Agenda Jongste Bediende HflAGSCHE COURANT DROSTE S. KROM N.V. Net Meisje PIET EEKEN. Adverteren doet ferkoopen. WASSCHERIJ LEZING Kastklaar f 0.27 per kilo LANGENDIJK HEILOO klaas brouwer, J. W, MACDONALD Jr. A. T. BOGTMAN, een Halfwas of aankomend Bediende. Kruidenierszaak De prijs van onze Metworst is verlaagd. Natuur- en Letterkundig Genootschap Soius Nemo Satis Sapit 37 Wagenstraat, Den Haag Telefoon 16300 (6 lijnen) „PRETTIG PASCHEN PAASCHEITJES IDVESIEHIIE-TAHIEVEN OP MKVRME RUGGEG RAAT van elk goed reclame-plan MEVROUW! Waarom zou U de beslommeringen aan de thuiswasch nog langer vol houden en U bespaart tijd, geld en het is in het belang der gezondheid van uw gezin. TEL. 4041 (3 lijnen) JCetk ÓL School HBueqtcüikt Stand EERSTE BLAD. 1721 Maart, av. 8 uur, oude ziekenhuis terrein, voorstelling Circus van Bever. Bioscopen. yictoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Land zonder vrouwen (real.); hoofdrollen Kirsten Heiberg, Viktor Staal, Grethe Wei- ser e.a. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Alarm jn Indië (rom.); hoofdrollen Sabu, Ray mond Massey, Va er ie Hobson en Roger Livesey. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 16 Maart. 8 uur, Harmonie, concert vrijz. herv. zangkoor, gemengd-, vrouwen-, mannen- eri knapenkoor. 8 uur, de Unie, film Jopie Slim en Dickie Bigmans. 8.15 uur, 't Gulden Vies, openbare verga dering, Stichting Opbouw. 8.30 uur, r.k. kerk a. d Laat, conferentie voor niet-kath., onderwerp: Het vagevuur. Vrijdag 17 Maart. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, laschtechnische filmavond. 8.15 uur, Harmonie, concert Alkm. Strijk orkest met leden H.O.V. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. Propaganda-avond. De afdeeling Alkmaar van den Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend On derwijs hield Dinsdagavond in Concordia te Noordscharwoude een propaganda-avond. De bijeenkomst werd geopend door mej. Rus uit Alkmaar, die allen hartelijk verwelkomde, in het bijzonder de spreekster van dezen avond, mej. Perné uit Den Haag. Mej. Perné hield een rede getiteld „Waar om kleuteronderwijs". Zij begon met het geven van een uiteenzetting van wat het kleuteronderwijs beteekent. Voor de goede opvoeding der kinderen is de omgeving van groot belang, terwijl de aanwezigheid van zonlicht en frissche lucht een eerste ver- eischtè is. Hieraan ontbreekt blijkens de verslagen over het onderwijs nogal het een en ander. De kinderen dienen in den kleutertijd de be schikking te hebben over het juiste spel materiaal. De ouders behooren zich goed rekenschap te geven bij de keuze van het speelgoed, dat het aan de hieraan te stellen eischen voldoet. Geen ingewikkelde, fijne spullen, maar eenvoudige, niet te veel in details afgewerkte poppen, beesten en ander stevig speelgoed. Op de vorming der kinde ren is het teekenen van grooten invloed. Voor de karaktervorming is het bezoeken van de kleuterschool het aangewezen middel. Na tuurlijk moet er een goede leidster aan het hoofd dér school staan. De verhouding tusschen de ouders moet goed zijn. Dat is van gunstigen invloed op de kinderen. Oneenigheid tusschen vader en moeder geeft nerveuze kinderen. Ook moet gedacht worden om de veranderingen, welke in het gezin intreden, wanneer het wordt uitgebreid. De kinderen dienen hierop te worden voorbereid, daar zij, als er een nieuw broertje of zusje komt, zich niet achteruit- gesteld moeten gevoelen. Opgepast moet worden voor het aanleiding