DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. FRANCO NEEMT BEZIT VAN Anti-agressieverklaring van Engeland Frankrijk verwacht. en e« Courant wordt ELKEN AVOND. bek.lv. Z„n. Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, ranco door Set geheele Rijk 2.50. Directeur: C. KRAK. MADRID. TOONEELEN VAN GEESTDRIFT ONDER DE BEVOLKING. De Universiteitswijk te Madrid is thans volledig door de rechtschen bezet. In de voornaamste straten en op de pleinen van de hooldstad heerscht een onbeschrijflijke drukte. Voor het regeeringspaleis juicht een ontzaglijke menigte de leiders van de Falanx en Requetes toe, die van de naburige fronten naar Madrid zijn gekomen om getuige te zijn van de over winning van Franco. Politieke gevangenen bevrijd. Woensdag 29 Maart 1939 Ook val van Valencia te wachten. 141e Jaargang Engeland wil meer dan raad plegen zegt Chamberlain. De aigemeene toestand. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. alkmaarsche courant Losse nummers 5 cents. No. 75 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Union-Radio, de zender die thans in handen der rechtschen is, heeft tot de republikeinsche strijdmacht de volgende boodschap gericht: „Tegenstand is thans nutteloos. Wij doen opnieuw een beroep op allen opdat er geen bloed vloeit. Gij kunt rekenen op de rechtvaardigheid van den Gaudillo. Wanneer Franco pardon beloofd, houdt hij woord. Het is nutteloos zich te ver zetten en wij noodig en de republikeinen uit zich onverwijld over te geven". De speciale correspondent van Reuter seint na een rondgang door de stad, dat hij al den tijd dat hij te Madrid heeft vertoefd, nimmer zulke tooneelen van uitbundig volksenthousiasme had aan schouwd. De straten waren vol tnen- schen, die juichten, dansten, zongen en enthousiaste kreten uitten. Velen had den tranen in de oogen en vreemden omhelsden elkaar. De verdere bezetting der stad wordt voort gezet zonder dat er een druppel bloed vloeit. Het zijn de troepen van generaal Espinoza de los Monteros, die haar van drie zijden tegelijk binnenrukken. Kolonel Lozas, commandant van de 16e divisie, is tot militair gouverneur benoemd. Om twee uur gistermiddag namen de rechtsche auto riteiten de gemeentelijke diensten over. Te 16 uur gistermiddag deelde Union- Radio het volgende mede: „Sedert Maan dagmiddag had men den indruk dat Madrid geen weerstand meer kon bieden. De roode strijdkrachten verlieten hun loopgraven en stellingen. De anarchisten trachtten nog 'n zeker verzet te organiseeren, doch het was te laat. De bevolking had besloten zich over te geven. Groepen anarchisten namen de vlucht. Te negen uur gisterochtend verscheen in de Calle Alcala een rechtsche vrachtauto, bezet met menschen, die „Leve Franco, Le ve Spanje!" riepen. Niet lang daarna ruk ten de eerste troepen de stad binnen. Om 12 uur 's middags was de stad geheel bezet en in den namiddag werd de Universiteits wijk in bezit genomen. Het leven gaat thans weer zijn gewonen gang". Franco's vlag gehesclien. Te half een kwam een overste van de Falanx bij het ministerie van financiën, het voormalige kwartier van het luchtleger, aan. Hij onderhield zich twintig minuten met Besteiro, den voorzitter van de Oortes en waarnemend president der reP^ die als eenige, verantwoordelijke leider der linksche regeering te Madrid was ac er gebleven, Pradas en andere leden van den Verdedigingsraad. Een lid van de °PP°® in den vorigen gemeenteraad, Melchio Bodriguez, heeft zich aan het hoo den raad gesteld en de vlag va.i Franco op het stadhuis laten hijschen. Hij heeft een radiotoespraak tot de Madrileensche e king gehouden, waarin hij verk aar e het in de stad volkomen rustig is. Hi.i voeg de daaraan toe: „De eerste maatregel, dien wij nemen, is de bevestiging van a meenteambtenaren en -beambten tegenwoordige betrekkingen. Ik v dezen menschen zich onmiddellij P post te begeven. De voedselvoorzwenting verzekerd en alles zal in orde geschieden. Weldra zullen