PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. Waar het recht zijn loop heeft Motie-Stokvis inzake vlootkosten- verdeeling verworpen. PARLEMENT De regeering gelooft niet aan Japansche agressie. De benzinebelasting. Alkmaarsche Politierechter Woensdags en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). XVVhKDtBLAD. 3. (Van onzen parlementairen medewerker) De Tweede Kamer is gistermiddag met de behandeling van de Indische begrooting gereedgekomen. De afdeelingen „Oorlog" en „Marine" werden z.h.s. aangenomen, slechts met de aanteekening dat de communisten tegen waren, nadat de motie-Stokvis (aan merkelijk gewijzigd) was verworpen. Daar over dadelijk meer. Van te voren werd goedgunstig beslist over de interpellatie-aanvrage van den heer Wijnkoop (comm.) betreffende hulpverlee ning aan Spaansche vluchtelingen en toela ting van Spaansche kinderen in ons land in het bijzonder. De Kamer verzette zich niet tegen des voorzitters voorstel, deze aanvrage toe te staan en om de interpellatie aan de agenda toe te voegen. In het laatst van dezen middag zal de behandeling vermoede lijk zijn geëindigd. Met de interpellatie-aanvrage, welke de heer Rost van Tonningen (n.s.b.) daarop liet volgen, zal het minder gemakkelijk ver- loopen. Er zou een wonder moeten gebeu ren, indien de Kamer toestond te interpel leren over de wenschelijkheid zekere straf- volgingen in Oss weer op te vatten,, hetgeen de nat.socialistische afgevaardigde aan den minister van justitie wil vragen, terwijl de heele Oss-sche affaire nog bij de Kamer be rust en er eerst na het Paaschrecès 'n open bare behandeling van kan worden tegemoet- gezien. Maar dat is na de verkiezingen voor de Porv. Staten en de heer Rost van Tonningen liet wel duidelijk doorschemeren, dat hij prijs stelde op behandeling van „de zaak-Oss" vóór dat we ter stembus tijgen. Vanmiddag, in den aanvang der vergade ring, is over deze aanvrage beslist; het zou ons verwonderen als het zonder eenig ru moer van den kant der n.s.b.-fractie is ge beurd! In een ommezien van tijd hamerde de voorzitter vervolgens een reeks contingen- teeringen en dergelijk klein goed af, waarna de Kamer de behandeling van de afdeelin gen „Oorlog" en „Marine" der Indische be grooting voortzette. Mr. Joekes (v.d.) keer de zich tegen den aandrang van sommige leden, maar bijzonderlijk der Eerste Kamer, naar den bouw van slapschepen en van meer kruisers. Hij wees op de groote krachtsin spanning, welke we ons op het oogenblik getroosten en op de grenzen van onze finan- cieele spankracht, zich beroepend op den minister van defensie, die versnelde uitvoe ring van het vlootplan-Deckers op het oogen blik het meest gewenscht acht. Het is toch waarlijk geen kleinigheid en mr. Joekes had er aan kunnen toevoegen: iets onge kends voor Nederland dat er op het oogen blik 48 schepen, groot en klein materieel, op stapel of binnenkort in aanbouw zullen zijn! De leider der v.d.-fractie gaf den minister te verstaan, dat hij ernstig rekening zou houden met de stemming van den Volksraad ten aanzien van de vlootkostenverdeeling en hij gaf den heer Stokvis in overweging, zijn motie in dien zin te wijzigen, dat er geen bepaalde strekking aan het in te stellen on derzoek naar een nadere verdeeling van de militaire uitgaven tusschen Nederland en Indië werd gegeven. Een belangrijk bezwaar van hem was, dat telken jare opnieuw een verdeeling van de vlootkosten zou worden Het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs. - Naar wij vernemen, zal het wetsontwerp, waarbij een nieuwe rege ling inzake het voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs wordt voorgesteld, en waarbij voor middelbare scholen met een bijzonder leerplan en bijzondere leermethode het eigen eindexamen mogelijk wordt ge maakt, binnenkort bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden ingediend. Doodelijke val. - Gisteravond is te Rot terdam een onbekende jongeman, 19 tot 20 jaar oud, toen hij het kruispunt Maashaven Putschelaan wilde oversteken, op de daar liggende tramrails uitgegleden en gevallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij een schedelbasisfractuur opliep. