Verdubbeling van het Britsche territoriale leger. rirrr11 Veldleger van 340,000 man. Jiimmeums De Britsche minister-president Chamberlain h^o in het Lagerhuis medegedeeld dat d» gi«teren had. h.t territoriale I.aer da, ,1 re9eer'n9 beslo,e" vaa ,30.000 man he.h.Te,' haTdhX gereeyeteem. t.r.tond tot oorlogssterkte uit f. T T" m.r;„g;,Her;:,,rdMiB9 meebrengt Het aldus op oorlogssterkte gebrachte terrl- r eèn sterkt« krijgen van 340,000 man. De dienstplicht-kwestie. GEMENGD NIEUWS. De bomontploffing te Londen Twee arrestaties. „Westdeutscher Beobachter" over België. Een Belgische dwaasheid. De „Kruger-millioenen". Nieuwe speurtocht begonnen. Roemenië voelt zich bedreigd. Ernstige incidenten in Transsylvanië TWEEDE BLAD. I De verklaring, welke Chamberlain betref fende de uitbreiding van het territoriale leger tot oorlogssterkte aflegde, luidde woordelijk: Het Lagerhuis zal zich herinneren, dat ik in een onlangs afgelegde verklaring heb aangekondigd, dat ieder aspect van ons na tionale leven, met inbegrip van de nationale defensieprogramma's, opnieuw zou werden bestudeerd. Tijdens deze bestudeering heeft de regeering onder meer dan indruk gekre gen. dat het noodzakelijk is, nog meer ge bruik te maken van den geest van vrijwii- ligen dienst, die in het geheele land aan den dag treedt. In het bijzonder kan de regea- ring niet toestaan, dat recruten, die zich aanmelden voor het territoriale leger, afge wezen worden, omdat de eenheden, waar voor zij zich aanmelden, reeds boven de normale sterkte gekomen zijn. Bijgevole heeft de regeering den toestand overwogen en is zij tot de volgende conclusies geko men: 1. het territoriale veldleger, dat thans op vredessterkte 130,000 man cm vat, zal onmiddellijk op oorlogssterkte worden gebracht, hetgeen een aanvul ling met ongeveer 40.000 man met zich mede zal brengen; 2. het territoriale veldleger, dat op deze wijze op oorlogssterkte zal zijn gebracht, zal verdubbeld worden en derhalve gebracht worden op een sterk te van 340,000 man. Het Lagerhuis zal begrijpen, dat deze be langrijke besiuiten een reeks daarvan het gevolg zijnde besluiten met zich mede bren gen betreffende voorziening in de noodige uitbreiding van onderbrengingsmogelijk heid, van het aantal bevoegde instructeurs, van de uitrusting en reserves en van het oorlogspotentieel, dat noodig is voor het on derhoud van de vergroote troepensterkte. De plannen voor al deze zaken worden uit gewerkt en verdere inlichtingen zullen van tijd tot tijd worden gegeven. Men zal be grijpen, dat voorts een veel grootere krachts inspanning noodig zal zijn om de natie de noodzaak duidelijk te maken, dat in zoo kort mogelijken tijd de manschappenaantallen moeten worden verkregen. Ik vertrouw, dat alle leden van het Lagerhuis in den een of anderen vorm bereid zullen zijn hun steun bij dat streven te verleenen. Greenwood vroeg Chamberlain om voor de opleiding voor diensten gebruik te maken van een zeer groot aantal oudere mannen, die misschien niet fit genoeg meer zouden zijn voor actieven dienst doch die in den tegenwoordigen tijd gebruikt kunnen wor den. Voorts vroeg hij den premier of met het oog op de noodige uitrusting voor de geregelde troepen, die van het eerste be lang is, actieve en voldoende stappen ge nomen zouden worden om den vergrooten territorialen dienst te voorzien van de noo dige uitrusting. Tenslotte zeide hij: Terwijl wij de om standigheden betreuren, die dit noodig heb ben gemaakt, juichen wij in de oppositie de verklaring van Chamberlain toe als een her haling van het voornemen der regeering om het vrijwilligerssysteem te handhaven. Chamberlain Chamberlain antwoordde hierop: het ligt in het voornemen cm gebruik te maken van de diensten van gepensionneerde officieren, onderofficieren en soldaten voor instructie- doeleinden. Stappen zullen in goede orde genomen worden voor de uitrusting der territoriale troepen, zonder inbreuk te maken op de voorziening der uitrusting der geregelde troepen. Voortgaande zeide de premier: De veronderstelling van Greenwood is vol komen juist. Dit vormt