E AMATEUR DETECTIVE HieuiMeton Naar het Engelsch van ANTHONY BERKELEY TWEhÜE BLAD. UITBREIDING VAN HET ARTILLERIE- SCHIETKAMP TE OLDEBROEK. I Ten koste van veel natuurschoon. De gemeenteraad van Oldebroek heeft Zaterdag met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aangenogien om 34.31.20 H.A. grond, gelegen ten zuiden van de spoorlijn ZwolleUtrecht, aan het rijk te verkoopen, ter uitbreiding van het artillerie schietkamp in Oldebroek, voor 15.500. Naar men weet heeft het voorne men van defensie om dezen grond in eigen dom te verkrijgen, veel stof doen opwaaien en verzet uitgelokt bij allen, die zich de taak der natuurbescherming tot plicht heb ben gesteld, daar deze uitbreiding van het schietkamp, een zeer belangrijk gedeelte der gemeente, dat rijk is aan natuurschoon en deswege met villa's en buitenhuisjes ■werdbebuwd, verder ontoegankelijk zal maken. Deze actie heeft echter niet mogen baten,"Zpodat den gemeenteraad niets over bleef dan bovengenoemde beslissing te ne men. ERNSTIG ONGELUK TE VENRAY. Een arbeider en een paard door explodeerende mijnen gedood. Terwijl Zaterdag militairen onder de gemeente Venray bezig waren met het leggen van mijnen en zij hierbij worden geholpen door werklooze ar beiders uit de gemeente Deurne, trap te één van deze arbeiders op een mlj'n, tengevolge waarvan dit projec tiel explodeerde. De arbeider, de 35- jarige Linden uit Deurne, werd op slag gedood. Zijn mede-arbeiders en de militairen, die zich in de onmiddellijke nabijheid be vonden, kregen geen noemenswaardig letsel. Tengevolge van de hevige ontplof fing schrok een paard, dat gespannen was voor een boerenwagen, welke wagen op een aangrenzenden weg naderde. Het paard sloeg op hol en trapte daarbij op een tweede mijn. Ook dit projectiel ont plofte, waardoor het paard gedood en de kar vernield werd De voerman kwam met den schrik vrij. Het lijk van den arbeider is naar het ziekenhuis te Deurne overge bracht. MOTOR BOTSTE TEGEN AUTO. Twee gewonden. Op den rijksweg by de Klomp is Zater dagmiddag tegen twee uur een ernstig verkeersongeval gebeurd, tengevolge waarvan de dienstplichtige A. de J. van het 4e reg. veldartillerie, afkomstig uit Lekkerkerk, in zorgweKkende.i toestand naar. het militair hospitaal in Utrecht moest worden overgebracht. Hy reed met zijn kameraad, den dienst plichtige van het 8e regiment, M. de B. uit Rotterdam, op de duo over den rijksweg, toen plotseling een bestelauto uit Ederveen van een zandweg den rijweg opkwam. De motpr botste met groote snelheid tegen den zijkant" van de auto, waardoor de motorrijder door een zijruit vloog en hevig bloedende verwondingen aan voor- en achterhoofd opliep. Twee geneesheeren constateerden bij het slachtoffer tevens een schedelbasis- fractuur en lieten hem naar het hospitaal in. Utrecht overbrengen. De duopassagier kwam er wat beter af, doch schijnt een ernstige geheugenstoornis te hebben op- geloopen. Hy is naar de ouderlijke woning in Rotterdam overgebracht. De auto is door de politie in beslag ge nomen. Het motorrijwiel werd vrijwel geheel vernield. De schuld is vermoedelijk te zoeken bij den duobestuurder, die geen voorrang aan het verkeer op den rijksweg heeft verleend. Witë doet je qoed! AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. Drie gewonden. Zaterdagnacht omstreeks vijr uur is op den Cremerweg op den hoek van den Verhuellweg in de Scheveningsche Boschjes te Den Haag een personenauto met groote snelheid tegen een boom gereden. De drie inzittenden, de 26-jarige mej. J. J. uit