DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Italiaansche landingspogingen eindelijk gelukt. Buitenlandsche Pers over Italiaansche agressie. Albaneesche regeering en koning Zog gevlucht. Vorming van een nieuwe regeering? No. 84 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Zaterdag 8 April 1939 141e Jaargang Inmiddels was de Albaneesche regeering gevlucht, ver moedelijk naar Elbassani, terwijl spoedig daarop ook koning Zog met onkende bestemming Tirana verliet met medeneming van al zijn bezittingen.»In den loop van gisterochtend was, zooals gemeld, koningin Geraldine met haar baby van enkele dagen naar Griekenland gevlucht. De toestand sinds gistermiddag. Britsche Ministerraad bijeen. Mohammedanen zullen helpen. Uit de Fransche bladen. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRLJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Italiaansche overmacht is er in den loop van Vrijdag na ettelijke ver- geefsche pogingen in geslaagd, voet aan wal te krijgen. Hoe verwoed ook de Albaneesche troepen streden, zij waren tegen den 40-voudigen overmacht niet opgewassen en moesten ten langen leste wijken. Toen de Italianen een keer aan land waren, trokken zij, gesteund door hun vliegtuigen, snel voorwaarts en veroverden verschillende steden en dorpen, w.o. Durazzo, St. Jean de Medua, enz. Volgens berichten uit Albaneesche bron hebben de Albaneezen op alle punten, waar Italianen aan land gezet waren, een wanhopigen tegenstand ge boden. Het meest verwoed is te Valona en te Durazzo gevochten. Gezegd wordt, dat de Albaneesche strijdkrachten wer den overweldigd door een veertigvoudige overmacht. Vliegtuigen kruisen boven het binnenland en bombardeeren on beschermde steden. Een ambtenaar van het Albaneesche lega- tiente Belgrado deelde Reuter mede, dat de proclamatie van koning Zog op prachtige wijze door het land is beantwoord. Wij weten, aldus deze ambtenaar, dat wü niet lang tegenstand kunnen bieden tegen een wereldmogendheid als Italië, doch de Alba neezen achten het beter te strijden dan zich aan het fascisme over te geven, zooals anderen hebben gedaan. Vorming van Italiaansch gezinde regeering? Uit Tirana wordt gemeld, dat koning Zog en zijn regeering de onmogelijkheid inziende, nog langer in de hoofdstad te blijven, Tirana verlaten hebben en met on bekende bestemming, wellicht naar Elbas- san, vertrokken ziin. Na hun vertrek ont stond een schietpartij in het centrum der stad. Men wist, zoo zegt Stefani, dat de koning sinds gisteren \oornemens was te vluchten. Gistermorgen trok een stoet auto s met per sonen uit de omgeving van den koning en met zijn bezittingen uit de hoofdstad. Ter stond vernam men van de ontscheping van Italiaansche troepen in Durazzo. De laatste dagen heeft koning Zog getracht tijd te winnen, en gistermorgen zond hij zijn gevol machtigden om den Italiaanschen comman dant voorstellen te doen, teneinde den op- marsch te vertragen. Hoewel een brug op den weg TiranaDurazzo werd opgeblazen, heeft dit den opmarsch der Italianen naar de hoofdstad niet belemmerd. Naar verluidt zal een nieuwe regeering gevormd worden, bestaande uit verant woordelijke personen die Albanië een be wind zullen geven dat de heilige beginselen van gerechtigheid onder Italiaansch toezicht eerbiedigt. De ongeregelde benden, die de laatste dagen onlusten verwekken en de Ita lianen bedreigd hebben, hetgeen de regee ring te Rome tot haar optreden deed be sluiten, zijn in de hoofdstad aan het plun deren geslagen. De Italiaansche gezant en andere Itali aansche burgers bevinden zich in de legatie, gereed om zich te verdedigen. Activiteit van Radio Ban. De prefect van Durazzo, Mark Khodeli, heeft voor Radio Bari een oproep tot het Albaneesche volk gericht. Na er aan te hebben herinnerd, zegt Stefani, dat de hui dige gebeurtenissen het gevolg zijn van de bedriegelijke politiek van koning