het bewijs, dat wij naar de meening der regeering nog geenszins uitgeput hebben, wat bereikt kan worden door den vrijwilligersdienst. Wij gelooven, dat wij de mogelijkheid kunnen aantoonen, dat het v r ij w i l- ligerssysteem aan al onze be hoeften kan voldoen. In antwoord op verdere vragen zeide Chamberlain: een nisuwe, intensieve recru- teeringscampagne voor de noodige man schappen zal noodzakelijk zijn. Het ligt voor de hand, dat de aankondiging de divisies zal verdubbelen, die beschikbaar zijn voor overzeeschen dienst. Er zal 'n armband wor den uitgegeven voor de territorialen, die zij op hun burgerkleeding kunnen dragen om te toonen, dat zij vrijwillig dienst hebben genomen. Samenwerking met Rusland. In het Lagerhuis heeft verder Butler na mens de regeering geantwoord op een vraag van het liberale lid Mander of de raadzaam heid wordt overwogen van een toetreding van Engeland tot het Fransch-Russische pact, geantwoord: Neen. Butler voegde hier aan toe, dat het bedoelde pact een bilaterale overeenkomst vormt en geen bepalingen be helst betreffende toetreding van andere mogendheden. De conservatief Boothby vroeg daarop of de mogelijkheid werd uitgesloten van een pact tusschen Engeland en Sovet-Rusland. In antwoord hierop verwees Butler naar de algemeene verklaring van Chamberlain. Op verdere vragen betreffende de Rus sische voorstellen tot het houden van een internationale conferentie gedurende de NED. CHR. PERSBUREAU. Als bestuursleden van het Ned. Chr. Pers bureau zijn gekozen ds. Joh. P- van Mullem van Akersloot, ds. D. van Krevelen van Hil versum en ds. J. P- C. Poldervaart van Naarden, allen vrijzinnig. Geenszins mag üit deze benoeming worden afgeleid da deze vrijzinnigen de politieke richting van het Ned. Chr. Persbureau geheel voor hun rekening zouden nemen. PAASCH-TELEGRAMMEN MET VASTEN INHOUD. Van 3 t/m 10 April a.s. zal, evenals verle den jaar, de gelegenheid worden open gesteld in het verkeer met Noord-Amerika met uitzondering van Alaska, Britse - Columbia (2e, 3e en 4e zone), Noord-West- Canada, Yukon en de kantoren van Labra dor—Mexico, Bahama-eilanden, Cuba, b- Pierre en Miguelon, Paasch-telegrammen met vasten inhoud te wisselen. In het verkeer met Japan met inbegi tp van Korea en Formosa zullen uitsluitend Paasch-telegrammen met vrijen in houd zijn toegelaten. Inlichtingen omtrent voorwaarden van toezending worden aan alle telegiaaf'an toren verstrekt. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS VERGADERT; Het Verbond van Nederlandsche ^rel^ gevers heeft gisteren in het gebouw van Industrieele Club te Amsterdam een alge meene vergadering gehouden. De algemeen-voorzitter, de heer Gelderman C.Mzn., stond in zijn inleiding ui het bijzonder stil bij de nieuwe belasting plannen van de regeering, welke o.a, inhou den de heffing van een winstbelasting op rechtspersonen. Spreker zette in. het kort de bezwaren uiteen, welke bij het verbond tegen dien nieuwen aanslag op het bedrijfs leven worden gevoeld. Voorts kantte spr. zich tegen de plannen om de verantwoorde lijkheid voor het landbouwcrisisbeleid en de uitvoering en opbouw van de landbouw crisismaatregelen in handen te leggen van de bedrijfsgenooten. Tenslotte verklaarde de heer Gelderman zich solidair met de kunstzandsteenfabriek „Arnoud", aan welke fabriek verboden is in twee ploegen te wer ken. Vervolgens sprak mr. B. C. Slotemaker over de regeeringsmaatregelen ter bestrij ding van de jeugdwerkloosheid. Ondernepnersovereenkomst. - De mi nister van economische zaken maakt, >nge" volge de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van onder nemersovereenkomsten 1935 bekend, dat hu aan de vaste commissie van den economi- schen raad verzocht hem te willen advisee- ren over het nemen van een algemeenen maatregel van bestuur, ten aanzien van een bii hem ingediende ondernemersovereen komst inzake een afzet-quoteregeling voor vleeschwaren en vleeschconserven. Invoerprijsverschil Malta-aardappelen e a - Naar wü van bevoegde zijde ver nemen, heeft de minister van economische zaken het