Kamerontbinding, de onvermijdelijke beslissing in België. I' Stad ett OmqeoUta derde blad. de stembureaux. Het eenige middel, om uit de verlamming te geraken. DE ZAAK-MARTENS ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 8 MAART 1939. In de jongste raadsvergadering zijn op voordracht van B. en W. de stemoureaux voor de verkiezingen van leden van de Twee de Kamer, de Prov. Staten en den gemeente raad tot 1 April 1943 als volgt samengesteld: le stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens le stemdistrict van den eer sten kieskring voor den gemeenteraad; stem lokaal: de Besognekamer in het Stadhuis: voorzitter: de burgemeester (ambtshalve); leden: J. F. M. Endel, Langestr. 61; N. Schats, Mr. P. J. Troelstrakade 40; plaatsverv. leden: E. S. Hamburger, Verdr.Oord 79; G. W. J. Goes, Huigbrouwerstr. 14; A. J. E. van Ra- vensteijn, Van Leeuwenhoekstr. 19. 2e stemdistrict Tweede Kamer en Prov, Staten, tevens 2e stemdistrict van den eer sten kieskring voor den gemeenteraad; stem lokaal: het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Ridderstraat: voorzitter: E. Mak, Kenn.straatweg 22; leden: J. H. Jacobse, Eg monderstraat 10; mej. A. F. Bossert, Huig brouwerstr. 11; plaatsverv. leden: H. Koorn Veerstraat 14; A. J. B. Lohman, Verdr.Oord 100; P. W. Groot, Corfstraat 1. 3e stemdistrict Tweede Kamer en Prov, Staten, tevens 3e stemdistrict van den eer sten kieskring voor den gemeenteraad; stem lokaal: een lokaal der Hofdijkschool aan den Koningsweg, hoek Lombardsteeg: voorzitter C. Couwenhoven, N. G. Piersonstr. 4; leden J. G. Verspaandonk, Voordam 4a; A. Dijkers, Cabeljaustr. 1; plaatsverv. leden: D. H. L, Jupijn, Houttil 20a; H. W. Koopimeiners, Me tiusstraat 2; K. ter Burg, Koorstraat 1. 4e stemdistrict Tweede Kamer en Prov Staten, tevens 4e stemdistrict van den eer sten kieskring voor den gemeenteraad; stem lokaal: het gymnastieklokaal der Juliaschool aan de Emmastraat: voorzitter: G. Grondsma Nassauplein 22; leden: mej. N. Carels, Huig brouwerstr. 11; mr. C. Smal, Kenn.park 7 plaatsverv. leden: A. Lesterhuis Sr., Helder- scheweg 21; W. J. F. F. Brink, Costerstraat 27; S. J. A. Keesom, Mient 25. 5e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 5e stemdistrict van den eer sten kieskring voor den gemeenteraad; stem lokaal: het gymnastieklokaal van de Juliana school aan de Verdoesstraat: voorzitter: G. H. Hoijtink, Macl. Pontstraat 4; leden: M. Coerts, K. van 't Veerstr. 36; mej. M. B. M. Boom, Verdr.Oord 71; plaatsverv. leden: J. Walter, Pr. Hendrikstr. 40; H. Habiecht, Rochdalestr. 11; Jac. Boom, Kanaalkade 31 6e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 6e stemdistrict van den eer sten kieskring voor den gemeenteraad; stem lokaal: het gymnastieklokaal der Rochdale school aan de Bleekerkade, hoek Mr. P. J. Troelstrakade: voorzitter: P. Dekker, Brou werstraat 29; leden: W. Th. S. Matthijsen, Kenn.straatweg 49; Jac. Bruin, Bagijnen- etraat 11; plaatsverv. leden: mevr. A. E. Olie van Os, Mr. P. J. Troelstrakade 56; W. Tebaerts, R. Visscherstr. 20; H. Haijtema, Langestraat 107. 7e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 7e stemdistrict van den eer sten kieskring voor den gemeenteraad; stem lokaal: het gymnastieklokaal van het R.K, Lyceum aan de Bleekerskade: voorzitter: V. P. Keijsper, Wilhelminalaan 9; leden: mevr. J. E. FischerMulder, K. van 't Veerstraat 74; P. M. Bosscher, Jul. v. Stolberglaan 20; plaatsverv. leden: B. A. Kolkman, Ropjes- kuil 6; P. Olie, Mr. P. J. Troelstrakade 56; J. Th. F. Zwart, Emmastraat 43. 