Minister Steenberghe over den akkerbouw. -I 11 Prijsval dwong tot ingrijpen. De nood der kleine boeren. De sportbetreWkinqen met Duitschland. Aankoop van vliegtuigen. Schriftelijk beantwoorde vragen. De Alkmaarsche Courant Verbod van ondernemingsarbeid door jeugdigen. Invoering van het twee-op-een-stelsel. Op enkele bedrijven niet van toepassing. De gehuwde vrouw uit het bedrijf? TWEEDE BLAD. In zijn tweede radiovoordracht besprak de minister van economische zaken den akkerbouw, waarbij hij eerst aandacht schonk aan de regeeringsmaatregelen ten behoeve van de roggeteelt. Hij wees op het feit, dat lage prijzen voor voedergraan den varkens- en pluimveehouders welkom zijn en den gr aan verbouwers mogelijk tot schade en omgekeerd. Voor 1930 waren de omstandigheden zoodanig, dat elk dezer takken van landbouw en veeteelt een bestaansmo gelijkheid bood, doch daarna begon door de enorme prijsdaling der land bouwproducten de ellende, in het bij zonder voor de tienduizenden kleine boeren in ons land, wier bedrijf een op pervlakte van 5 H.A. niet te boven gaat, maar waarop in totaal toch een kleine 400.000 menschen werk vinden voor het grootste deel roggeverbou- wers, varkens- en pluimveehouders. Heffingen aan de grens Tot steun aan den bedreigden graanver- bouw ging de regeering over tot heffingen aan de grens voor buitenlandsche granen Daardoor worden de binnenlandsche prijzen indirect verhoogd, terwijl het de opbrengst 'dezer heffingen andere takken van den landbouw worden gesteund. De verhoogde prijs beteekent echter voor de varkens- en pluimveehouders hoogere kosten. De regee ring pleegt, indien het noodig is, dit be zwaar te ondervangen door op de rogge, welke voor d i e r 1 ij k voedsel bestemd is, een toeslag te geven en haar te denaturee ren. De roggeverbouwers krijgt nu een prijs, gelijk aan den buitenlandschen prijs plus invoerheffing, de varkens- of pluimvee houders betrekt rogge tegen een lageren prijs. (Binnenl. prijs verminderd met dena- turatietoeslag). Na een verbetering in de eerste helft van 1937, trad weer een verslechtering in, die wéér krachtige crisismaatregelen eischte in 1988. De graanhandel Vervolgens sprak de minister over de moeilijkheden van den graanhandel. De op eenvolgende verhoogingen van de invoer heffing op rogge in den zomer van 1938 ont moette'in de kringen der graanhandelaren veel critiek, omdat deze maatregelen het, naar men in die kringen zeide, onmogelijk maakten, de prijzen voor den voorverkoop te berekenen. Dit zou wel mogelijk zijn ge' weest, aldus de handelaren, indien een voor langeren tijd ongewijzigde invoerhef fing was ingesteld, gepaard aan een meer variabele denaturatietoeslag. Bovendien had verhooging van de heffing aan de grens vol gens den graanhandel geen resultaat meer daar het aanbod van binnenlandsche rogge zóó groot was, dat de prijs toch niet zou stijgen. Deze zienswijze achtte spreker evenwel niet juist. De heffingsverhoogingen hadden wel degelijk voor het binnenland haar prijs- optrekkende uitwerking behouden. Immers de buitenlandsche prijsdalingen werden op gevangen, alleen door de snelheid ervan kon de binnenlandsche roggeprijs niet steeds boven de 7.25 per 100 K.G., den richt prijs worden gehandhaafd. Fabrieksaardappelen. Overgaande tot de aardappelteelt, besprak de minister voorts de beteekenis van de aardappelmeelindustrie in de veenstreken. In 1930 stortten de prijzen van het aardap pelmeel in. De fabrieken zaten met zulke groote onverkoopbare voorraden, dat de regeering moest ingrijpen om de veekolo- niale aardappelverbouwers voor ondergang te behoeden. Na credietverleening aan de fabrieken onder voorwaarde, dat deze den ■boeren een bepaalden prijs betaalden, werd later op grond van de landbouwcrisiswet de teelt van fabrieksaardappelen beperkt en een zoodanige prijs gegarandeerd voor het aardappelmeel, dat het voor de fabrieken mogelijk is den boeren een loonenden prijs voor de geleverde aardappelen te betalen. Ondanks deze steunmaatregelen zijn de vooruitzichten zeer ongunstig, vandaar dat gezocht wordt naar nieuwe afzetgebieden en mogelijkheden voor