Gemeenteraad Bergen. 0 J&osrfi GEZONDHEID NIET De voeding von Ket grondwater in de hoogere zandgronden. WAAG UW He. Prov Waterleidingbedrijf laat onder Bokkum Wat zijn Lysimeters? De weg naar het vliegveld komt. De boomen aan de Stationsstraat. FIETS LICHT N.V. WILLEM VAN RIJN ugpijn Nieren Pillen! belangrijke bouwwerken uitroeren ten einde nauwkeurig ie kunnen vaststellen welk gedeelte van den neerslag in duingebieden met verschil- lende beplanting aan het grondwater wordt toegevoegd. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 31 MAART "'939. Een belangrijk bouwwerk wordt thans uitgevoerd in het Provinciaal duinterrein onder Bakkum. Onder directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland worden daar door de Nederlandsche Heidemaatschappij, die hierbij op treedt als „uitvoerder" van de N.V. Ontginningsmaatschappij „Noordhol land", in werkverschaffing gebouwd een viertal gewapend-beton bakken van groote afmetingen, elk met een cylindervormigen ontvangput, welke te zamen worden ingericht als zgn. „lysimeters." Aangezien wij meenen e mogen aan nemen, dat er onder onze lezers velen zijn, die niet weten wat men met dezen naam pleegt aan te duiden, hebben wij ons om nadere inlichtingen tot de directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland gewend, die zoo welwillend was ons de volgende mededeelingen te doen. Het mag bekend worden ondersteld, dat hier te lande de voeding van het grondwater in de hoogere zandgronden (duinen, Gooi, Veluwe, enz.) plaats heeft door indringing van neerslagwater. Ver schillende natuurlijke oorzaken waar van de voornaamste zijn de verdamping van water, dat op den bodem en de daar op aanwezige planten is gevallen en het feit, dat de planten reeds in den bodem gedrongen water voor hun levensverrich tingen gebruiken hebben tengevolge, dat slechts een gedeelte van de door neerslag aangevoerde hoeveelheid water aan het grondwater ten goede komt. Uiteraard is dat gedeelte verre van constant. Behalve de gelijk bekend zeer uiteenloopende hoeveelheden neerslag, vormen den aard van het bodemmateriaal, die der daarop groeiende planten, de jaargetijden,de weer kundige omstandigheden, de verdamping, eenige dei vele factoren, die in dezen een rol spelen. Het is nu van algemeen wetenschap pelijk en ook practisch belang voor watervoorzieningsvraagstukken en die, welke land- en tuinbouw betref fen, om juiste gegevens te verkrijgen aangaande het verband tusschen den neerslag en het gedeelte daarvan, dat aan het grondwater wordt toegevoegd, welk gedeelte, als men het beschouwt uit een oogpunt van watervoorzie- ningsbelangen, als „nuttige" neerslag wordt aangemerkt. Een inrichting, met behulp waarvan men het aan het grondwater ten goede komende gedeelte van den neerslag kan bepalen, wordt lysimeter genoemd. In beginsel is het een in den grond geplaatste bak met waterdichten bodem en wanden, welke bak tot aan het maaiveld is gevuld met de grondsoort, die men wil onderzoeken op het waterdoorlatend vermogen. Door uit dien bak tot op een bepaald niveau af te tappen en de hoeveelheid afgetapt water op geregelde tijden te bepalen, kan men, met behulp der neerslaggegevens van in de onmiddellijke nabijheid opgestelde re genmeters, vaststellen welk gedeelte van den neerslag aan het grondwater ten goede komt. Reeds bestaande installaties waren nog onbetrouwbaar. Er zijn hier te lande en in andere landen reeds veelvuldig lysimeterproeven ver richt. De daarbij gebruikte installaties waren echter steeds van te kleinen om vang, van een of hoogstens enkele vier kante meters oppervlakte, om voldoende betrouwbare gegevens te kunnen verkrij gen. Op deze kleine oppervlakten speelden waarnemingsfouten en andere storende invloeden een zoo groote rol, dat de be trouwbaarheid niet vaststaat, ondanks de groote zorg waarmede deze proeven meer malen werden