geven tot het opgroeien tot heerscher, door de oudere kinderen te veel het toezicht op de jongere kinderen op te dragen. Zij moe ten omgang hebben met kinderen van hun eigen leeftijd. Het is niet goed, de kinderen direct maar overal mee te helpen, als zij eens iets ondernemen. Men moet de kinderen het zooveel mogelijk zelf laten doen. Dat schenkt hun bevrediging en zelfvertrouwen. In de groote-menschen-maatschappij worden zij later ook niet geholpen. In verband met de onderzoekingen van een Amerikaansch geleerde deed spr. verschil lende mededeelingen over het groote nut van het kleuteronderwijs op een goede school. In de kleuterjaren wordt de grondslag gelegd voor de ontwikkeling van het verdere leven. Het is daarom eisch, dat de kleuters het voedsel wordt gegeven, dat hun intelligentie opvoert. Daarom dienen de kleuters naar de kleuterschool te worden gezonden. De inleidster gaf vervolgens eenige toe lichtingen op werk, door leerlingen van haar school vervaardigd; verschillende interes sante mededeelingen werden gedaan over den invloed van het eenvoudige werk. Verscheidene aanwezigen stelden de spreekster vragen., welke alle op duidelijke wijze werden beantwoord. Mej. Rus sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan mej. Ferné en bood haar een cadeautje aan. Plan-Westhoff en de kindertoeslag. De landarbeidersbond Sint Deus Uedit hield Dinsdagavond vergadering in hel Brunogebouw, waar het hoofdbestuurslid J. van der Ploeg van Haarlem, het plan- Westhoff en de kindertoeslag door minister Romme aan de orde gesteld, behandelde. De w.n. voorzitter, de heer G. Dekker, leidde den spreker in en sprak zijn teleur stelling erover uit, dat eenige leden ver hinderd waren, omreden ze in Bergen in de nachtploeg moesten werken. De belangrijke onderwerpen hebben onze volle belangstel ling, zeide spr. (Applaus.) De spreker zeide, dat het plan-Westhofi tot doel heeft de werkverschaffing om te zetten in het scheppen van een werkgele genheid. Het is besproken in de vakbon den en in het parlement en vond een 6U"" stig onthaal. Pater Beaufort, het Tweede Kamerlid, heeft er over gesproken toen nie mand er nog veel van wist. Stel dat ei dooi uitvoering van het plan eèn 50.000 tot 70.000 v/erkloozen aan 't werk komen, dan word dit werk in het zoogenaamde vrije be drijf uitgevoerd en heeft de arbei der het gevoel, dat hij weer een nummer bestemd, Advertenties voor het van denzelfden dag worden tot UITERLIJK HALF ELF UUR s morgens aangenomen, uitgezon derd des Zaterdags. Wegens het vroeger verschijnen es Zaterdags is het wenschelyk dat ae advertentiën, voor dit nummer bestemd, zoo mogelijk des VRIJDAGS, en wel uiterlijk ZATERDAGS MORGENS HALF in ons bezit zijn. NEGEN, Heden overleed geheel onverwacht onze beste Broe der, Behuwdbroeder en Oom, de Heer Wedr. van ADRIANA GEERDINA BIERENS, in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam, T. SCHOUTEN- BROUWER. Alkmaar, 15 Maart 1939. Stationsweg 1643. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Maandag, op de Gemeentebegraafplaats te Heemstede, om twaalf uur. Vertrek vanaf het sterfhuis voorin, half elf. Getrouwd en die, mede namens wederzijdsche ouders dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Bergen (N.H.), 16 Maart 1939. Hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij onze 25-jarige echtvereeniging onder vonden. F. WAGTENDONK G. WAGTENDONK— MULDER. Bergen, St. Anthoniusstr. 