ALKMAARSCHE COURANT. NIEUWS Roemenië, Roethenië en Hongarije. De troepen-concentratie in Zevenbergen. De toestand in Tsjechie. Nieuwe anti-Joodsche maatregelen. Pe algemeen® toestand. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. GOED DAGBLAD Glimlachje HEILOO NOORDSCHARWOUDE EGMOND AAN ZEE SCHOORL ZIJPE HOORN TEXEL DERDE BLAD. Dat de militaire toebereidselen van Roemenië sedert Maandagavond laat in versneld tempo voortgaan, wordt door de kringen, die met de regeering in nauw contact staan, wel toegegeven, doch dat Hongarije een ultimatum ge steld zou hebben, geprotesteerd heeft of zelfs maar diplomatiek heeft laten in- formeeren naar Roemenië's troepen concentratie in Transsylvanië, is door een woordvoerder namens de regeering tegenover „United Press" officieel ont kend. In hooge regeeringskringen heeft men de overtuiging, dat de crisis haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt, doch dat de komende dagen wel degelijk een beslissing zullen brengen. Naar de regimenten in Transsylvanië worden de reservisten in grooten getale opgeroepen, doch in de omgeving van Boe karest, waar het tweede legercorps ligt, zijn de reservisten nog niet geregistreerd. Wel echter moeten zij zich bij de politiebureaux melden, waar zij geregistreerd worden en instructies krijgen voor een eventueele mo bilisatie. Opnieuw is de onderteekening van de Roemeensche handelsovereenkomst met Duitschland uitgesteld en men acht het niet uitgesloten dat het uitstel ditmaal voor on- bepaalden tijd is. Het is duidelijk, dat in regeeringskringen in Boekarest de overtui ging veld wint, dat het beter is, eerst af te wachten, wat Engelands volgende zet is. Geen Russische hulp gevraagd. In de buitenlandsche pers hebben ge ruchten de ronde gedaan, volgens welke de Sovjet-regeering Roemenië en Polen haar hulp zou hebben aangeboden voor het ge val die landen zouden worden aangeval len. Tass is gemachtigd te verklaren, dat deze geruchten niet in overeenstemming met de feiten zijn. Polen noch Roemenië heeft zich om hulp tot de Russische regee ring gewend, of deze in kennis gesteld van eenig gevaar. Een resolutie. Vertegenwoordigers van de vijf groote Oekrainsche partijen in Polen hebben gis teren een gemeenschappelijke resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de „illegale annexatie" van sub- Karpathisch Roethenië door Hongarije. De resolutie wijst er op, dat de onaf hankelijkheid van de sub-Karpathische Oekraine op 15 Maart 1939 door den land dag te Chust is afgekondigd en verklaart o.m.t „Zonder met dit feit rekening te hou den heeft de Hongaarsche regeering met geweld sub-Karpatisch Roethenië bezet en het aan Hongarije gehecht, waarmede het volkomen het zelfbeschikkingsrecht van het Oekrainsche volk heeft verloochend". De resolutie herinnert er aan, dat het Hongaarsche leger tevens een „terroristi sche actie heeft ingezet tegen het Oekrain sche volk". „De onderteekenende Oekrainsche poli tieke partijen brengen hulde aan de held haftige strijders, die gevallen zijn voor de vrijheid van het Oekrainsche volk en pro testeeren voor de geheele beschaafde we reld tegen het geweld, dat is uitgeoefend jegens dit deel van het Oekrainsche volk". Roemeensche kroonraad bijeen. Daar de ontbinding van Tsjecho-Slowakije de kwestie der Karpathische Oekraine heeft opgeworpen, is de kroonraad onder voor zitterschap van koning Carol te Boekarest bijeengekomen. De benoemingen van Calinesco tot minister van binnenlandsche zaken en oorlog en van Gafenco tot minister van buitenlandsche zaken beantwoorden volkomen aan den wensch des konings. De groote meerderheid des lands staat achter hen. De eenige bestaande oppositie is die van President Hacha heeft