NATIONALE JAC. MET's AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. ALKMAAR. Tel. 3444 ZeuiCCetw E AMATEUR DETECTIVE Landelijke demonstratie van N.V.V. en S.D.A.P. 80.000 betoogers te Den Haag. LEVENSVERZEKERING-BANK botterdam Felle brand te Uden. 16 stuks vee omgekomen. verzekerd 607 millioen gulden de premie-reserve 207 millioen gulden 2 boerderijen en arbeiders woning afgebrand. Alles verloren. Bende valsche munters gearresteerd. Perfecte productie-methode. Alle VALVOLINE M0T0R0ILS in diverse verpakkingen Gecompliceerd ongeluk bij Horn. - Eén doode, drie gewonden. Naar het Engelsch van ANTHONY BERKELEY Uit-alle deelen van het land waren giste ren leden en aanhangers der S.D.A.P. in het Zuiderpark te 's-Gravenhage bijeenge komen om een „nationale demonstratie voor werk en welvaart" te houden. Extra-treinen en autobussen hadden vele tienduizenden naar de Residentie gebracht en verder wa ren duizenden per fiets of per tram uit den omtrek naar deze door N.V.V. en S.D.A.P. georganiseerde betooging gegaan. In totaal waren meer'dan 80.000 demonstranten aan wezig. Om 12 uur opende de heer C. Wouden berg met een kort woord de betooging. Daarna volgden zang van „De Haagsche Stem" en declamatie van J. Sternheim. De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., constateerde, dat nog steeds 360.000 arbei ders werkloos zijn en herinnerde aan het Plan van den Arbeid, waarvoor regeering en parlement de noodige millioenen niét be schikbaar hebben willen stellen. Thans moeten voor de defensie vele mil lioenen extra worden uitgegeven en als motief voert de regeering daarbij aan, dat hierdoor een massa werk wordt verschaft. Thans komt men met het plan-Westhoff, dat voornamelijk op het platteland aan 100.000 menschen direct en aan 40.000 indirect werk kan brengen. De regeering heeft nu voor 1939 en 1940 118.000.000 aangevraagd ten behoeve van cultuurtechnische werken. In dien het der regeering ernst is met de be strijding van de werkloosheid, dan zullen nog vele millioenen guldens meer moeten worden uitgetrokken voor dit doel. Het is de moderne vakbeweging, die hierop jaar in jaar uit heeft aangedrongen en daarom wek te spreker allen op, deze vakbeweging en de S.D.A.P. bij de aanstaande verkiezingen krachtig te steunen. Nadat mej. Marie Hamel eenige gedich ten had gedeclameerd, was het woord aan den voorzitter van de S.D.A.P., den heer Koos Vorrink, die o.a. wees op de veie tegenstrijdigheden, welke men in de wereld kan waarnemen. Nog pas is Albanië het slachtoffer geworden van een misdadigen aanvaL Wij leven in een bezeten wereld, waarin de idealen der democratie op aller lei manieren worden miskend. In Neder land gaat alles in een sukkelgang. Men denkt „na mij de zondvloed". Welnu, de zondvloed is opgekomen, hij staat hier, aldus spr. De overwinning zal zijn aan de S.D.A.P., die bereid is het Nederlandsche volk te bevrij den. Vervolgens stelden de betoogers zich op om met muziek, vlaggen en banieren in een tweetal lange stoeten een demonstratieven optocht af te marcheéren. "Vannacht -is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de alleenstaande veestal van den veehandelaar A. H. Oosterens aan den weg Voikel-Mill. Een juist passeerende automobiliste, die het gebouwtje zeg branden, waarschuwde onmiddellijk de bewoners van een dicht bij gelegen huis, die op hun beurt de brandweer van den brand in kennis stel den. Deze kon echter niets meer tegen het vuur uitrichten. Vijf paarden en elf run deren Kwamen in de vlammen om. De heer Oosterens, die in Volkel, ge meente Uden, woont, was niet voor het vee, doch wel voor den stal verzekerd. Op 31 December 1938 was bij de Nationale Zaterdag werd de bevolking van het dorp Lith (N.B.) opgeschrikt door een