AMSTERDAMSCHE BEURS yhheepsüidmgM £and' ea JxUh&ouiü Jitmnieuws LAATSTE BERICHTEN. Hitier nog niet aan land. TWEEDE BLAD. Hitier is nog niet te Memel aan land gegaan. Het bericht dat hij reeds voet aan wal had gezet, is ontstaan doordat het gerucht werd verspreid op het Theaterplein, waar duizenden stonder te wachten. Ook Neu- mann en de andere officieele personen waren hier aanwezig. Men wachtte even wel meer dan een uur vergeefs. Toen de Führer niet kwam, begaf Neumann zich naar de haven om te zien wat was geschied. Hierna werd medege deeld, dat de Führer zich nog aan boord van de „Deutschland" bevond en vermoe delijk tegen den middag aan wal zou gaan. Een reden voor deze vertraging werd niet opgegeven. Britsche pers over de inlyving. De Britsche pers veroordeelt de methode van het inlijven van Memel bij Duitsch- land. Men beschouwt dit als een aandui ding, dat snel een vredesfront moet wor den georganiseerd. De „Times" schrijft dat de nieuwe stap van den Führer een nieuwe militaire over weldiging naar nationaal-socialistisch model is. De inlijving vertoont alle karak teristieke eigenschappen van gemilitari seerde diplomatie, waarin de nationaal- socialisten zich gespecialiseerd n-bben. Het is duidelijk, dat dergelijke methoden niet in overeenstemming zijn met de redelijke code van internationaal recht. Het blad geeft verder toe, dat de actie inzake Memel niet geheel zonder grond is, ten eerste is Memel vrijwel jeheel Duitsch en ten tweede is Memel in 1923 door Lithauen plotseling bezet, doch dit recht vaardigt niet het optreden van thans. De „Daily Telegraph" schrijft, dat uit dit optreden blijkt dat Hitier vasthoudt aan de methode van de gehandschoende vuist. Uit zijn optreden jegens Memel blijkt, dat hij nieuwe aanvallen in petto heeft en al zijn buren worden voortdurend in staat van a'arm gehouden. Het blad wijst er op, dat Denemarken, dat een kleine Duitsche minderheid heeft, reden heeft om bevreesd te zijn. Wel heeft Denemarken deze minderheid steeds edel moedig behandeld, dcch hierdoor is het niet onaantastbaar gebievtn. Ten aanzien van ae gemeenschappelijke anti-agressie-verklaring schrijft de diplo matieke medewerker van de „Times" dat na de Fransch-Britsche besprekingen gis teren, de Britsche ministers konden ver klaren, dat de sovjet-unie en Frankrijk OPGAVE VAN NOOROHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Donderdag 23 Maart 1939. Vorige Laatste koers 2.45-3.00 STAATSLEEN1NGEN. 3—3'A NederL 1938 99 99%6 3 Ned-lndië 1937 97% 5K Duits-hl. '30 m verkl. 183/, 20% B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 121 122% Handel Mij. Cert. v. 250 1251/4 126 Koloniale Bank 140 143 Ned. lnd. Handelsbank 113V, 1143/, INDUSTR. OND. B1NNENL. 34% Alg. Kunstzijde Unie 34%-5 CaTvé Delft Cert. 82 81% Lever Bros 125% 1291-30 NederL Ford 364 V, 360 Philips GloeiL Gem. Bezit 190% 195%-6 INDUSTR. OND. BUITENL. 31V.f, 31% Am. Smelting Anaconda 20% 21i-%6 Bethleh. Steel e 49% «9f-*/n Cities Service §57,6 5%6 Generaal Motors 34Vs 34%6 Kennecott Copper 26% 2 B/s 13% H-4%, Standard Brands 57.6 5% Steel comm 41% 4 1-7/16 U. S. Leather f 3 3% CULTUUR MAATSCH. H. V. A 395 394%-5 Java Cultuur 167 170 Ned. Ind. Suiker Unie 1923/. 198-9 Vereen. Vorstenlanden t t 78% 79%-81 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 9 55% 55% Redjang Lebong 9 95 103 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 9 9 279 281 Kon. Petr 9 9 296 300-3/, Perlak 63 613/, Phillips Oil i 28%e 28% 9%« 9%fi-% Tide Water t 10%6 10% RUBBERS. Amsterd. Rubber 9 1893/, 195 Deli Bat. Rubber 131 12?% Hessa Rubber 106 108-93/, Oostkust 118% 116 Serbadjadi ...ai 9 883/, 83% Interc. Rubber 2% 27/16 -»/» SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 9 100% 100% JavaChinaJapan lijn 68 70% Kon. Ned. Stoomboot 108 Uu Scheepvaart Unie P 103% 105-»/, TABAKKEN. Deli Batavia .