£uchiuaaet ^Buitenland De spanning in Palestina toegenomen. Nieuwe betooging te Warschau. De demonstranten door de politie uiteengejaagd. lieden begint het conclaaf. Kardinaal Dalla Costa ernstig ziek. TWEEDE BLAD. vrijheid en v.iligheid van het verkeer, en 2e het rijden met ondeugdelijke remmen. De gezagvoerder van de Hembrugpont, die Dinsdag, toen deze zaak voor het kan tongerecht te Zaandam diende, als getuige gehoord werd, schatte de snelheid, waarmee verdachte het pontdek opgereden was, op 50 K.M. Of er op het laatste oogenblik nog snelheidsvermeerdering had plaats gehad, wist deze getuige niet te vertellen. De agent van politie K. Th. S. had als motor-deskundige een onderzoek ingesteld naar de remcapaciteiten van den wagen, en zijn conclusie was geweest, dat de voetrem zeer onvoldoende werkte en dat de kabels en stangen van de handrem door slecht on derhoud eiken dienst weigerden. Van G. had op zijn reis van Oudorp naar Zaandam geen enkele maal de voetrem be hoeven te gebruiken, zoodat het hem niet opgevallen was, dat er op dit instrument niet te vertrouwen viel. Bovendien was zijn snelheid niet groot geweest, omdat hem door ij zei op de voorruit veel zicht ont nomen was. De ambtenaar van het O. M., mr. Semeyns de Vries van Doesburg, vond dit een erger lijk geval. De huurauto's plegen niet uit te munten door een buitengewoon onderhoud, maar op zijn minst genomen mag een chauf feur, die een wagen huurt, toch kijken of de remmen wel deugen. Daarom achtte de amb tenaar het bewijs van schuld geleverd, al was het hem dan onmogelijk een strafver volging iri te stellen voor het gebeurde op het pontdek. Dit is geen openbare rijweg. Spr. eischte een geldboete van 25 subs. 15 dagen met ontzegging van de rijbevoegd heid voor den tijd van één jaar. De kantonrechter, mr. H. C. Hooft Hasse- laer, wilde rekening houden met het feit, dat verdachte de dupe geworden was van de slordigheid van den garagehouder, en ver oordeelde hem tot 2 x 5 boete, subs. 2 x 3 dagen hechtenis. Ook de garagehouder staat terecht. Vervolgens stond terecht een Alkmaar- sche garagehouder, in welke zaak als ge tuige optrad de vorige verdachte v. G. Deze legde dezelfde verklaringen nu echter onder eede af. Verdachte verweerde zich met de opmerking, dat de remmen prima gewerkt moeten hebben, v. G. zou echter in zijn verbouwereerdheid op het gaspedaal getrapt hebben inplaats van op de rem. De ambtenaar wees er in een scherp re quisitoir op, dat de verhuurder de verant woordelijkheid blijft dragen voor de deug delijkheid van het materiaal. Over het al gemeen wordt dit nog heel slecht door de garagehouders begrepen. Overeenkomstig den eisch veroordeelde de kantonrechter verdachte tot een geldboete van 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP MUIDERSTRAATWEG. Automobilist tot vier maanden veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank heeft giste ren den Hilversumschen commissionnair in effecten van L., wegens het veroorzaken van dood door schuld en van zwaar lichame lijk letsel door schuld veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar. De officier van justitie had tegen den ver dachte acht maanden gevangenisstraf ge- requireerd en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. De verdachte was in den nacht van 1 op 2 October met zijn auto uit de richting Am sterdam gekomen en op weg naar Baarn. In de auto bevonden zich, behalve verdachte, de heer J. G. Schoelvinck uit Baarn en twee dames. Verd. reed met een groote snelheid. Even voorbij de Merwedebrug, op den Mui- derstraatweg, kwam hij in botsing met een stilstaande trailer en