43. Bij beschikking der Arrondissements Rechtbank te Alkmaar van den 23 Februari 1939 is het faillissement van JOHANNES SCHOUTEN, zon der beroep, wonende te Heiloo, aan den Heerenweg no. 138, opgeheven wegens gebrek aan baten. Alkmaar, 15 Maart 1939. Kantoor Breedstraat 10. Mr. G. A. DE LANGE, Curator. gevr. voor d. of d. en n. zelfst. k. w. en k. Aanb. tusschen 7 en 9 uur 's avonds. Kennemerstraatweg 145. GEVRAAGD: Leeftijd 18 jaar, bij A. A. v. d. Burg, Brood- en Banketbakker, Uitgeest- gevraagd 1415 jaar. Fa. H. W. HOLSMULLER. Ter overname aangeboden tegen billijken prijs met inventaris, in volkrijke buurt te Den Helder. Brieven onder letter N 728 bureau van dit blad. De kwaliteit is gelijk gebleven 30 cent per pond. Vrijdag en Zaterdag bovendien K pond Leverworst cadeau. Bloedworst om te bakken vol spek per pond Berliner Leverworst Leverworst 34 pond Rookvleesch 34 pond Schouderham 34 pond Pekelvleesch 34 pond Procureurspek 34 pond Tongenworst 34 pond Ontbijtspek 34 pond Boterhamworst 25 50 20 40 30 30 30 25 25 20 per ons Achterham 20 Lever kaas14 Gebraden Roasbeaf 20 Gebraden Vark. fricandeau 18 Gebraden Kalfsfricandeau 18 Gebraden Gehakt .15 Gebraden Rollade .^lö Neemt proef met onze Vleeschpakketten. Beleefd aanbevelend, Opgericht 1782 ALKMAAR. Maandag 20 Maart 1939, des avonds 8 uur, in Hotel .de Nachtegaal", Langestraat 94, van Mr. J. G. Salm, Amsterdam. Onderwerp: „Aistandsbepa lingen in het Heelal" (met lichtbeelden). Voor niet-leden is gratis een be perkt aantal kaarten verkrijgbaar bij de bestuursleden. F. H. MASCHHAUPT, Wilhelminalaan 25. Dr. F. Th. VAN VOORST, Juliana.v. Stolberglaan 24. Ir. D. A. WITTOP KONING, Egmonderstraat 14. Laat Uw wensch vergezeld gaan van Ook deze smakelijke Droste versnaperingen „Altijd Welkom!" Spaart plaatjes voor het album ..Het Water op!" HET grootste DAGBLAD voor Den Haag en Omstreken Uwe annonce bereikt het ge- heeleHaagsche publiek De COURANTENRECLAME vrije arbeider is, want het deprimeerende van altijd werkverschaffing en steun, werkt verlammend. En nu heelt spreker geen illusie dat door het plan-Westhof alle werk loosheid wordt opgeheven, maar wel is het een poging in de goede richting. De minis ter van sociale zaken zal met de uitvoering de bevoegde instanties inschakelen, mogelijk wordt het één lichaam en de minister zal de gelden beschikbaar stellen en vanzelf sprekend als „toeziend voogd" optreden. Vermoedelijk zal het April in werking tre den. Wanneer een arbeider aan die werken nu 13 weken werkt, komt hij werkend in het z.g. vrije bedrijf automatisch in aan merking voor uitkeering van zijn vak bond (en). Er zit nog een goede kant aan het plan-Westhof, zeide spreker. Menschen van 40 tot 45 jaar hebben nu weinig kans meer om in het vrije bedrijf te werk te komen. Dan weer wel. Zij werken alsdan in het z.g. vrije bedrijf en gevoelen zich weer meer vrije arbeiders. En dat moet men niet onderschatten. Als men in het z.g. vrije be drijf werkt zal de franje, als kindertoeslag en bonnenstelsel wel blijven, althans de minister heeft zich in dien geest uitgelaten. Een 150.000 menschen kunnen werken, dat is de kern van het plan-Westhof, en daar over kunnen we ons verheugen. (Applaus.) Na de pauze behandelde spreker de kin dertoeslag, welke in een wetsontwerp door minister Romme aan de orde is gesteld. Het ontwerp is ons, aldus spreker, uit het hart gegrepen. De wettelijk vast te stellen toeslag is urgent. Als men de vrijzinnigen en liberalen uitschakelt dan vindt de toe slag niet meer zooveel verzet als