Zog jegens Italië wees hij op de pogingen van Italië het nationale leven van Albanië te organiseeren ten gunste van de bewoners. Spr. besloot: „Albaneesche broeders. Mus- solini heeft bewezen de ware vriend te zijn van het Albaneesche volk, en ge zult zien, dat hij woord zal houden en van Albanië een eensgezind, onafhankelijk land zal maken. De in Albanië ontscheepte troepen voeren vrede en gerechtigheid; welke door Zog vertreden waren. Hebt vertrouwen. Leve Albanië, leve Italië en zijn Duce". De oproep van koning Zog. Te 15 uur M.E.T. gistermiddag herhaalde de radiozender te Tirana in het Eransch, Duitsch en Italiaansch den oproep van koning Zog tot zijn volk, waarin hij zijn onderdanen aanspoort tot dbn laatsten druppel bloed te strijden voor de onafhan kelijkheid van Albanië. Verder is een tref fende oproep tot het Italiaansche volk uit gezonden, waarin een feilen aanval wordt gedaan op het regime van Mussolini, die, aldus wordt gezegd, de Italiaansche jeugd opoffert aan de imperialistische doeleinden van zijn buitenlandsche politiek. Radio-Tirana meldde voorts, dat de ko ninklijke regèering aan al haar diploma tieke vertegenwoordigers in het buitenland telegrafisch' opdracht heeft gegeven de regeeringen in kennis te stellen van de Italiaansche agressie. Het station spreekt het Stefani-bericht, volgens hetwelk Italianen door gewapende benden zouden zijn aange vallen, tegen. Het verzekert, dat reeds drie dagen geleden alle Italianen 'Albanië had den verlaten. Durazzo en St. Jean de Medua verwoest? Hetzelfde station meldde, dat de haven van Durazzo tweemaal door de Italiaansche luchtmacht en viermaal door de vloot ge bombardeerd is. Tot zevenmaal toe landden Italiaansche troepen, maar telkens werden zjj in zee geworpen. Bij de zevende poging waren de Italianen tot het stadhuis gevor derd. Durazzo is geheel verwoest,, evenals St. Jean de Medua. Het moreel van het leger, de gendarmenie en de vrijwilligers, die het vaderland gemeenschappelijk verde digen, is uitstekend: de strijd wordt met geestdrift gevoerd. De regeering is vast besloten het land met alle middelen te verdedigen. Albaneesch communiqué. De regeering van Albanië heeft gisteren aan al haar legaties nl. te Washington, Lon den, Parijs, Berlijn, Belgrado, Athene, Sofia, Boekarest, Ankara en Kaïro, een communiqué gezonden, waarin wordt ge zegd: „Vanochtend te half vijf hebben de Ita liaansche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht aanvallen gedaan op Santi Kuaranta, Valona, Durazzo en Saint Jean de Medua met het doel troepen aan land te zetten op Albaneeschen grond. Het leger van Albanië biedt hevigen tegenstand. De strijd wordt aan Albaneesche zijde met geestdrift voortgezet en de legeering heeft besloten het Albaneesche gebied met alle kracht te verdedigen. De legaties hebben opdracht gekregen dit communiqué ter kennis te brengen van de regeeringen, waarbij zij zijn geaccrediteerd. De ministers zijn vanmorgen in Downingstreet bijeengekomen om de Albaneesche kwestie te bespreken. afwezigheid van Chamberlain In werd de vergadering geleid door Sir John Simop. Lord Halifax gaf een volledig verslag van de gebeurtenissen der laatste 24 uur in Albanië. Het uitvoerend comité van den Pan- Arabischen Bond te Londen heeft gis termiddag den aanval van Italië op Albanië besproken en de gevolgen hier van voor de Mohammedaansche wereld. Het Comité heeft een resolutie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat wanneer Albanië zich zal verzetten, de Mohammedaansche wereld te hulp zal komen. Verontwaardiging in het Nabije Oosten. De bevolking van het Nabije Oosten, voor al het Mohammedaansche deel der bevol king, heeft met verontwaardiging kennis genomen van den aanval op Albanië. Overal in Syrië, Palestina en Irak' wordt het optreden van Italië veroordeeld en men beschouwt het als een waarschuwing, dat men