4 ET POSTWEZEN DOOI DE EEUWEN HEEN Jkawtciaai Tlieums KOEDIJK OBDAM HENSBROEK 20sllAs 25 cis EGMOND BINNEN DE 19DE EEUW. DERDE BLAD. Ii U lei et er uu r on oe ar ïaa (ev )ec ch- eg« 100 •re ea LOl toe ver De raad kwam Dinsdagmiddag om uur onder voorzitterschap van burgemeester Ninaber, voltallig bijeen. Medegedeeld werd, dat goedgekeurd is terugontvangen de verordening op de hef fing van opcenten op de Gemeentefonds belasting; idem de gemeenterekening en de reke ning van het electriciteitsbedrijf over 1937; dat is ingekomen het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim en van de arbeidsbemiddeling over 1938; dat op 30 Januari 1939 kasopname heeft plaats gehad bij den gemeente-ontvanger, kas en boeken werden in orde bevonden; dat in overleg met de gemeenten Scheorl en Warmenhuizen het salaris voor den con troleur der werkverschaffing nader is be paald op 1230, voor elke gemeente f 410; dat de beslissing op de begrooting voor het dienstjaar 1939 is verdaagd; dat de wettelijke tijd één uur zal worden vervroegd met ingang van 15 Mei 1939 en dat deze zal eindigen op 8 October 1939; dat goedgekeurd is terugontvangen de verordening op de heffing van keurloonen; dat de instanties gunstig aan den minister hebben geadviseerd om voor de bagger- regeling 26 cent per M2. te stellen, doch dat de beslissing nog niet was afgekomen. Deze mededeelingen werden voor kennis geving aangenomen. Hierna legde de heer Boldewijn Jr. in handen van den voorzitter de vereischte beloften af en werd hij als tijdelijk ont vanger geïnstalleerd en door den voorzitter gefeliciteerd, al waren de omstandigheden, w.o. hij benoemd moest worden, de ziekte van zijn vader, geen prettige. De heer Boldewijn beaamde dit en bracht den raad dank voor het in hem ge stelde vertrouwen. De vuilnisophaaldienst. In verband met een van Ged. Staten in gekomen bericht, stelden B. en W. voor een verordening vast te stellen op de heffing en invordering van rechten voor het ophalen van vuilnis en een verordening tot aanvul ling van de Algemeene Politieverordening en de voorwaarden, waarop .door B. en W. het ophalen van vuilnis, afval, enz. zal worden verpacht. De heer Kramer vreesde, dat de wijk Huiswaard een dure wijk zal worden. De voorzitter: Degene, die het vorig jaar solliciteerde, wist het. De verordening werd conform vastgesteld. Op een vraag van den heer Schuur zeide de voorzitter, dat voor vuilnisophaling een algemeene oproep zal worden gedaan. De heer Schuur verwonderde zich er over, dat de kakken, die de slooten ver stoppen, niet onder het vuil zijn begrepen. De voorzitter verstond dit ook onder tuinafval. Halve boomen mogen niet worden mede gegeven, doch takken wel. De heer Visser: Maar in Bergen neemt de vuilnisdienst geen takken van boomen mede. De voorzitter: Wel voor zoover het een onderdeel vormt van tuinafval. De heer Visser wil, dat absoluut geen afval in de sloot mag worden geworpen. De voorzitter: Het is in de politie verordening bepaald. De heer Visser: Die is nooit gehand haafd. De voorzitter: Men kon het niet op eten, maar met den ophaaldienst wordt het anders. Weth. Hart: Vanzelfsprekend moet het verontreinigen van slooten worden tegen gegaan. Snoeiwerk zal moeten worden op gehaald. In de toekomst is het de bedoeling, dat de politie krachtig optreedt. Van den pachter zal het afhangen of het vuil achter of voor wordt afgehaald. Takken wil spr. buiten beschouwing laten. Bij het uitsnijden van oude boomen zal er op gelet worden, dat de slooten ook daardoor niet verontreinigd