Jijdschciftm Voor de Huisvrouw. Assuradeur verduistert duizenden guldens. Oude man te Assendelft het slachtoffer. D. Wijnkoop pleit voor een democratisch eenheidsfront Alkmaar, Woensdag. In een huisje aan den Dorpsweg te Assen delft woont eenzaam de 84-jarige Jacob Stuyt. In het dorp staat hij bekend als een vrijgevig man. Zijn uitleenen links en rechts, dikwijls zonder dat behoorlijke schuldbekentenissen opgemaakt waren, had echter zijn financieelen welstand op het hel lend vlak gebracht. Toen hij dit ten slotte begon in te zien, stelde hij zich ip verbinding met een vertrouwensman. Dat mocht geen Assendelftenaar zijn; die hadden met zijn zaken niets te maken. Zoo kwam hy in contact met den 41- jarigen Alkmaarschen assuradeur A. M. H., die spoedig het algeheele vertrouwen van Stuyt genoot. Maar op doortrapte manier schynt deze man, wiens opspo ring thans verzocht is door den commis saris van politie te Alkmaar, Stuyt be roofd te hebben van diens laatste pen ningen, waarvan deze een rustigen ouden dag had kunnen hebben. Volmacht Het duurde niet lang, of H. wist gedaan te krijgen, dat de oude heer Stuyt hem alge heele volmacht gaf om zijn zaken naar eigen .inzicht te behartigen. Dit werd schriftelijk geregeld en daarvan heeft H. schandelijk misbruik gemaakt. Zoo inde H. voor S. hy- potheekgelden ten bedrage van 4500; hier van incasseerde de Alkmaarder onder het motto „onkosten" een sommetje van 600. S. ontving 500 voor zijn huishouding; met het resteerende bedrag was volgens H. „nog wel wat extra's te verdienen", en de goedgeloo- vige Assendelftenaar kon zich met dat denk beeld dadelijk vereenigen. Dit vertelde ten minste H. eenigen tijd ge leden, toen zich voor het eerst eens anderen in de zaak geimengd hadden. Hij toonde daar bij de geteekende kwitantie van het geïnde bedrag. S. ontkent thans echter zeer perti nent, dat hij deze handteekening voor ont vangst gezet heeft. De moeilijkheid van dit geval is, dat het blijkbaar meermalen is voorgekomen, dat hij een blanco-kwitantie teekende, die H. hem onder den neus duwde. „Ik vertrouwde hem ten volle", vertelde Stuyt den gemeenteveldwachter Solly. „De inlichtingen, die ik over H. kreeg, waren gunstig, dus was er voor mij niet de minste leden hem te wantrouwen." Ontslagen De inlichtingen, waarover de politie be schikte, waren echter minder goed. De onge veer 45-jarige H. vestigde zich begin 1937 met een gezin van acht kinderen te Alkmaar. Hij was toen hoofdinspecteur van het „Fonds voor beleggingen in kerkelijke leeningen" te Utrecht. Het was hem aan te zien, 3at hij een goede betrekking had. Zijn woonhuis richtte hij in aan de Langestraat no. 47, terwijl hij kantoor hield in het perceel Laat no. 184. Hij kocht bij zijn vestiging eerste klas nieu ve meubelen, liet zijn kinderen onderwijs geven door particuliere krachten, kocht twee auto's, kortom hij deed zich voor als een goed ge situeerd zakenman. Op eenmaal verscheen in een blad een publicatie, waarin de zaak, waarvoor H. werkte, werd betiteld als een zwendelzaak, waaraan verscheiden minder gunstig bekent staande personen verbonden waren. Er werd in beweerd, dat -ook H. daaronder gerekend moet worden. In Nijmegen zou hij steun trekker geweest zijn, terwijl hij bij den K.R.O. ontslagen zou zijn wegens malver saties. Plotseling was de zakelijke relatie tus- schen H. er. het bureau te Utrecht verbroken. Dit ontslag is aanleiding geweest, dat H. op wat kleiner voet ging leven en aan zijn woonhuis liet hij een plaat aanbrengen, waarop hij zijn diensten als verzekerings