huiszoekingen in Praag. Hulpeloos en gelaten Zeer alarmeerende Fransche beschouwingen. De algerneene toestand. „Met de goedkeuring van Italië". 26 Maart de eischen van Mussolini? Po«T»pen«che act'v'teit. Roetheensche grens gepasseerd. Japansche troepen verplaatsingen naar ae Russische grens. Op 83-jarigen leeftijd vrij van rheumatische pijn. Nieuws in 't kort. Glimiachre DERDE BLAD. 2. i In geheel Praag vinden huiszoekingen plaats naar verborgen wapens, in het bijzonder in door communisten be woonde huizen. Volgens de laatste schatting bedraagt het aantal arresstaties reeds ongeveer 5000. Naar intusschen verluidt, heeft de leider van de gestapo bij aankomst in de Tsjechische hoofdstad verklaard, dat tienduizenden arrestaties moesten worden verricht. Het is voor ieder, zelfs voor diploma ten, onmogelijk Praag zonder visum van de geheime politie te verlaten. Buiten- landsche visa zijn zeer moeilijk te ver krijgen en de consulaten worden over stroomd met aanvragen. De achterblijvende Joden, die geen hoop hebben, het land onmiddellijk te verlaten, wachten hulpeloos en gelaten af, dat de Neurenbergerwetten in wer king treden. Voor iedere Joodsche zaak in Praag en waarschijnlijk in geheel Bohemen is een commissaris aangesteld. Er komen reeds veel berichten binnen over zelfmoorden van Joden en ook van Tsjechen. Op het Hradschinslot woeien gister naast elkaar de standaard van Hitier en de vlag van den president van de Tsjechische repu bliek. Buiten den ingang hingen twee Tsje chische vlaggen, maar geen Duitsche. Een menigte van vele duizenden slaat rustig het komen en gaan van de hooge offi cieren gade. Hitier was binnen aan het werk, maar de menschenmassa voelde blijkbaar geen behoefte om in spreekkoor het „wij wil len onzen Führer zien" aan te heffen. Later op den dag werden de Tsjechen langzamer hand verdrongen door Duitschers, die het koor aanhieven, dat bekend begint te worden in iedere Duitsche stad van Hamburg tot Weenen. Uit zijn raam heeft Hitier een schitterend uitzicht over de beboschte en thans be sneeuwde heuvels in den omtrek en over de stad. Generaal Gajda heeft in een proclamatie het volk aangespoord de orde te handhaven. ..Iedere burger kan zijn taak voortzetten". Hij kondigde aan, dat hij later de bijzonder heden van de nieuwe protectoraatsregeering zou bekend maken. Gajda, de leider van de Tsjechische fascisten, is 16 jaar geleden ge arresteerd wegens verraad en hem zijn toen zijn militaire decoraties ontnomen. Tot dus ver was hij bij de Tsjechische bevolking niet bijzonder gezien. Bij het voorstellen van de „Tsjechische en Duitsche staatslieden" aan Hitier in de Spaansche zaal van het kasteel te Praag heeft von Ribbentrop de fundamenten ge legd voor den nieuwen Tsjechischen staat, zooals die zijn uiteengezet in Hitler's procla matie. De plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal Sudeten-Duitsche storm troepen, waarvan vele van buiten Praag waren aangevoerd. Velen droegen het gelaat of het hoofd in verband, of hadden litteekens ten bewijze „dat zij Duitschland's helden waren" in de plaatselijke ongeregeldheden, die aan de bezetting door de Duitsche troepen vooraf gingen. De oude vlag wapperde Gistermiddag verscheen aan bijna ieder gebouw op het Wenceslasplein de vlag van den ontbonden Tsjechischen staat, met in stemming of op bevel van de regeering, blijkbaar om te bewijzen, dat het volk nog steeds onafhankelijk is. Vele Tsjechische sokols dragen op straat nog hun uniform. Zooals reeds is gemeld, is het moeilijk, het land te verlaten. Honderden vreemdelingen strandden, omdat de treinen niet verder gingen dan de grens, of omdat ieder, die Bo hemen wil verlaten, volgens de reisbureaux een speciaal visum van de geheime politie moet hebben. Tal van Tsjechische Joden be stormen de vreemdelingen, om hun juweelen tegen belachelijken prijs te koopj aan te bie den. Ook boden zij alles wat zij maar geven konden voor paspoorten, zich niet realisee- rende, dat deze door de strenge controle op ieder die het land wil verlaten, waardeloos