Het veranderde Midden-Europa. JUovmciaal 1lieuws DERDE BLAD. Generaal Sikorski over Polen's positie. De bevestiging van de spilpolitiek. Overeenstemming tusschen Matsjek en de Zuidslavische regeering in het zicht? Geheimzinnige ontploffing het Duitsch-Lithausche verdrag. BERGEN Lebrun's bezoek aan de Engelsche hoofdstad. Het bezoek aan de Gildenhal. NOORDSCHARWOUDE URSEM HAUWERT ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 MAART 1939. Onder het opschrift! ,,Het uur der groote beslissingen", publiceert het blad Polonia het orgaan van de Christelijk democratische partij, een artikel van generaal Sikorski waarvan de voornaamste passages als volgt luiden: „Het bezit van Tsjecho-Slowakije verze kert Duitschland de ontegenzeggelijke supe rioriteit in geheel Centraal- en Oost- Europa. Deze toestand is allerdreigendst voor alle landen, die in de nabijheid van Duitschland liggen. De landbouwrijkdom- men van Roemenië, zijn petroleumterreinen, vormen reeds het voorwerp der openlijk beleden, Duitsche begeerte. Wanneer Duitschland er in zou slagen den enormen buit van Tsjecho-Slowakije aan te vullen met de uitgestrekte natuurlijke rijkdommen van Roemenië, zou Hitier niet meer dralen een oorlog van langen duur te ondernemen en aldus zijn droom van verovering van Europa te verwezenlijken en van oprichting van het „Heilige Duitsche Rijk". Ongelukkig voor Duitschland, vergeet het, dat in den modernen oorlog, „de moreele factor" van kapitaal belang is en van dit standpunt ge- ziep heeft de roof van Tsjecho-Slowakije het geweten der geheele wereld tegen Duitschland in opstand gebracht". Sikorski besluit met de volgende overwe gingen over de houding van Polen: „Het hangt van Polen af, of de geschiedenis, die opengeslagen wordt, somber zal zijn, dan wel of daarop zijn ware grootheid geschre ven worden zal. Optredende uit naam van zijn eigen onaantastbaarheid, zal het volk van Polen zich, wanneer het oogenblik ge komen is, scharen aan de zijde van hen, die zullen strijden voor de vrijheid". H,are over de Roemeensche aangelegenheid. namens3^"01 H°are heeft het Lagerhuis besorek' muilster-President, gezegd, dat heden m§?n 0Ver economische aangelegen- en r W n gevoerd tusschen Duitschland en «oemenië. R°emecnsche regeering heeft officiëel h-' er de onderhandelingen n u imatum zou zijn ontvangen van de ■K jj ksregeering. elfder tijd noodzaakt de onzekerheid den huidigen toestand de Roemeensche regeering zekere voorzorgsmaatregelen te nemen. Spreker L er van op de hoogte ge steld, dat de Duitsche missie naar Berlijn is teruggekeerd. Het labourlid Fletcher vroeg of Hoare over inlichtingen beschikte over de Duitsche voorstellen en of deze zoodanig waren, dat zij Roemenië zouden kunnen brengen in een positie van economische kolonie van Duitschland. Hierop werd geen antwoord gegeven. Doortocht naar de Zwarte Zee. Butler, de onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, heeft in het Lagerhuis op de vraag of de regeering overweegt zich met Turkije in verbinding te stellen met het oog op een overeenkomst voor doortocht van oorlogsstrijdkrachten naar de Zwarte Zee in geval van eenige bedreiging der onschend- ??.e'd en onafhankelijkheid van Roe menië, geantwoord, dat, zooals de minister president Maandag heeft te kennen gegeven, de geheele situatie thans door de Britsche regeering wordt bestudeerd. De bekrachtiging van de solidariteit van Italië met de politiek van de as heeft niet alleen betrekking op de ontwikkeling van den diplomatieken toestand, doch ook op eventueele mi litaire ontwikkelingen van