agent aanbood. Het eene gat met het andere gestopt. Het verduisteringsgeval, waarmee een be- crag van 4500 gemoeid is, was evenwel nog geen aanleiding voor S. de betrekkingen mei den Alkmaarder te verbreken. Naderhand heeft H. nog een hypotheek opgenomen op een perceel in Assendelft. Hier betrof het een som van 3500. Hiermee is het op precies dezelfde wijze gegaan als in het eerste geval. Ten slotte is de burgemeester van Assen delft, de heer de Boer, wien het geval ter oore gekomen was, zich met de zaak gaan bemoeien. Op zeker cégenblik k^n H. echter voor 12.000 aan effecten deponeeren. Ook dit bleek evenwel geen zuivere koffie. Hij hal van een anderen kant dit onderpand 'echts gekregen om er mee te werken. Tien hij dit bedrag dan ook weer opeischte, heeft burgemeester de Boer onmiddellijk per ex- ploit de bijzondere volmacht, die H. van S uyt bezat, ingetrokken. Nog gaf men H. den tijd zijn verplichting ren na te komen. Hij zat echter hopeloos aan "1 n grond. Zelfs de 500, die !n kas zouden moeten zijn volgens de boeken, kon hij niet meer afdragen. Ten slotte heeft dit er toe eeleeid, dat de burgemeester na overleg met den officier van Justitie te Haarlem, de Alk- tnaarsche politie van een en ander in kennis y.e'eid, dat de burgemeester na overleg met geleid hebben, zoo de man zich niet reeds i uit de voeten gemaakt had. Verondersteld wordi, cat H. het ?cne gat met het andere heeft willen sloppen zijn manipulaties met de effecten wij zen ree Is in die richting en dat hem dit ten slotte onmogelijk geworden is Het is daarom r.iet onwaarschijnlijk, dat verscheiden lieden slachtoffei geworden zijn van zijn praktijken. Te Assendelft heeft het geval vrij veel op zien gebaard. De oude heer S. hult zich ech ter in stilzwijgen. Nog kan hij het moeilijk gelooven, dat H. hem beetgenomen heeft. Hij verwerpt elke verdachtmaking aan het adres van zijn zaakwaarnemer. (Tel.) DENKT OM HET ALKM. KLEEDING EN DEKKINGCOMITE. Dat er in het algemeen weinig gebruikte meubelen, kachels, ledikanten en bedde- goed worden aangeboden zal duidelijk wor den als men er kennis van neemt, dat het A.K.D.C. weer met groote activiteit aan werk is. Zoodra de schoonmaaktijd aan breekt en vaak overtollig meubilair, schoe nen en kleedingstukken te voorschijn ko men, die toch geen dienst meer kunnen doen, doch voor het Alkm. Kleeding- en Dekking Comité van nut kunnen zijn, be ijvert iedere huisvrouw zich om ook een steentje bij te dragen aan het maatschap pelijk werk, dat de dames en heeren van het bestuur zich tot taak hebben gesteld en waarvoor zij hun vrijen tijd ten behoeve der lijdende menschheid met liefde en toewij ding gaarne beschikbaar stellen. De dames gelieven echter te bedenken, dat het nu hoogseizoen voor het Comité is en dat de bode niet overal tegelijk kan zijn om de overbodige goederen terstond in ontvangst te nemen. Daarom doen deze dames goed de volgende adressen te noteeren: Westerweg 55, tel. 2019; Hofdijkstraat 10, tel. 2264; Laat 13, tel. 4101 en Armenraad, tel. 3894, en op te geven wanneer de goederen kunnen wor den afgehaald. Gewis hebben zij de volgende maand wel weer nieuwe voorraad gebruikte en goed gedragen kleeding of schoeisel ter beschik king als de eerste officieele kleedingkruis- tocht wordt georganiseerd, waarbij de pad vinders zich zoo verdienstelijk maken. Nu reeds vlassen de welpen erop in April weer een goed daad te kunnen doen door de auto's in een minimum van tijd te vul len met allerhande artikelen, die na ont smet te zijn weer voor luttelen prijs ter be schikking van hen worden gesteld, die niet op andere wijze in staat zijn zich de aller noodzakelijkste kleeding, dekking of schoei sel te kunnen verschaffen. CHRISTELIJK HISTORISCHE KIESVEREENIGING. De lijst der candidaten der C.H.U. voord) gemeenteraadsverkiezingen is als volgt sa mengesteld: G. Grondsma (aftr.), P. van der Borden (aftr.), A. Lesterhuis, Chr. Vennik, H. A. van Heerden, D. L. de Jonge, F. H. van Dijk, Jhr. mr, dr. L. A. van den Brandeler, G. B. C. Vasbinder en J. H. Besijn. