dagblad voor alkmaar en omstreken. Troepenconcentratie aan de Tsjechische grens. Troepenbeweging in Midden-Europa. Duitsche inmenging in de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. No. 62 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 14 Maart 1939 141e Jaargang Duitsche troepenconcentratie. Duitschland, dat ten nauwste betrokken is bij' de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije, hee.t diverse troepen aan de Tsjechische grens geconcentreerd. Volgens Havas zou er een leger van 250.000 man gereed liggen, dee's in Dresden, deels in Leipzig, deels in Chemnitz en deels in Weenen. Een ander bericht uit München meldt, dat gisteren aldaar plotseling de reservisten van de lichting 1913 werden opge roepen. Velen hunner moesten* hun werk in den steek laten. De betrokken troepen waren voor het meerendeel gemechani seerde detachementen, sómmige met licht geschut, lucht- aiweerkanonnen en pantserwagens. TISO BIJ HITLER. Vier bomaanslagen te Bratislava. Incidenten in Iglau. Slowakije onafhankelijk. Hongaarsche troepen over de grens. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco dooi Set geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVER lENHENs Van 1—5 regels 1 25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar nlaatsruimte. Brieven franco aan de N V Boek- en HandeUdr"k- kerij v h. HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Met spanning volgt men het verloop van de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije, waar de ontwikkeling van den toestand sterk doet herinneren aan het September-drama in 1938. Mag men de Duitsche pers gelooven en men doet goed de Duitsche berichten met de noodige reserve te aanvaar den, want zy zyn buitengewoon sensationeeldan zou de toestand in dat land van uur tot uur dreigender worden. De Tsjechische militairen zouden verder gister na den middag elke terug houdendheid hebben laten varen. Bovendien zou Sidor den toestand in Bratislawa niet meer meester zijn, maar zou hy geheel afhankelijk zijn van de houding van het leger. Zwaarbewapende Tsjechen houden den aanlegsteiger bezet en in het museum zyn mitrailleurs in stelling gebracht. Zulks is ook gebeurd in het universiteitsgebouw, dat tegenover het regeeringsgc- bouw staat. Bovendien hebben de militairen een groot aantal tanks in gereedheid gebracht. Door Hitier naar Berlyn genoodigd, is de afgetreden premier van Slowa kije, mgi\ Tiso, daar gisternamiddag per vliegtuig aangekomen. Even over zessen arriveerde hij op de rijkskan selarij, waar hij officieel door de op den „Ehrenhof" opgestelde lijfwacht van Hitier inet tromgeroffel werd be groet, ofschoon Tiso eigenlijk op het oogenblik geen openbaar ambt in Slowakije bekleedt. De besprekingen tusschen Hitier en mgr. Tiso "gonnen om 6.30 uur en duurden ongeveer 40 minuten. Tiso vertrok in een gesloten auto van de rijkskanselarij. Wederom stond de lijf wacht aangetreden en werden de trommels geroerd. Na zijn onderhoud met Hitier heeft mgr. Tiso gisteravond een telefonische bespreking gevoerd met den Slo- waakschen minister-president Sidor n Pressburg. "?ze verklaarde zich op Tiso's verzoek reid, hedenmorgen om 10 uur den nvaakschen landdag bijeen te apen. Zooals bekend, heeft Sidor Zondag de oorspronkelijk op Dinsdag te houden zit ting uitgesteld tot 28 Maart, hetgeen in de Duitsche pers scherp gecritiseerd werd als een maatregel, om de wettelijke vertegen woordiging van het Slowaakse! e volk machteloos te maken. Tiso zal in de landdagzitt.ng van heden persoonlijk aanwezig zijn. Er zal een ver klaring over de situatie worden voorge lezen. In een officieel communiqué wordt be vestigd, dat Tiso bij zijn bezoek aan Ber lijn vergezeld was van den Slowaakschen minister Durchansky die ook aan de be sprekingen met Hitier heeft deelgenomen. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Berlijn Mastny die in het geheel niet over de visite van mgr. Tiso was ingelicht heeft gisteravond een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken om te informeeren naar de houding van de rijksregeering. Hem werd medegedeeld dat op het oogenblik niets gezegd kan worden. In den loop van den avond zou hij zich nogmaals aan het ministerie kunnen ver voegen. Duitsche nota. Naar verluidt is intusschen te Praag een Duitsche nota overhandigd en men meent te weten dat deze twee eischen be vat nl. de verdeeling van Tsjecho-Slowa- kije in drie zelfstandige staten resp. voor de Tsjechen, de Slowaken en de Karpatho- Oekrainers en ten tweede een wijziging in de Tsjechische regeering, waaruit de generaals Elias en Sirovy zouden moeten verdwijnen. De houding van Duitschland. In officieele Duitsche kringen verklaart men niets te weten van een nota in ulti- matievèri vorm, welke gister door Duitsch land aan Tsjecho-Slowakije zou zijn ge zonden. De lectuur der Duitsche bladen en de inlichtingen, die men in welingelichte kringen krijgt, versterken bij alle buiten landsche waarnemers den indruk, dat men aan den vooravond staat van vérstrekken de gebeurtenissen. Hoewel men in politieke Duitsche krin gen voortgaat de argumenten naar voren e brengen, volgens welke Duischland geen afstand kan doen van zijn politiek, die ge baseerd is op het zelfbeschikkingsrecht der volken, zonder zich het verwijt op den hals te halen een imperialistische politiek in zuidoost Europa te voeten, wordt toch de indruk in buitenlandsche kringen te Berlijn versterkt, dat deze argumenten sinds twee dagen veel van hun waarde hebben verloren. Het schijnt, dat de zekere teleurstellingen, die sinds zes maanden opgehoopt zijn betreffende de houding van het nieuwe Tsjecho-Slowakije jegens Duitschland, de invloedrijke kringen van Duitschland er meer en meer toe doet overhellen de oplossing, die geschapen is door de accoorden van München en de arbitrage van Weenen, opnieuw te be zien, en daarbij van den aanvang af op nieuw et werk ter hand te nemen van het statuut van den Tsjecho-Slowaakschen staat. Op het oogenblik weet men nog niet, welk lot beschoren is in de nieuwe combi naties, die opgebouwd worden, aan de Karpathische Oekraïne, maar het schijnt wel, volgens zekere aanduidingen, dat dit gebied onder Hongaarsche controle zou moeten gaan, waarmede het zou op houden een soort „Piemont" te vormen, dat verontrustend is voor Polen bij de eischen betreffende een onafhankelijken Dekrain- schen staat. Ondanks de tegenspraken houden de geruchten over Duitsche troe penbewegingen aan de Tsjecho-Slowaak- sch grenzen den geheelen dag aan. In den afgeloopen nacht zijn te Bratislava vier bomaanslagen gepleegd. Door een van deze aanslagen is de machinekamer en de redactiebureaux van het nati- naal-socialistische orgaan „Grenz- bote" ernstig beschadigd. Naar verluidt zijn zes personen om het leven gekomen. Ten Zuiden van Budweis aan de Duitsch-Boheemsche grens is een sterke concentratie van Duitsche gemotoriseerde troepen opge merkt. Uit Iglau (een provincie met een groote Duitsche minderheid) meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat de vervolgingen der Duitschers door Tsjechische militairen daar voortduren. „In den loop van gisteren is een transport Tsjechische communisten, die als emigranten uit Sudeten-Duitsche gebieden tot dusverre te Praag verbleven, in Iglau aangekomen. Tot dusverre zijn veertien Duit schers zwaar en acht licht gewond. De bot singen duren voort. De verbinding tusschen de Duitsche grens en Iglau is verbroken". „Gisteren zijn voorts volksduitschers naar het arbeidsbureau te Iglau getrokken. Zij eischten hulp in den noodtoestand, die ont staan is doordat pensioengerechtigden van de tabaksfabrieken onder nietige voorwend sels hun pensioenen niet krijgen