te Madrid de voorraden 1 vensmiddelen uitgedeeld worden, nationalistische leger bijeengebrac om in de behoeften van het Madrileensche volk te voorzien". j. Union-Radio deelt voorts mede, dat de vluchtelingen in de buitenlandse e sades vanochtend geevacueerd zljn' voor de Chileensche ambassade en gezantschapsgebouw van Panama seerden Falangisten betoogingen. Zoodra de troepen van Franco d stad waren binnengetrokken wer c" litieke gevangenen, die pog in de S nissen te Madrid zaten, op vrije voeten ge steld. Het zijn voor het meerendeel jonge lieden, die lid zijn van de Falanx. De moor denaar van generaal Lopez Ochoa is in een hotel te Madrid gearresteerd door een groep Requetes. In de Calle fuencarral heeft zich een priester, die zicht sedert Juli 1936 in 'n huis schuil had gehouden, weer naar bui ten gewaagd. Hij werd door de menigte toegejuicht. Hitiers gelukstelegram. Hitier heeft het volgende telegram doen toekomen aan generaal Franco: „Bij het binnenrukken van uw troepen te Madrid en de daarmede bevochten eindoverwin ning vari het nationale Spanje over het volken vernietigende bolsjewisme, wensch ik u hartelijk geluk. Duitschland gedenkt thans met mij in oprechte bewondering de voortreffelijke verrichtingen uwer dappere troepen en is er van overtuigd dat nu voor Spanje een tijd van opbouw aanbreekt, die de groote inspanning en offers van de ja ren van strijd zal rechtvaardigen". Geestdrift in Rome over val van Madrid. De Romeinsche ochtendbladen wijden heele pagina's aan de bezetting van Madrid en noemen deze gebeurtenis de definitieve ineenstorting van het communisme en de roode barbaarschheid in Spanje. De Nationale Verdedigingsraad is in vergadering bijeen; beraadslaagd wordt over een spoedige overgave --van Valencia. Alle leden van den Raad bevinden zich te Valencia, met uitzondering van Besteiro, die in een radiotoespraak heeft ver klaard dat hij te Madrid blijft om de bevolking door het moeilijke oogenblik heen te helpen. Omtrent de krijgsverrichtingen wordt gemeld, dat Franco's troepen in den sector van Cordoba Adamuz hebben bezet en in den centralen sector Aranjuez zijn binnengetrok ken, waarbij zij 5000 krijgsgevan genen maakten. PRIJS PER GEWONE AD VER TENTIEN: Van 15 regels 125, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar nlaatsraimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De bladen lijzen op de vreugde, welke hiermede in heel Italië is verwekt en zeg, gen] dat ook de Italiaansche legionairs met groote geestdrift door de Madrilenen zijn verwelkomd. Spanjaarden en Italianen, vereenigd in opoffering en roem, hebben een schitterende overwinning behaald op de communistische strijdkrachten, schrijft de „Messagero". Dê triomf der wapenen van het Spanje der phalanx is van universeele waarde voor alle volkeren. Vanmorgen hebben de studenten een vreugdebetooging gehouden voor de Spaan- sche ambassade. De gezant verscheen op het balcon, bedankte de studenten en zeide, dat het fascisme in Spanje gezegevierd heeft en er orde en beschaving gebracht heeft. Het graf van het communisme. Madrid is het graf van het communisme geworden, schrijft de „Lokalanzeiger" in zijn commentaar op den val van de Spaan- sche hoofdstad. Hier had het zijn sterkste bolwerk opgericht, doch Spanje heeft krach ten ontwikkeld als in de beste tijden van zijn roemvolle geschiedenis. De „Deusche Allgemeine Zeitung" schrijft: Daar Franco volgens denzelfden geest te werk gaat als waarmede Duitschland, Italië en Portugal bezield is, bestaat er geen twijfel of het zal hem gelukken Spanje tot nieuwen bloei te brengen. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: Het nieuwe Europa, zooals het belichaamd is in het Duitsche nationaal-socialisme en het Italiaansche fascisme begroet den verove raar van Spanje en zijn roemvol leger in de historische hoofdstad des lands. In antwoord op een vraag van het La- bourlid Greenwood heeft Chamberlain in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: De regeering zet actief de raadplegingen met andere regeeringen voort ten opzichte van de problemen, die het gevolg zijn van de recente gebeurtenissen. Zoolang deze be raadslagingen voortduren zal het Lagerhuis begrijpen, dat het van essentieel belang is, dat haar vertrouwelijk karakter moet wor den geëerbiedigd. Het huis zal niet ver wachten, dat ik verklaringen afleg, die niet volledig kunnen zijn voor wij beschikken over de definitieve opvattingen der andere betrokken regeeringen. Op de vraag, of de aan sommige mo gendheden voorgelegde verklaring raad pleging ten. doel had, dan wel of zij ook militaire verplichtingen met zich mede bracht, zeide Chamberlain: Uit de vroe gere verklaringen zal men begrepen hebben, dat wat de regeering voor den geest staat, een heel eind verder gaat. dan raadplegingen. Chamberlain voegde hieraan toe, dat hij op dit oogenblik geen verdere bijzonderhe den wenschte te geven. Den anderen regeeringen is duidelijk ge maakt,- wat de Britsche regeering bereid is te doen. De regeering is zich volkomen be wust van het dringende dezer aangelegen heid en van de wenschelijkheid om zoo spoedig mogelijk tot een conclusie te komen. Er is echter meer dan een regeering bij betrokken en de beslissing is niet alleen een Engelsche beslissing. Twee mogendheden-verklaring. Er bestaat, zoo meldt de N.R.Crt. nader, een goede kans, dat de Engelsche en Fran- sche regeering nog voor het eind van deze week een nadere verklaring zullen afleggen betreffende hun houding tegenover nieuwe aanvalsdaden in Europa. Chamberlain heeft daar nog weinig van kunnen zeggen. Hij heeft zich beperkt tot de mededeeling, dat het plan van de Engelsche regeering verder ging dan enkel overleg te plegen (be doeld wordt overleg met mogendheden, waar tegenover Engeland geen verdragsver plichtingen heeft, in het bijzonder landen Zwitserland's moeilijke positie. Zaterdagmiddag kwam het verrassende telegram uit Bern, dat de Zwitsersche bondsraad besloten had, zijn grenzen te be waken: nog dienzelfden dag moest de lading onder de mijnen aangebracht worden en werden de militairen, die noodig waren voor de versterking der grensbewaking, on der de wapenen geroepen. Dat léék zeer ernstig, maar de Zwitser sche regeering deelde daarna mede, dat deze maatregelen geenerlei aanleiding tot bizondere ongerustheid behoefden te geven. Eerder moest de mededeeling geruststel lend zijn, want de maatregel beteekende slechts, dat geen vijand plotseling midden in het land zou staan, maar dat deze op elk oogenblik, hoe onverwacht en verrassend ook, zou stuiten op een sterke grenswacht. Het behoeft geen betoog, dat de bezetting der grenzen naar alle kanten is geschied, dus niet alleen in het Noorden, Oosten en Zuiden, maar ook in het Westen, waar Frankrijk ligt. Dit natuurlijk terwille van de neutraliteit, welke Zwitserland te allen tjjde wenscht te handhaven. Die neutraliteit is een lastige kwestie. Londen en Parijs hebben samen afgesproken, dat béide landen terstond met hun mili taire machtsmiddelen tusschen beide zou den komen, als België, Nederland of Zwit serland door Duitschland zou worden aan gevallen. Dat is natuurlijk heel prettig, maar de regeering van de drie genoemde landen staan hier heelemaal buiten. Zij kunnen die mededeeling slechts voor ken nisgeving aannemen, maar mogen er zich verder niet mee bemoeien.' Geen dezer regeeringen is dan ook bij de besprekingen tusschen Londen en Parijs vertegenwoor digd geweest en geen dezer regeeringen zal zich ooit in nadere besprekingen over deze aangelegenheden mengen met de twee grootmachten in West-Europa. „Zwitserland neemt van dergelijke mede- deelingen kennis in het bewustzijn", aldus het hoofdartikel hierover van de „Neue Zürcher Zeitung", dat haar positie, welke die van onvoorwaardelijke neutraliteit is en blijft, en haar eigen verantwoordelijkheid daardoor niet in het minst getroffen wor den. Nóch treft ons