JUcht&zaken De intocht der Duitsche troepen te Praag. Moreele verontwaardiging in het Lagerhuis. Hitler's entree in Praag. Herhaaldelijk uitgefloten. Gevechten tusschen Hongaren en Oekrainers. Eden pleit opnieuw voor een nationale regeering. Duitsche grieven „in hooge mate denkbeeldig". De aigemeene toestand. Diplomatieke activiteit in Rome. Slowakije vraagt hulp. TWEEDE BLAD. Hitier Is gistermiddag om vqf uur uit Boheemsch Leipa langs den kortsten weg naar Praag vertrokken, waar hij met zijn gevolg per auto om kwart over zeven aan kwam. Om kwart voor acht trok Hitier binnen in de oude Praagsche keizersburcht, het Hradschin, waar hij met zyn staf zyn intrek nam. Om acht uur werd door de burchtwacht van een Duitsch schuttersregiment op het Hradschin de standaard van Hitier geheschen. De rit van Hitier ging door een bijna onophoudelijken sneeuwjacht langs de opmarcheerende troepen en was voor de bevolking een volkomen verrassing. In de historische zalen van den ouden keizersburcht bevonden zich bij Hitier de generaals en officieren van de in Praag binnengerukte troepen, de chef van het oppercommando der weermacht overste generaal Keitel, de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, de opperkwartier- meester no. 1 in den generalen staf van het leger, luitenant-generaal Van Stülpnagel, de chef van de rijkskanselarij, rijksminister Lammers, de rijksleider der S.S. en chef van de Duitsche politie Himmler, de rijkspers chef Dietrich en staatssecretaris Stuckart. Gedurende twee uur trokken giste ren de gemotoriseerde Duitsche troe pend oor de twee voornaamste straten van Praag. De troepen waren gekleed in veldtenue. Alle gemotoriseerde wapens waren vertegenwoordigd: zware automitrailleurs van het leger, zware mitrailleurs, lichte mitrailleurs, auto's voor verbinding en voor het commando voor officieren, motoren met zijspan voorzien van mitrailleurs en machinegeweren, vrachtwagens voor troepentransport, vrachtwagens, gewapend met zware luchtafweer- mitrailleurs, rijdende keukens etc. Motorrijders in oliejassen met gewe ren en gasmaskers, wielrijders zonder jas met schop en houweel en machine geweer. De menigte keek zichtbaar verontwaar digd naar dit krachtvertoon. Herhaaldelijk werden de Duitschers uitgefloten en uit gejoeld. De Tsjechische politie kwam tus- schenbeide. Er hebben zich geen ernstige incidenten voorgedaan. De generale staf heeft zijn intrek genomen in hotel St. Wenceslaus. Voor de deur stonden twee gewapende schildwachten op post. Tegen over het hotel is de taxistandplaats naar elders overgebracht, daarvoor in de plaats stonden nu een reeks pantserauto's en auto's met mitrailleurs, die bewaakt wor den door een schildwacht met het geweer op den schouder. Sommige Tsjechen hebben een groot lint in de Tsjechische kleuren in het knoopsgat 'gestoken. Over het algemeen nam de menigte de discipline in acht en toonde groote waar digheid. Soms echter konden vrouwen haar verontwaardiging niet onderdrukken. De ordebewaking werd verzorgd door Tsjechische politie te voet, te paard en auto's, de Duitsche politie was in handen van de S.S., welker generale staf in een ander hotel in de stad verblijf hield. Tenslotte trok een patrouille Duitsche auto's gewapend met lichte mitrailleurs op een drievoet, door de stad. De mitrail leurs waren geladen. De patronenband was op zijn plaats aangebracht en de dienstdoende soldaat hield de vinger aan den trekker. Een Tsjechisch soldaat was naast den Duitschen chauffeur gezet om hem door de stad te leiden. De indruk bij het Duitsche publiek. De aankondiging van den opmarsch der Duitsche troepen in Tsjecho- Slowakije is met meer verrassing dan geestdrift ontvangen door het Duit