™=E CIRCUS VAN BEVER 0,S*S^, hoo. WERELD-PROGRAMMA 1939 galavoorstelling De Groote Kerk wordt gerestaureerd. SPAANDER S KLEEDING Oude Ziekenhuisterrein T^ccoit/iciaal Tlieuws noordscharwoude Weer&ecicfit komt in de beste families voor. egmond aan zee zuidscharwoude Reeds vandaag wordt de opdracht tot restauratie gegeven. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. Alkmaar, Donderdag:. Naar wij vernemen, heeft het Kerkbestuur te dezer stede heden morgen een brief ontvangen van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen waarin deze zich accoord verklaart met een betaling van 4 pCt. tot een bedrag van 20.800 van de restauratiekosten der Groote Kerk door het Kerkbestuur. Het Kerkbestuur moet als eige naresse van het gebouw nu de op dracht tot restauratie geven en het kan dit nu doen in de zekerheid, dat de kostenverdeeling nu defini tief is geregeld. Een afschrift van den brief van den minister is gezonden aan B. en W. van Alkmaar, aan den algemee- nen secretaris van het Werkfonds, Ongetwijfeld zal de burgerij, evenals wij, met groote voldoening van het bovenstaan de kennis nemen. Thans toch bestaat de ze kerheid, dat deze prachtige middeleeuwsche kathedraal, het meest waardevolle monu ment in Hollands Noorderkwartier, in haar vroegeren luister hersteld zal worden. Zooals men weet vorderde de restauratie in de jaren 19231927 reeds een bedrag van 500.000, terwijl de voltooiing van het werk thans begroot is op 520.000, waarby 't Rijk in 1937, met 't oog op het instortings gevaar van den westelijken gevel voor tij delijke voorzieningen 15.000 beschikbaar stelde. Wij kunnen dankbaar zijn, dat de zoo gewenschte samenwerking voor het behoud van dit nationale bezit eindelijk is ver kregen en het alleen betreuren, dat de Provincie slechts bereid is gevonden in de kosten 15 pCt. bij te dragen. Het is de verdienste van minister Slote- maker de Bruine, dat hij tenslotte heeft in gezien, dat de Kerkelijke Gemeente, die voor de eerste restauratie reeds een offer van ruim 100.000 bracht, thans niet meer dan 4 pCt. kan bijdragen. Niet vergeten mag worden, dat deze gemeente in de toekomst reeds zwaar gebukt zal gaan voor de steeds ONGEVAL. Rector van Dieren uit Egmond aan Zee, kwam hedenmiddag, door een defect van een band van zijn motorrijwiel, op de grens van Castricum en Egmondbinnen, dermate op den. straatweg te vallen, dat hij bloedend en in bewusteloozen toestand in het huis van den heer N. Tromp moest worden binnen gedragen. Dr. Mons uit Egmond aan den Hoef, verleende de eerste medische hulp, waarna rector van Dieren, na door den pastoor van Rinnegom te zijn bediend, per ziekenauto, in zorgwekken- den toestand naar het St. Elizabethzieken- huis in Alkmaar werd vervoerd, waar zijn toestand, hoewel ernstig, niet hopeloos bleek. Rector van Dieren had op zyn motor rijwiel een bezoek gebracht aan het kinderhuis St. Antonius te Bakkum en was op den terugweg toen hem het onge val overkwam. DE ONBEKENDE VOGEL OP BEZOEK. Elke twyfel welke watervogel de gemoe deren der vogelliefhebbers in stad en om geving de laatste dagen zoo verontrust, is thans opgeheven. De vogel is namelijk gevang ;n door den heer Wetstein uit Huiswaard en in een kartonnen doos keurig in een nestje van houtwol naar ons bureau gebracht. Nu is alle twyfel opgeheven. Het is een parelduiker en een vogel die zich blijkbaar in het water meer op zijn gemak voelt dan op een redactie-bureau, al komt deze laatste