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan den Cool- singel is hij overleden. Bovenwoning te Sneek afgebrand. - Gis teren is aan de Koopmansgracht te Sneek een bovenwoning, bewoond door de familie C. Brandsma en toebehoorend aan den heer R- de Jager, uitgebrand. De brand is ver moedelijk ontstaan door het omvallen van een brandend petroleumstel op een oogen blik, dat niemand thuis was. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, kon deze niet verhinderen, dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. Ook de inboedel ging verloren. Het benedenperceel kreeg veel wa terschade. Alles was verzekerd. Grieksch stoomschip in de Spaansche wateren vergaan. - Naar ontvangen berich ten van de „Board for non-intervention te Londen, zou het Grieksche s.s. Loulis in de Spaansche wateren vergaan zijn. De zich aan boord bevindende Nederlandsche „observing officer", van Echten, bleef ongedeerd. F. J. de Hoog - F. J. de Hoog, voor zitter van het Indo-Europeesch Verbond is gisteren in den leeftijd van zeven-en-vyftig jaar overleden. Hij was een der markantste figuren in Nederlandsch-Indië. Kind verdronken. - Gistermiddag is het driejarige dochtertje van den arbeidei Dekker te Borgercompagnie, in een on e- waakt oogenblik bij de ouderlijke woning te water aeraakt en verdronken. vastgesteld, zoodat elke stabiliteit komt te ontbreken. De heer Wijnkoop (c.p.) ging nog verder en zou liefst alle militaire uitgaven ter ver- ediging van Ned. Indië ten laste van Ne derland brengen, zoolang Indië nog niet zelfstandig was. Zijn betoog bewoog zich overigens in de sedert kort door de com munisten ingeslagen richting: een Indisch volksleger, dat uitstekend toegerust den strijd tegen het fascisme kan aanbinden. De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) meende, dat we toch nog wel wat meer voor de vloot zouden kunnen doen, omdat Neder land nog voldoende leeningscapaciteit bezit; alleen achtte hij slagschepenbouw niet aan bevelenswaardig, omdat we daaraan eerst over verscheidene jaren iets zouden hebben. Tenslotte, als het voor een staat om leven of dood gaat, mag er een financieele débacle aan worden gewaagd. Aldus betoogde deze afgevaardigde, die met instemming de woor den van dr. Wiardi Beekman (s.d.) in de Eerste Kamer bij de defensiebegrooting had gehoord: „Liever dood dan slaaf"! Dergelijke kloeke woorden, ook door de regeering ge sproken, waardeerde hij ten zeerste, maar nu moeten er ook kloeke daden op volgen. Aan de motie-Stokvis had hij geen behoefte. Mr. Rost v. Tonningen (n.s.b.), die na hem kwam, eigenlijk ook niet veel, maar omdat ze uitging van de economische eenheid van Nederland en Indië zou hij gelijk hij vóór de stemming te kennen gaf zijn stem er aan geven. Dit klopte niet erg op zijn be toog, dat snelle en krachtige versterking van de vloot (met slagschepen) noodzakelijk was en dat men geen tijd met twisten over een kostenverdeeling moest laten verloren gaan. Aan minister Colijn en minister van Dijk verweet hij wederom, dat zij de verwaar- loozing van zee- en landmacht onder vorige kabinetten hadden gedoogd en aan de ver