Engeland en Frankrijk doen voorstel aan Moskou. ICTORIA Tot gezamenlijke bespreking van den Europeesehen toestand. FRANKRIJK IS KALM. De verovering van Tsjecho-Slowakije een afschrikwekkend voorbeeld voor België. Er lag geld voor klaar! BON Si De Alkmaarsche Couranf :e I Rusland stelt zes mogendheden conferentie voor. Doch voorbereid. Ook in Vlaamsche kringen worden de gevaren van avontuurlijke oplossingen sterk gevoeld. De Belgische internationale positie en Nederland. De as contra democratisch eenheidsfront. Felle taal van Gayde in de Giornale d'ltalia. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 MAART 1939. Engeland en Frankrijk hebben aan de Sovjet-regeering een voorstel doen toe komen, tot gezamenlijke bespreking van den midden-Europeeschen toestand Van betrouwbare, gezaghebbende zijde verluidt, dat de Sovjet-regeering gun stig staat tegenover dit voorstel en voorgesteld heelt, onmiddellijk een con ferentie te doen bijeenkomen van Enge land, Frankrijk, de U.S.SJt., Roemenië, Polen en Turkije. Bulgarije en Zuid-Slavië worden in het Russische voorstel niet genoemd. De diplomatieke redacteur van Reuter meent te weten, dat Maisky, de Russische ambassadeur te Londen, de Britsche regee ring heeft voorgesteld, dat een conferentie met andere belanghebbende mogendheden, waarbij wellicht Griekenland en Turkije worden gerekend, zou worden gehouden ter bestudeering van den toestand, ontstaan door de inlijving van Tsjeoho-Slowakije en de be dreiging van Roemenië. Halifax zou, naar verluidt, den Russischen ambassadeur hebben medegedeeld, dat de Britsche regeering binnenkort zelf zekere voorstellen zou doen. De diplomatieke redacteur van Reuter verklaart verder, dat er tengevolge van de bedreigingen tegen Roemenië een nauwere samenwerking tusschen Engeland en sovjet- Rusland tot stand is gekomen, dan sedert langen tijd het geval is geweest. De berichten, dat Halifax Maisky gisteren een bondgenootschap heeft voorgesteld, zijn echter onjuist. Er is evenwel veel reden om te gelooven in een nauwe samenwerking, niet alleen met de sovjet-unie, maar ook met de andere democratische staten, die aan verdere agres sieve daden een halt moet toeroepen. Drukte in Downingstreet. Alvorens zich naar den ministerraad te be geven, heeft de Britsche minister van buiten landsche zaken, lord Halifax, gistermiddag een onderhoud van een half uur met den kon mg gehad. Te twaalf uur gistermiddag werden Attlee en Greenwood, de leiders van de labour- oppositie, in Downingstreet ontvangen, hoe wel de ministers nog bijeen waren, vermoe delijk om door minister-president Cham- berlain op de hoogte te worden gesteld van de laatste gebeurtenissen. Later bracht ook de leider der liberalen, sir Archibald Sim clair, een bezoek met hetzelfde doel. Te kwart over twaalf werd de bijeenkomst opgeheven. Omstreeks elf uur kwam de Britsche am bassadeur te Berlijn, Henderson, op het Foreign Office. Hij bleef hier ongeveer een uur. De Roemeensche gezant tè Londen, Tilea, kwam op het Foreign Office, juist nadat Henderson dit had verlaten en ook de Pool- sche ambassadeur, Ratzynski, heeft een be zoek gebraoht aan het Foreign Office. Naar vernomen wordt, worden besprekin gen gevoerd tusschen de Britsche regeering en de regeeringen van de Sovjet-Unie, Po len, Roemenië, Zuid-Slavië, Turkije en Bul garije over den toestand in Midden-Europa. Talrijke voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Nog meer besprekingen. De Duitsche zaakgelastigde te Londen, Kordt, heeft te kwart voor één gistermiddag een bezoek gebracht aan het Foreign Office, waar ook de minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax en de