Agenda Rechtszaken Reorganisatie van de regeering der Karpathen-Oekraine. Minister Revay afgezet. Bom geworpen op Joodsch kerkhof. Daders zelf omgekomen. Valsche muntersbende ingerekend. Drie snelle overvallen. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. Alkmaarsche Politierechter r EERSTE BLAD. 2. Alkmaar, Woensdag. BEGRAFENIS VAN DEN HEER MOL. Onder groóte belangstelling, is Dinsdag n.m. 2 uur, het stoffelijk overschot, van den op zoo noodlottige wijze om het leven ge komen arbeider A. Mol, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Reeds in de aula van het neutraal ziekenhuis, waren vélen aan wezig. Zeer velen hebben den gang naar het kerkhof meegemaakt. Terwijl op de begraafplaats nog velen aanwezig waren. Door de leden van de afd. Alkmaar der Ned. Fed. v. Transportarbeiders werd de overledene grafwaarts gedragen. Nadat velen bloemen hadden gelegd op het graf, nam allereerst de heer C. Best, als verte genwoordiger der N. V. Krol en Co., welks personeel voltallig aanwezig was, het woord. Hij schetste vriend Mol als een plichtgetrouw arbeider en bracht hem hier aan zijn rustplaats dank. Met een „rust zacht Toon", besloot hij deze woorden. Namens de afdeeling Alkmaar Ned. Fed. v. Transportarb., van welke organisa tie de overledene lid was, sprak den heer Joh. Korver. De heer Mol trad niet op den voorgrond, maar was een goed organisatie man. Hij kende zijn plicht en verzaakte die nooit. Een aanklacht tegen deze maatschap pij noemde spreker het dat een man op zijn leeftijd dit zware werk moest doen en op 63-jarigen leeftijd als slachtoffer van zijn beroep viel. Na 'n krans op het graf gelegd te hebben en aan de kinderen gezegd heb ben: „denk om de laatste woorden van vader: „vergeet moeder niet", nam spreker afscheid. Allen verlieten diep onder den indruk den doodenakker. DE LUCHTDOELARTILLERIE. Huisvesting in schoolgebouw? Met vry groote zekerheid mag thans wel worden aangenomen, dat het gedeelte van het tweede regiment luchtdoelartillerie, dat half Juni naar Alkmaar zal worden over geplaatst, tijdelijk gehuisvest zal worden in een schoolgebouw. Het oog is, naar men ons verzekert, gevallen op de openbare school in de Brillesteeg, waar thans de Centrale school van het 7e en 8e leerjaar is. Deze Centrale school zou dus voor de zooveelste maal weer moeten verhuizen. GESLAAGD. De besteller-voorman G. D. Rijke slaagde voor het vakexamen van hoofdbesteller bij den Post- en Telegraafdienst. VOOR HONDENLIEFHEBBERS. De heer A. M. Hohmann alhier schrijft ons, dat de rashond, de ruwharige Holl. herder „Sietske", van 's Gravenzande ge naamd, dezer dagen een pracht nest kreeg van elf jongen. Voor een Holl. Herdershond werkelijk een zeldzaamheid. DE VLIEGKRACHT-LOTEN VLIEGEN WEG! 6 April a.s. trekking t.o. van notaris J. C. J. Waldorp. Men verzoekt ons opname van 't volgende: De 60 ets Vliegkracht-Loten doen hun naam wel eer aan. Zij vliegen weg! Van alle zijden in het land ontvangt het verlotingscomité nabestellingen en aan alles kan men merken, dat er voor de vliegkracht- loten groote animo is. De factoren voor succes zijn dan ook wel aanwezig jn een uitgebreidén verkoopdienst en bovenal in de schitterende prijzen, met een hoofdprijs-bekroning ter waarde van f 6000. Voor het houden van de trekking heeft men de welwillende medewerking verkregen van notaris J. C. J. Waldorp te 's-Graven- hage, welke trekking vastgesteldis op Donderdag 6 April a.s. DE CANDIDATEN VAN DEN V.-D. De uitslag van het door de V.