tractor. De gevolgen waren verschrikkelijk. De auto brak vrijwel doormidden. De heer S. was zeer zwaar ge wond en stierf enkele oogenblikken na het ongeluk. Beide inzittende dames liepen eveneens ernstige verwondingen op, doch herstelden na geruimen tijd in het zieken huis te zijn verpleegd. De bestuurder werd licht gewond. Door verschillende getuigen is verklaard aldus de rechtbank dat de achterlichten van de stilstaande vrachtauto brandden. Ook staat vast, dat verd. zeer snel reed en dat hij tijdens en na het diner in verschillende ge legenheden alcohol had gebruikt. De recht bank overwoog voorts, dat bij een zeer groote snelheid, waarmede verd. reed, de uiterste oplettendheid wordt vereischt. Deze oplettendheid was bij verdachte niet groot genoeg en dit gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel wordt wel in scherp licht gesteld door het drankgebruik van ver dachte. UITGEVER VAN „DE MISTHOORN" STAAT TERECHT. Tegen anti-semiet een maand geëischt met proeftijd van drie jaar. Voor de rechtbank te Rotterdam stond gister terecht de 27-jarige journalist J. N. uit Driebergen-Rijsenburg, wegens beleedi- ging van een groep der Nederlandsche bevol king i.c. de Joden. In een nummer van het halfmaandelijk- sche tijdschrift „De Misthoorn" had hij n.L o.a. een plaat doen opnemen en eenige arti kelen, welke beleedigend geacht werden voor de Joden. Voorts was hem ten laste ge legd, dat hij deze bladen had verspreid en in voorraad had. Als getuige was opgeroepen de opperrab bijn A. B. N. Davids, die echter niet ver schenen was. Bij het verhoor van verdachte bleek, dat hij uitgever is van „De Misthoorn" en ook wel schrijft onder het pseudoniem J. Stouten- burg. Verdachte betoogde, dat hij geen Ne derlander beleedigd heeft. Hij heeft zich ge keerd tot de internationale Joden en wel hoofdzakelijk tegen de kleine groep machts misbruikers. Op de opmerking van den president, dat het artikel toch ook beleedigend was voor vele Nederlanders, antwoordde verdachte, dat de Joden niet tot de Nederlanders be- hooren. Het O.M., waargenomen door mr. Wil- brenninck, zeide, dat verdachte aan den rechter-ccmmissaris heeft medegedeeld zijn strijd tegen de Joden niet te willen op geven. Al zal hij dan ook voortaan binnen de wet trachten te blijven. Dat de gewraakte artikelen en de plaat beleedigend zijn, acht te het O.M. buiten kijf. En om verdachte te dwingen daarmee op te houden achtte het een strenge straf noodig. De eisch luidde 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en een boete van vijftig gulden, subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak 14 Maart. ERGERLIJK VERVOER VAN DIEREN. Voor het kantongerecht te Amsterdam stond gisteren terecht J. Ch. B., chef eener expeditie-onderneming te Amsterdam, we gens het op pijnlijke wijze doen vervoeren van 37 zwanen. Het betrof hier het z.g. knevelen, waar bij de dieren de vleugels bij de inplanting zijn vastgebonden en verder de pooten in achterwaartsche richting gestrekt en over elkaar gesnoerd, zoodat de dieren niet kun nen staan, doch naast elkander neergevlijd liggen. Dat zulks pijnlijk en kwellend voor dieren is, behoeft wel geen betoog. Hiervan was proces-verbaal opgemaakt door den hoofdinspecteur, den heer E. Smid van de Sophia-vereeniging tot be scherming van dieren te Amsterdam, die tevens als deskundige werd gehoord. Uit diens verklaring bleek, dat de zwanen, toen de touwen waren losgesneden, kenne lijk niet bij machte waren direct weer op de pooten te staan en blijkbaar geen nor maal gevoel meer in de pooten hadden. Ze draaiden erg stuntelig rond. Voor deze dierenkwelling eischte