sche publiek. Sinds jaren herhaalde men voor het volk, dat het nationaal socialistische Duitschland geen enkele vreemde volksgroep wilde inlijven, dat het geen imperialistische agres- siepolitiek voerde. De aankondiging van de definitieve bezetting van Bohemen en Moravië heeft echter de openbare meening nogal van haar stuk gebracht. Natuurlijk kan men uitbundige uitlatin gen van trots waarnemen in nationaal socialistische kringen, die een neiging ver- toonen te gelooven, dat het Derde Rijk naar eigen goeddunken de kaart van Euro pa zal hervormen. De meerderheid der bevolking, al gevoelt zij in verschillende graden dezen trots ,kan echter een zekere verlegenheid niet van zich afzetten. De verhalen van het officieele Duitsche agent schap aldus Havas verder die ver tellen, dat de Duitsche troepen in Moravië „op de meest verheugde wijze" werden begroet, wekken twijfel aan de waarach tigheid der verhalen omtrent de wreed heden, die een dag tevoren door diezelf de Tsjechen zouden zijn begaan. Een officieel verslaggever meldt ook uit Theresienstadt, dat de gezichten verlicht werden door „een glans van hoop" bij de aankomst der Duitsche troepen. Verschillende Duitsche bladen leggen trouwens verband tusschen de inlijving van Bohemen en Moravië en de plechtig heid van verleden jaar te Neurenberg, toen plechtig de teekenen van het oude roomsch-Duitsche rijk van Weenen naar Neurenberg werden overgebracht. Een imperium! „Van nu af aan, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, is Duitschland weer een imperium geworden, d.w.z. een rijk in dien zin, dat volksgroepen zich toevertrou wen aan zijn bescherming", Een vreemde volksgroep heeft zich toevertrouwd aan die krachtige bescherming en Duitschland heeft zich niet onttrokken aan deze ver antwoordelijkheid jegens menschen, die geen Duitschers zijn. Noch het Habsburg- scherijk, noch het Horenzollernrijk, kon den, geboden door hun dynastieën, deze rijksfunctie zonder belemmering uitvoe ren. De Duitsche bladen onthouden zich er zoo veel mogelijk van de Duitsch-Italiaan- sche arbitrage te Weenen te citeeren, die enkele maanden geleden verheerlijkt werd als een definitieve oplossing voor een duurzame kalmeering in het centrum van Europa. In den loop van gisteravond werd bekend gemaakt, dat de Hongaren zich uit Roethenië zouden terugtrekken, omdat zij het niet wilden riskeeren, om tegen de Duitsche troepen, die in Roe thenië waren aangekomen, te strijden. Dit bericht werd hedenmorgen ge- loochenstraft door het feit, dat de voor hoede-detachementen van de Hongaar- sche troepen in de Sub-Karpatische Oekraine hedenochtend vroeg de Pool- sche grens hadden bereikt. De Hongaarsche troepen hadden behalve tegen de natuurelementen er viel een dichte sneeuw ook te vechten tegen Oekrainsche legerafdeelingen, die geheel zelfstandig opereerden. Roethenië heeft inmiddels bevel gegeven lot mobilisatie van drie lichtingen voor de versterking van zijn troepen. Zoo zijn giste ren 2000 man uit Chust naar het front ver trokken, waar voortdurend gevochten wordt tegen Hongaarsche leger-a l dingen van klein formaat. Van bevoegde Hongaarsche zijde wordt inzake de militaire operaties in de Karpa- thische Oekraine uitdrukkelijk er op gewe zen, dat deze operaties zich slechts zullen beperken tot Karpathisch-Oekrainsch ge bied en dat de grenzen van de Karpathiscne Oekraine niet alleen tegenover Polen en Roemenië, maar natuurlijk ook tegenover Slowakije streng in acht genomen zullen worden. In ieder geval zullen de operaties naar het westen onder geen omstandighe den over de oude Karpathische-Oekrainsche provinciale grens uitgestrekt worden. Hongarije heeft dit, zijn vaste besluit, door zijn consul in