zich moet houden aan de as Parijs- Londen. Men merkt op, dat Italië de laatste maanden zijn bases aan de Middellandsche Zee aanzienlijk heeft geconcentreerd op de eilanden der Dodecaneos, de vloot werd versterkt, alsook de luchtvloot, de toegang tot verscheidene steden, o.a. Leros, werd verboden. Dit kaartje geeft aan, hoe de Italiaan sche vloot, gesteund door de luchtmacht, Albanië aanviel. De zwarte lijnen geven de richting aau naar de Albaneesche havens, die werden beschoten en bezet. De cirkellijn geeft weer de actie-radius der Italiaansche vliegtuigen. Een groote Christelijke natie, schrijft de Jour, heeft den Goeden Vrijdag uit gekozen, om zich te werpen op 'n klein, bijna weerloos volk. Voor het eerst sedert jaren weigert een land zich op andere wijze over te geven dan met de wapens in de hand. Het valt niet aan te nemen, dat de naburen van Albanië zich niet rechtstreeks bedreigd zouden voelen. Deze verovering, schrijft de Figaro, is een rechtstreeksche schending van het BritschItaliaansche verdrag. Wanneer Italië in Albanië militaire steunpunten be- Tirana, dc hoofdstad van Albanië. Albanië gevallen als slachtoffer. En nu mag men denken over de tota litaire staten zoo men wil, men mag het systeem van Hitier en Mussolini afkeuren, men mag het zelfs bewonderd hebben, het valt buitengewoon moeilijk, om thans nog eenig respect te hebben voor een Führer en een Duce. Zij mogen nog zoo handig zijn in hun verklaringen en zij mogen nog zoo vindingrijk zijn als ze hun daden moeten verdedigen, ieder die nog zelfstandig kan denken, ieder die niet alleen zichzelf respecteert, maar ook nog anderen naast zich duldt, kan toch waar lijk niet anders dan scherp veroordeelen, wat er den laatsten tijd in Europa ge beurd is op last van een der beide macht hebbers. Er is nu geen sprake meer van „verdrukte minderheden", er is nu geen sprake meer van „zelfbescherming", er is alleen nog sprake van een matelooze machtswellust. Hitier heeft eenigen tijd rust noodig en dus zorgt nu de Duce voor een daad. Hitier heeft zijn rijk vergroot, nu zal Mussolini toonen, dat hij precies hetzelfde kan doen. En» dus werd weer een kleine staat gezocht en gevonden. Het resultaat was afdoende: de overmacht won. En al is op dit oogenblik nog niet geheel Albanië in het bezit van Mussolini, iedereen begrijpt, dat dit nog slechts een kwestie van tijd is. Mussolini mag zich door middel van officiëele nota's, radio en pers verdedigen, hij mag duizend en een argumenten heb ben, om Albanië te veroveren, geen dezer argumenten is steekhoudend, geen er van kan het optreden der Italianen recht vaardigen. Het „sterkste" argument van Mussolini is tevens belachelijk: Mussolini vreesde, dat koning Zog Zuid-Slavië zou aanvallen en dat die aanval de goede betrekkingen tusschen Italië en Zuid-Slavië zou ver storen en daarom moest hij beletten, dat koning Zog zijn plannen kon uitvoeren. Men vrage: wat zou het kleine Albanië in 's hemelsnaam tegen het vele keeren zoo groote Zuid-Slavië hebben moeten uitrichten, gesteld dan, dat inderdaad koning Zog boosaardige plannen had te gen Zuid-Slavië. Het spreekt vanzelf, dat Duitschland de actie van Mussolini goedkeurde. Dat was het Derde Rijk verplicht, omdat Mussolini ook steeds de daden van Hitier had goed gekeurd. Welnu, men leze de Duitsche verdedi ging: Uit officieele politieke Duitsche kringen verluidt naar aanleiding van het bericht der Italiaansche landing te Durazzo, dat deze actie in overeenstemming is zoowel met den letter als met den geest van het ItaliaanschAlbaneesche vriendschaps verdrag van 1927 en met de diepgewor telde sympathie van Italië voor het Alba neesche volk. Duitschland begrijpt, dat Italië niet kan toelaten, dat in een land, zit, zou het evenwicht in de Engelsche ver dediging in de Middellandsche Zee en het nabije Oosten sterk verstoord zijn. Na zijn weg ter zee tracht