aardappelmeel, zoo als fabricatie van een bepaalde soort vee voeder uit aardappelen. Ook wordt het aardappelmeel meer en meer gebruikt voor het vervaardigen van bakeliet. Consumptieaardappelen. Ook ten aanzien van de consumptieaard appelen, voor den landbouw als wissel vrucht onmisbaar, werden maatregelen ge troffen. De mindere kwaliteit werd van de markt afgehouden doordat er een denatu- ratieregeling werd ingesteld, volgens welke voor de aardappelen, die voor veevoeder werden bestemd, een toeslag wordt ver strekt, nadat zij gedenatureerd worden. Ook hier is de toeslag zoo vastgesteld, dat hij tezamen met den prijs, dien de aardap pelen als veevoeder opbrengen, ongeveer de productiekosten dekt. Dit heeft tot gevolg, dat de prijs van de aardappelen voor men- schelijk gebruik niet verder kan dalen dan het bedrag van de veevoerwaarde plus de naturatietoeslag. Immers zou de prijs verder dalen dan zal het voor den boer voordeeli- ger zijn de aardappelen te laten denaturee- ren met ontvangst van toeslag en voor vee voeder te verkoopen. Voor de financiering van dezen steun moet de teler van consumptieaardappe len een teeltheffing van 50 per H.A. betalen. Deze heffing is als het ware een verzekeringspremie, die de teler be taalt om zeker te zijn. dat hij voor zijn aardappelen een loonende prijs zal ont vangen. Kleine verbouwers, die voor eigen gebruik telen, zijn hiervan geheel of gedeeltelijk vrijgesteld. Hoewel deze heffing veelal een zware last beteekent voor den teler, is de opbrengst ervan nog lang niet voldoende om de aardappelsteunregeling te financie ren. Bij den laatsten oogst b.v. was de op brengst der heffing op bijna 3.000.000 te schatten, doch voor den steun, exporttoeslag en kosten was in totaal 4.500.000 noodig. Het tekort van 1.500.000 wordt uit het landbouwcrisisfonds bijgepast. Suikerbieten, De teelt van suikerbieten als wisselvrucht is mede voor den akkerbouw onmisbaar, bovendien geeft zij aan vele handen werk Door deze cultuur kunnen wij in eigen be hoefte aan suiker voorzien. Bij den steun aan deze teelt, welke in 1930 door den die pen prijsval van de suiker noodig werd, moet rekening worden gehouden met de be langen van Ned.-Indië, dat een rietsuiker export van internationale beteekenis heeft. Met onze overzeesche gewesten is een af spraak gemaakt, dat Nederland zich een maximum stelt van tot suiker te verwerken suikerbieten. Voor den oogst 1938 bedroeg deze hoeveelheid 1575 millioen K.G. bieten, hetgeen ongeveer overeenkomt met onze binnenlandsche behoefte aan tafelsuiker. Indië en Suriname le-, eren dan wat noodig is voor onze industrie. De steun voor de suikerbietencultuur hier te lande is zoodanig geregeld, dat de staat aan de suikerfabrieken een bepaalde gel delijke opbrengst voor haar suiker garan deert, zoodat deze in staat zijn aan de teleTS een voldoende prijs te betalen voor de bie ten. Tenslotte roerde de minister nog even de gevolgen van de inpoldering der Zuiderzee aan voor de aardappel- en suikerbietenteelt, die ook daar als wis selteelt noodig zijn. Voor de daardoor veroorzaakte grootere productie zal naar nieuwe afzetmogelijkheden moe ten worden gezocht. Reeds zijn proeven genomen met het drogen van suikerbie ten waardoor het product langer houd baar blijft. Op de vragen van den heer Wijnkoop (C. P. N.) betreffende de plaats gehad hebbende sport-betrekkingen tusschen Ne derland en Duitschland heeft de minister van algemeene zaken, voorzitter van den raad van ministers geantwoord, dat. de be voegde officieele instanties, bedoeld in het R. P. D.