PELS pROF. J0L10T NAAR ONS LAND Agenda fyMicaties I CITROEN JENEVER. DE SPROOKJESWERELD VAM HET ONZICHTBARE DE GELEERDE „SPEELT HET ATOMEN" EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ST. MAARTEN. Wij hebben gister reeds melding ge maakt van de benoeming van mr. R. Kooiman tot burgemeester van St. Maarten. Mr. Kooiman werd op 18 Juli 1908 te Maarsen geboren. Hij is thans werkzaam als commies-redacteur der gemeente Wie- ringermeer. DEURWAARDER BENOEMD. De heer D. Haasbroek, alhier, is be noemd tot deurwaarder bij de rechtbank en het kantongerecht. EEN NIEUW BEDRIJF AAN DE HANDELSKADE. „Het Pijpenhuis" van de firma Egbert Scheepmaker, groothandelaar in rook artikelen, is verplaatst van Spanjaard straat 19a naar Handelskade 16. Sigaren, sigaretten, tabaksfabrikaten en alle aan verwante artikelen zijn hier in de groot ste sorteering voorhanden. wanneer het geld aanwezig is zal het nood zakelijke moeten gebeuren, doch de over heid neme daarbij niet den particulieren on dernemer het werk uit de handen en loope geen verdere risico. De taak der overheid is regelend op te treden en dan nog zoo weinig voelbaar mogelijk. Er moet in den Raad een dam worden gevormd tegen voor de gemeente schade lijke invloeden en besluiten en daarom is het goed dat „Gemeentebelang" weer met eigen niet-politieke candidaten komt. Er moeten mannen in den Raad die alleen het werkelijk belang van alle burgers op het oog hebben en bereid zijn in goede harmonie samen te werken om dit te dienen, waar voor „Gemeentebelang" gaarne allen moge lijken steun wil geven. Geurige, rijpe citroenschil, getrokken op fijne Holl. jenever. Niet zonder reden is citroenjenever een der grootste artikelen van onze gedistilleerdafdeeling. Per Lr. f 2.90. TH- 2585. BOERDERIJBOUW GEGUND. Aan de fa. Doedens Schilder te DE ACTIE VAN „GEMEENTEBELANG" TE HEILOO. De heer Dekker, voorzitter van Gemeen tebelang te Heiloo stelt .er prijs op, dat in onze courant nog eens uitvoeriger uitkomt wat hij naar voren gebracht heeft bij de vraag of 't wenschelijk is, dat men, evenals vóór vier jaren, wederom eigen candidaten voor den gemeenteraad stelt. Zijn betoog is te uitvoerig om het hier in extenso te vermelden, maar wij zullen het voornaamste daarvan hier laten volgen. Hij constateerde, dat er met de eigen can didaten weinig resultaten zijn verkregen. De belastingen zijn verhoogd en de schuld is gestegen, maar er heerscht in den Raad en bij B. en W. een andere mentaliteit. Het is wenschelijk dat meer initiatief tot verso bering wordt genomen en dat er sneller wordt gehandeld. Met de doelstelling van het comité „Bezuiniging" gaan zeer velen in de gemeente accoord en er zullen krachtige maatregelen moeten worden genomen. Dat de beide raadsleden van „Gemeentebelang" niet steeds konden doen wat zij wel wensch- ten, is het gevolg van een te slap verband tusschen de raadsleden en het comité van actie, maar in de groote lijnen hebben deze raadsleden in de meeste gevallen de inzich ten van „Gemeentebelang" vertolkt. Spr. behandelde vervolgens wat in de raadsvergadering van December 1938 is be handeld met betrekking tot deze raadsleden en het Comité van Actie. Men heeft deze actie oneerlijk genoemd, wat een insinuatie is, terwijl samenwerking meer dan ooit geboden is. „Gemeentebe lang" keert zich tegen het groepsbelang, dat anderen voorstaan en wil verhoeden, dat de positie van een zeer belangrijke groep ingezetenen in het gedrang komt. Wij willen geenszins de werkloozen aan hun lot overla- te, maar hebben er wel steeds op gewezen, dat de steun te royaal was en uitging boven de inkomsten, die anderen met