Agenda Jhdlicaües HBucqecÜike Stand £xmd= enJxiut&auw EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. G. KLOMP t. Op den leeftijd van 85 jaar overleed heden in het Centraal Ziekenhuis de heer G, Klomp. Voor 50 jaar was de heer Klomp een van de eersten die zich bij den door Do- mela Nieuwenhuis gestichte Sociaal-Demo- cratischen Bond aansloot. In die dagen col porteerde hij met „Recht voor Allen" en het door de socialisten in Alkmaar uitgegeven weekblad „De Alarmklok", hetgeen in die dagen vaak tot rumoerige straattooneelen aanleiding gaf. De Sociaal-Democratische Bond streefde naar verbetering van den toestand der ar beiders langs legalen weg en ook langs ille galen weg, als het moest. Het laatste was aanleiding van een af scheiding van een groep onder leiding van mr. P. J. Troelstra, die de S.D.A.P. stichtte. De heer Klomp bleef aanhanger van de vrije socialistische beweging van Domela Nieuwenhuis. Als straatkoopman en in latere jaren als lotendebitant, was hij in Alkmaar en om geving een bekende persoonlijkheid. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag, 6 April, een raadsvergadering te beleggen. VRAGEN AAN B. EN W. Het raadslid Sietsma heeft aan Burge meester en Wethouders de volgende vragen gericht: 1. Heeft het College kennis genomen van het artikel in de Schager Courant van Maandag 27 Maart j.L, betreffende de be noeming eener wachtgeldster van het bij zonder onderwijs bij het openbaar lager onderwijs hier ter stede? 2. Kan het College mededeelen of de in dit artikel vervatte bewering, dat deze on derwijzeres bij een eventueel ontslag ten laste zal blijven van het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, juist is? 3. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord kan het College dan mededee len, welke beweegredenen er toe geleid hebben, deze wachtgeldster een vaste aan stelling te geven aan een school, waarvan aangenomen moet worden, dat zij dit jaar zal worden opgeheven, zoodat voor de ge meente Alkmaar zonder noodzaak het moeilijke probleem van de tewerkstelling van eigen wachtgelders wordt verzwaard? 4. Is het College bereid stappen te doen om de eventueel nadeelige gevolgen voor het openbaar lager onderwijs hier ter stede, alsnog ongedaan te maken? HET DRAMA TE KOEDIJK. In ons bericht van gister, de uitspraak van de zaak tegen B., is een onjuistheid ge slopen, welke wij even recht moeten zet ten. Er staat n.1.: „Overwegende, dat de recht bank bewezen acht de verklaring van ge tuige Dekker, dat verdachte het voornemen heeft gehad zijn vrouw en kinderen van het leven te berooven Dit moet zijn: „Overwegende dat de Rechtbank bewezen acht, op grond van de verklaringen van getuige Dekker en van den gehoorden gees telijke, dat verdachte het voornemen heeft gehad enz. enz." BELANGRIJKE WERKVERSCHAFFINGS OBJECTEN TE NIEUWE-NIEDORP. Ministerieele goedkeuring op be- jt, langrijke werken in werkverschaf fing ijsbaan en begraafplaats. Van den minister van sociale zaken is bij het gemeentebestuur bericht ingeko men, dat in werkverschaffing met 100 pet. subsidie op de loonen mag worden uitge voerd het aanleggen op gemeente-terreinen van een ijsbaan, alles op de bekende voor waarden. De loonpost is geschat op 2400. Bij flink werken mag een uurloon worden verdiend van 26 cent per uur. De bijko mende kosten ad 1050 komen voor reke ning van de ijsclub. Daarbij wordt dan ge maakt een gemeentelijke stortplaats voor vuilnis. De daardoor vrijkomende grond wordt aangewend voor het leggen van een kade om de ijsbaan. Van