genomen. Er wordt thans door het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, met financieelen steun van rijk en provincie, een installatie gemaakt op zoodanige groote schaal, dat daarmede meer betrouwbare uitkomsten zullen kunnen worden ver kregen. Het oppervlak, dat gecontroleerd werd, is zóó groot en de bakken zijn zoo diep, dat een natuurlijke plantengroei daarin kan worden aangebracht en onder houden. Deze inrichting bestaat uit vier open bakken van gewapend-beton, elk ter oppervlakte van 25 x 25 M. en 2.50 M. diep, met bijbehoorende aftapschaeht. De bakken, die uiteraard volkomen water dicht moeten zijn en op den bodem waar van een stelsel van draineergoten is aan gebracht, om het ingedrongen water op te vangen, zullen worden gevuld met duin zand. Het ligt in de bedoeling één bak on begroeid te laten, op één bak een normale duinvegetatie aan te brengen en de beide andere bakken respectievelijk van een naalhout- en een loofhoutbeplanting te voorzien. Op de bijzonderheden der technische inrichting dezer lysimeters, welke werd vastgesteld na gehouden overleg met enkele hoogleeraren der landbouwhooge- school te Wageningen en met de directie van het Staatsboschbeheer, zal hier niet worden ingegaan. Het bovenstaande is voldoende om te doen beseffen, dat te Castricum een groot werk wordt uitgevoerd, dat in zijn soort eenig te noemen is en van zoo belangrijke wetenschappelijke waarde zal blijken te zyn, dat het ook de aandacht van het buitenland zal trekken. Deze waarde wordt in hooge mate be- invloed door de nauwkeurigheid, waar mede de waarnemingen zullen geschieden en door het aantal jaren, gedurende welke zij voortgezet zullen worden. Ettelijke 10- tallen jaren zullen er mede gemoeid zijn om tot een betrouwbaar jaargemiddelde te komen. De uitvoering geschiedt in werk verschaffing. Zooals reeds werd vermeld, geschiedt de uitvoering van dit omvangrijke bouwwerk in werkverschaffing, dus voor een belang rijk deel met behulp van op het gebied van gewapend-beton wecken ongeschoolde ar beidskrachten, waarvan er echter, tijdens hun tewerkstelling, verschillende, die bij- zonderen aanleg vertoonen, geschoold j worden. Het stemt tot groote voldoening, dat het blijkens de voorloopig verkregen resultaten (één betonbak is thans gereed), niettemin gelukt voor een uitstekende uit voering zorg te dragen, dank zij den ijver en de toewijding, waarmede de tewerkge- stelden de hun opgedragen taak over het algemeen vervullen en dank zij ook de lei ding en het zorgvuldige toezicht, die door het personeel van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordholland en Heide maatschappij aan dit werk worden ge geven. De raad wil gekend worden. De raad kwam gisteravond 8 uur onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. D. A. van Reenen, bijeen. Afwezig wegens ongesteldheid dr. J. Hemelrijk en weth. Mil tenburg wegens verhindering. De voorzitter verheugde zich over het herstel van den heer Voute en uitte den wensch, dat dit ook spoedig met dr. Hemel rijk het geval zal zijn. De notulen werden na het aanbrengen van een door weth. Miltenburg gewenschte wij ziging vastgesteld. Voor kennisgeving werden aangenomen: berichten van aanneming hunner benoe ming tot leden van het B.A., door de heeren Schmidt en Kollmer; berichten van Ged. Staten, houdende goedkeuring tot overname van grond langs den Heerenweg voor den aanleg voor een rijwielpad en voor verbetering van dien weg, gratis afgestaan door den heer J. van Reenen en de N.V. Bouw Exploitatie Maat schappij Bergen en Bergen aan Zee; goedkeuring van het raadsbesluit tot ver huring van eenige perceelen weiland; van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening van f 100.000; alsmede van het besluit om de bijdrage in de kosten van het Gymnasium te Alkmaar f 3901,50; als mede de beschikking van den minister van