Bratislava aan de Slo- waaksche regeering ter kennis gebracht en tegelijkertijd doen mededeelen, dat het voor het tot stand brengen van geregelde en hartelijke betrekkingen tusschen beide sta ten reeds in den allereersten tijd een ge zantschap in Bratislava zal oprichten. Bij de debatten in het Lagerhuis over Chamberlains verklaring t.a.v. den toe stand in Midden-Europa, voerde aller eerst het woord de arbeidersafgevaar digde GrenfelL Hij zeide dat de premier een harde en koude bijna zakelijke verklaring had afge legd, waarin spr. een enkel woord van medegevoel met het lot van het Tsjechische volk gemist had. Spreker is er "an overtuigd, dat wat is gebeurd de catastrophe naderbij brengt. Hij voegde hier onder bijval van de oppositie aan toe, dat Europa niet gekalmeerd is. De toestand is nu veel onzekerder en hachelij ker dan zes maanden geleden. Het Huis moet deze gebeurtenissen zien als een ver schrikkelijk gevaar voor de rest van Europa, aldus spreker, en voor den onmiddellijken wereldvrede. Onder nieuwen bijval van Labour ver klaarde Grenfell, dat het vandaag een dag van vernedering voor Groot- Britannië is. Wij hebben toegestaan dat de waar heid werd opzij gezet. Er is geen recht vaardiging voor de lichtgeloovigheid van den minister-president, welke alle be grip te boven gaat. Ten slotte vroeg Prenfell welke actie de regeering zich voorstelde thans te onder nemen om te trachten de versnipperde krachten, die den wede wenschen, te ver eenigen en samen te brengen. De groote Ver. Staten vormen een onont- beerlijken factor voor het eerherstel der wereld en verder is er de Sovjet-Unie. Dit is geen tijd voor een precedent of een ver der compromis. Wij moeten trachten alle krachten bijeen te brengen die willen werken aan den goe den wil en den vrede en aldus moet voor ons allen vrede komen. Sinclair aan het woord. De leider dei liberale oppositie Sin clair zeide, dat zijn gevoelens beter werden vertolkt in de rede van Grenfell dan in die van den Jpremier. Sinclair deelde ten volle de moreele ver ontwaardiging door Grenfell uitgesproken over de vernederende positie, waarin Groot- Britannië thans is gebracht. Wij allen we ten, dat niet de onafhankelijkheid van Slo wakije is geproclameerd, doch de afhanke lijkheid van Slowakije van Duitschland. De ondermijnende propaganda van Duitsch land gaat ongetwijfeld door. Sinclair be twistte, dat de politiek van Chamberlain de goedkeuring van de overgroote meerderheid der openbare meening ter wereld heeft ont vangen. Ik heb nimmer gesuggereerd, aldus Sin clair, dat de premier niet oprecht is in zijn wensch naar vrede, doch ik geloof, dat zijn politiek op noodlottige wijze wordt misver staan. (Bijval). Wij moeten onze vrienden om ons verza melen. Wij moeten alle naties verzamelen, die bereid zijn op te komen voor deze be ginselen van wet. Eden wil nationale regeering. Anthony Eden, die vervolgens aan het woord kwam, bracht hulde aan de discipline van het Tsjechische volk. Eden Naar mijn meening, aldus Eden, kan er geen twijfel bestaan over den aard van de Duitsche actie, welke zoojuist heeft plaats gevonden. Voor zoover ik weet, is er geen spoor van mishande ling van de op Tsjechisch gebied achter gebleven Duitsche minderheid en voor zoover mij bekend is, zijn bij de Tsje chische regeering geen stappen onder nomen, zeer zeker niet bij de regeerin gen van Engeland en Frankrijk, als ge schied zou moeten zijn op grond van de overeenkomst van München, indien de zaak ernstig en dringend zou zijn ge weest. Het is moeilijk de conclusie te ont gaan, dat de grieven, waarmede thans geparadeerd wordt, in groote mate denkbeeldig zijn en dat er na gebeurte nissen bewijzen worden geleverd om