bijzonderheid natuur lijk niet in de vogelboeken voor. De parelduiker heeft een witte borst, een lange spitse snavel en typische platte zwempooten De heer Wetstein heeft het dier, dat waarschijnlijk verdwaald is, weer meege nomen om het de vrijheid te hergeven. Wanneer men dus dezer dagen ergens een vreemde vogels opmerkt, behoeve wij daarvan geen bericht meer te hebben. aan Ged. Staten en aan de Rijks commissie voor de Monumenten zorg. Het Kerkbestuur was voorne mens nog heden aan den architect Van der Kloot Meyburg te Sche- veningen opdracht tot de restau ratie te geven. Tot vertegenwoordiger in de contactcommissie is door den mi nister aangewezen Dr. Kalf, direc teur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg en secretaris van de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg. De contactcommissie, waarin ook het Kerkbestuur vertegenwoordigd zal zijn, houdt toezicht op het werk. De Kerkvoogdij, die voor de res tauratie een zeer groot offer moet brengen, ziet alsnog gaarne vrijwil lige bijdragen voor het restauratie fonds tegemoet. wéderkeerende onderhoudskosten van dit prachtige cultuurwerk. Gezien den financieelen toestand waarin de gemeente verkeert, is het offer, dat Alk maar brengt, groot 114.400, zeker niet ge ring. Dat de Raad daartoe met algemeene stemmen besloot, moge slechts als een be- wys dienen, dat hij zich de groote waarde van het behoud van deze kerk voor het stadsbeeld van Alkmaar volkomen bewust is. Van veel belang is voorts, dat door dit werk vele Alkmaarsche vaklieden eenige jaren hun brood kunnen verdienen, waai-- door ongetwijfeld de steunuitkeering in gunstigen zin beïnvloed zal worden. Aange zien de Kerkelijke Gemeente, om aan de 20.800 te komen, genoodzaakt is op het kerkelijk bezit een hypotheek te sluiten, hopen wij, dat velen zich geroepen zullen gevoelen aan het verzoek van het Kerkbe stuur, om een bijdrage beschikbaar te stel len, gevolg te geven. Wij hebben hier bij vooral het oog op hen, die niet tot dit kerkgenootschap behooren, maar die zich toch over het behoud van dit prachtige bouwwerk, uit liefde voor de stad hunner inwoning, verheugen. Mogen nu de werkzaamheden spoedig een aanvang kunnen nemen. HET DRAMA TE KOEDIJK. Het zeer uitvoerige verslag in ons num mer van gister, vereischt een kleine recti ficatie en een toelichting. Wat het verhoor van den heer Kolkman betreft, wordt gemeld: „Voorts bleek, dat deze verdachte van tafel en bed gescheiden was" enz. Dit moet natuurlijk zijn: „Voorts bleek, dat deze getuige van tafel en bed ge scheiden was" enz. Verder is tijdens het requisitoir een in cident gemeld, namelijk, dat de president dr. Poot een reprimande gaf omdat deze verdachte zonder zijn voorkennis een brief je deed toekomen. Dr. Hoeneveld deelt ons mede, dat dr. Poot het noodig had geoordeeld iets aan den verdediger mede te deelen en die me- dedeeling had opgeschreven. Aangezien dr. Poot niet wist hoe hij, tijdens het requisitoir van den officier, den verdediger kon bereiken, had de bode, op 'n verzoek van dr. Hoeneveld, uit briefje aan den verdediger en niet aan den verdachte ter hand gesteld. Het incident werd na de zitting dan ook volkomen tot de tevredenheid van den president opgehelderd. OFFICIEELE OPENING MIDDENSTANDSBANK. De Middenstandsbank, sinds 1927'in de Huigbrouwerstraat gevestigd, heeft heden middag officieel het nieuwe bankgebouw, op feestelijke wijze in gebruik genomen Vele bloemstukken en telegrammen ge