PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN Guillotin onschuldig aan de guillotine. Herinneringen aan Augustus 1914. Rechtszaken £qchUxaact De valbijl bestond reeds vóór dr. Guillotin. Bestemd om gerechtigheid te oefenen, doch verlaagd tot moordwerktuig. Alkmaarsche Politierechter Buurvrouwen hadden ruzie Heldersche juffrouwen leverden slag. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. MIDDERNACHT IN 'T WACHTLOKAAL. TWEEDE BLAD. 4 i Honderd vijf en tvintig jaar geleden, den 26en Maart 1814, stierf een man, wiens naam over de geheele wereld bekend is geworden op een wijze, die hemzelf allerminst aangenaam was, omdat deze naam ten onrechte in direct verband werd gebracht met een der huiveringwekkendste strafwerk tuigen, welke wij kennen, namelijk deguillotine. En de man, wiens naam daartoe werd misbruikt, was dr. Guillotin. Weinig kon iemand vermoeden, toen in 1738, dus 201 jaar geleden, in het kleine plaatsje Saintes een kind van het mannelijk geslacht werd geboren, dat werd inge schreven onder den naam Joseph Ignace Guillotin, dat deze naam tot in lengte van dagen een klank zou krijgen, die den eer- zamen burger kippevel zou bezorgen. Had de Fransche revolutie niet zulk 'n gru welijke ruchtbaarheid gegeven aan de guillotine, dan zou zonder twijfel de naam van den braven dr. Guillotin in onze dagen reeds lang vergeten zijn. Helaas een samenloop van omstandigheden heeft ge wild, dat hem deze vergetelheid werd onthouden Een brave man was deze dr. Guillotin, ondanks de sinistere gedachten, welke zijn naam wekt. Hij was zelfs, in zekeren zin althans een filantroop. Hij dacht evenmin aan het onthoofden van het grootst moge lijk aantal menschen (schuldig of on schuldig) in den korst mogelijken tijd, als aan het bouwen van den Eifeltoren. Hij was iemand, die veeleer het welzijn, dan de vernietiging van zijn medemensch op het oog had. De eerste maal, dat deze geneesheer uit de provincie zijn stem in het openbaar ver hief, was het om de autoriteiten te wijzen op de noodzaak van het droogleggen van een deel der moerassen in zijn geboorte streek, ter bevordering van den algemee- nen gezondheidstoestand: wel het beste bewijs, dat hij er niet aandacht, om het lugubere werk van den scherprechter te verlichten. Een pleidooi voor de „eenheids - straf". Toch zou hij, zonder het te willen, in die richting worden gedreven. Dr. Guillotin was een kind van zijn tijd. Hij had een open oog voor de ongerechtigheden, welke hij om zich heen zag geschieden. Hij meng de zich in de politiek. Zooveel is zeker, dat wij hem in 1788 in Parijs aantreffen als volksvertegenwoordiger. Zitting van Maandag 27 Maart 1939. Het was een vreeselijk tragische ge schiedenis met die juffrouw uit Den Helder, die op het binnenplaatsje, toen ze met den koffiepot naar den vuilnisbak liep om het koffiedik weg te doen (klaarblijkelijk was ze dus geen waarzegster), tegen haar buur vrouw had gezegd „Ba, viezerik. Je hebt in de gevangenis gezeten, pas maar op en betaal je schulden, anders kom je weer in de gevangenis." De buurvrouw, die met de juffrouw op voet van oorlog leeft, „nam" net niet en gaf via de politie een oorlogsverklaring af. Een bevriende mogendheid, in casu een andere buurvrouw, die in haar keukentje vertoevend het nobele mondgevecht had aangehoord, verklaarde zich solidair met de beleedigde partij en nam als getuige stelling tegen de juffrouw met den koffie pot, die het koffiedik weggooide, omdat ze geen waarzegster was. 9 De Alkmaarsche rechtszaal werd gister middag het slagveld en de politierechter het instrument van wraakneming der ver- eenigde Heldersche mogendheden. De juffrouw van het koffiedik, gelegerd op het beklaagdenbankje, voelde niets voor een onvoorwaardelijke capitulatie en gaf reeds voortijdig vuur, door den officier tijdens het voorlezen van de dagvaarding in de rede te vallen. Ze had er weinig succes mee, want haar werd beduid voor- loopig te zwijgen. Toen ze wel mocht spre ken, verklaarde ze de buurvrouw voor leugenaarster en ze vroeg te mogen zwe ren, d_i hetgeen tegen haar ingebracht werd, bezijden de waarheid was. Het zwe ren werd haar niet