vroeger het geval was. De s.d.a.p. staat er anders tegenover en ook het N.V.V., doch de kop stukken denken er anders over. Breedvoe rig weidde spr. uit over de toeslagen, onge veer 3 pCt. van het loon en vond het juist van den minister dat hij het als een recht aanvoelt. En dan moet men niet vergeten, dat het gezin en vooral het christelijk gezin de peiler is waar de maatschappij op rust. In landen waar wel doodkisten, doch geen wiegen zijn, komt men meer er. meer tot de wetenschap, dat de kindertoe slag niet iets specifieks roomschs of chris telijks is. Omtrent de inwerkingtreding van het wetsontwerp is rog weinig te zeggen. Als alles regelmatig gaat zou in Januari van het volgend jaar het ontwerp in het Staatsblad kunnen verschijnen. Met een peroratie op steun aan de regeering en een woord van dank aan den roomschen minis ter voor zijn initiatief, besloot spr. zijn rede. Hierna had een uitvoerige gedachtenwisse- ling plaats. ALKMAAR. GEBOREN: Wilhelmina, d. van Christoffel Schouten en J. Bergsma. Jurjen H., z. van Johan- nes Moraal en G. Pilon. GETROUWD: Johannes Moorlag en Johanna Leeuwerke. Wilhelmus J. Bieman en Guurtje Jonk man. OVERLEDEN: Wilhelmus L. Pannekeet, wed. van W. Nijssen, 72 jaar. Klaas Brouwer, wed. van A. G. Bierens, 70 jaar. Johannes D. Bloe men, gehuwd met H. J. Pors, 74 jaar. DE DRIE EERSTE CONFERENTIES VOOR NIET-KATH OLIEKEN. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Het algemeen onderwerp van de confe renties voor met-Katholieken is: Het leven na den dood. Ieder menschenhart is daar vol van. Materialisten en atheïsten, die er niet aan gelooven, kunnen er toch niet over zwijgen. Spiritisten zoeken voortdurend in contact te komen met de zielen of geesten van overledenen. Over dat leven na den dood moet ook de Katholieken Kerk wel spreken. Heel haar inrichting van zichtbare kerk op aarde dient voor een onzichtbaar, geestelijk doel alleen, n.1. het leven na dit leven, in de eeuwigheid. Spreker behandelde daarom in de eerste conferentie den dood en de lichamelijke opstanding uit de dooden. De dood is de scheiding van ziel en lichaam. Het lichaam vergaat, de ziel als onsterfelijke geest blijft leven. De angst voor den dood is te verkla ren, omdat ziel en lichaam van nature elkaar behooren en scheiden doet wee. Maar sterker nog uit zich die angst in de vraag, die elk redelijk mensch zich stelt: „Wat zal mijn lot zijn na dit leven?" Daarover leert de Katholieke Kerk, dat 's menschen ziel is een geestelijk, onsterfe lijk wezen, dat altijd blijft, ook na den dood Die ziel wordt door God 'geoordeeld in het bijzonder oordeel terstond bij den dood. God doet de ziel dan heel haar leven ken nen als bij een enkelen blikseminslag met al het goed en al het kwaad in 't leven hier op aarde door den mensch gedaan. Zij kent eveneens het rechtvaardig oordeel, dat God over haar leven velt, en als gevolg daarvan haar eeuwig gelukkig of eeuwig ongelukkig leven in den hemel of de hel. Het lichaam van den mensch zal bij het einde van de wereld opstaan uit het graf en door Chris tus' macht weer worden vereenigd met de ziel en met haar als volledig mensch onster felijk zijn. En juist, omdat de lijkverbran ding van het lichaam veelal wordt gehou den voor een teeken van ongeloof aan de verrijzenis van het lichaam, daarom voor al verbiedt de Katholieke Kerk ten streng ste lijkverbranding aan haar kinderen. Zoo schenkt de Katholieke Kerk door haar leer over de onsterfelijkheid van de ziel, de