Ook al griep AKKERTJES £auds enJjiittHoam DE WESTELIJKE EERSTE KLASSERS. AKKER.CACHETS ALCMARIA VERLOOR ROEMLOOS.... H.R.C. breekt een traditie. Sport op Zondag in gedrang Glimlachje DERDE BLAD. 2. Blauw-WitSparta 11, In de eerste helft was Sparta meestal sterker, doch de aanvallen waren te door zichtig, zoodat de Amsterdamsche achter hoede, waarin Pais het beste speelde, niet veel moeite had met het bedwingen der Spartanen. Ongeveer tien minuten voor de rust kreeg van Nol een bal en meteen hadden de Am sterdammers de leiding gekregen (10). Na de hervatting ging het spel gelijk op en wederom waren de verdedigers sterker. Na een half uur ongeveer bracht Voor molen uit een gemakkelijke kans de par tijen op gelijken voet (11). Gedurende de rest, van den speeltijd was Blauw-Wit sterker, maar een overwinning kon het niet meer bewerken. K.F.C.—A.D.O. 2—2. Het gelijke spel was meer dan K.F.C. toekwam, want de Hagenaar speelden beter dan K.F.C. en waren vooral in de eerste helft, toen zij het voordeel van den straf fen wind hadden, sterk in de meerderheid, daarna ging de strijd vrijwel gelijk op. Nadat de thuisclub enkele aanvallen wist te doorstaan, werd de Haagsche rechtsbui ten, v. d. Beukei, geheel vrijgelaten, dia daarvan gretig profiteerde door zijn club met een goed schot de leiding te geven, 0—1. Voor de rust kwam er echter geen ver andering in den stand. In de tweede helft was K.F.C. dadelijk zeer offensief en reeds binnen vijf minuten wist zij door Buschoten gelijk te maken, 1—1. Enkele minuten later slaagde Westhoven er in A.D.O. opnieuw de leiding te geven, 12. De bezoekers versterkten nu hun verdediging, waardoor K.F.C. maar weinig kansen kreeg. Daarentegen bracht de voor hoede van A.D.O., die uit vier spelers be stond, meermalen groot gevaar voor het vijandelijke doeL Een kwartier voor het einde beoordeelde de Haagsche keeper een tam schot van Kaayk verkeerd en de, bal verdween lang zaam in het A.D.O.-net, 22. D.W.S.—Hermes-D.V.S. 3—1. Direct bij het begin pakte D.W.S. de za ken krachtig aan, zonder dat er doelpunten kwamen. Na de rust zette D.W.S. haar aanvallen ruimer op, doch Slot kon pas uit een straf schop D.W.S. een voorsprong geven (10). De Amsterdamsche voorhoede zat toen voortdurend voor het Schiedamsche doel en Dijkstra bracht den stand op 20. Van Stokken, de linksback van D.W.S., maakte daarna eenzelfde fout als zijn col lega aan den anderen kant, doch buiten het strafschopgebied. Borrani vond dat ech ter geen bezwaar en den vrijen schop kon Bruist niet houden (21). Toen Drager kort voor het einde met een prachtig genomen corner Wiertz de gele genheid gaf den stand op 31 te brengen, was de wedstrijd beslist. D.H.C.Haarlem 12. In den aanvang was D.H.C. in de meer derheid, doch na eenigen tijd kreeg Haar lem een overwicht, dat zy gedurende het verdere verloop van den wedstrijd wist te behouden. Er was ongeveer een kwartier gespeeld, toen de linksbinnen van de gasten het eer ste doelpunt scoorde, 01. Het was Dingler, die gelijk maakte, 11. Na de hervatting had Haarlem het nadeel van den wind, doch bleef in de meerder heid. Een minuut of tien voor het einde bracht v. d. Hulst den stand op 12. V.S.V.