handwer ken verkregen. Men ondernam te veel in- productieve werken waarvoor men groote bedragen ging leenen en op den duur moet de financieele positie der gemeente daar door ondermijnd worden, waardoor ook de werkloozen gedupeerd kunnen worden. Het is niet noodig, dat de gemeente zich vrijge viger gaat toonen dan het Rijk. Zij die de gemeente tot over de ooren in de schulden hebben gestoken durven thans de voorstan ders van de actie „Gemeentebelang" een on eerlijke actie te verwijten. Anderzijds werd er op gewezen, dat ondanks onze actie de schuldenlast en de belastingen hooger zijn dan vier jaar geleden, waarbij men naar voren bracht dat de gemeente nog 253.000 M2. grond had bij den nieuwen zeeweg, wat geschat op 1 per M2. bijna den aankoop prijs van den grond in de kosten van we genaanleg dekt. Het comité ziet de oorzaak van hoogere schuld en grootere lasten in de slappe hou ding van het vorig besuur en in het ver keerde beheer dat daarop gevolgd is. Men moest thans nog leenen om vroegere ver plichtingen te dekken. De rioolkosten van 300.000 betreffen een leening, die door de lasten wel gedekt ls, doch nieuwe lasten op de burgers legt. De straatweg naar zee met den parkaanleg is evenwel een van de grootste stroppen welke de vorige raad de gemeente op den hals heeft gehaald, temeer waar hier bijna geen grond als bouwterrein verkocht wordt. Het wordt nog erger wanneer de rente standaard omhoog gaat. Het zou het aller beste zijn alle grond van de hand te doen wanneer er een kooper kon worden gevon den en daarmede een deel van de schuld te delgen. Door de hooge lasten en hooge schul den is de huizenmarkt lusteloos, met het gevolg: minder werk en grooter werkloos heid. Het is te vreezen, dat steeds meerde ren de gemeente zullen verlaten, wanneer althans schulden en belastingen ons nog niet dieper in den put brengen. Men kan aanvoeren dat de crisis de be lastingopbrengt ongunstig heeft beïnvloed en dat het Rijk de gemeente gelden heeft onthouden waarop deze reeds had gere kend, maar dit laatste geschiedde om pres sie uit te oefenen op de uitgaven, maar de gemeente die vroeger geen vermogensbelas ting hief en een lage inkomstenbelasting, is met de groote uitgaven op denzelfden voet voortgegaan. Regeeren is vooruitzien en wie dat niet kan moet niet regeeren. Voor 10 jaar had den we 3500 inwoners en bijna geen lasten, met lage schuld, thans 8000 inwoners met hooge schuld en ten top gevoerde lasten, Elke uitbreiding wordt te niet gedaan door ongunstiger levensvoorwaarden. Verdere rioleering en bouwrijp maken van grond moet gestaakt worden. Alleen 't Zand en Alkmaar is onderhands gegund het bouwen van een boerderij bij het Missiehuis aan den Berkhouterweg te Hoorn. SPELDJESDAG ZONNEGLOREN. Het comité deelt mede, dat de opbrengst van den Zaterdag gehouden speldjesdag voor het sanatorium „Zonnegloren" heeft opgebracht de som van f 185.91 J4- MOTORJACHT TE WATER GELATEN. Aan de scheepswerf „Nicclaas Witsen" werd hedenmorgen, in tegenwoordigheid van den eigenaar, den heer W. Schoutens uit Antwerpen, met goed gevolg een nieuw luxe-motorjacht te water gelaten. Dit jacht, genaamd „Wiena", kan om zijn sierlijke lijn en uitvoering een lust voor het oog genoemd worden. Het jacht is 15 M. lang, 3.50 M. breed, heeft een diepgang van 1.10 M. en is bestemd voor de binnenwate ren, doch ook zeewaardig. Het jacht wordt voortgedreven door een 6 cylinder Buta- motor van 90 P.K. en heeft een snelheid van 17 K.M. Door vier waterdichte schotten is het ver deeld in 5 compartimenten. Het voorste ge deelte is het verblijf voor den schipper, het tweede gedeelte bestaat uit