binnenlandsche zaken en die van financien, waarbij het qilotient voor het jaar 1934 na der is vastgesteld op f 14.9405. In handen van B. en W. om bericht en raad werden gesteld de verzoeken van bizondere schoolbesturen inzake de vergoe ding over 1938. Ter visie voor de raadsleden werd ge g een uittreksel uit het verslag van het ver handelde in de vergadering van de diensi- regelingcommissie uit den Spoorwegraad van 29 Nov. 1938. Voorgesteld werd het bedrag per leer g over 1938 voor het vakonderwijs aan ae U.L.O. school op 2,99 te stellen en dit be drag ook vast te stellen voor de R. school en voor de U.L.O. van de Schoolvereeniging. iioro„. Tevens werd voorgesteld om de g ding voor de bizondere lagere schol 1939 per leerling op 11,97 te®teJ}itgebreid het Lager Onderwijs en voor het U g Lager Onderwijs f 23.44. Conform besloten. „„«irnrhl Van het Rijk werd voor f 1 aan®^het een strook grond, deel uitmakende nieuwe wegvak voor de aanslu g Kogerdijk op den Rijksweg Alkmaar-Stol P B. en W. stelden voor het beroep van den heer Vaske tegen de afwijzende beschikking van B. en W. over het verplaatsen van zijn werkplaats van den Filarskiweg naar de Dorpstraat ongegrond te verklaren. De heer deKoning deed een beroep om den man ter wille te zijn. Weth. Macdonald betoogde, dat de bouwverordening gehandhaafd moet blijven. Fout is, dat de man het houten atelier, on danks de afwijzende beschikking, er plaat ste. Gelukkig is het uitneembaar. Het is niet te tolereeren. De heer d e n D a s: Als de tent binnen de rooilijn wordt geplaatst, wordt dan de vergunning nog verleend? Spr. oordeelde die oplossing mogelijk. Weth. Macdonald wilde daarover een verzoek afwachten van den heer Vaske. Z.h.s. werd hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. stelden voor om het gedeelte van den weg naar Zanegeest van den Ooster- weg af tot het Spoorlaantje „Tramweg" te nemen. De heer Dingerdis had nog voorge steld het stukje weg Jan Apeldoorn weg te noemen. De heeren Swaag en Voute wilden deze naam voor een beteren weg reser veeren. Na eenige discussie werd echter z.h.s. overeenkomstig het voorstel van den heer Dingerdis besloten. In behandeling kwam hierop het voorstel van de verbrande boerderij aan den Ker- kedijk, volgens plannen van den gemeente architect den heer J. Roggeveen te her bouwen. De heer Koning vond het een mooi ontwerp, hetgeen door den voorzitter werd beaamd.' De raad bekeek nauwkeurig het ontwerp. Ontworpen is een boerderij met woonhuis, voorzien van een hals gevel. De boerderij wordt benut voor berging van de vuilniswagens, terwijl van de deuren aan den kant van de ijsbaan komen. De voorzitter verheugde zich er over, dat de raad met het plan zijn in stemming betuigde. Met algemeene stemmen werd het plan vastgesteld. Voorgesteld werd aan den tuinman S. Kleverlaan, overeenkomstig het ambtena renreglement voor verpleegkosten van zijn vrouw in het ziekenhuis een tegemoet koming van 40.72 toe te kennen. Devoorzitter deelde nog mede, dat de toestand van den heer Akerboom be vredigend is. De heer Voute gunde den man dat hij geholpen wordt, doch ambtenaren staan reeds in een buitengewoon gunstige positie tegenover den middenstand, die moeite heeft de eindjes aan elkander te koppelen. Spr. herinnerde aan een betoog van den heer Zeiler in een gelijk geval. Spr. oor deelde, dat men den man een voorschot moest geven renteloos en dit met 0.50 tot ƒ1.per week in te houden. De heer Swaag sloot zich bij het be toog van den heer Voute aan. De heer Dingerdis stond aan den kant van B. en W. Het is hier een ambte naar en die beroept zich als georganiseerd man op het ambtenaar-reglement. De heer Swaag: Daarin staat dat het kan worden toegekend. Het wordt nu regelmatig. De heer Dingerdiis: Eens in de drie jaar. De heer den Das vereenigde zich met het voorstel van B. en W. De man heeft zich