—Ajax 1—3. Met den harden wind pal in den rug was V.S.V. het eerst in den aanval. Ajax' ach terhoede, met een zeer voorzichtigen An- deriesen aan het hoofd, onderschepte echter al het gevaar. Aan den anderen kant stichtten van Ree- nen en Bijl enkele malen groote verwarring in de Velser-achterhoede en het was aan het resolute optreden van keeper Michel te danken, dat de doorbraken van de Ajaxie- den slechts één doelpunt opleverden. Voor V.S.V. was dit een stimulans om harder aan te pakken. En zoowaar het nieu we offensief had succes, toen Sterk tien mi nuten voor de rust verrassend snel op een troughpass van van der Lugt inliep om met een kalmen schuiver Keizer te verras sen (11). Na de rust kwam V.S.V. onmiddellijk weer geweldig opzetten en als door een wonder ontsnapte het Ajaxdoel vier keer achtereen aan een doorboring. Na een kwartier spelen hernam Aax het initiatief en in het slot van den strijd zagen we het spelpeil der gastheeren langzaam maar zeker zakken. Goed gesteund door Ande- riesen en Leemhuis ontwikkelde de Ajax- voorhoede een snel aanvallend spel, waarbij Bijl gelegenheid kreeg om nog tweemaal te doelpunten (13). V.U.C.—Feijenoord 3—1. De eerste tien minuten golfden de aan vallen op en neer, maar na een kwartier brak B. de Harder uiterst handig door en met een vinnig schot was het eerste Haag sche doelpunt daar. Feijenoord bleef volhouden, maar na een half uur was het weer de Harder, die zich op dezelfde wijze als de eerste maal vrij maakte en het tweede doelpunt scoorde. Feijenoord was in de tweede helft beslist sterker, doch het zat de Rotterdammers niet mee. Zelfs kwam nog een derde doelpunt van V.U.C., eveneens het resultaat van een mboi staaltje voetbal van B. de Harder. Feijenoord gaf het allerminst op. Voort durend waren de Rotterdammers in den aanval, maar eènige schoten gingen naast. Tenslotte redde Feijenoords rechtsbuiten Smits de eer, door uit een goeden voorzet, den bal in het doel te werken. Die hoofdpijn, dat gevoel van ziek zijn en die pijnen overal zullen dan snel verdwijnen met Volgens recept van Apotheker Dumont Het gevolg was, dat er enkele malen goed doorgebroken werd, doch het spel werd te ver doorgevoerd en daar de Alkmaarders over een goede verdediging beschikten, was het niet mogelijk verder te komen dan de backs. Een enkel schot had keeper van der Horst te verwerken, doch veel moeite had hij er niet mee. Enthousiast bleven de Alkmaarsche voor- waartsen doorwerken, maar de wind was een te groote handicap voor hen. Boven dien waren de backs van de Racing op dreef en zij gaven de gasten geen kans. Met rust was de stand nog 00. Het goede spel langs den grond van R. C. H. voor de rust, deed voor het verdere ver loop van den strijd r og veel goeds verwach ten. Inderdaad werd dit spel aanvankelijk doorgevoerd en daardoor was het elftal steeds in den aanval. Voor doel werden vele kansen geschapen, geluk hadden de spelers niet, want schoten van Mulder en Bies- brouck gingen juist over de lat. Getracht werd van verren afstand in te schieten en een maal was keeper van der Horst verrast, toen Prevost op doel schoot. De bal stuitte vlak voor den doelman en ging daarna over. Toen de bal onvoldoende was uitge trapt zette R.C..'I. een aanval op. Van der Horst kreeg den bal toegespeeld en doel puntte (10). Gezien de meerderheid van de thuisclub in de eerste tien minuten, werden er meer doelpunten verwacht, doch daarna kwamen de Alkmaarders opzetten en snel trokken de spelers ten aanval. De middenlinie steunde goed en het leek er op, dat de Racing na den voorsprong zich terug vilde trekken. Langzamerhand volgde weer een overwicht voor de Racing. Het spel werd echter te kort gehouden en daarop waren de gasten goed ingesteld. Bij alle voorhoede-spelers was een Alkmaarder opgesteld en de Haarlemmers slaagden er dan ook niet in, het doel dicht te benaderen. Een enkele maal losten Biesbrouck en Van der Horst van grooten afstand een schot, maar de doelman was op zijn post. Hoe