een Euro- peesch politiek conflict, aldus Gayda in een hoofdartikel in 't Giornale d'Italia. Italië blijft getrouw aan de as, omdat zijn politieke oriënteering niet veran dert, omdat de solidariteit van Rome en Berlijn de solidariteit is van twee revoluties en nieuwe beschavingen, om dat alle Italianen begrijpen, dat het blok der groote democratieën in wer kelijkheid niet alleen gericht is tegen het nationaal-socialistische Duitschland, doch ook tegen het fascistische Italië. Het blok van imperialisten, militaristen en bankiers der democratieën zou moeten worden gecompleteerd door Sovjet-Rusland, d.i. door verklaarde vijanden van kapitalis me en imperialisme. Doch om zich aan te sluiten bij het blok zal Rusland in het Wes ten en Oosten gewaarborgd willen zijn te gen Europa en tegen Japan, met een we- derkeerigheid van verplichtingen en geva ren, welke de Fransche en Britsche voor stellen kan omverwerpen. Overigens kan men bij voorbaat betoogen, dat noch Polen, noch Roemenië, noch Zuid-Slavië, noch Turkjje, die zich ook bij het democratische blok zouden moeten aansluiten volgens het stoute plan van Frankrijk zich zullen wil len rangschikken ondei d vijanden van Duitschland, alleen om Fransche belangen te dienen. Hoe het ook zij Italië is gereed de uitdaging te ontvangen. Een Duitsche reactie. De Diplomatisch politische Zeitung houdt zich bezig met de betuiging van aanhanke lijkheid aan de politiek van de spil van den grooten fascistischen raad. De landen van de spil, aldus het blad, voelen zich op genomen in een orde die weliswaar niet sa menvalt met de huichelachtige frasen van de katheder en de welvaart van de volke ren dient. Dat daarbij overeenkomstig de wetten vin de natuur Duitschland de ver antwoordelijkheid kreeg voor Midden-Euro- pa en Italë de eerste plaats in de Midde - landsche 2ee toekomt, is een zuivere ver deeling. Dee is slechts problematisch voor die landen iie geen gedachte over hebben voor de huidge wanorde of die deze wan orde als poliiek middel gebruiken om e verschillende volkeren tegen elkander ui teD{Tverdacht*akingen als zou Duitschland naar de Adriatsche Zee streven passen_in dit politieke syseem. Men weet dan ook den verleidelijken s-enenzang die voor Italië telkens hoorbaar wordt als men zijn hulp kan gebruiken, nar waarde te scha"en. Wat men in den wereldoorlog m den nood Italië toezegde, wed na afloop van den oorlog, toen men len strijdmakker n meer noodig had, ver ongedaan gemaakt. Zelfs het statuut va Tunis, dat °or®Pr°"* kelijk het Italiaanse* deel van de bevol king een zekere bestanszekerheid had ge garandeerd, is steeds meer tegen liaansche belangen in,veranderd. De westelijke mogeHheden hebben oe laatste jaren de teekem des tijds niet be grepen en de werkelijkeid en de eischen van een gezond Europa met onbegrip handeld. Platonische \rzekeringen van vriendschap kunnen aan -erkelijkheden en hun eischen niets verandem. De spil Berlijn-Rome berust op ee vriendschap die niet haar wordeel z nauwelijks reëelen politieki han e een gelijke gezindheid ontlat ve£ erkenning van wederzijdsch behoeften e gevaren en de begeerte deze ezamenhJk ie verdedigen en te trotseer en. Naar het telegraafagentschap Avala meldt, heeft de Kroatische leider, Matsjek, gisteren tegenover een persvertegenwoordiger de volgende verklaring afgelegd: „De Kroati sche eischen zijn niet alleen aanvaardbaar voor de Serven en den Zuidslavischen staat, maar ook voor de Westelijke democratische staten. Het is de oprechte^ wensch der Kroa- ten, dat de bestaande grenzen en de Servi sche dynastie