KAMER VAN KOOPHANDEL VERGADERING MET WITTE KRUIS. GRATIS! SANOSTOL Jjj j|l' Stod en OmgeuiHq BELANGRIJKE GEBEURTENISSEN IN EUROPA' ALKMAARSCHE COURANT. ALKMAARSCHE COURANT derde blad. alkmaarsche courant VAN DONDERDAG 16 MAART 193» Overneming crisismaatregelen door bedrijfsgenooten. De tram Alkmaar-Schoorl- Warmenhuizen. Meer baden, maar grooter nadeelig saldo dan in 1937. Een legaat van f 5000. Zienderoogen flinker !i<; Nu een dagblad dat tot het laatste oogenblik actueel is Nü de Wie zich thans voor minstens 3 maanden abonneert, ontvangt tot 1 April de De gistermiddag ten Stadhuize gehouden vergadering van de K. v. K. en F. werd door alle leden bijgewoond, met uitzonde ring van den heer Kluitman die buitens lands vertoeft (de heer Nobel kwam tijdens de vergadering binnen.) De voorzitter, de heer S. W. Arntz, sprak bij de opening den wensch uit, dat de tweede Tsjechische crisis geen nieuwen haard voor onrust en onzekerheid zal gaan vormen. Voorts memoreerde hij het aan hangig maken door onze regeering van het wetsontwerp tot wijziging van de tarief wet en van de wet op het statistiekrecht, waar mede een belangrijke verhooging van het tarief van invoerrechten zal worden door gevoerd. Spr. noemde een en ander een on aangename verrassing van onze regeering en beval aan de handelscommissie met klem aan het bestudeeren van een ter zake door de K. v. K. te Amsterdam aan de re geering te verzenden adres. Kinderbijslagverzekering. Van de K. v. K. te Zaandam was een stuk ingekomen, waarin zij als haar bezwaar tegen het wetsontwerp nopens kinderbij slag-verzekering uiteenzette, dat die verze kering, bedoeld als gemeenschapsbelang, niet behoort te drukken uitsluitend op het bedrijfsleven. De heer Grondsma stemde in met de gedachte, dat de lasten moeten komen voor de gemeenschap. Het stuk werd voor kennisgeving aange nomen. Handelsdagonderwijs. Ingekomen was een adres van de K. v. K. te Leeuwarden mede namens tal van andere Kamers aan den minister van onderwijs inzake het dagschoolonderwijs. De secretaris lichtte toe, en dit het adres is, waarover de heer Kluitman in de vorige vergadering reeds eenige uiteenzet tingen gaf en waarin den minister wordt verzocht het daarheen te leiden, dat: a. het onderwijs aan de zelfstandige H.B.S.-A voor wat het leerprogramma, de urentabel, de eindexamen-eischen en -rege ling ten aanzien van de kernvakken betreft, wederom, zulks overeenkomstig de bedoe ling van de wet, worde gebracht in het ka der van het onderwijs aan de voormalige hoogere handelsschool, zulks opdat het vijf jarige handelsdagonderwijs, dat door de huidige regeling wordt aangetast en dreigt te denatureéren, in zijn beproefden vorm voor het bedrijfsleven behouden blijft; b. het onderwijs aan de a-afdeeling der H.B.S.-B zich naar het sub 1 genoemde on derwijs richt en zich daaraan aanpast; c. aan de functie van de „belangstellen den" bij het eind-examen meer beteekenis worde gegeven, opdat het contact tusschen het bedrijfsleven en het onderwijs, waar van hier sprake is, worde versterkt. De heer Grondsma vroeg in dit ver band of ook iets bekend is over eventueele verandering van de Alkmaarsche handels school. Wordt zij weer een 5-jarige? De voorzitter meende te weten, dat er wel een strooming is, die in plaatsen, waar een handelsdagschool bestaat, de han- delsafdeeling van de H.B.S. wil doen ver dwijnen. Het stuk werd voor kennisgeving aange nomen. Overneming landbouwcrisismaat- regelen. De heer Bonnet vestigde de aandacht op een bij de landsdrukkerij verschenen rapport betreffende de overneming der landbouwcrisismaatregelen door de be drijfsgenooten. Spr. noemde het een wei- doorwrocht rapport, waarvan het zeer zeker gewenscht is, dat de K. v. K. er kennis van neemt. In een uitvoerige beschouwing zette spr. de strekking