onwettige acties te rechtvaardigen. Zelfs indien zij waar zouden zijn, zou den zij nog niet een actie rechtvaardigen als werd ondernomen. Wij staan thans voor een toestand van snellen achteruitgang van internationale normen. Eden waarschuwde er vervolgens voor dat indien deze tegenwoordige metho den in Europa zouden kunnen voortgaan, men recht af zou gaan op anarchie en eer. universeele tragedie, welke allen zou mee slepen. (Bijval). Vervolgens pleitte Eden opnieuw voor een alle partijen omvattende, nationale regeering. „Onze houding zou moeten zijn na te gaan de militaire en strategische positie, waartegenover wij in Europa geplaatst zijn en overleg te plegen met alle gelijkgezinde naties, waar zij zich ook bevinden en welke het ook zijn". (Luid applaus). Er zou geen grcoter aanmoediging zijn voor de vredelievende volken der wereld dan de consolidatie der kracht van dit land. Van de volgende sprekers waren sommige conservatieven van meening dat de regee- ringspolitiek in zoover niet had gefaald dat de wereld in elk geval zes maanden rust had verkregen. De arbeiders afgevaardigde Layton zeido nog dat hij tot zijn spijt bekennen moest dat de persoon van den premier thans het groot ste obstakel geworden was om die eensge zindheid te bereiken. TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? WOENSDAGS e: ZATERDAGS. Vraag er Aanbod. 35 cenl per 5 regels a contani. Rondom de g ebeurte- nisseninMidden-Eurooa De gebeurtenissen in Midden-Europa heb ben in de Fransche Kamer levendige ont roering gewekt, welke niet alleen tot uit drukking is gekomen in de gedachtenwisse- lingen in de wandelgangen en door het in dienen van vier interpellaties van den kant van leden van verschillende fracties, maar ook bij de besprekingen in de commissie voor buitenlandsche zaken, waar gister avond het geheele Tsjechische probleem is besproken. Volgens inlichtingen, die verkregen zijn in de wandelgangen, heeft Bonnet er o.m. op gewezen, dat de Fransche ambassadeur te Londen gisteren een onderhoud heeft gehad met Halifax. Hij wees er op, dat de Britsche regeering het eens is met de Fransche regeering in de meening, dat er geen aanleiding bestond om den waarborg voor de onafhankelijkheid van Tsjecho- Slowakije te doen werken, aangezien de re geeringen te Praag en te Berlijn zich van te voren met elkander hadden verstaan. Bon net bracht de commissie op de hoogte van de besprekingen van den Franschen am bassadeur te Berlijn met von Weizsaecker, den Duitschen staatssecretaris. Na er op gewezen te hebben, dat Polen nooit dezelfde opvatting gehad heeft als Frankrijk ten opzichte van Tsjecho-Slowaak- sche problemen, wees Bonnet er op, dat ge streefd moet worden naar een nauwer aan halen der betrekkingen tusschen Polen en Rusland. Bonnet eindigde met den nadruk te leggen op de noodzakelijkheid voor Frank rijk om zijn productie te vergrooten, aan gezien de vrede slechts gehandhaafd kan worden door een evenwicht van krachten. Tijdens de besprekingen, die hierop volg den werd levendige critiek geformuleerd op de politiek der regeering door den commu nist Peri en den onafhankelij ken republikein de Kerillis. De laatste sprak als zijn mee ning uit, dat de aanvaarding door Duitsch land van de vestiging eener gemeenschap pelijke grens tusschen Polen en Hongarije bewees, dat Duitschland van nu af aan minder belangstelling ging toonen voor Oost-Europa en zijn krachtsinspanning ging richten op de Middellandsche Zee en de koloniale eischen, in overeenstemming met Italië. Bovendien verklaarde de Kerillis, dat de in Midden-Europa tot stand gebrachte omwenteling reacties kon hebben tot in de regeling van het Spaansche probleem. De volksdemocraat Pezet verklaarde