DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Militaire actie tegen Albanië begonnen. Italiaansche troepen naar Albanië Hevige bombardementen op Durazzo en Valona. No. 83 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Vrijdag 7 April 1939 141e Jaargang Gisteravond zijn contingenten Italiaansche troepen uit Brindisi en Bari naar Albanië vertrokken. Tezelfder tijd is vertrokken het eerste marine-eskader, dat vanmorgen in de vroegte kruiste langs de kust van Albanië, van Santi Ouaranta tot St. Jean de Medua. Tevens is het oostelijke Italiaansche luchteskader gemobiliseerd." Onrust in Albanië. De beteekenis van Albanië. Tegenvoorstellen Albanië. van Het lot van Albanië. De weerklank in Engeland. Chamberlain telefonisch ingelicht. Beroep van Koning Zog op zijn volk. KMAAR COURA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C, KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Rome, 7 April. (Stefani). Hedenmorgen is hier het volgende officieele communiqué uitgegeven: „Terwijl de laatste dagen onderhandelingen gaande waren tusschen de Italiaansche regeering en koning Zog voor het sluiten van een nieuwe en hechtere overeenkomst hebben groepen gewapende lieden in Tirana en andere Albaneesche plaatsen dreigende betoogingen gehouden, welke de persoonlijke veiligheid der in Albanië wonende Italianen in ernstig gevaar brachten. Gistermorgen hebben zes Italiaansche oorlogsschepen in de Albaneesche havens Durazzo en Valona eenige honderden Italianen, waaronder vrouwen en kinderen, aan boord genomen, om hen naar het vaderland terug te brengen. Het bovenstaande officieele bericht uit Rome, dat ons vanmorgen klokslag 9 uur bereikte, mag achteraf be schouwd niet als een al te groote ver rassing beschouwd worden. Er heerschte immers in Albanië eenige onrust en de berichten van gisteravond en vannacht wezen er op, dat die on rust groeiende was. Zoo ontvingen wij vannacht uit Tirana verschillende berichten, die slechts een verward beeld geven van den staat der Italiaansch-Albaneesche betrekkingen. Het scheen, dat de Italiaansche regeering be sprekingen had aangeknoopt met Albanië over de versterking van het bondgenoot schap, hetzij door het leggen van Itali aansche garnizoenen in Albanië, hetzij door het tijdelijk zenden van troepen, hetzij door een grootere emigratie naar Albanië. De regeering te Tirana zou deze voor stellen hebben verworpen op grond van de overweging, dat aanvaarding gelijk zou staan met de vestiging van een protecto raat over het land. Deze weigering zou de Italiaansche re actie hebben uitgelokt, die ,ot uiting werd gebracht door troepenbewegingen en vlootdemonstraties. Een speciale boodschapper. Volgens mededeelingen van een specia- len boodschapper, die dwars door Italië uit Albanië is gekomen, waren gisteravond Ita liaansche troepen bij Bari en Brindisi ge concentreerd, gereed voor ontscheping aan de Albaneesche kusten. Namens de Alba neesche emigranten doet Chekrezy een be roep op de regeeringen van Frankrijk en Engeland krachtig te intervenieeren, ten Albanië is een zeer klein land van onge veer 20000 vierkante K.M. en een millioen inwoners, dat tusschen Griekenland en Zuid-Slavië ligt aan de Westkust van he. Balkan-Schiereiland. Het is niet een land. dat op het eerste gezicht een dictator zou aantrekken. Het is wanhopig arm in eco nomisch opzicht. Het bestaat grootendeels uit woeste bergen, groote stukken land zij n onontgonnen en de landbouwmethoden zijn zeer primitief. Italië heeft een vliegdienst op Albanië, maar overigens zijn de trans portmiddelen slechts van de allereenvou digste soort. Er zijn uitgestrekte wouden en aanzienlijke, maar grootendeels ongeëxploi- teerde minerale hulpbronnen. Hiervan is e belangrijkste petroleum, waar Italië vlug bij is geweest. Onder de regeering van Zog is Albanië cultureel en materieel wel voor uitgegaan, maar het is nog steeds zeer ach terlijk. Militaire belangen. Voor Italië is Albanië voornamelijk van strategisch belang. Onder Italiaan sche controle vormt het een prachtige basis voor eventueele militaire operaties tegen Zuid-Slavië. Een flink-versterkt Albanië