één perceel mag de bovenlaag slechts 50 c.M. worden afgegraven omdat de mo gelijkheid bestaat dat hier vroeger een be graafplaats is geweest voor aan besmette lijk ziekten gestorven vee en men vreest bij meerdere afgraving miltvuur-sporen bloot te leggen. Verder is de goedkeuring ingekomgn om op dezelfde voorwaarden over te gaan tot het aanleggen van een begraafplaats. Het loonbedrag wordt geschat op 11.000, de bijkomende kosten als beplanting, aanleg van paden, het bouwen van een lijkenhuis enz. ad 6000 komen voor rekoning van de gemeente. De minister acht het echter nood zakelijk, dat dit werk wordt aanbesteed. De gunning wordt door den minister be paald. Verder zijn nog eenige minder belang rijke werken goedgekeurd, als het opknap pen van vaarten enz. Al met al is hier dus geruimen tijd werk, de twee eerstgenoemde werken zullen ech ter tot centrale werkverschaffing worden verklaard. Met den aanvang hiervan zal nog niet worden begonnen, omdat dit, wat de ijsbaan betreft, in dezen tijd te veel schade aan het weiland zou geven en voor de begraafplaats moet de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de benoodigde geldleening nog worden afgewacht. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. 8 CTOBER VEREENIGING ALKMAAR ONTZET. Wie wordt het 2000ste lid? De propagandacommissie dezer vereeni- ging schrijft ons: Eenigen tijd geleden werd het 1573ste lid van de 8 October Vereeniging een aubade gebracht. Thans is het zoover, dat iederen dag het 2000ste lid geboekt kan worden. Ook deze gebeurtenis zal niet ongemerkt voorbjj gaan, want het desbetreffende lid zal gehuldigd worden onder aanbieding van een schilderij, dat vervaardigd is door den bekenden kunstschilder J. de Wolf alhier. Dit schilderij wordt geëxposeerd in de etalage van de Fa. S. Krom N.V., Lange straat, waar tevens de prijzen te bezichti gen zijn, die op de a.s. feestavonden verloot zullen worden. Het 1573ste lid, de heer R. Boesenkool, heeft bericht, dat hij het 2000ste lid het beste product uit zijn zaak zal aanbieden, n.1. een rollade. Laat iedere oprechte burger van Alk maar, dié nog geen lid is van de 8 October Vereeniging en nog 2 cent in de week te .missen heeft, zich thans als lid melden bij den penningmeester H. Stikkel, Verdron- kenoord 119. De minimum-contributie be draagt slechts 1 per jaar en voor minder goed gesitueerden kan zij in 12 maandelijk- sche termijnen van 10 cent worden voldaan. Men ontvangt dan tevens 2 gratis kaarten voor de bonte feestavonden in April, waar aan vele bekende Alkmaarders hun mede werking verleenen. Deze gratis kaarten kan men komen halen op den zittingsdag Maan dag 24 April van 104 uur in het Gulden Vlies, waar tevens gelegenheid zal zijn plaatsen voor alle avonden te bespreken. De propagandacommissie doet nogmaals een beroep op hen, die nog geen lid zijn. Geeft u nu op als lid. Wien zal de eer te beurt vallen het 2000ste lid te worden? Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Haven kwartier (real.); hoofdrollen Jean Gabin, Michèle Morgan en Michel Simon. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Jongensstad (real.) hoofdrollen Spencer Tracy, Mickey Rooney. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 29 Maart. 8 uur, Harmonie, openbare vergadering E.D.D., sprekers mr. Wendelaar en dr. H, Brugmans. 8 uur, Waakt en Bidt, Ned. chr. vrouwen bond, spreker ds. v. d. Bosch van den Haag, 8.15 uur, Doopsgez. kerk aan den Ko ningsweg, wijdingsavond. Donderdag 30 Maart. 8 uur, Luth. kerk (Oudegracht) muziek avond door blinden. 