uitbetaald. De gendarmerie trad met het blanke wapen tegen de wanhopigen op. Een Duitscher, Brunner genaamd, is gearresteerd. Bij de botsingen werden 50 personen' gewond, van wie 10 zwaar. Bij een arts meldden zich tien personen om behandeld te Worden aan, vier hunner waren zwaar gewond. Een grijs aard was tegen den grond geslagen en met een bajonet in de hand gestoken. De overige gewonden kregen meerendeels bajonetsteken of verwondingen, die veroorzaakt zijn door gummiknuppels. Een ander bericht van het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Naar in verband met de incidenten in het taaleiland van Iglau ge meld wordt, is het in Misching en Seelenz tot zware botsingen gekomen. De haken- kruisvlaggen werden van de huizen der volksduitschers omlaaggehaald en gehoond. De Tsjechen trokken door de dorpen en rie pen o.a.: „De Duitschers eruit, Stalin er in". Een groote opwinding heeft zich van de Duit sche bevolking meester gemaakt." Naar de Zeit uit Brünn (Brno) verneemt, is na een opwindenden nacht de toestand daar nog steeds gespannen. De politieautori teiten hebben bij decreet een verbod uitge vaardigd voor Duitsche scholieren om na zes uur des middags uit te gaan. Van hel Duitsche onderwijzende personeel wordt ge- eischt, dat toezicht zal worden uitgeoefend op de nakoming van het verbod. In volks- duitsche kringen is men ongerust ten aanzien van de avonduren van heden. De nacht op Maandag is uiterst stormachtig verloopen. In troepen trokken Tsjechen door de verschil lende deelen der stad. Waar een Duitscher gezien werd, werd hij vervolgd. Er werd ge roepen „Leve Benesj", „Wij willen Benesj terug". Eerst laat in den nacht drong de politie de betoogers naar de buitenwijken weg. Naar de Zeit voorts meldt, is Zondag morgen een aanzienlijk Duitsch koopman, die een hakenkruisinsigne droeg, door Tsje chen bedreigd. Verdere Duitsche berichten uit Iglau. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gister avond laat nog uit Iglau: „Hedenmiddag patrouilleerden in Iglau manschappen van de Tsjechische nationale garde met stalen helm en bajonet op het geweer. Steeds opnieuw werden Duitschers lastig gevallen. Ook zijn hier geruchten ver spreid, volgens welke de Tsjechische marxis ten zich wapenen, de toestand is zeer ver ontrustend. Men neemt aan, dat het in de avonduren tot verdere botsingen komt. Uit Giesshübel zijn gearresteerde Duit schers naar elders overgebracht. Over hun lot is niets bekend. De plaats zelf is door Tsjechische gendarmerie volkomen afgeslo ten. De bevolking is voor een groot deel de bosschen in gevlucht. Er worden thans ook bijzonderheden be kend over gewonden in Giesshübel. De Duit scher Dohaeusel en het nat.-soc. gemeente raadslid Lerch werden door steken gewond, de Duitscher Robert Krause door een kolf slag, mevrouw Maria Redl werd door zes politiemannen in het politiewachtlokaal ge slagen, de rijksduitscher Hans Schwarzbach kreeg een zware verwonding boven het rech teroog en er bestaat gevaar, dat hij daaraan blind wordt. Nog drie Duitschers uit Giess hübel zijn door slagen met den gummistok zwaar gewond. Een van hen, Pauser gehee- ten, bevindt zich nog steeds in het wacht lokaal, ofschoon zijn familieleden dringend zijn uitlevering eischen". Ook uit andere plaatsen in Tsjecho-Slo wakije worden van Duitsche zijde ernstige incidenten gemeld, waarbij Rijksduitschers en volksduitschers gewond werden. Dr. Tisso heeft vanmiddag te 13.00 uur de onafhankelijkheid van Slo wakije geproclameerd. Tevoren had de Landdag een desbetreffende wet aangenomen. Van officiëele Slowaaksche zijde wordt de volgende lijst van minis ters gepubliceerd: President en minister-president dr. Tisso, plaatsvervangers van Tisso: Tuka; defensie: Zatlo; onderwijs: Sivak; binnenlandsche zaken: Sidor; buitenlandsche zaken: Durcansky; justitie: Frits; financiën: Prucinski; chef van den propagandadienst: Mach. 1 uur hedenmiddag: Praag, 14 Maart (1.30 uur n.m.): Van welingelichte zijde te Bratis lava wordt gemeld, dat Hongaarsche troepen meer dan dertig dorpen in sub-Karpathische Oekraine hebben bezet. Alen verwacht, dat binnen enkele uren Duitsche troepen Slowakije zullen binnenrukken. Boedapest, 14 Maart. (Havas). Van Hon gaarsche zijde wordt medegedeeld, dat vanochtend vroeg Tsjechische grenswachten hebben geschoten in de richting van de Hongaarsche grens. Hongaarsche grenswach ten openden onmiddellijk het vuur om zich te verdedigen. Het dorp Orhegyalja, nabij Munkacs, is door de Hongaren bezet. Zy wierpen de aanvallende Tsjechen terug en hebben verscheidene gevangenen gemaakt. De toestand toegespitst. In den afgeloopen nacht heeft de toestand zich toegespitst. Duitsche gemotoriseerde troepen zijn geconcentreerd te Petrzalka, aan den Duitschen oever van de Donau tegenover Bratislava. Hlinka-garden bewa ken de grens tusschen Moravië en Slowakije en laten niemand door, die van Bohemen komt. Verder hebben zij talrijke Tsjechen, die uit Slowakije naar Bohemen vluchtten, beroofd van hun kostbaarheden en geld. Den geheelen nacht heeft men een groote activiteit opgemerkt van de duizenden Duitschers te Brno. Zy begaven zich naar de grens bij Modrice, waar men onlangs aanzienlijke wapentransporten, vooral lichte mitrailleurs, heeft opgemerkt. Sidor Vanochtend verzamelden zich de Duitsche studenten van Brno bij de technische hooge- school, blijkbaar wachtend op bevelen. Men vreest voor incidenten. Verder heeft men concentraties van S. S. opgemerkt met pantsertreinen en automa tische wapens. Vyskytna door Duitschers bezet. Praag, 14 Maart (Havas). Duitsche storm troepen hebben vanmiddag het dorp Vys kytna ten Westen van Iglau in Tsjecho- Slowakije nabij de Duitsche grens bezet De politie van Praag is aanzienlijk ver sterkt, aangezien men verdere ongeregeld heden tusschen Tsjechen en Duitschers vreest. Naar verluidt zijn te Bratislava de win kels van Tsjechen en Joden geplunderd. Tevens heeft hier een run op de banken plaats. Hlinka-garde naar de grens. In allerijl is vanochtend Hlinka-garde naar de grens van Slowakije en Moravië ge zonden. Duitsche militairen in oorlogs bepakking. Vanochtend was het verkeer te Weenen vrijwel gestremd door mili tairen in volle oorlogsbepakking, die op weg waren naar de grens van Slo wakije. De correspondent van Reuter te Berlijn heeft een onderhoud gehad met den woord voerder van de Duitsche regeering. Op de vraag of de bezetting of 't binnen rukken van de Duitsche troepen in Slowa kije reeds was begonnen, antwoordde de woordvoerder „nog niet", doch op de vraag of een bezetting waarschijnlijk was, ant woordde hij: „Het is waarschijnlijk". Concentratie van Hongaarsche troepen. Praag, 14 Maart. (Reuter—ANP). Naar verluidt worden Hongaarsche troepen ge concentreerd aan de grens van Hongarije en Slowakije. Een bevestiging van dit bericht, noch van het bericht der bezetting van dertig dorpen, in de sub-Karpathische Oekraïne, kon niet worden verkregen. Nieuwe Slowaaksche regeering vraagt hulp. Berlijn, 14 Maart. (Reuter). De correspon dent van'Reuter te Berlijn verneemt, dat de nieuwe regeering van Slowakije een tele gram heeft gezonden aan Hitier met 't ver zoek om hulp tegen de Tsjechen. Berlijn, 14 Maart. (ReuterA.N.P.) Naar hir verluidt heeft de minister-president van de sub-Karpathische Oekraine, mgr. Wolo- sin, aan Duftschland en Italië hulp gevraagd als garanten van de overeenkomst van Wee nen. Hij voegde hieraan toe, dat Hongaarsche troepen de grens hebben overschreden. Duitsche troepen rukken Slowakije binnen. Weenen, 14 Maart. (ReuterA.N.P.) Het Weensche radiostation heeft gemeld, dat de Duitsche troepen reeds Slowakije binnen rukken.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1