tegenover den hiel van Italië zou ingeval van oorlog de geheele Zuid- Slavische vloot kunnen opsluiten en de einde het eensgezinde volk te helpen het hoofd te bieden aan een Italiaansche agres sie en aldus zijn nationale onafhankelijk heid te waarborgen. Overeenkomstige telegrammen werden gezonden aan de vier Balkanlanden Grie kenland, Roemenië, Turkije en Zuid-Sla vië, op wie een speciaal beroep wordt ge daan op grond van het beginsel: De Balkan voor de Balkanlanden. Verrassing te Belgrado. De geruchten inzake een mededeeling, welke Italië aan Zuid-Slavië zou hebben gedaan over zijn voornemen in Albanië een protectoraat te vestigen, hebben te Belgra do zekere verrassing gewekt. In bevoegde kringen verklaart men niets hieromtrent te weten. Belgrado werd door Italië op de hoogte gehouden der jongste besprekingen van Italië met Albanië. Men is er op de hoogte van tegenstand van de Albaneezen tegen zekere Italiaansche eischen doch men houdt zich aan de overeenkomsten van Maart 1937, waarbij Zuid-Slavië en Italië zich verbonden den status quo in de Adriatische Zee te handhaven. Men blijft er van'over tuigd, dat Italië getrouw zal blijven aan zijn verplichtingen. Men zegt, dat dit ook blijkt uit de recente verklaring van Mus- solini, die gezegd heeft vastbesloten te zijn de rechten van Zuid-Slavië in de Adriati sche Zee te eerbiedigen. Inmiddels wordt vernomen, dat de Zuid- Slavische regeering toch de noodige voor zorgsmaatregelen aan de Albaneesche grens heeft genomen, al wenscht zij niet over te gaan tot politieke of militaire daden, welke represaille-maatregelen van Duitschland en Italië zouden kunnen uitlokken. Zuid-Sla vië zou zich dan ook niet willen aansluiten bij het door Engeland te vormen blok, uit vrees, dat Duitschland dan de Hongaren zou aanmoedigen tot handelen over te gaan. Britsche en Fransche vloten uit de Adria kunnen houden. Het eiland Saseno, bij de Zuidooste lijke kust van Albanië, is sinds lang een Italiaansch Gibraltar met goede havens voor kleine oorlogsschepen en een vlieg veld. Na den oorlog zag Italië al spoedig de mogelijkheden van een Albanië, dat van Italië afhankelijk zou zijn. Groote armoede was Albanië's groote zwakheid en Italië gebruikte als lokmiddel financieele hulp, met op den achtergrond altijd en eeuwig de bedreiging met geweld. Na een flinke lee ning teekende Zog in 1926 het verdrag van Tirana, dat Italië het recht gaf, ingeval van woelingen, troepen naar Albanië te zenden om het land "te verdedigen. In 1927 kwam hier nog een militaire overeenkomst voor den tijd van 20 jaar bij. Italië begon, van dien tijd af, zeer actief in Albanië te werken, niet zoozeer aan de versterking van 's lands burgerlijken wel stand als wel aan het opbouwen van een afhankelijken staat tot een militaire en vlootbasis. Italiaansche ingenieurs legden strategisch belangrijke wegen aan van de kust naar de Zuid-Slavische grens. Havens werden aangelegd, die voor Albanië's koop- vaardijbehoeften heusch niet noodig wa ren, o.a. in-Durazzo en Velona. Een Al- baneesch leger werd georganiseerd en ge oefend, om een machtigen Zuid-Slavischen Volgens berichten uit welinge- bron, zou de Italiaansche regee ring tegenvoorstellen van Albanië aanvaard hebben en zou een Alba neesche delegatie naar Durazzo vertrokken zijn, teneinde de noo dige schikkingen te treffen voor een staking der vijandelijkheden. De „Aube" (Fr.) schrijft: Indien koning Zog ertoe zou worden overgehaald het voorbeeld te volgen van president Hacha van Tsjecho-Slowakije, zou het Alba neesche volk hem stellig niet vol gen op den weg, die al te sterk zou afwijken van den zin voor onaf hankelijkheid, welke de fiere mannen van het bergland door alle eeuwen heen tegenover elke vreemde overheersching hebben weten te bewaren. In de „Oeuvre" vraagt Madame Tabouis zich af, of Italië, door een bezetting van Durazzo en Valona, waarmede de Statusquo in de Middellandsche zee verstoord zou worden, niet de bijbedoeling heeft, Engeland ertoe te brengen zelf het Britsch-Italiaansche verdrag op te zeggen. Uit deze opzegging zou voortvloeien, dat de handhaving der Italiaansche troepen in Spanje