den leider der Praagsche regeering, Beran, een be schikking betreffende ontbinding van het huis van afgevaardigden en van den senaat doen toekomen. Hiermede is het parlement te Praag ontbonden. Over nieuwe verkiezingen is nog niets bekend. "Prot€,ctor" van Bohemen en Moravië, von Neurath, zal het slot te Praag bewo nen meldt Havas. De vertrekken in het eers e deel van het slot zullen worden ont- ïmd om plaats te maken voor de kanse larij. De kanselarij van staatspresident Hacha za aan de derde binnenplaats gelegen zijn. JJe bevelhebber van het Duitsche leger in Bohemen en Moravië, generaal von Brau- schitz, aldus Havas verder, heeft het Duit sche strafrecht in Bohemen en Moravië in gevoerd voor alle Duitschers in dit gebied, Tsjechen zullen onderworpen zijn aan dit strafrecht, wanneer zij misdaden plegen, gericht tegen den Duitschen staat en het Duitsche leger. Ter behandeling van misdaden tegen den Duitschen staat en bet Duitsche leger kun nen speciale rechtbanken worden ingesteld. Verder worden de Duitschen jongelieden in deze gebieden aangespoord zich op te geven als vrijwilliger voor het Duitsche le ger. Zij zullen in den zomer of den herfst van 1939 worden ingelijfd en zullen zijn vrii gesteld van den arbeidsdienst. Vier treinen met Tsjechische soldaten zijn uit midden- en Oost-Slowakije aan het Masaryk-station te Praag aangekomen. In de treinen bevonden zich in het geheel om streeks 5000 man. Anti-Joodsche maatregelen. lederen dag worden nieuwe anti-Jood sche maatregelen genomen. De Duitsche autoriteiten ontwijken tot nu toe in deze aangelegenheid zelf op te treden. Zij laten de maatregelen nemen door tusschenkomst van Tsjechische vereenigingen. Gisteren heeft de vereeniging van koop lieden „Merkur" de Arische handelaars uitgenoodigd zich in hun eigen belang te voorzien van biljetten, waaruit blijkt, dat de winkels aan „Ariërs" toebehooren. Bij decreet heeft de nieuwe regeering van Moravië gelast, speciale commissarissen te benoemen in de Joodsche bedrijven. Ook is het verboden geheel of gedteeltelijk Joodsche zaken te koopen of te huren. De Duitsche autoriteiten willen zoo voor komen, dat wijziging intreedt in Joodsche bedrijven voor de anti-semietische maat regelen worden toegepast, welke ook in Duitschland worden toegepast. De vroegere Duitsche ambassadeur te Rio de Janeiro, Karl Ritter, die sedert zes maanden een groote rol speelde in de on derhandelingen met Tsjecho-Slowakije, is naar Praag gezonden met de opdracht, het overnemen van de consulaten en gezant schappen, welke de Tsecho-Slowaaksche republiek in het buitenland onderhield, te regelen. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSPAG^£21AART 1939^ GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het Gemeentelijk Bu reau voor Sociale Zaken deelt aan belang hebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 22 Maart tot en met Dins dag 28 Maart de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen rose kleur; Vetbonnen oranje kleur; Rundvleeschbonnen geel met roode streep Alkmaar, 22 Maart 1939. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. GEBAKKEN VISCH. Verkijgbaar voor werkloozen, die in steunregeling of werkverschaffing zijn opgenomen. Bonnen: iederen Donderdag aan het loket Keetkolkschool, van 10 K—11 en 3—3^ -ur. Visch: volgende week Vrijdag eveneens aan den Keetkolkschool, van 993/« uur Ten hoogste 3 pond per gezin. Men wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken Alkmaar. Ed. v. d. HEUVEL. te Jicck School de nationale boerenpartij. Alle geruchten, die in omloop zijn over een eventueele verbreeding van het kabinet, zijn voor het cogenblik ongegrond. Gisteravond is een officieel communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat volgens besluiten, die genomen zijn door den kroonraad, de Roemeensche re geering besloten heeft in het grensgebied verscheidene contingenten reservisten te concentreeren, teneinde de sterkte der dek kingstroepen aan te vullen. Het communiqué voegt hier echter aan toe, dat deze contingenten op aanzienlijken afstand van de grens zullen blijven en zich er toe zullen bepalen, opleidingsoefeningen te houden. Ook wijst het communiqué er op, dat Roemenië vastbesloten is een vredespoli tiek te voeren. VRIJZINNIG-CHRISTELIJKE JEUGD GEMEENSCHAP. Men schrijft ons: Het is de gewoonte in de Vrijzinnig Christelijke Jeugdgemeenschap om den nieuwen leden het insigne van de vereen! ging niet „zoo maar" uit te reiken. Eerst nadat de toegetreden leden een half jaar lid zijn en nadat zij zich eenigszins vertrouwd hebben gemaakt met de begin selen welke deze Jeugdgemeenschap dra> gen, wordt hun in een bijzondere bijeen komst van alle leden, raad van advies en ouders met een toepasselijk woord van den hoofdleider het insigne met het kampvuur symbool uitgereikt. Dit voor de nieuwe en „oude" leden zoo beteekenisvolle moment in hun jeugdbewe- gingstijd heeft dezer dagen weer plaats ge vonden onder leiding van ds. S. van der Woude, die als hoofdleider de jongeren toe sprak en installeerde, waarna de „kamp spreuk" door de jeugd in spreekkoor ais antwoord werd gezegd. Hoe beteekenisvol en vervuld van toe komstverwachting klonken de ernstig ge dragen woorden: „Verbonden met allen die van goeden wille zijn, Gedragen door hooger kracht, Geroepen tot vernieuwing van de wereld en ons leven, Willen wij God met al onze krachten dienen". Zij weten, de jongeren, dat hier woorden worden gesproken, die niet zoo gemakke lijk te verwezenlijken zijn, maar tóch dur ven zij het aan, ze op dit ernstige oogenblik uit te spreken, wetende, dat zij willen trachten den inhoud van de kampspreuk zooveel mogelijk in de praktijk van het leven te benaderen. Zóó tracht de Vrijz.-Christelijke Jeugd beweging jongeren tot goede menschen mede op te voeden. Na de installatie: een vroolijk half uur onder leiding van het jeugdbestuur tot slot. De beenen moeten ook weer eens los! Volksdansen, koorzang en muziek van een „eigen orkestje" gaven een gezellige sfeer aan het geheel. Er staan weer allerlei plannen op het programma: kamppropaganda-avond; jeugd- herbergbezoek, sterkamp, enz. Maar eerst a.s. Zondagavond onze jeugddienst om 7 uur in de Luthersche kerk, waar ds. de Regt hoopt voor te gaan en waar belang stellenden welkom zijn. Verklaring van vier mogendheden. Engeland, Fnnkrijk, Rusland en Polen zullen vandaag of morgen een gezamenlijke verklaring aflefgen over hun houding ten aanzien van de Duitsche daden en plannen. Deze verklaring, welke uitgaat van Enge land, zal waarschinlijk in zeer algemeene termen worden gesteld en geen bepaalde verplichtingen of uitgewerkte clausules behelzen, hoewel dar van een zijde wel wordt op aangedron;en. Terwijl de Russen en Polen wenschen, dat het document causules zal bevatten, welke de onderteekelaars binden tot op treden, meent men, At Britsche kringen meer voelen voor een onmiddellijke alge meene verklaring, die chter niet de moge lijkheid uitsluit van defiutieve militaire ver plichtingen of zelfs vaneen intern, confe rentie, later, wannéér d onderteekenaars zulks wenschen. Men is an gevoelen, dat een conferentie in de hulige crisis uiterst te onpas zou zijn, vooral wanneer zij te Boekarest zou worden gehuden, gelijk naar verluidt de Russen voorsteen, terwijl de uitwerking van bepaalde vcplichtingen te veel tijd zou kosten. Men legt den nadruk op ht feit, dat de onderhandelingen, die met d> Russen ge