gehandhaafd blijven, maar zij wenschen vrijheid. Het vraagstuk moet zoo spoedig mogelijk opgelost worden. Ik ben bereid mijn vertegenwoordigers te laten deelnemen aan een regeering, die alle poli tieke krachten van het land concentreert en die verstrekkende maatregelen zou nemen voor de regeling der Kroatische kwestie, maar niet aan een regeering, die den be- staanden toestand onbepaald zou laten voortduren. In den internationalen toestand van thans is nu het laatste oogenblik geko men, waarop een accoord tusschen Serven en Kroaten tot stand kan worden gebracht, te meer, waar geen enkele politieke factor van belang in Servië zich tegen een regeling verzet Daarom beseffen de geheele Servi sche oppositie en zelfs de vroegere tegen standers, dat oplossing van het vraagstuk een gebiedende noodzakelijkheid is. Ik kan dan ook niet inzien, wie er belang bij zou kunnen hebben, dat de zaak op de lange baan geschoven wordt". Deze verklaring wordt in alle Zuidslavi sche bladen gepubliceerd. Het feit, dat de censuur de publicatie heeft toegelaten, is van beteekenis. Men leidt er uit af, dat het standpunt van den Kroatischen leider zeer dicht bij dat van de tegenwoordige regeering staat en dat een politieke overeenkomst tusschen Bel grado en Zagreb zeer binnenkort te ver wachten is. Men verwacht, dat Tswetkowitsj zich te dien einde naar Zagreb zal begeven. De financiëele betrekkingen tusschen Engeland en Tsjecho-Slowakije. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren in tweede lezing zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen inzake beper kende bepalingen voor Tsjechische bank rekeningen en de daarbij behoorende wet tot opschorting der betalingen op de leening aan Tsjecho-Slowakije. Simon zeide in zijn toelichting, dat niets anders werd gedaan dan het verzoek aan de banken en houders van goud en effecten of saldi van Tsjechische rekeningen, te legali- seeren. Het is een zeer ingewikkelde aangelegen heid, voegde Simon hier aan toe, en er zal een zeer nauwkeurig onderzoek noodig zijn naar hetgeen men schuldig is aan Tsjecho- Slowakije en naar wat Tsjecho-Slowakije schuldig is aan Engeland. Spreker geloofde niet dat in zeer algemeene termen iemand nu zou kunnen zeggen, hoe het met deze rekeningen staat. Ten aanzien van de schenking van vier millioen pond zeide hij, een bestemming voor vluchtelingen, die zonder middelen voor hun vervoerkosten of het benoodigde landingsgeld zouden zijn, in plaats van een beperking van het gebruik van het geld tot vluchtelingen in Tsjecho-Slowakije, in over eenstemming met den geest en de bedoeling van het Huis te achten. Een geheimzinnige ontploffing heeft gis teravond te Birmingham een - kleine auto aan stukken gereten, de ruiten van de in den omtrek staande huizen vernield en een dertig centimeter diep gat in de straat ge slagen. Men gelooft, dat de ontploffing heeft plaatsgevonden in het achterste deel van de auto, die op dat oogenblik reed, doch de politie kan niet zeggen, of zich iemand in het voertuig bevond. Men meent te weten, dat reeds vyf arrestaties verricht zijn. Het Duitsch-Lithausche verdrag over het teruggeven van Memel luidt als volgt: „De Duitsche rijkskanselier en de presi dent van de republiek Lithauen hebben be sloten door middel van een verdrag de her- eeniging van het Memelgebied met Duitsch land te regelen, hiermede de hangende vraagstukken tusschen Duitschland en Lithauen op te lossen en zoo den weg te effenen voor vriendschappelijke betrekkin gen tusschen beide landen. Te dien einde zijn tot gevolmachtigden benoemd: Voor