SPIERPIJNEN KLOQSTERBALSEM Financieel Overzicht. DE AMATEUR DETECTIVE JeuiUetoH Voor kleine tuinen. AKKER'S Naar het Engelsch van ANTHONY BERKELEY tot demping van een oud haventje tusschen de perceelen van de heeren G. Jonker en J- Bakker, alhier, zulks in verband met de hooge kosten, die het Waterschap „de Uit- waterende Sluizen" als recognitie eischte. en W. stelden zich voor nu gebruik te tnaKen van artikel 14 der Bouwverordening, t Rlf t1 de e'8enaar van het water (het Wa- „de Schermeer") een aanschrijving 1 ontvangen om de noodig geachte ver- Tgr«ringen in het belangen van de Volks- ^poodheid aan te brengen. Op gelijke zal geschieden met den eigenaar van p-loot te Rustenburg, die aanvankelijk .^de gemeente gedempt zou worden. JH "1'gt de moeilijkheid in de gronden, ge- ?en achter de bewuste sloot. B. en W. wil don deze gronden aankoopen, maar de eige- y13®, de heer W. Overboom, verleende hier- 03 geen medewerking. öe voorzitter polste hierbij het gevoelen den raad om een uitbreidingsplan vast «Itellen, waarin mede begrepen zijn de bovenbedoelde gronden. Daardoor zou men oi'entueel kunnen overgaan tot onteigening ervan. De raad voelde hiervoor echter niet 'O veel. Op voorstel van B. en W. werd de ver- ordening op de Vermakelijkheidsbelasting ongewijzigd gelaten. Door de afd. Staats- v, P®rtij, alhier, was het verzoek gedaan een n entrée-heffing van minder dan 21 cents be- lastingvrij te laten. De raad schrok echter terug voor de consequentie's en achtte het ,e onverantwoord in dezen tijd van financiëele j moeilijkheid voor de gemeente over te gaan tot belastingverlaging op vermakelijkheden, p De Oudercommissie van de Openbare La- gere School had een adres ingezonden, hou- j dende verzoek om toekenning van een I kleine vergoeding uit de gemeentekas voor noodzakelijk te maken kosten. De raad be- sloot een jaarlijks bedrag van 25 voor dit doel uit te trekken. De L.T.B. afd. Ursem heeft de rattenbe- strijding alhier grondig ter hand genomen en aan verschillende corporaties het verzoek l< gericht om in de kosten hiervan bij te dra- gen. De raad besloot hiervoor maximaal 10 te verstrekken. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, 1 dat bezwaar bestond tegen een bijdrage van n gemeentewege in het tekort van de geliqui- e deerde N.V. „de Overhaal" te Rustenburg. s De raad wilde nogmaals pogingen in het. 1 werk stellen om het tekort af te wentelen n van één der bestuursleden, die aan de liqui- 0 datie een strop heeft. Ingekomen was een adres van den heer K. 3 Langendijk om door verstrekking uit dé gemeentekas van f 2450 medewerking te s verkrijgen ter bekoming van een landarbei- 1 dersplaatsje. Aldus besloten. Een adres van P. van der Linden van Sprankhuizen behelsde van gemeentewege een vergoeding te krijgen voor vervoer van zijn kinderen, die hij voornemens was van de O.L. school alhier te verwijderen om ze de School met den Bijbel in Schermerhorn te doen bezoeken. Op formeele gronden be- t sloot de raad afwijzend op dit adres te be- 3 schikken. Na vaststelling van een suppletoire be- s grooting 1938 besloot de raad nog de win kelsluiting voor kapperszaken des Woens- 1 dag op 10 uur in den namiddag te brengen i ('s zomers: 11 uur). Hierop zal koninklijke l goedkeuring worden gevraagd. Na de rondvraag, die weinig bijzonders opleverde, sloot de voorzitter de vergade ring. DE NATUURLIJKE BEGRENZING VAN EEN TUIN. Er zullen niet veel menschen zijn, die met voorliefde kijken op den achtergevel van hun buren, en ais er geen natuurlijke be grenzing bestaat, ir den vorm van struik gewas of boomgroepen, trachten we er een te maken. Met een kale schutting, of wat paaltjes met ijzerdraad kan de echte tuin- liefhebber zich niet tevreden stellen. Zijn planten vragen een groenen achtergrond, waartegen zij in Ion bloeitijd 't voordeelig- ste