een hut voor den eigenaar met toiletten, het derde uit de motorkamer met bovengelegen deksalon, het vierde uit de salon, een twee-persoons slaaphut en de keuken en het vijfde uit de benzinetankruimte. Het totale gewicht is 15 ton. De eigenaar was met dit stuk werk van de Hollandsche scheepswerven zeer ingenomen en verzekerde, dat men in België iets der gelijks niet zoo sierlijk kan leveren. Dank zij het feit, dat plezierjachten als grondslag voor de personeele belasting ko men te vervallen, worden er voor de be oefening van de watersport meer jachten op stapel gezet. Ook aan de scheepswerf „Ni- colaas Witsen" ondervindt men de gunstige uitwerking daarvan. Reeds staan daar twee nieuwe jachten op stapel, terwijl meerdere in bestelling zyn. SCHIJN EN WERKELIJKHEID. Paul Vincent Carroll laat in zijn too- neelspel „Schijn en werkelijkheid" het eenvoudige dienstmeisje van ,den kanun nik Thomas Sherritt, Brigitte genaamd, de evolutie doormaken van een mystieke ziel, die steeds meer opgaat in het boven natuurlijke, zich onthechtend aan het aardsche, om tenslotte rijp te worden voor het offer van het leven. Hij stelt haar, als symbool van het bovennatuurlijke, van het schijnbaar irreëele, tusschen de twee met elkaar botsende realiteitsopvat tingen, die van den kanunnik en van den atheïstischen schoolmeester O'Flingsley, De kanunnik, een priester van hooge klassieke opvattingen, in wien de men- schelijke zwakheid even zeer gevonden wordt als de wijsheid van zijn kerk, houdt zich aan de zekerheden van het geloof. Hij is een man van groote cultureele be schaving, wars van banaliteit en goed koop propagandisme, maar hij acht won deren niet meer noodig, omdat hij de hei ligheid van de Moederkerk voldoende be wezen acht. Brigitte, zijn dienstmeisje, waarvoor hij een edele en teedere liefde koestert en wier zuivere ziel hij voort durend bewondert, heeft verschijningen van haar patroonheilige en gelooft in een nieuw wonder, dat zal moeten gebeuren om de menschen in dezen tijd nieuwen moed te schenken. De kanunnik begrijpt haar niet, hij mist, ondanks zijn diepge worteld katholicisme, de mystieke over gave. Hij is te veel man van de realiteit om te erkennen, dat het irreëele meestal de hoogste realiteit is. Hetzelfde is het geval met den school meester O'Flingsley, den tegenstander van den kanunnik. O'Flingsley gelooft niet meer in God en hij voelt zich be kneld door allerlei banden. De strijd tus schen beiden is hevig, maar staat op een hoog plan, al doen het gebrekkige inzicht van de twee kapelaans van den kanunnik en de beangstigende kleinzieligheid der menschen daaraan veel afbreuk, om ech ter tegelijk er een bijzonder relief aan te geven. Op het hoogtepunt van haar vervoerd- heid brengt Brigitte dan het offer van haar leven, om daardoor allen te doen zien, hoe gering hun begrip is van het geen wezenlijk reëel is, n.1. het boven natuurlijke. Het Nederlandsch Tooneel heeft van dit zeer beteekenisvolle drama van Carroll een perfecte opvoering gegeven, waarbij vooral Albert van Dalsum als de kanun nik en Charlotte Kohier als het simpele dienstmeisje, het tooneel tot werkelijk heid maakten. De rij van abonnementsvoorstellingen in het Gulden Vlies is door deze opvoe ring waardig afgesloten. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer On derzee-patrouille (sens.); hoofdrollen George Bancroft en Slim Summerville. lederen middag* half 3, hoofdnummer Prinses van Broadway (hum.); hoofdrol Shirley Temple. Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag s av. 8 uur, hoofdnummer Circusreizigers (rom.); hoofdrollen Frangoise Rosay en Hans Albers. Toegang boven 18 jaar, Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Jongensstad (real.); hoofdrollen Spencer Tracy, Mickey Rooney. (Geprolongeerd), Toegang boven 14 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Morgen gaat 't beter (HolL amus.-film); hoofdrol Lily Bouwmeester. (Geprolongeerd). Toe gang voor eiken leeftijd. Woensdag 12 April. 8 uur, 't Gulden Vlies, film De laatste dagen van een eiland (HolL geluidsfilm). 8 uur, dancing Harmonie, vijfde Nuts- avond; filmvertooning. 8 uur, van Teylingenzaal huize Proot, Voordracht Frank Reusch over spreekangst en vlot spreken. 8.15 uur, luth. kerk, getuigenisavond Kerk en Vrede. Donderdag 13 April. 8 uur, schouwburgzaal Harmonie, Chi- neeschIndonesische cultuuravond. 8 uur, van Teylingenzaal huize Proot, openb. verg. chr.-hist. unie, spreker J. R. Snoeck Henkemans. 8 uur, in de Graanhandel aan de Zaad- markt, openb. verg. Intern. Solidairiteits- fonds, spreker Th. van Driesten. 8.15 uur, de Unie, openbare vergadering lib. staatspartij; twee sprekers. OPENBARE VERGADERING VAN DE CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. In de Van Teylingenzaal van Hotel Proot zal morgenavond om 8 uur een openbare vergadering worden gehouden door de afd. Alkmaar van de Christelijk Histori sche Unie. Als spreker treedt op de heer J. R. Snoeck Henkemans, oud-lid der Tweede Kamer en wethouder van 's-Gravenhage met het onderwerp: „De beteekenis der Statenverkoezing en de toekomst van ons volk." INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 4 April tot 12 April 1939. Nieuwe zaken: Bergen: C. Molenaar, Bioekbeeklaan 13, grossier in verfwaren. Egmond aan Zee: J. Tuinman, Boulevard 2, pensionbedryf. Badhotel „Welgelegen", Westeinde 7, hotelbedrijf. Wijzigingen: Alkmaar: „De Korenschoof', Spoorstraat 8, bakkerij; overgegaan aan A. Nauta. Joh. Swier, Koorstraat 35, sigaren en par fumeriezaak; verplaatst naar Wieringer- meer. Bergen: N.V. Pluimveevoeder Maatschappij „Bergen", Weg naar Zanegeest 2; bestuurs wijziging. Den Helder: H. van Willigen, Zuidstraat 82, winkel in sigaren; overgegaan aan mej E. P. van Willigen. H. de Wit, Brouwerstraat 65-67, schoen makerij enz.; lederhandel; Sjluisdijkstraat 117; overgegaan aan A. de Wit. Limmen: Th. A Tromp, handel in moto ren; fiL gevestigd te Limmen, Rijksstraat weg B 58. Texel: J. van Beem, den Burg, drogiste rij, enz.; fil. gevestigd te den Burg, Kooger- weg 26. INGEKOMEN PERSONEN. H. S. Pas, R.K., winkeljuffr., van Amster dam naar Stationsstr. 33. J. Bolding N.H., zuivelarb., van Havelte naar Varnebroek 38. W. de Groote, N.H., veenarbeider, van Emmen naar Koningsweg 4. J. Doves, D.G., landarbeider, van Wieringerwaard naar Zaadmarkt. C. Balk, geen, z. b., en kind, van Bergen naar Geestersingel 37. C. M. A. de Moes, R.K., z. b., van Hilver sum naar Tuinstraat 36. A. M. E. Com mandeur, R.K., dienstbode, van Haren karspel naar Hulststraat 1. M. Roodt, R.K., z. b., van Hoogkarspel naar Hoever- pad 13. J. J. Hendrikse, geen, chef techn. dienst, en gezin, van Amsterdam naar Lan- gestraat 781. M. van Zonneveld, geen, z. b., van Eindhoven naar Tesselschade straat 11. P. Smit, N.H., z. b., van Wor- merveer naar Westerweg 340. G. E. Sjoerds, N.H., wed. v. C. Smit, van Wormer- veer naar Westerweg 340. M. C. Doffer, R.K., dienstbode, van Heiloo naar Van Everdingenstr. 13. A M. Middelhoff, R.K., commies Hoogheemraadschap, en gezin, van Heiloo naar Van Everdingenstr. 13. P. Tervoort, R.K., z. b., en gezin, van Heiloo naar Westerweg 232. A Polmans, geen, los arbeider, en gezin, van Wier in gen naar Voormeer 18. J. Bier, inspecteur P.E.N en gezin, van Velsen naar Rembrandtstr. 