den rijkskanselier de Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken, Freiherr von Ribbentrop en voor den president der Lithausche republiek de Lithausche minister van buitenlandsche zaken Urbsys en de Li thausche gezant te Berlijn Skirpa, die, nadat de volmachten in goede orde bevonden waren, het volgende overeen zijn gekomen: Artikel 1: Het door het Verdrag van Ver- sailles van Duitschland afge scheiden Memelgebied wordt met ingang van heden met het Duitsche rijk hereenigd. Artikel 2: Het Memelgebied zal onmid dellijk door de Lithausche mi litaire- en politiemacht worden ontruimd. De regeering van Lithauen zal er zorg voor dragen, dat het gebied bij de ontruiming in ordelijken toe stand wordt achtergelaten. Beide contractanten zullen, voor zoover noodig, commissarissen benoemen, die zorg zullen dragen voor het overnemen van die overheidsorganen, welke niet in handen van de autonome autoriteiten van het Memel gebied liggen. Artikel 3: Teneinde rekening te houden met de economische belangen van Lithauen, zal te Memel voor Lithauen een vrijhaven- zóne worden bepaald. De bij zonderheden worden geregeld in een bijlage bij dit verdrag. Artikel 4: Ter bekrachtiging van hun be- besluit een vriendschappelijke ontwikkeling der betrekkingen tusschen Duitschland en Li thauen te waarborgen, nemen beide partijen de verplichting op zich, noch wederzijds over te gaan tot daden van geweld, noch een, tegen een der beide partijen gerichte daad van ge weld door derden, te steunen. Artikel 5: Dit verdrag treedt in werking met de onderteekening. Ter bekrachtiging hebben de gevolmach tigden van beide partijen dit verdrag onder teekend. Opgesteld in de Duitsche en Lithausche taal. Berlijn, 22 Maart 1939. w. g. JOACHIM VON RIBBENTROP URBSYS SKIRPA De boomen in de Stationsstraat. Ruim drie weken stonden de boomen in de Stationsstraat om de andere met een rood kruis gemerkt. En ieder weet, dat dit het teeken is, dat ze in handen van den houthakker zullen vallen. Hedenmorgen verschenen inderdaad de houthakkers ten tooneele. De schrik sloeg echter den raadsleden dr. Hemelrijk, Voute en Vrije, toen zij zich naar hun dagelijksche bezigheden begaven, dermate om het hart, dat zij besloten het volgende telegram aan B. en W. te zenden: „Protesteeren tegen boomenrooien in de Stationsstraat. Verzoeken beleefd stopzetting tot de eerstvolgende raads vergadering". Daarmede getuigden zij van hun liefde voor Bergen, dat beroemd is om zijn prach tige bosschen en lanen. Wij zijn echter overtuigd, dat genoemde heeren, wanneer zij bekend waren geweest met de redenen, die tot het rooien van de boomen aanleiding hadden gegeven, hun telegram niet zouden hebben verzonden. Deze jonge lindeboomen joch staan op slechts 2 M. afstand van de huizen en groeien zoo uit, dat des zomers aan de bewoners alle licht ontnomen wordt. Ver schillende bewoners richtten herhaaldelijk het verzoek tot B. en W. om hen te bevrij den van dezen overlast en waar 't hier nog jonge boomen betrof, besloten B. en W., na ingewonnen deskundig advies om de andere een boom te rooien, omdat deze boomen nog vollen groeikracht bezitten en zoo naar elkander toegroeien, dat men na een paar jaar niet meer ziet, dat er boomen tusschen gestaan hebben. Aanvankelijk was nog overwogen om deze boomen te snoeien, zoodat ze als op den eeuwenouden brink in Oisterwijk, met de kruinen een haag vormen. Om aesteti- sche redenen, die wij niet onderschrijven, werd evenwel besloten de boom zijn na tuurlijke vorm te laten behouden en er om de andere een uit te rooien. Dezelfde