uitkomen. Heestergroepen of Coniferen zijn voor dat doel prachtig geschikt, hoewel zij in een kleinen tuin wel eers wat veel ruimte inne men, en dan zijn hagen wel het aangewezen materiaal Voor we met een haag beginnen moeten we echter goed bedenken dat zij onderhou den dient te worden. Twee of drie keer per jaar wordt de haag zorgvuldig bijgeknipt, om te voorkomen dat zij van onderen kaal wordt, en om haar tevens goed dicht te houden, niet alleen voor het inkijken, doch ook als bescherming tegen den wind. Als we 's winters ook tegen een groene haag willen aankijken, kiezen we Taxis, Hulst, Thuya, Ligustrum, Laurocerasus of Chamaecyparis, en als het ons begonnen is om alleen 's zomers een goede beschutting en fraaien achtergrond te hebben, houden we ons aan Beuk, Haagbeuk, Meidoorn, Vlier, Lycium, Prun'*ssoorten, als ook Klim rozen, niet zoozeer als achtergrond, doch wel ter versiering van het hek langs de straat, waarvoor 7ij wel de fraaiste begren zing genoemd mogen worden. In vele tuinen zijn dezen winter de hagen bevroren en moet er dus vernieuwing plaats hebben, waarbij we ons rekenschap dienen te geven van de ligging en de grondsoort, omdat niet alle haagsoorten dezelfde eischen stellen. De minste eischen stellen wel de Vlier, de Meidoorn, de Haagbeuk, de gewone Beuk en de Lycium of Boksdoorn, maar deze worden nogal zwaar, hetgeen vooral voor kleine tuinen minder geschikt is. De groen blij ven de Ligusterhagen zijn beel prettig in onderhoud, alleen onttrekken ze wel veel voedsel aan den bodem zoodat we er onze vaste planten als tusschenruimte achter vrij houden. Hoewel Taxishagen een ietwat somberen indruk maken, komt een bloeiende border er schitterend tegen uit en het materiaal is sterk. Wanneer we er toe over gaan, thans een haag te planten, werken we den grond goed diep om, graven een geul, waar we wat mest inwerken en als de haagplanten een maal zijn aangekomen, planter we ze zorg vuldig in de geul waarna we de aarde stevig sanstampen. Als we dan maar verder zor gen voor goed nat houden, niet alleen de wortels, maar ook het loof, dan zal onze haag des te eerder aanslaan, zoodat we er van den zomer al iets aan kunnen hebben. A. C. MULLER—IDZERDA. Gebrek aan vertrouwen. Na de rede van Daladier blijft er onzeker heid bestaan. Hoe zal zich het overheidscrediet ontwikkelen? Vrij belangrijke goudafvloeiing- winstcijfers van Amerikaansche on dernemingen. Lagere bankwin- sten. Jaarverslag Stoommeel- fabriek Holland, Werkspoor, Mij. Zeevaart, van Nievelt Goudriaan. Weinig gunstige vooruitzichten voor tabak en rubber. Van de eene week in de andere blijft de toestand op politiek gebied even onrustig. Men heeft een tijdlang in afwachting ge leefd van de verklaring, die te Londen zou worden opgemaakt en die ten doel zou heb ben een barrière op te werpen tegen de agressieve bedoelingen van de totalitaire staten, maar deze verklaring is tot nu toe uitgebleven. De gebiedsuitbreidingen van Duitschland en de jongste economische vor deringen van dit land in Roemenië worden blijkbaar door Engeland en Frankrijk als voldongen feiten aanvaard en indien er alsnog een verklaring mocht worden afge geven, dan zal deze uitsluitend betrekking hebben op eventueele toekomstige aspiraties en niet een eisch inhouden om de reeds verkregen expansie ongedaan te maken, hoewel dit laatste ten opzichte van Tsjecho- Slowakije wel door verschillende leden van het Hooger- en Lagerhuis werd verlangd. Intusschen heeft de belangstelling zich de laatste dagen geheel geconcentreerd op de verhouding FrankrijkItalië en de rede van Daladier werd dan ook met groote spanning tegemoet gezien. De rede op zich zelf heeft een zeer goeden indruk gemaakt en getuigt van toenemende kracht van Frankrijk. Maar aan den anderen kant blijft de oplossing van de kwesties, die