68. S. Lodder, N.H., van Duitschland naar Koningsweg 66. J. Lodder, Ger.K., z. b„ van Oterleek naar Boezemsingel 66. H. J. Lenting, R.K., smid, en gezin, van Oudorp naar Lindegracht 23a. B. H. Bloemhof, NH„ echtg. v. H. J. Wunderink, hulp in de huishouding, en kind, van Amsterdam naar Nieuwpoortslaan 133. K. Koning, NH., gasfitter, en gezin, van Warmenhuizen naar Rochdalestraat 21. M. A Knebel, R.K., z. b., van Haarlem naar v. Leeuwenhoek straat la. P. Tak, Ger.K., z. b., van Haar lem naar v. Leeuwenhoekstraat la, G- Prof. Joliot, beroemd echtgenoot van een beroemde echtgenoote, Irène Curie, brengt een bezoek aan ons land voor het houden van verschillende lezingen Naar aanleiding daarvan is het interes sant eens een bezoek aan het echtpaar in' Parijs te brengen. De heer Joliot, van wien de wetenschap schertsend zegt, dat hij „met atomen speelt", ver staat als geen tweede geleerde de kunst om in populaire vormen over de sprookjeswereld van moleculen en atomen te spreken. In het Quartier Latin, in het hartje van Parijs, leeft het beroemde Fransche echt paar JoliotCurie, bezitters van een groo- ten naam en van den Nobel-prijs voor na tuurkunde. Om iets van hun onderzoe kingen te vernemen, moet men zich eerst laten leiden in de sprookjeswereld van mo leculen en atomen, die zoo onbegrijpelijk is voor een leek, maar zoo interessant, wan neer de heer Joliot het woord neemt. Het idee, dat de stof, die overal om ons heen is, niet vast is, doch samengesteld uit kleine ei-vormige deeltjes, die moleculen worden genoemd, is reeds zeer oud. Na tuuronderzoekers, die reeds lang voor Christus hebben geleefd, spraken er al van. Tegenwoordig weten wij, dat water, gas, vaste lichamen, kortom alles, waaruit het heelal bestaat, samengesteld is uit molecu len en wel uit ontzaglijke hoeveelheden daarvan. Een vingerhoed vol water bijvoor beeld, bevat evenveel moleculen, als er graankorrels zijn, vanaf het eerste moment dat de menschen op aarde graan verbouw den. Als men het aantal moleculen, dat in de vingerhoed gaat, gelijk stelt met het zelfde aantal kilometers, dan zou het licht, dat zooals bekend, 300.000 K.M. per secon de in lucht aflegt, 50 milliard jaren noodig hebben om dezen afstand af te leggen. Hoe wel de nietigheid van de molecule iedere voorstelling overtreft, is de wetenschap toch zeker van het bestaan er vaa Is de materie, die uit een verzameling van moleculen bestaat, onbeweglijk? Wij zouden deze vraag bevestigend beantwoor den, als wij denken aan de onbewegelijk heid van een rots of een stuk ijzer. En toch draaien de moleculen als dansers in een danszaal. „Zij draaien", zegt de geleer de, „in uw schoenen, in het hout van uw stoel, in de pannen van uw dak, in alles, wat bestaat. De zoogenaamde moleculen van het gas zijn zelfs in een rustige atmos feer bestendig in beweging met een snel heid van meer dan 500 meter per seconde. Zy bewegen zich in een rechte lijn voor uit, maar ze komen niet ver, daar ze voort durend tegen andere moleculen opbotsen. De natuurkundige Marcel Boll heeft uitge rekend, dat, tengevolge van dit voortdu rend botsen tegen andere moleculen, één enkele molecule in één seconde 5 mililard zig-zag-bewegingen maakt. Het is moeilijk zich voor te stellen, dat deze oneindig-kleine moleculen nog deel baar zijn. Eerst hield men dat voor onmo gelijk, maar tegenwoordig weet men, dat zij bestaan uit nog kleinere sferen, die men atomen noemt; daarvan zijn er 92 verschil lende soorten zij zijn ingedeeld naar de dikte van hun kern en het aantal electro- nen, die deze kern omgeven. „Met deze 92 soorten" zegt Joliot, „speelt