worden. De heer Visser Als wij de kanten van de sloot afslaan dan valt. het gras toch in de sloot. Spr. verwachtte wel verbetering, doch geen idealen toestand. De voorzitter zeide nog, dat de pach ter vrij blijft, er een of twee dagen over te doen. Zware takken behoeft de ophaler niet mede te nemen. De verordening werd conform aange nomen. Eervol ontslag. Voorgesteld werd aan den heer J. Rensma, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand. Conform besloten. Van den heer J. Zonneveld was een ver zoek ingekomen, hem over 1938 vrijstelling van de hondenbelasting te verleenen. In comité te behandelen. Aanstelling op arbeidsovereenkomst. Met ingang van 21 April 1939 wenschten Ged. Staten aan den tijdelijken gemeente opzichter eervol ontslag te verleenen en hem vanaf dien datum op arbeidsovereen komst aan te stellen. Dit voorstel houdt verband meff de po gingen die worden aangewend om voor ver schillende gemeenten één opzichter aan te stellen. Het loon blijft hetzelfde. Conform besloten. B. en W. stelden hierna voor om aan de wed. P. Zut vergoeding te verleenen voor de buskosten voor haar te Alkmaar school gaande kinderen. Als voren. De vrijwillige brandweer. In behandeling kwam hierop de ver ordening, regelende de inrichting en wer king van de vrijwillige brandweer. De heer Kramer informeerde of de betrokken personen allen een sleutel hadden van het spuithuis. Als ze het eerst bij de brandspuit komen, dan krijgen ze 5. De voorzitter: De sleutel ligt op het raadhuis en bij den heer Groot. Ook komt er een sleutel in een glazen kastje bij de garage. Na het inslaan van het glas heeft men den sleutel. De heer Schuur had met verwondering de verordening gelezen. Aan het Zuid-einde slaagde men ook met een vrijwillige brand weer. De moeilijkheid wordt nu, dat twee vrij willige brandmeesters worden uitgeschakeld, terwijl zij steeds belangloos optraden. Niet goed is een verordening buiten hen om in het leven te roepen. Spr. kon zijn stem niet aan de verorde ning geven en stelde voor om het voorstel aan te houden. De voorzitter: Ook zonder de ver ordening zult U moeten aftreden. Verleden jaar zonden wij een concept-verordening, doch daar hoorden wij niets op. Van hoo- gerhand vorderde men een verordening. De raad heeft het recht de verordening te wijzigen, doch wat de heer Schuur voor stelt, wijst spr. af. De heer Schuur achtte het wel moge lijk, dat er een vrijwillige brandweer is, waarin raadsleden zitting hebben. De voorzitter betwistte dit. Spr. had zijn adviezen niet van den bakker. De heer Schuur bleef het onbillijk oor- deelen, dat de brandmeesters in de ver ordening niet waren gekend. De voorzitter: De intieme regelen van het corps worden niet aangetast. Het corps bepaalt, wie de brandmeesters zullen zijn. Weth. Hart kon zich als opperbrand- meester de gevoelens van den heer Schuur indenken. Als men als spr. 20 jaar meeloopt en veel voor het brandwezen heeft gevoeld en als spr. een goede samenwerking heeft gehad, dan tippelt men niet graag. Maar volgens deskundigen van den burgemeester was het noodig en spr., die het liet uitzoeken, kreeg dezelfde adviezen. Spr. wilde zich niet tegen de regeling ver zetten en zal nu maar ophouden, omdat de gemeentewet het eischt. Tot alles is gere geld blijft spr. opperbrandmeester in het belang van de burgerij. De heer Boon vroeg of het niet moge lijk was een opzet te maken met behoud van de raadsleden-brandmeesters. De voorzitter: Dan zal er een wer kelijke vereeniging moeten zijn, met eenige eigen