8e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens le stemdistrict van den twee den kieskring voor den gemeenteraad; stem lokaal: het gymnastieklokaal van het Mur- mellius-Gymnasium aan de Schoolstraat, hoek Nieuwesloot: voorzitter: H. C. Stout- jesdijk, Voordam 5; leden: P. C. Mantel, Rochdalestraat 36; J. Apeldoorn, Geester- weg 7; plaatsverv. leden: H. Jansen, Kenn. straatweg 122; R. van Weert, Overdiestraat 60; P. Pannekeet, Vogelenzang 2. 9e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 2e stemdistrict van den twee den kieskring voor den Gemeenteraad; stem lokaal: het gymnastieklokaal der Nic. Beets- school aan de Snaarmanslaan: voorzitter: T. Bonsema, Westerweg 324; leden: A. Schellin- ger, Varnebroek 9; J. van Dijk, Schouten straat 9a; plaatsverv. leden: J. Holman, van der Kaaijstr 9; P. Kuijs, Spoorstr. 23; R. W. Zaadnoordijk Jr., Overdiepad 1. 10de stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 3e stemdistrict van den tweeden kieskring voor den gemeenteraad, stemlokaal: een lokaal in de Ambachtsschool aan den Bergerweg: voorzitter: G. J. Lovink, Kennemerstraatweg 71; leden: H. C. Hazes, Stuartstraat 42; M. R. Versteeg, Geester singel 6; pl.v.v.leden: W. K. Kroon, Kenn. park 21; B. Veltman, van der Meijstraat 16; Chr. Vennik, Paternosterstraat 2a. 11e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 4e stemdistrict van den tweeden kieskring voor den gemeenteraad; stemlokaal: een lokaal in de U. L.-school aan de Krelagestraat: voorzitter: A. F. Zee- gers, Bleekerskade 87; leden: S. Marwitz, van Houtenkade 31; G. van Veen, Dr. Schaepmankade 4; pl.v.v.leden: J. van Dijk, Lindenlaan 87; J. Wiese, Oudegracht 21la; J. M. van Zanten, Dr. Schaepmankade 16. 12e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 5e stemdistrict van den tweeden kieskring voor den gemeenteraad, stemlokaal: het gymnastieklokaal der St. Aloysiusschool aan de Koornlaan: voorster. G. van Slingerland, Kennemersingel 26 1, leden: mr. E. H. J. Wynne, Nassaulaan 18; F. Dekker, Bleekerskade 111; pl.v.v.leden: P. Verhagen, van der Woudestraat 47; H. w. Holsmuller, Bleekerskade 4; F. A. Greve, Wollebrandtstraat 1. 13e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 6e stemdistrict van den tweeden kieskring voor den gemeenteraad, stemlokaal: een lokaal der Rijkskweekschool aan het Nassauplein: voorzitter: mr. C. A- de Groot, Nassauplein 41; leden: F. H. van Dijk, Westerweg 13; J. H. Ooijevaar, Ritsevoort 1, pLv.v.leden; C. Kieft, Zevenhuizen la; G. H. Joustra, Prins Hendrikstraat 42; R. W. Zaadnoordijk Sr., Baansingel 1. 14e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 7e stemdistrict van den twee- en kieskring voor den gemeenteraad stemlokaal: een lokaal der Lindenschool aan de Lindenlaan: voorzitter: A. Sietsma, Corfstraat 33; leden: D. Geels, Kenn.straat weg 83; mevr. J. Pronk—Habiecht, Oudor- perdijkje 11; pl.v.v.leden: A. W. van der Hoek, Langestraat 97a; G. A. Verkade, Em mastraat 50; J. ter Haar, Schermerweg 99 I, 15e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens le stemdistrict van den derden kieskring voor den gemeenteraad stemlokaal: een lokaal der school voor buitengewoon