AKKERTJES l>am's wonderlijke avonturen. De slagboom gaat open WERKZAME NIEREN Tiededaad Oveczee Spoct Rechtszaken ZORG VOOR Richtingaanwijzers N.V. WILLEM VAN RIJN de voorjaarsmodellen verschijnen G DERDE BLAD. M IEMAND verdraagt verstopping der Inge- wanden, maar traag functlonneerende nieren, dio ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek. Ischias of spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretlsoh middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's RugpIJn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar lijke bestanddeelen en hebben In Holland ruim 30 jaren ongeëvenaard succes behaald. te lijf gaan om maar zooveel mogelijk melk naar zich toe te trekken. Op kwaliteit wordt niet gelet, hetgeen ten gevolge heeft, dat de goedwillende fabrieken voorzichtig moe ten zijn met opmerkingen tot haar leveran ciers, die immers bij drie, vier andere fa brieken met open armen worden ontvan gen. Dit alles is een gevolg van de dikwijls noodlottige bepaling, dat het salaris van den directeur der zuivelfabriek bepaald wordt naar de verwerkte hoeveelheid melk, waardoor kwantiteit nummer één wordt en de kwaliteit eerst op de tweede plaats komt. Het is eigenlijk verbazingwekkend, dat voor alle landbouwproducten betaald wordt naar de kwaliteit, maar voor melk niet. In dit opzicht is de zuivelwereld wel zeer achterlijk en het zal wel dezen kant uit moeten, te meer waar kwaliteitsbepaling practisch mogelijk is. Wanneer de melk in drie kwaliteiten wordt ingedeeld, naar een maatstaf gel dend voor het geheele land, wanneer dan directeur èn zuivelpersoneel èn boer be lang krijgen bij de beste melk, dan is de eerste stap in de goede richting onderno men. Een frappant voorbeeld van kwaliteits verbetering is het Westen des lands in de wettelijke consumptiemelkgebieden. Voor de wettelijke regelingen kreeg de stedeling dikwijls dure melk, die welhaast dezen naam niet mocht dragen. Door de wettelijke eischen verbeterde dit in een minimum van tijd. De pasteurisatie van de kaasmelk heeft nog meer onheil gesticht. Pasteurisatie maakt alle melk voor kaas geschikt, de slechte melk wordt er door verbeterd, maar de beste melk wordt er zeer veel door slechter gemaakt. Dat heeft tot gevolg, dat Holland nog slechts een middelmatig product maakt, waarvoor geen extra-belangstelling be staat, behoudens dan de prachtige kaas, die naar oude traditie door enkele zelfkarnende boeren zonder water wordt gemaakt. De kaashandel heeft inderdaad eens een strop gehad aan de opzetkaas. Hij is huive rig om een product lang op te slaan, want nieuwe hoeveelheden zweven boven de markt en drukken de prijzen. Er wordt te veel kaas geproduceerd en geen of veel te weinig extra-fijne om onze reputatie op te houden. Met één enkelen maatregel is dit op te heffen. De melkpasteurisatie dient verbo den te worden en het watergehalte nauw keurig vastgelegd. Naar ir. Huisman's in zicht zal de overproductie in één slag ver dwenen zijn en daarmee was de prijs, die ook dit voorjaar weer op kelderen staat, gered, gelijk met onze reputatie. Het kuilgras, dat zoo economisch en zoo gemakkelijk is, is al een even groot gevaar door de boterzuurbacteriën, die langs dezen weg in de kaas geraken en de beruchte „knijpers" veroorzaken. Proeven, welke nog niet beëindigd zijn, toonden ir. Huisman reeds aan, dat vier tot acht weken, nadat men met het voeren van kuilgras opgehouden was de besmetting nog ernstig was, onverschillig of het kuilvoeder uit een goeden of een slechten kuil kwam. Wil men voor het warme jaargetijde geen kans loopen op „knijpers", de