Wassenaar, de 22-jarige bestuurder H. B. en de 23-jarige W. T. zijn allen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De bestuurder had een lichte hersenschudding en ontvellingen, W. T. een hersenschud ding, een hoofdwonde en een armontwrich- ting, terwijl mej. J. ter observatie werd opgenomen .De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. De auto werd vrijwel ge heel vernield. DE TOESTAND DER KINDEREN IN SPANJE. Het neutraal comité voor hulp aan kinde ren in Spanje, gevestigd te 's Gravenhage, Noordeinde 35, hetwelk als bekend samen werkt met de internationale commissie voor hulp aan kinderen in Spanje, gevestigd te Parijs, verstrekt de Volgende gegevens uit het zoo juist verschenen April-rapport der internationale commissie, welke optreedt voor 23 regeeringen en tal van particuliere organisaties en personen. Het sterf te-cijfer onder de kinderen in Madrid was in Maart gestegen tot het 12- voudige van het normale. Babies werden geboren met het halve-normale gewicht. Kinderen vielen flauw tijdens het wachten op hun karig rantsoen. De burgerbevolking, de kinderen inbegrepen, ontving in Madrid waarschijnlijk niet meer voedingswaarde van 800 calorieën per dag. Dit beteekent 1 pond gewichtsverlies per dag en zou niet langer gedragen kunnen worden dan twee of drie maanden zonder tot den dood te leiden. 50.000kos levertraan zijn voor de commis sie onderweg. De toestand in Franco-Spanje, hoewel niet zoo slecht, was echter even eens ernstig. Ze verergerde naarmate Franco meer terrein won, daar de hoeveelheid voedsel dientengevolge over een steeds stij gend aantal mënschen moest worden ver deeld. De poging noodig om een normaal bestaan weer te geven aan millioenen kinderen na het leed en de ontberingen der oorlogsjaren is een geweldige taak. Het is een humani taire taak, die de sympathie en de daad werkelijke hulp vereischt van ons allen. Niettegenstaande de veranderde politieke situatie nu de oorlog ten einde is, blijft de nood onder de kinderen in Spanje dringend. Het is een gebiedende plicht van men- schelijkheid dat de internationale commissie haar werk voortzet; en het is. onontbeerlijk dat ze daarbij de hulp van regeeririgen en particulieren blijft ondervinden. De commissie heeft alle medewerking der Spaansche regeering en zet haar humanitair werk voort. Bijdragen worden verzocht (met vermel ding „voor het Spaansche kind"): a. in geld op postgiro 60.0000 van den Nederlandschen Middenstandsbank of op no. 88267 van den penningmeester van het comité, den heer C. J. L. Schüller beiden te den Haag. b. in natura: by voorkeur melkpoeder, naar Naarden, Stukkenlaan 8. HET ROODE KRUIS VERZOEKT AANMELDING VAN PARTICULIERE VERPLEEGSTERS. Het hoofd van het ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis doet een beroep op particuliere verpleegsters, die niet werkzaam zijn in of verbonden zijn aan een ziekenhuis en geen andere verbinte nis hebben, om zich aan te melden bij de afdeeling ziekenhuiswezen van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage, onder opgave van haar diploma, met eventuëele aanteekeningen, ten einde zich in geval van mobilisatie ter beschikking te stellen van het Roode Kruis. VEREENIGING TER VEREDELING VAN HET AMBACHT. De vereeniging ter veredeling van het ambacht hield Zaterdag te Utrecht haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De voorzitter, ir. J. van der Waerden, releveerde in zijn openingswoord de koers wijziging, die zich meer en meer in de doelstelling der vereeniging begint af te