Jkovinciaai Tlieuws Jlechtszaketi Ouchivaact Jiuust en Wetenschap Qemeenteeaden tweede blad. ingekomen personen. vertrokken personen. wegens mishandeling tot twee jaar veroordeeld. HEILOO vrouw met pantoffel doodelijk gewond. EGMOND AAN ZEE SCHOORL RUSTENBURG onze postvluchten. kinderkoor. vrijzinnig koor. GRAFT Appel, N.H., echtg. v. J. de Leeuw, z. b., van Oudorp naar Langestraat 92. p. Adri- chem, RK., betonwerker, en gezin, van Hei- loo naar Landstraat 38. B. J. van 't Zand, N.H., molenaar, van Voorst naar Sint Antho- niusstr. 16. J. C. H. Adelink, geen, z. b., van 's-Gravenhage naar Kennemerstraatweg j91. T. G. Meereboer, R.K., chauffeur, van Avenhorn n. Kennemersingel 11. a. de Groot, dienstbode, van Heemskerk naar Ken nemerstraatweg 68. A. Breeuwsma, N.H., dienstbode, van Egmond-Binnen naar Mient l8 T. Breeuwsma, N.H., werkster, van Egmond-Binnen naar Anjelierstr. 9. N. T. Loveless, H.d.L.D., zendeling, van Rotter dam naar Lyceumstraat 19. W. Brouwer, geen, z. b., van Antwerpen naar Kennemer straatweg 143. e. C. Rood, R.K., dienst bode, van Venhuizen naar Laat 169. G. Smit, N.H., huishoudster, v. Heiloo n. Spoor straat 43. J. De Haas, R.K., dienstbode, v. Breda n. Kenn.str.weg 117. T. C. Jansen, N.H., hulp i. d. huish., van Amerongen naar Tuinstr. 38. A. E. Blankendaal, R.K., dienstbode, van Oudkarspel naar Costerstr. 7. T. Burger, R.K., kapper, van Bergen naar Verdronkenoord 84. W. de Ruiter, N.H., expeditieknecht, en kind, van Oudorp naar Ridderstr. 12. W. J. de Ruiter., N.H., dienstbode, van Oudorp naar Koorstr. 47. L. Dijk, Ger.K., landarbeider, van Ooststel lingwerf naar St. Annastr. 23. E. F. Ver- straelen, R.K., z. b., van Bergen naar Jan v. Scorelkade 23. J. J. Willemse, R.K., echlg, v. A. J. van Zanen, z. b., van Haarlem naar Vermeerstr. 23. A. Basi.e, Ger.K., z. b., van Haarlem- naar Steynstr. 20. E. H. M Jongejan, R.K., z. b., van Amsterdam naar Geestersingel 29. M. W. F. Kroon, geen, kantoorbed., van Amsterdam naar Kenne- merpark 21. W. H. A. van der Meer, N.H., z. b., van Delft naar Baansloot 44. G. Blokker, geen, los arbeider, en gezin, van Broek op Langendijk naar Vondelstr. 3. C. Leijen, R.K., fabrieksarb., van Egmond-Bin nen naar Hekelstr. 23. D. J. de Lang, N.H., verkooper, van 's-Gravenhage naar Spoor straat 56. J. A. Overpelt, R.K., bakkers knecht, van Akersloot naar Zeglis 7. H. M. Centen, R.K., leerl.verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Heerlen. A. M. Henmes, N.H., huishoudster, van Nieuw- poortslaan 160 naar Heiloo. W. C. A. Buers, R.K., z. b., van Langestr. 56 naar Am sterdam. T. P. Koelemeij, N.H., kapster, van Lyceumstr. 23. W. Breeuwer, Ger.K., kleermaker, van Snaarmanslaan 135 naar Amsterdam. F. W. Gans, N.H., kleerma ker, van Stationsstr. 65 naar 's-Gravenhage. A. J. Klijn, R.K., huishoudster, van Ooster- kolkstr. 9 naar Utrecht. H. Knijnsberg, handelsreiziger, van Nieuwesloot 55 naar Amsterdam. C. C. van Eijk, R.K., Groene- laantje 4a naar Amsterdam. C. R. Beek, N.H., kantoorbed., en echtg., van Kennemer- str.weg 151/Westerweg 55 naar Amsterdam. P. M. Dekker, geen, van Overdiestr. V naar Amsterdam. A. Troost, N.H., ban ketbakker, van Gashouderstr. 5 naar Haar lem. M. H. Hartkamp, geen, z. b., van Nassauplein 21 naar Amsterdam. J. Groe newoud, geen, rijtuigpoetser zadelmaker N.S., en gezin, van Grensstr. 