-D. onder de ruim 80 leden van de Alkmaarsche afdeeling gehouden referendum voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen luidt als volgt 1. A. Sietsma; 2. A. Eriks; 3. Mej. N. Carels; 4. H. Zeeman; 5. Mevr. Feringa van Noord; 6. M. Rentenaar; 7. J. Wiese; 8. W. J. F. F. Brink; 9. H. J. Landman; 10. K. Kroon. HET VRIJZ. HERV. ZANGKOOR. Het bekende Alkmaarsche zangkoor, dat in 1938 met zooveel succes Haydn's Ora torium „Die Schopfüng" uitvoerde, organi seert Donderdag 16 Maart in de Harmonie een vocaal concert ter eere van den com ponist Jac. Bonset. Geboren op 1 Augustus 1880 te Amsterdam, studeerde hij aldaar aan de Muziekschool voor de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst onder Antoon H. Tierie (solfège), Ulfert Schults (piano) en Bernard Zweers (compositie en contra' punt). Vervolgens onderwees A. Pomper hem in het orgelspel. In 1911 werd hij tot organist der Nieuwe- en in 1923 der Oude Evang. Luthersche kerk te Amsterdam benoemd. Als componist van vele vocale- en instru mentale werken, blijkt hij een vurig na volger van de moderne (niet de ultra moderne) Fransche school te zijn. Zijn laatste composities neigen meer naar de klassieke tradities. Meep en meer treedt een typische stylistische eigenschap aan den dag, n.1. het aanwenden van de zoogenaam de monothematiek, zooals men die o.a. bij Franck en Liszt Vindt toegepast. Tot heden schreef hij meer dan 180 wer ken, waarvan vooral zijn gemengde- en man. nenkoren verschillende herdrukken beleefd hebben. Ook verschenen er vrouwenkoren en kin- deroperetten, piano- en orgelcomposities van zijn hand. Naast het componeeren com- poneeren acht hij het schoonste en het hoogste in de muziek is hij als dirigent van gemengde-, mannenkoren en kwartetten werkzaam geweest. Hij behaalde verschel dene eerste prijzen op diverse wedstrijden, zoowel in binnen- als in het buitenland. Verder is Bonset een gaarne gezocht ac- compagnateur. Behalve als solist trad hij vaak bij kerkconcerten als begeleider op. Ongeveer 20 jaar werkte hij geregeld mede bij diverse uitvoeringen in het Am- sterdamsch Concertgebouw, waar hij het orgel bespeelde. Tenslotte verzorgt hij in het Algemeen Ned. Zangersblad „Euphonia" de Radio- Kroniek en is hij leeraar (piano en orgel) aan Haarlem'? Muziek-Instituut. STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN. Bij de examens voor Stenografie en Ma- chineschrijven, gehouden op 7 Maart te Amsterdam, onder leiding van den ontwer per, den heer A. W. Groote, slaagden: Voor Kantoorstenograaf, 130 lettergrepen per minuut, mej. T. Broekstra, te Alkmaar, (met lof), mej. B. de Hartog, te Alkmaar, en de heer C. v. Drunen, te Alkmaar. Voor Machineschrijven: mej. M. Mescher te Alkmaar, met een snelheid van 390 let- teraanslagen per min.; mej. C. Henke te Alkmaar met 204 letteraansl. per min.; mej. M. v. d. Linden te Alkmaar, met 210 letter- aanslagen per min.; mej. T. de Jong te Akersloot met 235 letteraanslagen per min.; mej. F. Bahnsen te Alkmaar met 232 letter aanslagen per min.; mej. M. v. Gorcum te Alkmaar met 263 letteraanslagen per min.; mej. G. Jekel te Heiloo met 231 letteraan slagen per min.; mej. R. Schagen te Alkmaar Bij decreet van den president der Tsjecho- Slowaaksche republiek is de minister der Karpathen-Oekraine, Julian Revay, uit zijn functies ontheven en vervangen door Stefan Klocurak. Terzelfdertijd is het beheer der verschillende ressorten der Karpathen- Oekraine gereorganiseerd. Wolosjin, de mi nister-president, is, behalve