Britsche ambas sadeur te Londen, Henderson, aanwezig wa ren. Intusschen komen uit Parijs en Brussel berichten over zittingen van den Franschen en den Belgischen ministerraad. Voorts heeft volgens een Havasbericht uit Parijs de Fransche minister van buitenland sche zaken Bonnet Maandagmiddag den Franschen ambassadeur te Washington ont vangen. Maandagochtend heeft Bonnet den Fran schen ambassadeur te Berlijn, Coulondre, ontvangen, alsmede den Britschen zaakge lastigde, Campbell en den ambassadeur van de sovjet-unie, Soeritsj. (Van onzen Parijschen correspondent). De gebeurtenissen der laatste dagen heb ben op het Fransche volk gewerkt als een donderslag. Stellig was de politieke hemel niet onbewolkt, maar men meende toch een lichte opklaring te bespeuren, en hoopte op geleidelijke verbetering van den toestand. Thans is wel alle hoop den bodem inge slagen, met één slag is het ontwakend ver trouwen in de toekomst volkomen vernie tigd. En daarmede het weinigje sympathie voor Duitschland, dat langzaam en als een kasplantje opgekweekt, hier en daar groeiende was. Het moet beslist worden ontkend, dat er te Parijs een paniekstemming heerscht. Niets is minder waar, het leven gaat uiterlijk den gewonen, nuchteren gang. Maar de gesprek ken loopen uitsluitend over de buiten landsche gebeurtenissen, en wie maar even toeluistert wordt niet lang over het senti ment van verontwaardiging der Franschen in het onzekere gelaten. Toen de vorige week in de eerste arron dissementen van Parijs de gasmaskers voor de burgerbevolking werden uitgedeeld men verstrekt die hier gratis maa e men nog grapjes. „Als Frankrijk met gas maskers begint", hoorden we zeggen, „i het gevaar geweken". Thans is de scherts verstomd, men voelt, dat de toestand ernsig en gespannen is. Men weet, al staat e ni met zooveel woorden in de kranten, a fabrieken voor de defensie onder hoogen druk werken, dat de ministers tot aa den avond beraadslagen, Parijs en on regelmatig in telefonisch contact staan het bezoek van president Lebrun aan den krijgt nu wel een zeer bijzondere betee- kenis en dat op de administraties van ge- gemeenten en arrondissementen e m satiebevelen gereed liggen. Als zoovaakb« tegenspoeden toont het Fransche vo kalm en koelbloedig. Aldus is ook de houding der ^^ring. e feiten hadden haar, en ze heeft di U van George Bonnet ronduit erke""* t slagen verrast Op hetzelfde oogen 1 de Duitsche troepen Tsjechie binnentrokken arriveerde aan de Quai d' Orsay no® gunstig rapport van den momenteel terug geroepen nieuwen gezant ^oulondre lijn over de Fransch-Duitsche hande kingen. Daiadier heeft gisteren onomwonden verklaard, dat op de omslachtige WV voorbereidende commissies en lanS° kamerdebatten de Fransche reSee™ Jf ka_ vast te laat komt bij de parade, zich die tot gewoonte geworden wee meer veroorloven, de parlementaire menten zijn staatsgevaarlijk op di blik. Daarom verzocht hij speciale v ten voor minstens acht maanden. De Kamer heeft die volmachten welke uniek zijn in dit regime en het kabl" bijkans dictatoriale macht verleen teravond toegestaan. Helaas niet z I eindelooze debatten, tegenvoorstellen en een handgemeen tusschen de leden der repu- j blikeinsche unie, waarvan er dertien tegen het verstrekken der volmachten hebben gestemd. Men weet, dat daaraan de kwestie van vertrouwen was verbonden. Van het aantal uitgebrachte stemmen, 583, verkreeg de regeering 321, dat is 28 stemmen meer dan de volstrekte meerderheid. Behalve 154 socialisten, 73 communisten en wat onafhan- kelijken stemden ook zeventien radicalen tegen, nota bene de partij genooten van den minister-president. Men kan het resultaat moeilijk met recht