8 uur, Harmonie, nsb-vergadering, spreker Mussert. 8 uur, Het wapen van Munster, alg. verg. Burger IJsclub. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, nationale bond Landbouw en Maatschappij; sprekers Jef de Brouwer en G. J. Ruiter. ENGELSCHE SCHOLIEREN NAAR ONS LAND. Ook bezoek aan Alkmaar. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren organiseert de „World Frien-dship Tours" ook nu weer internationale jeugdreizen, o.a. voor Engel- sche, Nederlandsche en Hongaarsche jon gens en meisjes met ais hoofddoel het aan- kweeken van internationale vriendschap. Zoo komen er in de week van Paschen, van Maandagavond 10 April tot Maandag ochtend d.a.v. enkele honderden Engelsche scholieren, jongens en meisjes van 1519 jaar, in ons land. Zij worden in groepen verdeeld over de voornaamste toeristen centra, waarbij ook onze stad en gehuisvest bij gastvrije families. Vanuit deze steden worden dan per trein, boot of touringcar excursies gemaakt naar bezienswaardige en interessante plaatsen in den omtrek. Ook onze kaasmarkt wordt door allen gezamen lijk bezocht. De groep, bestemd voor Alkmaar en om geving, bestaat, in tegenstelling met het vorige jaar, uit meisjes èn jongens. Wij Hol landers hebben den goeden naam gastvrij te zijn en daarom doen we een beroep op alle meisjes en jongens, wier ouders gast vrijheid kunnen aanbieden. Vooral ook voor de leerlingen van de middelbare scholen is dit een welkome gelegenheid vriendschap: banden aan te knoopen en hun kennis van de Engelsche taal uit te breiden. Omgekeerd kunnen meisjes en jongens tusschen 15 en 19 jaar in de zomervacantie een soortgelijke reis maken naar Engeland of Hongarije. Aan de directeuren van de middelbare scholen zijn invulformulieren toegezonden. Verdere inlichtingen en opgaven voor gasftvrijheidverleening zoo spoedig mogelijk bij het secretariaat voor Nederland: E. C. N. Franchimont, van Breestraat 84, Amster dam Z.; mej. M. Roos, Karei de Grootelaan 38, Bergen; K. Houtkooper, Corfstraat 10, Alkmaar. A. BAKKER EN PAUL KIES SPREKEN IN DE UNIE. De in ónze stad eenigen tijd geleden opgerichte afdeeling van de door Paul Kies in het leven geroepen beweging had gister avond in de Unie een vergadering belegd, waarop de heeren A. Bakker en P. Kiés spraken. Een goede 80 man bevolkte het zaaltje van de Unie, toen de heer Bakker, na een openingswoord van den heer C. Toorenvlied, sprak over „Moreele en gees telijke herbewapening". Deze, aldus de heer Bakker heeft een mooien klank. Maar is er ooit een moregle bewapening geweest? Nauwelijks en bovendien: deze tijd is nu voorbij. De „burgerlijke" klassen zijn de oorzaak daarvan. Het verwondert spr. daarom dat in het „burgerlijk" comité voor geestelijke en moreele herbewapening een vertegenwoordiger van de S. D. A. P. heeft zitting genomen. De S. D. A. P. is volgens den h,eer Bakker teveel in „bur gerlijk" vaarwater gekomen. Ook de pers zou hier blijk van geven. Met de „burgerlijke" groepen is t. a. v. moreele bewapening" niets te bereiken. Hiertoe is noodig, dat de arbeidersklasse zich aaneensluit. Spr. viel vervolgens het huidige werk- verschaffings-systeem aan, dat loondruk- kend zou hebben gewerkt. Hij bestreed, dat de actie der Kiès-beweging de verbrokke ling in de hand wérkt. Deze beweging streeft de idealen der revolutionnaire so ciaal-democratie na. En deze is, aldus spr., de juiste omdat zij concessies aan burger lijke partijen afwijst. Paul Kies sprak over drie oorlogshaarden in Europa. De eerste de „Drang nach Osten" van