het O.M. een geldboete van 25 subs. 20 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den ex peditiechef tot een boete van 10, subs. 5 dagen hechtenis. INDISCHMAN OPGELICHT VOOR TWINTIG MILLE. Drie jaar gevangenisstraf tegen gewezen gemeenteambtenaar. Gisteren had de 58-jarige A. K uit Rot terdam, gedetineerd, zich voor de Rotter- damsche rechtbank te verantwoorden ter zake van valschheid in geschrifte. A. K. was vroeger marktmeester geweest, doch zat thans al een aantal jaren als amb tenaar op het stadhuis te Rotterdam. In het jaar 1933 had A. K. in een der Rotterdamsche dagbladen een advertentie geplaatst waarin iemand gevraagd werd, die de beschikking had over de som van vijf mille, om hiermede een winstgevende overeenkomst te beginnen. Er bleek inderdaad iemand te zijn, die zijn geld winstgevend wilde maken en dat was de oud-Indischman J. H. Beekman. Een „voorschotbank" werd opgericht. De wijziging van de geldschieterswet deed echter een stagnatie in het bedrijf ontstaan en nadat in deze wet enkele bepalingen waren veranderd, welke ook betrekking hadden op de „voorschotbank" deelde de heer Beekman zijn compagnon mede, dat hij voortaan, door de hoogere eischen, wel ke de wijzigingen hem stelden, wel per soonlijk met zijn clienten wenschte kennis te maken. Ook toen ging het een tijd nog goed, hoewel Beekman meende, dat er een zelfde persoon tweemaal bij hem was ge weest onder verschillende namen. Er kwam echter een oogenblik, dat Beckman's geldbronnen ophielden te stroomen en dat hij het geld zelf noodig had. Vandaar zijn aanwijzing aan K.: „Geen nieuwe leeningen sluiten, maar alleen laten aflossen". Toen kwam K. danig in het nauw, want de aflossingen kwamen niet hard binnen. Ten slotte moest K. aan Beekman beken nen hem door middel van het plaatsen van valsche handteekeningen op verschillende schuldbekentenissen te hebben opgelicht. Het daardoor verkregen geld had hij in eigen zak gestoken en zoodoende had hij in twee-en-een-half jaar Beekman voor ruim twintig mille opgelicht. De Rotterdamsche officier van justitie eischte gisteren tegen A. K. een gevange nisstraf van drie jaar, waarvan de tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht, zou worden afgetrokken. Hierna werden vervolgens nog drie za ken behandeld tegen collega's van A. K., verdacht van het zetten van valsche hand teekeningen. Het O. M., ook hier waargenomen door mr. Loke, eischte tegen deze drie verdach ten, waarvan iedere zaak afzonderlijk werd behandeld, 'n voorwaardelijke gevangenis straf van een jaar, met een proeftijd van drie jaren, daardoor rekening houdend met het feit, dat zij geen voordeel hadden ge trokken uit het zetten van de valsche hand teekeningen, dat zij allen een vlekkeloos verleden hadden en dat zij aan de sug gestieve kracht van verd. K. onderhevig waren geweest. DE HEEREN HEYMANS EN ROUS TE SINGAPORE. De beide sportvliegers Heymans en Rous zijn Dinsdagochtend uit Mergui vertrokken en na een tusschenlanding te Alorstar te 18.00 uur pl.t. te Singapore geland. De heeren Heymans en Rous hopen heden middag omstreeks half vijf te Batavia aan te komen. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen gisteren: Uitreis: Pelikaan te Jodhpur; Valk Napels; Wielewaal te Rangoon. Thuisreis: Oehoe te Basrah; Gier te Medan; Emoe te Athene. was te ROUS EN HEYMANS TE BATAVIA AANGEKOMEN. De sportvliegers Rous en Heymans zijn vanmiddag om kwart voor vier op het vliegveld Tjililitan geland. GESCHENK VOOR HET LEIDSCHE STUDENTENCORPS. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan een Senaatsrijtuig met bespanning aange van het Leidsche Studentencoi-ps werd door de Leidsche burgerij aan dit corps boden. Op onze foto: de voorzitter van het comité biedt t geschenk den Senaat aan. Na de terroristische aanslagen van giste ren is de spanning in geheel Palestina toe genomen. De protestbeweging der Joden neemt in omvang toe. Te Tel Aviv heeft het bestuur der vak- vereenigingen vergaderd. Tot de arbeiders- leiders in Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten werd een beroep gericht, waarbij hun steun werd geëischt tegen het Britsche plan. De toestand te Haifa blijft critiek. De Arabieren hebben geprobeerd een syna goge in het oostelijk deel der stad in brand te steken. In een straat te Jeruzalem werd een van een tijdlont voorziene bom gevonden. De autoriteiten hebben nu bepaald, dat de be volking 24 uur in huis moet blijven. Een duizend studenten, aldus Havas uit Warschau, hebben gistermiddag ge tracht een demonstratie te houden. De betoogers werden echter door de politie uiteengejaagd'. De studenten trokken daarna door de straten en uitten vijan dige kreten aan het adres van Beek. Een groep, welke de Duitsche ambas sade wilde naderen, werd door een charge van de bereden politie ver spreid. Verscheidene studenten en voor bijgangers werden gewond. Volgens den correspondent van Reuter te Warschau poogden de studenten het depar tement van buitenlandsche zaken en de parlementsgebouwen te bereiken. De de monstraties zijn te beschouwen als een pro test tegen een opmerking van generaal Skwarcynski, leider van het kamp der na tionale eenheid, die beweerd had, dat de oppositie de studenten als een blind instru ment gebruikt. De rectoren van de universiteiten van Warschau en de voorzitter van den studen- tenbond hebben stappen gedaan bij den mi nister van buitenlandsche zaken, teneinde garanties voor de veiligheid van de Pool- sche studenten te Dantzig te verkrijgen. Ook hebben de studenten van de hooge- scholen vergaderd. Duitsche minderheid protesteert. Senator Hasbach, de leider der Deutsche Vereinigung, heeft minister-president Skladkowski het volgende telegram doen toekomen: „Ik protesteer krachtig tegen de ongehoorde excessen, waaraan zich Pool- sche studenten te Poznan (Posen) hebben schuldig gemaakt. Duitsche eigendommen zijn vernield en Duitsche mannen mishan deld. Ik verzoek u de schuldigen onmiddel lijk te doen straffen en maatregelen te ne men om herhaling van dergelijke gebeur tenissen te verhinderen en de veiligheid der Duitsche bevolking te verzekeren". Gedurende de laatste dagen zijn verschei dene kranten der Duitsche minderheid, o.a. de Kattowitzer Zeitung en het Posener Tageblatt in beslag genomen wegens het publiceeren van een verslag over de anti- Duitsche betoogingen. Verder is een propa- ganda-brochure, bevattende een opsom ming van de klachten van Hasbach aan het adres van de Poolsche autoriteiten, door den burgemeester van Bydoszcz in beslag genomen met het motief, dat de brochure onjuiste berichten verspreidde, welke de openbare orde zouden kunnen verstoren. IN DUITSCHLAND TERECHTGESTELD. Gisteren is de 32-jarige mijnwerker J. Mayer, wonende te Alsdorf, te Keulen te recht gesteld. De man had vele jaren het Zuid-Limburgsche grensgebied onveilig ge maakt en in de maand Januari van dit jaar te Kellersberg, nabij de Limburgsche grens, een herbergier aangevallen en met revolverschoten zwaar gewond, terwijl hij, bij zijn arrestatie, een moordaanslag pleeg de op een politie-agent. Hij was door het „Sondergericht" te Aken reeds op 26 Januari ter dood veroordeeld. Het Giornale d' Italia deelt mede, dal kardinaal Dalla Costa, aartsbisschop van Florence, plotseling