zouden zijn. ten worden. Wanneer men ziet, dat de han den ineengeslagen worden tot hulpverlee ning, komt soms hulp van het Prov. be stuur. Eenige voorbeelden van de groote moeilijkheden bij het werk werden gege ven, ook den raad om de wijkverpleegsters in den arm te nemen. Met den wensch dat de bond in samenwerking met het Witte Kruis veel moge bijdragen tot de volksge zondheid in onze provincie, eindigde de boeiende spreekster hare rede, waarvoor zij een woord van dank van de presidente, en een luiden bijval der leden ontving. Na een gemeenschappelijke koffietafel in de lunchroom Valk was de bestuursverkie zing aan de beurt. Voor de aftredende pre sidente was bij de afdeelingen geen tegen- candidate opgegeven, zoodat zij met alge- meene stemmen werd herkozen. De afd. Aartswoud werd in de plaats van Haarlem mermeer in de kascommissie gekozen. Ver der werd de beschrijvingsbrief voor het te Alkmaar te houden tweedaagsch congres besproken. Met het verzoek van de prov. Drente, om twee hoofdbestuursleden, ging de vergadering na een uiteenzetting van de voorzitster niet accoord. Het verzoek van de vereeniging Landbouw en Maatschappij bracht een scherpe discussie te weeg. Het vraagstuk werd aan alle kanten bekeken. Besloten werd het oordeel van het hoofd bestuurslid op het congres af te wachten. De organisatie van het congres (men ver wacht zeker 1000 vrouwen uit het geheele land te Alkmaar) werd door de presidente uiteengezet, en er volgden vele besprekin gen. Aan het eind brachten de dames Tee- kensKunst en mevr. KosterClay in warme bewoordingen hulde en dank aan de presidente voor hare eminente leiding, waarna deze met een „tot weerziens" de bijeenkomst sloot. Journalisten gearresteerd. Naar Havas meldt, heeft de Gestapo ook verscheiden arrestaties verricht onder de journalisten. De gewezen perschef van Be- nesj, Hajek, is door twee agenten van de Gestapo weggevoerd en ook een der corres pondenten van Reuter, die de Tsjechische nationaliteit had, is in hechtenis genomen. De correspondenten van de buitenlandsche pers hebben nu opdracht ontvangen, hun in lichtingen voortaan te komen inwinnen bij den rijkscommissaris of bij diens afwezig heid bij den persattaché van de Duitsche legatie. De bladen te Praag publiceeren arti kelen over de enthousiaste ontvangst van de Duitsche troepen. Over de vechtpartijen, waarbij Duitschers door Tsjechen werden afgeranseld, wordt geen woord gezegd. Naar te Warschau vernomen wordt, zouden zich onder de te Praag gearresteerden ook be vinden de vroegere Poolsche afgevaardigde Baginski en de Poolsche oud-minister van binnenlandsche zaken, Kiernik, die in 1932 na een proces tegen de oppositie naar Tsje- cho-Slowakije gevlucht waren. Men ver wacht, dat zij uit het land zullen worden gezet, of aan de Pcolsche autoriteiten zullen worden uitgeleverd. Gisterochtend half acht is het eerste Duit sche legervliegtuig boven Praag verschenen. Het oorspronkelijk plan voor de bezetting van Praag was de stad te doen bezetten door zes bataljons parachute-springers, die met vliegtuigen zouden werden aangevoerd, doch door het slechte weer is dit plan niet door gegaan. Na de Duitsche gewelddaad, zoo schrijft de Temps, „zijn andere ver rassingen niet uitgesloten. De eerste gedachte, die opkomt, is die van den terugkeer van Memel en Dantzig, naar Duitschland, en misscien het onder een indirecte voogdij plaatsen van de Bal- tische landen, hetgeen tot gevolg zou hebben, een blokkeering van Polen in het Noordwesten, evenals in het Westen en hef Zuiden. Men moet zich echter niet het werkelijke doel verhelen van de uitgebreide plannen van 't Duitschland van Hitier, dat den drang „nach Osten" via den Donau blijft. Aanne mende, dat Polen en Hongarije er in slagen zich een gemeenschappelijke grens te ver zekeren, is het niet zeker, dat een aldus ge ïmproviseerd bolwerk voldoende zal zijn om den druk van Duitschland te verzachten en practisch een hinderpaal op te werpen tegen de hegemonie, die het onafhankelijke be staan van alle landen