6 naar Venlo. H. Twisterling, E.v.L., filiaalh. schoenmag., en gezin, van Scharloo 13a naar Amsterdam. J. Neger, R.K., echtg. v. J. Somers, van Voor- dam 15a naar 's-Gravenhage. A. G. Kuin, geen, kantoorbed., van Roemer Visscherstr. 22 naar Nijmegen. J. Poen, N.H., opz teekenaar, en gezin, van Regulierslaan 12 naar Haarlem. A. Lenarduzzi, R.K., gra nietwerker, van le Landdwarsstr. 28 naar Zaandam. G. H. Michels, geen, kan toorbed., en echtg., van Keizersstr. 16/Over diestr. 15 naar Oudorp. E. W. Hof, R.K., dienstbode, van Everdingenstr. 18 naar Wie- ringen. L. J. J. Fleskens, R.K., Dir. Land- bouwbank, van Emmastraat 7 naar Heiloo. C. A. Dalenberg, geen, dienstbode, van Doelenstraat 19 naar Sint Pancras. S. Lodder, Ger.K., godsdienst-onderwijzer, van Koningsweg B 66 naar Duitschland zich geruimen tijd in hechtenis. In verband met deze overwegingen vorderde de officier een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest. Vonnis 30 Maart. De Rotterdamsche rechtbank heeft van daag den 36-jarische schipper M. L. R., wo nende te Rotterdam, wegens het doen van een poging tot zware mishandeling veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en daarna ter beschikking stelling van de regeering. Verdachte had in den nacht van 26 op 27 October twee agenten, die op het hulpge schrei van verdachte's vrouw zijn woning waren binnengedrongen, met een zwaren hamer bedreigd. Verd. had geschreeuwd: ik sla je'de hersens in en toen met den ha mer in de richting van het hoofd van een der agenten geslagen. Deze wist den slag in zooverre te ontwijken, dat niet zijn hoofd maar zijn onderarm getroffen werd. Bij de behandeling van de zaak had het O. M. tegen verd., die gedetineerd is, een gevangenisstraf van drie jaar geëischt. R.k. kiesvereeniging „Recht en Plicht". Het bestuur der kiesvereeniging Recht en Plicht maakt bekend, dat in alphabe- tische volgorde de navolgende candidaten zijn aangewezen voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen: Dr. J. A. J. Barnhoorn, S. M. A. Borst, A. Dekker, G. Heijne, G. W. van Lieshout, J. Opdam, M. A. Pater, H. Pel, J. Schuijt en J. Sengers. Tuindersbedrijf aangekocht. Naar we vernemen is het tuindersbe drijf aan den Rijksstraatweg, dat Woens dag is geveild, aangekocht door de firma P. de Jager Zonen, bloembollenkwee kers alhier. Bedankt. De heer P. J. Dekker, die jaren lang een volijverig en actief bestuurslid en secretaris was van den R.K. Bouwvak arbeidersbond „St. Jozeph", heeft ontslag ingediend. naar B. en W. mededeelen, momenteel nog niet noodig is, willen zij met het oog op de toekomst reeds thans de beschikking over dit terrein hebben, opdat t.z.t. niet wegens gebrek aan terrein de begraafplaats elders zal behooren te worden ingericht. Regeeren is vooruitzien. Een voorstel tot grondruiling met het p.e N. is de volgende punt van de agenda. Uit de toelichting blijkt, dat de gemeente Schoorl bjj de overdracht aan het P.E.N. van zijn electriciteitsbedrijf ook heeft overge dragen een magazijntje, dat voor slechts 1 op de balans stond. De gemeent meende dit van het P.E.N. wel terug te kunnen koo- pen voor dit bedrag, maar rekende buiten den waard. Zij kan het gebouwtje wel hu ren, maar voor een bedrag van 60 per jaar. Nu de gemeente vermoedelijk in verband met den schoolbouv de beschikking over het terrein moet hebben, wil het P.E.N. het wel afstaan, als