dagblad voor alkmaar en omstreken. Het einde van Tsjecho-Slowakije. Slowakije vraagt Duitsche hulp. Voorloopig overzicht van den toestond. No. 63 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Woensdag 15 Maart 1939 141e Jaargang Duitsche troepen in Bohemen. Hitier heelt bereids hulp geboden, echter alweer na eenige ont kenningen. Gisteren stonden de Duitsche troepen reeds bij de grens opgeste:d, gistermiddag werd reeds geme.d, d-t zij de grens hadden overschreden, maar BerJjn ontkende dat. En Weenen ontkende dat gisteravond laat nog eens. IV.aar van morgen heelt minister Göbbels door middel van de radio bekend gemaakt, dat de Duitsche troepen Ts:echisch gebied waren binnengerukt en hij spoorde de bevo.king aan, om de vlag uit te steken. Slowakije's voorbeeld gevolgd. Ook de Oekraine onafhankelijk. Berlijnsche inmenging. Hacha te Berlijn. S hitier naar Bohemen. Proclamatie van den führer. Duitschland als beschermer. iALKMAARSCHE COURAMT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door Set geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cent^ PRIJS PER GEWONE ADVERIENT1EN: Van 15 regels 1 25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar nlaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Van uur tot uur verandert de toestand in Europa en nog steeds weet men niet, hoe alles precies gaat. Alleen dit is zeker: Tsjecho-Slowakije wordt op het oogenblik verdeeld en nieuwe, zoogenaamde onafhankelijke staten wor den gevormd. Gisteren zijn Slowakije en de Oekraine tot onafhankelijke staten uitgeroepen en de nieuwe regeering van eerstgenoemd land heeft bereids hulp aan Hitier gevraagd. 't Herinnert aan de Septemberdagen van 1938, toen Henlein de hulp van Hitier inriep. Toen kwamen de Duitsche troepen in het Tsjechische gebied en zij werden begroet als de redders, de bevrijders. t Herinnert aanden Napoleontischen tijd, toen de Fransche troepen als beviijders naar andere landen kwamen en toen ook de kaart van Europa telkens weer moest worden bijgewerkt De bezetting geschiedde op de minuut, alles was nauwkeurig voorbereid en men wachtte slechts op het bevel van den Führer. Thans wordt toegegeven, dat de bevelen reeds waren gegeven vóór Hacha te Berlijn was gekomen, hoewel dit eerst werd tegengesproken. Terwijl Hacha nog met Hitier sprak stonden de Duitsche troepen reeds 20 K.M. op Tsjechisch gebied. Officieel werd medegedeeld, dat vandaag nog niets kan worden gezegd over de wegen, welke de Duitsche troepen zullen volgen, noch over de punten, waar de grens zal worden overschreden. Bohemen en Moravie zijn verboden land en niemand mag het door de Duitsche troepen bezette gebied binnen gaan of het verlaten. Het geheele gebied ten westen van de lijn Bratislava- Mahrisch-Ostrau is voor gevaarlijk gebied verklaard en alle vliegtuigen zqn gewaarschuwd. De Duitsche Radio noemt het Tsjechische gebied thans „Tsjechei". Een nieuwe regeeriiig is gevormd in de Karpatische Oekraine. De land dag is tegen heden bijeen geroepen. Ceteka, het Tjechische telegraaf- agentschap, publiceert het volgende communiqué: „De ministerraad der Karpatische Oekraine, onder voorzitterschap van Wolosjin, heeft een vergadering ge houden. Wolosjin heeft voor de radio een toespraak gehouden, waarin hq o.m. zeide: „Het besluit van den Slowaakschen landdag, om de onaf hankelijkheid van Slowakije uit te roepen, heeft den toestand in de Kar patische Oekraine veranderd. Tot het parlement zal zijn bijeengeroepen, heeft de regeering de noodige