middelen en dat gaat niet. De heer Schuur bleef bezwaren zoe ken tegen de manier waarop het langs hen heen was gegaan. De voorzitter protesteerde daar te gen. Een jaar geleden had spr. een concept rondgezonden, doch niets gehoord. De heer Schuur: De leiding berustte bij den opperbrandmeester. Wij waren slechts brandmeesters. Wethouder Hart: De reglementen had den wjj ook aan het Zuideinde besproken, doch ze waren niet passend voor ons. De heer Visser drukte zijn spijt er over uit, dat B. en W. geen voorbespreking hebben gehad met de brandmeesters. Het kan echter niet anders en de veror dening dient te worden aangenomen. De heer Boon vroeg of de alarmeering via de radiodistributie, met den brand meester Kok was besproken. De voorzitter antwoordde bevesti gend. De heer Boon: Hij weet, dat het gebeu ren moet, maar hem is niet gevraagd of hy het goed vindt. De voorzitter wist niet beter of de besprekingen werden met Kok juist ge voerd. De heer Schuur trok hierop zijn voor stel tot aanhouding in, doch informeerde nog over de regeling aan de Zeswielen. De voorzitter: Daar komt materiaal bij den heer Steijn, alsmede een standpijp. De heer Schuur vond één brandmees ter voor het Zuideinde te weinig. De vo o r z i 11 e r: De opperbrandmees ter is voor de geheele gemeente en wij we ten niet waar de toekomstige komt te wo nen. De oudste brandweerman neemt bij af wezigheid de positie van den brandmees ter in. Laat dit het corps bespreken. Wethouder Hart zag voor de practijk geen bezwaren. De verordening werd hierop conform vastgesteld. De heer Boon vroeg of het juist was, dat de accu van de spuit geregeld leeg loopt. De voorzitter: Daarover is de firma Stokvis gewaarschuwd en voorloopig staat er een plaatsvervangende accu in. Woningbouw. Aan de orde werd gesteld een voorstel om, ten behoeve van een groot gezin een woning te bouwen. Conform besloten. Wijziging begrooting. Het laatste punt van de agenda was een voorstel tot wijziging van de gemeentebe- grooting voor 1939. Als voren. Rondvraag. De heer Boon had vernomen, dat ter secretarie de baggerregeling niet juist werd uitgevoerd, zoodat sommige arbeiders niet op tijd hun werk werden aangewezen. Spr. wenschte een onderzoek. De voorzit er verwacht namen. De heer Boon: het was Kees Batenburg. De voorzitter zal een onderzoek in stellen. De heer Boon wilde maatregelen tegen het hard rijden van de auto's vooral de melkauto's. De voorzitter was het er mede eens. Wat gedaan kan worden zal gebeuren. De heer Kramer: Het is waarschijnlijk dat de brug aan het einde van den nieu wen weg spoedig komt, want nu rijden er veel vreemde auto's door het dorp. Wethouder Hart wilde krachtig optre den en den kantonrechter verzoeken hoo- gere boeten op te leggen. De voorzitter deed de gevraagde toezegging. De heer Visser wilde ook, dat het par keeren van bakkerswagens, enz. aan dff kanaalkant werd tegen gegaan. Hierna sluiting. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHCOL TE SCHAGEN. Bij de op 28 Maart j.1. gehouden open bare eindles werd het diploma uitgereikt aan: C. J. Barsingeihorn, Schagerwaard; Jb. G. Blaauboer, Kolhorn; J. Blaauw, St. Maartensvlotbrug; R. Bouma, Den Helder; J. Deelder, Den Helder; J. v. d. Deure, Enkhuizen; A. J. Dieleman, Middenmeer; B. Dros, Eierland, Texel; J. Frans, Groen veld; C. G. Geel, Winkel; W. R. Hoeksema, Middenmeer; J. Hoogendoorn, Slootdorp; A. v. d. Horst, Anna-Paulowna; N. H. Kaan, Anna-Paulowna; M. C. Kooij, Anna-Paulowna; G. J. Koster, Schager- brug; J. G. Maldegem, Eierland, Texel; G. Miedema, Slootdorp; T. Nieuwhof, Middenmeer; D. Nobel, Barsingerhorn; J. J. Polter, Anna-Paulowna; Th. Popke- ma, Slootdorp; J. C. Roeper, Oosterend, Texel; N. Saai, Wieringerwaard; G. Schoorl, Eenigenburg; C. Smit, Opperdoes; J. J. Waiboer, Moerbeek; A. v. d. Welle, Kolhorn; J. Wijker, Egmond aan Zee; A. v. d. Zaag, Slootdorp; Jb. Zwemmer, St. Maartensbrug; M. J. Zijp, Twisk. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de leerlingen: C. Avis, Hoofddorp; C. Bakker, Bar singerhorn; D. Bakker, Bergen; Jb. Bak- kum, Dirkshorn; H. v. d. Beek, Midden meer; Jn. Blaauboer, Schagen; Jm. Blaauboer, Anna-Paulowna; W. J. Bos, Wieringerwerf; Jb. Brugman, Anna-Pau lowna; P. J. van Dis, Slootdorp; C. Gootjes, Schagen; J. Grovemaker, Hout- rakpolder; A. Groenenberg, Middenmeer; G. Kistemaker, Middenmeer; S. Klaver, Operdoes; A. Koekoek, Wieringerwerf; G. Koekoek, Wieringerwerf; A. Kraaije- veld, Heemstede; J. Leeuwen, St. Maar tensbrug; B. Nieuwhof, Middenmeer; K. Raat, Burgerbrug; J. Rampen, Anna- Paulowna; E. Rispens, Middenmeer; D. C. Schenk, Barsingerhorn; J. Stammes, Anna-Paulowna; M. W. Stammes, Scha gerwaard; J. Sijp, Alkmaar. Niet bevorderd: 8 leerlingen en 1 toe hoorder. Groslijst gemeenteraadsverkiezing. In een Maandagavond in café Stammes gehouden bijeenkomst is ter verkiezing van een raadslid voor het. niet-katholieke deel der bevolking de volgende lijst opgemaakt: 1. P. de Boer Tz.; 2. G. Groen; 3. J. Moe- jes; 4. Jac. Hollenberg Sr.; 5. K. Schuur man. Vergadering polder en banne Hensbroek. Maandagavond had in de polderkamer ten gemeentehuize deze vergadering plaats. Voorzitter was de heer Jb. Groot Jz.. Door den heer van der Gragt werd dan medegedeeld, dat de geloofsbrieven van den nieuwbenoemden hoofdingeland, den heer de Hart in orde zijn bevonden. Na eenige besprekingen werd besloten, dat het dagelijksch bestuur de zaak van het hek van den heer Appelman zal uitzoeken. De aankoop van puin voor dijkverzwaring gaat niet door. De verzwaring zal nu ge schieden over 150 meter met vlechtrnatten, die in de glooiing worden gestoken. De geldleening voor het kerkepad is goedgekeurd, af te lossen in 5 jaar, te be ginnen in 1940. Er zijn echter nog een paar hinderpalen in den vorm van enkele brug getjes. Nu stelt de voorzitter voor om deze bruggen een paar meter om te leggen. Ongeveer 150 M. is te smal en het dag. bestuur had den eigenaar, den heer Leeg water, bereid gevonden om over de geheele lengte een meter grond af te staan. Na be spreking besloot men om het pad een meter om te leggen. Bespreking over het plaatsen van borden met „Verboden langs den dijk te rijden". De heer A. van Leijen had zich beklaagd, dat hem de schuld werd gegeven, dat die borden daar waren geplaatst, maar, zei de voorzitter, het kleine dijkje is geen rijdijk, is daar niet zwaar genoeg voor. Verder ontstond tusschen den voorzitter en den heer de Hart een heele discussie over het afsluiten en het plaatsen van bor den aan de beide ingangen van den dijk. De vaststelling van de politieverordening werd uitgesteld tot de volgende vergade ring. WlNGS American CigareKes Ook voorU' Hoe eerder. hoe beier/ Sluiting cursus. Maandagavond werd de slotles gegeven van den tweejarigen tuinbouwcursus in de o. 1. school te Egmond aan den Hoef. De heer J. J. Jager riep als leider van den cursus het welkom toe o.a. aan den heer Inia, den vertegenwoordiger van den rijks- tulnbouwconsulent, aan burgemeester Bos, wethouder de Waard, den heer C. Valke- ring, voor de Commissie van toezicht, en