«ai 175 176j-7i Oude Deli 1 195 1991-200 Seuembah 190 186-7 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 26% 25% Southern Pacific t 12 126/ia Southern Railw. Cert. 13%« 13% Union Pacific 9 76% 75 C nadian Pac. 9 ,3'/is 3%6 §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers M, heden y, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vorige koers heden OFFICIEEL. New-York 1.887/18 1.88%, Londen 8.82%, 8.82% Berlijn 75.32 y. 75.37 Parijs 4.99 4.987/s Brussel (BelgaJ 31.70 31.69 Zürich 42.35 42.41 Kopenhagen 39.40 39.35 Stockholm 45.47 45.45 Oslo 44.35 44.30 met het plan instemmen, doch van Polen is nog geen definitief antwoord ontvangen De positie van Polen is moeilijk. Het ont werp van de verklaring gaat in Poolsche oogen niet ver genoeg en men wil daarom eerst nadere inlichtingen ontvangen. Gis tel en de Britsche ministers konden ver- de verklaring in krachtiger bewoordingen te stellen cn de samenwerking meoi nauw keurig te omschrijven. Verder wordt verklaard, dat het denk beeld van een conferentie nog niet is op gegeven. DE RUITENGOOIER GEROYEERD. Een verklaring van de N.S.B. Naar aanleiding van een in de ochtend bladen van heden gepubliceerd bericht om trent een jongen klompenmaker uit Winters wijk, die wegens het ingooien van een ruil bij een Joodsch ingezetene aldaar terecht stond voor den politierechter te Zutfen, en die ter terechtzitting verklaarde N.S.B.-er te zijn, verzoekt het hoofdkwartier der N.S.B. ons mede te deelen, dat bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek is gebleken, dat het ge val betreft een jongeman van 18 jaar, werk zaam op Duitsch gebied, die eerst zeer koit geleden n.1. op 2 Februari j.1. tot de N.S.B. is toegetreden. Aangezien de N.S.B. daden als deze ten zeerste veroordeelt, is het in het bericht be doelde jongmensch terstond als lid der N.S.B. geroyeerd. ROTTERDAMSCHE METAALBEWERKERS TOT ARBITRAGE BEREID. Omtrent de besprekingen met den rijks bemiddelaar, die vooraf zijn gegaan om het stellen vah het ultimatum inzake de loonen der metaalbewerkers in den Rotterdamschen scheepsbouw, meldt men ons van de zijde van de samenwerkende metaalbewerkers bonden nader: In de Dinsdag gehouden conferentie mei: den rijksbemiddelaar over het in Rotterdam dreigend conflict in d~ metaalindustrie is geen overeenstemming bereikt. De werkge vers bleven op hun standpunt staan zooals zij dit innamen in de laatst gehouden confe rentie op Vrijdag 17 Maart j.1. te Rotterdam. Van den kant van den rijksbemiddelaar is toen een voorstel gedaan. Dit was in feite hetzelfde als reeds door de werkgevers was voorgesteld en door de arbeiders als onaanvaardbaar werd afgewe zen. Naar aanleiding van dit zeer teleurstel lend verloop der onderhandelingen besloten de besturen het ultimatum te verzenden, dat Woensdag 29 Maart a.s. afloopt. Hierbij is door de samenwerkende bestu ren aan den metaalbond en betrokken, werk gevers medegedeeld, dat zij rekening willen houden met de door den rijksbemiddelaar geopperde bedenkingen tegen een conflict in de metaalindustrie, vooral op dit oogen- blik nu 's lands belang (defensie-orders) er mede door getroffen worden. Reden waarom zij zich bereid ver klaard hebben arbitrage met bindende uitspraak voor beide partijen over de gestelde punten te aanvaarden en wan neer de werkgevers dit dus ook doen, het ultimatum zal worden ingetrokken. INTERDEPARTEMENTALE COMMISSIE VOOR VLIEGTUIGBOUWPLANNEN. De minister van Waterstaat, de heer v. Buuren, heeft heden in de zitting der Eerste Kamer den heer Wiardi Beekman mede gedeeld, dat hij nief voelt voor opneming van vertegenwoordiging van industrie en K. L. M. in de regeeringscommissie, welke