-bericht, meldende dat de bespre kingen tot een bevredigende conclusie zou den hebben geleid, waren: Hare Majesteits gezant te Berlijn en de Reichssportführer. Voorwaarden zijn van weerszijden niet ge steld. HET UITHALEN VAN VOGELNESTEN. Nu het voorjaar aanbreekt en de vogels weder beginnen met den nestbouw, breekt een periode vol gevaren voor hen aan. Van alle kanten worden er aanslagen gedaan od de nesten, eieren en jongen en dat terwijl wij onze vogels toch zoo noodig hebben. Niet alleen omdat zij nuttig zijn en helpen het evenwicht in de natuur te bewaren, maar ook omdat zij zooveel schoonheid in ons leven brengen. Overtuigd, dat het nestjes uithalen een kwaad is, waar onze vogelstand ernstig onder lijdt, wenden wij ons thans tot ouders en opvoeders om hulp bij de bestrij ding daarvan. Wij weten, dat er velgn zijn, die dit reeds jarenlang doen en die op prachtige resultaten kunnen wijzen. Zeker niet in het minst door de toewijding van vele onderwijzers is het nestjes uithalen gedurende de laatste tientallen jaren aan zienlijk afgenomen, maar juist deze mooie resultaten geven ons de overtuiging, dat het mogelijk moet z'in bij nog meer me dewerking, het kwaad in enkele jaren tiids nog veel meer te doen afnemen. Een der beste middelen om de begeerte der jongens naar het bezit van vogeleieren om te bui gen tot natuurliedje is het toonen van be langstelling in de ervaringen, die de jongens in de natuur opdoen. Dikwijls is het daarna gemakkelijk hen voor de goede zaak der vogelbescherming te winnen. Door een aantal organisaties en instel lingen is een geschriftje samengesteld, dat zich in het bijzonder richt tot de onderwij zers der Lagere- en U. L. O.-scholen ten einde hunne medewerking in te roeoen bij de bestrijding van het nestjes uithalen. Dit geschrift dat voorzien is van vele platen, is voor onderwijzers kosteloos ver krijgbaar. Teneinde de verzendkosten zoo laag mo gelijk te houden is het gewenscht, dat de geschriftjes voor een school aangevraagd worden door het hoofd der school. Voor elke klasse kan niet meer dan één ge schriftje beschikbaar worden gesteld. CristB-pubhcaiie, STEUN VERGOLDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938. gedenatu reerd van 10 t/m. 15 April 1939, zal be dragen 1.90 per 100 kg. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse c en 1.40 per 100 kg. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan de kwaliteitseischen, zal 2.per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 14 April 1939. STEUN AAN KLF'NE BOEREN BIJ ZIEKTE. Volgens de bepalingen van de steunrege ling voor werklooze arbeiders mag in geval van ziekte geen uitkeering worden ver strekt. Na overleg met zijn ambtegenoot van sociale zaken heeft de minister van econo mische zaken termen aanwezig geacht, de ze bepaling ingeval van ziekte van kleine grondgebruikers, welke overeenkomstig de bepalingen van de kleine boerenregeling od eigen bedrijf te werk worden gesteld, al leen te doen toepassen, voorzoover het de uitkeering in geld betreft. De uitkeering in natura daarentegen kan dan op de gewone wijze doorgaan. Op de vragen van den heer Bongaerts (r.k.) betreffende het hier te lande aankoppen van vliegtuigen door de re geering heeft de minister van defensie, mede namens de ministers van water staat en van koloniën o.m. het volgen de geantwoordt: Bij de aanschaffing van materieel voor de krijgsmacht dient rekening te worden ge houden met de moderne inzichten omtrent het tactisch bf strategisch gebruik, waarbij de ervaring, in den jongsten tijd elders op gedaan, van bijzondere beteekenis is. Het belang van de krijgsmacht vordert, dat op het oógenblik, waarop tot aanschaf fing van een serie vliegtuigen kan worden overgegaan, dat type Wordt gekozen, het welk voor het gestelde doél de beste eigen schappen bezit. Zou men anders handelen, dan zou men reeds bij de aanschaffing „achter" zijn, welke achterstand in de vol gende jaren steeds grooter wordt. Het spreekt wel vanzelf, dat bij het doen van de keuze ook andere factoren ver. belang zijn, met name prijzen en leveringstijden. Uit het voorgaande moge volgen, dat het niet steeds mogelijk zal zijn, geruimen tijd vooruit nauwkeurig omschreven eischen te formuleeren en den vliegtuigfabrikant op dracht te verstrekken, volgens die eischen een vliegtuigtype te ontwikkelen en daar van een serie te bouwen. Bij deze aanschaffingspolitiek zal het kunnen voorkomen, dat de keuze moet worden gevestigd op een vliegtuigtype, dat door de Nederlandsche industrie niet of op niet voldoende wijze tot ont wikkeling is gebracht en dat derhalve elders moet worden aangeschaft. Dat neemt niet weg, dat gelet op de daaraan verbonden belangen bij het plaatsen van orders in de eerste plaats het oog gevestigd blijft op d.e Nederlandsche vliegtuigindustrie. Zoo bestond tot voor'kort, op een enkel vliegtuig na, het vliegtuigmaterieel van de landmacht uitsluitend uit producten van de Nederlandsche industrie; thans zijn om evenvermelde reden een 18-tal vliegtuigen in Amerika besteld. Om dezelfde reden moesten de groote vliegböoten voor de zee macht in het buitenland worden aange schaft, zij het ook, dat een belangrijke serie daarvan op licensvoorwaarden aan de Ne derlandsche industrie in opdracht kon wor den gegeven. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat aan de Nederlandsche industrie wederom belangrijke opdrachten hetzij reeds zijn uit gegeven, hetzij in voorbereiding zijn. Het zich bij voorbaat binden aan de Nederland sche vliegtuigindustrie zou voorts het be zwaar medebrengen, dat elke concurrentie met het buitenland zou worden uitgescha keld, met alle daaraan verbonden nadeelen. De betrokken ministers dragen voortdu rend zorg, dat contact bestaat tusschen de instanties, die voor de dekking van de Ne derlandsche behoeften aan vliegtuigen be sprekingen voeren en bestellingen doen eenerziids en de in Nederland gevestigde vliegtuignijverheid anderzijds. Aan een officieele permanente instantie (voor het bedoelde contact) bestaat geen be hoefte, gelet cp de omstandigheid, dat voor het houden van contact de verantwoorde lijke instanties zijn aangewezen. Intusschen kan werden medegedeeld, dat een interdepartementale commissie wordt ingesteld, met opdracht op korten termijn na te gaan of de Nederlandsche industrie, in nog ruimere ruimte dan tot heden het geval was, bij de voor ziening in de behoefte in Nederland aan vliegtuigen kan worden ingescha keld. INVAL IN EEN SPEELHOL TE ROTTERDAM. Dezer dagen heeft de Rotterdamsche po litie een goeden slag geslagen. Men ver moedde, dat in een pand aan de galerij ha zardspel bedreven werd. Een ir.val leverde resultaat op. Een groep van 10 menschen, die zich met dobbelen bezig hield, werd aangetroffen. Allen werden naar het hoofd bureau overgebracht, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Met uitzondering van ze keren B. van G. een 39-jarigen koopman, die beheerder van deze speelgelegenheid was, werden de aangehoudenen na ver hoord te zijn naar huis gezonden. Uit het onderzoek bleek om., dat som mige spelers groote bedragen, in sommige gevallen zelfs tot 150 hadden verloren. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! TeL 3320. De minister van Sociale Zaken heeft, den Hoogen Raad van Arbeid drie voorontwerpen van wet doen toekomen resp. betreffende den arbeid van veer tienjarige meisjes, den arbeid van veer tienjarige jngens en den arbeid van 14 en 15-jarige meisjes. In de toelichting op het eerstgenoemde voorontwerp zegt de minister o.m. dat dit ontwerp een voorloopige regeling behelst, in afwachting van de invoering van het ont werp betreffende de 14- en 15-jarige meis jes. De voorloopige regeling beoogt een spoedige bevordering eener betere arbeids- verdeeling. Inwerkingtreding van een arbeidsverbod met betrekking tot 14-jarige meisjes, voor dat een gelijksoortige regeling voor 15-jari- ge meisjes wordt ingevoerd, biedt overigens het voordeel, dat de ondernemers zich nu gemakkelijker aan den nieuwen toestand kunnen aanpassen. In de toelichting op de regeling betreffen de de veertienjarige jongens merkt de mi nister op, dat hij vertrouwt, dat een verbod van ondernemingsarbeid van 14-jarige jon gens voor het bedrijfsleven in het algemeen weinig bezwaren met zich zal brengen. Niet- tein blijft het noodig, dat de wettelijke re geling met de eischen der practjjk rekening houdt. In de bedrijfstakken, ten aanzien waarvan het verbod op onevenredig groote moeilijkheden mocht stuiten, kan afwijking van dat verbod worden toegéstaan. Voorts kan de toepassing van het twee op-één-stelsel worden toegestaan onder de voorwaarde, dat de jongens op dat gedeelte van den dag, waarop zij niet arbeiden, deel nemen aan het in samenwerking met het particuliere initiatief