in Midden- en Oost- Europa bedreigt". De Paris Soir schrijft: „Men zegt, dat Hitier de wederoprichting van het heilige keizerrijk zal gaan afkondigen. Wat denken daarvan alle volkeren, die het gekend hebben en die zijn laars hebben gevoeld? De Polen, de Hongaren, de Kroaten? Zij zullen spoedig begrijpen, dat het .,dy- nanisme" thans „roof beteekent. Men voelt het reeds in Memel en Dantzig. Morgen het vervolgde inneming van Bohemen moet dus de reveille blazen voor alle volkeren, die nog in de vrijheid gelooven. Engeland moet begrijpen, dat Duitschland geslaagd is omdat het een talrijk leger heeft. Om eens „neen" te kunnen ant woorden aan Duitschland, moet Frankrijk voldoende materiaal en Engeland voldoende troepen hebben. Ieder zijn plicht." Gallus schrijft onder het opschrift „de wet van de jungle" in de Intransigeant: „Wat rampspoedig is, is juist, dat „Mün- chen" niet meer bestaat. Alle regelen der beschaving storten in, alles wat internatio naal recht was, verdwijnt. Hitier doet wat hem belieft en dat is al. Tot hoe lang? Het is niet mogelijk, dat de wereld buigt voor het brutale geweld en lang de wet van de jur.gle aanvaardt. Onze plicht is duidelijk: niet terugvallen in onze twisten en dagelijks sterker worden. Zonder dat zou onze beurt eerder komen,, dan men denkt". Ten slotte schrijft Bernus in het Journal des Debats: „Hitier heeft een misdaad begaan, die de verontwaardiging en den afschuw wekt in het geheele deel van de wereld, dat be schaafd gebleven is. Thans moet het noodige worden gedaan opdat Hitier en Mussolini Tsjecho-Slowakije en de Duitsche economie Voortaan zullen Tsjechie en Slowakije deel uitmaken van het economisch stelsel van Duitschland en het onmiddellijke ge volg hiervan zal zijn, dat de spanning op het Duitsche economische leven wordt ver minder. Aldus de „Financial News" in een artikel over de „economische winst voor Duitschland na het uiteenvallen van Tsjecho Slowakije". Duitschland, zoo vervolgt het blad, zal de controle verkrijgen over ongeveer 60 millioen pond sterling aan goud, buiten landsche deviezen en realiseerbare activa. Tevens krijgt het de beschikking over een groote hoeveelheid Tsjechisch oorlogsma teriaal, de controle over de industrie en over een reserve aan arbeidskrachten. Op den langen duur zal dit misschien anders worden. Tsecho-Slowakije was een grooi. invoerland. Misschien zouden juist daarom zijn behoeften een krachtigen druk uit oefenen op Duitschlands meest kwestbare plek: zijn hulpbronnen voor buitenlandsche deviezen. De militaire bezetting van Tsjecho-Slo wakije door Duitschland zal ongetwijfeld gevolgd worden door de inlijving van dit land in het economische stelsel van het derde rijk. Onlangs reeds hebben de Duit schers druk uitgeoefend op Praag, vrijwil lig toe te stemmen in een munt- en tolunie niet in de verleiding kunnen komen elders een of andere onderneming te probeeren, die een oorlog zou ontketenen. Te dien einde moeten Parijs en Londen als eersten regel voor hun optreden hebben om nooit het minste belang te hechten aan gerust stellende beloften en verklaringen, die af gelegd zullen worden, hetzij door Hitier, hetzij door Mussolini. De tweede regel is, dat geen enkele concessie mag worden gedaan onder bedriegelyke voorwendselen van kal meering aan Duitschland en zijn deelge noot". De Oekraïne het volgend probleem, aldus de Japan Times. In een commentaar op de gebeurtenissen met Tsjecho-Slowakije schrijft de Japan Times, dat de nieuwe politieke situatie zich in Midden-Europa ontwikkeld heeft met een snelheid, die alleen wordt overtroffen door het verstrekkende karakter van haar betee- kenis. Het blad spreekt als zijn oordeel uit, dat de onafhankelijkheid van Slowakije de ope ning beteekent van een doorgang voor den Drang nach Osten Duitschland is opgerukt tot in het zicht van de Sowjet-grens. De oogen van Duitsch land zijn in Oostelijke richting gewend en zijn hand zal binnenkort uitgestrekt worden naar het doel, waarheen het Derde rijk voortdurend op marsch is geweest. Duitschland, aldus