maat regelen genomen, opdat het land on afhankelijk zal worden. Men wenscht in vrede en in rust te leven met de naburen". De regeering heeft een voorloopig kabi net gevormd, dat het land zal regeeren tot de bijeenroeping van het parlement, dat zal beslissen over het lot van de Karpa tische Oekraine. Het kabinet is op de vol gende wijze gevormd: Wolosjin: minister-president en minister van justitie; Revay: (die thans in Duitschland ver toeft, waar hij de belangen des lands ver dedigt) minister van buitenlandsche zaken; Klocrak: handel; Braseajko: financien, verbindingen en openbare werken; De president der Tsjechische republiek Hacha, en de minister van buitenland sche zaken, Chvalkosky, zijn in den loop van den avond te Berlijn aange komen, waarheen zij per extratrein uit Praag vertrokken zijn, om Hitier te ontmoeten. Bjj het vertrek van den trein van Hacha naar Berlijn waren leden van het Duitsche gezantschap te Praag aanwezig. In Tsjechische politieke kringen ge looft men, dat de reconstructie der Praagsche regeering zal worden uit gesteld, tot het resultaat van Hacha's besprekingen te Berlijn bekend zal zijn. Hacha en Chvalkovsky waren op hun reis naar Berlijn vergezeld door den lega- tieraad in het ministerie van buitenland sche zaken, dr. Moravek, en dr. Kliment, den secretaris van de presidentiee e selarij. Voorts heeft de dochtei van haar vader vergezeld. Verondersteld werd, dat Hacha met voorstellen naar Berlijn is gekomen. Ma tuurlijk, zoo zeide men, is hij nogJ^ch bevoegd te spreken uit naa"V -t Tsjechische provincies en niet h naam van Slowakije en de Kaïpathisc Oekraine en de besprekingen zu ook slechts betrekking hebben op de r g lingvan de toekomstige betrekkingen tusschen de Tsjechische provincies Duitschland. Hacha zou voorstellen, een puitsche m - nister aan te stellen, als vertegenwoordig ger der belangen der Duitsche m bij de Praagsche regeering. Het is intusschen nog niet een oordeel te vormen over de P die de Duitsche leiders onder ~e n voor de Tsjechische provincies. denken, dat Duitschland een Praa?1>chcene. geering onder voorzitterschap v raai Gajda, die onlangs gerehabiliteerd werd, zou willen zien. De wijze, waarop in Duitschla^ -g en over de Tsjechische provincies Morav Bohemen gesproken wordt, vi -ne geillustreerd in de „Deutsche Zeitung", die vandaag een foto P"b' van de stad Brno, de hoofdstad van vië, met het onderschrift :„Panorama de Duitsche stad Brünn". Dolinay: gezondheid en ziening. sociale voor- Dresden O V) \J-S CP$ N o TSJ ECHO SLOWAKIJE Huidige grens Voormalige grens C Ar -WEENEN L /O ?00 km N ri#'6AR ,J E C J q BUDAPEST Hacha te Berlijn. Te tien minuten over één vannacht kwamen president Hacha en minister Chvalkowski voor den rijkskanselier en na de eerewacht te hebben geinspecteerd, be gaven zij zich naar het kabinet van den Führer. De besprekingen duurden tot kwart over vier, waarna de beiae Tsjechen zich naar hotel Adlon begaven. Te vijf minuten voor vier hebben Hitier Hacha, Von Ribbentrop en Chvalkowski de volgende overeenkomst geteekend: „Op hun verzoek heeft de Führer in tegenwoordigheid van minister von Rib bentrop, Hacha en Chvalkowski ontvan gen. Tijdens de bijeenkomst is openhartig den toestand besproken, welke is gescha pen door de jongste gebeurtenisen in Tsjecho-Slowakije. Beide partijen hebben de overtuiging uitgesproken, dat het doel van alle pogingen moest zijn het verzeke ren van orde, rust én vrede in dit deel van Centraa' Europa. Hacha heeft verklaard, dat