de Racing ook zwoegde, zij kon het niet verder dan de achterhoede brengen. Tegen het einde kwam Alkmaarsche Boys nog even opzetten en de aanvallen waren sneL De spelers kwamen zelfs in het straf schopgebied, doch op het laatste oogenblik was er een Haarlemmer bij, om het gevaar te keeren en daardoor bleven doelpunten uit. Het einde kwam dan ook met een 10- overwinning voor dt thuisclub, die onder vonden heeft, dat de gasten goede verde digers waren. Vermeld zij nog, dat A. Pater vijf-en- twintig minuten na de hervatting vervan gen moest worden door Schuitemaker. De opstellingen waren: R.C.H. Verkaaik van Thiel Kors Slot van Dansik Prevost Hoogendoorn Biesbrouck Mulder Van der Horst v. Rooden de Grand Mulders Poetskoke de Groot Schenke A. Pater Hartog Brouwer Slikker Pater v. d. Horst Alkm. Boys. Nog nooit had Alcmaria op eigen veld verloren van H.R.C. Dat was traditie ge worden. En aan die traditie heeft H.R.C. nu een einde gemaakt, misschien tegen wil en dank. Want de Heldersche ploeg mag dan veel beter gespeeld hebben dan onze withemden, een Alcmaria op volle kracht had zeker kunnen winnen. Mits dat Alcmaria dan ook met de noodige bezieling in het veld was ge komen 't Was lauw op en rond het veld van de withemden. 't Begon al bij de ingangen, waar bij uitzondering slechts drie loketten ge opend waren, zoodat van vlot werken hier al geen sprake kon zijn. En dus werd het pu bliek al eventjes kregel, 't Vervolgde bij de entourage: de bondsvlag werd pas geheschen, toen de klok van tweeën koud was. En an ders wappert ze reeds ver voor het aar.- vangsuur vroolijk in den wind. Dat waren slechte voorteekenen. Boven dien, het elftal der thuisclub werd lang niet enthousiast ontvangen, toen het zijn entree maakte. Het kreeg maar een lauw applausje. En toen kregen we een lauwen wedstrijd te zien, lauw tenminste van Alcmaria's zijde, want de Helderschen zaten er flink op en probeerden de beroemde traditie te breken. Ze voelden dat het kon. Als ze tenminste de achterhoede van Alcmaria uit elkaar konden spelen. En dat ging zoowaar niet gemakke lijk Koning en Maasen hadden er kijk op en Brouwer, die Duiveman verving, bleek direct de aanvoerder van het achtertrio te zijn: hij riep luid en dringend, was snel en doortas tend en bleek voor de rust niet te vermur wen. En bovendien werd die achterhoede goed bijgestaan door de middenlinie, welke ver dedigend zeer voldoende was, maar die ver gat, dat zij ook een aanvallende taak te vervullen had. Brouwers doel bleef dus tot de rust schoon. Maar eigenlijk was dat heel normaal, want H.R.C. moest tegen wind en zon in spelen en kreeg in die eerste helft weinig kansen. Omdat die witte verdediging haar geen tijd gunde, can de handicap van genoemde facto ren te overwinnen. Ze gaf slechts een aantal hoekschoppen weg, voordat er werkelijk ge vaar kwam. Aan den eenen kant dus de nul en aan den anderen kant bleef de nul ook. Want niet tegenstaande het wind- en zonvoordeel was Alcmaria in het veld in de minderheid ge weest. Al brak haar voorhoede eenige keeren goed door en had er met een tikje doortas tendheid misschien wel een doelpunt kun nen komen. Maar Toen het nog niet zoo heel lang geleden mis was met de Alcmarig-stormlinie, toen riep men Schaaper en hij bleek de motor te zijn. Hy speelde eenige fraaie wedstrijden, was niet bang, schoot en centerde. En nu zat Schaaper op de tribune. Hij was gepas seerd Notabene: de snelste speler uit die voor hoede, de gevaarlijkste tevens de nuttigste bovendien, was te licht bevonden. Niemand heeft begrepen, waarom Schaaper gepas seerd was, niemand begrijpt het nóg, par don, op het oogenblik na den wedstryd is het zelfs een raadselachtig geval. Waar bovendien Rootring en v. d. Pol hun dag niet hadden, Keppel en Hamstra slechts af en toe een begeestering kregen en v. Wie- ringen weinig kon uitrichten, is het begrijpe lijk, dat de H.R.C.