hevlgen brand aan den Valkschen weg in de Put- wjjk. De brand, welke was ontstaan in het schuurtje van den landbouwer van der Veer naar de oorzaak speurt men nog nam zeer spoedig een grooten omvang aan en weldra werd de nabijstaande boerderij van Van der Veer door de vlammen aangetast. De bewoners moesten zich in allerijl in vei ligheid stellen. Dank zij de krachtdadige hulp der dorpsbewoners kon het grootste gedeelte van het zich is den stal bevindende vee nog v/orden losgesneden. Het kleinvee, alsmede de geheele in boedel en de landbouwinventaris, waar onder voorraden hooi en stroo en di verse landbouwmachines, werden een prooi der vlammen. Inmiddels had ook de nabijgelegen arbeiderswoning, be woond door het gezin Coenen, vlam gevat en ook hier viel aan redden niet te denken. Met moeite slaagde men er in een ongeveer vijftigarig inwonend familielid, dat sedert jaren bedlegerig is, uit het brandende huis te dragen. Ook hier werd de geheele inboedel een prooi der vlammen. De even als de brandende perceelen met stroo gedekte boerderij van den landbou wer van den Berg stond ook weldra in lichter laaie en hoewel inmiddels de plaat selijke brandweer was gearriveerd, kon deze slechts beschikkend over een zeer primitieve brandspuit, weinig of geen weer stand bieden aan de vuurzee, welke nu reeds twee boerderijen en een arbeiders woning besloeg. Alles brandde tot den grond toe af. Ook in de boerderij van Van den Berg ging de geheele inboedel en landbouw inventaris verloren. De brand gestuit. De groote boerderij van van Lith dreigde eveneens door de vlammen te worden aan getast. Men had zich echter met man en macht op het strooien dak begeven om eik begin van brand in de kiem te smoren. Het gezin van Lith, dat uit man, vrouw en der tien kinderen bestaat, moest zich in nacht gewaad naar buiten begeven. Men mocht er ten slotte in slagen de boerderij te be houden, hoewel zij groote waterschade heeft opgeloopen. De brand, welke in den verren omtrek was waar te nemen, trok in den laten avond nog groote belangstelling. Algemeen was men begaan met het lot van de drie gezinnen, die in één uur tijds dakloos werden. De bewoners der afge brande huizen werden bij vrienden en bu ren onderdak verschaft. Te middernacht was men nog volop met het blusschingswerk bezig. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. BOERDERIJ GEHEEL UITGEBRAND. Niets verzekerd Zondagmiddag brak brand uit in een hooiberg achter de boerderij van den land bouwer B. van Erven in de buurtschap Hoogenenk, gemeente Doornspijk. De vlam men sloegen over naar de schuur en de aan grenzende woning, welke totaal uitbrand den. Toegeschoten buren konden acht koeien en eenig huisraad redden. Evenwel kwamen een kalf, twee varkens, een schaap en twee lammeren in het vuur om. Twee varkens, die met brandwonden overdekt waren, werden doodgeschoten. De oorzaak van den brand is niet bekend. Er was niets verzekerd. FABRIEKSBRAND TE TEGELEN. De eigenaar gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een felle brafid gewoed in de fabrieks gebouwen der Nordhauser Rultabaksfabriek, gelegen aan den Roermondschenweg te Tegelen. De brandweer van Tegelen wist het vuur, dat was uitgebroken in de tabaks en sauskamer, na anderhalf uur te bedwin gen. Drie afdeelingen der fabriek zijn ver woest. Een groote hoeveelheid tabak ging verloren. De machines bleven evenwel in tact. De schade loopt in- de duizenden. Gis ter arriveerde het parket uit Roermond. De eigenaar van de fabriek is in verband met dezen brand op last van den officier van justitie gearresteerd. HEVIGE BOERDERIJBRAND TE OOSTERBEEK. Inboedels niet alle verzekerd. Door onbekende oorzaak ontstond Za terdagavond brand in de boerderij, gelegen aan het steenen kruis