teekenen. Oriënteerde de vereeniging zich voorheen speciaal op het afnemen van een aantal bepaalde vakexamens, thans geeft zij advies over en houdt toezicht op een groot aantal examens, welke tot dusver niet tot haar gebied behoorden. In totaal namen 327 candidaten aan de examens deel, waarvan 19 het meester- en 19 het gezel-diploma behaalden. In het afgelocpen jaar werd voor het eerst practische kennis van machinale houtbewerking verlangd van de candida- ten-gezel in het timmeren en de meester- candidaten in het meubelmaken, en kennis van verfspuittechniek van de meester- candidaten in het huisschilderen. Het ledental bleef vrijwel constant; de financieele resultaten over 1938 waren niet ongunstig. Als nieuwe bestuursleden werden geko zen de heeren H. J. Kapteyn, vert. N. Zh. tram en A. M. Cornelissen, vert. bond van loodgieters en fitterspatroons te den Haag. ONDEUGDELIJKE KAAS VEROORZAAKTE VOEDSELVERGIFTIGING. Zestien personen werden ziek. Te St. Oedenrode zijn dezer dagen eenige gevallen van ernstige voedselvergiftiging voorgekomen, waarbij veertien personen zijn betrokken, aldus het Vbld. Nadat een begrafenis van één der familieleden had plaats gehad, we: gisteren ten huize van den landbouwer Raaymakers, op het ge hucht Olland ter plaatse, een z.g. uitvaart- maal gehouden, waaraan de familie en buurtbewoners deelnamen. Spoedig daarna werd een aantal der gasten ongesteld. Zij begonnen te braken en klaagden over buik krampen. Men haastte zich geneeskundige hulp in te roepen en toen bleek, dat men hier met een geval van voedselvergiftiging te doen had. De resten van den maaltijd werden door de Warenkeuringsdienst in beslag ge nomen en aan een onderzoek onderworpen. Het bleek, dat de vergiftiging veroorzaakt was door het eten van ondeugdelijke kaas. Alle patiënten zijn thans buiten levensge vaar. Ook ten huize van de familie A. ter plaat se deden zich dergelijkegevallen voor. Hier waren het twee kinderen, van 3 en 5 jaar, die den afgeloopen nacht ziek werden. Ook hier bleek men met voedselvergiftiging te doen te hebben", welkè'veroorzaakt was door'het eten van öhcïeugdelijke kaas. Le vensgevaar is hier niet aanwezig. DIEFSTAL UIT AUTOMATEN. Door middel van verzilverde schijfjes. Zaterdagavond omstreeks middernacht heeft de Haagsche politie aangehoudèn een 26-jarige man, die met verzilverde schijf jes autodmaten opende en daaruit banket en sigaretten haalde. Naar aanleiding hiervan zijn nog twee dertienjarige jongens aangehouden. Allen hebben bekend, tal- looze malen op deze wijze van automaten geburik te hebben gemaakt. KWADE DROES IN EEN WOONWAGEN KAMP. In het model-woonwagenkamp te Eede, dat onlangs in gebruik genomen is, is onder de talrijke paarden de gevreesde kwade droes uitgebroken. Een politiewacht draagt er zorg voor, dat men het kamp niet verlaat of binnenkomt. De commissaris van politie heeft bekend gemaakt, dat, zoolang de ziekte heerscht, geen woonwagens in het kamp worden toegelaten. De paarden zijn onder voortdurend toe zicht van het hoofd van den veterinairen dienst in het district, dr, Douma uit Amers foort en van den heer Tap, veearts te Ede. „DE TUINBOUW ONDERLINGE". In een algemeene vergadering afscheid genomen van dr. Posthuma als president-directeur. In „De Industrieele Club" te Amsterdam is onder leiding van den heer B. Ruys te Dedems vaart de jaarlyksche algemeene ledenvergadering gehouden van „De Tuin bouw Onderlinge", bedrijfsvereeniging in gevolge de Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922. Aan het