voerd worden over het ontwtp der ver klaring, niet moeten worden itgelegd als verschil van meening. Men leg er voorts den nadruk op, dat de huidige \nderhande- lingen meer betrekking hebben ïp de me thoden dan op de algemeene begiselen. [I Groote belangstelling toont me. in de houding van Italië, welke ongetwield op gehelderd zal worden door de rede, die Mus- solini Zondag zal uitspreken. Het vertrek van Attolieo uit Berlijn naar Rome heeft commentaar gewekt in diplomatieke krin gen, evenals geruchten uit Parijs over Fransche stappen bij Rome, welke echter tot dusverre zijn tegengesproken. De Poolsche en Turksche ambassadeurs hebben gisteren met Halifax beraadslaagd. Bonnet, die den Franschen president bij zijn bezoek ver gezelt, zal vandaag een bespreking voeren met Halifax, waarbij zij waarschijnlijk de verklaring zullen bespreken en den con- creten vorm, die daaraan zou kunnen worden gegeven. De Roemeensche gezant, Tilea, die vandaag naar Boekarest vertrekt, heeft ook een bezoek gebracht aan het Foreign Office. De Duitsche bladen bespreken de diplo matieke actie van Engeland, een Europeesch front tegen Duitschland in het leven te roepen, waarbij er in het bijzonder op wordt gewezen, dat Engeland probeert, ook het bolsjewisme in dit front op te nemen. Onder het opschrift: „Uitnoodigingen tot zelfmoord" merkt de diplomatieke mede werker van de Berliner Boersenzeitung hier over o.m. op: Engeland probeert het psycho logische voordeel van het oogenblik van schrik uit te buiten en de begrijpelijke op winding, welke met de bliksemsnelle afwik keling van de Tsjechische kwestie verbonden was als duurzame anti-Duitsche spanningen diplomatiek vast te leggen en te conser- veeren. Intusschen bevindt de meerderheid van de kleine Europeesche staten zich in de gelukkige positie terug te kunnen zien op een langdurig verleden van vriendschappe lijke, op zijn minst echter correcte neutrale betrekkingen tot Duitschland. Daaronder moeten vooral de Scandinavische landen, Nederland en Zwitserland en de meeste Oostzeelanden worden gerekend. Onder de andere bevinden zich eenige die langen tijd gedwongen waren zich ter beschikking te stellen van de vroeger door Frankrijk ge voerde omsingelingspolitiek. Zij hebben zich intusschen, eerst België en Zuid-Slavië, on langs ook Roemenië van deze eenzijdige verplichting ontdaan. Zij hebben daarom, evenmin als Hongarije, eenigen reden, hun houding tegenover Duitschland te ver anderen. Behalve Tsjecho-Slowakije is er in feite geen andere kleine staat in Europa geweest, welke zich in den dienst van een ander tot zelfmoord heeft geëxponeerd tegen de meest primitieve veiligheidsbelangen van het rijk. Er is ook geen klein volk, dat zoo eigenaardig als het Tsjechische in het lichaam van het Duitsche volk is opge nomen. Voor Tsjechië was er slechts een natuurlijke politiek: Een zoo intiem moge lijke verstandhouding met Duitschland. Duitschland heeft den door Engeland aangezegden strijd begrepen en aangenomen en zal met alle objectiviteit, doch ook met alle zorgvuldigheid de houding van zijn buren gadeslaan. Wat thans door Engeland en Frankrijk van hen wordt geëischt, is af te dalen tot een levensgevaarlijke functie van een combinatie, waarop zij geenerlei invloed kunnen hebben. Deze omsingelings politiek put zich uit in het negatieve, in de vergeldingsgedachte en ressentiment. Wan neer het de bedoeling der nieuwe Engelsche politiek is de Duitsche belangen op het vasteland respectievelijk de Engelsche en Fransche rijksbelangen nog eenmaal op leven en dood met elkander te laten strij den, brengt Engeland de kleine staten van Europa in een lichtzinnig opgeroepen ge vaarlijken toestand. Alle buren van Duitschland