het genoemde blad, moet zich uitbreiden, wil het leven. Duitschland's eerstvolgende probleem is, hoe het de onafhankelijkheidsbeweging in de Oekraine moet behandelen, welke op zijn best een nog onbekende factor is. Het blad besluit met te schrijven, dat de dag, waarop Duitschland besluit al of niet de wapens op te nemen voor de 40 mil lioen in de Oekraine, ook de oplossing zal zien van de geweldige vraag in in Europa: oorlog of vrede op het vasteland. De snelle ontwikkeling van den toe stand in Tsjecho-Slowakije wordt in Ro- meinsche politieke kringen uitgelegd als een voorbereiding van de officiëele aankondiging van Italië's „natuurlijke aspiraties" binnen korten tijd. Volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen heeft Mussolini gister in den ministerraad verklaard, dat de Hon- gaarsche en Duitsche bezetting van Tsjecho-Slowakije is uitgevoerd „met de voorkennis en de goedkeuring van Italië". Mussolini herinnerde er aan, dat Italië het eerst de Hongaarsche wenschen in zake een gemeenschappelijke grens met Polen heeft goedgekeurd. „De houding van Hongarije en Polen heeft de verwachtingen van hemzelf en van Hitier in vervulling doen gaan". In sommige Italiaansche kringen gaat men zóó ver, te beweren, dat de Poolsche houding een bevestiging is van Gayda's jongste onthulling in de „Giornala d'Italia", dat „het bezoek van Ciano aan Warschau een driemogendheden-verdrag tot resultaat heeft gehad, volgens hetwelk Polen, Duitsch land en Italië gezamenlijk koloniën zullen eischen". De snelheid, waarmede Duitschland de be zetting van Bohemen en van Praag in het bijzonder heeft uitgevoerd, werd door Mus solini in den ministerraad vermeld als een aanwijzing, hoezeer de Italiaansche helft ven de as kan rekenen on de militaire efficiency van de Duitsche helft. Sommige politieke kringen zeggen, dat Rome zich ervan verzekerd heeft, dat Duitschland Italië hulp zal bieden ter ver wezenlijking van zijn aanspraken tegenover Frankrijk. Als tegenprestatie zou Rome zich teruggetrokken hebben bij de huidige ge beurtenissen in Centraal-Europa. Fascistische kringen hebben aan de Uni ted Press verklaard, dat Mussolini het op prijs zou stellen, als Hitier in zijn binnen kort te houden radio-rede melding zou wil len maken van Italiës „natuurlijke aspira ties". In dit verband beweert men ook dat Mus solini zijn eerstvolgende belangrijke mede met het Duitsche rijk. Zij zullen waar schijnlijk niet aarzelen thans hun militaire kracht in te zetten om economische voor- deelen te behalen. Wat zal dan het econo mische gevolg zijn van Duitschlands an nexatie op zijn eigen economische positie? Om deze vraag te beantwoorden, moet men onderscheid maken tusschen het on middellijke gevolg en het gevolg op den langen duur. Op het eerste oog wint Duitschland on getwijfeld ontzaglijk veel. Het is geen ge heim, dat het Duitsche economische stelsel de laatste vier maanden aan ernstige en snel toenemende spanningen, deels veroor zaakt door den onbevredigenden buiten- landschen deviezen-toestand en deels door de buitengewoon groote eischen die aan de productie- en arbeidscapaciteit van het land worden gesteld, was blootgesteld. In beide opzichten beteekent de annexatie van Tsjecho-Slowakije voor Duitschland een belangrijken en onmiddelijke hulp. Gedurende verscheidene maanden heeft Duitschland goud en buitenlandsche devie zen verloren tot een bedrag van meer dan 5 millioen pond steling per maand. Déze afvloeiing kon korten tijd gehandhaafd worden, doch zou, bij aanhouding weldra ernstige gevolgen gehad hebben voor de Duitsche mogelijkheid tot invoer van de essentieele gpndstoffen en levensmiddelen Indien Duitschland de effectieve controle verkrijgt over het Tsjechische betaalmid del, zal Duitschland den voorraad goud, buitenlandsche deviezen en realiseerbare buitenlandsche activa ten bedrage van by- deeling zal doen op 26 Maart bij de 20ste herdenking van de vorming der eerste fas cistische strijdtroepen. Op dien datum zal Mussolini een boodschap tot het volk rich