schitterend noemen: het politieke spel werd tot het eind gespeeld en met temeer vrijheid omdat men wist weinig te riskeeren, want de meerderheid van een goede vijftig stem men het totale aantal stemmen tegen be droeg 264 stond bij voorbaat vast. Intus schen hebben Daiadier cum suis de handen nu tot dertig November vrij, de Senaat zal vandaag het besluit der Kamer sanction- neeren, en de eerste militaire, sociale en fi- nancieele decreten liggen ter onderteekening morgenochtend gereed. De publieke opinie is niet op de hand der tegenstemmers. Men critiseert graag in Frankrijk en het prestige van eenige mi nisters, met name dat van Bonnet, heeft de laatste dagen een knak gekregen. Maar aan den anderen kant ziet men wel in, dat het thans allerminst de tijd is voor parlemen taire crises en betreurt men het, dat èn het nuttelooze gepraat in de Kamer èn de uit slag der stemming het psychologisch effect, 't welk het votum niet zal nalaten te sor- teeren, bedenkelijk hebben verzwakt. Verder wordt het voorloopig afwachten. Het is geen geheim, dat de Franschen sym pathie koesteren voor de Tsjechen. De be toogingen voor het gebouw der ambassade en het Tsjechische toeristenbureau en die voor het monument vandaag der Tsjechische soldaten op de begraafplaats Père Lashaise zijn er een bewijs van. En de stemming der te Parijs woonachtige Tsjechen laat zich denken. Dat er op den salon der Onafhan- kelijken een even voor de opening in woede en wanhoop vernield doek hangt van een Tsjechischen kunstschilder is meer dan een symptoom. Niettemin heerscht er te Parijs, zooals gezegd, een voorbeeldige discipline, een be wonderenswaardige kalmte, die den vreem deling zou verleiden te denken, dat er geen vuiltje aan de lucht is. Maar de sfeer is als in de Septemberdagen, toen binnen eenige etmalen een millioen mannen onder de wapenen was. Men had het ternauwernood gemerkt. Frankrijk is kalm maar vastbesloten en op alles voorbereid. De Franschen geven zich terdege rekenschap van den emst van den toestand. En, vredelievend als men is, hoopt men in deze bange dagen, dat een conflict moge uitblijven. Wie echter al te veel op de onderlinge politieke verdeeld heid der Franschen, op hun offers voor den vrede, en het niet-gereed-zijn van Frankrijk rekent, zal bedrogen uitkomen. De grens is bereikt en in de ure des gevai.rs zijn Franschen één. alle De gebeurtenissen in Tsjecho-Slo wakije hebben den invloed gehad van een stortbad en men kan verwachten dat, aan den vooravond van de verkie zingen, deze gebeurtenissen van betee- kenis zullen zijn. Niet het minst in Vlaamsche kringen is men sterk onder den indruk gekomen. Men mag beslui ten dat de veroveringen van Duitsch land in Midden-Europa als een afschrikwekkend voorbeeld worden aan gevoeld en in alle persorganen komt deze indruk tot uiting. De onmiddellijke reactie is scherpe argwaan ten opzichte van alles wat de verhoudingen tusschen Vlamingen en Walen op de spits drij ven kan, want, het is in den laatsten tijd overigens herhaaldelijk betoogd ge worden, indien in een klein land als België, dat op zijn onafhankelijkheid en vrijheid gesteld is, de twee volks gemeenschappen tegenover elkander zouden komen te staan, bestaat onver mijdelijk het gevaar dat vreemden zich met hun zaken zouden gaan bemoeien. Dat kunnen slechts avonturiers wen- schen of zij die in hun verblindheid hersenschimmige oplossingen nastreven, welke onvermijdelijk Europa in vuur en vlam zouden zetten, om ten slotte Vlaanderen en ook Wallonië, met wel licht ook Nederland, aan vreemde over- heersching over tr leveren. Niets kon voor België actueeler zijn. Het spreekt van zelf dat de gematigde Vlamin