verzekerd tegen de ziekenhuisverple- ging. De verzekering was echter onvol doende. Hij deed als een verantwoordelijk arbeider. Spr. kwam het voorstel billijk voor. De gemeente heeft hier helpend op te treden. De heer E 11 i s betoogde, dat anderen in dergelijke gevallen zich tot het B. A. kunnen wenden. Spr. was voor het voorstel van B. en W. Op een vraag van den heer Vrije deelde weth. Macdonald mede, dat de man er om gevraagd heeft. De heer V r ij e was overtuigd, dat de man zeker met een voorschot genoegen had genomen, dan had hij zich zelf geholpen. Dit is beter dan een ondersteuning. Spr. vroeg B. en W. den man te vragen met een voorschot genoegen te nemen. Spr. kan geen vrijheid vinden vóór te stemmen. Weth. Macdonald handhaafde het voorstel, de man heeft 3 kinderen, ver dient 22.50 per week en zijn arbeid waar deert spr. zeer. Hij ziet er niet tegen op een uurtje langer te werken en zorgde zoover hij daartoe in staat was. Het voorstel werd aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Voute, Swaag en Vrije. De verbindingsweg naar het vliegveld. Medegedeeld werd, dat van den minister van sociale zaken bericht was ingekomen, dat de ministerieele commissie van het werkfonds voor den weg naar 't vliegveld, langs den Nesdijk en den Groeneweg, waarvoor defensie 45000 bijdraagt, een voorschot heeft toegestaan, onder voor waarde, dat in Juni met het werk wordt begonnen. B. en W. stelden voor hen te machtigen den aankoop der hiervoor benoodigde gronden voor te bereiden tegen prijzen als zijn getaxeerd door de heeren jhr. W. P. Barnaart en J. C. Reinders Folmer. Tevens werd voorgesteld machtiging te verleenen om, behoudens de vereischte nadere goedkeuring van den raad in open- bade vergadering en der goedkeuring van Ged. Staten onderhands aan te koopen de gronden, benoodigd voor den aanleg van 'n gedeelte van den verkeersweg Nesdijk- Zuidlaan, loopende van den Bergerweg af tot de Dr. van Peltlaan, tegen prijzen over eenkomstig het taxatierapport van dezelf de taxateurs. Weth. Macdonald herinnerde eraan, dat bij de begrooting, voor de werkloos heidobjecten, gerekend is op den aanleg van dezen weg. Spr. heeft, toen gevraagd werd, of de objecten voor 1939 voldoende waren, bevestigd beantwoord, mits deze weg werd goedgekeurd. Er zijn eenige voorwaarden gesteld, zoodat B. en W. niet weten of de geheele weg in werkverschaffing op tijd kan worden beëindigd. Om zeker te zijn van voldoende werk- objecten wil daarom spr. ook de verbin ding van den Bergerweg tot het Spoorlaantje achter de hand hebben. Dit werk zal, afge scheiden van de doortrekking naar de Zuid laan, steeds tot zijn recht komen en met deze twee objecten hoopt spr. dit jaar de werkverschaffing te kunnen regelen. Voor den weg naar het vliegveld is 22000 loon uitgetrokken. Het werkfonds verleent een voorschot,, de voorwaarde is, dat we 2 rente betalen en de leening in j 25 jaar in annuïteiten aflossen; de annuïteit wordt 5.482 Het voorschot van het Werkfonds bedraagt 74534; de totaal kos- j ten 142.350. Daarvan draagt Defensie aan het Werkfonds bij 45000; de rest is dus 97350 en 22816, 't begroote loon voor het aanbrengen van het wegprofiel in werkver schaffing krijgen we als werkloosheids subsidie. Op een vraag van den heer Voute, deelde de voorzitter mede, dat door de uit voering van dit werk vaststaat, dat de in gang van het vliegveld aan den kant van Bergen komt. De voorzitter deelde nog mede, dat de nieuwe weg loopt van den Bergerweg tot den Meerweg en vandaar komt een nieuwe weg met een nieuwe brug; de oude Groeneweg wordt rijwielpad. Het eenige, dat dan nog noodig is, is een rijwielpad langs den Meerweg; spr. komt dit niet zoo kostbaar voor. De heer V r ij e vond het wenschelijk, dat ook de sceptic-tank werd verplaatst. Onder gelach merkte de voorzitter op, dat die niet ongezond schijnt te zijn. Weth. Macdonald