de gemeetne een ander terrein beschikbaar stelt, de kosten van overdracht betaalt en ten slotte nog een crediet van 200 verleent voor het verplaatsee:van het maga zijntje naar de woning van den vertegen woordiger van het P.E.N. Ook vermeldt de agenda nog eenige aan vullingen van de politieverordening. Het zal in de toekomst verboden zijn, dat kampeer terreinhouders kampeerders op hun terrein toelaten, die niet in het bezit zijn van een van gemeentewege verstrekte vergunning, terwijl ook de plaatsing van tenten enz. na der wordt geregeld. Ten slotte zal het houden van wilde dieren in Schoorl aan banden worden gelegd, aan genomen al dat in Schoorl wilde dieren zijn. Gunning aanbouw 4e lokaal aan de St. Petrusschool te Catrijp. B. en W. hebben er zich mede vereenigd, dat de aanbouw van een 4e leslokaal met gang, hoofdonderwijzerskamer enz. wordt opgedragen aan den heer C. Schotvanger te Schoorl, welke als laagste inschrijver had in geschreven voor een bedrag van 6954. zijn Ged. Staten hebben bij besluit van Maart 1939 de gemeentebegrooting Clemente straf tegen dader gerequireerd. Donderdag behandeldde de Amsterdam- sche rechtbank de strafzaak tegen een 52- jarigen Amsterdamschen tramconducteur die er van wordt verdacht zijn vrouw zoo ernstig te hebben mishandeld dat zij aan de gevolgen overleed. In het gezin van den tramcondusteur, wonende in het Betondorp, was herhaaldelijk ruzie. Op 5 Febr. liep de oneenigheid zoo hoog, dat de opgewonden tnan zijn vrouw op korten afstand een pan toffel tegen den slaap wierp. De hak trof haar tegen het hoofd. Een kleine bloedende wonde deed aanvankelijk niet vermoeden, dat de gevolgen zoo ernstig zouden zijn en dat het gezin eenige uren later in rouw zou zijn gedomneld. De vrouw voelde zich onwel, zij werd in het ziekenhuis opgeno men, waar zij eenige uren later aan een hersenbloeding overleed. Uit de sectie bleek, dat een gedeelte van het slaapbeen was in geslagen en in de hersenen was gedrongen. De officier van justitie, mr. B. Kist, sprak in zijn requisitoir een woord van deernis tot de dochter, die op zoo tragische wijze haar moeder verloor. De verdachte heeft zijn vrouw, die klein en tenger was, ernstig mishandeld, een mis handeling die den dood tengevolge had. Ge durende een ruzie, maakte de man zich zoo driftig en beheerschte hij zich zoo weinig, dat hy zijn vrouw op zeer korten afstand en met grooten kracht een pantoffel naar het hoofd wierp, waardoor schedel werd in geslagen. De schedel was buitenegwoon dun en ter Plaatse van de wonde slechts een halve mi- limeter dik. Wanneer zij een normale sche del had gehad zouden de gevolgen veel min- daer ernstig zijn geweest. Daarmede dient by de strafmaat rekening te worden gehouden. Hij is ruw, driftig en or beheerscht en de verhouding in het gezin Werd slechter en slechter. Hij is nooit eerder gestraft en bevindt De begrooting goedgekeurd 15 wvoor het dienstjaar 1938 goedgekeurd. Deze be grooting sluit in ontvangsten en uitgaven op den gewonen dienst met een bedrag van 385.800 en is sluitend gemaakt met een rijksbijdrage in de huishouding der ge meente wegens noodlijdendheid, groot 18.500. Nieuwe regeling werkverschaffing. De inspecteur voor de werkverschaffing heeft met het oog op de nieuwe regeling voor de werkverschaffing, die in April a.s ingaat, bepaald dat daarin totaal 80 werk- loozen