tuigden van belangstelling in deze buiten gewone, voor de bank zco heugelijke, gebeurtenis. Het nieuwe monument^hl van rooden handvorm- en hardsteen opgetrokken ge bouw is een schepping van den Amster- damschen architect P. S. Peeters, die in tal van plaatsen verschillende gebouwen voor dt Vtiddenstandsbank bouwde. Bij een rondgang door het gebouw bleek ons, dat de beste materialen gebruikt zijn. Het omvangrijke werk werd in acht maan den door den aannemer, den heer P. Bot, alhier, tot stand gebracht, op een wijze waarvoor hij allen lof verdient. Links van de entree is een wachtkamer tje aangebracht, terwiji zich rechts ervan een ruime hall bevindt, waartegenover het ruime kantoorlokaal is, dat door een marmeren toonbank, voorzien van een bronzen hek, van de hall is gescheiden. Vanaf de entree bereikt men, recht door loopende, links de safe-inrichting, die als een-bomvrije kelder, onder het gebouw is aangebracht. Zij is voorzien van ge weldige Lipps safedeuren met een tus- schendeur. In de safe bevinden zich een groot aantal loketten benevens een stalen kast voor berging van koffers van cliënten. In den bomvryen kelder bevindt zich ooke en groote archiefruimte, benevens twee couponkamertjes. Wanneer men na het betreden van de entree recht door loopt en niet naar bene den gaat, komt men in de ruime, beschaafd ingerichte directiekamer, die voorzien is van dubbele deuren en ramen, zoodat men daar de zekerheid heeft, dat de gesprekken niet door derden kunnen worden gehoord. Vast staat dat de Middenstandsbank een nieuw kantoorgebouw heeft gekregen waarop zij terecht trotsch kan zijn. KANAAL WERKEN. Het uitvoeren van de diverse kanaal- werken in onze omgeving vindt den laat- sten tijd snellen voortgang. Zoo zal 30 Maart a.s. door Ged. Staten te Haarlem worden aanbesteed: Het maken van een vak van het kanaal AlkmaarZes WielenHuigendijk, het ver nieuwen van de Halvemaansbrug (gem. Oudorp) en het maken van aansluitende dijk- en weggedeelten, met bijkomende werken, in de gemeente Oudorp. DE BOUW VAN HET GYMNASIUM GEGUND. Naar wij vernemen is thans de bouw van het nieuwe Gymnasium gegund aan den laagsten inschrijver,, den heer H. van der Vliet te Amsterdam voor de som van 191.000. GESLAAGD. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het voorloopig diploma van het machinisten examen de heer D. Th. Wildeboer te Schoorldam. DE MODE-SHOW HUIZE LIENESCH. Ondanks de gure Maartsche buien mocht de mode-show van huize Lienesch zich gis termiddag en gisteravond in de volle be langstelling van de dames uit Alkmaar en omgeving verheugen. De mode-shows van Huize Lienesch kenmerken zich door een gezellige sfeer. De dames raken zoo lang zamerhand bekend met elkander en het is hun aan te zien dat ze, genietende van een keurig gereserveerde en overvloedige thé- complet, vol bewondering zijn voor het nieuwe, dat een achttal mannequins op gracieuse wijze, onder muzikale begelei ding, zoo al te zien geven. De klokrok, ook voor het wandeltoilet, de gewone stoffen japon, de middag- en avondjapon (in dit laatste genre ontbrak zelfs de crinoline niet) is wel het nieuwste dat gebracht wordt. Overigens viel het ons op, dat er in de dameskleeding niet veel is veranderd. De swaggers handhaven zich, doch zijn alleen iets langer en wijder in den rug. Wij zagen tailleurs in allerlei vormen en toon aarden; sportief en meer gekleed. De hoofdkleuren in het a.s. seizoen zijn grijs en lila en ook een nieuw soort rood