door Italië aanhangig zijn gemaakt nog even on zeker als voorheen. We zullen ons hier niet in allerlei mogelijkheden verdiepen, temeer omdat de ontwikkeling van den po- worden veroorzaakt door scherpe ver giftige stoffen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet en daar ontsteking, pijn, zwelling en stijfheid veroorzaken. Laat dadelijk een groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en laat U drie marl per dag flink daarmede wrijven. Kloosterbalsem bevat geneeskrachtige aromatische stoffen, die diep in de weefsels doordringen en daar hun gene zende en afleidende werking uitoefenen op de ontstoken pijnlijke spieren. De vergiftige stoffen, die zich in Uw spie ren hebben vastgezet, worden opgelost. Ge ruikt als 't ware de geneeskracht en na elke wrijving voelt Ge de werking. Ongeëvenaard als wrijfmidde! bij spit, rheumatiek. spierverrekkingen. stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren .z- ST 1, Per pot van 25 Gram f 0.621 /2, pot van 50 Gram f 1.04 litieken toestand even wisselvallig is ge worden als het weder. Wat ons hier bij zonder interesseert is de houding van den belegger tegenover het wereldgebeuren en dan moeten wij helaas constateeren, dat deze hoe langer hoe meer het vertrouwen in den toestand begint.jte verliezen. Alleen reeds het verschijnsel, dat er na genoeg geen nieuwe investeering is, althans niet uitgaande van particuliere maatschap pijen vormt een aanwijzing, dat nieuwe pro ductie op welk gebied ook, geen voldoende winstmogelijkheden biedt. Bovendien zijn de risico's voor zoodanige investeering te groot geworden. Het ligt voor de hand, dat dit gebrek aan vertrouwen, dat zich bij de ondernemers openbaart, zich ook voort plant naar de houders van aandeelen, in het algemeen dus naar de klasse bezitters, die in goede tijden het kapitaal voor de on dernemingen plegen te fourneeren. Dit ge brek aan vertrouwen vormt dan ook de voornaamste verklaring van den lagen stand der beurskoersen. Die lage koers- stand beteekent een betrekkelijk groot ren dement op basis van de dividenden, die over 1938 werden uitgekeerd of alsnog te verwachten zijn. Maar dit hooge rendement houdt juist een premie in voor het risico, dat men met het bezit van aandeelen aan vaardt. De vraag wordt den laatsten- tijd zelfs gesteld of men ook met het obligatiebezit thans geen grootere risico's loopt dan in het algemeen wordt aangenomen. Die vraag is uiterst moeilijk te beantwoorden. Zij hangt er in de eerste plaats van af of er al cf niet een wereldconflict zal uitbreken. Is dit wel het geval, dan is de kans op een volslagen ontwrichting van de overheids financiën, evenals dit in den tijd van den grooten wereldoorlog het geval was, zeer groot. Breekt er geen oorlog uit, dan kan de toestand althans wat Nederland betreft, waarschijnlijk nog meevallen. Maar met dit al blijft ook dan nog de mogelijkheid be staan, dat aan de overheidsuitgaven in de komende jaren nog zeer zware eischen zul len worden gesteld. Tot nu toe heeft de Schatkist haar loopende behoefte kunnen dekken uit belastinginkomsten en het Rijk onderhield zelfs een vrij groot saldo bij de Nederlandsche Bank. Dit saldo bedroeg einde Januari van dit jaar nog 190 mil lioen, waarmede afgezien van de opgave van 15 Augustus van het vorige jaar, toen dit bedrag nog even werd overschreden, het hoogste punt werd bereikt. In korten tijd is dit saldo echter verminderd en thans bedraagt het nog 41 millioen. Men dieni bovendien te bedenken, dat het Rijk de laatste maanden telkens schatkistpapier heeft afgelost, zonder dat daartegenover een uitgifte van nieuw schatkistpapier stond. Het bedrag in omloop is thans nog 109 millioen tegen 221 millioen aan het einde van het vorige jaar. Daar staat tegen over, dat verschillende Rijksinstellingen zeer groote bedragen bij de