gerechtvaardigd genoemd zou kunnen worden. De snelheid waarmede Italië zijn slag heeft geslagen, schrijft de diplomatieke redacteur van de Press Association, kan niet nalaten een ernstige uitwerking te hebben op den Europeeschen toestand in zijn geheel, hoewel Chamberlains verkla ring van gisteren in het Lagerhuis over de Italiaansche maatregelen tegen Albanië aan toonde, dat de Britsche regeering zich volkomen van den toestand bewust was. Lord Halifax blijft met de Paaschdagen in Londen. Chamberlain is telefonisch van de gebeurtenissen op de hoogte gesteld. Groot Britannië heeft geen accoord of pact met Albar.ië, maar, zooals Chamberlain verklaarde, het heeft natuurlijk belang bij het behoud van den vrede. Het Britsch- Italiaansche verdrag werd het vorige jaar in werking gesteld, maar Italië schijnt, door zijn aanval op Albanië, hiervan thans minstens een belangrijke bepaling te heb ben geschonden. Een ding is zeker, dat de Italiaansche daad van agressie een nieuwe verscherping der betrekkingen tusschen Rome en Londen ten gevolge zal^hebben. inval te kunnen weerstaan tot de Italiaan sche troepen over de Adria waren vervoerd. In het binnenland werden verdedigings werken opgericht en het geheele land werd behandeld alsof het een Italiaansche mili taire zone was. De gevechten tusschen de Albanee sche troepen en de Italiaansche divi sies zqn hedenochtend in de vroegte begonnen. Om 11 uur werd gemeld, dat Durazzo en Valona een hevig bom bardement ondergingen. Italiaansche vliegtuigen vlogen vanmor gen boven Tirana, de hoofdstad van Alba nië, en wierpen biljetten uit, waarin mede deeling gedaan werd van de ontscheping van Italiaansche troepen en waarin de be volking bedreigd werd met zeer ernstige militaire maatregelen, indien zij tegenstand zou bieden. Een poging der Italianen om bij Durazzo troepen aan land te zetten, is af geslagen. Italiaansch ultimatum verworpen. Het Albaneesch persbureau meldt, dat de Albaneescthe Kamer het Itali- aanhche ultimatum eenstemmig verworpen heeft. Drie Italiaansche divisies naar Albanië? Volgens te Rome in omloop zijnde ge ruchten zouden drie divisies, ter sterkte van 35.000 manschappen, aan de actie te gen Albanië deelnemen. De indruk in Rome. Het bericht over het vertrek van Ita liaansche troepen en een Italiaansch eska der naar Albanië heeft onder het Romein- sche publiek diepen indruk gemaakt, hoe wel het geen enkele verrassing heeft ver wekt. Immers, sinds verscheidene dagen liep in alle lagen der bevolking het ge rucht, dat binnenkort Italiaansche troepen ontscheept zouden worden aan de kust van Albanië. Op straat werden den courantverkoo- pers, de extra edities, welke het commu niqué van Stefani bevatten over het begin der vijandelijkheden tegen Albanië, letter lijk uit de handen gerukt. In hun opschrif ten sohrijven de fascistische bladen het optreden van Italië toe aa.i de dreigende betoogingen der gewapende benden in Al banië. Russische meening. De (Russische) Prawda schrijft: Het doel der militaire bezetting van Albanië door Italië is de consolidatie van de Ita liaansche positie op den Balkan. Dit is een nieuwe Duitsüh-Italiaansche agressie in Europa, welke thans gekeerd is tegen Zuid-Slavië. Deze agressie, welke een rechtstreeksch gevolg is van de overgave van München, vormt een nog grootere be dreiging voor de belangen van Engeland en Frankrijk op den Balkan en in de Middel landsche zee. Koningin Geraldine naar Grie land? Volgens niet bevestigde geruchten zou koningin Geraldine van Albanië, die juist deze week bevallen is van een zoon, Tirana verlaten hebben en naar Griekenland ver trokken zijn. Italiaansche troepen trekken verder. Vanmorgen zoo meldt Stefani, zijn Ita liaansche troepen ontscheept in de havens Santi Quaranta, Valona, Durazzo, en St. Jean de Medua. Een merkbare reactie bracht dit niet teweeg, behalve te Duraz zo, wafr een poging tot verweer terstond werd onderdrukt. Van Durazzo uit zijn de Italiaansche troepen den opmarsch naar het binnenland begonnen. De bevolking blijft kalm. Vierhonderd Italiaanche vlieg tuigen kruisen boven het Albaneesche land en hebben opdracht de bevolking