eenige verantwoorde lijkheid voor datgene, wat twee mogend heden in hun eigen belang afspreken voor het veronderstelde geval van een aanval eener derde mogendheid tegen Zwitserland nóch ontlast dit ons van de eigen verant woordelijkheid, om zelf alle militaire maat regelen nauwgezet en tijdig te treffen tot verdediging van onze neutraliteit". De N.Z.Z. kan blijkbaar een zeker gevoel van ongerustheid niet onderdrukken, dat thans hetzij Engeland of Frankrijk eenerzijds, het zij Duitschland anderzijds zouden kunnen meenen, dat Zwitserland eigenlijk bij één bepaalde zijde moet worden ingedeeld. Het blad komt krachtig tegen een dergelijk waandenkbeeld op: „Wat een paar mogend heden voor het geval, dat Zwitserland bij verrassing in een oorlog betrokken zou worden, onderling afspreken, is hun zaak, zoolang zij onze neutraliteit en onafhanke lijk in hun afspraken en in hun handelin gen eerbiedigen; dat raakt ons niet en wij behoeven thans ook niet ons daarom te be kommeren. Onze plicht is op ieder oogen blik ons bewust te zijn van den graad der Europeesche spanning en van de daarin loe rende gevaren en ons oogenblikkelijke ge- reedzijn tot den oorlog steeds op de voor het oogenblik" passende hoogte te houden." Het blad geeft ook te verstaan, dat Zwit- scherland verplicht zou zijn Engeland en Frankrijk als aanvallers te beschouwen, in dien deze landen bij wijze van preventieven maatregel het Zwitsersche grondgebied zouden willen betreden. Wij spraken hierboven over de neutrali teit van Zwitserland, België en Nederland en over de Zwitsersche grensbewaking. De De vraag mag daarom worden gesteld: wat doet Nederland voor zijn grensbewaking. Men weet, dat ons land reeds een jaar z.g. tweede bataljons heeft, welke speciaal bestemd zijn voor de beveiliging van de grenzen. Men weet ook, dat Defensie overal kazematten heeft laten bouwen en dat nog steeds nieuwe kazematten gebouwd wor den. Die kazematten dienen, om het verde digende terrein te versterken. Tenslotte heeft men de z.g. voorbereide vernielingen. Van dat laatste merkt het publiek natuur lijk weinig maar, die in de grensstreek wo nen, weten, wat er in September gebeurd is to.v. die voorbereide vernielingen. Wij noemen hier slechts het aanbrengen van springladingen onder bruggen, in boomen en in wegen. Belangrijk is nu het werk, waartoe de grensbataljons in staat zijn. Dit is thans nog veel belangrijker dan in September 1938. To en toch kreeg men gelegenheid, om troepen naar de grensstreken te sturen en de voorbereidende maatregelen te tref fen. Echter dit voorjaar heeft iets anders geleerd: Duitschland rukte Tsjech o-S lowakije binnen op een zeer onverwacht oogenblik. Daaruit valt dus op te ïpaken, dat men in de toekomst niet zeker kam zijn van de da genlange spanning, maar dat men plotseling voor een fait-accompli staat. En dat heeft Zwitserland begrepen. Zwitserland wenscht op a lies voorbereid te zijn en heeft thans voortdurend zijn grenzen beveiligd. Dat is niet het geval met Nederland. Het aantal beschikbare troepen voor onze totale landsgrenzen en de kuststrook bestaat in vredestijd uit 24 z.g. twee bataljons van elk drie compagnieën. Slechts deze troepen zijn ten allen tijde beschikbaar. Maar op het oogenblik dus in normale tijden zijn niet beschikbaar de grenstroepen, be staande uit de nog te mobiliseeren batal jons. Dat zijn op het oogenblik minstens 16 bataljons. En deze zijn mede noodig voor de grensbewaking. Met andere woorden: op het oogenblik is Nederland niet beveiligd tegen onverhoed- sche overvallen, in elk geval niet voldoende beveiligd. En de vraag doet zich voor: Is die onvol doende permanente grensbeveiliging gewet tigd of moet onze regeering leering trekken uit de Maartsche dagen in Midden-Europa, zooals ook Zwitserland hieruit leering trok? in Oost- en Zuidoost-Europa) In geval van nieuwe agressie. Dat is op zichzelf al een belangrijke aanwijzing, dat de regeering haar streven naar den opbouw