maatregel zal ook ten ge rieve van de bewoners om den Hertenkamp worden getroffen. Ook daar staan reeds eenige weken de boomen die gerooid zul len worden met het bekende roode kruis geteekend. Wie Bergen kent, weet dat er in de laatste aren meer boomen zijn geplaatst dan ge kapt. Terwille van de bewoners is het ech ter noodzakelijk aan den groei van de boo men, waar dit mogelijk is, leiding te ge ven. In de oude lanen, waar de boomen vol groeid zijn en de huizen later zijn ge bouwd, is. dit niet meer mogelijk. In de nieuwe lanen is dit echter gebiedend nood zakelijk. De bewoners van de Stationsstraat Gistermiddag waren president en mevr. Lebrun aan een noenmaal de gasten van den Lord Mayor van Londen en van de cor poratie van de City van Londen. Langs den weg naar de Gildenhal was zeer veel pu bliek aanwezig. Men schat, dat meer dan tienduizend menschen langs den weg geschaard ston den. Overal waren Engelsche en Fransche vlaggen uitgestoken. De openbare gebou wen en vele particuliere huizen waren ver sierd. Overal langs den weg juichten de menschen, die opdrongen tegen de mili taire afzetting, de gasten hartelijk toe. Een escadron van de lijfgarde opende den stoet in hun glanzende kurassen, voorafgegaan door het vaandel en het fanfarekorps. Daarop volgden de auto's met den presi dent, mevr. Lebrun en gevolg. De gildenhal was geheel behangen met duïidoek in de Engelsche en Fransche kleu ren en die van de City. Een groot wit en rood scherm was boven den eerehof ge spannen. Toen de president en zijn gevolg uitstapten, presenteerden de troepen het ge weer en begonnen de klokken van den St. Paul uit alle macht te luiden. De Lord Mayor bood namens de Corpo ratie een adres aan Lebrun aan, dat gebor gen was in een gouden cassette. Het adres luidt: „Wij, burgemeester, schepenen en bur gers van de stad Londen, wenschen uit drukking te geven aan het levendige ge noegen, dat wij ondervinden nu wij u en mevr. Lebrun aldus ontvangen in onze his torische Gildenhal. Wij hechten er aan u te kennen te geven hoezeer wij de eer waardeeren, welke gij ons aandoet, door ons heden te bezoeken. Wij verheugen ons in het besef, dat de banden van wederzijdsche vriendschap en begrip, welke er bestaan tusschen uw groote land en het onze, nimmer zoo sterk zijn geweest als thans en wenschen, dat onze beide volken, aldus vereend, zullen kunnen voortgaan hun krachten in te span nen voor het behoud van den vrede en de goede verstandhouding onder de volken der wereld". President Lebrun antwoordde als volgt; „Het is met oneindige voldoening, dat ik mij vandaag in uw midden bevind in deze Gildenhal, de haardstede van de gemeen» telijke vrijheden, het symbool van de deug» den van vlijt, stelselmatigheid, volharding en tucht, welke het traditioneele erfdeel vormen van het Angelsaksische ras. In dezen historischen tempel van de scheppende geestkracht der Engelschen verheug ik mij erin, dat mijn bezoek, na de onvergetelijke reis, welke verleden jaar Z.M. koning George VI en H.M. koningin Elizabeth naar Parijs hebben gemaakt, een nieuw getuigenis aflegt van de onver woestbare banden, welke onze beide lan den verbinden. Tot de aanwezigen aan het noenmaal in de Gildenhal behoorden de hertog en da hertogin van Kent, Chamberlain, sir John Simon, lord Simon, lord Halifax, Hore Be» lisha, Kingsley Wood, vertegenwoordigers van alle ministerieele departementen, par- lemensleden en vooraanstaande leden der Fransche kolonie te Londen. De president vertrok even over drieën en keerde naar Buckingham Palace terug. Voor zijn vertrek uit de Gildenhal