kunnen uit het gevonden evenwicht en de economische ontwikkelingsmogelijkheden hun geweldig voordeel trekken. Voor talloozen onder hen beteekent daarentegen de opwekking zich aan te sluiten bij de Engelsche omsinge lingspolitiek ook economisch een opwekking tot zelfmoord". Weet&ecichl Voor het geheele land: Zwaar bewolkt met opklaringen, plaatselijk enkele lichte buien, matige, tijdelijk krachtige meest wes telijke wind, weinig verandering in tempe ratuur. De depressie, welke gistermorgen over west-Duitschland lag, vulde op. Tegelijker tijd breidde de oceaan-depressie zich in de richting van ons land uit en deed vooral op de Britsche eilanden den luchtdruk dalen. Tengevolge van deze ontwikkeling in de luchtdrukverdeeling nam bij ons de wind snel in kracht af, terwijl zij geleidelijk naar het zuiden omliep. Het regenfront van de oceaandepressie bereikte hedenmorgen ons land. Het beweegt zich slechts langzaam in oostelijke richting. Na het passeeren van dit front klaarde het weer op de Britsche eilan den gedeeltelijk op. Het weer bleef er echter buiïg. De luchtmassa's, welke tot op den oceaan in de richting van west-Europa aangevoerd worden, zijn afkomstig van zuid-Groenland. Daar zij echter een langen weg over den oceaan afgelegd hebben, zijn zij minder koud dan de luchtmassa's, welke enkele dagen geleden bij noordelijken wind rechtstreeks uit het Poolgebied aangevoerd werden. In Scandinavië en Duitschland is het weer rustig, met hier en daar lichten sneeuwval. In Duitschland komt nog steeds lichte vorst voor, terwijl in Scandinavië de vorst plaatselijk toenam. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 18.42 tot 5.31 uur licht op Staatslotedi (Niet officieel) lste klasse, 3de lijst Trekking van Weensda- 22 Maart 1939 Hooge Prijzen f 400.— 5566 15755 Prijzen van f 20. 1372 1381 1499 1718 1768 1806 2239 2272 3307 3665 3703 4312 4589 5429 5463 5559 5586 5708 5897 6071 6731 6936 7322 7400 7727 7744 8369 8492 8729 8785 8893 8990 9211 9455 9741 9824 9875 9879 11027 11117 11269 11452 11454 11691 11855 12021 12183 12259 >12334 12527 12683 13223 13476 13499 13610 13624 13655 13729 13837 13917 13962 14007 14151 14238 15396 15923 16427 16638 16898 17053 17264 1731S 17517 18213 18220 18514 18753 18883 19145 19332 19418 19587 19616 19628 19632 19764 19834 20005 20032 20074 20458 20878 20964 21083 21257 21421 21444 21675 Verbetering le klasse 2e lijst: 18891 moet zijn 18871 £uchtoaact ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gister: Uitreis: Wielewaal te Jodhpoer, Oehoe te Napels, Buizerd te Singapore. Thuisreis: Nandoe te Bagdad, Emoe te Medan. De Uil is om 20.33 uur op Schiphol geland, Meer dan ooit is het nu, in deze dagen van spanning, noodzakelijk een te lezen. Voor Alkmaar en wijde omgeving is dat de Wie zich thans voor minstens 3 maanden abonneert, ontvangt de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS. De voorzichtige poes! Jkooinciaat Tlieuios Candidatenlijst S.D.A.P. Bij referendum is de candidatenlijst vastgesteld als volgt: H. Keesman (aftr.), P. Greeuw (aftr.), Joh. de Vries, P. J. Kos- sen, N. Majolee, mevr. W. Garritsen-Sepers, J. Dijk, J. A. Peters en G. ToepoeL Een ongeluk dat goed afliep» Dinsdagmiddag kwam kapelaan C. J. van der Knaap vanaf den Heerenweg en stak bij het raadhuis den Rijksstraatweg over. Een tweetal auto's kwam vanaf de zuidelijke richting en de geestelijke reed pardoes tegen de auto aan. De berijder zag echter het gevaar en remde uit alle macht en zwenkte het trottoir op. Hij kon evenwel niet verhinderen dat de kapelaan werd aan gereden, terwijl diens fiets ongeveer werd vernield. Kapelaan v. d. Knaap werd bij den winkelier Vennik binnengebracht, waar dr. Hoekstra de