de natuur, zooals een speler met zijn kaarten; de atomen worden steeds op een andere ma nier gecombineerd om de moleculen te fa- briceeren, waaruit de 300.000 verschillen de stoffen bestaan, die in het heelal zijn. Zooals de zon omgeven wordt door plane ten, zoo is de atoom-kern omgeven door z.g. electronen, die met een snelheid van 15.000 tot 150.000 K.M. per seconde er om heen draaien. Er bestaat geen woord, dat de kleinheid van deze electronen kan uitdruk ken; Joliot probeert het ons door eea ver gelijking duidelijk te maken. Als rrwin een ëleetroon vergelijkt met een luis, dan is >n molecule daarentegen zoo groot als de Eifel- toren. Daarbij is de atoomkern, waar de electronen omheen draaien, maar een klein deel van de atoom zelf en verhoudt zich tot de atoom als een sinaasappelpit tot de Place de La Concorde. Alles er om heen is stof van atoomkernen. Als het mogelijk was om deze tafel hier zoo te ontleden, dat alleen de reëele materie overblijft, zou men een stofvlakje overhouden, dat nauwelijks te zien is en dat de grootte had van een aardbei. Dit klinkt fantastisch em sprook jesachtig, want wij denken immers aan een tafel als een compacte massa. Toch wordt deze „massa" slechts bij elkaar gehouden, omdat de atoomkern en de electronen met electriciteit zijn geladen en zich met een reusachtige snelheid voortbewegen. Hoe is het eigenlijk mogelijk, deze ge heimen te ontdekken. Hoe ongelooflijk hef ook klinkt, men heeft de electronen gefo tografeerd. Zy laten door hun razende snel heid een spoor achter, dat men bij heel sterke vergrooting en by heldere bestraling kan waarnemen. Madame Joliot voert zelf deze proef uit in een zoogenaamde Wilson- kamer. Zoo was het mogelijk, het bestaan van de electronen te bewijzen en bijvoor beeld vast te stellen, dat het atoom van wa terstofgas de kleinste kern heeft, waarom heen maar één electroom draait, terwijl 't atoom van het uranium de grootste keriï heeft, waaromheen 92 verschillende elec tronen draaien. Al deze dingen zijn voor het echtpaar Joliot—Curie vanzelfsprekende begrippen. Zoo hielden zij zich ook bezig met de stu die der radio-actieve lichamen, waarvan de wetenschap heeft vastgesteld, dat zij on zichtbare projectielen met een snelheid van 15.000 K.M. per seconde in het luchtruim slingeren. Dit „bombardement" verzwakt de kanker en kan deze ziekte dikwyls gene zen. De projectielen zijn de kerntjes, die uit de groote atoomkern worden geslingerd Met deze kennis staat de wetenschap aan een afgrond, die in de oneindigheid van 't kleine voert. Want uit deze kennis trekt men de conclusie, dat ook de atoomkern geen eenheid is. De moderne natuurkunde neemt aan, dat de atoomkern is samenge steld uit twee grondelementen, die univer seel zyn. Tot zoover de weliswaar populaire, maar toch nog vrij ingewikkelde uiteenzetting van prof. Joliot, die met zyn echtgenoote, Irène Joliot, zulke reusachtige successen verworven heeft. Irène JoliotCurie werd in 1900 te Parijs geboren, als dochter van professor Pierre Curie, die in 1906 over leed na te zyn aangereden door een vracht auto en Madame Marie CurieSklodowska, een Poolsche van geboorte, die met haar man en Becquerel, samen in 1903 den No belprijs voor natuurkunde ontving en in 1911 alleen, den Nobelprijs voor scheikun de. Reeds op 20-jarigen leeftend verwierf Irène Curie den doctorstitel, nadat zij schei en natuurkunde gestudeerd had. Eerst werd zij assistentie bij haar moeder, om in 1931 met den heer Joliot in het huwelijk te tre den, dien zij nu in ieder opzicht kan bij staan. Geen wonder dan ook, dat dit geleerde echtpaar tesamen ook den Nobelprijs heeft weten te verwerven en het lijdt geen twij fel of ook voor de toekomst zullen zij nog heel wat belangrijke ontdekkingen doen. Paleari, R.K., kantoorbediende, van Dongen naar Paul Krugerstr. 