Het einde van Amerika's neutraliteit? NIORTH CTATE Verklaring van Roosevelt. Een in overleg met den president door Sumner Wel.es gepu bliceerde verklaring. De aigemeene toestand. De nazi's in Memel Opwinding in de Litauschehoofdstad De strijd in de Oekraine De stemming te Praag Duitsche pers publiceert Chamberlains rede niet. Voldoening in Engeland over Chamberlain's rede. Geschiedenis DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 MAART 1939. President Roosevelt heeft in de pers conferentie gisteren verklaard, dat de gebeurtenissen in Europa de noodzake lijkheid hebben aangetoond van een herziening der Amerikaansche neutra- liteitswet door het congres. Roosevelt voegde hieraan toe, dat hij geloofde, dat deze kwestie in conferen ties zou kunnen worden uitgewerkt, zonder dat hij aanbevelingen voor be doelde herziening in den vorm van een boodschap tot het congres zou moeten richten. In antwoord op een vraag om een nadere toelichting van zijn verklaring stelde Roosevelt den journalisten voor, zijn boodschap van 4 Januari nog eens te lezen. In antwoord op andere vragen zeide Roo sevelt, dat hij inderdaad zeer bepaalde re denen heeft gehad voor zijn op 18 Febr. ui Florida afgelegde verklaring, dat de ont wikkeling der gebeurtenissen in het buiten land hem er wel eens toe zou kunnen bren gen, zijn bezoek aan de vlootschouw der Ver. Staten te bekorten. De president wei gerde echter die redenen te onthullen. Voor de persconferentie heeft president Roosevelt met Sumner Welles over den Europeeschen toestand gesproken. Met goedkeuring van Roosevelt heeft Sumner Welles, die optreedt als minister van bui tenlandsche zaken, daarna een formeele verklaring openbaar gemaakt welke als volgt luidt: „De regeering der Ver. Staten heeft bij tal van gelegenheden haar overtuiging uit gesproken, dat alleen door een internatio nalen steun aan een program van orde, ge baseerd op wet, de wereldvrede verzekerd kan worden. Deze regeering steunt op en is toegewijd aan de beginselen van menschelijke vrij heid ên democratie en zij kan niet nalaten, bekend te maken, dat dit land de daden ver oordeelt, welke geleid hebben tot een tij delijke vernietiging van de vrijheden van een vrij en onafhankelijk volk, waarmede van den dag, dat de republiek Tsjecho-Slo- wakije haar onafhankelijkheid verkreeg, het volk der Ver. Staten bijzonder hechte vriendschapsbetrekkingen heeft onderhou den. Het standpunt der regeering van de Ver. Staten is consequent duidelijk gemaakt: Zy heeft. den. nadruk, ^gelegd ..op d.e noodzake lijkheid van eerbied voor de heiligheid van verdragen en plechtige beloften .en voor de niet-inmenging door eenige natie in de bin- nenlandsche aangelegenheden van andere naties en zij heeft herhaaldelijk haar ver- Roosevelt oordeeling uitgesproken over de politiek van militaire agressie. Het is duidelijk, dat daden van moedwil lige wetteloosheid en van willekeurige toe passing van geweld de structuur zelve van de moderne beschaving bedreigen. Een gebiedende noodzaak voor de inacht neming der door de Amerikaansche regee ring bepleitte beginselen wordt duidelijk gedemonstreerd door de ontwikkelingen, welke zich in de laatste drie dagen hebben voorgedaan". Bij het afgeven dezer verklaring zeide Welles, dat de kwesties verband houdende met de betrekkingen der Ver. Staten en de vroegere Tsjecho-Slowaaksche regeering thans in studie zijn en dat Morgenthau waarschijnlijk morgen een mededeeling zal doen over de handelsovereenkomst met Tsjecho-Slowakije. Welles voegde hieraan toe, voor het oogenblik niets te kunnen zeg gen over de schulden van Tsjecho-Slowakije aan de Ver. Staten. Welles deelde verder nog mede, dat Phil lips, de Amerikaansche ambassadeur te Rome, bij Ciano heeft geïnformeerd naar de houding van Italië, doch dat hij het de partement van