-verdediging met dit vijf tal weinig moete had, ofschoon die H.R.C.- verdediging dezen keer ook verre van zeker was. Is het dan wonder, dat H.R.C., dat reeds voor de rust sterker bleek, na de thee het spel bijna geheel in handen had? En dat H.R.C. won? Dat H.R.C. speelde tenminste met elan, zat er goed op en wilde winnen. En probeerde die overwinning met open spel te behalen. De wedstrijd. In het begin ging het niet. Wel viel H.R.C. flink aan en wel steunde de spil zijn voor hoede behoorlijk, maar Koning wist door den bal uit te trappen, steeds erger te voorkomen en Maasen en Brouwer bleken wonder goed met elkaar overweg te kunnen. En het merkwaardige was, dat v. Wierin- gen nog eerder een kans kreeg, om te doel punten, dan het sterkere H.R.C., maar Dijks hoorn stak zijn handen uit en deed zijn plicht. Ook nadien bleef H.R.C. sterker, maar kon de witte verdediging niet uit el kaar spelen. En weer kreeg de Alcmaria- voorhoede een kans: Hamstra schoot echter rakelings over. Toen begon ook H.R.C. iets af te zakken en kreeeg het publiek een taaie vertooning te zien. Maar de gasten bleven sterker en hadden met de rust minstens een doelpunt verdiend. En stel je nu eens voor, dat de voorzet van Keppel vlak voor de rust succes had opgeleverd. Dan had Alcmaria een voor sprong gehad ondanks het veel slechtere spel. Toen kwam de tweede helft. Natuurlijk met een sterk H.R.C.-overwicht. En na 2 mi nuten zou Brouwer gepasseerd zijn gewor den, als niet het heele H.R.C.-binnentrio te verbouwereerd was geweest en de kans voor open doel gemist had. Brouwer weerde zich daarna nog geducht, ranselde een schot van de Jong uit den doel- mond, maakte verder nog een hoekschop on schadelijk en toen, na 8 minuten, moest hij toch zwichten. Van Es wist een hoogen voor zet te geven, Pirard ving het leer op en van dichtbij schoot deze in. Alcmaria werd er niet wakker van en onmiddellijk zat H.R.C. weer voor het Alcmaria-doel. Maar de witte verdediging bleek rustig en gaf niets cadeau. Dat duurde zoo langen tijd en Alcmaria moest zich slechts tot eenige uitvallen be palen. Een keer ging Hamstra er van door, vervolgens kreeg v. Wieringen het leer vrij, maar men gunde hem geen tijd om te schie ten en daarna zou Rootring met een tam schot gelijk hebben kunnen maken, maar Dijkshoorn stond hem in den weg! stond in de lijn van bal tot doel. Totdat eindelijk na 25 minuten de gelijk maker toch kwam, dank zij de medewer king van Dijkshoorn; Keppel zette hoog voor, Hamstra of Rootring kopte in en de Helder sche doelman liet den bal rustig gaan, den kend dat deze uit zou gaan. En heel netjes verdween het leer in het doel! Een paar mi nuten later was het echter 12, toen Brou wer zijn eenige fout maakte: bij een hoogen bal sprong hij te vroeg en bleek net een centimeter te klein, zoodat de bal via zijn vingertoppen in het doel verdween. Daarna kreeg Rootring een bevlieging, passeerde een stuk of wat spelers, zette toen voor en, Dijkshoorn was er al weer bij. En bij een volgenden aanval schoot Keppel hard voorlangs. Toen leek het er even op, of Alc maria alles nog zou goed maken, maar plot seling zakte het spel weer in. Een vrije trap werd abnormaal slecht genomen, direct daarop demonstreerde men nog eens, hoe een vrijen trap niet genomen moest worden en toen was de fut er heelemaal uit. Brouwer moest er nog een paar keer aan te pas ko men, Maasen en Koning zuiverden nog een paar keer 't doelgebied en eindelijk floot de scheidsrechter tweekeer en dat beteekende het einde van den wedstrijd. K.V.V.