het vraagstuk van de binnenlandsche vliegtuig industrie zal bestudeeren. Die studie kan het best gebeuren door een interdepartementale commissie. Het is aldus de minister niet zoo ge makkelijk voor de binnenlandsche industrie om binnen korten tijd ontwerpen voor ver keersvliegtuigen te maken. Bij licentiebouw zullen aanvankelijk vele onderdeelen uit het buitenland moeten komen. Het combineeren van licentiebouw van buitenlandsche typen en van het maken van een eigen type achtte de minister bijna onmogelijk. EENr3Ki-E S'gabet KAN MAKEN DAT BOSCH EN HEI IN 6RAND GEBAREN. NEDefcL- HEIDEMy STOOMVAARTLIJNEN. Stoomv. Mij. Nederland. Johan de Witt thuisr. van Genua 23 Maart. Poelau Laut uitr. te Sabang 22 Maart. Marnix van St. Aldegonde thuisr. van Batavia 23 Maart. Poelau Bras thuisr. te Hamburg 23 Maart. Talisse J. N. L. passeerde Kaap de Goede Hoop 23 Maart. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ajax 22 Maart v. A'dam n. Kopenhagen. Aurora 22 Maart te Palermo. Ganymedes 22 Maart 23 u Finisterre gepas. Juno 23 Maart 1.30 u. van Hamburg naar Amsterdam. Merope 22 Maart v. A'dam n. Hamburg. Pygmalion 22 Maart v. Piraeus n. Volos. Trajanus 21 Maart v. Palermo n. Castellon. Triton 22 Maart te Zante. Vulcanus 23 Maart te Amsterdam. Kon. Holl. Lloyd. Waterland 22 Maart v. A'dam n. Hamburg. Eemland thuisr. 22 Maart v. Fortaleza. HollandAmerika Lijn. Leerdam 22 Maart te Antwerpen. Het bezoek van minister van Dijk aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder. De inspec ie van de adelborsten. GRASLAND EN KUILGRAS. Niet alleen de tarwe heeft het dezen win ter niet weten vol te houden, maar ook het grasgewas laat de gevolgen van den echten winter duidelijk zien en momenteel lijkt 't er op, dat het geen vroeg voorjaar zal wor den. De minder goede grassen, zooals meel- draai, zachte dravik en tuintjesgras zijn fi naal doodgevroren; dit is echter op zeer veel weilanden eveneens het geval met een van onze beste weidegrassen, namelijk het Engelsch raaigras. In de open zode heeft zich nu heel veel mos genesteld, en daar zijn we weinig mee gebaat! Vele grasland gebruikers hebben dit voor jaar heel wat stalmest uitgereden tegen het begin van deze maand, waarschijnlijk in de hoop dat de vroege toediening beloond zal worden door een behoorlijke hooiopbrengst in Juni. Aangezien het land er beslist on gunstig voorstaat, lijkt het mij noodig toe de bemesting nu ruimer te nemen dan ge woonlijk. Het is toch zaak de nog aanwezige gras sen de beste ontwikkelingsmogelijkheden te bieden. Waar dit nog niet geschied is, kan men alsnog fosforzuur geven naar 400 k.g. super of slakkemeel per H.A. Het klinkt wel wat gek om nu nog over het ge bruik van slakkemeel te praten, maar goed genomen proeven hebben uitgewezen, dat ook laat toegediend slakkemeel nog een zeer goed effect heeft. Aangezien de fosfaatbemesting wel groo- tendeels achter den rug zal zijn, past 't be ter over de stikstof voorziening te spreken. Naast de gunstige werking oo de ontwik keling van het grasgewas werkt stikstof te vens de bestrijding van het mos in de hand Vooral indien men het mos eerst eens flink losmaakt met behulp van de kettingegge, en daarna de stikstof toedient! Ook op de met stalmest behandelde perceelen zou ik adviseeren wat extra stifstof te geven. Voor stikstofverlies behoeft men niet te vreezen zelfs niet als men de kunstmest vlak na het stalmest spreiden toedient! Heeft men beschikking over grier, dan acht ik het de meest verkiesei jke weg indien men de gier 'juist dit voorjaar brengt naar die perceelen welke veel mos bevatten Komt de gier uit een behoorlijke dichte kelder, dan kan men volstaan met een be mesting naar 12 kubieke meter per H.A. Op perceelen, waarvan men kuil gras denkt