toegestaan en onder- tusschen opende de twee andere mogend heden, na wel te hebben gezworen, dat zij een rechtvaardigen oorlog voerden, het of fensief en verklaarden met ontroerende eensgezindheid, een nobeler zaak waardig, dat de juffrouw met het koffiedik de be- leedigende woorden had gesproken. Een nieuwe ontkentenis van de juffrouw volg de, maar de rechter zei, dat ze bekend stond als praatziek en dat de buurvrouwen dus wel gelijk zouden hebben. Bovendien stonden die onder eede. De officier maak te er niet veel woorden over vuil, koos de partij van de beëedigde meei derheid en vorderde 12 of 6 dagen, welke eisch een hysterische huilbui en eep. omstandig ver- Dr. Guillotin In deze hoedanigheid bracht hij in 1789 een voorstel ter tafel, dat hem het weinig benijdenswaardige voorrecht verschafte, voortaan in één adem te morden genoemd met het afschrikwekkendste niddel ter bestraffing van misdadigers: de valbijl. Laten wij evenwel onmiddellijk een eind maken aan het veelverbreide misverstand, dat de guillotine een uitvinding zou zijn van den braven dokter. Zij bestond reeds lang en functionneerde, men zou bijna kunnen zeggennaar genoegen naar ge noegen van de autoriteiten althans. Dr. Guillotin was een aanhanger van humanitaire denkbeelden. Hij verfoeide de middelen, waarvan de wet zich in dien tijd bediende, om misdadigers te stiaffen: het radbraken, op de kaak stellen, levend verbranden en andere gruwelen. Daarom stelde hij in 1789 voor, deze martelingen af te schaffen en te vervangen door één zelfde wijze van terdoodbrenging van hen, die hun leven hadden verbeurd. De keuze viel op de valbijl. Als professor in de anatomie viel het hem niet moeilijk, zijn voorstel op kundige wijze te verdedigen en zijn medeleden in de Nationale vergadering te overtuigen van de noodzaak van deze hervorming. Doch nu rees de vraag: indien men het rad, den brandstapel, het schavot en zelfs de galg in den ban deed waardoor moesten deze dan worden vervangen? Het schijnt dat dr. Guillotin persoonlijk niet met een voorstel is gekomen. Allerminst stelde hij de guillotine voor, om de haal, dat niemand kon volgen, tot resul taat had. De buurvrouwen, die als goede strategen van meening waren, dat je niet moet ou- houden met vechten, voordat c'.e vijand in derdaad verslagen is, trachtten van de ge tuigenbanken, waar ze krachtens voor schrift stelling hadden genomen, het vuur opnieuw te openen door te gaan inter- rumpeeren. Maar dat was toch niet con form de eischen der rechtzaaletiquette en een algemeen „ssst" volgde, waarop de winnende partij in een duidelijk hoorbaar gemompel verviel. De politierechter vond de schuld van de juffrouw bewezen en veroordeelde haar tot 7.50 of 3 Yi dag hecht. Ds juffrouw vond dat ze haar met dit goedkoope von nis toch nog een koopje geleverd hadden en aanvaardde, smartelijk huilend en diep bewust van haar nederlaag, den aftocht. Een humaan verslaggever betoonde als neutrale mogendheid zijn mededoogen met het oorlogsslachtoffer en gaf haar in het voorbijgaan een dropje van het merk Kiene, hetwelk dankbaar tusschen een paar snikken door haar werd aanvaard. Steunfraude. De werklooze ex-mijnwe^ker M. te Den Helder moest terecht staan, omdat hij als steuntrekker had verzuimd op te geven, dat hij op zekeren dag anderhalf jaar geleden, van den Alg. Mijnwerkersbond een postwissel had gekregen van 78.90, zijnde een achterstallige verhooging van zijn vervroegd pensioen. De man had door dat zwijgen in totaal 48 te veel steun ontvangen. De man bekende, maar zei niet te heb ben geweten, dat hij het postwissetje ook had moeten verantwoorden. De officier vond dat kletspraat; 't stond duidelijk op het formulier, dat verdachte elke week moest invullen, dat alles, ook pensioenen, moet worden opgegeven. Op verzoek van M. had de^fdeeling den Helder van het Leger des Heis een bi-ief geschreven, waarin een reclasseerings- onderzoek werd aangeboden. De officier voelde daar niets voor, steun fraude komt maar al te veel voor en wat M. had gedaan was heel leelijk. De belastingbetalers worden door dergelijke euveldaden gedupeerd en de heele steun- verleening