zeide nog, dat met het oog op de gestelde eischen vermoedelijk een deel van het werk wordt aanbesteed. De voorzitter merkte nog op, dat de 2% geen tegenvaller is. De heer den Das verheugde zich erover, dat het plan eindelijk z'n beslag heeft ge kregen bij de regeering. Zijn spr.'s inlich tingen juist, dan kan de aarden baan in werkverschaffing tot stand komen en de kunstwerken volgens de voorwaarden van het Werkfonds. Spr. achtte het een groot gemeentebelang, dat dit werk in een be hoorlijken tijd kan worden uitgevoerd en hij zou het betreuren, wanneer dit in een te snel tempo moest geschieden. Dit toch zou tengevolge kunnen hebben, dat een grooter aantal arbeiders te werk moet worden gesteld dan in verband met de werkloosheid in de gemeente noodzakelijk is. Spr. heeft de overtuiging, dat wethouder Macdonald het mogelijke zal doen om de voorbereidingen in een snel tempo tot stand te brengen, maar hij vindt het toch wenschelijk, dat B. en W. weten, dat de raad de wethouders steunen, wanneer blijkt, dat menschen, die een redelijken prijs voor hun grond kunnen krijgen, niet met de overheid willen mee werken. Als dit mocht voorkomen, dan is spr. voor onteigening op korten termijn. Spr. wil dit ook voor het andere object: Van den Bergerweg tot de van Borselen- laan. Noodzakelijk is het, dat ook deze weg zijn beslag krijgt. De heer Dingerdis sloot zich bij het betoog van den heer den Das aan, waarop het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen werd aangenomen. De voorzitter sprak hierna nog den wensch uit, dat in de toekomst beide wegen bevrediging aan de gemeente zullen geven. De boomen in de Stationsstraat. De heer V r ij e besprak het rooien van de 23 lindeboomen aan de Stationsstraat en aan het van Reenenpark, zonder dat daarin de raad was gekend. Spr. herinnerde eraan, dat het rooien van één boom bij de pastorie en wijlen den heer Nagelkerken wel een punt van bespreking in den raad had uitgemaakt en hij was van oordeel dat het rooien van 23 boomen zeker een punt van bespreking waard was ge weest. Een verzoek om die boomen te rooien, was nimmer bij den raad ingekomen en spr. informeerde of dit bij B. en W. wel het geval was geweest. Weth. Macdonald merkte op, dat men, om de zaak te kunnen beoordeelen, de ge schiedenis moest kennen. Ten eerste zijn lindeboomen niet geschikt voor straatbeplanting. Op verzoek van de bewoners zijn ze vóór enkele jaren ge snoeid. Toen kwam in den raad de opmer king, dat ze gemaltraiteerd waren. Bespro ken is is ze een vorm te geven als de linde boomen aan de Kerkstraat. Daarvoor waren ze echter al te hoog opgesnoeid en spr. zou de heeren wel eens willen hooren als er enkel stammen waren blijven staan, in af wachting, dat die weer zouden uitloopen. In breede straten komen bovendien ge snoeide boomen niet tot hun recht. Snoeide men die boomen aldus, dan bleef het be zwaar voor de winkels. De boomen zijn nog betrekkelijk jong. B. en W. besloten daarom, er om de andere één weg te nemen; ze kun nen dan aan drie kanten uitgroeien. Drie weken lang zijn de boomen gemerkt geweest. Spr. neemt aan, dat de heeren gezien hebben, dat er een kruis op stond. Waarom nu de opmerking pas gemaakt bij den aanvang aan het werk? De heer V r ij e Hadden B. en W. den raad niet in kennis kunnen stellen met het geen ze van plan waren? De heer Voute: Daar gaat het om. Weth. Macdonald: Als de heeren van oordeel zijn, dat B. en W. in deze dingen niet zelfstandig mogen beslissen, waar is dan de grens? De heer Voute: Dat heeft U gezien bij den boom van wijlen den heer Nagelkerken. Die brachten B. en W. wel in den raad. Ik vind, dat de raad in kwesties van het eigen- De BOSCH fietslomp-'n juweel tje van Hedendaagsche techniek voldoet aan de hoogste eischen. Geen storingen, mooi helder, vèr- stralend licht. Steeds betrouwbaar. Prijzen i 6 Volt, 1,8 Watt F. 