de heeren S. Hopman en W. Wittebrood, respectievelijk voorzitter en secretaris van de afd. van den L. T. B. onder wiens aus piciën de cursus gegeven was. Hierna werd door de leeraren, de heeren Stuffers, Beun en Jager achtereenvolgens een kort examen aan de leerlingen afge nomen, waaruit wel bleek, dat er met suc ces was lesgegeven. Het was den heer Inia een genoegen even tot de cursisten het woord te mogen rich ten, vooral deed hij dit gaarne hier in Noordholland, waar voorlichting zoo goed gewaardeerd werd. Hij wees op twee oor zaken van de moeilijkheden in dezen tijd voor de bollenkweekers: de teelt in andere landen, waartegen we door ons goed product wel op kunnen en de verschillende ziekten, waartegen met kracht moet opge treden worden. Het verheugde hem, dat van de 19 leerlingen, die er bij de opening waren, er 16 tot het einde hadden volgehouden, en dat hij aan deze allen het diploma mocht uitreiken. Ook de burgemeester sprak de jongelui hartelijk toe. Weth. de Waard, ook zijn gelukwensch uit sprekend, wees daarbij op de onmogelijkheid nu het geleerde zelfstandig in de practiik toe te passen. Hij achtte het wenschelijk, dat voor deze jongeren door extra teelt vergunningen de gelegenheid tot het schep pen van een bestaan werd geboden. Nog voerde de heer Hopman het woord, die de verzekering gaf, dat de L. T. B. zich in den herfst weder gaarne zou inspannen om een nieuwen cursus in te richten. Namens de jongelui bood een der cursisten, de heer Wijker, aan elk der leeraren een doosje sigaren aan. Poldervergadering. Maandagmiddag was er vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Wimmenummerpolder. Na een kort ope ningswoord van den voorzitter, den heer K. Meijne, las de heer J. Smit, gedurende het ziekteverlof van den heer Leijen, waar nemend secretaris, de uitvoerige notulen der vorige algemeene vergadering. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. In verband met een opmerking van Ged. Staten werd met goedvinden van den geldschieter een lee ning van 600 a 4 gebracht op 3^ De rekening over 1938 sloot in ontvangst op 1957,22en uitgaven op 1999,99 H nadeelig saldo 42,77. De commissie, be staande uit de heeren C. Zonneveld, Joh. van Dam en G. Groot adviseerde na onder zoek tot goedkeuring. Bij het vaststellen der begrooting voor 1939 bleek, dat het beheer niet met den be- staanden omslag van 9 per H.A. kon toe komen. Daarom werd deze met 3 verhoogd en gebracht op 12. Op voorstel van den voorzitter werd bij de rondvraag de jaarlijksche zitdag te Egmond aan den Hoef afgeschaft, wijl er toch vol doende gelegenheid was, den penningmees ter te bereiken. 10. Over het tijdvak 1800—1859 ontbreken de gegevens over het kantoor Alkmaar. Wel wist ik nog hier en daar eenige kladjes en losse aanteekeningen op te snorren, maar daarbij moest het jammer genoeg blij ven, terwijl uit later tijd stukken welke m.i. in een archief thuis behooren, naar de papiermolen zijn gegaan. Zoo vonden wij in „het jaarboekje voor de stad Alkmaar en omliggende dorpen" van 1852 vermeld, dat van 18 Jan. 1809 geen post, postwagen noch eenig ander rij tuig uit Haarlem kon komen door de ge- v.reldige hoeveelheid sneeuw welke er was gevallen. Dergelijke storingen kwamen meerdere malen voor, niet alleen door sneeuwval, maar ook door storm. In 1802 werd het „.Hollandsche Postbe- stuur" ontbonden en trad op het bestuur der Bataafsche Posterijen. Mede als gevolg daarvan moesten in 1803 de wapens gewij zigd worden. Een zeer belangrijke wijziging in het postwezen