zwaarge- scheurde kazen, dan dient men per 1 Jan. reeds op te houden met kuilvoer te ver strekken en daarmede valt het nut en het voordeel van dit voedermiddel. Zwitserland heeft kuilvoer verboden voor die bedrijven, waar men melk wint voor de kaasbereiding. Het is hoog tijd, dat Neder land dezen stap volgt, naast een verbod van pasteurisatie en een vastleggen van het vochtgehalte. Dan kan met een goede reclame op de juiste plaats de Hollandsche kaas haar naam herwinnen en handhaven. Het gaat er niet om in Holland veel kaas te maken, het gaat er om kaas te produceeren, die ner gens anders ter wereld te koop is. Dan kan men meepraten in het bepalen van de prijzen. Wy juichten het toe, dat thans eens van zoo gezaghebbende zijde, onomwonden de nadruk wordt gelegd op de gevaren die het Noord-Hollandsche kaasproduct bedreigen. Dit vraagstuk is reeds eerder aan de orde DE EERSTE KOLONISTEN UIT SALATIGA. Intensiever propaganda. Aneta/A. N. P. meldt uit Batavia: Dank zü een intensiever propaganda van de zijde van het B. B. is de trek naar de kolonisatiegebieden in de buitenbezittingen voor den menschen van het ressort der af- deeling Salatiga grooter geworden. Met de eerstvolgende bootgelegenheid zullen uit het district Salatiga 49 gezinnen, omvattende 191 personen, en uit het dis trict Tengaran 6 gezinnen, omvattende 30 personen, naar Sumatra vertrekken. De se lectie voor dit eerste transport geschiedde zeer nauwkeurig in tegenwoordigheid van de Europeesche en inheemsche autoriteiten van de residentie Semarang. MOLENWIEKEN DRAAIEN. Hollandsche molens aan Java's Zuidkust. De Djokasche medewerker van de „Lo comotief" meldt: De Zuidkust van Java is een eeuwige bron van zorgen voor den dienst van volksgezondheid door het groot aantal lagunes, welke aanleiding zün tot de jaar lij kschen malaria-explosie die soms zeer ernstige afmetingen aannemen, in Zuid- Adikarta in het Djokjasche is de bevolking onlangs begonnen met het dempen der lagunes, een werk dat vele jaren zal vor deren. Thans echter krijgt Djoka voor Indië een primeur, doordat een proef genomen zal worden met het droogmalen van een De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten meti Volgens recept van Apotheker Dumont -AKKER-C AC HE TS Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos Van 2 stuks 2 stuivers. gesteld door ir. de Waal, den directeur van het Kaascontrole Station en den heer G. No bel in zijn kwaliteit van secretaris van den Bond van op Coöperatieven Grondslag wer kende zuivelfabrieken in Noordholland, doch zonder succes, omdat de voorzitter, de heer H. K. Koster, te veel achter de Friesche directeuren van de groote fabrieken aan stapte. Noodzakelijk is, dat deze bond aan het vraagstuk eens een ernstige bespreking wijdt.' De contingenteering van het product is wel een groote factor geweest van het maken van een kaas met meer vochtgehalte. Voor heen was er vooral in Frankrijk en Spanje voldoende vraag naar de goede opzetkaas. Wanneer de handel naar het buitenland weer vrij wordt, dan zal er stellig weer een vraag naar het betere product ontstaan op een loonenden basis, aldus redeneeren zij, die zich thans verzoenen met het maken van een product, dat overal gemaakt kan worden. O.L vergeten zij te veel, dat het heel moei lijk wordt een plaats op de wereldmarkt voor een verdwenen product te heroveren. Zoover is het echter nog niet. Het kwaad schuilt in hoofdzaak bij de fabrieken, die rechtstreeks verkoopen. Op de markt wordt nog in hoofdzaak een vrij goed product aangevoerd. De heer Laan van de fabriek te Binnenwijzend verzekerde