invoerprijsverschil voor aardap pelen vastgesteld op 3 per 100 kg. netto voor het tijdvak 1 April-10 Juni 1939 en op 5 per 100 kg. netto voor het tijdvak 11 Juni31 Juli 1939. laatsten vijftien maanden, zeide Butler: Het eerste voorstel werd gedaan op 17 Maart 1938. Wat dit voorstel aangaat, verwees Butler naar de verklaring van Chamberlain van 24 Maart 1938. Het tweede voorstel werd naar voren gebracht op 18 Maart j.1. en had betrekking op besprekingen tusschen zekere staten om te overleggen over de mo gelijkheid van een gemeenschappelijk op treden. In recente verklaringen, aldus Butler, is duidelijk gemaakt, dat de Brit sche regeering in actief overleg ia met an dere belanghebbende regeeringen en dat het verkieslijk is op dit oogenblik met het oog op de recente gebeurtenissen, om het overleg te plegen langs de gewone diploma tieke kanalen. Boothby, die opmerkte, dat de gewone diplomatieke kanalen zeer langzaam werk ten, zeide: het zou kunnen gebeuren, dat een vlugger en vastberadener actie ons voor is. Butler antwoordde hierop: Ik denk niet, dat eenigerlei actie wordt uitgesloten. Ik heb echter de houding der regeering weer gegeven. Thans is bekend geworden, dat de Hammersmithbrug te Londen voor groo tere schade en wellicht vernieling is gespaard, door de tegenwoordigheid van geest van een voetganger, die, toen hij een pakje zag, waaruit rook en een sissand geluid kwamen, dit terstond in de rivier wierp. Het pakje, waarin een oud koffertje, ontplofte voordat het in het water terecht kwam en de tweede bom ontplofte kort daarna. Een half uur na de ontploffing wist de politie reeds hoe het koffertje op de brug was neergelegd. De eigenaar van een taxi' enderneming kwam met een zijner chauf feurs op het bureau in het Westen, waar de chauffeur vertelde dat hij was aangehouden door vier mannen, die een koffertje bij zich hadden en die hem gelastten naar Ewell in het duin van Epsom te rijden. Op een een zame plaats werd den chauffeur geboden te steppen en toen de niets kwaads vermoeden de man daaraan gevolg had gegeven, werd hij door de vier mannen aangevallen en overmand en achter in zijn eigen taxi ge duwd onder bewaking van twee man. Een derde man de chauffeurspet van zijn hoofd en nam achter het stuur plaats en nu ging de tocht in volkomen tegenovergestelde rchting naar Hammersmith. Hier stopte de auto vlak bij de brug; de vierde man met het koffertje stapte uit en de drie anderen reden met hun slachtoffer naar Shepherds Bush (dicht bij het stadion van Wembley) waar zij op een zijweg den auto verlieten en binnen enkele seconden spoorloos verdwe nen waren. Een andere chauffeur heeft meegedeeld, dat hij vijf minuten na den aanslag op Ham mersmith Broadway aangehouden was door een jongen man natuurlijk de vierde die het koffertje met de tijdbom geplaatst had die wel niet zenuwachtig deed maar toch erge haast bleek te hebben. Ook deze auto was naar Shepherds bush gereden waar de man had afgerekend en den auto ver laten had De politie die vijf minuten na den aanslag ter plaatse was heeft in een wijden omtrek dadelijk alle auto's en vrachtwagens laten aanhouden en doorzoeken en in den loop van den middag zijn twee personen gear resteerd die gisteravond nog met beide chauffeurs geconfronteerd zouden worden. De „Westdeutscher Beobachter" publiceert een artikel, onder het op schrift „De Belgische dwaasheid", dat zich bezig houdt met een zekere strooming in de Belgische pers ten gunste van een terugkeer naar de b ondgenootschappenp olitiek. De schrijver van dit artikel constateert, dat deze strooming in strijd is met de offi- cieele Belgische politiek en verklaart dan, dat de belofte tot hulpverleening door Frankrijk en Engeland aan Zwitserland, Nederland en België niet zonder gevaar voor deze landen is, omdat men hen er van zou kunnen verdenken zich te leenen voor een misbruik maken van hun onaf hankelijkheid. Het artikel eindig4 als volgt: „Daarom is het een dwaasheid, dat de Belgische bla den en de politieke kringen aansluiting bij de politiek der westelijke mogendheden eischen, juist op