erg ziek ge worden is en aan het conclave mis schien niet zal kunnen deelnemen. Van de 62 kardinalen, die aan de pauskeuze zullen deelnemen, vertoe ven er thans reeds 59 te Rome. De drie afwezigen zijn de aartsbisschop van Boston, kardinaal O'Connell, de aarts bisschop van Buenos Aires, kardinaal Leme da Silveira Cintra. Zij zullen echter nog juist op tijd aankomen, zoo dat geen enkele kardinaal in het con clave zal ontbreken. Van drie kardinalen is de gezondheid minder goed. Kardinaal Marchetti Selvag- giani, die namens den paus het bisdom Rome bestuurt, heeft tijdens een reis in Zwitserland een wonde aan een been opge- loopen en mag zich niet bewegen. Niette min zal hij aan het conclave deelnemen; hij zal in zijn cel de stembriefjes invullen, die door eenige monsignori naar de Sixtijnsche kapel gebracht worden. Hetzelfde zal ge schieden met de stembriefjes van de kardi nalen Boggiani (suikerziek) en Sbaretti, wier gezondheid in deze dagen veel te wen- schen overliet. Geen dezer drie kardinalen heeft aan de dagelijksche beraadslagingen van het kardinalen-college deelgenomen. In de Sixtijnsche kapel waren reeds 62 tronen opgericht, 31 aan eiken kant. De ta feltjes daarvoor zijn met purper bekleed; ook de baldakijnen zijn met een stof van dezelfde kleur gedrapeerd. Een der balda kijnen is nog van het vorige conclave af komstig; hij overdekte den troon van kar dinaal Ratti, die als paus Pius XI het con clave verliet. Thans is dit baldakijn door loting toegewezen aan den aartsbisschop van Turijn, kardinaal Fossati, die om deze reden alleen reeds bij het volk als „papa- bilis" geldt. Aan het einde van de kapel verheft zich het machtige altaar met op den achter grond de grootsche schildering van Michel- Angelo's Laatste Oordeel. In deze gewijde ruimte, die reeds thans een indrukwekken- den aanblik biedt, zal de nieuwe paus geko zen worden. Hedenavond wanneer de zon achter de Monte Mario ondergaat, Sint Pieter's koepel in laatste gouden glanzen zet tende, begint het conclave. Dan wordt door de ceremoniemeesters binnen de conclave-grenzen het „Extra Omnes", wat in nuchter Nederlandsch beteekent „allen er-uit!" geroepen. Inderdaad van dat oogenblik af begint de opsluiting der kardinalen met hun klein gevolg en het personeel, circa 280—300 per sonen en moet iedereen, die met het con clave niets te maken heeft, zich verwijde ren. Vorst Chigi, de maarschalk van het con clave zal dan de dubbele sloten van de deuren der pauselijke trap omdraaien; de camerlengo Pacelli sluit de grendels. Dan is de opsluiting der 62 (61) kardina len begonnen, welke voortduren zal tot plechtig door den aether zal klinken: „Wij hebben weer een paus!" Vergezeld van drie kardinalen gaat de camerlengo vervolgens een inspectie-tocht ondernemen om vast te stellen, dat de op- sluiting volkomen is en dat ieder contact met de buitenwereld is uitgesloten. Niemand kan weten, hoe lang of hoe kort het conclave duren kan, hoeveel ongeldige stemmingen er zullen zijn, hoevele malen de schoorsteenpijp zwar ten rook zal geven. De technische dienst houdt er reke ning mede, dat de opsluiting van lan gen duur kan zijn. Daar is nu een maal mets aan te doen, ook de kardi nalen moeten eten, slapen, baden, moe ten wel eens hun toevlucht nemen tot dokter en apotheker. Het mag den kar dinalen en hun gevolg aan niets ontbre ken, opdat zij 0p hun grootste gemak hun stemplicht kunnen vervullen Alles wat binnen het conclave noodig is passeert door een draaibaar deurstuk, dat streng bewaakt wordt, terwijl alle waren en voorwerpen worden gecontroleerd, om te vermijden b.v. dat een of andere brief