gedurende het tweede kwartaal zul len mogen worden opgenomen. Hiervan zul len er 70 mogen werken bij de gemeente lijke objecten van werkverschaffing en 10 bij objecten, in uitvoering bij derden. Toenemende B-verpleging. De in 1937 begonnen verpleging van zwakkere kinderen, die niet in een gewoon koloniehuis kunnen worden opgenomen, de zoogenaamde B-verpleging, waarvoor het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies het koloniehuis Kerdijk te Egmond aan Zee speciaal heeft verbouwd, mocht zich in 1938 in een toene mende belangstelling verheugen. In totaal werden in dat jaar 104 kinderen opgeno men uit 77 afdeelingen, hetgeen in verband met den langeren verpleegduur neerkomt op een gemiddelde bezetting van 28 kinde ren. Zoolang de bezetting van dit gebouw nog onvoldoende is, wordt het ook voor de gewone A-verpleging gebruikt. In 1 werden zoodoende in Kerdijk voor A-ver pleging ook nog 427 kinderen opgenomen uit 75 afdeelingen. Het koloniehuis Zwartendijk tenslotte nam in 1938 niet minder dan 1599 kinderen op uit 212 afdeelingen, alle voor A-ver pleging. Beide koloniehuizen bleven het jaar geopend, waaruit wel blijkt, winterverpleging steeds toeneemt. geheele dat de Woensdag 22 Maart a.s. komt de raad dezer gemeente in middagvergadering bijeen. Zeer belangrijk is het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe bouwverorde ning. De door den raad aangewezen commissie bestaande uit de raadsleden A. Gutter, C. Kaandorp en C. M. Winder blijkt na ampele bespreking met het college van B. en W. zich met het thans aangeboden ontwerp te kun nen vereenigen. De commissie is hierbij ge adviseerd door den heer J. H. Roggeveen, hoofd van gemeentewerken te Bergen. Uit hetgeen B. en W. bij hun ontwerp in de raadsvergadering van 28 Februari 1938 mededeelden, bleek, dat Ged. Staten van Noordholland op een spoedige indiening van een nieuwe verordening hebben aange drongen. Waar het echter bekend is, dat Ged. Staten thans een commissie hebben ingesteld, welke belast is met de herziening van deze materie en Schoorl binnenkort ook een nieuw uit breidingsplan krijgt, wil het ons toch wen- schelyk voorkomen, dat Ged. Staten de in Schoorl momenteel geldende verordening nog eenigen tijd handhaven, opdat de raad van Schoorl niet binnenkort wederom een nieuwe bouwverordening krygt vast te stel len. Voorts stellen B. en W. den raad voor een terrein gelegen naast de Algemeene Be graafplaats aan den Molenweg te koopen van den heer J. C. Peeck te Middelburg voor een bedrag van 1500. Hoewel uitbreiding van de begraafplaats, Een V.A.R.A.-avond. Donderdagavond werd door de afdee- ling Ursem van de V.A.R.A. een propa- ganda-avond gehouden in café Kok. De afdeelingsvoorzitter uit Hoorn opende de bijeenkomst en sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, waarna de heer Lan- tinga zijn lichtbeelden ging vertoonen. Voor de pauze behandelde de heer Lan- tinga op de hem duidelijke wijze tuin- en kamerplanten. In de pauze kregen de aan wezigen gelegenheid om vragen te stellen waarvan ook druk gebruik werd gemaakt Na de pauze kregen we een propagandis tisch woord van den voorzitter. Verder behandelde de heer Lantinga de productie van Nederlandschen bodem en de lasten waar kleine land- en tuinbou wers mee hebben te kampen. Al met al een goed verzorgde avond van de V.A.R.A. Op de uitreis bereikten de Gier Ban- doeng en de Zilverreiger Jodhpur. De Bui zerd vloog wegens slecht weer niet verder dan Saloniki. Op de thuisreis landden de Reiger te Bagdad en de Uil te Rangoon. Hedenmorgen om 7 uur is de Wielewaal met als gezagvoerder Geysendorffer van Schiphol naar Indië vertrokken. Meegenomen werd 406^ K.G. briefpost, 20 K.G. pakketpost, 330 K.G. vracht. Zeven passagiers hebben voor deze reis geboekt. 