—C.S.V. 5—0. - Schenk, de ster van het veld. Onder de zeer slechte leiding van arbiter Vlottes heeft K.V.V. verdiend met 50 van C.S.V. gewonnen en hiermede beslag op het afdeelingskampioenschap gelegd. Dat C.S.V. een niet grootere nederlaag heeft ge leden, heeft ze te danken aan het uitnemend keepen van Jan Schenk, die zulke gewel dige kogels uit zijn doel gehouden heeft, dat zelfs de K.V.V.-ers hem meermalen een open doekje gaven. Het is dan ook dubbel jammer, dat C.S.V., dat- voor de rust steeds op het K.V.V.-doel heeft geschoten, geen doelpunt kon maken, terwijl by een uitval van K.V.V. de rechtsbuiten, die meters bui tenspel stond, ongehinderd scoorde. Met wind mee begon C.S.V. de K.V.V.- veste te bestoken. Direct zat C.S.V. weer voor het K.V.V.-doel, maar de vele schoten misten steeds. Na de hervatting zette C.SJV. het offen sief nog eenigen tijd voort, doch daarna werd het door K.V.V. ingesloten. Vijf maal zagen wy Schenk op onbegrijpelijke wijze een kogel uit zijn doel grabbelen, totdat een on schuldig balletje in het doel ging (20). Even later werd Schenk door een zeer hard schot gepasseerd en toen speelde K.V.V. een gewonnen spel. Nog tweemaal scoorden de kampioenen zoodat K.V.V. met een 5—0-overwinning kampioen werd. Aanvoerder Peijs bood K.V.V. bloemen aan namens de spelers, terwijl de heer Duinker dit deed namens het C.S.V.- bestuur. MONNIKENDAM—BERGEN 3—1. Monnikendam won den wedstryd niet on verdiend. Bergen moest het zonder Ludding en Arie Urbanus stellen; Koster en Fred Urbanus vervingen hen niet onverdienste lijk. Het was geen prettigen wedstrijd in Mon- nikkendam. Een zeer slecht veld, terwijl de sportiviteit van enkele spelers van Monni kendam en van het publiek verre was te zoeken. Vooral in de tweede helft, toen de stand nog steeds gelijk was, ontzagen de Monni kendammers zich er niet van sterk op den man te spelen. Voor rust was Bergen sterker, doch Mon nikendam was gevaarlijker voor het doei. Na een kwartier spelen werd uit een der aanvallen door Monnikendam gescoord. Nog voor rust gelukte het Plomp op handige wijze gelijk te maken (11). Na rust was Monnikendam meer in den aanval. Na een half uur spelen kwam het tweede doelpunt en leidde de thuisclub met 21. Bergen was niet opgewassen tegen het felle forsche spel der gastheeren en ver slapte, waardoor een groote druk op de achterhoede van Bergen werd uitgeoefend. Eenige minuten voor het einde voegde Monnikendam er nog een doelpunt aan toe en kwam het einde met 31 voor de thuisclub. Hockey. ALKMAAR I—ZANDVOORT I 1—2. Wederom heeft de Zondag een nederlaag gebracht voor Alkmaar dat thans een goe de kans maakt om drager te worden van de roode lantaarn. De oorzaak van deze nederlaag is ge makkelijk aan te wijzen. Eenerzijds speelde liet elftal een spel dat de tweede klasse waardig was en bovendien bleef Alkmaar gedurende den geheelen wedstrijd tegen over het forsche Zandvoort-spel volharden bij haar salon-spel. Het resultaat hiervan blijkt uit den uitslag. Wij praten van een elftal, beter is te spreken van elf spelers want zoo ooit het verband zoek was dan was het gisteren. Voorts werd voor de zooveelste maal be wezen dat het heele elftal eigenlijk op de halflinie drijft want nu deze linie behalve den rechtshalf, in uitzondering op den re gel, niet van haar gewone kracht was, pres teerde de