gen, die stelselmatig hebben gewerkt voor verbeteringen voor de Vlamingen langs wet- telijken en practischen weg, maar die zich tevens hebben gekant tegen maatregelen welke België in twee deelen zouden splijten, thans triomfeeren. Politieke hartstocht, mis standen, een zekere onwil en onmogelijk heid, in schijn althans, aan Franschspreken- de zijde, om zich in de Vlaamsche mentali teit in te werken, heeft heel wat Vlamingen en ook Walen gedreven naar oplossingen van federalisme en scheiding, welke, het wordt zelfs door hen zelf erkend, steeds nogal schimmig zijn gebleven. Onlangs is in de Kamer nog het voorstel-Truffaut, een socialistischen Wallingant uit Luik, dat ove rigens werd afgewezen, daarvan een typisch voorbeeld geweest. Herman Vos, die, toen hij nog behoorde tot de Vlaamsche nationa listen, een ontwerp van federalisme heeft uitgewerkt en in de Kamer ingediend, is daarop terug gekomen en sedert dien is er practisch niemand die nog zou kunnen aan duiden wat hij eigenlijk onder federalisme verstaat. Zelfs waar gesproken wordt over cultureele autonomie, het stokpaardje van een man als Cam. Huysmans, voorzitter van de Kamer, weet men niet zeer goed, wat daarmee wordt bedoeld. Cultureele auto nomie is een stelling welke de Vlamingen in hun volledigheid aanvaarden, voor zoover zij niet van aard is om de voorstanders van extremistische oplos .ingen gelegenheid te geven den wolf onder de schapen te bren gen. De regeering-Janson sprak reeds over cul tureele autonomie, maar de wijze waarop de radicale politieke groepeeringen zich van deze opvatting hebben meester gemaakt, heeft alweer een zekere vrees doen ontstaan dat deze autonomie, welke kan verwezen lijkt worden door enkele gezond opgevatte en practische bestuurlijke maatregelen, een gelegenheid moet zijn voor het bezetten van nieuwe ambten, om de splijtzwam nog wat verder te drijven en ten slotte te leiden tot resultaten zooals in Midden-Europa. Waarschuwingen van de pers. Een oogenblik zooals dat heeft zelfs „De Standaard" aanleiding gegeven te waarschu wen. Een blad als „De Courant", waarin de Vlaamsche katholieken hun spreektrompet hebben die de zeer persoonlijke opvattingen van den heer Sap, meester van „De Stan daard", niet kunnen volgen, heeft de waar schuwing laten vergezeld gaan met een dui delijke afkeuring van de houding van de lei ders van het Vlaamsch Nationaal Verbond, die niet alleen in hun politieke actie de Hitleriaansche ideologie hebben ingevoerd, maar bij de beoordeeling van de gebeurte. nissen in Midden-Europa geen woorden van afkeuring vinden, alhoewel daar toch het tastbare voorbeeld wordt gegeven van wat de Vlamingen te wachten staat indien het ooit zoover moest komen dat de groote na buren van België zich met hun zaken moes ten inlaten. Dat alles schept een zeer wer kelijke atmosfeer van reactie tegen overdrij- vig, welke vooral wordt beseft als er geva ren in de lucht hangen en de moreele auto riteit van personen zooals J. Hoste, gewezen minister van onderwijs, die steeds heeft ge waarschuwd tegen buitenlandsche gevaren zoodra de verstandhouding tusschen Vla mingen en Walen heelemaal zou onder mijnd zijn, komt versterkt uit dit alles te voorschijn. De onafhankelijkheid, de eer lijkheid en oprechtheid waarmee zij voor krachtige maar bezadigde en evenwichtige maatregelen steeds zijn opgekomen, heeft moed en zelfverloochening vereischt in een tijd dat er slechts succes was te vinden voor hen die het hardste schreeuwden. De toe schouwer ervaart dat juist daar de moedig sten zijn te vinden die weten te handelen naar hun innige overtuiging, gevormd vol gens hoogere begrippen van algemeen be lang. Dat