ervan uiteen. Hierbij be groette hij met instemming de sterker wor dende organisatie van den handel „omdat de producenten tegenover den handel een steeds driester houding aannemen" en vaak maatregelen nemen die den afzet belem meren en den export in eigen land bemoei lijken en het zelfs doen voorkomen alsof dè exporthandel niet meer voor zijn taak berekend is. Wil men, dat handel en nijver heid meewerken aan de voorgenomen over dracht der crisismaatregelen, dan zal een geheel nieuwe opzet noodig zijn. Spreker schetste de taak van den handel en die van den producent, die tot dusver te veel heeft geleefd in het besef van superioriteit en monopoliestelling. Ten bewijze hiervan wees spr. op het verdringen van onze pro ducten op buitenlandsche markten door andere landen. •De heer Blaauboer, hoewel waardee- i|ing hebbende voor de door den heer Bon njet aan 't rapport bestede moeite, was 't niet nfiet hem eens wat de positie van den produ- d®nt betreft. In den breede verdedigde spr. ®e opvatting, dat de producent de vrijheid moet behouden om zich op het terrein van den handel te begeven. De heer Grondsma meende, dat de heer Bonnet een producent slechts dan het zelve plaatsen van zijn artikelen zou wil len zien belet, als dit gaat met regeerings- steun, en tegen dit laatste zou ook spr. wil len protesteeren. Spr. haalde de debatten in de Eerste Ka mer aan over de inzending van kaas op de wereldtentoonstelling in New-York en achtte het weggegooid geld, dat daarvoor zal wor den besteed, nu Amerika den invoer van onze kaas door verhooging der heffingen eigenlijk onmogelijk heeft gemaakt. Onze regeering is in deze niet op haar qui-vive geweest. Zij moest de groote invoeren uit Amerika in ons land en in Indië gebruiken als wapen om onzen uitvoer naar de Ver. Staten te vergrooten. Ook ten aanzien van onzen handel met Zwitserland zou nog wel wat te bereiken zijn, als rekening werd ge houden met het zeer groote aantal Neder landers, dat daar te lande vacantie houdt. Tegenover den heer Blaauboer verdedig de de heer Bonnet het bestaansrecht van den handel, die noodzakelijkerwijze inge schakeld moet worden, als men zoo goed mogelijke voorwaarden wil bedingen. Hij bepleitte samenwerking tusschen producent en exporteur. De heer Nobel was het hiermee eens. De relaties, door de exporteurs in een reeks van jaren vaak met moeite opgebouwd, mogen ook in het nationaal belang niet door den producent vernietigd worden door felle concurrentie. Spr. had de vrees, dat de landbouw weieens de dupe wordt van de bij Indië betrokken belangen, als het gaat om ruilobjecten. De voorzitter zette het belang van den producent uiteen bij een goed georga- niseerden handel en wees erop, dat ver schillende groote fabrieken (o.a. Philips) via den handel leveren, iets wat zij zeker niet zouden doen, als deze instantie overbo dig zou zijn. zooals de landbouw meent. Deze gunt den handel niet de vaak kleine winst en dat is verkeerd en zelfs 'n droevig verschijnsel. Als bewijs voerde spr. aan, dat in landbouwbladen allerlei artikelen worden aangeboden buiten den handel om. Voor de fabrikanten en ook voor het al gemeen is het van groot belang, dat de handel beschikt over opslagplaatsen, waar de artikelen blijven tot den verkoop, zoo dat de fabriek kan doorwerken. Den steun van de kaas op de New-York- sche tentoonstelling keurde spr. niet af, om dat daar menschen uit de heele wereld komen. De heer Grondsma merkte nog/ op, dat het rapport is samengesteld buiten me dewerking van den handel. Wat zou de consument zeggen als hem een dergelijk rapport ter bespreking werd voorgelegd, aan welks samenstelling hij niet had mee gewerkt? De heer Bonnet geloofde, dat heel wat wrijving zou zijn voorkomen en dat de resultaten beter zouden zijn geweest, als men den handel