zwakking zelfs hadden medegewerkt. Klach ten, die niet nieuw meer waren. Antwoord van minister Weiter. Minister Weiter constateerde, dat hij moei lijk nog iets nieuws over de Indische defen sie-aangelegenheden zou kunnen zeggen na de uitvoerige rede van minister van Dijk de vorige week in de Tweede Kamer. Dat heefi de bewindsman van Koloniën dan ook niet gedaan. Verschillende opmerkingen waren hetzij herhalingen, hetzij verduidelijkingen van wat dr. van Dijk ten aanzien van be paalde onderdeelen had opgemerkt. Wij be hoeven dus hierop ook niet verder in te gaan. Minister Weiter was het met verschillende leden eens, dat men met het zaaien van een angststemming niets bereikt. Wij wapenen ons, omdat wij voorbereid moeten zijn op allerlei eventualiteiten. De regeering kon niet nalaten mede te deelen, dat zij de vrees voor agressie van een bepaalde mogendheid, met wie wij een eeuwenlange vriendschap onderhou den, niet deelt. Dat sloeg op de opmerkingen van die leden, die met name Japan hadden genoemd als het land, waarvan wij in het Verre Oosten het meest te vreezen zouden hebben. De minister sprak vervolgens over de ver sterking van het leger, dat modern wordt toegerust en gereorganiseerd en dat een fac tor van beteekenis zal zijn zelfs tegen een overmachtigen aanvaller; over de verster king van de luchtmacht, waarvoor de aan schaffing van jachtkruisers in overweging is. Zware batterijen op alle basis in Indië zouden millioenen verslinden en dan is het nog de vraag of ze voldoende bescherming bieden. De vloot wordt zóó uitgebreid op de grondslagen van het plan-Deckers, dat de vader van dit plan moeite zou hebben zijn geesteskind te herkennen! Met den heer Duymaer van Twist was de minister 't eens, dat verderstrekkende plannen (gedoeld werd op het onderzoek naar slagschepen, dat mi nister van Dijk de vorige week in de Eerste Kamer toezegde) gereed moeten zijn als de internationale toestand verdere maatregelen mocht noodig maken. Van de aanschaffing van tusschen de 60 en 70 millioen per stuk kostende slagschepen was de minister overigens geen voorstander, vooral ook omdat we dadelijk met de voor ziening in een bemanning daarvoor in den knoop zouden raken; immers één slagschip vereischt een bemanning van 1300 a 1500 man! Minister Weiter legde bij zijn bestrijding van de motie-Stokvis er den nadruk op, dat de nieuwe kostenverdeeling van de vloot nog niet eens een jaar werkt en dat men aan dat plan van de regeering toch eerst eens een kans moest geven; de nieuwe verdeeling heeft weinig verandering gebracht in de totale verdeeling van de defensiekosten; de minister ontried derhalve ernstig de aan neming van de motie. Nadat de voorsteller haar in den door mr. Joekes aanbevolen zin had gewijzigd, werd de motie met 48 tegen 31 stemmen verwor pen; vóór stemden de s.d., de v.d., de n.s.b., de comm. en de heer Posthuma (c.d.u.) Initiatief-voorstel-d'Ansembourg. Daarna werd begonnen met de behande ling van het initiatief-voorstel van den heer de Marchant et d'Ansembourg c.s. tot ver mindering en vereenvoudiging van de be lasting op het motorrijtuig- en rijwielver- keer. De strekking van dit voorstel komt in het kort hierop neer. Vrijwel alle belastingen op het motorrijtuig- en rijwielverkeer wor den afgeschaft en vervangen door een ben zinebelasting van maximaal 8,75 per 100 k.g. Tijdelijk wordt gehandhaafd zulks in verband met het regeeringswetje ten deze, Meisjes die kochten en niet betaalden. Een dienstbode uit den Helder, Maria de L., verscheen Maandagmiddag als eerste voor den Alkmaarschen politierechter, om dat zij ten nadeele van den heer Grüne- wald te den Helder