ter vergadering uitgebrachte ver slag over het boekjaar 1937/1938 (1 Nov. t/m 31 October) ontleenen wij o.m. het na volgende: Het aantal leden bedroeg 7012, vertegen woordigende een verzekerd loonbedrag van 15.479.324 (vorig jaar 14.854.697). Aan gifte werd gedaan van 2287 ongevallen, waarvan 2115 gevallen als bedrijfsongeval konden worden erkend. Het vorige jaar be droegen deze cijfers resp. 2069 en 1911. Tot leden van het bestuur werden herbe noemd de heeren S. de Boer Kzn. te Zuid- scharwoude en J. Valkering Tzn. te Lim- men,- terwijl als plaatsvervangende be stuursleden werden herkozen de heeren J. R M. de Bie te Zundert en A. van 't Hart Sr. te Rotterdam. Ter vergadering werden o.a. de heeren H. Hellenberg te Beemster en J. Ootjers Azn. te Noordscharwoude, die gedurende 25 jaren in een plaatselijke ongevallen-com missie hunne medewerking aan de vereeni ging hebben verleend, gehuldigd. Uit han den van den president-directeur, den heer. dr. F. E. Posthuma, ontvingen zij als blijk van waardeering '.en oorkonde met herinne ringsmedaille. Vervolgens richtte de voorzitter het woord tot dr. Posthuma, di° op 1 Mei als president-directeur van "De Tuinbouw On derlinge zal aftreden. Spreker herdacht de oprichting van de Tuinbouw Onderlinge en weidde waardeerend uit over de goede sa menwerking die in de vereeniging altyd aanwezig is geweest. Daartoe heeft in de eerste plaats dr. Posthuma bijgedragen, wiens eminente kwaliteiten voor de sociale verzekering in Nederland van de grootste beteekenis zijn geweest. Onder aanbieding van een geschenk wenschte spreker den scheidenden president-directeur een aange- namen levensavond. De heer Akkerman, onder-voorzitter der vereeniging, betuigde den heer Posthuma de erkentelijkheid van de werkgevers-organisa ties. Met een persoonlijk woord nam dr. Post huma afscheid van de velen met wie hij jaren lang ook voor de Tuinbouw Onder linge samenwerkte. VROUW DOOR GAS GESTIKT. Toen gistermiddag omstreeks vjjf uur de heer van den Bosch terugkeerde in zijn woning aan de Johan de Wittstraat te Lei den, welke hij Zaterdagmiddag had verla ten om zijn dochtertje te halen, dat bij fa milie in Gelderland logeerde, kwam hij tot de tragische ontdekking, dat zijn 47-jarige echtgenoote door gas bedwelmd was. Po gingen om met behulp van een zuurstofap paraat de levensgeesten op te wekken, ble ven helaas vruchteloos. De vermoedelijke oorzaak is het losschie ten van een slang van een gascomfoor. EEN ZEERIDDER BEGRAVEN. Op de algemeene begraafplaats te Huis duinen is Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van Willem de Boer, den ver maarden zeeridder en tevens lid van de bemanning der „Dorus Rijkers", ter aarde besteld. Zeer velen waren op het kerkhof aanwezig. Als slippendragers traden op leden van de reddersvereen. „Moed, Vol harding, Zelfopoffering", terwijl voorts de geheele garde van Nieuwediepsche ridders achter den lijkwagen den tocht naar De Boer's laatste rustplaats mede- maakte. Op het Helden der Zeeplein werd het carillon in het Monument voor het Nederlandsche Reddingswêzen bespeeld door den stadsbeiaardier, voor welk mo nument men een minuut staan bleef. Nr^FH ANDSCH CONGP's v^OR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Belangrijke referaten In de Zaterdag te Den Haag gehouden zitting van het Ned. congres voor lichame lijke opvoeding heeft prof. dr .R. B r i n k~ man gesproken over „vermoeienis" VaT physiologisch standpunt bezien. Spreker behandelde de vermoeidheid na bedrijft, en beroepsarbeid en noemde