bij de samenstelling van het rapport had betrokken. Na nog eenige besprekingen werd beslo ten het rapport in handen te stellen van de handelscommissie met verzoek om advies. Spoorwegverbindingen. De heer M. A. K o 1 s t e r, vertegenwoor diger van de Kamer in den Spoorwegraad, gaf verslag omtrent het daar besprokene ten aanzien van gevraagde verbeteringen in de spoorwegverbindingen in dit district, een onderwerp waarover hij in de vorige vergadering ook reeds een en ander had medegedeeld. Thans werden nog weder verschillende besprekingen aan deze kwestie gewijd, waarbij wederom werd vastgesteld, dat de directie der Spoorwegen erg „stroef" is in het toezeggen van verbeteringen. Als men in den Spoorwegraad vraagt naar rijsnel heid of korter stationnement e.d., wordt direct gezegd, dat dit een technische kwes tie is, waarop in dien Raad geen antwoord kan worden gegeven. (Dit gold als ant woord aan den heer Grondsma, die vroeg of de rijsnelheid op de stoomtram- lijn AlkmaarBergen zal worden ver hoogd, als straks, naar gemeld is, ander materiaal op die lijn zal rijden.) Een tractatie. Ter gelegenheid van zijn 50en verjaar dag bood de heer Grondsma den leden der Kamer en de vertegenwoordigers der pers een dronk aan met een versnapering in den vorm van kaas, waarvoor hem mèt felici taties dank werd gebracht. Tram AlkmaarSchoortWarmen huizen. Op verzoek van de burgemeesters van beide laatstgenoemde gemeenten, die vree zen voor opheffing van de tramlijn, nu het Rijk plannen heeft tot naasting daarvan, bracht de voorzitter de vraag in be spreking wat de K. v. K. in dezen heeft te doen. De heeren Bonnet en Nobel bepleit ten behoud van de tram op grond van de belangen van het vreemdelingenverkeer voor Schoorl en van het goederenvervoer voor Warmenhuizen, waarby de andere le den zich aansloten. Besloten werd dat de Kamer zich zal aansluiten by het comité van actie in deze kwestie. Uitgegane stukken. Bij het punt „uitgegane stukken" wees de voorzitter met yoldoeping op het ook dit jaar reeds weer in Jan. verschenen jaarverslag der Kamer, waardoor de waar de ervan toeneemt. De heer Grondsma dankte voor de opneming ook nu weer van een uitvoersta- tistiek van kaas, waarvoor groote belang stelling bestaat in de kringen van den kaashandel. Rondvraag. De heer Kuyper br|cht een klacht ter sprake van een industrieel, die groote moeite heeft bij het verkrijgen van perso neel (hy heeft uitsluitend vrouwelijk per soneel), waarvoor hij de reden zoekt in den maatregel der regeering inzake het niet meer aftrekken van den steun van gelden, door vrouwen verdiend met huishoudelijk werk. Hierdoor wordt hem uitbreiding van de zaak belet. Zeer uitvoerig werd hierover gesproken en van alles werd erbij gehaald: het uit den grond stampen van industrieën zonder goede levensvoorwaarden ervan, het belang van huishoudelijk werk voor meisjes, be vordering van werkgelegenheid, enz. Het resultaat was, dat aan de handelscommis sie zal worden gevraagd de Kamer in de zen van advies te dienen. De heer Grunwald vroeg aandacht voor een broodprijsoorlog in Den Helder. Na eenige bespreking werd besloten af te wachten tot een schrijven van belang hebbenden bij de Kamer zal zijn ingeko men. Op verzoek van den heer van B e e m zal aandacht van de handelscommissie wor den gevraagd voor de belangen van de schapenhouders op Teel en voor het euvel van schending van prijs en verpakking van merkartikelen. Een 20-tal leden woonde gisteravond in het café Central de vergadering bij van Het Witte Kruis. De voorzitter, de heer Margadant, sprak in zijn openingswoord van een moei lijk jaar, dat achter den rug is. Van het gemeentebestuur was de mede- deeling ingekomen van oprichting van de Stichting Opbouw om de woorden van H. M. de koningin terzake geestelijke en moreele