verschillende kruide niersartikelen had gestolen. Het meisje bekende en de heer Wiggers rapporteerde als ambtenaar der reclassee- ring over haar heel gunstig. Ze werd daarop, conform den eisch, ver oordeeld tot 5 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Een collega van haar, Gerritje L., werd van eenzelfde feit beschuldigd. Juffrouw Gerritje bekende echter niet en beweerde de artikelen wel te hebben meegenomen doch vergeten te hebben, ze te betalen. Ze had als verdediger mr. van Leeuwen mee genomen. De officier zag er geen gat in en vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs en het vonnis was dienovereenkomstig. Een man afgetroggeld. Een te Alkmaar wonende juffrouw W. leeft van haar man van tafel en bed ge scheiden en was, volgens de dagvaarding, op zekeren dag in Januari op de Laat haar man tegen gekomen, terwijl hij in het ge zelschap was van een andere juffrouw, de wed. K., bij wie hij in de kost was. Op allesbehalve zachtzinnige manier zou juffrouw W. haar man verwijten hebben gedaan en de weduwe verweten hebben, dat ze haar heur man had afgetroggeld. Een allesbehalve verkwikkelijke geschie denis dus, maar waarbij de sympathie toch onwillekeurig naar de voorloopig geschei den juffrouw uitging. Deze ontkende te hebben beleedigd, ze was zelfs het tweetal uit den weg gegaan. dat nog niet in werking is getreden een bijzondere belasting voor die motorrijtui gen welke met ruwe olie of een andere brandstof dan benzine worden gedreven, terwijl eveneens een bandenbelasting van motorrijtuigen, voorzien van andere dan luchtbanden, zou moeten worden geheven. Alle sprekers hebben gisteren dit wetsont werp bestreden; zij konden het niet als ern stig accepteeren en de heer Bongaerts (r.k.), die althans de veel tijd kostende voorberei ding van de memorie van toelichting met allerlei citaten uit de „Handelingen" bij ver- keersaangelegenheden, en een heele geschie denis van de ontwikkeling van het verkeer, waardeerde, kon er weinig meer prijzends aan toevoegen. Het voorstel brengt een ver schuiving van den belastingdruk van het bedrijfsverkeer naar het z.g. luxeverkeer. Het wil den belastingdruk met 39 millioen verlichten, maar verzuimt de dekking daar voor den minister van financiën aan te bieden. Dit was trouwens het algemeene bezwaar. Of men nu den heer Wagenaar (a.r.), Ebels (v.d.), v. d. Tetmpel (s.d.) of Wijnkoop (c.p.) hoorde, allen legden den vinger bij deze omis sie. Dat de voorstellers in de memorie van antwoord mededeelden, dat zij voornemens zijn de benoodigde middelen te vinden in een progressieve belasting op de warenhuizen en filiaalbedrijven, waartoe zij eveneens een initiatief-voorstel zouden indienen, kon den indruk, dat met 's lands middelen toch wel een beetje nonchalant werd omgesprongen, niet verminderen. De sprekers vestigden de aandacht erop, dat van regeeringswege een onderzoek naar de zware lasten op het motorwegverkeer wordt ingesteld en zij alle aandacht ervoor heeft en zeker van de gegevens van het rap port der subcommissie uit de commissie-de Vries zou gebruik maken, welk rapport tot de conclusie komt, dat het motorwegver keer driemaal meer betaalt dan de kosten van de wegen bedragen. Met de voorstellers waren trouwens alle sprekers het eens, dat de belastingdruk op het wegverkeer te zwaar is. Maar die kwestie lost men nu niet in een handomdraaien op; en zeker is het geen on derwerp voor een initiatiefvoorstel! Aldus het oordeel van de Kamer. Een uur ruim heeft de voorsteller besteed aan de verdedi ging, welke hij vrijwel geheel op papier al gereed had en slechts met enkele losse op merkingen naar aanleiding van