te Oosterbeek en bewoond door drie gezinnen. In een om mezien hadden de vlammen overal om zich heen gegrepen. Onmiddellijk werden alle pogingen in het werk gesteld om het vee in veiligheid te brengen en dit was oorzaak, dat de j brandweer eerst laat werd gewaarschuwd, j Toen deze op het terrein van den brand verscheen, sloegen de vlammen reeds uit het dak. Met een aantal stralen op de motorspuit was de brandweer het vuur spoedig meester. Niettemin brandde het geheele gebouw uit. De schuren bleven echter behouden. De boerderij was verze kerd, echter niet alle inboedels. VERDACHTE VAN BRANDSTICHTING AANGEHOUDEN. Vrijdagmiddag is onder Verdachte om standigheden brand uitgebroken in een huis op de Vijzelgracht te Amster dam. De bewoner van heet pand is verdacht van brandstichting aangehouden en op het bureau Stadhouderskade ingesloten. Het huis, een ouderwetsch woonhuisje, tusschen de vele winkelhuizen op de Vij zelgracht, werd bewoond door een werk- looze en zijn vrouw en dochter met haar kind. Zij hadden het huis géhuufd in de hoop egn groot deel er van te kunnen onderver huren. Dit was echter niet gelukt. De huur kon niet worden opgebracht en daarom zou de familie naar een kleinere woning ver huizen. De meubels waren reeds gisteren om te worden afgehaald, bij en op elkaar gezet. De vrouwen en het kind verlieten de woning. De man bleef nog eenigen tijd in het huis. Korten tijd nadat ook de man het huis had verlaten, roken de buren een brandlucht. Zij waarschuwden de brand weer, die het vuur spoedig had gebïuscht. Commissaris J. C. Krenning, die-het onder zoek naar de oorzaak van den brand leid de, ontdekte dat deze onder verdachte om standigheden was ontstaan. Het vuur was op verschillende plaatsen tusschen dé óp- getaste meubels ontstaan. Na een minutieus onderzoek is het de Rotterdamsche politie, zooals Zater dag werd bekend gemaakt, gelukt, om de daders op te sporen, die Rot terdam en omgeving hebben over stroomd met een groot aantal men spreekt van duizenden valsche gul dens en rijksdaalders. De daders hebben ook nog eenigen tijd kwartjes vervaardigd, maai* daarmee zijn zij opgehouden. De 47-jarige koopman G. J. B.,-en diens broer, de 45-jarige broodbezorger J. W. B., beiden wonende in het oostelijke stads deel, zijn te aezer zake gearresteerd. J. W. B. in een winkel, waar hij een kleinigheid kocht en met een valschen gulden be taalde. Zijn broer werd aangetroffen, toen twee rechercheurs van de valschgeldaf- deeling een onderzoek in de woning van J. W. B. instelden. Een volledig ingerichte installatie om valsch geld op grooten schaal te vervaar digen, werd in de woning van J. W. B. in een kast aangetroffen, terwijl zijn broer degene was, die het gefabriceerde geld aan den man bracht. In 1933 zij.i deze mannen reeds veroordeeld wegens eenzelfde feit, maar toen was het gemakkelijker hen in te rekenen. De politie noemde het toen ge maakt geld armzalig, maar thans zijn de productiemethoden van J. W. B. geper- fectionr.eerd en alleen de Tederlandsche Bank was in staat het geld te onderkennen van het door den staat uitgegevene. Zelfs Rotterdamsche banken vlogen er in. Moderne methode. De mannen hebben het ten laste ge legde feit niet bekend. Zij zwijgen als het graf, ondanks de vele ingrediën ten, die in beslag zijn genomen. De guldens en rijksdaalders zijn bij nauw keurig onderzoek iets dikker geble ken, terwijl het randschrift iets slech ter was dan van het geld, dat door den staat wordt uitgegeven. De klank echter was bedriegelijk goed. J. W. B. heeft een geheel nieuwe, geniale methode gevonden, om het randschrift in zijn geld te drukken. Zij gebruikten gipsen matrijzen, terwijl ook proeven wer den genomen om het geld te vervaardigen langs galvanischen weg