opstanding uit de dooden van het lichaam, en het bizonder oordeel Gods, hoop en troost aan het hart van haar kin deren. Ze leert hen altijd te vertrouwen op Gods voorzienigheid, die hen tot het eeuwig geluk wil brengen, en sterkt hen nog op het sterfbed met het H. Sacrament van het Oliesel, waardoor ze in vast vertrouwen op Gods matelooze barmhartigheid door de poort des doods het eeuwig leven ingaan. De verrijzenis van de dooden echter zal eerst plaats hebben, wanneer de wereld zal vergaan. Dit was het onderwerp van de tweede conferentie. De tijd van den onder gang der wereld is onbekend en alle bere keningen daarvan verklaart de Katholieke Kerk voor dwaze fantasie en zucht naar sensatie. Wel zal tevoren het evangelie zijn verkondigd aan alle volkeren, waar niet uit volgt, dat ze het alle zullen hebben aange nomen. Ook zal 't Joodsche volk zich kee- ren tot de waarheid van het christendom in de Kerk van den Christus, ook hun Mes sias. Daarna komt de antichrist, die een ge weldige vervolging zal ontketenen, waar door zeer velen van het ware geloof zullen afvallen. Gruwelijke oorlogen, hongersnood en aardbevingen zullen dit alles begeleiden. Tenslotte vergaat de wereld door een ge weldigen brand. Daarna heeft de verrijzenis van de dooden plaats, die allen te samen voor Christus als hun rechter zullen ver schijnen. Die zal dan komen in al zijn heer lijkheid en over heel de wereldhistorie Zijn goddelijk oordeel uitspreken in het open baar, ook over ieder mensch persoonlijk. De openbaring van Gods majesteit in de leiding van Zijn Voorzienigheid, van Chris tus' heerlijkheid in het werk van onze ver lossing, van de goddelijke rechtvaardigheid in de belooning van het goed en de bestraf fing van het kwaad, geven de redenen van dat openbare, algemeene oordeel aan. Zoo leert het de Katholieke Kerk, en zij is de eenige, die een bevredigende oplossing voor het raadsel, dat de mensch is hier op aarde, weet te geven. Vergelding zal er eenmaal zijn voor iedereen. Voor de boozen zal dat zijn: eeuwige verwerping ir. de hel. De conferen cier wijst er hier met nadruk op, dat ook hij als katholieke priester gelooft aan de hel en er evenveel of even weinig reden voor heeft om er beangst voor te zijn als ieder ander. Die hel is de plaats, waar de verdoemden voor eeuwig beroofd zijn van de aanschouwing Gods en door een onuit- bluschbaar vuur en andere straffen worden gefolterd. Voor geloovige christenen be hoeft dat niet bewezen te worden. Het evangelie immers is er vol van. Ook dat die hel eeuwig is, zonder einde. De Katholieke Kerk neemt om die reden nooit reïncarna tie aan, een weer verschijnen na den dood in een ander lichaam, waarin men de zon den van het vroegere leven uit kan boeten. Onze dood, de dood van ieder van ons per soonlijk, beslist over ons eeuwig lot, niets en niemand anders. Die eeuwigheid van de straf is redelijk. Want in de hel geworpen worden zij alleen, die tot den dood vrij willig Gods vijanden gebleven zijn; die Hem met volle kennis en vrijen wil in een ernstige zaak beleedigd hebben en nooit weer hun hart berouwvol tot Hem hebben gekeerd. Wat is er nu redelijker, dan dat ze ook na den dood van God gescheiden blij ven? Maar wat ze zouden willen is: blij ven in de zonde en toch niet eeuwig gestraft te worden. Het eenige middel daarom om vrij te zijn van helle-angst is niet meer te zondigen en zich te keeren tot zijn God. Zoo iemand behoeft voor de hel niet bang te zijn. Het is om die reden, dat de Katho