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Gisteravond vond in de Rustende Jager te Heiloo een bijeenkomst plaats van Een heid door Democratie, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Na een kort openingswoord van den voorzitter der afd. Alkmaar en Omstreken hield de heer P. van Stam, propagandist van E. d. D., een boeiende rede over: „Ne derland en de Internationale politiek". Hij belichtte op zeer duidelijke wijze de vele gevaren, die ons Nederlandsche volksbe staan bedreigen van de zijde van het ex tremisme. Na de pauze, waarin zich 18 nieuwe le den opgaven, beantwoordde de spreker een aantal vragen. Tenslotte verklaarde de heer van Stam, namens het hoofdbestuur van E. d. D., de afd. Heiloo voor opgericht. Na de afd. Bergen-Schoorl was dit de 2e afdee- ling, die in 1939 door de Alkmaarsche af- deeling gesticht werd. Als voorloooig-secretaris fungeert de heer J. Wiersma, Frederikslaan E 96. BELANGRIJKE AANBESTEDING. De rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed het bouwen van een vak gewapend- betonscherm langs den buitenberm van den Marskedijk, aan de noordzijde van Wieringen, met bijkomende werken, oever- werken, behoorende tot de zee- °n oever- werken in de provincie Noordholland. Laagste inschrijfster was de N.V. P. Daalders Aann. bedrijf te Al k m a a r voor 8983. IIOORNSCHE CREDIET- EN EFFECTENBANK N.V. Het jaarverslag over 1938. Uit het jaarverslag over 1938 ontleenen wij het volgende: Gedurende het afgeloopen boekjaar toon de de economische toestand in ons land nog weinig neiging tot verbetering. De handel met het buitenland zag zich door velerlei maatregelen belemmerd en betrachtte bovendien groote voorzichtigheid in ver band met de nu en dan optredende politieke onrust. Als gevolg hiervan had de handel minder bedrijfskapitaal noodig, hetgeen voor de bank een terugloopen van de door haar uitgezette gelden ten gevolge had. Bestaande credieten werden verminderd, terwijl nieuwe slechts tot een zeer matig bedrag afgesloten werden. Het handelsgeld, dat in eigen zaken geen emplooi kon vinden, was een der oorzaken van den geldovervloed, die den rentevoet tot een weinig loonend peil terugbracht. De door de bank gemaakte rentewinst is be langrijk teruggeloopen, terwijl in andere winstbronnen geen compensatie gevonden werd. De effectenbeurs kenmerkte zich gedu rende het grootste deel van het jaar door groote stilte. Dit had een vermindering der effeetenomzetten tengevolge en daardoor ook een terugloopen van de effecten-provisie. Niettemin stemt het tot tevredenheid, dat het aantal cliënten bleef toenemen. De safe-inrichting in het kantoor te Schagen moest worden uitgebreid. De debiteuren kwamen over het algemeen hun verplichtingen geregeld na. Slechts één cliënt kwam in een niet verwachte déconfi ture, waardoor een verlies geleden zal worden, waarvan het juiste bedrag thans nog niet vast te stellen is. Teneinde de bank zoo sterk mogelijk te maken, wordt het netto-overschot der winst en verliesrekening op de afschrijvings- en reserverekeningen bijgeboekt. Met het oog op den onzekeren toestand in het bedrijfsleven heeft de directie gemeend, geen voorstel tot het uitkeeren van divi dend te moeten doen. Aan de balans ontleenen wij de volgende cijfers: Kas en kassiers, coupons en vreemde munt 360.207.