Duitschland toonde zich kortgeleden virulent. De „drang" is inmiddels „dwang" geworden: De economische impasse maakt de olie en het graan van de Oekraïne nóódig. Nu wordt Chamberlain plotseling verbazend actief: in Roemenië is veel Engelsche kapitaal belegd. De tweede, de spanning tusschen Frankrijk en Italië, heeft ook tot oorzaak den economischen nood. En wat Spanje betreft: Verliest de repu bliek, dan ontstaat nieuw indirect oorlogs gevaar door" de bedreiging van Frankrijks Zuidgrens, Nieuwe onrust is te voorzien. Karl Marx verkondigde de stelling: het maatschappelijk-z-n bepaalt het bewust zijn. Langzaam vond zij haar weg. In „Quadragesimo Anno" schreef zelfs de paus, dat slechte economische omstandig heden soms een beletsel zijn om voor het eeuwig heil te zorgen. De koningin zegt: als het leven moeilijker wordt, komen de menschen scherper tegenover elkaar te staan. Vanuit de stelling van Marx, die ve len blijkbaar min of meer als juist erken nen, kan de politiek beschouwd worden. We leven thans in een overgangsperiode, aldus Kiès. Alle landen ondervinden de structuurcrisis. Het „imperialisme in lom pen" begint amok te maken, spanning kan niet uitblijven. De n.s.b. is de toevlucht voor de politieke en economische daklozen. Er zijn bezit tende en niet-bezittfende klassen. Beide hebben moeilijkheden, de laatsten het meest. De eersten regeeren op het oogen- blik. De verhouding tusschen de klassen wordt scherper: gevolg van het huidige „zijn". In de arbeidersklasse kent de sociaal democratie een rechter- en linkervleugel. De eerste, aldus spr., zit aan het roer en vaart teveel in „burgerlijk" vaarwater. „Geestelijke en moreele herbewapening" hoort' daarbij. Deze is goed, maar spr. ver staat er iets anders onder dan de rechter groepen. Met deze moet dan ook niet wor den samengewerkt. In andere landen komen eveneens anti- rechts-bewegingen voor. Vervolgens trok spr. fel van leer tegen s.d.a.p. in 't bizonder tegen de leiding, die spr. vervangen wil zien door een, die het socialistisch ideaal, zooals Kiès dat ziet, beter nastreeft. De Kiès-beweging wil zijn: een rem naar rechts, een brug naar links en daardoor een motor vooruit. Tenslotte trachtte spr. aan te toonen, dat de s. d. a. p. niet kan samen werken met E. d. D. en eventueel met de katholieken. In antwoord op vragen zeide Kiès o.m., dat de s. d. a. p. terecht het standpunt der na tionale ontwapening heeft verlaten, maar dat spr. een ander legertype wil, dat de vrij heid z.i. beter verdedigt. PROTEST TEGEN RAADSBESLUIT. De uitbreiding van de school te Stompetoren. Naar we vernemen zijn het raadslid Witte veen en het bestuur van de bijzondere schoolvereeniging bij Ged. Staten in beroep gegaan tegen het besluit van den raad, om de openbare school te Stompetoren met twee lokalen uit te breiden (raming 13500). De motieven voor dit beroep zijn: 1. Als de bijzondere school tot stand komt, is uit breiding overbodig; 2. de uitbreiding zou geschieden ten behoeve van de kinderen uit de randgemeenten. Al zou het zoo ver komen, dat de kinde ren van Oterleek (dorp) naar Stompetoren ter school gingen, dan zou het aantal in zijn geheel toch niet boven de 80 zijn, kinderen uit Oudorp-Grootschermer en Schermerhorn niet meegerekend. Aangezien men in Oudorp en Schermerhorn thans bezig is met het bouwen van een nieuwe school, zou het een spelen met de gemeentelijke gelden genoemd kunnen worden als men werkelijk tot uitbreiding der school overging. Gezien de controle, die Ged. Staten de laatste jaren uitoefenen, bestaat