met de functies, die hij reeds bekleedde, belast met de na tionale opvoeding en met justitie. Minister- generaal Prchala is bij presidentieel decreet belast met het leiden van het ministerie van binnenlandsche zaken, met financiën en ver bindingswezen. De nieuwe minister, Klocurak, die even als Wolosjin, voorstander is van een Oekrainsche oriënteering, werd belast met de zaken der ministeries van industrie, handel en landbouw, openbare werken, sociale voorzieningen en volksgezondheid. In bevoegde kringen wordt verklaard dat de wijziging in de regeering der Karpathen- Oekraine onvermijdelijk was om de volgen de redenen: 1. De noodzakelijkheid voor Tsjecho- Slowakije om in goede nabuurschap te leven met al zijn naburen, dus niet alleen met Duitscb'and, maar ook met Polen. De vorige regeering nu verleende bijna ter stond het burgerschap aan allerlei Öekrai- ners, die uit Galicië, Oostenrijk en Duitsch- land enz. kwamen. 2. De noodzakelijkheid een strengere orde te herstellen in het land, evenals het recht der burgers in al zijn gestrengheid, dat door de groote agitatie, welke door de vroegere regeering gevoerd werd, aan het wankelen was gebracht. 3. De noodzakelijkheid om, gezien het. begi ootingstekort, de bürgertucht te her stellen en in het bijzonder de tucht op fis caal gebied voor alle onderdanen Gisteren is naar de aula van het Jood- sche kerkhof in Pilsen een bom geworpen, die te vroeg tot ontploffing kwam, met het gevolg, dat de beide daders, leden van de Jongtsjechische Vlajka-organisatie ver scheurd werden. De politie heeft terstond talrijke huis zoekingen bij leden van de Vlajkaorgani- satie verricht. Een persoon werd gear resteerd. De autoriteiten van den geheimen dienst te New-York verklaren, dat zij een val sche muntersbende ingerekend hebben, met de arrestatie van zes mannen en twee vrouwen. De bende had valsche biljetten tot een bedrag van een millioen dollai vervaar digd. Verklaard wordt, dat deze bende, die de grootste is der Vereenigde Staten, ver antwoordelijk gesteld moet worden voor het meerendeel der valsche bankbiljetten, die de laatste twee jaar zijn uigegeven. De arrestaties werden verricht tijdens drie bliksemsnelle overvallen door 'fede rale agenten, die de installatie der valsche munters in beslag namen, benevens hon derden nagemaakte biljetten van 5, 10 en 20 dollar. Centrale commissie voor de filmkeu ring. - In Februari werden door de centrale commissie voor de filmkeuring 212 films ge keurd met een lengte van 149576 meter. Daarna werden 159 films voor alle leef-' tijden toegelaten. 33 films boven 14 jaar en 20 films boven 18 jaar. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Ver zegelde lippen (rom.); hoofdrollen Brigitte Horney, Mathias Wieman e.a. Toegang voor eiken leeftijd. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Pa- rijsche ondeugd (rom.); hoofdrollen Da- nielle Darrieux, Douglas Fairbanks Jr. e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, t/m Woensdag, 8 uur, hoofdnummer Mannen met vleugpls (vliege niersfilm); hoofdrollen Fred Mac Murray, Ray Milland, Louise CampbelL Toegang bo ven 14 jaar. Woensdag 8 Maart. 8 uur, dancing Harmonie, ledenvergade ring vereen. „Ziekenhuisverpleging". 8 uur, De Nachtegaal, alg. verg. Dieren bescherming. 8 uur, zaal C. Vis te Oudkarspel, revue Rose Marie, door de operetteclub Caecilia. Donderdag 9 Maart. 7.30 uur, Harmonie, uitvoering Halter- jeugd. 8 uur, 't Gulden Vlies, Kruger-Wildtuin- film. 8 uur, café Populair aan de Laat, verga dering afd. communistische partij; spreker Lou Jansen. 