herbewapening ook in deze ge meente tot uitdrukking te brengen. De mededeeling ging vergezeld van een op somming van hetgeen als noodzakelijk werk gezien werd (is al eerder door ons ver meld). Door het bestuur was geantwoord, dat de zaak aller belangstelling heeft en gerekend mag worden op de medewerking van Het Witte Kruis. De vergadering ging hiermee accoord. Voorts werd door den secretaris, mr. G. A. de Lange, mededeeling gedaan van een correspondentie met het hoofdbestuur, naar aanleiding van een andere wijze van candidaatstelling voor bestuurslid van dat college dan tot dusver gebruikelijk (het hoofdbestuur had nu zelf candidaten ge steld, terwijl dit tot nu toe was overgelaten aan de afdeelingen). Jaarverslagen. Door den secretaris-penningmeester wer den het jaarverslag en de rekening en ver antwoording over 1938 van de afdeeling en het badhuis uitgebracht. Wij ontleenen daar aan het volgende: Gebeurtenissen die de aandacht van de leden buiten de normale belangstelling voor ons vereenigingsleven mochten trekken, deden zich niet voor. De afdeeling heeft haar belangrijke werk ten dienste der volks gezondheid ook in het afgeloopen jaar weer op bevredigende wijze verricht. In het bestuur kwam geen wijziging. Het aantal aanvragen voor verplegings- artikelen bedroeg 2237 (vorig jaar 2175), terwijl werden uitgegeven 3362 (v. j. 3095) stuks. Aan het materiaal werd wederom de grootste zorg besteed. Voor aankoop van nieuw materiaal werd besteed 419.05, voor onderhoud werd 374.43 uitgegeven. Ook dit jaar kon aan alle aanvragen worden voldaan. Aan de ontsmettingsinrichting werd 962.25 (vorig jaar 896.07) voor het be handelen van verschillende bedden, enz. oetaald. Aan 104 (vorig jaar 76) personen werden 423 (vorig jaar 317) porties ijs verstrekt), waarvan de kosten bedroegen 52.63 (vorig jaar 52.74). In Augustus werd een hand wagentje op luchtbanden, met bijbehoorend regenzeil aangeschaft ten dienste van het vervoer van ledikanten, tegen vergoeding van 0.10 per keer, waarvan door de leden een dankbaar gebruik wordt gemaakt. In het afgeloopen jaar werden 15 (v. j. 14) personen uitgezonden, en wel uitsluitend vrouwelijke patiënten naar 't herstellings oord „Heideheuvel" te Hilversum. De kosten voor de afdeeling bedroegen 136.18 (vorig jaar 205.98). De in Januari in werking getreden con tributie-verhooging is voor verschillende leden aanleiding geweest te bedanken. Op 1 Januari 1938 bedroeg het ledental 6212 (1 Januari tevoren 6260). Bedankt hebben 359 leden, terwijl wegens vertrek, over lijden of wanbetaling werden afgevoerd 213 leden. Door intensieve propaganda werden weer 310 nieuwe leden ingeschreven, zoodat het ledental per 1 Januari 1939 bedroeg 5950. Financiën. Aan contributies werd ontvangen 10.565.67 (vorig jaar 10.059.83). De ge meente Oudorp gaf weder een subsidie van 50. Aan subsidies werd uitgegeven 800 (als vorig jaar), verdeeld als volgt: Vereeniging voor Huisverzorging 400, Vereeniging voor Zuigelingenbescherming 100, Alkm. Ver. tot Bestr. der Tuberculose 300. De opbrengst van den speldjesdag in Augustus gehouden, bedroeg 411.96. In overleg met den heer I. Prins Azn., lid van de commissie voor nagaan der reke ning 1937, werd bij den ontvanger der ge meente Alkmaar een bezwaarschrift inge diend tegen de aanslagen in de beerputten- belasting en in de belasting op gebouwde eigendommen, op grond van het bepaalde in de betrokken belasting-verordeningen, waarby voor perceelen dienende „tot Proveniershuis, tot het verplegen van zieken of waarin een instelling van Het Witte Kruis is gevestigd", vrijstelling van voornoemde belastingen wordt verleend, welke bemoeienissen tot resultaat hadden dat de aanslag iu de beerputtenbelasting voor de woning van den magazijnmeester in het Witte Kruisgebouw aan de Gasthuis