eerste hulp verleende. In een hekpunt gevallen. Dinsdagmiddag is het ongeveer tienjarig zoontje van den heer L. alhier, toen hij over een ijzeren hek wilde klimmen, in een der spijlen gevallen. Het jongetje liep een flinke wonde in de dij op. Mevr. Heidsma heeft den gewonde verbonden. Aanbesteding. B. en W. hebben Dinsdag ten gemeente huize aanbesteed het onderhoudswerk voor de gemeente in het dienstjaar 1939. Voor het timmerwerk schreven 7 aannemers in. Hoog ste was A. Medik met 395.laagste W. de graaff met f 289.Voor het metselwerk schreven 4 aannemers in. Hoogste waren de gebr. de Graaff met f 170.laagste was G. de Graaff met 117.Voor het schilder werk schreven in J. Koeman met 295.50 en A. H. de Goede met 286. Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund. Gepieenteraadsverkiesiag. Naar wij vernemen heeft de heer J. Vis ser te kennen gegeven, dat hij zich voor de verkiezing van den gemeenteraad niet meer candidaat wenscht te laten stellen. De heer Visser, die van 1935 tot 1939 lid van den gemeenteraad was, wenscht zijn mandaat niet verlengd te zien. Uitstel beslissing bouw nieuwe openbare lagere school. Ged. Staten van Noordholland hebben aan den Raad onder dagteekening van 15 Maart medegedeeld, dat zij hunne beslissing ten aanzien van het besluit van den Raad tot aanwijzing van een terrein aan den Mo lenweg voor den bouw van de nieuwe open bare lagere school in het dorp Schoorl, voor ten hoogste twee maanden hebben verdaagd. Een nieuwe lente een nieuw geluid. Op den eersten dag van de lente is door B.en W. van Schoorl bericht ontvangen, dat de begrooting voor het dienstjaar 1938 is goedgekeurd. In het bijzonder zal dit de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in deze ge meente verheugen, omdat nu het verhoogde subsidie ad f 250 per vereeniging, waartoe de raad destijds besloot, kan worden toege kend. Vereeniging opgericht. In een Maandagavond in café Kromhout te Schagerbrug gehouden vergadering is be sloten tot oprichting van een kruideniers- vereeniging. Het bestuur is samengesteld uit de volgende heeren: P. Vorst te Pettemer- kluft, J. P. Schermer te Petten en J. de Groot te Burgervlotbrug. Weer een inbraak; geen vaklieden aan het werk. Bij den beheerder van de HOBI-benzine- pomp, den heer Tros, aan het Keern te Hoorn, is het inbrekers door het indrukken van een ruit aan de achterzijde van de wo ning gelukt binnen te dringen, waarop zij zich in de huiskamer meester maakten van een portemonnaie, welke in het buffet lag en uit een muurkast eveneens contant geld weg namen, totaal ongeveer 67. Hoewel het de daders niet aan brutaliteit heeft ontbroken, misten ze het noodige vak manschap, constateert de N.H.Crt. Het is hun n.1. niet gelukt een eenvoudige houten deur van een muurkast, welke met een gewoon slot af afgesloten, te openen. Maandagmor gen in de vroegte, toen de heer T. wisselgeld uit het buffet wou halen, bleek zijn porte monnaie verdwenen en werd de beschadi ging van de muurkast opgemerkt. De heer T. is tegen inbraak verzekerd. Stierenkeuring den Burg. Als beginneling der voorjaarskeuringan werd te Den Burg een zestal stieren ge- persenteerd van de 8 aangegevenen. De belangstelling was groot; behalve de jury zagen wij de heeren S. N. Zuurbier en P. Stapel Cz. van de prov comm. Van (ie 6 aangeboden dieren moesten er worden afgekeurd, de anderen werden toegelaten, dus met 73.- punten goedge keurd, nl. Kees Frans, fokker-eigenaar P. Dros Bz., Eierland; Karei, fokker K. Reyne, Barsingerhorn, eigenaar Joh. J. Reeper, Oosterend; Johanna's Frans, ge fokt in Koegras, eigenaar Jn. Knep, Nes bij Oosterend. De kwaliteit was niet buitenge woon.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9