met koperen matrijzen. Dat de heeren groote plannen hadden, blijkt wel uit het feit, dat de politie vier volslagen schuitjes tin in beslag heeft ge nomen, terwijl een aanzienlijke hoeveèl- heid valsch geld in alle stadia werd aan getroffen/ De broeders hadden eèn geschreven practische. handleiding ontvangen yan ex- collega's, die zich noemden „de ex-valsche munters." Zooals reeds gezegd is het geld slechts in Rotterdam en omgeving, zooals Schie dam, Vlaardingen, Gouda en Dordrecht uitgegeven,-terwijl enkele geldstukken na tuurlijk verder het land zij: ingegaan. HELFT DE HOOGSTE SNEEUWAARDE PER GELDEN! Laat er niets van verloren gaan en l'w motor geregeld! [verzorgen door een bekwaam vakman, l'w garagehouder!j verkrijgbaar bij Zaterdagavond is op den rijksweg HornRoermond een ernstig ongeluk gebeurd. Hierbij waren min of meer betrokken drie vrachtauto's, een personenauto en een span van drie paarden met begeleider.. Een persoon kwam hierbij om het leven en drie personen werden gewond. Voorts wer den twee paarden gedood. Omstreeks negen uur trokken in de rich ting Roermond verschillende spannen paarden, die militaire wagens naar hun plaats van bestemming hadden gebracht. De eerste van de drie achter elkaar rij dende vrachtauto's passeerde een stel paarden, maar de tweede vrachtauto reei door. tot nu toe niet opgehelderde oorzaak het span van achteren aan, schoot daarna naar links over den weg, waarbij hij in botsing kwam met een personenauto van de garage Turlings uit Echt. Vervolgens viel de. vrachtwagen vlak voor de hier liggende doorlaatbrug het steile talud af, waarbij hü in aanraking kwam met een boom. Tengevolge hiervan werd de geheeie carrosserie van 't chassis afgerukt. De laad bak, waarop ontplofbare stoffen werden vervoerd, kwam beneden in het weiland onder de brug terecht. In de auto zaten de 26-jarige P. van den B. en de 21-jarige H. van K., beiden uit Utrecht, in vasten dienst bij de genie. Bei den werden slechts licht gewond. Erger was het gesteld met een be geleider van de paarden op den weg. Zekere Evers uit Sint Odilienberg lag met een zware hersenschudding en andere verwondingen dood op den weg, terwijl de groentenhandelaar Nijssens uit Roermond met een been- en bekkenfractuur werd opgenomen. Van de drie paarden werden er twee in het talud rechts van den weg geslingerd, wSar zij dood bleven liggen. Het derde werd slechts licht gewond. Aanstonds werd geneeskundige hulp verleend door den officier van gezondheid, Legman en sergeant Smit van den genees kundigen dienst te Roermond. Ook burge meester Kirkels, van Horn, die juist per fiets voorbij kwam, hielp met de gewon den uit de resten van de auto te halen. De ontplofbare stoffen zijn later door militaire auto's van het garnizoen Roerr mond opgehaald. Voor het onderzoek naar dit ongeluk, dat door militairen uit Roer mond, marechaussee en gemeenteveld- wacht uit Horn werd ingesteld, werden de voor en achter den verongelukten wagen rijdende auto's vastgehouden. GRONINGSCH RAADSLID BIJ MOTORONGELUK GEDOOD. Zaterdagmiddag is de heer R. Polling te Grohingen, tóen hij1 per-motorrijwiel door het dorp Rolde reed, in de - Stationstrap tegen een personenauto gebotst. De heer Polling werd tegen den grond gesmakt en op slag gedood. De auto werd beschadigd; de inzittenden bleven ongedeerd. De over ledene was 56 jaar oud, gehuwd en lid van den gemeenteraad van Groningen voor .de S.D.A.P. ONVERLICHTE MOTOR RIJDT OP WIELRIJDSTERS IN. Twee zwaar gewonden. Gisteravond is op den Oostsingel te Delft een onverlicht van den kant van Den Haag komend motorrijwiel met groote snelheid Van achteren ingereden op twee wielrijdsters. Een van de vrou wen viel tegen den grond, doch zij werd slechts licht gewond. De motorfiets