11. G. Kuik, Ger.K., landbouwer, en gezin, van Avereest naar Noorderkade 38. H. P. Bakhuizen, N.H., depotchef N.S., en gezin, van 's-Hertogen- bosch naar Stationsweg 39c. K. J. Angel, N.H., kraanmachinist, van Amsterdam naar Stuartstraat 59. A. A. Walma, N.H., ma- nufacturier, en echtg., van Heiloo naar Lan- gestraat 102a. M. van der Kooij, R.K., z. b., van Koog aan de Zaan naar Fnidsen 22. VERTROKKEN PERSONEN. N. Koetsier, N.H., wed. v. J. van den Ban, z. b., van Regulierslaan 25 naar Haarlem mermeer. D. J. de Lang, N.H., verkooper Veluwe, van Spoorstraat 56 naar 's-Graven hage. P. Jongkind, R.K., boerenknecht, van Wognumschebuurt 8 naar Heiloo. C. A. Smit, N.H., fabr.arb., van Koornlaan 6 naar Zaandijk. J. Gras, Ger.K., leerl.- monteur, van Paternosterstraat 5a naar Ou dorp N.H. B. J. Kaandorp, R.K., bakker, van 2e Tuindwarsstraat 19 naar Den Helder. J. Veenis, N.H., slagersknecht, van Kin- heimstraat 39 naar Krommenie. N. P. Stam, R.K., koopman, en gezin, van Corf- straat 28 naar Heiloo. C. Steeman, geen, lakstoker, en gezin, R.K., van Jan van Sco- relkade 35 naar Velsen N. P. C. Bosloo- per, geen, veerschipper, van Compagnie straat 3 naar 's-Gravenhage. J. C. van Duren, geen, controleur, van Nassaulaan 6 naar Heiloo. J. P. Verberne, R.K., fabr. arb., Lindenlaan 16 naar Haarlem. T. J. Peeters, R.K., bouwkundige, van Comans- straat 37 naar Apeldoorn. P. G. M. Veld hoven, R.K., dienstbode, van le Landdwars- straat 34 n. A'dam. G. M. v. Suydam, N.H., dienstbode, van Langestraat 65a naar Krom menie. M. Wagner, R.K., dienstbode, van Lyceumstraat 91 naar Bergen. D. J. Weeder, N.H., technisch ambtenaar, van Westerweg 37 naar Havelte. G. Balder, N.H., z. b., van Wilhelminalaan 11 naar Nieuwveen. A. L. Swyter, geen, wed. v. L. R. Muntinghe, z. b., van Westerweg 86 naar 's-Gravenhage. A. A Komen, R.K., dienstbode, van Kennemersingel 12 naar Heerhugowaard Zuid. M. C. de Jong, R.K„ dienstbode, van Laat 169 naar Obdam. G. Stolk, N.H., leerl.verpleegster, van Pr. Julianalaan 14 naar Hilversum. K. Sloo- ten, geen, stoffeerder, van mr. P. J. Troel- strakade 10 naar TexeL C. D. Saai, N.H., z. b., van Wilhelminalaan 26 naar Amster- dam. J. K. Poort, R.K., winkelbediende, van Oudegracht 192 naar Hoorn. R. Ra- vestein, N.H., wed. v. J. G. van Oostveen, z. b., van Houtweg 8 naar Zeist. J. P. C. H. Minderman, N.H., officier Leger des Heüs, van Hekelstraat 9 naar Winschoten. c. Hollenberg, R.K., z. b., van Linde- pacht 39 naar Schermerhom. H. M. M. Veltman, R.K., z. b., van Van der Mey* straat 16 naar Heiloo. GEBAKKEN VISCH. Veikiijgbaar voor werkloozen, die in steunregeling of werkverschaffing zijn op genomen. Bonnen: iederen Donderdag aan het loket Keetkolkschool van 10^—11 en 3—3)4 uur. Visch: volgende week Vrijdag eveneens aan den Keetkolkschool van 9—9.45 uur. Ten hoogste 3 pond per gezin. Men wordt verzocht op tijd aanwezig te zyn. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken te Alkmaar: ED. v. d. HEUVEL. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeentelijk Bu- V°,°r So<aale zaken deelt aan belang hebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 12 tot en met Dinsdag l8 April 1939 de volgende kleuren bons geldig zyn: Margarinebonnen: bruine kleur Vetbonnen: rosé kleur. Rundvleeschbonnen: paars met roode streep. Alkmaar, 12 April 1939. De Directeur voornoemd, ED. y. d. HEUVEL.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2