Schatkist heb ben gedeponeerd, waarmede loopende uit gaven konden worden gefinancierd. Gaat men bijv. terug tot het midden van 1937 dan is de schuld van de Schatkist aan de verschillende staatsbedrijven waaronder de P.T.T. (o.a. Postchequé en Girodienst) ge stegen van f 273 millioen tot 512 millioen, derhalve een stijging van rond f 240 mil lioen. Den laatsten tijd vertoont dit cijfer geen accres meer, integendeel is het te ver wachten dat deze schuld zal afnemen we gens het terugtrekken van middelen door particulieren by de verschillende staatsbe drijven. De Schatkist zal dan in de nood zakelijkheid komen om de loopende uitga ven weder te gaan financieren met de uit gifte van schatkistpapier. Over eenigen tijd zal men dan weder tot een consolidatie moeten overgaan, een noodzakelijkheid, waarvoor de gemeenten feitelijk reeds lan gen tijd gesteld zijn, doch waarvan deze slechts in zeer beperkte mate gebruik heb ben gemaakt, daar door deze overheden de voorkeur wordt gegeven aan de finan ciering met kasgeldmiddelen. Hiervoor be hoeft men immers belangrijk minder rente te betalen (ongeveer y, pCt.) terwijl voor leeningen met langen looptijd toch nog al- tyd 3J4 pCt. moet worden betaald. Het be hoeft echter geen betoog, dat deze finan cieringsmethode sterk te veroordeelen is, voor zoover het uitgaven betreft die neer komen op voor onbepaalden tijd vastleg gen van kapitalen. Voor dergelijke uitga ven is het aangaan van consolidatieleenin- gen de aangewezen weg en het gevaar blijft bestaan, dat men op een gegeven mo ment de consolidatie slechts zal kunnen doorvoeren op belangrijk ongunstiger voor waarden. Dit moment zou kunnen aanbre- ke, zoodra de particuliere belegger in ver band met toekomstige risico's hoogere eischen zou gaan stellen aan de rente voor overheidscrediet. Een zekere kentering valt den laatsten tijd al reeds te bespeuren. Er is n.1. geen sprake van, dat ondanks den overvloed van geldmiddelen, die nog altijd heet te bestaan, de rentevoet neiging tot verdere daling zou vertoonen. Geen ge meente zou op het oogenblik meer een ren te van minder dan 3 y, pCt. met succes op de markt kunnen brengen. De afvloeiing van goud, die den laatsten tijd heeft plaats gehad en die sinds het begin van het jaar op 230 millioen kan worden geraamd, is waarschijnlijk ook als de voornaamste oorzaak aan te wijzen van het lichte aantrekken van de geldkoersen op korten termijn. Dikwijls is dit een voor bode van stijgende rente, ook voor leenin gen op langen termijn. Positieve voorspel lingen op dit punt blijven echter uiterst speculatief en wij zullen ons ook daaraan niet wagen, doch wy willen slechts de aan dacht vestigen op enkele verschijnselen, waarmede men als belegger terdege reke ning moet houden. Wat de aandeelenmarkt betreft, valt er zeer weinig belangstelling te constateeren, zoowel voor locale waarden, als voor Ame rikaansche fondsen. De berichten over den bedrijfstoestand in Amerika zijn betrekke lijk bevredigend, maar voor de beurs is deze factor reeds op het tweede plan terug gedrongen, daar ook Wallstreet geheel door de politiek in Europa wordt beheerscht. Gedurende eenigen tyd heeft men de vooruitzichten van de petroleummaatschap- pijen tamelijk ongunstig beoordeeld, in verband met het overschot aan productie in Amerika, waaronder de markt nog altijd te lijden heeft. Deze toestand is tijdelijk verergerd door het besluit om in Texas ook op Zaterdagen te laten werken, een maat regel waardoor spoedig een grooten over vloed ontstond, die de pijpleidingen niet meer konden verwerken. De Texas Railroad Commission, die over deze zaken te beslis sen heeft, zag ook spoedig de noodzakelijk heid in om de productie weer op den ouden voet terug te brengen. Met dit al is het de vraag of de reeds sterk gedaalde petro- lumprijzen thans een herstel