24 Maart a.s. zal door het kinderkoor van den heer Nico Snel een opvoering gegeven worden van Snel's nieuwe operette, „Het jonge leven", libretto van den heer J. Werkman. Wat de muziek betreft, het vol gende: Het werk heeft een korte, opgewekte in strumentale inleiding die over gaat in het eerste koornummer (voor klein koor). No, 2 is een duet (Weldoen), 3, 'n solo, 4. koor, met volksliedje (het libretto is op folklore gebaseerd) „Eiber Sintervogel, de tweede groep Sint Martinus Bisschop; Janus Brom beer solo. Na een jaar (koor) derde groep. De finale van het eerste bedrijf heeft tot titel Sint Maarten, en begint met no. 3 daar na voor meisjeskoor, solo, tenslotte 't gehee le koor. Alles is eenstemmig, met herhaling van sommige voorafgaande nummers; aan het einde wordt dit koor tweestemmig; de muziek is afwisselend in maat en tempo; het orkest heeft een illustratieve taak. Tweede bedrijf: zang van meisjes en jongens apart, afwisselend één en twee stemmig, in het orkest hoort men een na tuurschildering; daarop volgt „eierentik- ken" door twee meisjes met begeleiding van viool en piano de viool heeft later een zelfstandige melodie tegenover den zang. Het strijkorkest speelt vervolgens een melodieuse muziek als begeleiding van de clamatie (Paschen), dat overgaat in een kort voorspel (vivo) dat de inleiding vormt van een lentedans. Een in marschtempo aangegeven melodie vertolkt Palmpaschen dat (éénstemmig) dit bedrijf fortissimo af sluit. Het derde bedrijf begint met een klein koor dat een loflied op het zeestrand inhoudt en door accordeon wordt begeleid. De „ballonjongen" zingt zijn lied, het koor doet daar later aan mede, door het later, hooren van een walsmelodie (twee stem mig). Later volgt er een dans, een „hulde aan Hollands kusten, en dan komt de finale die in driekwart maat begint (Allegro mo derato) met afwisselende zang van meisjes en jongens. Tegen het einde vereenigen zij zich tot aan het korte naspel dat het werk fortissimo en in Molto Allegrotempo sluit. Het geheele werk getuigt van groot muzi kaliteit van den componist; de zang is een voudig, de orkestpartij strijkorkest met een brillante pianopartij belangrijker. A. K. Het programma voor het concert van Donderdagavond door het Vryz. koor, on der leiding van Corn. Jonker in de Harmonie gegeven was geheel gewijd aan werken van den bekenden componist Jac. Bonset, die zelf in eenige nummers de kla vierbegeleiding speelde. Men had een greep gedaan uit werken van vroeger en later tijd, zoodat men algemeen bekende en on bekende composities hoorde die, behalve door het gemengde koor uitgevoerd wor den door het mannenkoor, een jongenskoor, vrouwenkoor, een sopraansoliste en een baritonsolist. Bonset is misschien wel onze productiefste componist, het aantal zijner werken (voor gemengd koor, mannenkoor, liederen voor solozang, vrouwenkoor, kin deroperettes, orgel- en pianocomposities) bedraagt reeds meer dan 180. Door het inrichten