er weinig kans, dat het raadsbesluit goedgekeurd zal worden. DE STOFFENSHOW IN 'T GULDEN VLIES. Naar aanleiding van ons verslag van gisteren van bovengenoemde show moeten wij nog vermelden, dat alle hoeden, bruids sluiers, shawls, voiles en bonten verzorgd waren door Maison Wagenaar, welke firma het hare er wel toe bijgedragen heeft deze show aantrekkelijk te maken. ACTIE PAULIANA TOEGEWEZEN. Zeldzame procedure voor het Amsterdamsche hof. Een bejaarde landbouwer, wonende in de buurt van Alkmaar, verdeelde in 1919 zijn landerijen en boerderijen in Noord- holland gelegen tusschen zijn twee kinde ren, een zoon en een dochter, onder beding van een lijfrente. De zoon overleed korten tijd na deze verdeeling. De weduwe van dien zoon hertrouwde en weigerde in overleg met haar tweeden man, haar aan deel in de lijfrente uit te betalen. Over deze kwestie werd een civiel pro ces gevoerd voor de rechtbank te Alkmaar, waarbij de oude landbouwer zijn aandeel in de lijfrente opeischte van zij-u vroegere schoondochter en haar tweeden man. De rechtbank te Alkmaar wees de vordering toe. De vroegere schoondochter en haar tweede man gingen van dit vonnis in hooger beroep. In den tijd, dat de be handeling van deze zaak voor het hof liep verkochten zy den geheelen boereninven- taris, inclusief 't vee, aan 'n zwager onder 't motief, dat hij hun 16 jaar geleden/ 360-0 had geleend, onder zekerheidsstelling van hun boereninventaris en vee. Het Amsterdamsche hof bevestigde het vonnis van de rechtbank te Alkmaar, doch verhaal ontbrak, omdat de bezittingen verkocht waren, Hierop is voor de rechtbank te Alk-maar de z.g.n. „Actie Pau.iana" ingesteld door mr. J. Engelsman, optredende voor den bejaarden landbouwer, met de bedoe ling den verkoop van den boereninventaris en het vee nietig te doen verklaren. Door het echtpaar zijn twee getuigen naar voren gebracht; vroegere dienstboden verklaarden, dat zij gehoord hadden, dat zestien jaar geleden op een familiefeest gesproken was over een geldleening van 360-0.met zekerheidsstelling in den vorm van de koeien, waarop de rechtbank de actie Pauliana ontzegd heeft. In hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam werd heden arrest gewezen, waarbij de bedoelde overeenkomst tot verkoop nietig verklaard werd, op grond dat de zwager, die inboedel en vee gekocht had, moest of had kunnen weten, dat door -dezen koop de crediteuren, i.c. de oude landbouwer, benadeeld werd. Nu kan dus namens den ouden landbou wer beslag gelegd worden op boereninven taris en vee. INTERLOCAAL TELEFONEEREN. De overgang naar de 4-cijferige netnum mers van de centrales in het district Alk maar, waarover wij reeds eerder berichtten, is ook wat de medewerking van het publiek betreft, bevredigend verloopen. Nog enkele gevallen van foutief kiezen der netnumme- ring komen voor. Het publiek wordt vooral aangereden, ter harte te nemen, hetgeen op de twee groene bladzijden vóór in den localen gids is ver meld. Ook komt het voor, dat netnummers ge kozen worden zonder dat men deze laat voorafgaan door de K. Men doe dit nim mer, omdat men daarmee een ander aange slotene door onnoodig oproepen last be zorgt. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1658 is op genomen zijn besluit van 13 Maart j.1. tot wijziging van Pegiement houdende de dienstvoorwaarden voor de Politieambtena ren der gemeente Alkmaar. Het gemeenteblad is ter gemeente-secre tarie tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 29 Maart 1939. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. ALKMAAR. OVERLEDEN: Eliezabeth IJfs, gehuwd met J. Boerman, 67 jaar. Gerrit Klomp, wedr. van S. Ott, 85 jaar. Jacob Heertjes, gehuwd met M. Smit, 70 jaar. JAARVERGADERING NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. In de jaarvergadering van den N.T.B. werd op voorstel van het bestuur besloten al het mogelijke in het werk te stellen om den handel in tuinbouwproducten gecentra liseerd te doen plaats vinden. Ook zullen alle mogelijke middelen ter hand worden genomen, die kunnen leiden tot een verbe tering van de binnenlandsche distributie van tuinbouwproducten. Voorts zal zooveel mogelijk conserveering van een overschot van tuinbouwproducten worden bevorderd. Op voorstel van een aantal afdeelingen zal er bij de regeering op worden aange drongen de norm van den kleinen tuinder- steun te verhoogen. De regeering zal verder worden verzocht verstrekkende maatregelen te nemen ten aanzien van verplichte bevriezing der vaste lasten in den tuinbouw, voornamelijk voor dat gedeelte, hetwelk boven de thans gel dende verkoopwaarde ligt. Enkele afdeelingen in Noordholland had den een voorstel ingediend om te trachten afschaffing te verkrijgen van de heffing op vroege aardappelen, of anders een hef fing per kilogram. Het hoofdbestuur deelde mede zich vol komen te kunnen vereenigen met het rap port der commissie, die in de vorige jaar- lijksche vergadering de opdracht kreeg deze zaak te onderzoeken. Het is van oor deel, dat de bond ijveren moet voor alge- heele uitvoering van de regeling voor vroe ge aardappelen, mits voor dit product de kostprijs plus een matige winst wordt ge- garandeerd. Hierin zouden dan de volledige heffing en het oogstrisico verdisconteerd moeten zijn met de commissie is het hoofd- bestuur voor heffing per K.G. bij verkoop aan de veiling. De vergadering heeft de conclusies van het rapport aanvaard. Deze spreken tevens uit, dat in verband met de heffing op vroe ge aardappelen de tuinbouw medezeggen schap behoort te hebben betreffende den invoer van buitenlandsche aardappelen en de hierop betrekking hebbende monopolie heffingen. VOORKEURINGEN STIEREN. Maandag 1.1. was de jury van de provin ciale regelingscommissie voor de rundvee fokkerij wederom verplicht haar arbeid in ongunstige weersomstandigheden uit te voeren. Hierbij kwam nog het ongelukkige keuringsterrein op de tweede keuringsplaats, n.1. de oude trambaan te Opmeer, waardoor het vergelijk al zeer moeilijk viel. 's Morgens bleven te Nieuwe-Niedorp de beide aangegeven oudere stieren weg. Ruim was daar tegenover de aanvoer der twee jarige stieren, want op een na waren alle 9 aangegevenen verschenen. Helaas was de kwaliteit niet evenredig aan de kwantiteit, zoodat slechts 3 de goed keuring der jury mochten verkrijgen, ter wijl de rest voor zoover zij reeds op twee jarigen leeftijd daartoe werden „toegelaten'' fokvereenigingsvee mogen blijven dekken. Van de goedgekeurden mocht Sjollie 2 van N. Oudeman te Heerhugowaard-Noord, fokker F. IJff Dz. te Assendelft ons het meest bekoren. Hij bezit de adel van z'n vader Constantijn Frans 11, doch kon achter nog iets ruimer. Iwan v. P. Borst te Heer- hugowaard (fokker G. J. Snoek te Ven huizen) is meer beknopt, doch al niet veel ruimer. De derde Wodan Frans 85 van W. J. Keesom te 't Veldt (N. Niedorp) geb. bij N. D. Kaan te Wieringerwaard, het welk wel vaderdier was doch dat vooral in het ach terstel nogal zondigde. Er waren 13 van de 14 aangegeven 1-jarigen op 't appèl, waarvan de jury er 5 afwees en van de overigen 3 toeliet voor het N.H, nummer. Deze drie waren Karei van L. Duinkerken te Harenkarspel. Hendrik 4 van W. J. Keesoom van Nieuwe-Niedorp en Plesman 28, gefokt door D. F. Timmerman te Schagen, eigendom van J. Pijper te N.