8.30 uur, r.k. kerk a. d. Laat, conferentie voor niet-kath., onderwerp: De heL Vrijdag 10 Maart. 7.30 uur, Oranjehótel te Bergen, leden- verg. afd. Ned. Roode Kruis. in m met 262 letteraanslagen per min.; mej. T, Dekker te Alkmaar met 231 letteraanslagen per min.; mej. S. Strang te Alkmaar met 237 letteraanslagen per min.; mej. S. de Vries te Alkmaar met 195 letteraanslagen per min.; mej. M. Kaaij te Alkmaar met 277 letteraanslagen per min.; de heer J. Waag- meester te Limmen met 219 letteraanslagen per min.; de heer Th. MacDonald te Bergen met 265 letteraanslagen per min.; de heer H. Verhoeven te Alkmaar met 217 letter aanslagen per min.; de heer W. v. Amstel te Alkmaar met 238 letteraanslagen en de heer J. v. d. Ploeg te Noordscharwoude met 247 letteraanslagen per minuut. VERKOOPDAG NED. CHRISTELIJKE GEMEENSCHAPSBOND. Ten bate van het evangelisatiewerk vaan den Ned. Chr. Gemeenschapsbond zal mor gen, Donderdag, in het gebouw „Waakt en Bidt" een verkoopdag worden gehouden. Van des middags 3 uur tot 's avonds half elf zullen in de groote zaal verschillende mooie handwerken, huishoudelijke artike len, enz. worden tentoongesteld en tevens ten verkoop worden aangeboden. Ook zul len verschillende attracties aanwezig zijn. EN UITBREIDING LEIDSCHE WOL MANUFACTURENHANDEL. Door de uitbreiding der stad heeft de bekende Leidsche wol- en manufacturen- handel zich genoodzaakt gezien, een 2e zaak te openen op het Scharloo. De zaak is zeer modern en overzichtelijk ingericht, waardoor de vele goederen in tricotages, kousen en velerlei stukgoederen, de alom bekende Leidsche breiwol, een specialiteit van deze zaak, zeer goed tot hun recht ko men. DE DIRK DUIVEL n MAAKT ZIJN EERSTE REIS. De watersport-menschen, die den gan- schen zomer met een zeer langen voor zomer en een niet minder langen na-zomer het Alkmaarder Meer als hun domein be schouwen, vormen als 't ware één groote familie. Zijn staan elkaar bij, helpen elkan der en interesseeren zich voor elkanders wederwaardigheden. En toen gisteren een van die zeilers de hulp van anderen noodig had, toen waren die anderen present. En zij hebben hem ge holpen met de grootst mogelijke animo, terwijl zij hem wéér zullen helpen, als hun hulp wordt ingeroepen. Doch laten wij de feiten zelf noemen. Dezen winter hebben wij een duisteren tocht gemaakt. Op een avond ging een zij deur open van een stalling. De lichtbundel van een zaklantaarn wees ons den weg. Voorzichtig liepen wij de donkerte in, pas seerden zonder ongelukken een drempel, klauterden toen langs een ladder omhoog, belandden op een zolder, bereikten even later weer een deur en toen stonden wij in een tijdelijke werkplaats. Hier had de heer Lind Jr. uit de Heerenstraat zijn tenten op geslagen. Wij zagen gelukkig, dat hier tenminste het electrisch licht brandde! een zeilboot in aanbouw. De beschikbare ruimte was juist voldoende, om te kunnen timmeren, zagen en schaven. En als de boot straks klaar is, dan moet ze naar beneden, door dat luik! vertelde ons de amateur-bouwer en hij wees op een luik in de muur, welke muur weer grensde aan de Kanaalkade. Het transport. Maanden was er aan de boot gewerkt. Elen avond zat de heer Lind op zijn zol der, eiken Zaterdagmiddag en Zondag kon men hem bij zijn boot vinden, meestal al leen, een enkelen keer in gezelschap van een vriend, die hem in het begin nog heeft geholpen. En zoo heeft de jonge bouwer 1200 uren op dezen zolder doorgebracht. Het is zyn derde boot, die hij thans bouwt. Toen de heer Lind 12 jaar was, maakte hij een drijvend gevaarte, dat men een boot noemde. Daarin leerde hij zeilen. Maar op een goeden dag is dit „sierlijke jacht" per eigen gelegenheid en route ge gaan Vier jaar geleden werd de tweede boot op stapel gezet, die de Dirk Duivel I ge doopt werd, omdat ze in een pakhuis aan den Dirk Duivelweg gebouwd werd. 