straat is komen te vervallen, terwijl de aanslag in de belasting op de gebouwde eigendommen, voor het badhuis aanvanke lijk groot 32.20, werd verminderd met f 16.45, op grond dat nader is gebleken dat de belastbare opbrengst van de badmees terswoning bedraagt 225, waarvan dus ver schuldigd 7 15.75, doch waarby de vrijstelling van artikel 6 sub. c van de ver ordening op het heffen en invorderen der plaatselijke belasting op gebouwde eigen dommen in de gemeente Alkmaar niet werd verleend omdat deze woning een op zichzelf - staand perceel werd geacht. De aangelegenheid blijft in de aandacht van het bestuur, waarbij nagegaan zal worden welke stappen in deze nog verder kunnen worden gedaan. Met erkentelijkheid werd vermeld dat de Nutsspaarbank de toegestane halveering der aflossing op de hypotheek tot 500 per jaar voorloopig zal handhaven, zoomede de ver laging van de rente tot 4 pCt. Badhuis. Het aantal gewone baden bedroeg 7614 (v.j. 7202); baden tegen abonnementsprijs (Maandag tot en rnet Donderdag) 3160 (v.j. 3221); baden per abonnement totaal 3901 (v.j. 3450); baden genomen door werkloo- zen a 5 cent per bad 1600 (v.j. 1227); totaal 16275 baden (vorig jaar 15160). De exploitatie sluit met een nadeelig saldo van 1431.84 (v.j. 1110.11), hetgeen door de afdeeling zal moeten worden gedra gen. Huisverzorging. In 1938 werd hulp gegeven in 290 gezin nen (v.j. 276), waarvan 123 prot., 117 r.kath. en 1 oud-kath., 3 isr., 4 van gemengd geloof en 42 tot geen kerkgenootschap behoorend. Aan loon der verzorgsters werd uitbetaald 4654.58 (v.j. 4772.06). De totale uitgaven bedroegen 4867, cie inkomsten 4500.42, zoodat een tekort ontstond van 367.58. Het aantal bedraagt thans 487; door een goedgeslaagde propaganda-actie werden voor 1939 ruim 60 nieuwe leden verworven. In JanuariFebruari werd wederom een cursus voor huiselijke ziekenverpleging ge organiseerd, waaraan 56 dames deelnamen. Zuigelingenbescherming. Het aantal zittingen van het consultatie bureau bedroeg 99, nieuw ingeschreven kinderen 405, waarvan 372 uit Alkmaar. Aan contributies werd ontvangen f 202.50, terwijl de speldjesdag bruto 276.72 op bracht. Het verslag besluit met te vermelden, dat de magazijnmeester, de heer R. Vóórhaar, op het einde van het jaar vrij ernstig onge steld is geworden. Zijn functie werd waar genomen door den assistent-magazijnmeester, den heer G. Schrasser, die deze taak tot het volle genoegen van het bestuur volbracht. De heer Vóórhaar is thans weer zoover hersteld dat hij zijn werkzaamheden heeft kunnen hervatten. De rekening van lasten en baten sloot met een bedrag van 11288.42. Het verlies op het badhuis was 1431.84. Het voordee- lig saldo van de afdeeling bedroeg 1740.84, welk bedrag werd besteed aan afschrij vingen. De balans per 31 Dec. '38 sloot op 40.684.91; het gebouw staat op 32500, het materiaal op 6000, meubilair op 248.86, gereedschap op 1. De rekening van lasten en baten van het badhuis sloot met 4686.09 (nadeelig saldo 1431.84). De balans van het badhuis had een eind bedrag van 14.272.88; de gebouwen ko men daar op voor met 12700, inventaris en meubilair 1. De voorzitter bracht den secretaris woorden van dar.k, evenals aan de commis sies voor den speldjesdag, voor huisverzor ging en voor zuigelingenzorg voor het werk in het belang der afdeeling. De heer I. Prins Az. klaagde erover, dat zoo moeilijk hulp te krijgen is voor hen, die deze behoeven. Mevr. R i n g e r s antwoordde, dat Huis verzorging te veel gezinnen heeft te ver zorgen om overal waar noodig hulp te brengen. Zij gaf in overweging, dat men die in eigen kring zal trachten te vinden. De commissie had ook al eens sommigen verwezen naar de Arbeidsbeurs. De heer Beemster (bestuur) meende dat er iets niet in orde is in Huisverzor ging. Hy vertelde van een geval, waarin