staat nog niet op de hoogte had gesteld van het antwoord, dat hij heeft ontvangen. Mijn verklaring is uitgegeven, zoo besloot Welles, ondanks het feit, dat de regeering der Ver. Staten geen mededeeling heeft ont vangen van eenige buitenlandsche regee ring ten aanzien van de ontwikkeling in midden-Europa. Kennedy bij Halifax. De ambassadeur van de Ver. Staten, Ken nedy, heeft geheel onverwacht een confe rentie gehad met lord Halifax naar aanlei ding van de gebeurtenissen in centraal- Eyropa. Kennedy, die eerst vanmorgen -jxit Rome was teruggekeerd, begaf zich onmiddellijk na zijn aankomst naar het ministerie van buitenlandsche zaken en bleef daar gerui- men tijd- in geheime- bespreking met Ha lifax. Duitschland en Italië zijn het eensl De Italiaansche bladen bevatten, volgens een medewerker van de N.R.Crt. te Rome, gisteren nog uitvoerig commentaar op de gebeurtenissen in Centraal-Europa. Verre weg het belangrijkste is het artikel in de Telegrafo, het te Livorno verschijnende blad van Ciano. De directeur van dat blad, An- zaldo, zet op een zeer heldere wijze de Ita liaansche houding ten aanzien van de ge beurtenissen uiteen. Tal van buitenland sche bladen willen in het gebeurde een ver zwakking zien van de spil RomeBerlijn, zoo schrijft het blad. Dat is geheel onjuist. Toen in den herfst van 1936 de Italiaansche en de Duitsche staatslieden de spil hebben geschapen, legden zij daaraan geen be paald programma ten grondslag. Zij gingen uit van deze gedachte: de twee totalitaire staten ten noorden en ten zuiden van de Alpen hebben elkander noodig. Zij zijn on misbaar, de een voor den ander. Beide lan den zijn het slachtoffer geweest van de onrechtvaardige vredesverdragen van 1919 en moeten in verschillende gedeelten der wereld een vergoeding vinden voor het hen aangedane onrecht. Voor Duitschland kon dat onrecht alleen hersteld worden in Zuid-Oost-Europa, waar dat land sedert eeuwen zijn invloed heeft doen gevoelen. Voor Italië was het aangewezen terrein het Middellandsche Zee-gebied en Afrika en met deze gedachten voor oogen besloten de beide staatslieden elkander bij hun pogin gen te steunen. Natuurlijk was het zelfs in 1936 al duidelijk, dat de taak van Duitsch land heel wat eenvoudiger zou zijn dan die van Italië. Duitschland immers stond tegen over een reeds half tot het nationaal-socia- lisme bekeerd Oostenrijk, waarin de ge dachte aan den Anschluss steeds meer vele won en tegenover een door een laten e cri sis langzaam ondermijnd Tsjecho-Slowa kije, terwijl Italië zijn macht moest Pie ren uit te breiden in gebieden, waar hei rechtstreeks in botsing komt met de e langen van twee der grootste mogend e- den van Europa. Het was dus reeds toen duidelijk, zegt Telegrafo, dat in de eerste tijden Dm sc - land veel meer voordeelen zcu behalen de spilpolitiek dan Italië. Bij een gewoon verdrag, zooals men die vroeger kende, zo het einde wel zijn geweest, dat de bevoorrechte partij, nadat zij de voor, len van het verdrag had behaald, de an partij in den steek zou hebben gela en. is, steeds volgens de Telegrafo, by e p Rome-Berlijn niet het geval, omdat e de mogendheden genoodzaakt zijn voor rend elkander te blijven steunen. P Januari heeft Hitier dat in zijn rede lijk gezegd: Duitschland weet wat zyn 20U zijn, ipdien het aan eenige internatio nale macht gelukken mocht fascistisch Italië te vernietigen. Er is, zoo zegt het blad verder, geenerlei reden voor Italië om ijverzuchtig te zijn op Duitschland, daar Rome reeds van tevoren geweten heeft, dat de moeilijkheden in het Middellandsche Zee-gebied van geheel anderen aard zijn dan die, welke Duitschland tegemoet ging. In plaats van Duitschland zijn successen te misgunnen, is Italië daar tevreden over, omdat elke toeneming der Duitsche macht in Zuid-Oost-Europa een verkleining betee- kent