't Was een heel goed schip, waarvan de eigenaar veel plezier heeft gehad en dat thans zijn nieuwen eigenaar nog vele prettige uren kan bezorgen. En nu de derde! Met nieuwe problemen! Want de bouwmethode was volgens des- Voor het geheele land: Meest krachtige, het noorden wellicht tijdelijk storm achtige westelijke tot noordwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, vooral in het noorden, iets zachter des nachts, overdag weinig verandering temperatuur. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Golf van Biscaye breidde zich over Frank rijk en de Alpen uit. De depressie tusschen IJsland en Noorwegen werd niet dieper en vult aan de westzijde op tengevolge van een. zuidwaartsche uitbreiding van een arktisch gebied van hoogen luchtdruk over Groen land. Snelle dalingen van den luchtdruk over Schotland en het noorden van Ierland in den nanacht en morgen kondigen de nadering aan van een secundaire depressie, die in den nacht zwaren regen bracht in het noorden van Ierland en om de Iersche zee de temperatuur deed stijgen en de bewol king toenemen. De polaire luchtstrooming is thans over het geheele continent voort geschreden en is thans de Alpen gepasseerd, Tengevolge daarvan daalden in zuid- en midden-Frankrijk en in Zwitserland de tem peraturen van ver boven tot beneden nor maal. De koude-inval bracht in zuid- Frankrijk, in Zwitserland en ook in zuid Duitschland veel regen. Te Biarritz viel 12, te Zürich 28 en te München 18 mm. neer slag. De temperatuurval was in het hoogge bergte zeer groot. <Op de Saëntis daalde de temperatuur zeven graden, op het Jung- fraujoch 14 graden (van min 9 tot min 23 graden). Het is te verwachten, dat het weer aanvankelijk het ongestadige karakter zal behouden. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Hedenmorgen te negen uur werd geseind aan alle posten: „Weest op Uw hoede". LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 18.18 tot 6.01 uur licht op. kundigen niet geschikt voor amateurbouw. Latten-methode is gemakkelijker dan de z.g. Karveel-methode. Zoodat de heer Lind tóch die Karveel-methode toepaste. Laten wij even een paar bizonderheden noemen van deze boot. Het is een kajuit- jacht, ontworpen door een oud-stadgenoot, ir. P. A. Sipman te den Haag. De lengte is 7.30 M., de breedte 1.80 M. en het zeilop pervlak 15.84 M2. Ze is gebouwd van gan gen met ingestoomde eiken spanten. De huid is van Gran Bassan-mahonie. Daarin zitten ongeveer 2200 koperen schroeven en op elke schroef zit weer een houten propje! Geen kleinigheid dus. De kajuit is betim merd met Masonite-Presswood en onder de boot wordt een kiel bevestigd van 300 KG En dit gevaarte, zonder kiel evenwel, is dan Dinsdagmiddag van den zolder naar den beganen grond getransporteerd, 't Ging zeer vlot dank zij de medewerking van velen en na ruim een uur zwoegen lag de boot op haar nieuwe plaats in den stal, waar ze verder zal worden afgewerkt. Zoo tegen Paschen moet ze heelemaal klaar zijn. Dan zal ze te water gelaten wor den en weldra zal zij zich meten met twee zusterschepen, welke in de Zaanstreek ge bouwd