lager onderwijs in het Vic toriepark: voorzitter: H. Klaver, Westdijk 17; leden: A. van Westerop, 3e Oosterstraat 5; E. Kalverboer, Nieuwlandersingel 54; pl, v.v.leden: J. Groen, Westerweg 12; W. Derksen, Bleekerskade 91; P. W. Kamper, Mient 15a. 16e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 2e stemdistrict van den derden kieskring voor den gemeenteraad stemlokaal: het gymnastieklokaal der R.K. Jongensschool aan de Nieuwstraat: voorzit ter: D. J. Woldendorp, Oudegracht 198; leden: mevr. R. PrinsVlessing, Bierkade 11; K. Blaauboer, Stationsweg 120; pl.v.v. leden: J. Damen, Westerweg 9; A. Burger, Julianastraat 7; mr. A. Prins, Verdronken oord 123. 17e stemdistrict Tweede Kamer en Prov, Staten, tevens 3e stemdistrict van den derden kieskring voor den gemeenteraad; stemlokaal: een lokaal der school voor R.K. buitengewoon lager onderwijs aan de Oudegracht nr. 24 (tegenover het Wilde manshofje): voorzitter: W. van der «Wal, Uitenboschstraat 107; leden: H. K. M. de Wild, Oudegracht 287; J. Lakeman, Kenn. straatweg 43; pl.v.v.leden: W. Henneke, Rozenstraat 20; J. H. F. Oortmeijer, Laat 122 a; J. J. van der Meulen, Emmastraat 85. 18e stemdistrict Tweede Kamer en Prov, Staten, tevens 4e stemdistrict van den der den kieskring voor den gemeenteraad; stem lokaal: een lokaal in het Bureau der Ge meentewerken aan de Keetgracht: voorzit ter: W. van de Vall, Comansstraat 14; leden: N. C. van den Idsert, Kenn.singel 26; J. H. W. Lütjeharms, Oudegracht 210; pl.v.v.leden: mej. G. Nierop, Waerdendelstraat 5; J. Con stant, Landstraat 85; K. Pander, Luttik- Oudorp 8. 19e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 5e stemdistrict van den der den kieskring voor den gemeenteraad; stemlokaal: het gymnastieklokaal der Von delschool aan de Vondelstraat: voorzitter: J. H. Raat, Pr. Hendrikstraat 30; leden: J. Alferink, K. van 't Veerstraat 45; W. A. Groenendijk, Westerweg 73; pl.v.v.leden: C. W. Keijsper, Geestersingel 28; mevr. R Dekker—Osinga, Brouwerstraat 29; J. Swaag, Geesterweg 13. 20e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 6e stemdistrict van den derden kieskring voor den gemeenteraad; stemlokaal: een lokaal der Elise van Calcar- kleuterschool aan de Dr. Schaepmankade: voorzitter: P. van der Borden, Steijnstraat 8; leden: mevr. J. G. KootKramer, Mr. P. J. Troelstrakade 70; mej. G. D. Henneman, Bierkade 12; pl.v.v.leden: H. A. van Heerden, Kennemerpark 10; mevr. A. C. Schats Stelleman, Mr. P. J. Troelstrakade 40; P. Zeegers, Tuinstraat 69. 21e stemdistrict Tweede Kamer en Prov. Staten, tevens 7e stemdistrict van den der den kieskring voor den gemeenteraad; stem lokaal: het gymnastieklokaal der R.K. Jon gensschool aan den Nieuwlandersingel, hoek Bleekerskade: voorzitter: mr. A. J. M. Lees berg, Kenn.straatweg 17; leden: mevr. M. BonsemaStreuper, Westerweg 324; J. Teu- nissen, Emmastraat 79; p1 .v.v.leden: J. P. J. Kraakman, Verdronkenoord 104; G. Fisscher, K. van 't Veerstraat 108; P. Cloeck, Laat 98. VAN ALKMAAR BEGINT DE VICTORIE. Op 1 April 1572 verrasten de Watergeu zen Den Briel. Op 21 Mei verklaarde Enk huizen zich voor den Prins van Oranje. Andere steden in het Noorderkwartier volgden spoedig dit voorbeeld, ook Alk maar. Eer de zomer voorbij was bevond zich het grootste deel der noordelijke provinciën in opstand tegen het Spaansche gezag. Slechts enkele