het fascisme een weg te banen rondom de Balkanstaten. Zelfs aangenomen, schrijft de „Excelsior" dat de beweerde grieven tegen koning Zog gefundeerd zijn, valt 'n bombardement zon der voorafgaande waarschuwing niet goed te praten. Zelfs Hitier is zoo ver nooit ge gaan. Hij toonde zich bekwamer in het hanteeren van den terreur dan zijn asgenoot. Uit de Engelsche bladen. De Londensche ochtendbladen spreken 'n krachtige veroordeeling uit over het Ita liaansche optreden tegen Albanië. Vele bla den beschouwen den overval als een schen ding van de BritschItaliaansche overeen komst en zien hierin een bedreiging van de veiligheid der Balkanlanden. In de meeste Europeesche hoofdsteden, zegt dé Times, wordt het optreden van Mus solini beschouwd als het antwoord op de poging om een anti-agressiefront te vor men. Groot Brittannië dat bijzondere be wijzen gegeven heeft van zijn wensch har monie en stabiliteit te bevoderen in de Middellandsche Zee, heeft het recht de volledige beteekenis te eischen van deze beweging welke beide verstoort. Voor zich zelf en voor anderen heeft het aldaar vi tale belangen te verdedigen en is zij voor nemens, indien het noodig is, deze verde diging uit te voeren. De „News Chronicle" verklaart, dat Mussolini voor een van de gemeenste misdaden van zijn slechten loopbaan den verjaardag heeft gekozen van de zwartste daad der geschiedenis. Het moet het geweten, niet alleen van de buitenwereld, doch van velen van zijn landgenooten, hebben geschokt, dat hy op Goeden Vrijdag de open kuststeden van een bevrienden en vrijwel niet verdedigenden buurstraat heeft ge bombardeerd? In enkele weken tijd zijn Tsjechoslowa- kije, Memel en Albanië in de macht van de as gevallen, terwijl het eenige resultaat van het Britsche initiatief de overeenkomst met Polen is, een schakel van vitaal belang in een volledig collectief system, doch van twijfelachtige waarde wanneer de keten niet is gesloten. De ijdelheid van den Duce eischt diplo matieke en militaire successen en wat is een gemakkelijker slachtoffer dan een zwakke en vertrouwende vriend? Waar heen dit alles zal leiden is nog niet te zien. De inval in Albanië bedreigt den geheelen Balkan en daarmede geheel Europa met 'n algemee-.en oorlog. Een ding is zeker, het fascistische Italië heeft bewezen, dat geen vertrouwen meer kan worden gesteld in zijn woord. Cham berlain heeft gezien, dat de overeenkomst tusschen Engeland en Italië 'n verscheurd en onteerd vodje papier is, hieruit moet hij zijn conclusies trekken. gelegen aan de voor de Italiaansche vitale belangen zoo zeer gewichtige kust der Adriatische zee, een blijvende haard van onrust bestaat, die de algemeene orde verstoort en tevens de veiligheid der daar gevestigde Italianen bedreigt. Duitschland heeft begrip voor de behartiging der Italiaansche belangen in dit gebied en zou het niet kunnen begrijpen of goedkeuren, als de westelijke democratische mogend heden, die daar geen belangen hebben, zich zouden willen mengen in de positie en het optreden van den spilgenoot, op welks handelingen juridisch geen aan merking gemaakt kan worden. Men wordt beleefd verzocht, boven staande te willen slikken en het voor waarheid te laten doorgaan. Jammer genoeg kunnen wjj de Duitsche verklaring niet accepteeren: daar zijn wij te nuchter voor! Beter kunnen wij ons scharen achter de New-York Times, die het volgende zegt: Opnieuw heeft een land moeten boeten voor de misdaad, dat het klein is. Albanië heeft Italië tot een overval uitgelokt, omdat het zwak, klein en weer loos is, het volmaakte slachtoffer voor een vechtersbaas. Afgestooten door Frankrijk, dat weigert geïntimideerd te worden, keert de fascistische regeering zich tot Albanië, om aan te toonen, dat Italië toch een geweldige en geëerbiedigde natie is. Zie verder Buitenland pag. 3, 3e blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1