van de macht der democratische lan den, en, dus onvermijdelijk voeren moet tot een wijziging van de verhouding der krachten ook in het Middellandsche Zee gebied. De democratieën vergissen zich, indien zij denken, dat Italië, bang geworden voor de toenemende macht van Duitschland, op ze keren dag onderdanig aan de deur der de mocratie zou komen kloppen om een steun tegen Duitschland te zoeken". In sommige buitenlandsche kringen te Rome wil men in den inhoud van dit arti kel juist een bewijs zien dat de spil door het gebeurde toch een harden slag zou hebben gekregen. In hoeverre deze mee ning met de waarheid strookt zal in de toekomst moeten blijken. Ook Gayda schreef gisteravond over de ze neiging der democratische pers om een verkoeling tusschen Duitschland en Italië te vermoeden, waar integendeel de spil naar zijn meening hechter is dan ooit te voren. Hij wijst echter ook op een andere mee ning, die in het buitenland tot uiting komt, n.1. deze, dat men thans met nog grootere zekerheid er op kan rekenen, dat Mussolini binnen weinige dagen zijn eischen tegen over Frankrijk te kennen zal geven. Naar aanleiding daarvan zegt Gayda, dat de Italiaansche aspiraties ten aanzien van Frankrijk los staan van elk verdrag met Duitschland, al vinden die aspiraties in Duitschland volkomen begrip en al worden zij ook door de Duitsche politiek onder steund. De aspiraties van Italië hangen ook niet samen met eenige andere gebeurtenis in Europa, doch alleen met de tekortko mingen, welke Frankrijk zich ten aanzien van Italië ten laste heeft laten komen. Uit deze beschouwingen van Gayda mag men wellicht afleiden, dat er ook thans geen sprake zijn zal van eenige formulee ring der Italiaansche eischen, noch op 23 Maart by de opening der Kamer, noch op 26 Maart bij de viering van het 20-jarig bestaan der fascistische partij. Wellicht zal natuurlijk in de rede, die Mussolini op Zon dag 26 Maart houden zal, eenige toespeling worden gemaakt op de Italiaansche aspira ties, doch duidelijk geformuleerd zullen ze naar waarschijnlijk niet worden. Veeleer mag men verwachten dat Italië thans wel bereid zou zijn, met Frankrijk liefst in het geheim onderhandelingen te beginnen, waarbij het een deel of liefst heel veel van zijn eischen zou zien ingewilligd. 1 1 JaMERICAN */CIGAR£TTE5j_ Sedert twee dagen bevinden zich de SA-organisaties te Memel in staat van alarm, onder het voorwendsel van oefe ningen. Bertuleit heeft een bijeenkomst van Litausche organisaties verboden, omdat die samenviel met de onthulling van een gedenkteeken voor Willem de Groote. De ministerraad zal Zondag bijeen komen om den internationalen toestand te bestudeeren. Overrompeling mogelijk. In Kowno heerscht wegens de mogelijke veranderingen in het Memelgebied groote nervositeit. Men twijfelt er niet aan, of de plotselinge ineenstorting van Tsjecho-Slo wakije zal de oplossing van het Memel- vraagstuk bespoedigen. Men verheelt zich niet, dat ook hier een overrompeling mogelijk is. De Memel- Duitschers verwijten de Lithausche regee ring in de eerste plaats, dat zij sinds hel herstel van de burgerlijke vrijheden de voornaamste eischen van de Memel-Duit- schers op economisch en politiek gebied tot dusver veronachtzaamd heeft. Voor de leider- van de Memel-Duitsche partij wordt het steeds moeilijker, hun vol gelingen tegen te hou en, die in het bijzon der in de aan Oost-Pruisen grenzende dis tricten een radicale losscheuring van Li- thauen en een terugkeer naar het Duitsche. rijk willen ver werk dijken. De vergadering van den landdag ziet men met groote spanning tegemoet, daar men een programverklaring van het Memel directorium verwacht. De Lithausche minister van buitenland sche zaken zal a.s. Zondag op zijn terugreis uit Rome een bezoek brengen aan Berlijn. Van de Roemeensch-Oekrainsche grens wordt gemeld, dat nog steeds wordt ge vochten in de Subkarpathische Oekraine. De stad Sevlius is gisteren drie keer van bezitter veranderd. De Oekrainers zouden veertig Hongaren gevangen hebben geno men. De Hongaren zijn doorgedrongen tot Tiatsavo, 20 K.M. ten oosten van Sighet. Het dorp Asa de Jos wordt bewaakt door een Roemeensche militie van 150 gewapen de vrijwilligers. Duitsch verraad? Een hooge functionnaris van het jong- Oekrainsche prop.