voorhoede heelemaal niets. Trou wens van de achterhoede hebben we ook betere wedstrijden gezien. Het heeft overigens weinig zin dezen of genen geheel verantwoordelijk te stellen voor de nederlaag want het geheele elftal, lees de elf spelers op één na, hebben even veel aandeel in de Zandvoort overwinning. Van waar dan toch die matheid Alk maar? In het begin van den wedstrijd zou Zand voort met wat meer veine zeker met 20 voorgestaan hebben. De achterhoede mag van geluk spreken dat dit niet zoo was. Wat betreft het verloop van den wed strijd kunnen we kort zijn. Zooals altijd nam Alkmaar de leiding na goed doorzet ten van Burlage (10). Hoe droef was het einde, na dit mooie begin! De rust trad in met gelijken stand (11) en na de rust scoorde Zandvoort de win nende goal (12) en niet Alkmaar, of schoon de gelijkmaker reeds door het heele elftal bejubeld werd, toen in de laatste mi nuut de bal vanaf twee meter voor de goal niet gescoord werd, doch hoog overgescho ten werd. Ter afwisseling speelt Zondag a.s. Alk maar voor den beker, terwijl daarop nog twee wedstrijden volgen voor de competi tie. Inderdaad heeft vrouwe Fortuna wel consideratie met Alkmaar, want nog is de kans daar om aan de laatste plaats te ont komen. Doch daarvoor zal er anders ge speeld moeten worden! AMSTERDAM VI—ALKMAAR III 13—2. Het 3de elftal, dat tot voor kort nog zulke prachtige resultaten boekte, faalde thans volkomen. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan het feit, dat vele spelers der hoogere elftal len afwezig zijn, en er zoodoende een op schuiving van het 3e naar het 2e en le elf tal moest plaatsvinden. Het 3e elftal kwam dan ook met 5 invallers in het veld tegen het zeer sterke Amsterdam VI. Door de vol komen ontbrekende wedstrijdroutine van deze zeer jonge spelers was het zeer moei lijk om een eenigszins dragelijken indruk te maken. Dank zij echter het geweldige enthousiasme was het een prettige en faire wedstryd, die de beginnelingen in de werke lijk mooie hockeysport veel heeft kunnen leeren. De secretaris van het Nederlandsch Olym pisch Comité maakt in het zoo juist ver schenen jaarverslag van dit lichaam de volgende opmerking, die voor de sport in Nederland uiterst belangrijk genoemd kan worden: Het vorige jaarverslag maakte nog gewag van een, althans voorloopig, overgedreven donkere wolk, doelende op een mogelijke wijziging van de z.g. Zondagswet. Dit was niet te voorzichtig uitgedrukt, in aanmer king genomen de geruchten, welke ons thans wederom bereiken over het voorne men van de regeering, om-inderdaad spoe dig met de indiening van een nieuwe wet te komen. En dat dan de sportbeoefening in het gedrang zal komen en daarmede mo- reele en lichamelijke schade zal worden aangericht, is waarschijnlijk een niet al te sombere voorspelling. Wielrennen DE U.CJ.-WERELDKAMPIOEN- SCHAPPEN. Het Programma. De Italiaansche Wielren Unie heeft thans het programma voor de U-C.I.-wereldkam- pioenschappen, welke van 26 Aug. tot 3 Sept. te Milaan en Varese worden gehou den, bekend gemaakt. 26 Augustus: 9 uur: 70e U.C.I.-congres te Milaan. 14 uur: series, herkansingsritten achtste- en kwart-eindstrijden van de ama teur- en beroepssprinters en eerste manche van de stayers over 100 K.M.. 27 Augustus: halve finales en eindstrijd van de amateur- en beroepssprinters, series over 5 K.M. achtervolging, tweede en derde manche stayers. 29 Augustus: twee herkansingsritten van 100 K.M. stayers. 31 Augustus: eindstrijd stayers, halve eindstrijden en finale achtervolging. 1 September: vertrek van Milaan naar Varese voor de wegwedstrijden. 