als factoren die herstelmogelijkheid geven: ontspan ning te juister tijd, en goede verzorging der gebruikte organen. Kleine rustperioden tijdens den arbeid zijn van groot belan* ter onderbreking van de spanningen der spieren. Mej. dr. R. A. B i e g e 1 behandelde de psychologische zijde der vermoeienis. Bij werk in zittende houding, dat geestelijke inspanning eischt, is het gewenscht korte onderbrekingen in te lasschen, waarin eenvoudige lichamelijek oefeningen wor den uitgevoerd. Vervolgens sprak dr. Hk. Brugmans over het probleem van den vrijen tijd én de lichamelijke opvoeding. De mensch zeide spr., is niet alleen voor den arbeid bestemd en hy heeft inderdaad een „recht op luiheid", doch dient zijn vrijen tijd doelbewust te gebruiken. In de sport hoede men zich voor eenzijdigheid en voor geva ren van recordjacht en clubchauvinisme. Men dient te begrijpen, dat de lichamelijke ontwikkeling een vorm van algemeene cultuur is en dat, zoo beschouwd, de sport een ontzaggelijke beteekenis heeft voor de volksgezondheid en het welzijn. Na de pauze werd de rede over „licha melijke opvoeding en militaire weerbaar heid", welke kolonel P. W. Scharroo zou houden doch die wegens ambts bezigheden niet aanwezig kon zijn voor gelezen door den secretarie van het con gres. Volgens kol. Scharroo is een volk militair weerbaar, wanneer militaire pa raatheid van de weermacht samengaat met lichamelijke, geestelijke en moreele weerkracht van het geheele volk. Militaire weerbaarheid moet berusten op volks- kracht. In een militairen diensttijd van elf maanden kan de opleiding van den soldaat alleen dan goede resultaten afwerpen, wanneer de dienstplichtigen ook lichame lijk goed ontwikkeld hun militaire oefening beginnen. De lichamelijke ontwikkeling van de dienstplichtigen geeft een duidelijk beeld van den achterstand, welke in ons land op het gebied der lichamelijke opvoe ding bestaat. Als een nationale plicht moet worden aanvaard de noodzakelijkheid van een doelmatige, vakkundig gegeven licha- melijke opvoeding op de scholen en aan de rypere jeugd. Dr. J. H. O. R e y s behandelde hierna de lichamelijke opvoeding en bet physiek der weermacht. Hij achtte het gewenscht, dat de lichamelijke opvoeding zich instelt op de eischen, die de militaire dienst van de jongemannen zal vergen. Het is van het grootste belang, dat van overheidswege de gelegenheid worde geschapen voot lichaamsoefeningen van de schoolvrije jeugd van 14-18 jaar. Prof. M. W. Woe rdemas hield een samenvattende slotbeschouwing. Hij. cc^j stateerde, dat men er algemeen van over tuigd is, dat de lich. opvoeding op den groei van den mensch een grooten invloed heeft. Als men dezen invloed nauwkeurig heeft bestudeerd, dan kan men de lich; opvoeding langs wetenschappelijke banen tot groot effectief nut voor de menschheid aanwenden. Ook volwassenen evenwel kunnen heilzame gevolgen van lich. opvoe ding ondervinden. De regeering biedt een thee aan. Namens de regeering heeft de minister van onderwijs, prof. Slotemaker de Bruine, den ruim 3O0 deelnemers van het congres een thee aangeboden in de Ridderzaal. BEJAARDE VROUW IN BRAND GERAAKT. Gistermiddag omstreeks half vier is te Deurne (N.