van dezen avond kreeg men een goed overzicht van B's beteekenis als koorcomponist. En dat er aandacht aan deze werken geschonken wordt, blijkt door de veelvuldige uitvoeringen er van of schoon B. het de vertolkers niet gemakke lijk maakt. Het was dan ook een heele taak voor het vrijzinnig koor om een geheelen avond met B's koorcomposities te vullen, doch het heeft er zich uitstekend van ge kweten. Het vrouwenkoor bijv. in dat fijne, teere nummer „Droomevrouw, kom!" het geheele ensemble in Psalm 103, waarvan B. vers 8 en 9 koos, en daardoor zulk een mooie afwisseling in de muziek verkreeg, in de overbekende stukken „O Gulden hoofd", en de „Waterlelie", in het pracht! ge „de Omkranste boot", maar bovenal in het indrukwekkende „Hymne aan de kunst". B.'s beteekenis als componist is gis teravond op een voortreffelijke wijze gede monstreerd en, die het nog niet wisten, hebben dezen avond kunnen hooren dat B. een zeer belangrijke plaats in ons muziek leven inneemt. Jonker's jongenskoor was ook in actie. Het zong „Wandellied" en „Kaasmarkt idylle". Het laatste is een gedichtje van mej. Maartje Zwaan, en B. maakte er een liedje van met een alleraardigste illustra tieve pianobegeleiding 't Spreekt haast van zelf dat het herhaald moest worden. Solistische medewerking was er van mevr. Beatrix Noljora met twee liederen, „Gou den Randen", en „de Wonderbloem". Een sopraanzangeres met een mooie groote (vooral in de hoogte) stem en muzikale voordracht. (De solo in de Hymne werd ook door deze zangeres voorgedragen) en van den heer P. Dalenberg met Klokkenkerst- lied. Deze zanger (dilettant, doch onder goede leiding) imponeerde door zijn mooie basstem. Eenvoudig, maar goed voorgedra gen zong hij dit lied. Bonset begeleidde deze liederen op den vleugel, als ook de jongens. Na afloop toespraken van den voorzitter den heer J. Dalenberg tot dirigent, compo nist, solisten en mej. Zwaan. Wederkeerig bedankten Bonset (die natuurlijk met de zen avond zeer ingenomen was) en Jon ker, die dankbaar was voor de ijver waar mede zangeressen en zangers gestudeerd hadden, en werden bloemen aangeboden. Dalenberg, de zanger, ontving een Brahms- album, o.a. van de beschermvrouwe van het koor mevr. Cohen Stuart-Wichers, en ont ving de dirigent van B. een keurige mand met fruit. Na Amsterdam, Haarlem, den Haag, volg de nu Alkmaar met een concert aan Bon- set's werken gewijd. A. K. Donderdag vergaderde de raad. Na opening der vergadering heette de voorzitter in het bijzonder welkom den heer Th. v. d. Beidt en sprak den wensch uit dat deze het algemeen belang dezer ge meente zal dienen. Daarna werden door Th. v. d. Beidt de vereischte eeden afgelegd. De voorzitter stelde voor, de benoeming van personeel aan de centrale O. L.-school aan te houden in verband met de afwezig heid van den heer S. Heinis. De heer v. d. Beidt wees op den korten tijd waarin de school voltooid zal zijn, en was er voor om de geheele agenda af te werken. De heer Jn. Koppen was eveneens voor de afwerking van de geheele agenda en wees op de mogelijkheid van nadere voor stellen terzake in deze vergadering De voorzitter antwoordde den heer Jn. Koppen, dat hij geen enkele „smet" op zich wenscht te nemen, dat deze vergadering belegd zou kunnen zijn, om een der leden van het bijwonen uit te sluiten. Na eenige discussie werd besloten de ge heele agenda in behandeling te nemen, dus ook punt 10 „benoeming personeel der cen trale O. L.