te zien zullen geven. Aandeelen Koninklijke blijven intus schen als internationaal beleggingsaandeel nog altyd in trek, temeer omdat het bedrijf van deze maatschappij zelfs bij het uitbre ken van een gewapend conflict, waarschijn lijk in veel mindere mate te lijden zou heb ben dan menige locale onderneming, die uit den aard der zaak al haar eieren in één mandje heeft. Deze overweging heeft wel eens gegolden voor het bedrijf van Philips, dat ondanks de decentralisatie en haar be langen in andere landen haar zwaartepunt toch nog altijd in Nederland heeft en dat bij een oorlog, waarin Nederland zou wor den betrokken, juist een open ligging zou hebben. A Om nog even op den toestand in Amerika terug te komen, mag worden geconstateerd, dat de ontvangsten van de spoorwegen m Februari een vrij belangrijken vooruitgang hebben te zien gegeven. Toch werkten de spoorwegen klasse I in die maand nog altijd met een verlies en wel van tesamen 20 millioen, hetgeen echter belangrijk minder was dan verleden jaar, toen het verlies 44 millioen bedroeg. Voor de maand Maart wordt een verbetering verwacht en men hoopt, dat de inkomsten en uitgaven dan in evenwicht zullen zijn. Een aanwijzing voor de hooge belastin gen in Amerika geeft het verslag van de North American Company. Deze maat schappij had een totaal bedrag aan belas tingen te betalen van 18.3 millioen, terwijl er na aftrek daarvan een nettowinst over bleef van S 15.7 millioen. Het kapitaal krijgt hier dus een lagere belooning dan de overheid, een verschijnsel, dat vermoede lijk bij vele andere ondernemingen zal voorkomen. In werkelijkheid is de beloo ning van het kapitaal nog geringer, omdat er van deze nettowinst nog enkele reservee ringen moeten worden afgetrokken. De winst van de Anaconda bedroeg over 1938 9.54 millioen dollar, zijnde 1.10 dollar per aandeel (v.j. resp. 31.38 millioen en 3.62 dollar per aandeel). Van de Kennecott Copper vfcis de nettowinst 22,68 millioen dollar, uitkomende op 2.10 dollar tegen vorig jaar 49,82 millioen dollar uitkomende op 4,60 dollar per aandeel. Ook de Colgate Palmolive publiceerde haar winstcijfer, be dragende 492 millioen dollar tegen vorig jaar slechts 782.000 dollar. Hier was dus een belangrijke vooruitgang te boeken. Per aandeel komt de winst uit op 1.77 dollar tegen vorig jaar nihil. Ten onzent zit men eveneens midden in den jaarverslagentijd. Nadat reeds in het begin van het jaar de Rotterdamsche Bankvereeni- ging haar jaarverslag had gepubliceerd, dient thans ook de Amsterdamsche Bank zich aan en zooals te verwachten was geven ook de uitkomsten van deze bank een ach teruitgang te zien vergeleken met verleden jaar. Zulks is onder de hudige omstandig heden niet te vermijden, daar het geheele bankbedrijf naar aard en omvang is inge richt op levendigheid van zaken en vrijheid van particulier initiatief. Noch van het een, noch van het andere is tegenwoordig sprake. De internationale handel is sterk beknot, de wisselhandel is tot een carica- tuur gemaakt, de valutazaken komen neer op wat speculatie met een tegenspeler, die er gemerkte kaarten op na houdt (Egali satiefonds). Alles bijeengenomen is het geheele bankapparaat voor de tegenwoor dige verhoudingen te groot geworden en men moet zich er over verwonderen, dat de winstbronnen nog geen grootere ineen- schrompeling te zien geven dan in werke lijkheid het geval is. De brutowinst van de Amsterdamsche Bank daalde van 12.9 tot 10.5 millioen. Na aftrek van onkosten en dotatie van het Pensioen- en Ondersteu ningsfonds kan toch nog een dividend van 5 tegen vorig jaar 6 worden uitge keerd, hetgeen mogelijk is geworden, door dat de toevoeging aan de reserve voor debi teuren die de laatste jaren tusschen 2 en 2 XA heeft geschommeld, dit jaar tot 500.000 beperkt blyft. Door aandeelhou ders was reeds sinds