worden, echter volgens de latten methode. Laten wij hopen, dat de te waterlating even vlot verloot als het droge transport! SLAGERIJ DE WIT HEROPENT. Fel sloegen de vlammen uit de vensters van het perceel Fnidsen hoek Hekelstraat op dien kouden winteravond in December. En ofschoon onze brandweer prachtig werk deed en zich niet bekommerde om de strenge vorst, brandde het bovenhuis geheel uit, werden ook de benedenvertrekken deer lijk verwoest en bleef alleen de slagerswin kel vrijwel ongedeerd, zoodat het bedrijf tenminste voortgang kon hebben. De heer de -.Vit moest een nieuwe zaak hebben en hij gaf de firma Ringers on- dracht, om het pand weer op te bouwen. Zij deed dat in zeer snel tempo en nu is dan een hoekhuis verschenen, dat er zijn mag. Feitelijk is alles nieuw, behalve dan de te gels in den winkel en misschien de vloer. Maar de pui is nieuw, de kamers beneden zijn nieuw en boven is de nieuwbouw wer kelijk heelemaal compleet. Het is een kloek huis geworden met moderne geriefe lijkheden, waar de firma Ringers en met haar de firma s v. d. Meer en Schut (schil ders- en behangerswerk) en Haasbroek (sanitair) trotsch op kunnen zijn. Echter de slagerij is voor ons 'hoofdzaak. Deze groote, ruime winkel krijgt het zon licht volop, dank zijde groote, frissche etalage-ruiten. Daar staan de vleeschma- chines, daar is het propere hakblok, daar zijn de marmeren toonbanken en marme ren étalage-vloeren. En in die étalages en in den winkel zelf zal morgen een keur van vleesch- en worstsoorten tentoongesteld worden. En het aardigst is, dat cursisten van de vak school te Utrecht de étalages met eigen werk zullen opbouwen, zoodat de bezoe kers mede kennis kunnen nemen van het werk, dat op die vakschool geleerd wordt Ongetwijfeld zal de heropening der zaak de aandacht van velen trekken. Welnu, die heropening is Donderdag middag. WEGENS POGING TOT MOORD TOT ZEVEN JAAR VEROORDEELD. Wegens poging tot moord op zijn meisje, dat hij op Sint Nicolaasavond na afloop van een danspartij door een messteek ernstig verwondde, heeft de rechtbank te Leeuwar den den 19-jarigen boerenknecht P. L. uit Wartena veroordeeld tot zeven jaar gevan genisstraf. De eisch luidde tien jaar gevan genisstraf. COMMIES VAN STRAFGEVANGENIS EIGENT ZICH GELDEN TOE. Wegens verduistering van aan den staat toekomende gelden heeft gisteren voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan de 37- jarige C. B. S., die als commies belast was met de administratie van de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. De officier van justitie, mr. Blok, gaf toe, dat de controle inderdaad wel iets beter had kunnen zijn, maar daarvan mocht ver dachte geen misbruik maken. De door hem gepleegde feiten zijn zeer ernstig, vooral nu zij zyn begaan door een rijksambtenaar in deze functie. Een zware straf is dan ook volkomen op haar plaats en daarom vroeg mr. Blok veroordeeling tot een gevange nisstraf van twee jaar. Vonnis 21 Maart. VERDUISTERING EN OPLICHTING. Een predikant gedupeerd. Voor de Haagsche rechtbank heeft giste ren terecht gestaan de 33-jarige uitgever L, L. uit Voorburg, die den Haagschen predi kant ds. H. Hasper voor ongeveer 11.000 gulden heeft benadeeld. Ds. Hasper, als getuige gehoord, zeide in November 1935 den verdachte te hebben leeren kennen, hij heeft hem toen aange steld als administrateur voor de uitgifte van door getuige samengestelde liederen bundels, te weten van de Administratie geestelijke liederen uit den schat van de Kerk der Eeuwen. Ds. Hasper