te spa ren. Alvorens de troepen ontscheept werden, hebben Italiaansche vliegtuigen over het geheele land biljetten uitgeworpen van den volgenden inhoud: „Albaneezen, de Italiaansche troepen die vandaag op uw gebied ontscheept zijn, zijn de troepen van een volk, dat eeuwenlang uw vriend geweest is, en u die vriendschap bewezen heeft. Pleegt geen ijdel verzet, want het zou terstond onderdrukt worden. Luistert niet naar uw overheid, die u ver armt en u thans er toe zou willen brengen nutteloos bloed te vergieten. De troepen van zijne majesteit den koning en keizer van Italië komen en zullen blijven zoo lang het noodig is om de orde, gerechtig heid en vrede te herstellen." De Italiaansche pers. In haar eerste commentaren op de Ita liaansche actie in Albanië schrijft de Ro- meinsche pers, dat de door Mussolini be sloten militaire maatregelen dienen om de geweldige economische belangen te bescher men en de noodzakelijkheid te waarborgen der beveiliging van Italie's onbetwistbare voorrangspositie in de Adriatische zee. De „Popoio di Roma" zegt, dat bij de bestaan de internationale spanning, waarbij het er naar uitziet, alsof alle volkeren reeds in staat van oorlog verkeeren, het optreden van Italië een noodzakelijke maatregel van zelfverdediging is. Voor Italië is in geval van oorlog het veilige bezit van het nau welijks 75 K.M. van de Italiaansche kust gelegen Albaneesche gebied een levens kwestie. De jongste anti-Italiaansche betoo gingen van gewapende benden, aldus het blad, rechtvaardigen ten volle het Italiaan sche optreden. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat Albanië zich thans op den weg z(jner wedergeboorte bevindt, en met de hulp en onder aansporing van Italië een nieuw tijdperk van zijn geschiedenis zal in gaan. Albaneesche communiqué. De legatie van Albanië te Parijs heeft om 12.30 uur de volgende mededeeling ver strekt: De legatie van Albanië in Frankrijk uit, namens haar regeering en het geheele Al baneesche volk, een krachtig protest tegen de barbaarsche actie, ondernomen door de fascistische regeering tegen Albanië. Nadat de Albaneesche Kamer gisteravond een stemmig het ultimatum, dat voor het vrije volk onaanvaardbare voorwaarden behelsde, had verworpen, zijn vannacht zeer aanzien lijke marine- en luchtstrijdkrachten met bombardementen begonnen en blijven zij op hevige wijze alle open steden aan de kust bombardeeren, waarbij ook weerlooze vrouwen en kinderen den dood vinden. Het Albaneesche leger en het Albaneesche volk in zijn geheel, steunend op het recht vrij en onafhankelijk te leven, heeft, ondanks de ongelijkheid van krachten 44 mil lioen Italianen tegen 1.200.000 Albaneezen tot dusver alle pogingen tot onscheping van troepen afgeslagen. De legatie doet een vurig beroep op alle beschaafde volkeren, welke in het volkerenrecht nog een interna tionalen regel zien, dat zij den Albaneezen terstond hun moreelen en materieelen steun verleenen, opdat dezen, met minachting voor de ongelijkheid van krachten, zich te weer kunnen stellen tegen den vloed van barbaarsche overweldigers. Reserve-officieren opgeroepen. De Giornale d'Italia meldt, dat de mi nister van oorlog besloten heeft om dit jaar voor een oefentijd van dertig dagen, welke in twee deelen vervuld zal worden, zekere categorieën reserve-offic::ren van de infan terie, cavalerie, artillerie en genie op te roepen. De eerste periode is vastgesteld op 1 tot 15 Mei a.s. Albaneesche troepen bieden weer stand. Het Albaneesche persbureau meldt: Niet een Italiaansche soldaat heeft in Albanië voet aan wal kunnen zetten. De Albanee sche troepen bieden taaien weerstand. Koning Zog heeft het volgende beroep gedaan op het Albaneesche volk: „Albanië was bereid met Italië een accoord aan te gaan, maar de Italiaan sche eischen vormen een bedreiging voor de vrijheid des lands. Ik dring er bjj m(jn volk op aan tot den laatsten druppel bloed tegenstand te bieden". Deze oproep, welke ook in Belgrado per radio is opgevangen, heeft een diepen in druk gemaakt in politieke kringen aldaar. Zie verder Buitenland pag. 4, 3e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1