van een of andere coalitie nog niet heeft opgegeven en bereid is daarvoor zekere risico's te nemen. Verwacht wordt nu, dat Londen en Parijs, nog voordat kolonel Beek te Londen aankomt, nader zullen precisee ren hoe ver hun bereidheid gaat, Oost- Europa in geval van agressie te steunen. In plaats van de viermogendheden- verklaring zou dus begonnen worden met een verklaring van de twee Weste lijke democratieën alleen. De reden voor dezen nieuwen opzet is niet moeilijk te bevroeden. Het oorspronke lijke plan van een viermogendhedenverkla- ring, die de hoeksteen zou moeten worden van een zoo breed mogelijk coalitie, is af gesprongen op de weigering van Polen openlijk tegen Duitschland partij te kiezen. Polen heeft echter nooit gezegd, dat het onder geen omstandigheden aan een coalitie deel zou nemen. Het heeft slechts geweigerd zich den Duitschen wrok op den hals te halen door een openlijk stelling hemen voordat zekerheid was gegeven, dat het den Westelijken mogendheden ernst was met hun beloften. Deze mogendheden moesten eerst de noodige leiding geven, zij moesten duidelijk toonen, dat zij vastbesloten waren de Duitsche expansie een halt toe te roepen, zij moesten zich in het openbaar zoo onmis kenbaar vastleggen, dat zij niet meer terug konden, en eerst daarna zou Polen in over weging kunnen nemen zich aan hun zijde te scharen. De verklaring, die Londen en Parijs nu verwacht worden te zullen afleggen, moet klaarblijkelijk zooveel mogelijk aan dit be grijpelijke standpunt van Polen tegemoet komen. Men zou daaruit niet dadelijk moe ten opmaken, dat Chamberlain en Daladier nu zonder meer zullen verklaren, dat zij elke nieuwe aanvalsdaad in Oost-Europa als een casus belli zouden beschouwen. Zoover zullen zij nog moeilijk kunnen gaan, maar dat is misschien ook niet noodig. De mogelijkheid bestaat en daar wordt hier zeker rekening mee gehou den dat ook een minder drastisch stelling nemen, bijvoorbeeld een open lijk aanbod Polen tegen eiken aanval te beschermen, voor zoover Polen gelijk soortige verplichtingen in het Westen, op zich neemt, genoeg zou zijn om de pro-Fransche elementen, met name het Poolsche leger, zoodanig te versterken, dat Beek ondanks zijn eigen inzichten gedwongen zal worden een dergelijk aanbod te aanvaarden. Motie van Duff Cooper c.s. Verscheidene afgevaardigden van de meerderheid, onder wie Duff Cooper, Chur- chill, Amery, Armiraal Keyes, hebben gis teravond een motie ingediend, waarin op de noodzaak wordt gewezen om met kracht de buitenlandsche politiek te blijven voeren, welke Halifax onlangs heeft uiteengezet en om voor dit doel een nationale regeering op de grootst mogelijke basis te vormen, voorzien van volmachten inzake het poten tieel op het gebied van menschenmaterieel, financiën en industrie, teneinde Groot- Britannië in staat te stellen een maximale militaire krachtsinspanning binnen den kortst mogelijken tijd te verrichten. Sterkte van het Britsche leger. In het Lagerhuis heeft Hore Belisha in antwoord op een vraag van generaal majoor Knox (conservatief) die vergrooting van het aantal divisies bepleitte van het geregel de leger ,,in verband met de huidige gebeur tenissen" verklaard, dat de regeering „op het oogenblik de kwestie van de manschap- pensterkte bestudeert". Spr. weigerde hier aan iets toe te voegen, ondanks den aan drang van Knox, die zeide, dat zoolang En geland niet de noodige maatregelen zou nebben genomen op m'ütair terrein een pact tegen agressie weinig aantrekkelijks zou hebben voor vreedzame mogendheden. Hore Belisha heeft verder op de vraag, of hij de vergrooting van het territoriale leger tot 2 millioen man zou willen overwegen, geantwoord, dat dit een enorme uitbreiding van het permanente personeel, van de oefenmiddelen en van de opleidingsgebou wen noodig zou maken. Echter, zoo zeide hij, nogmaals, heeft de Britsche regeering bepaalde voorstellen in studie.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1