het monde ling debat aanvulde. Het begon de Kamer merkbaar te vervelen. Toen het een goed half uur, een drie kwartier had geduurd (het liep tegen half zes), riep de heer Duymaer van Twist (a.r.) een paar keer, onder hila riteit: Nou nou! Alsof hij zeggen wilde: het is nu welletjes. Maar daarmede was de Kamer er nog niet, want de heer Woudenberg (n.s.b.) zou van middag nog in het bijzonder over de rij wielbelasting spreken! Groote verontwaardiging bij den ex- echtgenoot en diens kostjuffrouw, die van de getuigenbank tegen elk voorschrift m interrumpeerden, tot ergernis van den rechter. Zoowel de man als de nog jonge weduwe zeiden natuurlijk, dat verdachte wel had beleedigd en ze wisten tot op een letter precies, wat er allemaal gezegd was. Onderwijl wierpen ze allesbehalve vrien delijke blikken naar de vrouw op het be klaagdenbankje. De officier zei er maar niet veel van cn vorderde 12 of 6 dagen. De rechter vond vijf gulden of twee dagen nog mooi ge noeg. Hij argumenteerde met zijn vuisten. De Alkmaarsche grondwerker M. was als werklooze op een gegeven oogenblik ge doemd een z.g. wachtweek door te maken, dat wil zeggen: een week lang niets te krij gen. Aangezien voedsel geld kost en de huisbaas ook niet een filantroop is, ging hij naar het Bureau voor Sociale Zaken om te trachten voor zich, zijn vrouw en drie kinderen wat geld los te krijgen om ten minste wat te kunnen eten. Natuurlijk kreeg hij geen geld en de man werd toen wat zenuwachtig en gaf den heer Koopmei- ners, een der ambtenaren, een duw, waar door de heer K. met het hoofd tegen een deurpost aanstootte en een klein wondje aan het achterhoofd kreeg. Dat bracht den grondwerker op het zon daarsbankje. Hij gaf toe ontactisch te zijn opgetreden, maar ja, als de honger voor de deur staat De rechter vroeg hem, waarom hij in de weken, waarin hij in de werkverschaffing werkte, niet wat voor de wachtweek opzij had gelegd, b.v. twee kwartjes. De man antwoordde daar op (wie verwachtte het anders?), dat hij eerder twee kwartjes per week te kort kwam, dan dat hij ze kon oversparen. De heer Koopmeiners gaf een uitvoerig relaas van de gebeurtenis op het bureau en hoewel hij het begrijpelijk vond, dat M. wat zenuwachtig was, keurde hij diens op treden toch af. De officier zei, dat de ambtenaren, die steeds aan dergelijke voorvallen bloot staan, moeten worden beschermd. Een geldboete kon niet worden betaald en was bovendien niet in overeenstemming met den ernst van het feit, zoodat 14 dagen gevangenis straf moest worden gevorderd. Verdachte beweerde, dat men hem ten onrechte op het bureau voor sociale zaken had willen weg sturen hij had wel recht op eenigen steun. De heer Hazes, ambtenaar der steunver- leening, ook als getuige aanwezig, ver klaarde desgevraagd, dat verdachte niet ongelijk had. Wanneer men B. en W. schrijft of zich wendt tot Maatschappelijk Hulpbetoon, kan men ook in een wachtweek in aanmerking komen voor steun.. Maar dat ging een andere afdeeling aan en niet het Bureau voor Sociale Zaken. De rechter: Maar dat hoefde U hem ook niet te zeggen. Getuige: Nee, daartoe zijn we niet ver plicht. Verdachte: Ik wist niet waar ik wezen moest en daarom had men mij wel even kunnen inlichten, dan was er niets ge beurd. De rechter: Jullie werkloozen praat on der elkaar toch genoeg over die dingen, zoodat je het wel weten kon. Heb je niets gekregen? Verdachte: Nee, door mijn optreden kreeg ik heelemaal niets. We hebben de heele week honger geleden. Vonnis: 14 dagen gevangenisstraf. Noblesse oblige. Jhr. S. uit den Helder moest terecht staan doch was niet verschenen om dat hij den heer Postma te Alkmaar had