6.25 6 Volt, 3 Watt met Alni- magneetstaal F. 7.50. Let op het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 ^2 TELEFOON 31308 [4 l IJ N I N) aardig schoon der gemeente moet worden erkend. De heer Swaag: Met den boom van wijlen den heer Nagelkerken betrof het een verzoek aan den raad De voorzitter:... dat wij den raad niet mochten onthouden. Den heer Dingerdis leek het onjuist, dat B. en W. zonder den raad geen boompje mochten rooien. De heer Voute: Het zijn er 23. De heer V r ij e oordeelde, dat de boo men toch ook naar den huizenkant zullen groeien. Rationeel zou zijn: alle boon. i, weg en nieuwe geplant, die in de straal vol doen. De heer Voute wilde gaarne de kwestie overlaten aan het advies van de deskundi gen. Spr. bezwaar is, dat men den raad er niet mee in kennis heeft gesteld en dit wel deed met de boomen van de Van Peltlaan. Weth. Macdonald: Daar gold het een protest van bewoners. De heer V o t e: In zaken, die het uiter lijk schoon van Bergen betreffen, vind ik het een kleine moeite voor B. en W. om te zeggen, wat hun plannen zijn. Spr. denkt er niet aan om zich tegen het rooien van die boomen te verzetten. Als raadslid wil hij weten, wat de plannen zijn, want als raads lid is hij verantwoordelijk tegenover de be volking. Hetzelfde geldt voor het driehoekje tegen over den heer Kleijberg. Dit is nu bestraat. Spr. heeft er geen bezwaar tegen. Bij de vorige begrooting werd besloten daar grint op te brengen. Waarom hebben B. en W. niet meegedeeld, dat dit niet voldeed? Waar zit de raad anders voor? De voorzitter oordeelde, dat uit de agenda's wel bleek, dat B. en W. den raad niet buiten de zaken wil houden. Weth. Macdonald vroeg of het de bedoeling was, niet met het rooien van de boomen door te gaan. De heer Voute: Neen. De v o o r z i 11 e r: Is het u bekend, dat wij van plan zijn die ook met de volgende lindeboomen te doen? De heer V o t e: Dat is bekend. Ons be zwaar was alleen, dat de raad er niet in ge kend is. Weth. Macdonald: Bij den Reigers- hoek werden zeven boomen gerooid en daar over werd geen enkel protest geuit. De heer d e n D a s: Daar komen we niet alle dagen. Nadat nog de heer E1 1 i s te kennen had gegeven, dat hij zich met het plan van B. en W. volkomen kon vereenigen, en de heer d e n D a s als zijn meening te kennen had gegeven, dat in de Stationsstraat, wat hem betrof, alle boomen wel konden verdwijnen, doch dat het ook z.i. wenschelijk was, dat B. en W., wanneer het zaken betreft, die het uiterlijk aanzien van de gemeente raken, met een bepaald schema in den raad komen, zegden de voorzitter en weth. Mac donald toe, daarmede in de toekomst rekening te zullen houden. Tegen het rooien van de boomen maakte geen lid eenig bezwaar. De heer Voute besprak de slechte tram verbinding. Zaterdags is het niet mogelijk, dat iemand, die in Amsterdam tot één uur op kantoor blijft, vóór half 4 aansluiting naar Bergen aan Zee kan krijgen en 's mor gens kan men niet vóór 9 uur met de trarn van Bergen aan Zee Amsterdam bereiken. Voor weekenders zonder auto is het niet mogelijk in Bergen aan Zee te verblijven. Voorheen was dit wel het geval en spr. verzocht B. en W. op verbetering in dezen aan te dringen. Devoorzitt er zeide dit toe. Op een verzoek van den heer Voute zegde de voorzitter eveneens toe, de borden: „Zandauto's" bij de Mosselenbuurt en de Komlaan te laten verwijderen. Hierna sluiting en ging de raad in comité. ALS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugpijn, spit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde naohtrust en verlies van kracht. En wel, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltreerende organen. Laat het zoo ver niet komenvoorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Fostefs Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg. dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9