— Gebouwen en eigen effecten 96.879. Promessen 510.401. Debiteuren 2.410.240. Deposito's 1.026.253. Credit, gedekt door onderpand 1.505.944.-— Vóordeelig saldo 30.894. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 14 TOT 21 MAART 1939. Nieuwe zaken: Bergen: Tentenbedrijf K. de Boer, Russenweg 6, tentenbedrijf enz. Heiloo: H. Kooijman, Ewislaan M 5, behanger en stoffeerder. A. J. Vennik, Westerweg C 107, winkelier in tabak enz. Den Helder: „Modern", Ruijghweg 60, steenhouwerij. Wieringermeer: Coöp. Weegbruggen „Ieder het zijne" G.A., Wagenpad 46, exploitatie van Weegbruggen, enz. Wijzigingen. Alkmaar: Kleedingmag. Kleco", IJmuiden; fil. ge vestigd te Alkmaar, Hofdijkstraat 8. Parfumerie „Roos", Hoogstraat 8B, par fumerie enz.; overgegaan aan: C. P. Bakker. J. Bijtjes, Laat 83, afd. meubelen enz.; overgegaan aan: F. Bijtjes. Het Moderne Binnenhuis, Nieuwesloot 38, timmerbedrijf enz.; overgegaan aan: D. Hoekmeijer. Castricum: Coöp. Productie- en Verbr. ver. „Samen Sterk" U.A., Breedeweg 24, bestuurswijzi ging- Den Helder: N.V. Aardappel en groentehandel tot voortzetting der zaken v/h gedreven door Pieter van Twlsk, Bassinggracht 18, be stuurswijziging. Texel P. J. Appelboom, Groeneplaats 1, kapper; fil. gevestigd te Texel, Dorpsstraat 32. Zuidscharwoude: Onderling Begrafenisfonds, Dorpsstraat A 198, bestuurswijziging. Zijpe: Wed. H. Vogelzang en Zonen, 't Zand I 118, handel in brandstoffen enz.; rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Den Helder: Handelsonderneming „De Ster", Spoor straat 44, handel in koloniale waren enz. P. J. Lengers, Prinsestraat 16, melkslijter. Oude-Niedorp: Wed. W. Semeinsvan der Heek, Verlaat 102 winkelbedrijf. RADIOSTATIONS. Gedurende de aatste maanden zijn er verschillende wijzigingen gekmen in de golflengten, energieën van Europese korte en lange golf omroep-stations. Tevens was dit het geval met vele ultra-korte golf stations in en buiten Europa. Dit is voor de Avro aanleiding geweest om de sedert jaren uitgegeven golflengten- lijst in overeenstemming te brengen met de laatste opgave van de Union Interna tionale de Radio Diffusion, Geneve. De belangstelling van de zijde der luisteraars voor het A.V.R.O.-golflengten- boekje is steeds zeer groot geweest. Alhoe wel op de moderne toestellen zeer vele oemroepstations op de stations-schaal staan vermeld, ontvangen de luisteraars dikwijls stations, die niet op die stations- schaal uitkomen, terwijl de uitzendingen van die stations toch voor de luisteraars van belang zijn. Ook is in het boekje een z.g. wereldklok opgenomen, waardoor het voor de luiste raar zeer eenvoudig is om af te lezen hoe aat het op een gegeven oogenbik eders in iedere willekeurige plaats in de wereld is. Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Verschenen is een aantrekkelijke en prac- tische folder, waarin men op overzichtelijke wijze geheel op de hoogte komt van het veelomvattend werk van deze nuttige-, het algemeen belang dienende vereeniging. Naast een toelichting van den voorzitter, dr. ir. M. H. Damme, geeft Z.E. mr. M. P. L. Steenberghe, minister van economische zaken zijn inzicht: Ons volk kan op een zeer eenvoudige en doeltreffende wijze zijn bijdrage leveren tot bestrijding der werkloosheid door zooveel mogelijk de voorkeur te geven