sloeg om, waarbij de be stuurder en de duopassagier zeer ernstige verwondingen opliepen. Zij werden bei dén in hoogst zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Delft overgebracht. Het waren zekere P. J. H. den O en W. L. v. d. H.,uit Delft, beiden zeventien jaar oud. De gewonde wielrijdster is naar haar woonplaats Rotterdam vervoerd. D 13) „Zoo", zei Moresby en streek zich eens over zijn snor. „En heeft zij den majoor met dezen man bedreigd? Maar waarom dan toch? Wat had hij gedaan, dat zij hem meedeelde, dat zij haar geld aan een ander zou. nalaten? Heeft hij het te bont ge maakt?" Jufffrauw Goole geloofde van niet. „Neen, voor zoover zij gehoord had, was de ma joor zich nooit aan het een en ander tè buiten gegaan. Op zijn gedrag viel niets aan te merken. Het ging hier om een huwelijk". „Ach", zei Moresby, en kwam iets nader bij.- „Juffrouw Sinclair heeft er tegenover mij nooit een geheim van gemaakt, dat zij zeer graag zou zien, dat majoor Sinclair met juffrouw Carly zou trouwen, het eeni ge kind van sir John en lady Carly, heel oude vrienden en huurlieden van juffrouw Sinclair. De bezittingen van sir John grens den aan Earlshaze", vervolgde juffrouw Goole. „Juffrouw Carly is een lieve vrouw, niet zoo jong meer en ook niet wat je noemt knap, maar een typisch sportieve land-lady uitstekend paardrijdster en zoo al meer. Sir John, haar vader, leidde altijd de vos senjachten in den heelen omtrek. Daar zij erfgename was, zou het huwelijk van dit standpunt bekeken, gewoon ideaal zijn". „Maar niet van het standpunt van den majoor", zei Moresby. „Ik ken dat soort vrouwen. De meeste hebben gezichten net als het paard waarop zij rijden!" Juffrouw Goole lachte zwakjes. „Het is mij nooit opgevallen, dat er veel gelijkenis is tusschen Carly en een paard, maar wat ik wel weet is, dat het huwelijk den ma joor heelemaal niet toelachte". „Dus waren er. zeker nog al botsingen?" vroeg Moresby. „Nu, zoo nu en dan eens", gaf juffrouw Goole tamelijk onwillig toe. „U moet goed begrijpen, dat juffrouw Sinclair niet de eenige was, die haar wil wilde doorzetten De majoor is net zoo. Ik geloof, dat hij het haar openlijk gezegd heeft, dat hij er niet aan dacht om met juffrouw Carly te trou wen, en dat hjj het ook nooit zou doen, zelfs nietJuffrouw Goole hield plotseling op. Hij had niet het plan om het te doen", be sloot zij. „En nu bedreigde zijn tante hem ermee, dat zij hem zou onterven en het geld aan den neef in Amerika zou nalaten?" „Ik weet niet, of zij hem dat ronduit ge zegd heeft. Ik geloof echter, dat zij hoopte hem mettertijd tot andere gedachten te kunnen brengen. Daarom maakte zij ook weer die afspraak in Piccadilly Palace. Er was een nieuw gezichtspunt naar voren gekomen en dat wilde zij hem direct voor leggen". ,Maar waarom dan juist in Piccadilly?" waagde Chitterwick, die tot dusverre ge zwegen had, in het midden te brengen. „Waarom niet hier of in Queen Annes Gate?" .Juffrouw Sinclair ging nooit naar Queen Annes Gate", gaf juffrouw Goole droogjes ten antwoord. „Het was haar idee, dat men in een vrijgezellenhuis altijd ongelegen kwam". „Nu, goed, maar waarom dan juist in Piccadilly Palace?" hield Chitterwick vol. „Ik zou denken, dat Piccadilly de meest ongeschikte plaats „Zij maakte die afspraak", zei juffrouw Goole bedaard. Hieruit kon men opmaken, dat niemand voor de handelingen van juf frouw Sinclair een reden kon opgeven en dat hier overigens niet naar gevraagd werd. Chitterwick, die een beetje gepikeerd was, hield niet verder aan. „En", zei Moresby, „heeft u misschien toevallig gehoord, dat de afspraak met ma joor Sinclair van half vier naar half drie werd verschoven?" Neen. daarvan had juffrouw Goole niets gehoord. „Wanneer hebt.u juffrouw