2 September: 13 uur: vertrek wegwed strijd amateurrenners. 3 September: 11 uur: vertrek wegwed strijd beroepsrenners. De sprint-, achtervolgings- en stayerwed- strijden worden op de Vigorellibaan te Mi laan gehouden. Biljarten. GABRIELS WERELDKAMPIOEN 45/2. Nieuw wereldrecord algemeen gemiddelde. Na een buitengewoon spannende partij tusschen Gabriels en Cote is de Belg erin geslaagd voor de vierde achtereenvolgende maal beslag te leggen op den titel van we reldkampioen Ancre Cadre 45/2. De finale won Gabriels met 400 om 378 punten. De titelhouder verbeterde tegelijk het wereld record algemeen gemiddelde met 48.27. Het oude wereldrecord stond eveneens op zijn naam met 45.90, gevestigd tijdens het we reldkampioenschap van 1938 te Antwerpen. De eindstand luidt: g.p. pt. brt. h.g.p. h.s. a.g. Gabriels 7 2800 58 133.33 324 48.27 Cote 6 2778 107 33.33 206 25.66 Sweering 4 2246 124 29.80 127 18.11 Galmiche 3 2025 116 25.00 104 17.45 Dommering 3 2203 148 21.05 117 14.88 v. Eymeren 3 1938 143 21.05 84 13.55 Claeys 2 2121 123 25.00 164 17.24 Loeb 0 1508 117 18.30 108 12.88 DE ACTIE TEGEN HET OPPRONKEN VAN AARDBEIEN. De tuinders verweren zich. Men schrijft ons uit Beverwijk: Het was wel te verwachten, dat de tuin ders in Kennemerland het antwoord op de door den handel geuite beschuldigingen over het zoogenaamde oppronken van de aardbeien niet zouden schuldig blijven. In een groote vergadering van de inbrengers der Vereenigde Veilingen is het gewraakte euvel aan een uitvoerige bespreking onder worpen. De veilingen kantten zich fel tegen de wijze, waarop de handel deze zaak aan de orde heeft gesteld. De voorzitter, de heer J. P. Nijssen laakte de wijze, waarop de georganiseerde handel den naam van het zoo gewilde en gunstig bekend staande Be- verwijksche product in discrediet heeft ge bracht, niettegenstaande in een bespreking met de federatie reeds was verzekerd, dat de tuindersvereenigingen maatregelen zou den nemen om de kwaliteit van de aard beien te verbeteren door betere sorteering en selectie bij den teelt. Deze maatregelen reiken veel verder dan het straffen van een enkelen knoeier, die de veilingen aller minst in bescherming willen nemen. Met hen toch kan de keurmeester afrekenen, maar de tuinders zullen zelf hebben uit te maken hoe zij op hun bedrijven moeten werken. Het alarm, dat de kooplieden maakten, was volgens Kennemerlands voorzitter vol komen overbodig, zooals hij aan de hand van de keurrapporten aantoonde. Gedu rende het geheele seizoen, waarin millioe- nen kilogrammen aardbeien werden ver handeld, constateerde de keurmeester op 15.700 keuringen .slechts 95 afwijkingen iets meer dan pet. Bij den meest idea len toestand zal er altijd nog wel wat te wenschen blijven. Daarvoor was het zeker niet noodig, dat de naam van de tuinders in Kennemerland beklad werd. Tenslotte werd in de vergadering mede- deeling gedaan van de ernstige pogingen, die reeds worden aangewend om de aard beien te verbeteren. Daartoe worden op n proeftuin selecties toegepast, terwijl eën ingenieur van Wageningen met steun van het Rijk en de provincie in Kennemerland werkzaam is teneinde de ziekte onder het aardbeiengewas te bestudeeren en midde len ter bestrijding daarvan op te sporen. Men kan dus constateeren, dat tuinders en veilingen niets onbeproefd laten om de uit stekende reputatie, welke de Beverwijk- sche aardbeien sedert jaar en dag bezitten opgerept te handhaven. „Had ik je niet verboden om met Jantje te spelen?" „Maar moeder, zie ik er uit, of ik met hem gespeeld heb

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10