cyclamerood. Aardige imprimé-jurkjes waren reeds vanaf 16.75 verkrijgbaar. Opvallend en geestig waren de zijden japonnetjes, waar onderrokjes met kant uitkwamen. Ook de bolero, die zoo charmant staat, heeft nog niet afgedaan. Zeer gedistingeerd waren de mantels, ge garneerd met Kamchatka, een bontsoort, die thans boven de zilvervos geprefereerd wordt. Schitterend was een avondjapon van brocaat. Ook aardige bijpassende hoedjes, w.o. voor hoog kapsel, van grof stroo met band om het haar werden door de mannequins naar voren gebracht. Zooveel kreeg men te zien, dat de 2)4 uur, waarin een en ander getoond werd, voorbij waren, voor men het wist. Na afloop was het opvallend, hoeveel dames blijk gaven reeds een keuze te heb ben gedaan. JOPIE SLIM EN DICKIE BIGMANS. Woensdagmiddag vond in de geheel ge vulde bovenzaal van de Unie de eerste ver tooning plaats van deze echt Hollandsche kinderfilm voor een jeugdig, enthousiast publiek. Allereerst was er een vrij uitgebreid voorprogramma, o.a. twee teekenfilmpjes, waarin we de komische avonturen van twee aapjes te zien kregen, een aardige film van de Alkmaarsche kaasmarkt en een film met .zeer goede dieren-opnamen uit Ouwehands dierenpark te Rhenen. De hoofdfilm was er een van twee echte Hollandsche kwajongens, de broertjes Jopie en Dick, die in hun vrijen tyd niets liever doen dan guitenstreken uithalen en daarbij de dorpsveldwachter Pieterse en hun on derwijzer, meester Pennewip nogal eens tot hun slachtoffers maken. Maar aan den anderen kant toonen ze toch ook weer heel flink te kunnen zijn, als Dick n.1. een meis je uit het water redt en bovendien nog een inbreker aan Pieterse uitlevert. Zoo ein digt deze film heel blij met een optocht door het dorp ter eere van Dick, die met zijn familie vooraan loopt in den stoet, ge volgd door het fanfarecorps en alle dorpe- ligen, inclusief Pieterse en meester Penne wip, die geheel verzoend zijn. Getuige den gespannen aandacht, waar mee het heele programma werd gevolgd en den luidruchtigen bijval die het soms ver wierf, meenen wij wel te mogen gelooven dat de kinderen heel voldaan over hun middag weer huistoe gingen. WICO-STUDIO VERPLAATST. De Wico-studio, verplaatst van de Koningstraat naar Oudegracht 243, mag alleszins voldaan zijn over deze verhui zing. Na eenige vrij omvangrijke inwen dige vertimmeringen van 't 16e eeuwsche perceel is thans boven zoowel als beneden ruimte geschapen uitsluitend gewijd aan de schilderkunst. Men is dus tot zoover reeds geslaagd in den opzet om een cen trum te scheppen voor die kunst. Beneden is expositieruimte ten dienste van hen, die op het terrein van de schil derkunst hun sporen reeds hebben ver diend. Een daarvoor aangezocht comité zal er voor waken, dat een zoo hoog moge lijk peil van het tentoongestelde bewaard blijft. We zien er nu van verschillende schilders reeds werken, welke uitmunten door kleur en lijn, o.a. van Mol, die ook exposeerde in de koninklijke kunstzaal Kleykamp te Den Haag en waarover de erkende kunstcritici van de Tel. en Het Vaderland zeer waardeerend schreven. Het bovengedeelte van het perceel is meer ingericht ten dienste van hen, die zich verder willen bekwamen. Op Woens dagavond is hier gelegenheid tot teekenen, ook volgens model. Van belang is nog te melden, dat, in de Wico-studio steeds beter te doen beant woorden aan derr opzet, door den heer Wiedijk is besloten den verkoop van kunstvoorwerpen stop te zetten. THE RHYTHM SELLERS IN 'T GULDEN