eenige jaren achtereen critiek uitgeoefend op die sterke debiteuren- reserveering en terecht of ten onrechte had men er uit geconcludeerd, dat er bij de bank nog verschillende slechte posten za ten. Indien men echter bedenkt, dat de ge wone reserve 48 millioen bedraagt bij een aandeelkapitaal van f 55 millioen, dan be hoeft er geen twijfel te rijzen aan de groote soliditeit van de bank en blijft alleen nog de vraag over of het aandeelenkapitaal op den duur nog rendeerend kan worden ge maakt. Feitelijk is dit op het oogenblik al niet meer het geval, daar het werkkapitaal in verband met de groote reserve aanzien lijk grooter is dan het aandeelenkapitaal, waarover dividend kan worden betaald. Ook een van de Indische banken, n.1. de Ned. Ind. Escompto Mij. heeft haar jaarver slag gepubliceerd. Deze bank moest haar dividend verlagen van 4 V, op 4 daartoe genoodzaakt door de lagere winst van f 609.164 tegen vorig jaar f 729.141. Men is er in geslaagd de deposito's voor een deel 6) Chitterwick keek aandachtig naar de wenkbrauwen van den inspecteur, die bijna onder diens haar verdwenen. „Mijn hemel, u denkt toch niet, mijnheer Moresbydat er hier sprake is van Matthews was de vinger-afdrukkenexpert en stond aan het hoofd van een afdeeling van Scotland Yard, iets wat Chitterwick niet wist. Moresby zag zijn ondergeschikte door dringend aan. „Bekijk de hand eens voor dat je weg gaat, Parker". Parker bekeek de hand aandachtig. „Hm" zei hy. „Zie je dan niet, dat de vingers reeds stijf waren, toen zij het fleschje omvat ten?" „Ja, het is waar", zei Parker en wendde zich beschaamd af. Nu hy met Moresby alleen was, waagde Chitterwick het om ook eens de hand goed te bekijken. De vingers waren losjes om 't fleschje gebogen. Het lag in de doode hand zonder door haar omsloten te zijn. „Och, mijn lieve hemel", zuchtte Chit- Toen kwam de dokter ook eens kijken. „Ja, waarachtig, mijnheer Moresby", be vestigde hij. „Ik zou erom durven wedden, dat de vrouw al bewusteloos was, toen dat fleschje in haar hand gestopt werd. Ik moet zeggen, dat wordt een beetje te bar. Moord met den schijn van zelfmoord. Dat is het toppunt!" „Dat zal het gerecht hebben uit te ma ken", onderbrak Moresby hem. „Intusschen is het onze taak om alle mogelijke bewijs materiaal te verzamelen. Dé inspecteur heeft zijn bevindingen al genoteerd en u kunnen we hier te allen tijde bereiken, zoo- dra we u noodig hebben, nietwaar dok ter?" „Met andere woorden, u kunt mij op het oogenblik wel missen?" lachte de dokter. „Ja, zoo is het" „Ook al goed, dan ga ik maar. U zult wel een lijkschouwing laten verrichten, omdat het een vergiftigingsgeval is. Ik zou er dan graag bij tegenwoordig zijn. Ziet u, het is mijn eerste moordgeval. Mijn kamernum mer is 724, in geval u mij noodig mocht hebben. Ik heb er natuurlijk ook telefoon". En hij ging heen. Chitterwick, die een hekel had aan zach te wenken, maakte toebereidselen om hem te volgen. „U hoeft toch niet te gaan, mijnheer Chit terwick", zei Moresby, „als u tenminste blijven wilt". „Ik zou heel graag nog blijven", zei Chit terwick dankbaar. „Ik vind het heele geval verbazend interessant". Hij keek een beetje schuldbewust naar de doode vrouw, net alsof hij zich verontschuldigen wilde, dat hij het feit, dat zij dood was, interessant vond. „Tenminste, als ik niet in den weg loop". „Maak u daarover maar geen zorgen. Als u ons maar niet stoort als wij de foto's ma ken en het verdere doen. Eerlijk gezegd zijn we u veel verschuldigd, omdat u direct met uw bewijsmateriaal gekomen bent". „Bent u er zelf van overtuigd, dat het moord is?" vroeg Chitterwick en het was hem op dat moment niet duidelijk, welk antwoord hij eigenlijk verlangde. „Het heeft er hoe langer hoe meer van", zei Moresby. „En als ik mijn verdenking voor mij ge houden zou hebben, zou dan de