-bureau heeft tegenover Reuter verklaard, dat hij in een telefoonge sprek met Weenen de mededeeling had ontvangen dat de Sitsj, de nationalistische Oekrainsche organisatie, zoolang in de Karpatho-Oekraine. stand zal houden tot de Duitsche troepen hulp komen bieden. Reu ters zegsman-voegde hieraan toe, dat bij een aan de westelijke grens van de Karpa tho-Oekraine ingesteld onderzoek geen en kel teeken van Duitsche troepen te beken nen was, waaraan de Sitsj-leider de ge volgtrekking vastknoopte, dat zijn organi satie door Duitschland was verraden. Maatregelen in Roemenië. De Roemeensche kroonraad heeft beslo ten, dat Roemenië niet zal ingrijpen in het Roetheensche probleem en de Hongaren't geheele gebied zal laten bezetten. Men wil voorkomen, dat zich incidenten voordoen, waardoor een gespannen verhouding tus schen Hongarije en Roemenië zou kunnen ontstaan. Roemenië zal evenwel de mili taire maatregelen aan zijn grens handha ven, teneinde zoo noodig de Roemeensche nationale belangen te beschermen. De troe pen in het grensgebied zullen met 30 tot 40 duizend man worden versterkt. Na twee dagen van wanhoop over de aanwezigheid van een bezettingsleger in hun midden, schenen de Tsjechen te Praag volkomen onverschillig omtrent hun lot. Alle openbare diensten func- tionneeren en oppervlakkig gezien schijnt het leven zijn normalen gang te gaan. In de kringen der arbeidersklasse is de houding er een van cynische bit terheid, welke wellicht meer tegen haar leiders is gericht, dan tegen de Duit- schers. Men verkeert op het oogenblik volkomen in het duister ten aanzien van de verblijf plaats van den gewezen premier Beran. Don derdagavond was hij nog door den Duit- schen opperbevelhebber ontvangen, doch gisteren verklaarde men in welingelichte kringen, dat men niet wist waar hij is. De toekomst der Tsjechische troepen is nog steeds onzeker. Waarschijnlijk zal ar beidsdienstplicht worden ingevoerd om hen op te nemen. Vernomen wordt verder, dat reeds tal van Joden zijn gearresteerd. Hun verwanten weten niet, waar zij zich bevinden. Duitsche troepen in Bratislava. De Duitschers te Bratislava maken zich gereed de rijkstroepen te ontvangen, die reeds het grootste deel van Slowakije hebben bezet. Zij bewaken alle grenzen des lands en hebben de grenzen van de Karpathische Oekraine bereikt. Eveneens bezetten zij de •voorsteden van Bratislava in het Oosten, in het Noorden zijn zij te Piestany. De Duitschers zijn bijeengebracht voor het Deutsche Haus, waar hun hakenkruisvlag getjes worden verstrekt. De Duitsche scholen zijn gesloten en de kinderen zijn opge roepen om vlaggetjes en bloemen in ont vangst te nemen. De S.A.-matrozen, die aan land zijn gegaan uit acht kanonneerbooten aan de oevers van het voormalige Oosten rijk, wandelen in Bratislava, de ponjaard in den gordel. Men verwacht de Duitsche troepen vanavond te Bratislava. De rede van minister-president Chamber- lain te Birmingham is door de Duitsche pers nog niet gepubliceerd. Klaarblijkelijk wacht men op aanwijzingen uit Weenen, waar de rede grondig wordt bestudeerd. In welingelichte kringen veronderstelt men, dat het antwoord niet lang op zich zal laten wachten, aangezien sprake is van het innemen van een eenzijdige houding en een persoonlijken aanval. Men betreurt algemeen deze rede en als eenige verzachtende omstandigheid voor Chambeïlain beschouwt men