Sinclair voor hèt laatst gezien?" „Bij de lunch". Juffrouw Sinclair was net als altijd geweest. Zij hadden in de hall hun koffie gedronken en daarna was juffrouw Sinclair direct na twee uur naar haar kamer gegaan, nadat zij nog tegen juffrouw Goole gezegd had, dat zij haar, vóór het diner niet meer noodig zou heb ben. „Had zij nog gezegd, dat zij vroeger zou weggaan?" „Ja, dat wel, ik ben er wel niet zoo heel zeker yan, maar ik meen me toch te her inneren, dat juffrouw Sinclair eerst nog een paar kleinigheden wilde afdoen. Ja, goed, want ik heb zelfs nog aangeboden om die boodschap vóór haar te doen, maar juffrouw Sinclair had gezegd, dat zij die wel op weg naar Piccadilly zou meene men". „Heeft zij ook gezegd wat dat voor bood schappen waren?" Daarvan had juffrouw Goole niets ge hoord. Moresby streek langs zijn snor en staarde een oogenblik naar de voeten van juffrouw Goole. Het zouden geen onaardige voeten geweest zijn, als zij geen schoenen gedrag- gen had, die haar minstens anderhalf num mer te groot waren. „Wat dunkt u, zouden dat gesprek en die samenkomst met den majoor van veel be- teekenis geweest zijn. Het zou kunnen zijn, dat juffrouw Sinclair speciaal naar Londen was gegaan om met hem over dat huwelijk te spreken; wat denkt u ervan? Het moest toch iets ernstigs geweest zijn. In ieder ge val van te veel gewicht om er over te schrijven". Juffrouw Goole kon hier geen direct antwoord op geven. „Laat ik mijn vraag dan eenigszins an ders stellen. Heeft de oude dame er zich tegenover u niet over uitgelaten, dat zij een heftige bespreking verwachtte, een woor denstrijd of iets dergelijks?" Voor het eerst stribbelde juffrouw Goole tegen. „Ik neem aan, dat al die vragen een ondergrond hebben. Ik maak uit uw woor den op, dat juffrouw Sinclair vergif heeft ingenomen, wat mij echter haast ongeloof lijk schijnt. Denkt u misschien, dat zij, om dat de majoor niet op haar huwelijksplan nen inging, een eind aan haar leven zou maken? Als u dat denkt, dan wil ik u wel zeggen, dat „Ik denk heelemaal niets, juffrouw Goo le", antwoordde Moresby met de grootste welwillendheid. „Heelemaal niets, en u kunt ervan overtuigd zijn, dat alles wat ik u vraag voor ons "an het hoogste belang is. Daarom zou ik het zeer op prijs stellen, als u ons wilde vertellen, wat volgens uw meening, de oude dame eigenlijk van haar onderhoud met den majoor verwachtte". „Mijn indruk is", zei ze kort, „dat juf frouw Sinclairhoe zal ik het zeggen- moeilijkheden voorzag en het is zeer wel mogelijk, dat zij onder die omstandigheden een soort ultimatum gesteld heeft". „Zoo, zoo", zei Moresby, terwijl hij na dacht. „Wij zouden dus met een gerust hart de ontmoeting van vandaag kunnen bestempelen als hoogste punt en als slot van de heele discussie over deze kwestie?" Juffrouw Goole meende, dat men het zoo zou kunnen beschouwen. „U bedoelt dus, dat van het resultaat van de bespreking van hedenmiddag alles af hing; het tot stand komen van de huwe lijksvoorstellen van de oude dame en de toekomst van den majoor? Verwachtte zij misschien nog, dat hij haar andere trouw plannen, zou meedeelen?" „Neen, dat geloof ik niet". „Maar, had hij misschien plannen? Een man van zijn leeftijd Juffrouw Goole geloofde niet, dat zoo iets het geval was. „Bent u er heel zeker van, dat de ma joor haar nooit over andere plannen ge* sproken heeft?"-' De hoofdinspecteur bleef wel hardnekkig aan dat punt vasthouden. Juffrouw Goole, die men wel kon aan zien, dat zij tamelijk afkeerig was tegen over al die vragen, antwoordde wederom ontkennend. „Wat zoudt u ?r dan van zeggen", zei Moresby triomfantelijk, „als ik u eens ver telde, dat majoor Sinclair al twee jaar lang getrouwd is?" (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6