steden, waaronder vooral Amsterdam, dat nog 'n behoorlijk Spaansch garnizoen binnen zijn wallen huisvestte en door de vloot van Bossu vanuit zee be schermd werd, bleven aan de zijde van Koning Philips. Alva, „de IJzeren Hertog", vol verbitte ring wegens dezen gang van zaken, be raamde intusschen plannen om met één ge weldigen slag het verloren terrein te her winnen. In het najaar rukte een groot le ger, onder aanvoering van zijn zoon, Don Frederik, vanuit het Zuiden op, om de op standige steden ongenadig en afdoende te straffen. Mechelen, Zutfen, Naarden de historie getuigt op welk een bloedige en wreede wijze de wraakzucht zich botvierde. Haar lem stelde zich lang en dapper te weer, Toen het tenslotte toch zwichten moest, op 12 Juli 1573, werd de bezetting grooten- deels op gruwelijke wijze vermoord. Het Noorderkwartier, nu van het overige Holland afgesneden, lag voor den vijand open. Op 16 Juli reeds kwamen de eerste Spaansche benden voor Alkmaar. Gelukkig bleek het nog slechts een verkennings tocht, die echter tevens een angstwekkende waarschuwing was: nu zijt gij aan de beurt! Snel beslissen en onmiddellijk handelen was noodig. Alkmaar heeft het aangedurfd en den moed gehad om zich te weer te stel len. Toen op 21 Augustus de Spaansche troepen opnieuw verschenen, vonden ze de poorten gesloten. Naast de soldaten streden (Van onzen correspondent.) Maandagavond heeft de koning het besluit geteekend, waarbij Kamer en Senaat worden ontbonden en nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben op 2 April. Door dezen maatregel worden de verkiezingen met een jaar ver vroegd. Normaal moest op het kiezers korps een beroep worden gedaan in de eerste maanden van 1940. De parle mentaire verkiezingen hebben inder daad plaats volgens de grondwet om de vier jaren en de vorige verkiezingen werden gehouden in 1936. De ontbinding is het eenige middel ge bleken om uit de huidige politieke verlam ming te geraken, welke onbetwistbaar bij zonder pijnlijke toestanden heeft gescha pen. In de laatste maanden van de regee ring Spaak waren alle kenteekenen op te merken dat zij lood in de vleugels droeg, daar de drie-partijen-regeering practisch de meeste moeilijkheden uit den weg moest gaan, zonder te trachten er een oplossing voor te vinden. Daar was vooreerst de be ruchte Burgoskwestie. Men herinnert zich hoe deze maanden lang de politieke atmos feer heeft vergiftigd. Men heeft in België niet den moed gehad, den politieken moed, om 's lands belang op den voorgrond te stellen, boven de partij-ideologie. Spaak heeft in deze zaak geen gelukkige hand gehad, alhoewel hij persoonlijk overtuigd was van de noodzakelijkheid van de erken ning. Daarnaast was er vooral de kwestie van de economische en budgetaire politiek welke diende gevolgd, en zonder het ver langen van zijn minister van financiën, M. L. Gérard, om de dingen bij hun waren naam te noemen, zou op het gebied van de budgetaire politiek Spaak ongetwijfeld de- flatiemaatregelen hebben genomen. Zijn plan was gereed om door middel van vol machten bezuinigingsmaatregelen te tref fen, zonder de slapende honden uit zijn partij door woorden als deflatie wakker te maken. Het is waar dat hiernaast de gewe zen eerste minister er voor had gezorgd dat de begrootingen van parastatale instellin gen verder de politiek van uitgaven zon der rekening te houden met