigendijkOmval, zal een klinkerdek moeten worden gemaakt. Uit een oogpunt van verkeersveiligheid komt het ons gewenscht voor de weghelften van elkaar te scheiden door een witten band. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor, met wijziging in zoover van het voorstel bijlage nr. 22, genoemden weg aan te leggen als een asfaltbetonweg, met een klinkerdek bij de brug en een witten band tusschen de weghelften. ALKMAARSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Aan het jaarverslag van den heer A. H Moolhuijzen van deze vereeniging ontlee- nen wij het volgende: 1938 was financieel een zeer moeilijk jaar en wij hebben zeer diep in onze reserve moeten graven om het tekort, van niet minder dan 955.85, te kunnen dekken, al- konden wij van een bijzonderen bijslag door de Provincie gebruik maken. Telkenjare vallen contribuanten af door verhuizen en bedanken. Aan contribuanten die hebben bedankt, is een briefje geschre ven waarin de financieele nood van de ver eeniging is uiteengezet en vriendelijk ver. zocht op het besluit terug te komen. Deze brieven hadden niet steeds de verwachte resultaten. Dit jaar is met veel energie gewerkt aan het aanwerven van nieuwe contribuanten. Voor 1938 bedroeg dit 54 (1937 f 46.25), terwijl het aantal in het laatste kwartaal aangeworven nieuwe contribuanten plm. 100 is (bedrag 75, wat echter pas in 1939 kan worden geïncasseerd.) De Emmabloemcollecte bracht 697 op Het rijk verminderde zijn subsidie in 1938 opnieuw en gaf in '38 900. De subsidie der Provincie was 5 hooger. De bijdrage van de N.H. vereeniging was in 1938 485. Na veel correspondentie gelukte het ons de bijdragen van derden met f 239.54 op te voeren tot een totaal in 1938 van 2665.40. Gelukte het ons de laatste jaren de op brengst uit de loterij steeds te doen opklim men, in 1938 bleven wij bij 1937 180.90 ten achter. Een van de oorzaken (wel de grootste) hiervan is, dat wij dit jaar bij den verkoop den steun van zuster de Groot moesten ont beren. Het heeft veel moeite gekost om toch het totaalbedrag der ontvangsten niet zeer be duidend lager te doen zijn dan in 1937. In 1937 was het f 14.896.63; in 1938 14.567.62; dus minder 329.01. Huurbijslag 1938: 400; sanatoriumver- pleging 1938: 6848.36 .en diverse uitgaven 1938: 27.10. Dit jaar nam afscheid van ons zuster de Groot, de huisbezoekster. Volgens de nieu we subsidieregelen van het rijk, is het nu niet meer mogelijk een eigen huisbezoek ster in vollen dienst te hebben, daar het gebied waarover onze vereeniging zich uit wezen op het huisbezoek door de bevoegde wijkverpleegsters in Alkmaar. Voorloopig werd een overeenstemming bereikt, zoodat vanaf 1 Mei j.1. deze veree- nigingen het huisbezoek verzorgen. Zuster de Groot kreeg met 1 Mei eervol ontslag. Aan haar werd nog eens hartelijk dank gezegd voor de groote toewijding waarmede zij zoo vele jaren de belangen van de ver eeniging heeft behartigd. Het totaal-aantal bezoeken, afgelegd door zuster de Groot (tot 1 Mei) en de wijkzus ters der verplegingsvereenigingen, was 1177. Op 31 Dec. 1938 waren er nog 71 ge zinnen. Voor sputum prophylaxe werden 255 be zoeken gebracht. In 2 gevallen werd door onze bemidde ling woningverbetering verkregen. Ook dit jaar verstrekte de vereenigin^ weer versterkende middelen ter voorko ming van sanatoriumverpleging; gaf klee ding, vervoerkosten. In de lighallen werden in 1938 31 patiën ten verpleegd. De gemiddelde verpleegprijs per dag is 1.45.3 (vorig jaar 1.50J4). Van de ontslagenen gingen 2 naar sana torium; voor 2 was verpleging in een zie kenhuis noodzakleijk; 1 op eigen verzoek en 2 wegens ziekte. Voor 2 was overplaat sing, terwijl de anderen genezen ontslagen HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPf 5 tenten waren geregeld in gebruik, I werd tijdelijk in bruikleen gekregen van de afd. Heiloo. De Emmabloemcollecte bracht dit jaar 441.82 op. Aan allen wordt dank gezegd voor de prettige medewerking, die men ook dit jaar van alle zijden mocht ondervinden. In het bijzonder wordt zuster Warnaar genoemd voor haar uitstekende leiding in de lighal len; de dames-leden voor haar organisatie van de Emmabloemcollecte en de heer Raat voor zijn uitstekend gevoerde administra tie. Volgens de rekeningen bedragen da uitgaven 15.523.47 en de inkomsten 14.567.62, zoodat er een nadeelig saldo is van 955.85. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandoverzicht 1939. In den loop der maand Februari werd op de spaarbankboekjes ingelegd 182.010,98 en terugbetaald 165.890,01. Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt thans 4.219.510,79. Het aantal in den loop van Februari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 87. Ingetrok ken werden 73 boekjes. Het aantal in om loop zijnde boekjes bedraagt thans 13594. Van dit aantal behooren 8852 aan perso nen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 2693 aan personen elders woonachtig en 2049 aan schoolspaarders. Onder de in Februari uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 3 boekjes voor jong geborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging in den loop der maand Februari van 364 spaarbusjes leverde een bedrag van 4945,66 aan kleine besparingen op. Jkouwciaal Tlieiws :tfe werden. Er werden 17 (14) patiënten uitgezonden naar sanatoi ia. Het aantal verpleegdagcn bedroeg 2830 (2703). De gemiddelde kuur- duur bedroeg ruim 166 dagen (193). 51 verplegingsartikelen werden in bruik leen gegeven, gedeeltelijk door onze ver eeniging, gedeeltelijk door het Witte Kruis. Benoeming oudercommissie. Voor de openbare Ulo-school alhier is een nieuwe oudercommissie benoemd, die aldus is samengesteld de heer C. Sibbelé voorzitter, mevr. A. Heep, en de heeren J. Stammes en A. Volkers, secretaris. Woningbouw. In 1938 bedroeg het aantal bouwaan- vragen voor nieuwbouw 58, voor verbou wing enz. 27. In 1937 bedroegen deze aan tallen resp. 62 en 40; in 1936 83 en 56; in 1935 90 en 33 en in 1934 89 en 37. Een klacht bij de politie. De banketbakker V. M. O., die eenigen tijd geleden een automaat heeft aange schaft om zijn lekkernijen te kunnen ver- koopen, ondervond een hinderlijke belang stelling van opgeschoten slungels, die regel matig voor zijn winkel flaneeren en aller hande kattekwaad uithalen. Nu heeft men een ruit ingedrukt en daarna heeft O. een klacht ingediend. Er is wat nieuws op de markt ver schenen: n.1. de eerstelingen van eigen bo dem, zij het dan kasproducten, en deze aanvulling bij de geïmporteerde groente is welkom. Maar dat is dan ook het eenige» nieuwe; een beetje spinazie en de rabarber, die al eenigen tijd in beperkte kwantums werd aangevoerd. Van de oude groenten is een beperkte aanvoer en alles is peperduur. Witlof, wel ke het vorig jaar enkele centen per kilo gram opbracht, gaat nu voor hoogen prijs van de hand, n.1. 14 tot 30 per 100 K.G. De bescheiden aanvoer van boerekool werd voor fancy-prijzen van 16 tot 28 per 100 K.G. verkocht. Breekpeen en waschpeen, in veel gevallen matige kwaliteit, gold resp. f 2.50 tot 5.20 en 3.50 tot f 9.50 per 100 K.G. Prei was duur, n.1. 12 tot 17.50 per 100 K.G. Roode en gele kool waarvan de afgeloopen week een zeer bescheiden aan voer maakte een prijs van 3.50 tot f 7 en 2.50 tot 6.30 per 100 K.G. Uien, rapen en bieten brachten een vas ten prijs op en de prijzen blijven regelmatig op hetzelfde prijspeil. Spruiten, waarvan de kwaliteit met den dag terug gaat, waren niettemin duur en werden voor prijzen van 2038 per 100 K.G. verhandeld. Soepknollen brachten een prijs op als nooit te voren, nl. 9f 17 voor le s. en 3.506 voor 2e s. Rabarber was de eenige bosgroente en gold 1827 cent per bos. Er was nog een kleine aanvoer van vruch ten en niet eens le kw., nl. Present van Engeland. De prijzen waren 1826.50 en voor keukenperen 16—26.50 per 100 K.G. De overige aanvoer, van geen beteekenis, laten we onbesproken. ONS DRUKWERK ziet er AI TIJD goed uit! DRUKKERl., COSTER.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2