VLIES. Men schrijft ore: In het begin van het winterseizoen zijn twee bekende Haarlemsche dansorkesten tot een band samengesmolten, welke de naam .Rhythm Sellers" heeft aangenomen. Het resultaat is verbluffend. Overal waar zij optreden hebben zij groot succes. De Jazzwereld schreef o.m.:een compli ment voor het uitstekende spelpeil. Handelsblad:verrasten ons door hun uitnemende vertolking der moderne dans muziek. Zooals elders in dit blad wordt ge meld treden zij Zondag in 't Gulden Vlies op. GENOOTSCHAP PHYSICA. Maandag 20 Maart zal voor het genoot schap „Physica" spreken mr. J. G. Salm uit Amsterdam over „Afstandsbepalingen in het Heelal". Reeds meerdere malen trad deze bekende spreker in onze stad op zoodat een verdere inleiding overbodig mag genoemd worden. Een beperkt aantal kaarten is voor niet- leden gratis verkrijgbaar bij leden van het bestuur, zooals elders in dit nummer wordt vermeld. CIRCUS VAN BEVER KOMT IN ALKMAAR. Van Vrijdag tot en met Dinsdag a.s. slaat het bekende circus Van Bever hier in Alk maar zijn tenten op. Het zal verrijzen op het oude ziekenhuisterrein. Zoo het pro gramma nog niet voldoende aantrekkings kracht bezit wat nauwelijks mag worden aangenomen, gezien het feit, dat een „We reldprogramma 1939" zal worden uitgevoerd dan is de uitstekende naam, dien het circus in ons land geniet, voldoende om de tent te doen volstroomen. DE R.K. CANDIDATEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. Het bestuur van de afd. Alkmaar der R.K. Staatspartij maakt bekend, dat de vol gende candidaten als volgt op het politiek advies zijn geplaatst: G. van Slingerland. H. Klaver. C. Venneker. Mr. A. J. M. Leesberg. D. J. Woldendorp. V. P. Keysper. H. J. Raat. P. Zeegers. P. J. de Kort. A. Haring. J. M. van Zanten. Op de alfabetische lijst zullen voorko men: E. Beemsterboer. Mej. M. Boom. G. A. Verkade. Prcpaganda-avond Volksonderwijs. Dt afdeeling Langendijk van Volkson derwijs hield Woensdagavond in het lokaal van den heer J. de Bakker alhier een propa- ganda-vergadering. Een 70-tal personen was aanwezig, toen de heer K. Bierman uit Zuid- scharwoud de bijeenkomst opende met een hartelijk woord van welkom, in het bijzon der tot den spreker van dezen avond den heer Th. Thijssen, De voorzitter gaf een uit eenzetting van het doel van Volksonderwijs waarbij hij o.m. wees op de achterstelling van het openbaar onderwijs. Tengevolge van de z.g. concentratiewet zijn honderden Voor het geheele land: Meest zwaar be- wolkt met eenige lichte neerslag; zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, iets zachter. Het gebied van hoogen luchtdruk bewes ten Ierland op den Atlantischen Oceaan neemt thans sterk in beteekenis af. De de pressie over oost-Europa heeft zich grooten- deels opgevuld, zoodat de luchtdrukverschil- len kleiner geworden zijn en ook de wind in west-Europa belangrijk afgenomen is. Over IJsland passeerde gisteren een nieuwe storing, welke zich in zuidoostelijke richting naar de Noorsche kust beweegt en daar de barometers weer i'oet dalen, terwijl de wind daarna naar zuidelijke richtingen is omge- loopen. De toevoer van koude lucht uit het Poolgebied is in onze omgeving thans tot staan gekomen, doch gisteren overstroomden deze luchtmassa's het geheele vasteland van west-Europa, zoodat de temperatuur daar overal aanzienlijk is gedaald. In geheel Duitschland, ir'dden-oost-Europa was de temperatuur vanmorgen tot onder het vries punt gedaald, ook in Scandinavië heerscht vorst, welke in het noorden tot zeer stren<» toenam. Hoewel gisteren in geheel west- Europa weer buiïg weer heerschte, zijn toch slechts geringe hoeveelheden neerslag ge- vallen, alleen in Thcrshavn viel 13 mm. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 18.22 tot 5.43 uur licht op openbare scholen opgeheven, doch slechts een negental bijzondere. Spr. wekte de aan wezigen op, lid van Volksonderwijs te wor den. De vereeniging moet versterkt worden. De propaganda-actie heeft te Zuidschar- woude tot resultaat gehad, dat 21 nieuwe leden werden gewonnen. De heer Thyssen heeft hierna een inleiding gehouden over een van zijn boeken „Kees, de jongen", waarmede hij bedoeld heeft, de aandacht te vestigen op de groote beteeke nis van de fantasie in het leven van een 13- jarigen jongen. De verschillende zielkundige problemen werden op vlotte wijze door den spreker verklaard, waarna de gedeelten, welke de heer Thyssen uit zijn boek voorlas, voor de toehoorders veel beter te begrijpen waren. Het was een prachtige inleiding, waarvoor de voorzitter den heer Thyssen hartelijk dankte. De heeren dr. de Wit en Deutekom hebben vervolgens een aantal films vertoond. Dr. Wilmink zorgde voor een aardige muzikale illustratie. De heer J. Klinkert zong een paar aardige liedjes. De afdeeling van Volksonderwijs kan dan ook, ondanks het te geringe aantal bezoekers, op een goedgeslaagden avond terugzien. 75 opcenten. Bij K. B. van 7 Maart 1939 is goedge keurd, dat de gemeente voor het belasting jaar 1939-1940 het maximum-aantal van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente fonds-belasting heft. Een mooi subsidie. De provincie Noordholland heeft aan de gemeente een subsidie uitgekeerd van 5859 voor de bijkomende kosten van de werkverschaffing, bestaande in bebossching van de duinen enz. Het subsidie is vastge steld op 50 pet. van deze bijkomende kos ten. Een nieuwe straatverlichting. Door de directie van de gasfabriek is 'n nieuwe straatverlichting aangebracht langs den Hoeverweg, die niet alleen buitenge woon sierlijk is, maar tevens een enorme verbetering van de verlichting beteekent. De oude gaslantaarns zijn vervangen door candelabrelantaarns met 4-pits Blohmbal- lon, die schitterend licht geven en de en tree van het dorp zeer verbeterd hebben. Ook langs den nieuwen weg bij de open bare lagere school is dezelfde moderne verplichting tot onderhoud vastgelegd van De legger der wegen. De nieuwe legger der wegan voor deze gemeente, zooals die door B. en W. was ontworpen, is door Ged. Staten bij besluit van 10 Maart j.1. onveranderd vastgesteld. Hierdoor is tevens de openbaarheid en de verplichting tot onderhoud vastgelegd, van de wegen buiten de bebouwde kom. Candidaten voor den raad. De voorloopige groslijst, welke in de gehouden ledenvergadering van de S.D.A-P- afdeeling alhier is vastgesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen luidt als volgt: 1. D. Bakker, 2. D. Blom, 3. Mw. J. Dirks— Van den Abeele, 4. P Gutter, 5. C. Kist en 6. A. Schrijver. De sirene werkte goed. De op het gemeentehuis geplaatste si rene voor het waarschuwen bij event. vlieg tuig-aanvallen in tijden van oorlog heeft Woensdagmiddag voor het eerst haar onheil spellend geloei laten hooren, om te contro leeren of dit geluid wel in alle deelen dei gemeente hoorbaar was. Wij gelooven wet dat men een doelmatig apparaat heeft aan geschaft,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2