van zijn kant, dat de nieuwe toestand een ont kenning van den geest van München was en Oberkirch van de republikeinsche federatie sloot zich aan bij hetgeen Kerillis gezegd had, waarbij hij echter bezorgdheid tot uit drukking bracht ten aanzien van Elzas- Lotharingen, dat hij in het parlement ver tegenwoordigt. De vergadering werd daarop geschorst om Bonnet de gelegenheid te geven met Daladier van gedachten te wis selen ten aanzien van de vaststelling van een datum voor de behandeling der heden ingediende interpellaties over de gebeur tenissen in Midden-Europa. De interpellan- ten zouden willen, dat reeds heden daarover debatten gehouden zouden worden. Bijna eenparig doet de Britsche pers felle aanvallen op Duitschland wegens de jongste wijziging in de kaart van Europa. Voor het eerst sinds het nationaal-socialisme aan het bewind kwam, schrijft de Times, heeft de Duitsche politiek zich ondubbelzinnig bloot gegeven. Deze brutale onderdrukkings methode valt niet goed te praten, en de Duitsche regeering geeft zich nauwelijks moeite het te doen. De vernietiging der Tsjechische onafhankelijkheid schendt een geheele reeks plechtige beloften welke Hit- Ier zelf gegeven heeft. Het blad betwijfelt vervolgens de waarde der nieuwe verove ring voor Duitschland en vraagt: Waar in de moderne geschiedenis heeft de Teutoon of de Hongaar succes gehad bij de overheersching der Slaven? Geweld kan niet een denkbeeld over winnen en Nazi-Duitschland zelf heeft de leerstelling der zelfbeschikking helpen pro- pageeren. De tijd zal oordeelen of deze zwarte week wel zoo schitterend geweest is voor de nieuwe heerschers in Tsjecho- Slowakije. Een „monsterachtige schending" zegt de Daily Telegraph, is de zachtste term voor hetgeen in Midden-Europa is gebeurd. Een gevoel van afschuw en verontwaardiging is door de geheele beschaafde wereld gegaan. Duitschland heeft, voor zoo lang het nazi bewind duurt, zijn naam onteerd. De voor vallen van deze week zijn niet slechts tegen den geest der overeenkomst van München, neen, zij hebben München tot een bespot ting gemaakt. De geest van München is dood en be graven, want wie kan hopen een boa- constrictor tot rust te brengen? Niet een van Duitschlands naburen is voortaan veilig voor zijn doodelijke omarming. Zij zijn allen blootgesteld aan de ondermijnende actie der Duitsche agenten en aan een plot selinge invasie zonder eenige formaliteit of waarschuwing, onder het voorwendsel de orde te herstellen". De meeste andere bladen schrijven in den zelfden geest en volgens de Daily Herald is het zeker dat deze daad van agressie door steeds anderen zal worden gevolgd tenzii de vreedzame volkeren zich zoo sterk en eensgezind maken, dat zij dezen oorloes- zuchtige een halt kunnen toei-c^cn Gister heerschte in Rome een inten sieve diplomatieke activiteit, klaarblij. kelijk in verband met de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Ciano heeft niet alleen bezoek ontvangen van den Hon- gaarschen gezant, Villani, maar ook van generaal Dlugozowski, den Poolschen ambassadeur. Voorts voerden de Hongaarsche ge zant en de Poolsche ambassadeur ver scheidene besprekingen. Zoo bezocht Villani den Poolschen ambassadeur voor en na zijn bezoek aan Ciano. Ten slotte is het Palazzo Chigi den geheelen dag in bijna permanent contact met Berlijn. In de avondbladen, die veel plaats inrui men aan de berichten over de gebeurtenis sen, wordt weinig direct commentaar gele verd. De aigemeene strekking van dat com mentaar is, dat Europa staat tegenover een fatale ontwikkeling en dat Italië de gebeur tenissen moet beschouwen in verband met zijn politiek van vriendschap met Duitsch land. ,,Wij moeten, zoo schrijft o.m. de Corriere