een meisje, door Huisverzorging bezorgd, zeer slecht had voldaan. De voorzitter was van oordeel, dat, alles is terug te brengen tot een tekort aan meisjes en vrouwen, die zich voor bedoel de hulp beschikbaar stellen. Mej. S c a 1 dacht, dat de oorzaak hier voor is te zoeken in den bekenden aftrek van den steun van het verdiende geld. De heer J. Schoorl geloofde, dat deze kwestie wel iets was om ter sprake te brengen in de vergadering van de stichting Opbouw. Over dezen „dienstboden-nood" werd nog eenigen tijd doorgepraat. De secretaris hoopte in de vergadering van „Opbouw" de zaak ter sprake te brengen. O Zienderoogen flinker! Dat ls wat alle kinders worden, die Sanostol krijgen, het lékkere levertraan- product Sanostol, met het hooge vitaminengehalte A en D, maar tevens nog rijk aan vitamine C van het zoo heerlijk smakende, toegevoegde sinaasappelsap en aan vitamine B van het diastase- houdend mout. Neemt de „familieverpakking" f. 2.75, die 2% x zooveel bevat als de bekende flacon a f. 1.40. Want Sanostol is ook voor Uzelf 'n natuurlijke bron van gezondheid. „Hei*lékkere levertraan -product BROCADESSTHEEMAN PHARMACIA Van het lezen van het jaarverslag van de commissie van beheer over het magazijn werd afgezien, omdat de voornaamste me- dedeelingen daaruit reeds voorkwamen in het jaarverslag van de afdeeling. De heer I. Prins Az. bracht namens de commissie tot nazien der rekening 1938 van de afd. en van het badhuis daarvan verslag uit en roemde de wijze, waarop de heer Vóórhaar zijn werk doet. De hoofdboekhouding van den he - Mijl— hoff had spr.'s grooten lof. Spr. adviseerde ook uit naam zijner medeleden tot goed keuring der rekening. Alzoo werd besloten. De heer mr. de Lang e, die voor de af deeling de 81e alg. vergadering had bijge woond bracht daarvan een verslag uit, waarvoor hij den dank van den voorzitter oogstte. Mededeelingen. De voorzitter herinnerde eraan, dat de afdeeling op 27 April a.s. 50 jaar bestaat en dat het bestuur een commissie heeft sa mengesteld voor een sobere herdenking. Waarschijnlijk zal er een vergadering zijn, gevolgd door een receptie. De secretaris deelde mede, dat door wijlen mejuffrouw M. I. van Soest te Utrecht aan de afdeeling 5000 is gelegateerd, met recht van boedelbe schrijving. Het bestuur zal hieruit bestrijden de uit gaven, waarvoor geen dekking is te vinden, terwijl overigens het beheer zoodanig zal zijn, dat het bedrag bij eventueele aanspra ken van anderen kan worden terug betaald, als dit over eenigen tijd misschien zou worden gevorderd, al zal niet veel kans zijn op terugvordering. De heer Prins geloofde niet, dat daar voor zal moeten worden gevreesd, want de man, die de wettigheid der nalatenschap heeft bestreden, zit reeds geruimen tijd in de gevangenis wegens valschheid in ge schrifte en eenige door hem ingestelde ci viele vorderingen zijn hem ontzegd. Na rondvraag volgde hierna sluiting der vergadering. VORSTSCHADE AAN HET AARDBEIEN GEWAS. Zooals te voorzien was heeft de strenge vorst in den afgeloopen winter ook schade aangericht onder het aardbeiengewas. Hoe wel de omvang van de aangerichte schade nog geenszins is te overzien is toch reeds gebleken, dat de vorst sommige akkers danig heeft geteisterd. Nu het voorjaar na dert en de tuinders hier en daar hun aard beienbedden gaan ontdoen van dood blad en dorre ranken wordt het duidelijk, dat talrijke planten de felle vrieskoude niet hebben overleefd. Reeds is bekend, dat eenige tuinders hun aardbeien in plaats van afgeharkt meteen maar hebben omge spit, omdat de planten aan den voet, dus in het wortelgestel waren bevroren. Talrijke tuinders moeten met dit werk nog beginnen, zoodat deze onaangename ervaring ongetwijfeld nog wel meer zal worden opgedaan.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9