heeft daarbij een giroreke ning geopend en aan verdachte blanco che ques gegeven. Deze heeft zich door middel van deze chèques verschillende bedragen toegeëigend, welke op het tijdstip der ont dekking waren opgeloopen tot een totaal bedrag van ongeveer f 11.000. De officier van justitie wees er op, dat verdachte op schromelijke wijze misbruik heeft gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen. Spr. noemde de feiten zeer ernstig en meende daarvoor een zware straf te moeten eischen: een gevangenis straf van twee jaren. Verdachte's raadsman wees er o.m. op, dat verdachte het ernstige voornemen heeft om zijn leven te beteren. Reeds heeft hij uit de opbrengst van zijn inboedel een be drag van 2400 aan ds. Hasper terugbe taald. Uitspraak over 14 dagen. NA FAILLISSEMENT GEEN NIEUWE VESTIGINGSVERGUNNING NOODIG. Op 21 Februari had zich voor den Haag schen kantonrechter de bakker H. V. te ver antwoorden terzake, dat hij zijn bakkers bedrijf, na afloop van zijn faillissement op 13 Augustus van het vorige jaar, zelf had voortgezet zonder de daartoe ingevolge de vestigingswet kleinbedrijf vereischte ver gunning. Het betrof een pricipieele kwestie. De eisch luidde zes gelden boete, de raads man, mr. H. S. Zwarenstein, had vrijspraak gepleit. Gister heeft de kantonrechter schriftelijk vonnis gewezen. De tenlaste gelegde feiten worden bewezen geacht. In navolging van het betoog van den raadsman overwoog de kantonrechter o.m. dat hier geen wijziging in den persoon van den ondernemer had plaats gehad. Het be wezen verklaarde valt niet onder art. 10 van de vestigingswet kleinbedrijf, noch on der eenige andere wettelijke strafbepaling. De kantonrechter achtte bewezen hetgeen verdachte bij dagvaarding is tenlaste ge legd, doch achtte het feit niet strafbaar. Deswege ontsloeg hij den verdachte van alle rechtsvervolging te dier zake. Na faillissement is dus geen nieuwe vestigingsvergunning vereischt, indien de ondernemer tijdens zijn faillissement het bedrijf voortzet. (Zitting van Maandag 6 Maart). Steunfraude. Voor den Alkmaarschen politierechter had zich Maandagmiddag te verantwoorden de transportarbeider P. H. uit Berkhout, die zich schuldig gemaakt zou hebben aan een soort valschheid in geschrifte. Het verhaal was aldus: H. werd op 31 October j.1. werkloos en ging naar de gemeentesecretarie van Berkhout om zich als werklooze op te geven. Hem werd mede gedeeld, dat hij eerst zes dagen moest wachten, alvorens als steuntrekker te kun nen worden beschouwd. Het gemeentehuis uitkomende, ontmoette hij zijn plaatsge noot Helder, die een baggerkarwijtje voor hem had, tlat H. aannam. Op 5 November, zes dagen later, ging hij naar den heer Warga, penningmeester van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Transportarbeiders bond St. Bonifacius (de officier vond dat een geweldig lange naam) en teekende daar een uitgebreid formulier, waarop stond, dat hij werkloos was en ook de laatste zes dagen niet had gewerkt. Niettemin kreeg hij ook van den bond over die zes dagen geen steun, omdat de bond ook wachtdagen kent. De valschheid in geschrifte hield nu in, dat H. zes dagen te vroeg een steun van 5,10 ontving, want door zijn handteekening onder het formulier werden de genoemde zes dagen, waarin hij wel had gewerkt (voor Helder) als reeds verloopen wachtdagen beschouwd, hetgeen niet juist was. Verdachte meende niet, dat hij iemand benadeeld had. Het karwijtje voor Helder

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2