aan produc ten uit eigen land. Deze in kleuren uitgevoerde folder is op aanvrage gratis verkrijgbaar bij het alge meen secretariaat van de vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat", Badhuisweg 169 te 's-Gravenhage. SCHOONMAAKRECEPTEN. Het voorjaar is voor de uit haar winter slaap ontwakende natuur een tijdperk van buitengewone activiteit, welke ook ons, huisvrouwen, niet onberoerd laat. De eerste zonnige dagen van Febr.Maart zijn voor de voortreksters het begin van het groote gebeuren: De Voorjaarsschoonmaak, en alle anderen volgen vroeg of laat. Dit groote en belangrijke werk doet ons alles, wat uitstel kan lijden, tot later uit stellen. De voeding moet echter regelmatig doorgaan. Zooveel mogelijk passen we ech ter ook hierbij trucjes en midelen toe, om op het kostbare artikel „tijd" te besparen. We bereiden dus maaltijden, die volledig zijn, weinig arbeid vragen en flink verzadi gen, zooals bruine boonen, erwtensoep, stamppot, macaronischotel en dergelijke. Bij het klaarmaken van die schoonmaak- potjes moeten we ook weer in het bijzonder de woorden tijd en geld in het oog houden en methoden volgen, die voor de meesten onzer misschien een beetje ongewoon zijn. Daar is b.v. de erwtensoep; maken we die klaar volgens o.s. recept, dan hebben we volop groenten, die ook in erwtensoep on misbaar zijn, maar we hebben niet de dure versche te koopen en verliezen geen tijd om die schoon te maken. Ook het vleesch- koken vraagt dan geen tijd; eiwit leveren de erwten voldoende en een stuk natuur boter zorgt voor vitaminenrijk vet. Ook voor vleeschlooze dagen is deze erwtensoep ge schikt. Stamppot is ever.eens met behulp van zoo'n Maggi's Soep*?.blet in luttel tijd ge reed; in plaats van langdurig schoonmaken en koken van de versche groenten wrijft men in enkele oogenblikken het tablet fijn er. kookt het tegelijk met de aardappelen gaar. Het verdient aanbeveling om van zoo'n stamppot een flinke portie extra te koken, desnoods een dubbele portie. Doen we dit, dan maken we er met toevoeging van een paar rauwe eidooiers voor den volgenden dag of voor 's avonds „Groenteballen" van (zie recept). Het vormen van deze ballen kunnen we al den vorigen dag in een ver loren oogenblik doen, wat zelfs aanbeveling verdient. Door even wat slaolie of vet aan den kook te brengen en de groenteballen daarin bruin te koken, is zoo'n maal in enkele oogenblikken gereed. Pikante macaroni (4 personen). y„ pond macaroni, 2 pakjes Maggi's Groente met Vermicellisoep, 1 ons geraspte kaas, y L. kokend water, een stukje boter, paneermeel. Breek de macaroni in stukjes en werp ze in een pan met kokend water, zonder toe voeging van zout en kook ze gaar in y uur. Laat ze uitlekken in een vergiet. Strooi den inhoud van twee pakjes Groente met Verrrftcelli in y L. kokend water en laat ze 20 min. op een zacht vuur tot een dikke pap inkoken en roer ze door de macaroni. Doe de massa in een vuurvaste schaal, strooi er de geraspte kaas en wat paneermeel over, leg hier en daar een stukje boter en laat den schotel in den oven lichtbruin worden. Groenteballen (4 personen). 