ten, en, naar men gelooft, zal hij daarin de Italiaansche eischen tegenover Frankrijk formuleeren. Alles was logisch In de „Giornale d'Italia" schrijft Gayda, dat „de gebeurtenissen in het Donaubekken slechts een uiting van de beginselen van zelfbeschikking zijn. Sedert München waren Bohemen en Moravië voorbestemd in de economische en nolitieke sfeer van Duitsch land getrokken te worden. Roethenië, dat aan Hongarije terugvalt, zal het natuurlijke afzetgebied van vroeeer terug kriigen, ter wijl Hon<*ariie door de eemeenschaopeliike erens met Polen nuttige elementen voor het in evenwicht houden ziiner internationale positie zal bezitten. De nieuwe versterking van groot-Duitschland versterkt tevens de spil". De ..Festo del Cariino" schrijft, dat de ge beurtenissen in het Donaubekken „denstem pel van het fascisme" dragen en dat „de mooiste uren van het politieke leven van Italië die ziin, welke de duce in stillen arbeid voorbereidt". De Roemeensche autoriteiten hebben besloten de door Roemeenen bewoonde dorpen van de Sub-Karpathische Oekraine te bezetten. De Roemeensche troepen zullen zon der verwijl de grens overschrijden. De dorpen, welke bezet zullen worden, zijn: Biserica Alba met 3200 inwoners, Apsa de Jos met 8300 inwoners, Apsa de Mijloc met 6000 inwoners en Slatino Ocna met 3000 inwoners, alsmede enkele ge huchten. Dit besluit van de Roemeensche regee ring schijnt genomen te zijn nadat zij in lichtingen had ontvangen uit de Sub-Kar- pathische Oekraine, dat greote wanorde heerschte in het land en dat benden terro risten het leven der Roemeensche bewoners in gevaar brachten. De Oekrainsche president te Berlijn geeft toe, dat de Hongaren erin geslaagd zijn de Sub-Karpathische Oekraine te doorsnijden. Chust is bezet. Gevochten wordt volgens deze berichten nog bij Irsawa en Berecin. Oekrainsche kringen te Berlijn zijn verbol gen op Duitschland, omdat dit Roethenië niet onder zijn „bescherming" heeft geno men. Vele vluchtelingen. Talrijke vluchtelingen uitSub-Karpathië zijn aan de Roemeensche grens aangeko men. De Roemeensche autoriteiten zorgen zoo goed mogelijk voor de evacuatie. Gisteren heeft een bende Oekrainers een trein met vluchtelingen, waaronder vele vrouwen en kinderen, pogen aan te hou den. Een Tsjechisch vlieger-kapitein van het vliegveld Slatina, heeft evenwel de Oekrainers teruggedreven door hen uit zijn vliegtuig met mitrailleurs te bestoken. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten uit buitenlandsche militaire bron, welke over het algemeen be trouwbaar wordt geacht, zijn in de afgeloopen week groote aantallen Ja pansche troepen, die onlangs uit Japan in Mandsjoekwo en Korea wa ren aangekomen, naar de grensstre ken der Sovjet-Unie verplaatst. Een der berichten spreekt over 40.000 man. Vernomen wordt, dat de Koreaansche haven Rasjin plotseling voor alle scheep vaart werd gesloten, behalve voor Japan sche militaire transporten. De dienst op den Zuid-Mandsjoerij- schen spoorweg tusschen Charbin en Mandsjoeli is, naar verklaard wordt, door de troepenbewegingen volkomen ont wricht. na 60 millioen pond sterling in beslag ne men, een som groot genoeg om Duitsch lands verlies aan deviezen in de eerstko mende twaalf maanden te compenseeren. Eveneens zal Duitschland voordeel trek ken uit het feit, dat het in staat is beslag te leggen op de Tsjechische arbeidsreserves welke nog aanzienlijk zullen toenemen door de demobilisatie van een groot aantal troe pen. Ten slotte zal Duitschlands militaire kracht aanzienlijk sterker worden door de toevoeging van groote hoeveelheden prima oorlogsmateriaal, varieerend van vliegtui gen tot alle soorten atillerie, toebehoorend aan het Tsjechische leger. Nog grooter zullen voor Duitschland de voordeelen zijn uit het bezit van een van 's werelds groot ste en meest efficiente bewapeninesindus- trieën. Doch tegenover deze onmiddellijke voordeelen, staan een aantal factoren, die op den langen duur Duitschlands economi- schen structuur zullen verzwakken. Tsje cho-Slowakije is een sterk geïndustriali