moorde naar ontkomen zijn?" „Nu, mijnheer Chitterwick, dat wil ik er nu ook niet mee zeggen. Parker is geen sufferd, al heeft hij dan op het oogenblik dat geval met dat fleschje niet opgemerkt. Er wordt toch gezegd, dat iedere moorde naar een grove fout maakt. Ziet u die van uw roodharigen vriend al?" Chitterwick keek naar het lijk, daarna naar de tafel, den grond en de stoelen en schudde ten laatste zijn hoofd. „Neen. ik moet toegeven, ik zie niets". „Maar", zei Moresby, niet weinig voldaan, „bekijkt u de linkerhand eens, niet die met het fleschje, maar de andere. Zij heeft een handschoen aan, nietwaar? De andere hand is echter onbedekt. Waar is nu de tweede handschoen? En waar is haar tasch? Niet op de tafel en ook niet op haar schoot, maar op den grond. Ziet u dan niet wat dat be teekent?" „Ach", zei Chitterwick en hij maakte nu een intelligenten indruk. „Zeer zeker, u meent dat zy zich gereed maakte om weg te gaan?" „Ja, natuurlijk! Zij maakte zich klaar om op te stappen; nu, en zoo iets doet men niet, als men juist een zoo snel werkend vergif als blauwzuur heeft ingenomen. Niet als men zelfmoord pleegt, nietwaar? Ik geloof mijnheer Chitterwick, dat uw roodharige vriend op het laatst zijn geduld heeft verloren. Hij had de koffie vergiftigd maar schoot niet op en hij wilde toch weg. En daardoor wordt hij, als de meeste moor denaars, in zijn eigen strikken gevangen. ..Maak toch wat voort", zei hij, ,,'t is meer dan tijd, dat wij weg gaan, drink toch je koffie uit". Maar in plaats van haar koffie op te drinken, begon zij haar handschoen aan te trekken. Nu, wat dunkt er er van? Heb ik gelijk?" „Buitengewoon!" zei Chitterwick. „Er valt niet aan te twijfelen! En dan wachtte hij nog geruimen tijd, nadat zij gedron ken had en maake zich uit de voeten, zoo dra de eerste symptomen zichtbaar wer den". Zij stonden een poosje stilzwijgend voor zich heen te kijken en reconstrueerden in hun gedachten de laatste minuten. „Toch is er iets, wat mij nog te denken geeft", merkte Chitterwick schuchter op. „Waarom is er maar één koffiekopje? Wat is er met zijn kopje gebeurd?" ,Bent u er heel zeker van, dat hy ook koffie dronk?" Chitterwick was daarvan overtuigd. „Dan kunnen we gerust aannemen, dat hij het heeft laten verdwijnen. Waarschijn lijk heeft hij het door de juffrouw laten wegnemen. Dat is ook wel te verklaren. De aanwezigheid van twee kopjes wijst op twel menschen en de politie zou dan uitgezocht hebben, wie de tweede persoon was ge weest". „Ja, natuurlijk. Wat dom van mij". Chit terwick schaamde zich over zijn onhandig heid. „Dat had ik ook zelf wel kunnen be denken". Moresby negeerde totaal de domheid van zijn vriend. Tenslotte zijn amateurs maar amateurs; wat kan men eigenlijk voor groo te dingen van hen verwachten. „Maar ja, dat kunnen we gauw te weten komen en misschien hoe eerder hoe beter! Wilt u even hier blijven en vooral geen on bevoegden hier binnen laten? Dan zal ik intusschen de juffrouw, die hier bediende, ondervragen". Moresby knikte Chitterwick geruststel lend toe, toen hij weer binnen kwam. ,Het klopt. De juffrouw wist alles nog precies. Zij hadden beiden koffie, juist als u gezegd hebt, en niet veel later wenkte onze roodharige vriend de juffrouw en gaf haar zijn kopje. Het kopje van de oude da me was toen nog niet leeg". „Dat is dus net, zooals u het al van te voren heeft gezegd", zei Chitterwick be wonderend. De hoofdinspecteur accepteerde Chitter- wick's bewondering met gepaste beschei denheid. „Ik dacht zoo bij mezelf dat het zich zoo moest hebben afgespeeld. Gelukkig het een pientere juffrouw, die haar oogei niet in haar zak heeft. Als het er op »a komt, zal zij ook den man kunnen herkei1 nen". „Gelooft u dan, dat u hem te pakkn zult krijgen?" (Wordt vervolgd'

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 12