hij, om dit doel te dienen en tot een definitie ve pacificatie te komen het lot van het Tsjechische volk en land ir vol ver trouwen in de handen van den Führer legt. De Führer heeft deze verklaring aan vaard en heeft het besluit te kennen ge geven het Tsjechische volk onder de be scherming van het Duitsche rijk te nemen. De autonome ontwikkeling over eenkomstig het eigen karakter van het land, zal verzekerd worden." De regeering gevlucht. Zoover zou het echter niet komen, want de nieuwe, zeer jonge regeering heeft nog vannacht de vlucht genomen voor ie Hongaarsche troepen. Zijheeft haar heil gezocht in Roemenië. Inmiddels hebben Roemeensche troepen een aantal Oekrainsche dorpen in het Oostelijk deel van dit land bezet. Als reden daarvan moge gelden, dat caar een Roe meensche meerderheid woont. Hitier heeft Berlijn verlaten om zich naar de Duitsche troepen, die Bohemen en Moravie binnentrekken, te begeven. Hakenkruisvlaggcn in Praag. De Duitsche troepen zijn vanmorgen reeds de stad Brün binnengerukt. De Tsjechische generale staf deelt het volgen de mede: Op bevel van den minister voor nationale verdediging, Sirovy, moeten alle soldaten, officieren en generaals in kazernes blijven en daar verdere bevelen afwachten. De in Praag vertoevende Tsjechische generaals zijn verzameld in het gebouw van den ge- neralen staf. De verordeningen betreffende de Tsjechische soldaten en officieren gel den ook voor de gebieden, waarin de Duit sche troepen reeds zijn binnengerukt. Voor loopig warden de Tsjechische militairen niet uit deze gebieden teruggetrokken. De Duit sche troepen, voorop gemotoriseerde colon nes rukken inmiddels overal snel op. Kort na zes uur hedenmorgen werd de stad Mei- nik aan de samenvloeiing van de Elbe en de Moldau bezet. Reeds zijn de Duitsche voorhoedes in de Praagsche voorsteden Ho- leschowitz en Karolinental aangekomen, waar zij door de Duitschers van Praag, in het bijzonder door de studenten werden verwelkomd. Nergens zijn incidenten voor gevallen. De Tsjechische bevolking houdt zich rustig. Reeds begint de Duitsche bevol king in Praag hakenkruisvlaggen uit te ste ken. Om 9.45 uur zijn de eerste Duitsche voor hoedes op de Praagsche burcht aangeko men. Om het plein voor de burcht staan Duitsche pantserwagens en voor het hoofd bureau van politie zijn ongeveer tezelfder tijd drie vrachtauto's met Duitsche politie officieren aangekomen. De Duitsche politie- autortieiten hebben terstond contact ge zocht met hun Tsjechische collega's. Opmarsch der Duitsche troepen. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend, dat de Duitsche troepen, ondanks het feit, dat de wegen glad zijn, snel op rukken. Zij hebben in de ochtenduren Plzen (Pilsen) en Olomouc (Olmuetz) bezet. Troe pen onder bevel van Blackowitz, generaal der infanterie, bereikten tegen tien uur Praag. Telefoonverbinding met Praag ver broken. De telefooncentrale te Berlijn heeft me degedeeld, dat alle particuliere telefoon verbindingen met Praag verbroken zijn. Zonder twijfel heeft de militaire admi nistratie alle telefoonlijnen noodig. De Führer heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: ,Aan het Duitsche volk". Nadat eerst voor eenige maanden Duitschland gedwongen is geweest zijn in aaneengesloten nederzettingen wonen de volksgenooten in bescherming te ne men tegen de niet te dragen terreur van het regiem in Tsjechoslowakije, hebben zich in de laatste weken wederom der gelijke verschijnselen voorgedaan. Dit moest in een gebied, waar