de inkomsten, mogelijk maakte. De kwestie-Martens. Dan is er de zaak-Martens ontstaan, waarvan de huidige politieke moeilijkheden het rechtstreeksche gevolg zijn. Ook hierin heeft de heer Spaak geen gelukkige hand gehad. Men kent de zaak voldoende om er niet in bijzonderheden op te moeten terug komen. Hij heeft zich radicaal getoond en geweigerd de benoeming van den heer Mar- tens ongedaan te maken. Dat was moedig en logisch. Hij heeft de verantwoordelijk heid voor zijn handelingen opgenomen. Tal van tegenstrijdige verklaringen zijn afgelegd geworden in verband met de om standigheden waarin de benoeming van den heer Martens is gebeurd. Het voor naamste bezwaar is geweest, in de laatste weken, dat dr. Martens wel amnestie heeft gekregen, doch dat hij, als gewezen ter- doodveroordeelde, geen recht van verkies baarheid bezit. Nochtans bekomt hij een eerepost in de eerste Vlaamsche academie voor geneeskunde. Men zou den toestand verkeerd beoordeelen door te besluiten dat de zaak Martens alles beheerscht. Indien de heer Martens ontslag had genomen als lid van de academie dan zou men er zeer zeker in geslaagd zijn een nieuwe regeering te vormen met deelneming van de libera len. Doch in de eerste plaats moet men in aanmerking nemen dat de benoeming dag- teekent van November en dat het enkele maanden nadien is dat de beroering er tegen is ontstaan. Anderzijds moet men vaststel - len, dat de tweeledige regeering, van katho lieken en socialisten, niet is kunnen tot stand komen, niet omdat de zaak Martens geen oplossing kreeg, doch wel omdat de ministers het niet eens werden over de te volgen financieele, budgetaire politiek. In de nieuwe tweeledige regeering Pier lot, welke doodgeboren scheen, omdat in de huidige omstandigheden vrijwel elke re geering zonder prestige voor het parlement zou moeten verschijnen, is het conflict da delijk ontstaan na de verklaringen van den minister van financiën, den heer Gutt, die, bijgestaan door den heer Pierlot, onomwon den opkwam voor deflatie, met verlaging van de loonen en wedden met 5 pCt. De zaak Martens was totaal op den achtergrond gekomen. De heer Pierlot beschouwde ove rigens deze zaak als afgedaan door de vo rige regeering. Zonder voor het parlement de vertrouwensstemming af te wachten hebben de socialisten zich dan teruggetrok ken. De heer Soudan, socialistisch senator, is er dan niet kunnen in slagen een nieuwe regeering ter been te brengen, door de hou ding van de liberalen, die van de voorge stelde commissie van onderzoek over nieu we feiten welke tegen den heer Martens waren aangehaald, niet wilden weten. Maar tevens bleef ook steeds de kwestie van de flatie of geen deflatie. En nu de heer Sou dan het heeft moeten opgeven, nu nog nieu we pogingen werden gedaan op verzoek van den koning, door den heer Pierlot, om zich te handhaven, mits enkele wijzigingen, is het besluit van ontbinding moeten val len. Men mag als waarheid aanvaarden, dat de katholieken, althans de conservatieven, sedert maanden meenen dat ontbinding wenschelijk is, omdat de vertegenwoordi ging van de openbare meening niet meer zou beantwoorden aan deze openbare mee ning. Wij hebben u naar aanleiding hier van geschreven dat dit alles ten slotte zou eindigen met ontbinding. Deze meening was reeds toen bij velen vastgeankerd. De liberalen hebben in het geval Martens een gelegenheid