zijn overwegingen die doordrin gen en voor zoover er niet zal worden ge tracht om van deze atmosfeer gebruik te maken om datgene wat voor de Vlamingen reeds is tot stand gekomen te verminderen, zullen zij zeer zeker hun stempel drukken op de verdere ontwikkeling van de gebeur tenissen in België in een geest van ver draagzaamheid en onderlinge verstandhou ding. De z.g. Duitsche invalsplannen. De internationale gevaren van 't oogenblik stellen België ook nog voor andere essen- tiëele problemen, in verband met zijn inter nationale positie. Deze problemen houden vooral verband met de versterking van de middelen om zijn onafhankelijkheid te be vestigen. De bewogen Septemberdagen hebben bewezen dat België vast besloten is in geval van crisis de gedragslijn te volgen, met alle middelen, welke het zich vrij heeft opgelegd, gesteund door de openbare mee ning in Vlaanderen en Wallonië. Het beken de artikel in het „Journal des Débats", over zoogenaamde Duitsche invalsplannen in Nederland en Zwitserland, dat in België evenmin als in Nederland overigens onrust heeft doen ontstaan, heeft andermaal de kwestie gesteld van het recht van doortocht voor vreemde legers. In de veronderstelling dat Nederland het hoofd zou moeten bieden aan een inval zou Frankrijk geen hulp kun nen bieden, zonder over Belgisch grondge bied te komen. Van Belgische zijde werd in een nota van Belga, naar aanleiding hier van, bepaald dat het Belgische standpunt inzake recht van doortocht bekend is. Er werd niets meer aan toegevoegd. Verdui delijken wij bijgevolg deze aangelegenheid. Frankrijk en Engeland behouden hun ver plichtingen, aangegaan in de verdragen van Locarno en Londen, nl. in 1925 en 1936. In October 1937 heeft Duitschland zich ook verbonden de integriteit van België te eer biedigen. België kan op deze drie landen beroep doen om steun. Daar tegenover staat geen enkele Belgische verplichting, tenzij deze dat België alles moet in het werk stellen om zijn grondgebied te vrijwaren tegen een inval, welke het tot een operatie basis zou maken. Men mag aannemen dat België op het oogenblik reeds in staat is deze verplichting na te komen. België heeft inmiddels te kennen gegeven zijn Volken- bor.dsverplichtingen te zullen nakomen. Hieronder komt het bekende artikel 16 voor, dat het recht van doortocht voorziet. Welnu, België heeft de interpretatie overgenomen, welke de interpretatie is van de meerder heid van de Volken! ondsleden en ook van Nederland, nl. dat wat de sancties en het recht van doortocht betreft, België zelf in laatste instantie het recht van oordeel en beslissing heeft. België heeft dus het recht te handelen naar omstandigheden. Men be grijpt echter heel goed dat een Duitsche inval in Nederland België niet onverschillig zou kunnen laten. Uit de interpretatie van s SOWJET RUSLAND Duitsche belangen. - Door de bezetting van Bohemen en Moravië heeft Duitschland het op één na belangrijkste petroleumveld van Tsjecho-Slowakije n.1. bij Hodonin in bezit gekregen. Het belangrijkste veld is dat bij Egbell in Slowakije, over welks onaf hankelijk nog niets met zekerheid is te zeggen. Men weet bovendien, dat de spanning in Roemenië ongeveer tot haar hoogtepunt is gestegen. Roemenië voelt zich bedreigd door Duitschland, mede omdat het zeer be langrijke petroleumbronnen en bovendien rijke, nog niet geëxploiteerde erstlagen bezit, dank ri) de «paarverzekering »an d* VICTORIA. Zoon verzekering kost een daalder per maand voor iedere 500 gulden. Vraag eeni inlichtingen: ,oo. •n brochure. A^c. *sus M.V.VEBOBBW»»® KeixengracM I» 128. toeerda» de verschillende verklaringen, deze van Duitsche namelijk, valt af te leiden dat