ons, dat zijn fa briek zich aan het advies van dr. Schey heeft gehouden en is blijven doorgaan met de oude Hollandsche kaas te maken, met het gevolg dat hij steeds een beteren prijs kon bedingen en de uitbetaling van de melk aan zyn fabriek gunstiger was dan aan de an dere. Algemeen oordeelden de producenten, die wij heden spraken, het wenschelyk, dat de pasteurisatie van de melk werd verboden. De leiding van de N.H. fabrieken is helaas v/el te zeer in handen van de Friesche directeuren gekomen, waardoor wij reeds zoover zyn, dat er geen verschil is in het grootste deel van de N.H. 40 plus kaas en de Friesche 40 plus kaas. Nu de Nederlandsche consument, door de onthullingen van ir. Huisman, op de hoogte van het kwaad is gekomen, verwachten wy dat de consument, die prijsstelt op een echte N.H. product, zich bij zijn leverancier op de hoogte zal stellen, van welke fabriek hij een dergelijk product nog kan krijgen en dan zal dit, waar thans het binnenland de grootste afnemer is, ook een stimulans zijn om den verkeerden weg den rug toe te keeren. Red. Alkm. Crt.) Wanneer U veilig wilt rijden, dan is het van groot belang, dat U bij links- of rechtsafslaan, de nieuwe richting duidelijk aangeeft. Bosch richtingaanwijzers doen dit bij uitstek goed; hun verlichte pijl is zeer opvallend. In verschillende grootten lever baar, met hand- en automatische schakelaar of handschakelaar met ingebouwd contrólelampje. Prijzen vanaf F. 10.40 per stel. Verkrijgbaar bij alle Bosch-Diensten, automobielhandelaren en garage houders in Nederland. AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 TELEFOON 31308 (4 LUNEN) lagune met behulp van een windmolen van de bekende Hollandsche constructie. De molen is reeds te Djokja gearriveerd en zal binnenkort worden gemonteerd. Indien deze proef slaagt, dan zal uiter aard tot uitbreiding van het aantal molens worden overgegaan en dan is de tijd niet meer ver dat het landschap aan de Zuid, waar men toch reeds zooveel gelijkenis vindt met Holland, b.v. ten Zuiden van Koe- tordjo, het aanzien zal krygen van de Hol landsche polders, de zee, de duinen en daarachter moerassen en waterpartijen met een „skyline" van draaiende molenwie ken. Voetbal HET NEDERLANDSCH ELFTAL SAMENGESTELD. Door de Keuze-commissie van den Kon. Ned. Voetbalbond is het Ned. elftal, dat Zondag 19 Maart a.s. te Antwerpen tegen België speelt, als volgt samengesteld: Van Male (Feijenoord) Blomvliet Caldenhove (Ajax) (DWS) Stam Anderiesen Schubert (VUC) (Ajax) (Ajax) Drager v. d. Veen Vente Smit de Harder (DWS) (Heracles) (F'oord) (H'lem) (VUC) Als reserves zyn aangewezen: Dijkstra (ZFC), van Ierland (Willem II), Bonsema (GVAV) en de Harder (VUC). De Keuze-commissie heeft dus geen wij zigingen gebracht in het elftal, dat Zondag 26 Febr. een fraaie overwinning te Rotter dam op Hongarije behaalde. Men was van oordeel, dat in dit geval zeker de uitspraak „geen wijzigingen in een winnende ploeg te brengen" van kracht was. HAAR KIND ONVERZORGD ACHTERGELATEN. Rechtbank gelast nieuw onderzoek. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis ter nieuw onderzoek gelast in de zaak tegen de 21-jarige N. v. d. B., tegen wie door het O.M. 9 maanden gevangenisstraf was geëischt omdat zij op 31 December j.1. haar 20 maanden oud kindje onverzorgd op een onverwarmde zolder in haar wo ning te Krimpen aan den Lek heeft ach tergelaten. Enkele teenen van het kindje waren bevroren. Na behandeling in het kinderziekenhuis te Rotterdam is het kindje hersteld. VERSTORING VAN NEO-MALTHUSIAANSCHE VERGADERING. De Arnhemsche kantonrechter, mr. G. J. van Brakel, heeft Woensdag schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen een vier tal r.k. studenten, die op 17 November van het vorige jaar te Arnhem een bij eenkomst van den Neo-Malthusiaanschen Bond hadden verstoord. Na een inleiding van dr. Tuyt waren zy opgestaan en hadden geroepen: „Er uit 160. Pam wordt nu aangewezen als klokkenist in 's konings werkkamer. Dit is een tijdelijke straf voor hem, voor een licht vergrijp. 