trad in het jaar 1808 in werking, toen op 28 AprjJ gearresteerd werd de Al gemeene Instructie voor den Dienst der Brieven Posterijen. Dit geschiedde bij den Raad van Administratie aan 't Hotel der Posterijen te Parijs. Deze Instructie bevatte 800 artikelen, was gesteld in de Fransche en Hollandsche taal en omschreef zeer nauwkeurig alles wat den dienst betrof. Art. 1 gaf aan waar het kantoor gevestigd moest zijn, n.1. in het midden der stad ten zij er doorrijdende courriers waren, want dan moest het zoo mogelijk aan of nabij dien weg. Het moest gelijkvloers zijn en de Direc teur was gehouden het zoodanig „in te rig- ten dat hetzelve tegen de nieuwgierigheid van het Publiek van zijn huisgezin en zijne huisbedienden beveiligd zij". „Ten dien einde scheidt hij zijn Bureau door een houten of ijzeren tralie af en spreekt alleen door een daarin gemaakt vengstertje met het publiek". Een bord met een arend en het woord Postkantoor daar op geschilderd moest boven, den ingang worden aangebracht. De stempel en het cachet wezen naam van het kantoor en nummer van het Depar tement aan. Alkmaar behoorde tot het De partement van de Zuiderzee. Met uitzon dering van stempel en cachet moest al het andere benoodigde materiaal door den Di recteur worden aangeschaft. Dit bleef tot 1878 toen het nog bruikbare materiaal van Directeur Gouwe werd overgenomen en het Ryk zelf voor materiaal zorgde. Directeur Schagen was voor alles verant woordelijk en moest overal bij zijn op het kantoor dat gevestigd was in wijk D Oude gracht nr. 341 en nog steeds was er één be steller. Later ging het beter. Commiesen werden geplaatst en ook Alkmaar profi- teerde hiervan. De eerste deed het al bij zonder slecht. Hij is waarschijnlijk ook de oorzaak ge weest, dat de Directeur C. van Ysseldijk (18141818) 1) met hem verdween. Ter waarschuwing aan anderen verscheen 23 Oct. 1818 de mededeeling aan het per soneel dat „den persoon van P. J. K gewezen commies aan het kantoor te Alk maar voor het Hof van Assise te Amster dam op 12 November 1817 was verklaard eerloos en verwezen tot consinement in een tuchthuis, voor den tijd van vijf jaar". De Generale Instructie gaf aan, dat de courriers waren voorzien van een metalen plaat of wapenschild waarop een gekroon de arend, terwijl de voetboden een blauw laken schild droegen met daarop met wit geborduurd: Brievenpost. Zoowel voor eigen veiligheid aks voor die der depeches was de courrier van wapens voor zien en hij moest de depeches „met gevaar van zijn leven verdedigen". De Fransche adelaar verdween in 1813 toen de bestaande commissie voor de posterijen werd ontbon den en als hoofd optrad een Postmeester Generaal der Vereenigde Nederlanden. Nacht - postd iensten. De nachtpostdiensten van nu kende men in 1814 ook. Niet dat men toen reeds ge bruik maakte van den spoorweg en de auto! Er werd n.1. ingaande 1 Juni 1814 een dagelij ksche nachtrit ingevoerd van Am sterdam over Spaarndam, Beverwijk, Alk maar naar den Helder met paard en wa gen. De tollen werden in 1816 voor de Postil- lens vrijgesteld mits voorzien waren van een plaat met gekroonde W. en omschrift „Koninklijke Nederlandsche Posterijen" aan een lederen armband of op de linker borst. Alkmaar was ook garnizoensplaats voor het 14e Bat. Inf. Nationale Militie en de postdirecteur kreeg de mededeeling, dat hy geen militairen behoefde te huisvesten, ter wijl de paardenpostmeester geen paarden behoefde af te staan. Deze postmeester was Colon, wonende in de Roode Leeuw aan de Koorstraat hoek Oudegracht. Uniform