zou, indien men geen strenge maatregelen nam, op losse schroeven komen te staan. De officier eischte 1 maand gevangenisstraf. Verdachte vroeg een voorwaardelijke veroordeeling, maar de rechter vond, dat hij den ernst van het misdrijf niet goed genoeg inzag en niet genoeg schuldbesef betoonde. Het vonnis was daarom conform den eisch. Een fiets gestolen. Voorts compareerde de venter N. D. uit eenvoudige reden, dat hij het bestaan er van niet kende. Nu bevonden zich onder de leden van de Nationale vergadering lieden, die uit ver schillende deelen van Frankrijk afkomstig waren. Enkelen der volksvertegenwoordi gers uit het zuiden brachten een toestel ter sprake, dat reeds werd toegepast, zoo wel in Italië als in hun eigen streek. Dit was niets meer of minder dan een soort guillotine hetzelfde werktuig, dat zich een zoo ontzettende reputatie heeft ver worven, van Sanson tot Anatole Deibier, die dezer dagen voorgoed het hoofd heefr neergelegd. Een fatale herdooping. Het principe van de toenmalige valbijl was hetzelfde als heden ten dage; alleen was de vorm iets eenvoudiger en luidde de naam anders. Vooral dit laatste is van veel belang want daaruit blijkt, hit over tuigendste, dat de brave dr. Guillotin er part noch deel aan had. Men noemde het toestel bij den Italiaanschen naam: „Man- naja". Dit instrument nu werd uitverko ren, om het denkbeeld van dr. Guillotin te verwezenlijken en de doodstraf sneller en humaner toe te passen. Men zou dus den menschlievenden dok ter geluk hebben kunnen wenschen met dit blijk van medegevoel zelfs voor zijn medemenschen, die tot misdaad waren vervallen. Doch dit succes zou hern nood lottig worden. Wilde men zijn naam op bedenkelijke wijze! eeren, door dien te verbinden aan den „automatischen kop pensneller?" Is een zijner medeleden op dit noodlottig denkbeeld gekomen? De ge schiedenis verspreidt hierover geen licht; doch zooveel is zeker, dat de „manaja", ingevolge het besluit van de Nationale Vergadering op 20 Maart 1792 officieel ingevoerd, nanwelijks was begonnen met haar bloedigen plicht te vervullen, of zij werd door de Parijsche spraakmakende gemeente herdoopt in „guillotine". Berucht in plaats van beroemd. Onnoodig te zeggen, dat dr. Guillotin op deze zonderlinge onderscheiding volstrekt geen prijs stelde, te minder, omdat dichters van minder allooi en straatzangers er met een soort galgenhumor vermaak in schep ten, de guillotine tot onderwerp van hun liedjes te kiezen. Men kan zeggen, hoe zonderling dit ook klinkt, dat zij den nieu wen naam „populair" maaktenDr. Guillotin protestaerde) loochende elk ver band met de valbijl; doch het kwaad was onherroepelijk geschied nont :s hij er in mogen slagen, z:jn naam te bevrijden van dezen onverdienden smaad. Tot zijn ongeluk bracht de groote revolutie den naam van de noodlottige machine weldra met een gevoel van walging en afschuw op aller lippen, in geheel Europa en daar buiten. Den 26en Maart 1814 blies dr. Guillotin den laatsten adem uit, gebukt onder het gevoel, dat zijn naam slechts met een huivering werd uitgesproken. Doch, al blijft dit ook waar voor de guillotine zélf toch hebben wij in het licht willen stel len, dat de dokter onschuldig is aan de uit vinding van het gruwelijke toestel, dat tijdens de revolutie tot moordtuig werd verlaagd. (Nadruk verboden). Leeuwarden, gedetineerde in een of andere gevangenis, voor den Alkmaarschen poli tierechter vanwege een door hem gepleeg- den diefstal van een fiets, ten nadeele van den heer M. Sunderman te Sijbekarspel. Zijn maat en medegedagvaarde was niet verschenen. De officier vorderde tegen D., die reeds acht maanden gevangenisstraf voor een ander feit uitzit, 2 maanden gevangenis straf en tegen den niet-verschenen E. H. die een nog blanco strafregister had 1 maand gevangenisstraf. Het vonnis was conform aan dezen eisch. Voor de Alkmaarsche rechtbank had zich Dinsdagmorgen te verantwoorden C. de G. uit Alkmaar, die in een der jachtvelden in de omgeving van Alkmaar door de rijks- veldwacht was aangetroffen met een jacht- acte, die vervalscht bleek te zijn. Verdachte bekende de acte, die al zeer cud was, te hebben vervalscht. Hij beweer de echter het niet met eenig boos opzet te hebben gedaan, doch meer uit een soort „kinderachtigheid". De president vond op zijn beurt die uit vlucht kinderachtig, vooral, omdat de G. in het veld aan het jagen was en, naar zijn acte gevraagd zijnde, de vervalschte acte had getoond. De officier vorderde een hooge boete, n.1. 