lieke Kerk haar kinderen ook niet beangst voor de hel, maar er hen van bevrijdt, door hen te wijzen op de barmhartigheid van God, die altijd vergiffenis aan den mensch wil schenken door een volmaakt berouw uit liefde tot God, Die oneindig bemins- waardig is in zichzelf. Dat geldt voor ieder mensch, katholiek en niet-kathol'/k. Geluk kig is dan ook de katholieke priester als niet-katholieke stervenden die oefening van berouw oprecht gemeend verrichten. Dan immers worden ook zij zalig. Toch heeft Jezus' barmhartigheid nog een ander mid del tegen helleangst geschonken aan de kinderen van Zijn Bruid, de Katholieke Kerk. Dat middel is het sacrament der biecht. Dat katholieken ook zondaars zijn, weet Jezus beter nog dan wij, en Zijn Kerk weet dat even goed. Ze gelooft niet gemak kelijk aan engelen hier op aarde. Daarom heeft Christus op den dag van Zijn verrij zenis het sacrament van de biecht inge steld en aan Zijn apostelen en hun opvol gers de macht gegeven om in Zijn naam zonden te vergeven, indien ze beleden wor den ter vernedering, met oprecht berouw. Wat aan de volmaaktheid van dat berouw ontbreekt, vult dan de oneindige voldoe ning, door Jezus voor de zonden gebracht, aan. Waarlijk, de Katholieke Kerk maakt niet beangst voor de hel. Dat doet alleen het eigen geweten van den zondigen mensch. De Katholieke Kerk daarentegen bevrijdt hem van dien angst door te wij zen op de kracht van het volmaakt berouw en op het sacrament van de biecht, dat den oprechten boeteling met de zonde ook de eeuwige straf van de hel vergeeft. Daarom zijn er geen blijder, onbezorgder kinderen Gods op deze aarde dan trouwe katholie ken. AMSTERDAM, 16 Maart 1939. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 86.000 kg. SCHAGEN, 16 Maart 1939. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 2 Faarden 200300; 8 Geldekoeien (mag.) 115180; 27 Gelde- koeien (vette) 160,f 250; 22 Kalfkoeien 200—250; 5 Vaarzen 150—175; 491 Nuchtere kalveren 412; 30 Schapen (vette) 2631; 185 Overhouders 12 16; Bokken en geiten 0.2512; 6 Var kens (vette) per kg 4647 cent; 63 Biggen 9—17; Konijnen 0.75—1.50; 8 Kippen 0.801.20; 65000 stuks Kipeieren 3.15 3.60. NOORDSCHARWOUDE, 16 Maart 1939. (Noordermarktbond). 71600 K.G. Roodekool 5.20—8.10; 54200 kg Gele kool 5.10— 6.50; 112500 kg D. witte kool 3.20 3.90; 9100 kg Uien 2.903.40, grove uien 3f 3.40, drieling uien 1.902; 3900 kg Peen 34.20, kleine peen 1.50 2.30; 1900 kg Bieten 0.50—3.60. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Maart '39. (Langendijker Groentenveiling). 49000 kg Roode kool 5.20—7.40; 67000 kg Gele kool 5.30—6.20; 55000 kg D. witte kool 3.20—3.80; 5800 kg Uien 2.50—3.10, grove uien 2.403.20, drielingen 1.50 1.70 en stek 0.80—1.20; 800 kg Peen 4.60, kleine peen 2.10; 4500 kg Bieten 1.80—3.80. WARMENHUIZEN, 15 Maart 1939. 37300 kg Roode kool 56.80; 20000 kg Gele kool 56.70; 2075 kg D. witte kool 3 3.40; 700 kg Uien 3.60, grove uien 3.50. PURMEREND, 15 Maart 1939. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Aardap pelen (Borgers) 60—68 cent per kist, 25 kg; Witlof 1.201.75 per 8 kg; Roode kool 5.40—6.50, Witte kool 1.80—2.80 en Savoye kool 5.40—7 per 100 kg; Boeekool 0.751.25 per kist, 10 kg; Spinazie 0.84 1.14 per kist, 6 kg; Radijs 2.70, Raap stelen 33.40 en Rabarber 15 per 100 krop; Rapen 1 en Bieten 3545 cent per kist; Wortelen 0.45—1.16 per 100 bos; Uien 0.38—1 per 25 kg; Prei f 8.80— 14.40 per 100 bos.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3