voor hen te organi- seeren en door het departement van den minister erkende ontwikkelingswerk, dat zoowel lichamelijke opvoeding als geeste' lijke vorming ten doel heeft. Er zijn daarnaast eer.ige bedrijven, waar van reeds thans vaststaat, dat het verbod er niet op van toepassing dient te zijn. Tot die bedrijven behoort in de eerste plaats de landbouw, waarvoor nog geenerlei werktijd regeling geldt. Voorts moeten in dit ver band de zee- en de binnenvaart, met inbe grip van de visscherij genoemd worden. Voordeelen. Als voordeelen van de hier voorge stelde regeling verwacht de minister blijkens het bovenstaande een betere verdeeling der werkgelegenheid over de jeugdige mannelijke arbeiders en een verhooging der ontwikkeling van 14- jarige jongens, die zoowel in hun eigen belang als in het belang van het be drijfsleven is. Doch daarnaast mag worden aangenomen, dat het onderhavige verbod ook tot gevolg zal hebben, dat een aantal jongens, die an ders bij het bereiken van den 14-jarigen leeftijd in het bedrijfsleven zouden zijn ge- aan de bestaande vormen van onderwijs zal gegaan, thans nog gedurende eenigen tijd aan de bestaande vormen van onderwijs zal deelnemen, hetgeen eveneens aan hun be kwaamheid ten goede komt. De aldus op tweeërlei wijze bevorderde uitbreiding van de opleiding van 14-jarige jongens zal op haar beurt wederom eenige werkverruiming doen ontstaan voor onderwijzers, vak-, school- en sportleeraren. De minister zegt ter toelichting van het voorontwerp betreffende den arbeid van 14- en 15-jarige meisjes, o.m. het volgende: Het is de meening van den minister, dat arbeid in ondernemingen ten aanzien van 14- en 15-jarige meisjes in het algemeen dient te worden verboden in verband met het feit, dat het ondernemingsmillieu licha melijk een geestelijk en ongunstigen in vloed kan hebben. Deze maatregel zal, be halve dat hij haar beschermt tegen nadee- lige invloeden van buiten, bovendien dit gunstige gevolg hebben, dat hij haar richt op arbeid in en voor het gezin. Want niet alleen zullen zich verscheidene meisjes van 14 of 15 jaar wegens het voor haar gel dende verbod van ondernemingsarbeid in de huishouding begeven, verwacht mag ook worden, dat velen van haar na het bereiken van den 16-jarigen leeftijd daarin werk zaam zullen blijven. Dit nu acht de minister van niet geringe beteekenis. Ten slotte beoogt de minister met het voorgestelde arbeidsverbod van 14- en 15- jarise meisjes mede een vermindering der werkloosheid onder de jongens en mannen door middel van een verschuiving in de werkgelegenheid ten gunste van deze beide proepen van arbeiders. Dit doel echter zou illusoir worden, indien de 14- en 15-jarige meisjes zouden worden vervangen door ge huwde vrouwen. Daar nu vooral met betrekking tot de 15-jarige meisjes deze mogelijkheid in het geheel niet denkbeeldig is, over weegt de minister te bevorderen, dat de invoering der onderhavige regeling ge paard zal gaan met een arbeidsverbod voor de gehuwde vrouw, dat te zelfder tijd in werking zou moeten treden. Toelichting. In toelichting van de afzonderlijke arti kelen wordt o.m. nog gezegd: In verband met het eerste lid van artikel 1 der Arbeidswet 1919 is het verbod van arbeid door 14- en 15-jarige meisjes niet van toepassing op werkzaamheden in ecT) onderneming van landbouw, tuinbouw boschbouw of in een veehouderij. Hoewel de minister, zooals boven werd uiteengezet, op het standpunt staat dat het jeugdige meisje in het algemeen in het on- dernemingsmilieu minder op haar plaate is wil hij niet voorbijzien, dat zich ten aanzien' van bepaalde soorten van arbeid bijzondere omstandigheden kunnen voordoen van technischen of economischen aard, ten ge volge waarvan het voorgestelde verbod van ondernemingsarbeid van 14- en 15-jarige meisjes in de betrokken bedrijven groote bezwaren kan opleveren. Voor sommige werzaamheden bijvoorbeeld kan een vinger- vlugheid noodig zijn, die vrijwel alleen door jeugdige meisjes kan worden verkregen, terwijl er voorts arbeid is, die een zoo lang durige vooropleiding vereischt, dat in ver band met het afvloeien van vrouwelijke