heeft president Lebrun gistermiddag den Lord Mayor nog een chèque van vijfhonderd pond overhandigd voor de Londensche ar men. Na verwisseling van toilet hebben de Fransche gasten een bezoek gebracht aan de County Hall van den Londenschen Graafschapsraad. In verband met het 50- jarig bestaan daarvan is een zeer belang wekkende tentoonstelling georganiseerd. De president toonde veel belangstelling voor het marktwezen en de sanitaire inrichtin gen van Groot-Londen. Mevr. E. M. Low, die dit jaar voorzitster van den Graafschapsraad is, heeft den pre sident en mevr. Lebrun een thee aangebo den. Om zeven uur heeft president Lebrun toen op het Fransche gezantschap een diner aangeboden aan het Engelsche koninklijke paar. De dag is geëindigd met een gala-voor stelling in de opera te Covent Garden. en het van Reenenpark zijn er dan ook ten zeerste mede ingenomen, dat B. en W. de noodzakelijke maatregelen hebben genomen voor het te laat is. Het valt toe te juichen, dat raadsleden, wanneer zij meenen, dat het eigenaardig schoon van Bergen geschaad wordt, alarm blazen. In het onderhavige geval geschiedde dit o.i. echter onnoodig en dat te meer, om dat er voor hen alle tijd was geweest, zich vroegtijdig op de hoogte te stellen. Wij herinneren ons nog hoe 25 jaar geleden in Alkmaar een storm van verontwaardi ging opging, toen op advies van den tuin architect Leonard Sprenger, de hooge iepenboomen aan de Harddraverslaan in Alkmaar werden gerooid. Wie thans deze laan beziet, zal niet meer betwisten, dat het verstandig was,» destijds het advies van den deskundige te volgen. Joodsche kinderen vertrokken Woensdag zijn de tijdelijk verblijvende Joodsche kinderen uit het Zeehuis te Ber gen aan Zee vertrokken gedeeltelijk naar een gereformeerde instelling te Amersfoort en gedeeltelijk naar het Weeshuis te Am sterdam. A.s. Zaterdag worden, vroeger als vorige jaren het eerste contingent Nederlandsche kinderen in het Zeehuis verwacht. Verleende bouwvergunningen. Door B. en W. dezer gemeente zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: Aan W. C. Mol alhier tot het veranderen van een woonhuis aan de Doorntjes; aan W. den Haan te Bergen aan Zee tot uit breiding van zijn woon-winkelhuis door aanbouw van een kantoortje aan de Jacob Kalffweg; aan G. J. Smit alhier tot het stichten van een woonhuis met zomerwo ning aan de Noordlaan; aan W. H. Romein alhier tot het stichten van een woonhuis met schuur aan het Spoorlaantje. Belangrijke aanbesteding. Woensdag is ten raadhuize aanbesteed het maken van een rijwegdek en rijwielpa den op de reeds aanwezige wegbaan van den verkeersweg NesdiikZuidlaan. Inge schreven werd door J. Ooms Pzn. te Aven- horn voor 11.620 bij gebruik van warm asfaltbeton en 10820 met koud asfaltbeton Voorts schreven in voor uitvoering met koud asfaltbeton H. A. Jaartsveld te Apel doorn voor 13840, fa. Groot en zoon te Woude voor 10278, de N.V. Betumenweg te Utrecht voor 11745 en de N.V. Ge- ruischlooze weg te Heemstede voor 13040. De fa. Groot schreef ook in voor uitvoering met porfier-bristar voor 10199, de N.V. Betumenweg voor uitvoering met warm asfaltbeton voor 12345, Het werk werd gegund aan J. Ooms Pzn. te Avenhorn in uitvoering met warm as faltbeton voor 11.620. Nationale Reclasseeringsdag. Evenals in voorgaande jaren heeft zich in deze gemeente een comité gevormd ter voorbereiding van de collecte ten bate van alle reclasseerings-instellingen, welke op Zaterdag 6 Mei a.s. in deze gemeente zal worden gehouden. Het comité bestaat uit de navolgende personen: mr. H. D. A. van Reenen, eere