gezien om naar hun opvatting een handigen zet te doen met het oog op de verkiezingspropaganda. Vernieuwing. Men wou ontbinding en al is het een feit, dat het geval-Martens de openbare meening in België scherp verdeelt, daarnaast moet men aanvaarden dat het de algemeene poli tiek is welke nog meer de moeheid, de ver lamming, de zucht naar een vernieuwing heeft opgewekt. In socialistische bladen heeft men kunnen opmerken, dat de propa- gandatoon weer wordt aangeslagen van de aanvallen der financieele machten op de sociale veroveringen. In „De Standaard" is ook geprotesteerd geworden door prof. g. Eyskens tegen de verdachte actie voor „aanpassing van de Belgische munt bij het pond", wat neerkomen zou op een nieuwe devaluatie voor den Belgischen frank. Een nieuwe devaluatie is volstrekt niet noodig in dit land, meent de professor. Zij zou schadelijk en schandelijk zijn. Doch een energieke begrootingspolitiek is noodig. België kan niet, zooals Engeland en Neder land, begrootingstekorten dragen met de zelfde zekerheid. Dit houdt verband, zoo meent prof. Eyskens met verschillen in waardeering, door de openbare opinie ge maakt, aangaande de betrouwbaarheid van de economische politiek, den ernst van het regeeringbeleid en het naleven van een maal gedane verklaringen of het eerbiedi gen van verbintenissen. Rexistische partij achteruit. Men hoopt, dat de nieuwe verkiezingen een toestand zullen herstellen die lastig was geworden door het feit, dat in 1936 de rexisten met een compacte groep naar de Kamer zijn gekomen, terwijl thans de rexis tische partij in volle ontbinding is, althans in Vlaanderen. In Mei 1936 veroverde De- grelle 21 zetels, terwijl de liberalen er 33 bezetten. Deze laatsten verloren 1 zetel. De katholieken moesten in 1936 van hun 79 zetels er 16 afstaan en kwamen dus met 63 terug. De socialisten vormden aldus :1e grootste Kamergroep met hun 70. Zij had den 3 zetels verloren. De Vl.-nationalistea hadden ook een verrassenden uitslag. In- plaats van met 8 kwamen zij met 16 terug. De communisten verschenen in het parle ment met 9, terwijl zij in de vorige Kamer met slechts 3 weken. Het aantal te geven zetels bedroeg 202, terwijl de vorige Kamer slechts uit 187 leden bestond. Er waren dus 15 zetels meer door het toenemen van de bevolking. Het is de aldus samengestelde Kamer welke zal moeten worden vervangen. Men zal spoedig inzien dat de veranderingen buitengewoon scherp zullen moeten zijn om nieuwe combinaties mogelijk te maken. De kiesstrijd zal gaan over tal van ongetwij feld demagogische leuzen, zoowel aan de eene of de andere zijde. En daar zal nu de Belgische kiezer klaar moeten inzien, om toe te laten van voorafaan te beginnen. de burgers op de wallen, mannen zoowel als vrouwen, oud en jong, de gansche be volking was in touw. De verwoede aanval len van de geroutineerde Spaansche krijgs benden werden moedig afgeslagen en de morgen van den 8-sten October zag den aftocht van de ontmoedigde belegeraars. Toen drie dagen later de vloot van Bossu op de Zuiderzee verslagen en hij zelf ge vangen genomen werd, kon het met recht als een vreugdekreet weerklinken: Van Alkmaar begon de victorie! Het is opmerkelijk, dat te Alkmaar ook in de lange jaren, waarin officieel van feestelijke herdenking geen sprake was toch onder de bevolking de herinnering aan het beleg en ontzet der stad