161. Hij had namelijk met inkt gemorst en een schrij ven bedorven. Hij had het echter niet met opzet gedaan, want de pen die hy moest aanreiken, was hem te zwaar en hy kon dit den koning niet meedelen. Wanneer we nu op een zonnigen dag „den zomer in 't hoofd krygen", dan denken we nog niet aan kleu rige waschzyde japonnetjes, niet aan lichte open schoentjes, en niet aan lange, gebloemde zomeravond jurken! Neen, wanneer we nu voor in den midag uit gaan en de zon al zoo warm op ons schijnt, dan gaan onze gedachten en wenschen aller eerst uit naar een dunneren mantel of een lichter mantelpak. Een kwieke tailleur om flink in te kunnen stappen zonder moe en loom te worden door den winter mantel, die nu ineens zoo dik en zwaar lijkt! Een losse cape, een slank getailleerd jasje om langzaam mee voort te dribbelen en te genie ten van de zon en warmte, die 't voorjaar ons brengt! 't Tailleur costuum. De voorjaarscollecties van de groote Parysche modehuizen too- nen ons dan ook een overvloed van tailleurs, losse jasjes en capes, waarmee we zóó zouden willen weg wandelen. Nog steeds is het klassieke model van den heeren-tailleur in de mode, met daarnaast, evenals vorige jaren, een overvloed van fantasie-model len: lichte jasjes donkere jur ken, geruite jasjes effen rokken, gestreepte jasjes rokken in de donkere kleur van die streep. Streng getailleerde manteltjes, maar daar naast ook de bolero, die zoowel in lang als in kort model nog niet van 't tapijt verdwenen is. Voor deze losse kleurige jasjes moet men echter klein en slank zijn. Groote, wat forsche vrouwen, doen beter zich aan 't getailleerde mantelpak te houden, wat heel veel Hollandsche vrouwen buitenge woon flatteert. Strepen. Men kan dan inplaats van de tra- ditioneele effen stoffen, de tweeds of de ruitjes, nu eens een gestreept stofje uitzoeken. Want strepen zyn zeer in de mode. Heel origineele strepen, soms zeer hel van kleur, soms ook in zachte pasteltinten. Op onze afbeelding ziet U in 't midden een gestreept voorjaars pakje. Het jasje is zeer getailleerd, 't rokje iets klokkend. De strepen zyn, behalve bij de mouwen, hori zontaal genomen. Geheel rechts een voorjaarsman tel met een hooge z.g.n. „Mephisto"- kraag. De zakken spelen dit voorjaar een voorname rol, sommige mantels en japonnen hebben een heele rij zakjes onder elkaar, dikwijls van afstekend materiaal of kleur. Op dezen mantel zijn de zakken van licht leer en geven daardoor de jas een sportief cachet. Tenslotte links op onze schets een complet, bestaande uit gestreepte rok en driekwart cape met een blouse in de donkere tint van de streep. Uit dit geheel ziet men, hoe dankbaar de streep is, in het ver werken; door de stof nu eens schuin en dan weer recht te nemen, ver krijgt men een alleraardigst effect. Zoo zal dit voorjaar de gestreepte stof zeker ook in Holland ingang vinden, want het is een welkome afwisseling na alle donkere effen stoffen van dezen winter. MADELEINE. met de vuile Tuyt". Verd. V. had ook ge- I roepen: „Zoo tracht men ons volk te be- derven". De ambtenaar, die het optreden van I deze jongelui buitengewoon ergerlijk vond, eischte de veroordeeling van ieder der vier verdachten tot 15 gulden boete. Het vonnis luidde voor een drietal: 15 gulden boete suba. respectievelijk 6, 6 en 5 dagen hechtenis en voor de vierde vrij spraak. DE RELLETJES BIJ DE VERTOONING VAN „HELDENKERMIS". Vordering tegen de gemeente Den Haag afgewezen. Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de zaak, welke de nabe staanden van den journalist Bosch, die ty- dens de relletjes bij de vertooning van de film „Heldenkermis" in Maart '36 door een politie-motor met zijspan werd aangereden en aan de gevolgen daarvan is overleden, aanhangig hebben gemaakt tegen de ge meente 's-Gravenhage. Met vernietiging v 11 het vonnis van de Haagsche rechtbank, die de vordering in principe heeft toegewezen, doch getuigen- bewijs omtrent verschillende punten heeft bevolen, heeft het Hof de vordering ont zegd. Het Hof overwoog daarbij o.m., dat uit de feitelijke omstandigheden is gebleken, dat de politie-agenten handelden als orga nen van de gemeentelijke overheid ter handhaving van de overheidstaak, dat niet gebleken is, dat de middelen, welke zij te baat hebben genomen, n.L door met razenden motor zeer langzaam over 't 5 meter breede trottoir naar en in de Pas sage te rijden, moeten worden aange merkt als misbruik van bevoegdheid, inte gendeel, de ervaring leert, dat deze mid delen bij herhaling met succes door de po litie worden toegepast, ten einde het pu bliek op een afstand te houden, dat het niet ter beoordeeling van den rechter staat of de gemeentelyke overheid, maatregelen noodig achtend ter bewaring van de orde, daartoe de meest geëigende middelen genomen heeft, dat, nu vaststaat, dat deze middelen met de vereischte omzichtigheid zijn ten uitvoer gebracht, elk onrechtmatig handelen ont- oreekt, dat integendeel de omstandigheden er veeleer op wyzen, dat het slachtoffer, hetwelk zich, zy het ook in verband met de uitoefening van zijn beroep, als verslag gever, bevond midden in het arbeidsveld van de politie, tijdens de wanordelijkheden niet de geboden voorzichtigheid in acht heeft genomen door niet te letten op het geen achter hem geschiedde en aldaar ver wacht mocht worden. BOEKHOUDER VERDUISTERDE GELD VAN DE GEMEENTE DELFT. De 43-jarige boekhouder D. H. moest gis ter voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank terecht staan, omdat hij als amb tenaar bij de gemeente Delft in het tijdvak van 1 Januari 1928 tot 1 November 1938 zich geld van deze gemeente heeft toege- eigend. Het beliep een bedrag van onge veer 9000, dat verdachte onder zijn beheer had vanwege betaling van aanbestedings- kosten van bestekken. Na verloop van jaren werd het tekort ontdekt, hetwelk door ver dachte onmiddellijk werd toegegeven. De officier van justitie requireerde tegen den boekhouder een gecombineerde straf, n.L een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Uitspraak 23 Maart. OP EEN AGENT GESCHOTEN. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde een werklooze,, die op 22 Sept. op den N.Z. Voorburgwal op een agent van politie heeft geschoten tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het O.M. had twee en een half jaar geëischt. Verdachte stond voor het tij dingbord van een courant te debatteeren, toen een agent hem aanmaande om door te loopen. Hij gaf aan dit bevel geen gehoor, doch hij trok een revolver en loste een schot in de richting van den agent, dat echter geen doel trof. Vluchtende probeer de hij nog tweemaal te schieten, doch het wapen weigerde. Hy kon toen worden overmeesterd en gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10