-B.) de 79-jarige alleenwonende mej. Goossens, toen zij haar voeten op een stoof warmde, in brand geraakt, doordat haar kleeren met het vuur in aanraking kwamen. Militairen, die op haar gegil kwamen toesnellen, wisten de vlammen spoedig te dooven. De vrouw, die niettemin ernstige brandwonden opliep, is in levens gevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Deurne overgebracht. In de woning is geen brand ontstaan. D 18) Als ijverig lid van de Koninklijke Tuin vrienden Vereeniging was mijnheer Chit terwick er natuurlijk geweest. De helkleu rige Judy was er niet geweest, maar het bleek, dat zij ook erg veel van bloemen en planten hield. Zij omschreef het onderdeel, dat haar bijzonder interesseerde, niet heel nauwkeurig, maar Chitterwick maakte er uit bp, dat zy van planten in het algemeen hield. Verrukt, dat hij een onderwerp gevonden had, waar zij beiden belang in stelden en waarover hy dus vrijuit kon praten, begon hij .een boom op te zetten, met het ent housiasme van iemand, wiens liefhebberij en zijn leven aanvullen. En telkens als hij dreigde te eindigen, spoorde zijn tafeldame hem weer aan, zoodat het gesprek nog in vollen gang was, toen Lady Milborne van tafel opstond. Ongeveer twintig minuten zat Chitter wick aan zijn port je en luisterde naar een oppervlakkig gesprek tusschen de twee mannen. Hoeveel eieren de oude Tom het laatste jaar gelegd had, en hoeveel paar de oude Bob betaald had, toen hij naar Bill gegaan was en nog meer van die mysteries. Het was goede port zeer goede port zelfs, maar nu dacht hij opeens aan het gesprek met Judy over de bloemen en planten, dat hy eigenlijk onderbroken had en zelfs de port kon hem van zijn voornemen niet weerhouden om dit gesprek voort te zet ten, toen de gastheer hem dan ook den weg naar den salon wees, volgde hy hem voor het eerst dien avond met een opgewekt ge moed. De jonge vrouw zat alleen op een bank by een open venster, dat op een steenen terras uitzag en scheen Chitterwick ver wacht te hebben. Hij ging naast haar zit ten en wilde juist zijn voordracht vervol gen, toen zij zei: „Zullen we dén tuin in gaan?" en meteen stond zij op. „In een van de kassen zijn prachtige bloeiende cactus sen. Die zult u zeker graag willen zien". En zy ging hem vast beraden voor over het terras. Chitterwick volgde haar; daar was dat onaangename gevoel weer. Hij voelde zich als een klein kind, dat door zijn kinder juffrouw mee naar buiten wordt genomen. Zij wachtte niet eens tot Chitterwick zich by haar voegde; zy bracht hem via het terras, het grasveld en langs vele pa den, tenslotte niet naar een broeikas, maar naar een klein priëel, dat geleek op een Grieksche tempel en van waar men uit zicht had op een meer, midden in de bos- schen gelegen. Het was een prachtig landschap; de on dergaande Juli-zon gaf het water bijzonder mooie tinten, maar Chitterwick was te zeer in de war gebracht om dit op te merken. Waarom had die eigenaardige vrouw, die hem eerst ongenaakbaar scheen en die hem daarna door de gemeenschappelijke hobby sterk had aangetrotyten, waarom had zij hem naar dit eenzame plekje gevoerd? Zijn gezellin liet hem niet lang in het onzekere. „Mijnheer Chitterwick", zei ze, toen zij voor den ingang van het tempeltje ston den, hem vlak in het gezicht ziende. „Lady Milborne heeft ons niet aan elkaar voorge steld en ik ben van meening, dat u niet eens weet, wie ik ben, is het niet zoo?" „Inderdaad", stamelde Chitterwick, „dat wil zeggen ik was bang het spijt mij maar ik dacht dat u „Mijn naam is Sinclair. Ik ben de vrouw van majoor Sinclair, die de vorige maand in hechtenis is genomen, omdat men hem van moord op zijn tante verdenkt". HOOFDSTUK VI. Incorrecte behandeling van een getuige. Het priëeltje was een zeshoekig gebouw tje met aan één kant een breedc opening waardoor men over het meer kon uitzien; een steenen bank liep langs