bleef voortle ven. Gedachtig de voorouders, die eens met steenen en gloeiend lood, met kokend wa ter en met brandende pekkransen tegen de Spaansche overmacht gestreden had den, verscheen een deel der bevolking im mer omstreeks 8 October in de straten en op de pleinen en werd het stille stadje en de nachtwacht opgeschrikt door geweer schoten en het knallen van donderbussen en andere vuurwerken, die aan daartoe in brand gezette pektonnen werden» aange stoken. Gelukkig is nu de feestviering in beter en veiliger banen geleid. De spontane drang om feest te vieren waartoe alle Alkmaarders op 8 October volkomen gerechtigd, ja historisch ver plicht zijn uite zich nu allereerst door volledige medewerking aan het streven van onze 8-October Vereeniging „Alkmaar Ontzet". Ook hier is snel beslissen en on middellijk handelen noodig: Aarzelt niet langer, doch geeft U nog heden op als lid! ■Th. P. H. WORTEL. Archivaris der gemeente Alkmaar. Van de Propaganda-Commissie. In 1573 bonden de moedige Alkmaarders den strijd aan met de Spaansche legers. Thans zullen de leden van de propaganda- commissie den strijd aanbinden teneinde te trachten de Alkmaarders te overtuigen van hun plicht om lid te worden van de 8-Oc- tober vereeniging. Zullen zij thans ook tot een overwinning komen? Het antwoord op deze vraag zal de burgerij van Alkmaar in de komende weken geven. Ieder lid van de propagan- da-commissie heeft zich tot taak gesteld om 1200 stadgenooten te bezoeken. Maakt hen het werk gemakkelijker door U spontaan als lid op te geven. U weet allen de bedoe ling: 4 Bonte feestavonden, met medewer king van vele bekende Alkmaarders. Deze week noteerde de vereeniging we derom 100 nieuwe leden. Wie volgt? Van Alkmaar zal weer de Victoria be ginnen! Wij rekenen op U. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 28 FEBRUARI TOT 7 MAART 1939. Nieuwe zaken: Bergen: M. L. Marquering Jr., Pr. Hen drikstraat 14, aannemer. Castricum: N.V. Grondexploitatie Maat schappij „Alkmaar Zuid", Dorpsstraat 15, exploitatie Maatschappij. Den Helder: L. Geus, Emmastraat 75, glas, verfhandel enz. Wijzigingen: Alkmaar: Nico van Vuure, Luttik Oudorp 50, smederij en ijzermagazijn; overgegaan aan: L. W. van Vuure. Harenkarspel: P. de Goede, Dirkshorn B 150, afd. smederij en winkel in ijzerwa ren; overgegaan aan G. v. d. Werff. Limmen: R.K. Ondersteuningsfonds „St. Jozef", Rijksstraatweg B 57; bestuurswij ziging. Wieringen: J. Boersen, Voorstraat 29, autoverhuurinrichting; overgegaan aan: Mw. de wed. J. Boersen. Opheffing en: Limmen: J. C. Boon, Rijksstraatweg B 41, bollenkweeker, enz. INGEKOMEN PERSONEN. C. de Moei, R.K., dienstbode, van Noord- scharwoude naar Nieuwlandersingel 70. R. Jongbloed, geen, los arbeider, en gezin, van Hoorn naar Groot Nieuwland 34. P. W. den Hertog, N.H., instrumentmaker P.T.T., van 's-Gravenhage naar v. d. Lijnstraat 12. P. J. Leeuw, Ger.K., electricien, en gezin, van Rotterdam naar Baansingel 34a. J. A. van Egeraat, R.K., fabr.baas ijzergieterij, en gezin, van Rotterdam naar Baansingel 26a. D. J. Saai, N.H., z. b., van Voorschoten naar Wilhelminalaan 26. P. J. Bood, geen, chauffeur-monteur, en echtg., van Haarlem naar Kinheimstr. 13. H. Josée, N.H., poet ser N.S., en gezin, van Den Helder naar Eike- lenbergstr. 