te winnen, mag de gierbemesting gerust zwaarder zijn. Er is den laatsten tijd al weer eenig rumoer ontstaan om het kuilgrasvraagstuk en de keuze wordt voor de praktijk wel erg las tig gemaakt! Eenerzijds is het kuilgras een zeer eco nomisch voedermiddel, anderzijds zijn er terecht bezwaren uit een oogpunt van kaasbereiding. Wat moet men nu doen? Het lijkt mij het beste ook hier weer een middenweg te kiezen. Het nieuwer graslandgebruik kan het kuilgras nog niet missen, zoolang het kunst matig drogen van gras nog in een proef stadium verkeert! Maar men behoeft bij het perceelsgewij ze gebruik van grasland nu niet bepaald onnoodig veel kuilgras te winnen indien men de bezwaren voor de kaasbereiding erkent! Door een juiste beweidingstechniek en oordeelkundige bemesting zal men enkele perceelen, bestemd voor kuilgraswinning ook in de richting van vroege hoed winning kunnen drijven. Met behulp van 40 vier- pootruiters per H.A. zijn die enkele percee len dan ook tot behoorlijk hooi be krijgen. Dit eischt wel eenig inzicht en wat meer moeite dan kuilgrasbereiding. maar het komt tegemoet aan fabrieksbezwaren. Het is hier de plaats niet er verder op in te gaan. Op ieder bedrijf liggen de omstan digheden weer anders, en moet het geheele weidesysteem bezien worden, maar als sug gestie meen ik dit toch naar voren te moe ten brengen. Evenals in 1937/'38 zijn ook de afgeloo- pen stalperiode een aantal kudjlgrasmon- sters onderzocht op zuurgraad. Niia het aan tal graskuilen heel wat minder was dan in de voorgaande periode, zal het duidelijk zijn, dat ook ons aantal monsterrs geringer was. Tegenover de 464 moctsters van !937/'38 is 't aantal van 372 van dezen win ter zeker goed te noemen. Van oneer waar de acht ik evenwel het feit, dat de uitslag nu zooveel gunstiger was. Zonder de cijfers te kennen is dit wel verklaarbaar. De zgn. „gelegenheidskuilers" kwamen er in 1938 niet aan te pas; daar voor was de ontwikkeling van het gewas te ongunstig. We hebben nu vooral met de „bonafide" graskuilers te mateen gehad, met diegenen, welke doelbewust een per ceel klaar maakten voor de Louulgraswui- ning. Nu het gewas vrij traag groeide, kwam het ook nog al eens vorr dat men t wat meer liet uitgroeien dan anders. Hier door werd in het algemeen wat minder eiwitrijk materiaal verwerkt, en dit laat zich nu eenmaal beter kuilen dan het sterk eiwitrijke product. In vergelijking met 1937/'38 is de voor uitgang in kwaliteit van het monstermate riaal werkelijk van beteekenis te noemen. Toch wil dit verder niets zeggen omtrent het gevaar, dat we kunnen verwachten van het optreden van boterzuurbacteriën. Al is de zuurgraad nog zoo gunstig zoodat bo- terzuur vrijwel afwezig is, dan kunnen er nog steeds sporen van deze bacterie aan wezig zijn, welke zich onder voor hen gun stiger omstandigheden gaan ontwikkelen en vermeerderen. Naast deze slechte eigenschap mogen wc zeker ook wijzen on den goede kant van t kuilgras, wat betreft het vitaminegehalte. Iedere boer wélke op eigen bedrijf boter maakt weet dat hij in de periode van het kuilgras voederen boter kan bereiden met een kleur, welke overeenkomt met die van grasboter. Voor consumptiemelkers is ze ker ook van beteekenis dat de melk een duidelijk roomiger kleur heeft zoolang er kuilgras wordt gevoederd Er zijn zoo ar gumenten tegenover elkaar te stellen, waar mede men kan bewijzen wat men graaa wenscht; maar uiteindelijk gaat het toch om het economisch motief en dan moet men tot de conclusie komen, dat ook hier het teveel schaadt, zoowel voor als tegen het kuilgras. 