1 pond zonder zout gekookte aard appelen, 1 tablet Maggi's Groente soep, 2 eieren, paneermeel, vet of olie om te bakken, V4 L. water. Wrijf het tablet Groentesoep fijn, vermeng het met 1/1 L. water en kook het zachtjes 15 min. tot een dikke pap, onder af en toe roeren. Maak de aardappelen fijn, vermeng ze met de pap, voeg ook 2 rauwe eidooiers toe en laat de massa koud worden. Maak er ballen van, wentel deze door het even losgeklopte eiwit en door het paneermeel. Bak ze in heet vet of olie bruin. Stamppot aardappelen en groente (4 pers.) 1 Kilo aardappelen, 2 tabletten Maggi's Rijst Juliennesoep, 2 uien, een stuk vet of boter, y pond droog spek, 2 maal y L. kokend water. Wrijf de tabletten Juliennesoep fijn, ver meng ze met y L. water en kook ze zachtjes 15 min. tot een dikke pap. Bak de ge snipperde uitjes in de koekepan in een beetje vet of boter lichtbruin. Snij het spek in dob belsteentjes en bak het eveneens lichtbruin. Leg een gedeelte van de geschilde en in schijfjes gesneden aardappelen eerst in de pan, hierop wat gebakken ui en de helft van de Rijst Juliennesoep, vervolgens weer aardappelen, uien, enz. Voeg y? L. kokend water, zonder zout aan den kook en kook ze gaar worden. Doe er even voor het opdienen het spek en het spekvet over of geef er ge bakken saucijsjes bij. Erwtensoep met groente (6 personen). 1 pond erwten, 2y L. water, 1 pak Maggi's Juliennesoep, 1 L. water, 1 volle eetlepel bloem, 1 stuk boter. Wasch de erwten, zet ze een nacht in 2'A L. water te weeken. Breng ze in het week- water, zonder zout aan de kook en kook ze goed gaar. Roer ze door een vergiet. Zet de inhoud van de 2 zakjes Maggi's Julienne soep op met 1 L. koud water. Laat dit zacht jes y, uur koken, voeg het daarna by de erwtensoep. Smelt een stuk boter in een diepe pan, doe er een eetlepel bloem bij en vervolgens, onder roeren de soep. Laat dan alles nog even doorkoken. Geef er desver- kiezend in boter gebakken dobbelsteentjes brood bij. De toestand is op het oogenblik bui tengewoon critiek. Het Nederlandsche volk zal echter zelf in handen hebben, welke richting thans wordt ingeslagen, aldus de heer D. Wijnkoop, in de gis teravond door de C. P. N., afd. Alk maar belegde vergadering. Het zal te kiezen hebben: oorlof óf aansluiting bij een democratisch eenheidsfront. De vorige week is opnieuw een vol komen onafhankelijk land door Hitier veroverd, een vrij volk onderworpen. Het waren ditmaal géén Duitschspre- kenden, die werden ingelijfd. En als dit gebeuren kan, wat zal Hitier dan nog weerhouden de Neder landsche „grens-Duitschers" bij het Duitsche rijk te voegen? ..Nationaal-socialisme is geen exportar tikel" is de leus. De werkelijkheid is an ders: Mandsjoerije werd door Japan, Abessinië door Italië, Spanje door Italië met Duitschland, Oostenrijk, Sudeten- land, Bohemen, Moravië en Slowakije door Dnitschland onderworpen. De toestand voor den Duitschen arbeider, boer en middenstander is sinds 1933 enorm achteruitgegaan, het groot-kapitalisme is machtiger, de positie van de landjonkers hechter dan ooit. Het „erfhofrecht", waar bij het grondbezit van den boer niet ver deeld mag worden, heeft veel proletariaat geschapen, dat wordt uitgebuit De midden stander heeft het eveneens slecht: de wa renhuizen bestaan nóg in Hitler-Duitsch- land. het kapitaal van het Unilevercon- cern zit achter het Duitsche nazi-dom. Ter wijl de Duitsche zaak waarnemers in ons land, de N. S. B.-ers, doen alsof ze het Unileverconcern aanvallen Aan de eene zijde werd de Tsjechische president aangespoord de Slowaken in be dwang te houden aan den anderen kant stond Duitschland achter de Slowaken. Zoo werden Tsjechen en Slowaken tegen elkaar opgezet met het resultaat, dat Hitier beiden onderwierp. Schuschnigg werd gedwongen te caoitu- leeren. Oostenrijk ging verloren. De Tsje chische president werd in de val gelokt en eveneens gedwongen toe te geven: Praag zou gebombardeerd worden, wanneer Hacha niet het document had ondertee kend, waarbij