arbeidskrachten door huwelijk de tijd, ge durende welken de ondernemers van haar scholing voordeel kan hebben, door het uitschakelen ook van 15-jarige meisje» te kort wordt, om die vooropleiding loonend te doen zijn. In verband hiermede wordt voorgesteld, ten aanzien van deze 15-jarige meisjes de mogelijkheid te openen, om bij algemeenen maatregel van bestuur bepaalde soorten van arbeid van het onderhavige verbod uit te zonderen, alsook om in daarvoor in aanmer king komende gevallen vergunning tot af wijking van dat verbod te verleenen. PRIJZEN VLIEGKRACHT-VERLOTING. In het Venduhuis der Notarissen, te Den Haag, werd ten overstaan van den heer L, W. A. Duynstee als plaatsvervanger van notaris J. C. J. Waldorp, de trekking ge- houden van de loten Nationaal Luchtvaart Fonds. De hoofdprijs, waarde 6000 viel op lot no. 87.257 (groendkleurig lot). De hoofdprijs eveneens waarde 6000 van de loten Nationaal Luchtvaart Museum viel op lot no. 4.791 (violette-kleurig lot). De trekkingslijsten zijn verkrijgbaar vanaf Maandag. VERPLICHTE UITZENDING NAAR DUITSCHLAND. Gemeenteraad van Odoorn wendt zich tot de regeering. In den gemeenteraad van Odoorn werd in de jongste vergadering felle critiek ge oefend op het feit, dat in de huidige om standigheden een aantal veenarbeider» gedwongen werd om in Duitschland te gaan werken. Terwijl de grenzen ver sterkt worden wegens oorlogsgevaar achtten verschillende sprekers het volko men begrijpelijk als arbeiders bezwaar maakten om buiten de grenzen te wor den gezonden. Ook die leden, naar wier oordeel in andere omstandigheden het oefenen van druk op weigerachtigen niet kan worden afgekeurd, deelden thans de bezwaren. Ook het niet in de gelegenheid stellen der in Duitschland werkenden om aan de verkiezing deel te nemen, maakte onder werp van bespreking uit en van soc.-dem. zijde noemde men dit een aanslag op de democratie. De voorzitter deelde mee, dat het uit zenden naar Duitschland kan worden op gevat als een geruststelling, omdat de regeering bij wezenlijk gevaar ontheffing van de verplichting zou verleenen. Wat het deelnemen aan de verkiezing betreft, dit kan alleen als men zelf de reiskosten enz. ervoor over heeft. De raad nam niettmin een motie aan, waarin bij de regeering wordt aange drongen op wijziging van haar stand* punt. AUTOBOTSING TE APELDOORN. Vanochtend is op het kruispunt Jacht- laanSoerenschweg te Apeldoorn, ter hoogte van hotel Nieland, een verkeers ongeluk gebeurd. Een militaire auto, be stuurd door den dienstplichtige K. uit Apeldoorn, naderde met groote snelheid het kruispunt, terwijl op hetzelfde oogen* blik van rechts een auto met aanhang wagen, bestuurd door M. uit Rijssen na derde. Een botsing was onvermijdelijk. De militaire auto sloeg om, waardoor K. ernstig werd gewond. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis. Zijn linkerarm moest geam puteerd werden. EEN HUWELIJK IN DEN NACHT. Amor en Mars in conflict. De dorpelingen van Maarssen hadden Dinsdagnacht ko,*t na drie uur een vreem den bruidsstoet kunnen bewonderen: eel1 slaperig bruidje en. een haastige bruidegom» met het oproeptelegram voor den grens- dienst al in den zak, togen met een stel vrienden, die ris waarachtige postillon! d amour deze nachtelijke ceremonie op touw hadden gezet, naar 't gemeentehuis, waar het huwelijk werd voltrokken. Burger Z. zou, schrijft het Rott. Nieuwsbl-, m het huwelijk treden met een Maarssen* sche schoone. Een bondig en geheim dienst- efegram stuurde alle plannen in de war: sergeant Z. moest zich Dinsdagmorgen mei- der. ui het garnizoen ver van Maarssen. Met een p-ar vrienden werd in het hols- van den nacht krijgs- of liever bruilofsraad gehouden. Het bruidje werd uit bed gebeld en de vrienden trokken het stille en don kere dorp door en trommelden den ambte naar van den burgerlijken stand uit bed. undanks het vreemde uur bleek deze gevoe- ig voor het probleem van het oogenblik- kwart voor vier stond het paar in het gerneentehuis en even later schreef de ambtenaar in schoonschrift de namen in bet huwelijksboek.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6