250 of 100 dagen. Verdachte verklaarde slechts een gering inkomen te hebben. Uitspraak volgende week Dinsdag. Een vierkante ruimte, waarin een kachel, die nu eens rood-gloeiend staat, dan weer ijzig koud aanvoelt; verder een tafel, niet al te schoon, niet al te ontvet; dan één stoel, speciaal en alleenlijk bestemd voor den wachtcommandant, twee banken, gere serveerd voor den korporaal van aflossing en beoefenaars van het meest edele kaart spel: zwikken; tenslotte de brits met plaats voor hoogstens drie slapende kerels. Aan de grauwe muren uittreksels van militaire voorschriften, totaal onleesbaar; verder de lijst van autoriteiten, die gewaar schuwd moeten worden bij brand en on lusten, eveneens onleesbaar; eindelijk eeni- ge befaamde keukenbriefjes, appèllijsten, en een smoezelig cahier met „inhoud". Ziedaar het wachtlokaal, in hetwelk de wachtcommandant zijn krantje leest, zijn romannetje verslint, zijn liefdesbrieven schrijft Op een avond, tegen het middernachte lijk uur. In het wachtlokaal heerscht diepe rust. Op de brits slapen afgeloste schild wachten, op een der banken rust de korpo raal van aflossing, op de stoel dommelt de wachtcommandant, die volgens voorschrift wakker moet blijven. Hij wacht op enkele mannen, die avond permissie hebben en denkt: „als dat maar goed af loopt!"Want voor het kleine groepje is het een belangrijke avond ge weest: den volgenden dag zullen zij af zwaaien, naar huis gaan! Met groot verlof! Buiten klinkt regelmatig de pas van de post voor 't geweer. Hij stapt steeds maar heen en weer: van den ingang der kazerne tot de hoofdpont; precies tien meter. Hij re kent nog niet, want 't duurt nog minstens een uur voor de aflossing komt. Plots wordt de stilte verstoord door een luid, lang aanhoudend belgerinkel. En veel stemmig klinkt het nationale lied: „Wij gaan nog niet naar huis! Nog lange niet! Nog lange niet!" In het wachtlokaal is de commandant plotseling weer geheel wakker geworden en meteen snelt de korporaal al naar de poort, opent deze en even later volgt de „hartelijke" begroeting in het domein van den sergeant. Wel een beetje érg laat, hé?, merkt de commandant op, het appèlbriefje bestudee- rende. Jewel, sergeant, maar ja, ziet u, we gaan morgen afzwaaien en nou hebben we wat gefuifd! En met één ruk tot den korporaal: Zeg, zou je die deur niet eens dicht doen, oue vetbon?" Voordat het tot een debat komt, stuurt GENEZEN DOOR HANDOPLEGGING. Twee maanden hechtenis. In hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter te Amersfoort, heeft gisterenmorgen voor de rechtbank te Utrecht terecht gestaan de 60-jarige vee handelaar D. K. uit Zeist, wegens het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De man werd in eerste instancie veroor deeld tot 2 maanden hechtenis, omdat hij een juffrouw uit Barneveld, die niet loopen kon, had behandeld door met zijn hand over haar voet en haar onderbeen te strij ken onder het uitspreken van gebeden, voor welke behandeling hij honorarium in ontvangst had genomen. Voor de rechtbank verklaarde hij het uit vriendschap te hebben gedaan, ofschoon hij de menschen te voren niet kende. De juffrouw, die zeer moeilijk liep, verklaarde als getuige, dat de „genezer" de behande ling wel 10 maal had herhaald en daar telkens 2.50 voor had gekregen. De handoplegging had niet geholpen. Haar echtgenoot verklaarde in gelijken zin. De officier van justitie, mr. J. F. Camp- huis, herinnerde er in zijn requisitoir aan, dat verdachte reeds vele malen wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst was veroordeeld. Hij achtte de door den kantonrechter opgelegde straf van 2 maanden hechtenis juist en vroeg beves tiging. Uitspraak over 14 dagen. ECHTELIJK DRAMA TE ROTTERDAM. Op 20 Juli van het vorig jaar heeft zich in een woning te Rotterdam