13. A. Vierstra, geen, dienst bode, van Hoorn naar Kweerenpad 20. E. Szitas, R.K., z. b., van Budapest naar Snaar manslaan 66. C. H. Tuinman, R.K., dienst bode, van Opmeer naar Van Houtenkade 12. W. J. J. Imming, R.K., kappersbediende, Noordwijkerhout naar Spoorstraat 40. H. H. van der Kooij, geen, verzekeringsagent, en gezin, van Schagen naar Scharloo 13a. J. de Haan, Ger.K., dienstbode, van Smalliri- gerland naar Egmonderstr. 16. F. C. W. Unkel, R.K., suikerwerker., en echtg., N.H., van Rotterdam naar Boezemsingel 40. H. Borsten, R.K., schipper, en gezin, van Zuid- scharwoude naar Wagemakersstraat 2a. A. Krul, N.H., dienstbode, van Medetnblik naar Westerweg 101. P. K. Brouwer, geen, ex pediteur, van Koedijk naar Metiusst.r 14. C. Bouwman, N.H., grondwerker, van Hoorn naar Ramen B 36. J. Lindeboom, geen, in strumentmaker P.T.T., van 's-Gravenhage naar Leeuwerikkade 19. A. Tonkkes, N.H., wed. v. L. van der Veen, z. b., van Groningen naar Pr. Julianalaan 14. C. Beets, N.H., z. b., van Koedijk naar Pr. Julianalaan 14. G. Bakker, geen, dienstbode, van Zuid- scharwoude naar 2e Landdwarsstr. 22. A. H. Wiezehaan, geen, controleur lev.verz.mij., van Haarlem naar Stationsweg 48. A. A. C. Machgeels, R.K., huishoudster, van Mid delburg naar Ritsevoort. J. Schenk, geen, spoorwegbeambte, en gezin, van Enkhuizen naar Vermeerstr. 17. J. J. Rootring, geen, bankbeambte, en echtg., van Heiloo naar Nic. Beetskade 3. J. M. Zweijtzer, R.K., hulp in de huish., van Sneek naar Kennemerpark 7. R. H. G. Dijkstra, N.H., dienstbode, van Workum naar Wilhelminalaan 11. N. M. Prins, dienstbode, van Bergen naar Alk maar. M. K. H. Pruimboom, geen, huis houdster, van Heiloo naar Koorstr. 11. I C. C. Menkman, D.G., z. b., van Hilversum naar Ritsevoort 36. G. D. van der Laaken L.d.H., verpleegster, van Leiden naar Wilhel minalaan 11. J. ter Stege, N.H., verpleeg ster, van Leiden naar Wilhelminalaan 11. A. P. Kikke, N.H., huishoudster, van Haren karspel naar Nieuwpoortslaan 133. M. W de Ruiter, N.H., dienstbode, van Oudorp naar Wilhelminalaan 23. VERTROKKEN PERSONEN. E. Bieman, geen, van Ingelandstr. 13, naa. Bergen. G. M. Beers, R.K., fabrieksarb van Bergerweg 20, naar Enkhuizen. P Wielemaker, N.H., z.b., en echtg., vai Blaeustraat 23( naar Heiloo. J. Konin. geen, tuinman, en gezin, van Lindegracht i naar Hoorn. E. Swagers, N.H., h. in d huish., van Tuinstraat 9, naar Maartensdij E. VetWitmond, N.I., z.b., van Verdroi kenoord 5, naar Amsterdam. E. Smorer burg, N.H., typogruaf, van Boomkampst 13, naar Alphen aan den Rijn. L. Griep ma, Ger.K., dienstbode, van Druivenlaan 4 naar Bellflour (Californië). Echtgen. 1 van der Bult, Ger.K., z.b. en dochter, vr Druivenlaan 42, naar Bellflour (Californic T. Zwart, geen, van Forestusstr. 24, na Amsterdam. I. Neumüller N.H., dien bode, van Kraanbuui' 2, naar Bergen. Vajda, N.H., h. i/d huish., van Costerstrr 9, naar Hilversum. J. v. d. Spek, Ger.I leerl. verpleegster, van Wilhelminalaan 1 r.aar Schipluiden. J. H. Mooy, geen, ba ker, van Voordam 1, naar Broek op Lang', dijk. Wed. M. PienemanSnijder, N.J en kinderen, van Van der Lijnstraat 24, na Bergen. P. N. Schellings, R.K., reizig- en dochter, van Roemer Visscherstraat f naar Heiloo. J. Elzas, N.I., waterbouv kundige, van Langestraat 37a, naar Ar sterdam. J. Beemsterboer, R.K., monter Spoorstraat 10, naar Berkhout. Th. V Doornbos, R.K., z.b., van Kinheimstraat L

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9