Dei la Sera, de feiten beschouwen onder het tweevoudige aspect van de politiek der spil en van de geleidelijke en onvermijdelijke oplossing van een probleem van stabilisatie der volken en staten op nationale grondsla gen. Aan den anderen kant wijzen de dag bladen, die moeilijk de verrassing verhelen, welke te Rome gewekt is door de bruuske ontwikkeling der gebeurtenissen, vooral op dt reacties der Engelsche en Fransche mee ning, waarbij zij trachten aan te toonen, dat deze gebeurtenissen uitsluitend Londen en Parijs treffen, die volgens de fascistische bladen een bittere teleurstelling zouden hebben ondervonden. De Slowaaksche president dr. Tisso heeft het volgende telegram doen toe komen aan rijkskanselier Hitier: „In groot vertrouwen op U, den führer en rijkskanselier van het Grootduitsche Rijk, stelt de Slowaaksche staat zich onder Uw bescherming. De Slowaaksche staat verzoekt U deze bescherming op U te willen nemen". Hitier heeft hierop geantwoord: „Ik bevestig de ontvangst van Uw tele gram van gisteren en neem hierbij de bescherming over den Slowaakschen staat op mij". Wolosjin verzoekt annexatie bij Roemenië. Het agentschap Rador bericht: De leden van de regeering van de onaf hankelijke Subkarpathische Oekraine on der leiding van minister-president mgr. Wolosjin, zijn bij Sighet op Roemeensch gebied aangekomen. Bij monde van deze regeering heeft de bevolking van de Subkarpathische Oekraine de Roemeensche regeering gevraagd de geheele Subkarpathische Oekraine te an- nexeeren. Een aanslag op mgr. Wolosjin. Rador bericht verder, dat terwijl mgr. Wolosjin zich naar het paleis van den Roe- theenschen aartsbisschop van Sighet begaf, een vroegere onderofficier van het Oekrain sche leger gepoogd heeft hem aan te vallen. De aanvaller werd evenwel tijdig tegen gehouden en gearresteerd. ROST VAN TONNINGEN STAAT WEGENS BELEEDIGING TERECHT. Opnieuw geldboete gevorderd. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage diende gisteren de strafzaak tegen mr. Rost van Tonningen die wegens smaad schrift tegen minister Goseling door den Haagschen rechtbank veroordeeld is tot een geldboete van 200, subs. 50 dagen hech tenis. Het betrof hier een artikel, versche nen in het Nationale dagblad van 13 April j.1., getiteld „de beruchte zedenschandalen in Oss", waarin het beleid van den minis ter van justitie scherp werd becritiseerd. He advocaat-generaal, mr. L. B. J. Ver meulen, nam na dit korte verhoor requisi toir. Spr. achtte het artikel, in zijn geheel genomen, beleedigend en haalde eenige passages aan, welke hij zeer krenkend voor den minister van justitie achtte. De officier van justitie bij de rechtbank heeft behalve de geldboete nog een voor waardelijke gevangenisstraf geëischt. De officier van justitie heeft evenwel niet geappelleerd, zoodat spr. niet anders dan bevestiging kan vragen van het door de rechtbank gewezen vonnis, waarbij aan verdachte een geldboete was opgelegd, welke spr. betrekkelijk gering noemde. Uitspraak 29 Maart. BUSONDERNEMER VEROORDEELD. Voor de eerste maal na de wijziging van het R. A. P. heeft een ondernemer van een ongeconcessioneerden busdienst voor den Amsterdamschen kantonrechter terecht ge staan. Het was de busondernemer H. L. M.< directeur van een autobusbedrijf te Arn hem, die zich gistermiddag wegens over treding van het R. A. P. voor den kanton rechter te verantwoorden had. De ambtenaar van het O. M. eischte d* veroordeeling van verdachte tot 1-00" boete subs. twee maanden hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den ver dachte (die wegens ziekte niet verschenen was) bij verstek tot 600 boete, of tw«e maanden hechtenis.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8