een ernstig drama afgespeeld, dat voor den betrokken persoon nog betrekkelijk goed is afge- loopen. Het echtpaar C. K. had reeds langen tijd oneenigheid en de vrouw had reeds een advocaat in den arm genomen om van haar man te kunnen scheiden. Op den morgen van genoemden datum, was de man reeds vroeg naar zijn werk 1 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Nederlandsche weermacht mobiliseerde. In deze rubriek zullen af en toe schetsjes geplaatst worden van lezers, die toen gediend hebben. Wie mobilisatie-herinneringen heeft, kan ze dus inzenden. onze sergeant de laatkomers naar hun ka mer met de opmerking: „Maak maar gauw, dat jullie onder de wol komen". Weer is de rust teruggekeerd, weer vecht de wachtcommandant tegen zijn eenigen vijand, de slaap, die alles-overmeesterende slaap. Tot opeens het geroep van de post- voor-'t-geweer klinkt. Sergeant, ze breken de heele boel af! Meteen vliegt sergeant X. overeind, gooit de deur open enalle kamers zjjn hel verlicht! En gezang, gekrijsch en.... ge. vloek klinkt uit kamer 13, natuurlijk pre cies daar, waar de afzwaaiers slapen. En als sergeant X. naar het kardinale punt sluipt, ziet hij hoe daar een soort krijgsdans wordt uitgevoerd door de oud jes. Zeer tot ongenoegen van de rest, die nog blijven moeten en die dit ongenoegen uit in het gooien met hompen kug, kussens en andere projectielen. Ineens gaat de deur open en als de pretmakers het gezicht van den wachtcommandant zien, kalmeeren de meesten al. „Ik dacht, dat jullie gingen slapen, hé?'' dondert hij met enorme stemverheffing door de zaal. Geen antwoord. Slechts Jan sen knikt, terwijl hij in de meest wonder lijke houding op den rand van zijn krib be zig is, zijn beenwindsels op te rollen, het geen dezen nacht al bizonder lastig blijkt. Gegrinnik, ergens vandaan. Bijna gaat het verkeerd, bijna dreigt de sergeant een minder glorierijke nederlaag te lijden. Dan redt hij zich: En nou stil en anders, morgen niet afzwaaien! Het dendert door de kamer en ver standig genoeg meteen verdwijnt ser geant X. En gelukkig merkt het fuifstel niet, dat hij bijna een salto-mortale maakt over een gamelle. Den volgenden morgen zwaaiden ze tóch af, de fuifnummers. En sergeant X. kreeg een extra-handdruk. Omdat hij niemand op de bon gezet had! M. S. gegaan, doch daar er dien dag niets te doen viel, keerde hij spoedig naar huis terug. Hij begaf zich naar de keuken, waar hij o.m. koffie zette en noodigde toen ook de vrouw uit te komen koffie drinken. Toen zij hieraan gehoor gegeven had, bracht de man het gesprek weer op de echtscheiding, die hij ongedaan wenschte te zien. Er ontstond ruzie over dit onder werp en toen is de man op de vrouw afge vlogen en heeft haar bij de keel gepakt met het doel haar te wurgen, zeggende: „Je laatste uur is geslagen." De vrouw raakte bewusteloos en toen zij weer bij kwam was haar man verdwenen, vrouw dikke roode striemen in den hals en De dokter constateerde later bij de voorts een kneuzing en bloeduitstortingen ter hoogte van de zevende en achtste rib, veroorzaakt door stompen. De man is naar de einrichting „Maasoord" overgebracht. Bij de behandeling voor de rechtbank te Rotterdam, werd tegen verdachte, den 42-jangen graancontroleur C. K., die ont kende zijn vrouw van het leven te hebben willen berooven, een gevangenisstraf ge- eischt van drie jaar en zes maanden, door te brengen in een bijzondere strafgevange nis. Uitspraak doende heeft de rechtbank verdachte veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gis teren: uitreis: Valk te Jodhpoer, Reiger te Na pels, Pelikaan te Singapore; thuisreis: Zilverreiger te Bagdad, Buizerd te Medan en Gier te Napels. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! BIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. 192. De speurders begeven zich op weg om den kleinen Pam te vinden. Ieder kiest zijn weg en daar gaan zij dan. Zal het lukken? 193. De koning heeft door het hele land omroepers gezonden om het volk mee te delen dat Pam verdwenen is. Een grote beloning wordt uitgeloofd aan diegene die hem terugbrengt.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8