seerd land en hoewel het zichzelf van le vensmiddelen kan voorzien en een hout overschot heeft, bezit het nauwelijks een ei*»en binnenlandsche grondstofbron. Tsjecho Slowakije is daarom afhankelijk van een vrij grooten invoer, welks hooge neil gehandhaafd kon worden door uitvoer oo groote schaal Fen ding is wel zeker, dat een door Duitschland gecontroleerd Tsjecho Slowakije een groot deel van zijn uitvoerhandel zal verliezen Met andere woorden, Tsjecho-Slowakije zal, voor zoo ver het de Duitsche deviezenpositie betreft, meer en meer tot een last worden. Na jaren vreeselijke pijnen te hebben geleden. Deze oude dame kreeg in 1931 rheuma tiek en langzamerhand breidde die zich over haar geheele lichaam uit. Toen begon zij .Kruschen Salts te nemen en nu zendt zy ons dezen eigenhandig geschreven brief: „Sinds 1931 lijd ik aan rheumatische pijnen. Eerst kwam het in mijn beide armen en het werd steeds erger, tot het in de toppen van mijn vingers gekomen was Toen kwam het in mijn enkels en knieën en dat maakte mij langen tijd hulpeloos E°n vriendin raadde mij aan, Kruschen té gaan gebruiken en ik vind dat het mij meer goed doet dan eenig ander middel. Ik schrijf dit zelf, hcewel ik bijna 84 jaar ben." Mevr. H De pijnen en stijfheid door rheumatiek worden bijna, altijd veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts spoort Uw organen aan tot regelmatige, krachtige werking en helpt ze, het urinezuur en andere schadelijke afvalstoffen volkomen te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Voorts wordt vernomen, dat verschei dene divisies Japansche troepen, ter sterkte van 40.000 man, in de afgeloopen week aan land zijn gezet op het eiland Sjamhali, aan de JapanschRussische grens. Een buitenlandsche militaire waarne mer heeft uiteengezet, dat deze bewegin gen van Japansche troepen geen bijzon dere beteekenis behoeven te hebben, daar Japan op normale wijze troepen in Korea en Mandsjoekwo verplaatst. Echter wordt in buitenlandsche berich ten verklaard, dat er dit jaar geen aan wijzing is voor eenige merkbare vermin dering der sterkte van het garnizoen in Mandsjoekwo en Korea vóór de verplaat sing. Er wordt verondersteld, dat de garni zoenen in hoofdzaak ten minste zullen worden uitgebreid zoolang het Japansch— Russische visscherijgeschil nog niet is bijgelegd. Een rattenplaag te Bombay. - In een jaar tijds zijn te Bombay niet minder dan 703.850 ratten gevangen volgens het jaarver slag van het bactereologische laboratorium. 373.540 hiervan werden levend gevangen. Het gemeentebestuur van Bombay heeft een specialen dienst ingesteld voor het van gen van ratten. lederen nacht vallen onge veer tweeduizend „slachtoffers", waarvan precies wordt genoteerd, waar zij gevangen werden. Uit de aldus verkregen gegevens wil men de juiste wijze van bestrijding afleiden. Britsch schip in nood. - Lloyds bericht van den Nederlandschen sleepboot „Zwarte Zee" een draadloos bericht te hebben opge vangen, waarin werd medegedeeld, dat een onbekende had gemeld, dat 't Britsche schip „Stanhope" in nood zou verkeeren. Belangrijke wetenschappelijke ontdek king. - Te Waikari (Auckland) heeft men in moerasgronden vijf vrijwel volledige en uit stekend bewaard gebleven moageraamten gevonden, welke naar het museum te Can- terbury zijn overgebracht. In de onmiddel lijke nabijheid heeft men nog een geraamte aangetroffen, doch dit is nog niet opgegra ven. Deze ontdekking wordt van groet wetenschappelijk belang geacht, omdat hier door wellicht meer licht over den moa ge worpen wordt. Model van een nieuw nummerbord, waarvan de aanvrager woont in de pro vincie Gelderland. (M.) De lettergroep, al tijd bestaande uit twee letters, kan ook worden geplaatst vóór de cijfers. Er wor den nimmer meer dan vier cijfers gebruikt, vereenigd in groepen van twee. Letters en cijfers zijn in dit model willekeurig geno men. „Kunt U me ook zeggen met hoe veel nullen je een millioen moet schrijven?" ONS ORUKWEKK VOOR U! DRUKKERIJ UOSTER.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10