b.v, in een sardineblikje wordt binnengesmok- keld. Tweemaal per dag werkt het draaien- de deurstuk en in den tusschentijd gaat het slot er op. De vier andere kleinere draaideuren die nen voor de post, die geopend en gelezen wordt door speciale prelaten. De kardina len staan dus onder de strengste censuur. Wil een kardinaal iemand buiten het conclave spreken, dan dient dat te gebeu ren achter de tralies. Er moet met luide stem gesproken worden en altijd in aanwe zigheid der onverbiddelijke controle. Ook kranten en ander drukwerk staat onder censuur. De draaibare deuren voor het conclave bestaan sinds 1513 en deze mogen alleen worden benaderd, wanneer men voorzien is van een speciaal stukje, dat een of andere kardinaal in concessie aan eenige personen van zijn gevolg heeft gegeven en dat zijn wapen draagt. Ook anderen, die iets, maar indirect met de opgesloten personen te ma ken hebben, kunnen de zorgvuldig bewaak te deuren naderen, mits een speciaal voor dit doel geslagen medaille op hun borst prijkt. De tijd, dat de kardinalen hun ma len van buiten het conclave deden ko men, is uit. Te dikwijls gebeurde het immers, dat in een gebraden fazant b.v. een brief verborgen was. De twee enorme keukens zijn echter zóó inge richt, dat een conclavist bestellen kan, wat hij wil, zoodat b.v. de kardinaal aartsbisschoppen van Westminster of Parijs niet op „spaghetti" zijn aange wezen. In ieder geval verzekert men ons, dat de maaltijden ook wegens den vastentijd sober zullen worden gehouden, ofschoon de systhematische honger-politiek, uit vroe gere dagen (om de kardinalen tot spoed aan te sporen) niet meer bestaat. De visch en de groenten, de eieren, melk en andere spijzen zullen echter zoo versch mogelijk zijn en enkele glazen Castelli-wijn zullen ook niet ontbreken. Cmia-pablicalie. AARDAPPELTEELTVERGUNNINGEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat den telers, die voor 1 Maart 1939 een aanvrage voor de teelt van aardappelen, andere dan die, vallende onder de Tuinbouw- en/of fabrieksaardap pelregeling hebben ingediend, de aange vraagde oppervlakte wordt toegewezen. De teeltvergunningen zullen zoo spoedig mogelijk aan de belanghebbenden worden uitgereikt. Degenen, die aardappelen willen ver bouwen en nog geen aanvrage indienden en zij die voornemens zijn meer te ver bouwen dan zij aanvroegen, moeten zich ten spoedigste wenden tot de landbouw-crisis- organisatie, waartoe zij behooren. Deze organisatie zal hun dan mededeelen of, en zoo ja in hoeverre, nog aan hun aanvrage kan worden voldaan. Telers, die door om standigheden minder kunnen uitpoten dan zij aanvroegen, kunnen tot 19 Maart 1939 nog vermindering van de aangevraagde oppervlakte verzoeken. s'-Gravenhage, 27 Febr. 1939. WADDENZEE- H ARIN GVISSCHERIJ 1939. De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat aanvraagformulieren ter verkrijging van een vergunning tot het aanvoeren of het verhandelen van Waddenzeeharing verkrijgbaar zijn bij de volgende adressen: Nederlandsche Visscherijcentrale, Jul. v. Stolbergplein 3-4, 's-Graven'nage; Directeuren van de vischafslagen te Den. Helder, Den Oever, Makkum en Harlingen; Secretarie der gemeenten Jrk, Het Bildt (St. Anna Parochie) en Barradeel (Sex- bierum) H. Brandts, Havenstraat C.73, Zout kamp (Ulrum); C. Bakker, agent der Nederlandsche Vis scherijcentrale, Oudeschild 308, Texel. Voorts zijn aanvraagformulieren voor handelaren nog verkrijgbaar aan het Vischuitvoercertificatenbureau, Rijksvisch- hal, IJmuiden. 's-Gravenhage, 28 Febr. 1939. ONS DRUKWERK VOOR U! DRUKKERIJ COSTER.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8