het oogenblik, dat deze mogendheden met de onafhankelijkheid van hun land spelen. Engeland en Frank rijk bedreigen België, wanneer zij het in hun plannen betrekken. Duitschland denkt niet aan een dergelijke politiek, maar het hoopt tezelfdertijd, dat de garantie van onafhankelijkheid welke het België ge geven heeft, niet door dat land verscheurd zal worden." Commentaar van Belga. Het agentschap Belga, dat een uitvoe rige analyse van dit artikel publiceert, laat daarop dit commentaar volgen: „Wij meenen opnieuw te moeten op merken, dat in dezen laatsten tijd Frank rijk en Engeland België geen enkele be lofte tot hulpverleening hebben gedaan. De laatste diplomatieke documenten ten deze zijn gepubliceerd: het zijn de Fransche en Engelsche verklaringen van April 1937 en de Duitsche verklaring van Oct. 1937. Deze verklaringen zijn niet hernieuwd en hebben ook geen hernieuwing noodig. De berichten, welke wij de laatste dagen hebben gegeven, zetten slechts uiteen, dat Frankrijk en Engeland besloten hadden tusschenbeide te komen in geval van een Duitschen aanval, in het bijzonder tegen België, maar daarbij is sprake van een vast voornemen, niet van een belofte of een aanbod, en van dat voornemen is België in het geheel niet officieel in ken nis gesteld." Opnieuw zal een poging worden ondernomen om de „Kruger-mil lioenen", een gouó"chat, welke Paul Kruger in Zuid-Afrika achterliet, toen hij naar Europa ging, op te sporen. De drie gebroeders de Wet uit Bredasdorp in de Kaapprovincie heb ben tot den staatssecretaris voor financiën de vraag gericht, of eenige volmacht van den staat noodig is om een onderzoek in te stellen naar de geheimzinnige millioenen, en hoe de regeering staat tegenover een even tueel vinden van deze goudschat. Gedurende eenige jaren hebben de Wets, die thans de nieuwe poging zullen wagen, een basuto in dienst, geheeten James Williams, die verklaart op 20-jarigen leef tijd in dient te zijn geweest van den boe renleider generaal Cronjc. Tijdens den Zuid-Afrikaanschen oorlog moest hij een ossenwagen besturen, waarop geld en waardevolle artikelen uit het huis van president Kruger te Pretoria geladen waren. De wagen werd gereden naar een plek tusschen Pretoria en Pietersburg in Noord-Transvaal. Williams was hier reeds eerder geweest met generaal de Wet en eenige manschappen. Zij hadden toen be vel gekregen eenige kuilen te graven. Bi, deze gelegenheid waren de generaals Cronje en de Wet aanwezig r.et een wagen waarachter een tweewielige schosche kar gespannen was. Toen zij in de buurt van het afgegraven gedeelte kv/amen, werden twee ossen gespannen voor de kar en hiel pen inboorlingen met het overbrengen van den inhoud der wagens naar de kar. De twee generaals vertrokken met de last naar de kuilen, terwijl al de andere aan wezigen in tegenovergestelde richting wegreden om de ossen te laten grazen. Na eenigen tijd keerden Cronje en de Wet te rug: de kar was leeg. Men laadde haar op met brandhout en keerde terug naar Pretoria. Aldus het relaas van den inboorling Williams, die de gebroeders de Wet ervan verzekert hen naar de plaats /an bestem ming te kunnen brengen. Hoewel reeds verschillende malen koortsachtig gezocht is naar d- „Kruger millioenen" in verschillende deelen van Zuid-Afrika, heeft men nog geen belang rijke vondst gedaan. Bij een gelegenheid werden te Boshoff in den vrijstaat eenige Kruger-goudstukken gevonden. De meest geziene schuilplaatsen voor het goud waren altijd Machadorp, Pilgrims rest, Barberton en NelsDruit, allen gelegen in Oost-Transvaal, doch men heeft ook gezocht in de omgeving van Komatipoort, in het Kreger nationale park, in Wonder boom, nabij Pretoria, Germisten, Middel burg, Lijdenburg, Heidelburg, Christiana, Witpoortje Falls. en in tallooze andere plaatsen in de omgeving van Johannes- burg en Pretoria. Uit Cluj en andere steden in Trans- sylvanië wordt gemeld dat zich daar bü demonstraties van Hongaren ernstige incidenten hebben voorge daan. De Hongaarsche minderheid vormt er een groot deel van de bevol king en in politieke kringen