opgelicht voor 10. Hij had zich aan den heer P. voorgedaan als een vriend van diens zoon en verteld, dat hij motorpech had en bijna tien gulden aan reparatiegeld moest betalen, hetgeen hij niet bij zich had. De zoon van den heer P. was niet thuis en daarom gaf papa, in goed vertrouwen, zoolang maar een tientje. Later bleek de heele zaak een klein oplichterijtje te zijn geweest. De officier was slecht te spreken over dezen jonkheer, die thans als gewoon ma troos vaart en slecht bekend staat. Hij wil de echter nog geen gevangenisstraf vragen. 25 of 15 dagen was de eisch en het von nis was evenzoo. ONDEUGDELIJKE REMMEN. Wie is verantwoordelijk voor den toestand, waarin een gehuurde auto verkeert? Schrik en ontsteltenis bracht de Oudorper Th. v. G. in den middag van 19 December j.1. teweeg, toen hy met een gehuurde auto, die er oogenschijnlijk niet slecht uitzag, met groote snelheid de rijkspont aan de Hem- brug opreed, en met onverminderde vaart op alles, wat in zijn baan kwam, afstoof. Behalve een pontwachter, die met een lichte hersenschudding in een ziekenhuis moest worden opgenomen, werden dien ongeluk- kigen middag vier auto's, die op vertrek naar de overzijde van het Noordzeekanaal stonden te wachten, geramd. Begrijpelijkerwijs was de man, die los arbeider is, en die dien middag zijn zuster naar een rusthuis in Vinkeveen zou bren gen, hevig overstuur. Het politie-onderzoek had uitgewezen, dat de remmen niet vol deden aan de gestelde eischen, zoodat v. G. bovendien twee vervolgingen tegen zich in gesteld zag: le het in gevaar brengen van de Te koop: prima Simplex Heerenrijwiel z. g. a. n. met orig. Torpedo 20. Prima Damesrijwiel met origineele Torpedo, z. g. a. n. 17.50. DE RIJWIELHAL J. HENSTRA, Laat 158—160. Te koop gevraagd: goed onderh. modern wandelwagentje (liefst van Delft's). Brieven onder letter H 677 bureau van dit blad. Z. g. a. n. Thermometers vanaf 30 ct., goedgekeurde koortsmeters vanaf 60 ct De Hygiënische Artikelenwinkel „HYGIENA", Fnidsen 91. Telef. 2052. Pracht witte emaille Snelweger te koop als nieuw, prijs 55. ZAADMARKT 70. Te koop: inzinkbare Singer trapnaai- machine in luxe zwaar eiken salon- kast. Prijs 60. ZAADMARKT 70. Z. g. a. nieuw Damesrijwiel 15.00, twee prima D. rijwielen 11.00, 8.50, een best H. rijwiel Torpedo, licht 7.50. LANDSTRAAT N. 19. Handnaaimachines 5-10 er. 15 gulden, luxe inz.trapmach. 45, Singer schoen- makersmach. a. n. 25, traptoestellen 5 en 10 gulden. Naaim.-rep.-inrichting GUUS KLUNT EN, Hofdijkstraat 13. Te koop: Motorrijwiel in prima staat. BOEZEMSINGEL 47. Te koop: prima handnaaimachine m. gar. voor 6.50, moderne Singer trapmachine (koopje), Duitsche kruissnarige piano, z. g. a. n. 55, Studiepiano 25. Dekker, Spoorstr. 5. Te koop: prima Racefiets z. g. a. nieuw jongensrijwiel, pracht damesrijwiel, meisjesrijwiel, Billijke prijr LIMMERHOEK 18. Te koop uit netten inboedel: pracht veertnbeu v. 8.50, kapokbed 7.50, Haardkachel asn nieuw 15, Closet- stoelen, Invarlidewagentje, iits-jumeaux 12.50. DEKKER, Spoorstraat 5. Oude Mahonie stoelen alsook ronde tafel en groote vergulde spiegel te koop ^:vraagd voor pension te ge bruiken. DEFECT GEEN BEZWAAR. Brieven onder letter L 634 »aan het bureau van dit blad. 144. Maar hij komt niet ver. Een geweldige hand grijpt hem beet en het verwondert Pam, dat hij niet ineens wordt vermorzeld. 145. Als een veertje wordt hij opgetild. De reus begint eensklaps te lachen en het klinkt Pam alsof er een orkaan komt opzetten. Hij is in de ware zin des woords „op de hand van den reus", maar hij voelt zich allesbe halve veilig.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7