het feit, dat hij om aan de macht te blijven den óorlogs- zuchtigen geest van zijn meest verbitterde tegenstanders voor een deel heeft moeten volgen. In ieder geval acht men de rede geen bijdrage tot den vrede. Wat betreft de verklaringen van Roose velt, deze- hebben geen verwondering ge wekt, want men acht het natuurlijk, dat de democratische president de gelegenheid heeft aangegrepen om Duitschland aan te vallen en zijn doel te bereiken, het doel van den plutocratischen kring, welke het Witte Huis regeert. In antwoord op de korte verklaring van Daladier wordt gezegd, dat geen wijziging in de politiek van Frankrijk Duitschland zal beletten zijn weg te gaan. Tenslotte wordt het terugroepen van den Britschen ambassadeur uit Berlijn om rapport uit te brengen, zonder commentaar gepubliceerd. De Britsche pers keurt eenstemmig de rede, welke minister-president Chamberlain gisteren te Birmingham heeft gehouden, goed. De drie voornaamste punten, welke in het commentaar naar voren komen, zijn: ten eerste: de aigemeene voldoening, dat de minister-president het bruut geweld, waarmde Hitier de vooruitzichten op het tevredenstellen heeft vernield, niet vergoe lijkte; ten tweede: de hoop, dat woorden gevolgd zullen worden door daden, welke Duitsch land zullen doen aarzelen voor de toekomst; ten derde: het aanvaarden van Cham berlains verklaring, dat hij door den Führer is bedrogen en derhalve niet kan worden gelaakt voor de gebeurtenissen. De Times schrijft, dat zij, die Chamber lain door middel van de radio hebben ge hoord, zoowel in Engeland als daarbuiten, moeten de kracht hebben gevoeld van zijn verklaring over het snelle breken van de beloften van München. De op gewelddadige wijze tot stand gekomen wijzigingen van de afgeolopen week zijn een wel overwogen, eenzijdige schending van de overeenkomst. Het blad wijst erop, dat de Britsche am bassadeur te Berlijn, Henderson, zonder twijfel zal helpen het antwoord te geven op de vraag, welke Chamberlain stelde, doch zelf niet beantwoordde, n.L of deze inval de laatste is van een reeks, welke be kend is, of de eerste van een nieuwe reeks. De „Daily Telegraph" wijst erop, dat de oproep van Chamberlain tot het doen van hetgeen plicht is, toen hij verklaarde, dat Engeland iedere uitdaging van Duitsch land om alleen de wereld te overheerschen zal weerstaan, door een krachtiger houding van de regeering moet worden gesteund. De politiek van tevredenstellen van Cham berlain heeft iedereen getoond, dat Enge land oprecht tot vrede geneigd is en Hitier alle kans heeft gegeven zijn handelwijze te wijzigen en iedere verontschuldiging om dit niet te doen heeft weggenomen. Deze politiek heeft een resultaat gehad, dat iedereen betreurt, doch dat niets ver andert aan het besluit van Engeland den vrede te zoeken. Wat veranderen zal is niet het doel, doch de middelen en de regeering moet thans deze nieuwe middelen toepas sen. ONVEWACHTE BUIT. De presidentieele wacht op het Hradsjin, den Praagschen burcht, residentie van den president der Tsjecho-Slowaaksche repu bliek, werd steeds betrokken door militai ren, gestoken in 'Russische, Italiaansche of Fransche uniformen. Het was een herinne ring aan den grooten wereldoorlog, toen Tsjechen en Slowaken de zijde der geal lieerden kozen om de vrijheid van hun land te bevechten. De strijd der legionaris sen vormt een aparte en roemrijke bladzijde uit de geschiedenis van Tsjecho-Slowakije. Het laat zich begrijpen, dat de legionarissen zeer populair waren. Het aflossen van de wacht voor het paleis van den president was een van de bezienswaardigheden in Praag en trok altijd honderden belangstel- lenden. Thans behoort dit schouwspel tot het verleden; sedert Donderdag bewaken soldaten in Duitsche uniformen 't Hradsjin.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9