vreest men, dat de groote spanning daar zou kunnen leiden tot internationale ver wikkelingen. Een menigte Roemenen trachtte den Hongaarschen reservist Simonyi op het station te Cluj tt lynchen. Simonyi belee- digde Roemenië en stak een officier met een bajonet in het gezicht toen hij een aanmerking kreeg. Hij verwondde verder een soldaat en een politiesergeant, waarna hij gearresteerd werd. De politie arresteerde bovendien tal van Hongaarsche demonstranten, die in de straten van Cluj Hongaarsche nationale liederen zongen. In Roemeensche politieke kringen is de nervositeit tengevolge van deze incidenten toegenomen. Men zegt, dat zij een gevolg zijn van buitenlandsche actie. Bovendien komen er berichten binnen, dat Hongarije met grootere snelheid mobi liseert. Verder is het nieuws uit Bulgarije zorg wekkend. Men bericht namelijk dat de premier en minister van buitenlandsche zaken, Kiosseivanoff binnenkort naar Ber lijn zal vertrekken, naar men als zeker aanneemt, om de Bulgaarsche revisionisti sche eischen tegen Roemenië te bespreken. Men brengt in herinnering, dat sommige metaalvoorraden, zooals de pyrietmijnen, die in het accoord met Wohltat vermeld zijn, in de Dobroedsja liggen, zoodat Duitschland Roemenië wel tegen de Bul gaarsche eischen zal beschermen. Diplomatieke kringen echten wijzen er op, dat het accoord met Duitschland geen effect heeft gehad op de Hongaarsche eischen inzake Transsylvanië waar het grootste gedeelte van de ertsvoorraden, die Duitschland en Roemenië krachtens het accoord met Wohltat samen zullen exploi- teeren, zich bevinden. Onder deze omstan digheden kan Roemenië zich niet aan sluiten bij eenige internationale demon stratie, zooals door Engeland, Frankrijk en Rusland tegen de imperialistische eischen van de totalitaire staten wordt voorgesteld. Naar men hier verneemt, zullen ook de andere Balkan-staten strikt neutraal blijven. PRINSES TARAKANOVA. Harmonie. De macht van de groote Catharina, kei zerin van Rusland, is een oogenblik be dreigd door het pretendentschap naar den. troon van een jong meisje, dochter van een schoenmaker in Petersburg, die Tarakanof heette. De intrige was op touw gezet door een Poolschen edelman, prins Radziwill, die haar te Venetië liet opvoeden. Anny Vernay als prinses Tarakanova. Catharina, hoewel in het geheel niet bang voor haar troon, vaardigt prins Orlof af naar Venetië, om naar gelang van omstan digheden Elisabeth uit den weg te ruimen of haar in zijn macht te krijgen en haar op zijn oorlogsschip mee te brengen naar Petersburg. Orlof vaart naar Venetië en tracht Elisa beth in de carnavalsdrukte te doen oplich ten. Dat mislukt echter. Bovendien zyn ze op elkaar verliefd geworden. Orlofs kame raden, die zien, dat hij om de liefde zijn plicht verzaakt, nemen de opdracht over, arresteeren haar en hem allebei en brengen ze naar Petersburg. Catharina, toch al afgunstig op het jonge meisje, ontdekt nu bovendien, dat Orlof haar ver boven haar, keizerin, prefereert. Daarmee is Elisabeth's lot bezegeld. Ze sterft op 't schavot, tezamen met Orlof, wiens poging, haar met geweld uit de ge vangenis te bevrijden, mislukt is. MORGEN GAAT HET BETER. In City. In het City-theater draait van Vrijdag a.s. af de nieuwste schlager met Lily Bouw meester: „Morgen gaat het beter", naar het boek van de schrijfster Anne Marie Lily Bouwmeester Selinko. Degenen, die de vorige film van Lily Bouwmeester hebben gezien en daar door het spel onze belangrijkste Neder landsche vrouwelijke filmster hebben lee- ren waardeeren, weten wat hun deze week te doen staat. „Morgen gaat het beter" heeft de reeks succes films met Lily Bouw meester met één vergroot. „JONGENSSTAD". Victoria. Het Victoria-theater prolongeert, zooals door den grooten toeloop te verwachten was de film „Jongensstad", met in de hoofdrollen Spencer Tracy en Mickey Rooney. Allen, die deze film, die door velen bizonder werd geprezen, nog niet gezien hebben, zijn dus in de gelegenheid dit als nog te doen. DE IJSKONINGIN EN DE BANANENSCHIL.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7