-school" in deze gemeente. Bericht was ontvangen van het P. E. N. inzake de interpellatie Jn. Kopnen" sto ring met Starnmeer-West Graftdijk. Het ingekomen schrijven van het P. E. N. werd voorgelezen en punt voor punt be handeld. De heer Jn. Koppen was tevreden over hetgeen het P. E. N. aangaande vragen heeft bericht doch wees nog op een stoo ring na zijn gehouden interpellatie. Spre ker wees ook nog oo de aftakking der electr.-energie bij wijlen T. Timmermans te West-Graftdijk. Daarna dankte de heer Koppen B. en W. voor de uitvoering betreffende zijn in de vorige vergadering gestelde vraag. Het adres van het r. k. werkliedenver bond betreffende het bij het uitvoeren van gemeentewerken tewerkstellen van uit sluitend georganiseerden, werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangeno men omdat het gemeentebestuur voor het uitvoeren van de gemeentewerken volko men vrijheid wenscht te behouden. Goedgekeurd werd een voorstel tot wij ziging van de gemeenschappelijke regeling betreffende de stichting en exploitatie van den destructor, district Purmerend. Besloten werd den ontvanger ontheffing te verleenen van de gestelde zekerheid. Na eenige toelichting van den voorzitter werd met algemeene stemmen besloten, he ambtenaren-reglement dezer gemeente te wyzigen, zooals in concept, aan den raad is voorgesteld. De gemeente-rekening werd overeen komstig de gegeven aanwijzingen van Ged. Staten voorloopig vastgesteld. Besloten werd tot het aangaan eener tweede kasgeldleening ad. 10.000 tot dek- king der noodzakelijke uitgaven voor den bouw van de centrale O. L.-school in deze gemeente. De voorzitter bracht de begraafplaats te Oost-Graftdijk ter sprake en deed het voor stel verbetering dier begraafplaats. De door den gemeente-opzichter samen ge stelde begrooting werd in bespreking ge bracht. Met algemeene stemmen werd besloten het aanvragen aan den minister om in werk verschaffing de begraafplaats te Oost- Graftdijk te verbeteren en de uitvoering te stellen in handen van B. en W. Men besloot nachtbranders te Oost- Graftdyk en te West-Graftdijk in te scha kelen. De voorzitter bracht ter tafel het ontslag aan het gemeente personeel van de opge heven O. L.-school in deze gemeente n.1. de hoofden dier scholen alsmede de school- schoonmaakster. In verband met de ophef fing dier scholen dient eervol ontslag te worden verleend en op wachtgeldstelling zal derhalve volgen. De heer Jn. Koppen verzocht den voor zitter dit punt aan te houden na de behan deling van punt 11, n.1. benoeming per se neel centrale O. L.-school alhier. Spreker wenschte mede te deelen dat hij wel een „sociale knobbel" in zijn hersenen heeft, doch een „juridische knobbel" ontbreekt spreker. De heer Th. van Beidt stelde de vraag: „was het noodig de O. L.-school in West- Graftdijk op te heffen. Hij wees op de drie dorpen in de gemeente Graft en op de aan wezigheid van „een O. L.-school". De voorzitter gaf den heer v. d. Beidt een volledig resumé van de schoolkwestie die sedert tal van jaren de volle aandacht van den geheelen raad en zijn persoon in het bijzonder gehad heeft. Daarna gaf de heer v. d. Beidt nogmaals zijn zienswijze in verband met de opheffing der school te West-Graftdijk. Na nogmaals den voorzitter de kwestie van het toepassen der lageronderwijswet 1920 te hebben vernomen, deelde de heer v. d. Beidt mede, dat hij thans een ander inzicht in deze geschiedenis heeft verkre gen. Met algemeene stemmen werd besloten. 