Duitschland economische en financieele maatregelen, ingevolge het Volkenbonds pact, niet als een casus balli zou beschou wen, maar wel deelneming aan militaire maatregelen, waaronder te rangschikken valt de verleening van een recht van door tocht aan eventueele Fransche legers. Zoo dat, indien een inval in Nederland Belgii zooals gezegd niet onverschillig zou kunnen laten, de Belgische regeering toch vrij zou hebben te oordeelen over de te nemen be slissingen. Aan de kwestie van militaire samenwer king tusschen België en Nederland is hier te lande in de laatste tijden ook aandacht besteed geworden. Wij zullen gelegenheid hebben hierop nader terug te komen. De Romeinsche middagbladen druk ken op de voorpagina berichten af van hun correspondenten te Londen, Berlijn en Parijs, waarin zij wijzen op 't stre ven van Groot-Britannië, dat geholpen wordt door Frankrijk, om Duitschland te omsingelen, o.m. door middel van democratisch eenheidsfront, waarvan ook Sovjet-Rusland deel zou uitmaken. De bladen maken melding van het door Londen en Moskou voorgestelde bondge nootschap en de door de Fransche regee ring met het oog op een oorlog genomen maatregelen. Gayda maakt in de Giornale d'ltalia mel ding van een nieuwe golf van beleedigingen in de Fransche bladen der laatste dagen aan het adres van de waarde van den Ita- liaanschen soldaat en de eer van Italië. Hij schrijft over de vergissingen der Franschen bij de politieke en militaire waardeering van andere landen, met name Italië. Toch is het goed, dat Frankrijk bij zijn oordeel rekening houdt met eenige rechtzettingen, te weten, dat Italië met den geest en de waoenen, vastberaden op de as rust, dat Italië geen program heeft, om zich met het oog op een oorlog te haasten, doch dat het geen conflict vreest, dat 't veeleer met on geduld er op wacht, deze kampioenen te ontmoeten, die aan de andere zijde van de barricade te Parijs hun stem opzetten, na op papier te hebben gerekend op de mil- lioenen mannen en duizenden kanonnen, welke Groot-Britannië, de Vereenigde Staten en zelfs Sovjet-Rusland voor de verdediging van hun grond schijnen te verzekeren. Ook de Duitsche pers roert zich. Het Hamburger Fremdenblatt herinnert in een hoofdartikel aan den proteststap van den Britschen ambassadeur op 12 Mei 1938, waarin hij zich keerde tegen de hereeni- ging van Oostenrijk met het Groot-Duit- sche rijk. Het is, aldus het blad, vandaag al niet meer het papier waard, waarop het werd geschreven. Het protest tegen de ver- eeniging van Bohemen en Moravië zal het zelfde lot ondergaan. Frankrijk heeft indertijd, zooals nu, naar het voorbeeld van Engeland gehandeld. Chamberlain heeft stuk voor stuk zijn po litiek van vrede en overeenstemming moe ten offeren op het altaar der richting rond Sir Robert Vansittart Vansittart heeft zich na zijn val beperkt tot de leiding van den wereldoorlog der propaganda tegen Duitsch land, Italië en Japan. In de gebeurtenissen der laatste week heeft hij zijn groote kans gezien weer den ouden beslissenden invloed op de koersbe paling der Britsche buitenlandsche politiek te nemen. Wanneer wij, aldus het artikel, ook thans nog het onschokbare geloof hebben, dat de volken van Engeland en Duitschland niet aandringen op een conflict, zijn wij er evenzeer zeker van, dat Sir Robert Vansit tart op den besten weg is zijn natie te drij ven in een iedere verantwoordelijkheid missende ophitsing. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! TeL 3320. i- IX il te ,n a. In i n ie 1- 5t r- n 5* tg W id ts 2- 5* !2*^ it a- jn ït zt :e a i- :n Df tl» .n ie :h at r- n 1- n at n I M it

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9