voor den besteller bestond niet, maar wel was door de administratie een witte of chinees koperen plaat verstrekt met opschrift „Brievenpostery" en de plaats naam. Deze plaat moest in dienst op de linkerborst worden gedragen. Sedert 1816 waren de bestellers voor rekening van de administratie. Uitbreiding! In 1818 werd uitbreiding gegeven aan de verzending der correspondentie en om deze te bespoedigen moesten de directeuren hun arrondissement opgeven, waarbij Alkmaar de geheele omgeving opgaf om op dit kan toor te zenden. Hierdoor konden de emolu menten stijgen. Alkmaar was in het bezit van een Registratiekantoor en wanneer nu buitenlandsche bladen aankwamen moesten deze door den directeur aan den ontvanger direct na aankomst worden uitgereikt om ze te zegelen. De geadresseerden konden deze dan tegen betaling van porto en zegel in ontvangst nemen. Aangezien hierdoor ver traging ontstond, werd 1 Jan. 1825 gelast, dat de Postdirecteur voor een en ander moest zorg dragen tegen belooning van 5 pCt. van het ingevorderde bedrag. De uitreiking van stukken aan de mili tairen leverde nog al eens moeilijkheden op, doch daaraan kwam in 1818 een einde door de aanwijzing van een facteur. Alle stuk ken werden in een register geschreven en tegen handteekening uitgereikt. De facteur genoot hiervoor van de officieren 5 cent en van de minderen 2', cent per brief. Voor geldartikelen hing de beslissing af van de grootte van de bedragen. De postillons werden met ingang van 1819 voorzien van nieuwe uniformen, bestaan de uit: Een korte ryrok van blauw laken, met roode kraag en opslagen en gele knoo- pen, eene gele lederen broek; laarzen en een hoed van gewast leder, lederen arm band met gekroonde W om den linker arm"' Als directeur was in dienst getreden C. de Vos (1819 1823), die het kantoor vestigde in de aLngestraat wijk B nr. 93. (2). Het nieuwe stelsel voor maten en gewich ten Wet van 16 Aug. 1821 trad ingevolge K.B. van 8 Nov. 1820 op 1 Januari 1821 in werking en dus moest de directeur onver wijld „een doos met stel koperen gewich* ten aanschaffen tezamen een Nederlandsch pond (kilo) en voor zware pakken ijzeren van 1, 2, 3 of meer ponden". Een circulaire van 15 Oct. 1823 wijst erop, den brieven van 'n vorigen dag verwisseld den geopend en gesloten en dan geweigerd. Hierdoor werd de port ontdoken, maar ook op andere wijze gebeurde dit. Soms wer den brieven van een vorigen dag verwisseld met die van den dag van aanbieding. Hier tegen werden de noodige maatregelen geno men o.a. door het verzegelen in lak met het cachet van den directeur. 1) Schagen overleed 1 Mei 1813. Over Ysseldijk vond ik niets. 2) Casparus de Vos van 1818—1823. C. de Vos staat ingeschreven als postmeester, wonende Langestraat wijk B nr. 93. Dit moet zijn geweest tusschen de v. d. Bosch straat en Hoogstraat en waarschijnlijk het perceel thans bewoond door v. d. Lijn naast de bioscoop Victoria, tegenover het „Mo- riaanshoofd". Hy was geboren te Rotterdam in 1762 en wedn. toen hij hier kwa/h met 7 kinderen, waarvan de oudste gehvwd was met Leen- dert Oosterbaan, die ook bij hem inwoonde. Zijn woonplaatsen varen o.a. Ouderkerk a. d. Yssel, Harlingeï en Rotterdam. Uit laatstgenoemde plaats kwam hij in 1818 hier als Directeur et vertrok in 1823 naar Amsterdam. De Commies W. <fe Brieder kwam in 1822 onder zyn directie albier en woonde in de Langestraat op no. 99, dus naast het hoeks- perceel Langestratt-JHoogstraat, ten huize van Jan Stroo. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10