hij Hitiers „hulp" in riep Intusschen waren de Duitsche troepen al op weg naar Praag! Men moet zich wel afvragen, wie er nu aan de beurt is! In September van het vorig jaar hebben de democratische regeeringen gezegd: er is maar één keus: oorlog of toegeven, d. w. i. Sudeten-Duitschland priisgeven en daar mee: de kracht van het democratische Tsje- choslowakije. Dit is een verschrikkelijk bedrog. Maar als de massa's plotseling voor een derge lijke keus worden gesteld dan is het be grijpelijk dat ze den ..vrede" door capitu latie hebben gekozen. Toch beteekent dit een vooruitgang. Het besef kwam tot uiting, dat de oorlog een kwaad is, uit den booze als politiek middel. Ook in Duitsch land bleek deze stemming aanwezig. In September was er geen sterke oor logsdreiging. ook de Duitsche massa wilde geen oorlog! Bovendien was de Duitsche legerleiding ervan overtuigd, dat het derde Rijk niet klaar was en ook: ar was geen geld en er waren niet voldoende grondstof fen. terwiil de democratieën groote reserves hadden. Alleen wanneer Duitschland een kans meent te hebben zal het een oorlog beginnen. Dit was in September niet het geval. Niet alleen de bewapening 0ok en vooral de geest is van belang in den strijd te«en het fascisme. Dat blijkt in Spanje en China. Bij een democratisch eenheidsfront had het fascisme geen kans in September. Toch gaven de democratische regeeringen toe- ze wilden de opstandige bewegingen in verschillende landen er onder houden en zich bovendien niet met Rusland encanail- leeren, aldus de heer Wijnkoop. En de democratische leiders Chamber- lain en Daladier stellen het voor alsof in Seotember de vrede gered is! Er wordt in Duitschland gezegd: het gaat tegen de communisten maar in fei te tegen de arbeiders, de Protestanten, de Katholieken en de Joden: Het regime heeft geld noodig! En in ons land hebben de N. S. B.-ka merleden dan ook al ongerust geïnformeerd waarom een deel van het goud van de Ne derlandsche bank in Engeland en de Ver. Staten is De fascisten hebben getoond, voor niets te staan: verzekeringen en contracten heb ben geen waarde. Daarom is de eisch van het oogenblik: een machtig eenheidsfront van de democratische landen en Rusland tegenover Duitschland. Italië en Japan. Op het oogenblik schijnt dit plan te verwezen lijken. Het doel van Chamberlain en Daladier was oorspronkelijk Duitschland en Rusland tegen elkaar in het harnas te jagen en daardoor te verzwakken. Nu echter, dat niet aileen Tsjecho-Slowakye vernietigd is, maar er bovendien economische eischen aan Roemenië zijn gesteld nu vormt zich een eenheidsfront, waartoe ook Rusland be hoort. Maar Rusland zal niet het „vuile werk" opknappen: Is het er Engeland om te doen, gezamenlijk weerstand te bieden, dan Z3l de Sowjet-Unie, die dit al lang ge- wenscht heeft, zich bereid verklaren, mee te doen. Wat de communisten thans te doen hebben is: weerstand bieden aan de aan vallen van bet fascisme Ook in ons land, waarvan de vrijheid en de zelfstandigheid het best bij een volksfront gewaarborgd zullen zijn Al is de democratie in ons land onvolkomen de communisten willen haar handhaven omdat zij de gelegenheid biedt tot verbetering. Als het Nederlandsche volk wil, aldus de heer Wijnkoop, kan ons land zich verdedigen. En het volk wil dit niet alleen, maar het kan en het zal dat ook. Laat men ervoor zorgen, bij de verkie zingen den doodsvijand van de Nederland sche vrijheid, den zaakwaarnemer van Berlijn hier te lande, een geduchten slag toe te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2