1. Aan den heer heer C. J. van Veenendaal eervol ontslag te verleenen als hoofd van de o. 1. school te West-Graftdijk in verband met de opheffing van de o. 1. school en wel met ingang van den datum waarop de nieuw te stichten Centrale o. L school in deze gemeente in gebruik zal worden genomen. 2. Eveneens aan mej. M. KoningBak eervol ontslag te verleenen als school- schoonmaakster der o. 1. school aldaar. 3. Onder intrekking van het besluit van den raad dezer gemeente d.d. 18 Januari 1938 aan den heer J. L. Lanjouw eervol ont slag te verleenen als hoofd der o. 1. school te Oost-Graftdijk wegens opheffing dier school en wel met ingang van den datum, waarop de nieuw te stichten centrale o. 1. school, in deze gemeente in gebruik zal worden genomen. 4. Aan mej. M. Madderom eervol ontslag te verleenen als schoolschoonmaakster der o. 1. school te Oost-Graftdijk. Terzake deelde de voorzitter mede: 1. Het ingekomen adres van de ouder commissie te West-Graftdijk, houdende het verzoek aan den Raad te benoemen tot hoofd der centrale o. 1. school in deze ge meente den heer C. J. van Veenendaal, thans hoofd der o. 1. school te West-Graft dijk en een adres van de ouders dier leer lingen dier school aangaande de benoeming van C. J. van Veenendaal. 2. Een adres van de ouders der leerlingen van de school te Oost-Graftdijk voor een benoeminng van hoofd der Centrale o. L school den heer J. L. Lanjouw. Daarna bracht de voorzitter ter tafel de door B. en W. opgemaakte voordracht. Spr. deelde mede, dat met den inspecteur van het lager onderwijs het vereischte overleg heeft plaats gevonden. Voordracht: 1. J. M. Slootmaker, hoofd der o. 1. school Kogerpolder; 2. J. L. Lanjouw, hoofd der o. 1. school Oostg. dijk; 3. C. J. van Veenendaal, hoofd der o. L school West- Graftdijk. Besloten werd over te gaan in comité. Na opening der openbare vergadering werd het volgende voorstel van Jn. Koppen ter tafel gebracht en gesteund door den hee^ Th. v. d. Beidt: De benoeming van het hoofd der Cen trale o. 1. school aan te houden tot het in winnen van nadere informaties omtrent den heer J. M. Slootmaker nr. 1 van de voordracht". Dit voorstel in stemming gebracht en de stemmen staakten. Voor waren de heeren W. van Ammers Sr., Th. van de Bedlt en Jn. Koppen; tegen de heeren Jn. Blaauw Azn., J. C. Heijnis en C. Jongkind. Het onderwerp komi in de eerstvolgende vergadering weer in behandeling. Daarna werd met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres van de centrale openbare lagere school in deze gemeente mej. M. Messchaert, op wachtgestelde on derwijzeres alhier, en wel met ingang van den datum waarop de centrale o. L school in gebruik zal worden genomen. Rondvraag. De heer v. d. Beidt wees op een te smal gedeelte tusschen dorp Oost-Graftdijk en den aan te leggen nieuwen provinncialen weg. Hij informeerde omtrent de juiste plaats alwaar deze weg zal komen. De voorzitter gaf hem de toezegging, naar een en ander te zullen informeeren. De heer Jn. Koppen wees op den toe stand van den weg N. E. van Graft en ont ving de mededeeling, dat B. en W. daaraan de noodige aandacht wijden.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7