'De rijkslandbouwcansulent voor Noord holland te Schagen, IR. G. J. LIENESCH TIJDSCHRIFTEN. „Het Landhuis." Het Maartnummer van „Het Landhuis", maandblad onder hoofdredactie aan W. Retera Wz., uitgave van de firma Jch Enschede en Zonen te Haarlem, is weer schitterend verzorgd. Voor hen die buiten wonen maar ook vooi hen die er in de stad ten tuin op na houden en belang stellen in moderne, ge zellige interieurs, is dit tijdschrift, waar van de abonnementsprijs slechts 4 per half jaar bedraagt, een waardevol maand blad. Steeds vindt men er fraaie kieken in var moderne landhuizen en interieurs van onze beste architecten, terwijl gezagheb bende medewerkers daarin onderwerpen behandelen die bedekking hebber. ,p het buitenleven en het doel het aestetisch eg- voel van den lezer ontwikkelen. Ook diverse nieuwe gebruik sv .orwerpen leert men In dit tijdschrift kennen. voortreffelijk die harde en wreede sfeer en het rhythme weten te treffen van het Amerikaansche leven. Sylvia Sidney en George Raft. In deze nieuwe film behandelt Lang het probleem van de voorwaardelijk in vrijheid gestelde gevangenen in Amerika. Het is hun krachtens.de wet verboden te trouwen binnen den duur van hun voo-waardelijken straftijd en ge begrijpt dus het probleem, dat LangKrasna scheppen. Joe Dennis ontmoet, na afloop van zijn proeftijd,'Helen en hij trouwt haar doch Helen verzwijgt hem, dat ook zij een veroordeeling achter den rug heeft en dat haar proeftijd nog niet ten einde is. Zij kan het geheim ten slotte niet voor haar man verborgen hou den en Dennis, in zijn teleurstelling, voegt zich weer bij zijn oude kameraden van de misdaad Dat hij niet ten onder gaat, dankt hij aan de vrouw. HAVENKWARTIER. City-theater. In het City-theater draait van Vrijdag a.s. af een uitstekend Fransch film-werk, met in de hoofdrollen Jean Gabin, Michèle Morgan en Michel Simon, „Le Quai des Brumes", havenkwartier is door vele critici bizonder gewaardeerd. Ook Jordaan heeft in de „Haagsche Post" een artikel aan de film gewijd, waarin hij de verschillende kwaliteiten van dit Fransch product recht liet wedervaren. O.m. legde hij den nadruk JIJ EN IK. Harmonie. De „Tel." schrijft o.m. over de film „You and me": „Een film van Fritz Lang is immer een evenement om de bijzondere kwaliteiten waarover deze regisseur beschikt, èn om het onderwerp, dat hij kiest en dat steeds pleegt uit te steken boven het gebruikelijke niveau. En hij vindt wat dat laatste betreft een voortreffelijke medewerker in Norman Krasna, den jeugdigen auteur, die het sce nario schreef van „Fury" en „Big City" schiep een van die auteurs, die zoo Michèle Morgan. op de echte sfeer, waarvan dit stuk reali teit van de mistige haven van een haven stad, is doortrokken. Het City-theater geeft deze week een bizonder goed film-werk, dat den uitstekenden naam, die de Fransche film-industrie zich heeft verworven, vol ledig handhaaft. Havenkwartier is een film om te gaan zien. van en „JONGENS-STAD". Victoria-theater. De Telegraaf: Spencer Tracy in een prachtige rol. Zijn creatie behoort onge twijfeld tot de gaafste en zuiverste en vooral nobelste van zijn car rière. Een levende spannende en dramati sche film. Virtuooze en tourage om een prach tige rol. Algem. Handelsblad: Een rolprent sociale beteekenis tevens vaak ontroe rende filmkunst. Mickey Rooney is subliem. Deze rolprent doet ons sterk medeleven in een bewonderenswaardfg sociaal werk van ont zaglijk paedagische strekking. De Residentiebode: Filmtechnisch vol maakt product. Iedereen, die deze film aanschouwd heeft komt beter uit het theatei te voorschijn De Tijd: J Zelden zag men een filmwerk, zoo uit het hart gegrepen, en nog zeldzamer zijn de Spencer Tracy en Mickey Rooney. films waarin een zoo mensehelüke tendenz zoo reeel gestalte krijgt. De geestdrift die dit fümwerk reeds gewekt heeft, is er borg eezL Verheugd zal zijn de film gezien te hebben.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8