voorzitter; mr. A. M. Ledeboer, voorzitter; mr. Q. Rovers, le secretaris, Russenweg 3; J. C. Kettenborg, 2e secretaris; L. de Lief de, penningmeester; J. N. de Koning, J. E. Miltenburg, J. Smit en G. Taapken, leden. Candidatenlijst voor den gemeente raad. De voorloopige candidatenlijst van de r.k. staatspartij is als volgt samengesteld: C. Bakker, Th. L. Bruin, P. Duyves (aftr.), N. Groot, Jn. Kos Wz., G. Koopman, N. Schuit, L. Schrijver (aftr.), A. Schuffelen, J. Stoop en N. Zijp. Poldervergadering. In het café van den heer Oudejans werd Woensdagmiddag een vergadering van hoofdingelanden van den polder Ur- sem gehouden. Afgewezen werd een verzoek van 't ge meentebestuur om een bijdrage in de sub sidie-aanvrage van het r.k. kerkbestuur voor verandering bij de r.k. kerk. Besloten werd een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste 2500 voor betaling van materialen en arbeidsloonen terzake onderhoud van den uitgang. De gemeente betaald een deel ervan terug. Van de r.k. voetbalvereeniging St. George te Spierdijk was een aanvrage om toe stemming voor bemaling var het in aanleg zijnde voetbalterrein ingekomen onder begeleide /an een situatieteekening Be sloten werd dit verzoek in handen van den voorzitter en den opzichter te stellen en hen machtiging te verleenen naar eig'tn goeddunken te handelen. Besloten werd den machinist van het watergemaal De Ruyter aan den heer Schipper, wegens vervanging van electr. door dieseldrijfkracht, wat méér arbeid met zich brengt, met ingang van 1 Jan. j.1. 5 per jaar verhooging van salaris toe te kennen. De rekening 1938 was in handen van hoofdingelanden gesteld voor onderzoek en werd goedgekeurd. Per 1 Jan. '38 be droeg het saldo 2502.03 en per 1 Jan. '39 2480.09, met aan ontvangsten 23930.52 en uitgaven 21450.43. De begrooting 1939 werd zonder wijzi ging goedgekeurd. De omslag bleef voor den polder op 15 gehandhaafd en werd voor het Over- dorp van 9 op teruggebracht. Geraamd werd aan ontvangsten 30101.01. Aan uitgaven was totaal ge raamd 25708.49. Medegedeeld werd vervolgens dat de polder een groot plan heeft voor het ver beteren van de bocht bij A. van Diepen te Noorddijk. O.a. zal een brug vervallen, een nieuwe betonnen brug gebouwd wor den, etc. Behoudens onvoorziene omstan digheden is het de bedoeling in den loop van a.s. herfst tot uitvoeren te komen. K. Ruyterman. t In het Centraal ziekenhuis te Alkmaar, waar hij sinds eenigen tijd werd verpleegd, is Dinsdag op 75-jarigen leeftijd overleden de heer K. Ruiterman, oud-hoofd der school te Hauwert, een man Iie naast zijn liefde voor het onderwijs ook groote be langstelling had£ voor het Westfriesche land. Als secretaris van het historisch ge nootschap „Oud West-Friesland" heeft hij daarvoor veel gedaan. Geboortig uit den Beemster, trok zijn hart reeds spoedig naar het onderwijs. Toen hij eenmaal de hoofdakte had ver worven werd hij benoemd tot hoofd der O. L.-school te Hauwert, waar hij tot aan den pensioengerechtigden leeftijd is geble ven. Groote verdiensten had de heer Ruiter man op het gebied van voorlichting in den land- en tuinbouw. Als land- en tuinbouwleeraar genoot de heer Ruiterman een goede reputatie. In het vereenigingsleven speelde de heer Ruiterman een belangrijke rol; zoo was hij in Hauwert b.v. 48 jaar lang het secre tariaat van het Nutsdepartement en ook secretaris van Het Witte Kruis. Van zijn vele andere functies noemen wij die van districtsvoorzitter van het Witte Kruis en district-penningmeester van het N. O. G.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 11