- Niedorp. Goedgekeurd werden 5 stieren van zeer verschillende kwaliteit, n.1. best tot ter nauwernood voldoende. IJmkjes Apollo van zuiver Friesche af komst, gefokt door en eigendom van W. Keetman te Winkel heeft zy'n leeftijd mee, n.1. geboren begin October van 1937. Doch het is een eersteklas stier, waarvan de beenen zwaarder en correcter hadden kun nen zijn. Ook Baron's Athleet van A. Schenk te Oude-Niedorp behaagde wel als typisch dier met veel adel, doch iets rank. Nog werden goedgekeurd Sannie's Arno van J. Pijper te N. Niedorp, Cor Frans 6 van Jb. Rootjes te N. Niedorp en Frans 4 van J. Koog JCz. te N. Niedorp, gefokt door W. Jimmink Jbz. te Schagerbrug, welke laatste noch in conditie, noch in regelmaat uit muntte. Te Opmeer bleef de 4-jarige Frans 200 weg; van de 4 driejarigen verschenen er 3, welke wel alleen 3 aangehouden werden, doch alleen Ada's Paul van P. Donker Jr. te Hoogwoud naar Alkmaar, zal mogen komen. Lize's Frans 2 en Frans 206 van Groen- haven, respectievelijk het eigendom van De derde prijs werd toegekend aan Lize Fr. 20, van K. Groot te Hoogwoud. Het dier, dat een matig achterstel heeft, echter niet zeer regelmatig is, zal niet naar de centrale keuring te Alkmaar gaan. Het dier werd aangehouden. Evenmin zal daar verschijnen Frans 206 v. Gr., eig. G. Rooker te Hoogwoud, fokker F. A. F. Groneman te Wieringerwaard. Ook dit dier werd aangehouden. Ada Paul van P. Donker Jr. te Hoogwoud zal mogen deelnemen aan de keuring te Alkmaar. Admiraal, van K. Slagter en Frans 200 werden afgewezen. K. Groot en G. Rooker te Hoogwoud bleven thuis. Drie der 14 tweejarige stieren waren niet te voorschijn gekomen, meest van onvol doende kwaliteit, zoodat slechts 5 goed gekeurd werden. Plesman 7 een iets groote doch best geperfectionneerde stier stond aan de kop, een type best gevolgd door Athleet 20 van A. Wit, Opmeer, gefokt door H. C. Kaag, Harencarspel, een geblokte doch iets vrou- velijke stier. Minden goed bleken Pel Wo dan van Jn. Blauw, Opmeer (fokker J. J. Bakker, Venhuizen) een goede typische doch ietwat slappe smalleg stier de vrij schrale Edelman van S. de Jong, Zandwer- ven, gefokt door W. Kaal Noord-Beem- ster en de matig volbrachte Geertje 10 Athleet van de stierenvereeniging de Gouw Hoogwoud, welke het eveneens aan ruimte mangelde. Meer grooten dan goedgekeurde vormden de 25 éénjarige stieren waarvan de jury na lang beraad een elftal op de Noordhol- landsche fokkerij losliet. Wij zijn overtuigd, dat hiervoor wel een groote schep durf en toegeeflijkheid noodig was. Goedgekeurd werden 2 zoons van de straks genoemde Ada's Paul, beide gefokt door P, Donker Jz., Hoogwoud, waar van Paul 7 nog z'n eigendom is en Paul 4 thans aan N. Leegwater, Obdam, toe behoort en Plesman 26 gefokt door H. Nobel, Bar- singerhorn, eigendom van W. Zwagerman, Hensbroek. Toegelaten werden Saartjes Atlas van C. Donker Az., Hoogwoud. Maartjes Lord, van wed. P. Smal, Spanbroek (fokker A. Kuiper Venhuizen, Rudolf, gefokt door C. Sta pel Pz., Hoogkarspel, thans van C. Helder, Benningbroek, Heredon 5 en 8 van J. Koop man, Hoogwoud, Roland 7 van P. Kuiper Langereis (fokker P. Wydenes, Twisk) Constantyn Frans, van C. Klaver, Hoog woud, gefokt door C. Donker Pz., Twisk en Sytje 7 Blok van A. Pijper, Hensbroek.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2