den geheelen wand. Chitterwick liep langzaam op de bank toe. Hy was er niét zeker van of zijn knieën dienst zouden weigeren, wanneer hy nog langer staan bleef. Allerlei gedachten flitsten door zijn hoofd. Het meer was ongetwijfeld zeer diep, mevrouw Sinclair was eenige centimeters grooter dan hij; waarschijnlijk was zij ook er waren tegenwoordig meer van die krachtige vrouwen beduidend sterker. Zou zy hem hier gebracht hebben om zich van hem te ontdoen? En zoodoende haar man bevrijden van een getuige op wiens verklaring de heele aanklacht gebaseerd was? Direct schoten hem de woorden van Mo- resby in gedachten; zonder zijn verklaring zou de majoor zoo goed als zeker vrij ge sproken worden. En Moresby had hem ook nog verteld, dat mevrouw Sinclair een vrouw was, die buitengewoon doortastend was. Chitterwick dacht eraan te ontvluchten en keek eens naar den uitgang, maar me vrouw Sinclair, die afwezig over het meer staarde, versperde hem den weg. Chitter wick werd steeds zenuwachtiger. Al die menschen moesten in het complot zyn. Zij wisten allemaal, dat mevrouw Sinclair de vrouw van den majoor was, en zy waren dus allen tegen hemGeen wonder, dat die andere rvouw er niet uitzag, alsof zij met zijn moeder op school was geweest! En als het mevrouw Sinclair niet zou gelukken om hem in het meer te gooien, dan waren er altijd die twee mannen nog. En natuur lijk zouden zij allemaal zweren dat hij hier nooit geweest was; de bedienden waren na tuurlijk omgekocht. Chitterwick vergat in zijn angst den in vloed, die de jonge vrouw aldoor op hem had gehad en sprong op. „Dat is een complot", bracht hy uit. „Jullie hebben mij hierheen gelokt. Dat isIk ga direct naar Londen terug!" Mevrouw Sinclair zag hem rustig aan. „Niet direct, als het u belieft, mynheer Chitterwick", zei ze met zachte stem. „Ik zou graag eerst nog even met u willen pra ten". En zij ging, oogenschijnlijk toevallig, precies in het midden van den uitgane staan. Zij stond daar als de koningin uit 'n treurspel. Chitterwick zou niet naar buiten kunnen zonder geweld te gebruiken. Hij aarzelde „Feitelijkh ebt u gelijk", ging de jonge vrouw verder op denzelfden zachten toon van zooeven. „Het was inderdaad een van te voren beraamd plan, alleen met het doel om dit onderhoud mogelyk te maken. Zoo als u wel zult begrijpen was Agathe Mil borne nooit met uw moeder op school. Maar ik had zoo het gevoel, dat dit de eenige manier was, om u er toe te brengen, mij aan te hooren en daarom heb ik Agatha en de anderen overgehaald om een beetje co- medie te spelen". „Dat is ongehoord", zei Chitterwick met begrijpelijke verontwaardiging. „Het is mij onmogelijk u verder aan te hooren; het ia meer dan erg". „U hebt gelijk", stemde Judy Sinclair rustig toe. „Maar op momenten, waar bet om leyen of dood gaat, kan men niet altijd te veel consideratie gebruiken. U bent vol komen in uw recht, mynheer Chitterwick. maar wat ik u bidden mag, probeert u een* myr\ toestand te begrijpen, en neemt u mij als het u belieft mijn drastische methode niet al te zeer kwalijk". Chitterwick's ergernis maakte langza merhand plaats voor onzekerheid. Daar zij van meening was, dat van dit onderhoud misschien wel het leven haar man afhing, moest men haar haaj- bedriegertjes eigen- lyk wel vergeven. Hij wist niet wat hij doen moest. Juist met haar in de allerlaat ste plaats zou hij over de zaak hebben wil len spreken. Hij schuifelde met zijn voeten en wreef zijn kleine, dikke handen tegen elkaar. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6