zooveel natio naliteiten naast elkander leven, tot on dragelijke toestanden leiden. Als reactie op deze nieuwe aanvallen op de vrfjheid en het leven van volks groepen, hebben zich deze van Praag losgëmaakt. Hiermede heeft Tsjechoslowakije opge houden te bestaan. „Toonkunst" voert uit de JOHANNES PASSION, J. S. Bach, op 28 Maart 1939, in de Kapelkerk. Toegangsbew. a f 1. scholieren a f 0.50, verkrijgbaar bij Sigaren magazijn Oojjevaar, Ritsevoort h. Oudegracht Sedert Zondag hebben zich op vele plaatsen woeste uitspattingen voorgedaan, waaraan wederom talrijke Duitschers ten offer vielen. Van uur tot uur neemt het geroep om hulp van de vervolgden toe. Uit de volk rijke Duitsche taal-eilanden, welke door de grootmoedigheid van Duitschland in de afgeloopen herfst bij Tsjechoslowakije zijn gebleven, komt wederom een stroom van vluchtelingen, die have en goed heb ben achtergelaten, naar Duitschland. Een voortduren van dezen toestand moet lei den tot een verstoring van de laatste nrde, welke nog heerscht in dit gebied, waarin Duitschland een levensbelang stelt en dat zelfs meer dan duizend jaar deel heeft uitgemaakt van het Duitsche rijk. Teneinde nu definitief een einde te maken aan deze bedreiging van den vrede en goede voorwaarden te scheppen voor de nieuwe orde in dit gebied, heb ik be sloten vandaag Duitsche troepen te laten binnenrukken in Bohemen en Moravie. Zij zullen de terroristische benden en de Tsjechische strijdkrachten, welke hen beschermen, ontwapenen, het leven van alle bedreigden beschermen en de grond slagen leggen voor het invoeren van een doeltreffende regeling, welke recht zal doen aan de geschiedenis van duizend jaar en de practische nooden van het Duitsche en Tsjechische volk. Berlijn, 15 Maart 1939. w.g. ADOLF HITLER. Zie verder Buitenland pag. 4, 2e blad. Een groote betooging voor het regeerings gebouw te Bratislava. Dr. Kirschbaum, de secretaris van den afgezetten Slowaakschen minister Durcansky, spreekt de menigte toe. Vatten wq de berichten van hedennacht en vandaag samen, dan -nogen wq als voorloopig en zeer globaal overzicht het vol gende vaststellen: Duitschland zal als beschermheer optreden van Bohemen en Moravie en heeft bereids zijn troepen derwaarts gezonden. De bezetting van beide landstieken is zeer rustig verloopen, terwql de bevolking zich merkwaardig rustig gedroeg. Hitier heeft beide provincies zelf standigheid beloofd en denkt er (voorloopig) niet aan, Duitsch land met deze provincies te ver- grooten. Slowakije, dat gisteren zich zelf onafhankelijk verklaarde, heeft eveneens de hulp van Duitschland ingeroepen, weshalve Duitsche troepen ook naar dit dee' van het voormalig Tsjecho-Slowakqc gedirigeerd zijn. Inmiddels is de toestand in Roethenië (Sub-Karpathisch Rusland, een deel der Oekraine) zeer verward. Een Roetheensch leger is gevormd en strijdt tegen Hongaarsche detachementen .Het zqn schermutselingen, die (nog) geen ernstig karakter hebben aangenomen. Hongarije heeft van middag aan Roethenië een ultima tum overhandigd, waarin ge- eischt wordt, dat de Roetheensche regeering de macht zal over geven aan de Hongaarsche leger leiding. Dit ultimatum loopt vanavond om 8 uur af. Verder heeft Roemenië een klein gedeelte van Roethenië bezet, waar een Roemeensche meerder heid woont. Voorloopig houdt Polen zich nog rustig, ofschoon het zich ten zeerste interesseert voor de ontwikkeling, speciaal in Roe thenië en wellicht ook in Slowa kije.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1